Справа № 626/1044/19
Провадження № 2/626/5/2024
УХВАЛА
про призначення експертизи та зупинення провадження
15.10.2024 м.Берестин (Красноград)
Красноградський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Дудченка В.О.,
за участю секретаря Зінченко Л.В.,
представника позивача ОСОБА_1 (відповідача) ОСОБА_2 ,
представника відповідача ОСОБА_3 (позивача) ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Берестин (Красноград), в порядку загального позовного провадження, об`єднану цивільну справу №626/1044/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , Приватного підприємства "Ланна-Агро", з третіми особами: державним реєстратором Центру надання адміністративних послуг Зачепилівської селищної ради Литвин Ольгою Леонідівною та ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння та визнання недійсним та скасування рішення державного реєстратора, запису про право власності та договору оренди землі з об`єднаною позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки від 25.12.2001 року недійсним,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Красноградського районного суду Харківської області перебуває об`єднана цивільна справа №626/1044/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , Приватного підприємства "Ланна-Агро", з третіми особами: державним реєстратором Центру надання адміністративних послуг Зачепилівської селищної ради Литвин Ольгою Леонідівною та ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння та визнання недійсним та скасування рішення державного реєстратора, запису про право власності та договору оренди землі та за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки від 25.12.2001 року недійсним.
У справі проведено судово-почеркознавчу експертизу експертом Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. заслуженого професора М.С. Бокаріуса», висновок експерта № 1841 від 04.04.2024.
Від представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 надійшло клопотання про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні ОСОБА_1 Міністерство юстиції України.
В обгрунтування даного клопотання представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 зазначив, що Національним науковим центром «Інститут судових експертиз ім. заслуженого професора М.С. Бокаріуса» була проведена судово-почеркознавча експертиза згідно з висновками якої підпис від імені ОСОБА_3 у спірному договорі купівлі-продажу від 25.12.2001 року виконаний не ОСОБА_3 .
Якщо виходити з висновку експерта про те, що ОСОБА_3 не підписував спірний договір, то посвідчувальний напис, вчинений державним нотаріусом Красноградської державної нотаріальної контори Лисяком К.І. на спірному договорі, в якому зазначено, що договір підписаний ОСОБА_3 в його, нотаріуса, присутності - є сфальсифікованим. А,отже,у разізадоволення судомпозовних вимог ОСОБА_3 з тихпідстав,що йогопідпис наспірному договоріспочатку булосфальсифіковано,а потімнезаконнопосвідчено державнимнотаріусом Красноградськоїдержавної нотаріальноїконториЛисяком К.І.,то ОСОБА_1 буде матиправо пред`явитивимоги провідшкодуванняшкоди,заподіяної протиправнимидіями державногонотаріуса,які полягаютьуфальсифікації посвідчувального напису.
Відтак, зважаючи на те, що державний нотаріус ОСОБА_5 був працівником Красноградської державної нотаріальної контори, код ЄДРПОУ 02893597, то відповідно до приписів ст.21 Закону України «Про нотаріат», ст.1172 ЦК України за шкоду, завдану нотаріусом вказаної контори, мала б відповідати Красноградська державна нотаріальна контора.
Разом з тим, як вбачається з інформації, розміщеної на офіційному сайті в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua), яка надається на безкоштовний запит, Красноградська державна нотаріальна контора, код ЄДРПОУ 02893597, припинена. Дата запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи -31.08.2023, номер запису: 1004631120015000248.
Крім того, від представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 надійшло клопотання про призначення повторної судово-почеркознавчої експертизи.
В обгрунтування даного клопотання зазначив, що Національним науковим центром «Інститут судових експертиз ім. заслуженого професора М.С. Бокаріуса» була проведена судово-почеркознавча експертиза згідно з висновками якої підпис від імені ОСОБА_3 у спірному договорі купівлі-продажу від 25.12.2001 року виконаний не ОСОБА_3 .
Вказаний висновок експерта, по-перше, суперечить іншим матеріалам справи, а, по-друге, викликає сумніви в його правильності. Спірний договір посвідчено державним нотаріусом Красноградськоїдержавної нотаріальноїконтори ЛисякомК.І.,реєстр №3-2153,сумніватись вправдивості посвідчувальногонапису якогонемає підстав.Крімтого,при проведеннідослідження експертне з`ясовувавпитання проте,чи не вчинено ОСОБА_3 спірний підпису незвичнихумовах абов незвичайномустані або навмисно зміненим почерком.
Представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 під час розгляду справи просив залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні ОСОБА_1 замість Міністерства юстиції України, Зачепилівську державну нотаріальну контору Красноградського району Харківської області, так як вона є правонаступником Красноградської державна нотаріальної контори. В іншому підтримав свої клопотання та просив їх задовольнити.
Представник ОСОБА_3 , адвокат Ткачов В.В., заперечував проти призначення повторної судово-почеркознавчої експертизи, так як висновок проведеної в справі почеркознавчої експертизи не тільки не суперечить іншим матеріалам справи, він є їх підтвердженням.
Розглянувши дані клопотання, суд приходить до наступних висновків.
Щодо клопотання про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні ОСОБА_1 Зачепилівську державну нотаріальну контору Красноградського району Харківської області, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 вважає,що уразі задоволеннясудом позовнихвимог ОСОБА_3 з тихпідстав,що йогопідпис наспірному договоріспочатку булосфальсифіковано,а потімнезаконнопосвідчено державнимнотаріусом Красноградськоїдержавної нотаріальноїконториЛисяком К.І.,то ОСОБА_1 буде матиправо пред`явитивимоги провідшкодуванняшкоди,заподіяної протиправнимидіями державногонотаріуса,які полягаютьуфальсифікації посвідчувального напису.
Враховуючи, що в даній справі не заявлено вимоги про відшкодуванняшкоди,заподіяної протиправнимидіями державногонотаріуса,то судвважає,що недоцільно вданій справізалучатитретьоюособою,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету споруна стороні ОСОБА_1 Зачепилівську державну нотаріальну контору Красноградського району Харківської області щодо вимог, які не розглядаються в даній цивільній справі.
Щодо призначення повторної судово-почеркознавчої експертизи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 103 ЦПК України для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, суд призначає експертизу у справі. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Частиною 1 ст. 104 ЦПК України передбачено, що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Крім того, згідно з положеннямистатті 113 ЦПК України, якщо висновок експерта буде визнано необґрунтованим або таким, що суперечить іншим матеріалам справи або викликає сумніви в його правильності, судом може бути призначена повторна експертиза, яка доручається іншому експертові (експертам).
У пункті 11постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 1997 року № 8 «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах»судам роз`яснено, що повторна експертиза призначається, коли є сумніви у правильності висновку експерта, пов`язані з його недостатньою обґрунтованістю чи з тим, що він суперечить іншим матеріалам справи, а також за наявності істотного порушення процесуальних норм, які регламентують порядок призначення і проведення експертизи.
Згідно з п. 1.2.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Мін`юсту від 08.10.1998 року № 53/5, у відповідності до процесуального законодавства в України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи.
Відповідно до п. 3.6 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень: у разі призначення експертизи (залучення експерта) для проведення додаткової або повторної експертизи, крім матеріалів, зазначених у пункті 3.3 цього розділу, до експертної установи (експертові) надаються також висновки попередніх експертиз з усіма додатками (фотознімками, порівняльними зразками тощо), а також додаткові матеріали, що стосуються предмета експертизи, які були зібрані після надання первинного висновку.
Враховуючи,що представник ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,зазначає,що ОСОБА_3 вчинено спірнийпідпис унезвичних умовахабо внезвичайному станіабо навмисно зміненим почерком, для повного та вичерпного з`ясування обставин, що мають істотне значення для справи, суд вважає за необхідне призначити по даній справі повторну судово-почеркознавчу експертизу, яку доручити іншій експертній установі.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 262 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Враховуючи, що для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, суд вважає за необхідне провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Керуючись ст. 262 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 адвоката Сімейка А.М. про залучення в якості третьої особи Зачепилівської державної нотаріальної контори Красноградського району Харківської області відмовити.
Клопотання представника ОСОБА_1 адвоката Сімейка А.М. про призначення повторної судово-почеркознавчої експертизи задовольнити.
Призначити по даній цивільній справі повторну судово-почеркознавчу експертизу, проведення, якої доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (вул.Сім`ї Бродських, 6, Київ, 03057).
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
1.Чи виконано підпис від імені ОСОБА_3 у договорі купівлі-продажу від 25.12.2001 АЕІ №131378, укладеному між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 та зареєстрованому в реєстрі Красноградської державної нотаріальної контори за №3-2153, який знаходиться у рядку «Підписи: Продавець» - ОСОБА_3 чи іншою особою?
2.Чи виконано підпис від імені ОСОБА_3 у договорі купівлі-продажу від 25.12.2001 АЕІ №131378, укладеному між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 та зареєстрованому в реєстрі Красноградської державної нотаріальної контори за №3-2153, який знаходиться у рядку «Підписи: Продавець» - ОСОБА_3 навмисно зміненим почерком?
3.Чи виконано підпис від імені ОСОБА_3 у договорі купівлі-продажу від 25.12.2001 АЕІ №131378, укладеному між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 та зареєстрованому в реєстрі Красноградської державної нотаріальної контори за №3-2153, який знаходиться у рядку «Підписи: Продавець» - ОСОБА_3 під впливом збиваючих факторів?
Дослідження проводити Договору купівлі-продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 4,0080 га, розташованою на території Піщанської сільради Красноградського району Харківської області, кадастровий номер 6323385500:11:000:0218 від 25.12.2001 року, який знаходиться в матеріалах кримінальної справи №626/2332/22 про закриття кримінального провадження № 12019220350000241 від 25.04.2019 року за ч.1 ст.190 КК України на аркуші справи 79.
Експерта попередити про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.
Оплату вартості експертизи покласти на ОСОБА_1 .
У розпорядження експерта надати матеріали об`єднаної цивільної справи №626/1044/19 та матеріали кримінального провадження №626/2332/22.
Роз`яснити сторонам по справі, що уразі ухилення від подання експерту необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі можуть настати наслідки, передбачені ст.109 ЦПК України.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення в Харківський апеляційний суд.
Повний текст ухвали складено 18 жовтня 2024 року.
Суддя
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122395363 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Дудченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні