Справа № 420/16316/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача адвоката Чирка О.О., представників відповідача Витіщенко О.О., Киць А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Одеської митниці про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Одеської митниці, в якому просить: визнати протиправним та скасувати наказ в.о. начальника Одеської митниці Ю. Чердинцева Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_2 №49-дс від 15.05.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно наказу Одеської митниці «Про порушення дисциплінарного провадження» від 23.04.2024 року №42-дс порушено дисциплінарне провадження відносно заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці (в.о. заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці) Андрія Босого.
Підставою для відкриття дисциплінарного провадження стало повідомлення від ТОВ «TK ЮНІОН ГРУПП» про можливі неправомірні дії з боку посадових осіб Одеської митниці (вх. Держмитслужби від 25.03.2024 №8417/13/1).
Надалі, на підставі наказу в.о. начальника Одеської митниці Чердинцева Ю. «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 » №49-дс від 15.05.2024 року ОСОБА_1 оголошено догану за неналежне виконання основних обов`язків державного службовця, визначених пунктами 1, 6, 7, 8 та останнього абзацу частини першої статті 8 Закону України «Про державну службу», посадових обов`язків, передбачених пунктами 1, 2, 5, розділу 3 посадової інструкції заступника начальника митного поста начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, затвердженої 25.09.2023 в.о. начальника Одеської митниці Сергієм Гринчишиним, що призвело до невідпрацювання корупційного ризику №9 (пункт 1) Реєстру ідентифікованих корупційних ризиків у діяльності Держмитслужби та її територіальних органів (додаток 3), що міститься в Антикорупційній програмі Державної митної служби України на 2023-2025 роки, затвердженої наказом Держмитслужби від 31.05.2023 № 236, порушення пункту 7, підпунктів 1, 4 та 8 пункту 20 Положення про відділ митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, пункту 16 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників i товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №451, абзацу третього пункту 1 розділу VIII Порядку здійснення та оцінки ризиків, розроблення i реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 №684 (щодо призначення митного огляду товарів), частини першої статті 338 Митного кодексу України, визначивши датою притягнення до дисциплінарної відповідальності перший робочий день після закінчення щорічної основної відпустки.
Підставами видання даного наказу є подання дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ Одеської митниці від 03.05.2024 №09/09/19156, матеріали дисциплінарної справи, пояснення ОСОБА_3 від 08.05.2024 б/н.
Позивач вказав, що він не порушував жодної правової норми, сумлінно виконує свої посадові обов`язки, а отже жодних підстав для видання оскаржуваного наказу не існує, та зворотного відповідач не довів, порядок накладення дисциплінарного стягнення грубо порушений суб`єктом накладення, адже стягнення накладено поза 10 денним строком для винесення відповідного наказу.
Притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності безпідставно або з порушенням установленого законом порядку свідчить про незаконність такого притягнення та тягне за собою поновлення порушених прав працівника.
Позивач вказав, що 19.03.2024 у пункт пропуску «Маяки-Удобне-Паланка» прибув транспортний засіб комерційного призначення реєстраційні номери ZMM822/A426KX, що належить транспортній компанії «GREEN ON» SRL (Республіка Молдова), з товарами, оформленими згідно попередньої митної декларації (тип ІМ ЕЕ) № UA500000/2024/910354 від 18.03.2024 року.
В`їзд на територію пункту пропуску автотранспортного засобу з вантажем реєстраційні номери ZMM822/A426KX (Республіка Молдова) відбувся 19.03.2024 о 18:59. Реєстрацію транспортного засобу здійснено Рябчевським Русланом (OHП № 136), головним державним інспектором BMO № 1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці.
За результатами спрацювання ACУP визначені обов`язкові системні митні формальності (форми контролю): 210-1 «Проведення митного огляду транспортного засобу»; 401-1 «Усне опитування громадян та посадових осіб підприємств»; 801-1 «Направлення службової записки до підрозділу по боротьбі з порушеннями митних правил з метою розгляду питання щодо направлення запиту до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу (після завершення митного оформлення)»; 901-1 «Застосування технічних засобів митного контролю»; 911-1 «Здійснення фото-та/або відеофіксації виконання митних формальностей».
Митні формальності за кодами 210-1, 401-1, 801-1, 911-1 виконані 26.03.2024 року Олегом Озерним, старшим державним інспектором відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, про що наявні відмітки в ACMO.
Виконання митної формальності за кодом 901-1 скасовано в.о. заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці «Білгород-Дністровський» Одеської митниці Андрієм Босим через досягнення результатів під час виконання іншої МФ, а саме 911-1.
За результатами виконання митних формальностей складений Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 26.03.2024 № UA500170/2024/000014 (далі - Акт № 14). Відповідно до пункту 3 Акту №-14 об`єктом огляду був транспортний засіб ZMM822/A426KX та вантаж. Вантаж відповідає заявленому у митній декларації та товарно-супровідних документах, порушень митного законодавства не виявлено. Митні формальності відпрацьовано у відповідності до діючих норм, вчасно та порушень не було виявлено.
Відповідно до п.1 ст.338 МКУ «Огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення, пред`явлених митному органу (у тому числі для перерахунку та зважування), проводиться в можливо короткий строк після прийняття рішення про його проведення».
Відповідно до Порядку проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2012 № 1316:
1.4. Огляд проводиться в місцях, оснащених ваговим устаткуванням, розвантажувально-навантажувальною технікою, місцем для вивантаження товарів з транспортного засобу, на спеціально обладнаних майданчиках;
1.6. Залежно від кількості та характеристики товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають огляду, а також від строків його проведення огляд може бути доручений одній, двом або більше посадовим особам;
5. Огляд товарів посадовою особою митного органу може бути розпочатий тільки у разі, якщо: проведення необхідних вантажних операцій з товарами може бути забезпечене власником товарів або уповноваженою особою безпосередньо під час огляду.
Відповідно до Протоколу між Департаментом прикордонної поліції Міністерства внутрішніх справ Республіки Молдова, Адміністрації Державної прикордонної служби України і Митної служби при Міністерстві фінансів Республіки Молдова, Державної фіскальної служби України про організацію спільного контролю у пункті пропуску «Маяки-Удобне-Паланка» на території Республіки Молдова від 05 червня 2017 року, пункт пропуску «Маяки-Удобне-Паланка» знаходиться на території Республіки Молдова та питання пропуску через державний кордон регулюються Технологічною схемою організації спільного контролю осіб, транспортних засобів, товарів та предметів у пункті пропуску «МаякиУдобне-Паланка» розробленою на підставі вищевказаного Протоколу.
Відповідно до Технологічної схеми організації спільного контролю осіб, транспортних засобів, товарів та предметів у пункті пропуску «Маяки-Удобне-Паланка»:
п.1.4 «Контрольные органы государства одной Стороны по взаимной договоренности предоставляют возможность контрольным органам государства другой Стороны использовать оборудование, установленное в пункте пропуска и устанавливать свое оборудование, использовать технические средства и служебных собак»
п.5.1 «Деятельность всех контрольных органов Сторон на территории пункта пропуска координируется совместно руководством пункта пропуска. Требования, касающиеся режима работы пункта пропуска и порядка его функционирования, являются обязательными для сотрудников всех контрольных органов. Общую координацию деятельности контрольных органов в пункте пропуска осуществляет руководство подразделения ППРМ»
Виходячи з вищевикладеного, у зв`язку з обмеженими можливостями щодо проведення митного огляду підрозділом митного оформлення, що функціонує у спільному пункті пропуску «Маяки-Удобне-Паланка», обумовленими низкою факторів, а саме:
- спільним та пріоритетним використанням доглядового боксу з рампою митними органами Республіки Молдова, на території якої розташований пункт пропуску, так у вищезазначений період у боксі було проведено більш ніж 150 спільних оглядів транспортних засобів, ініційованих молдавською стороною, за результатами яких українською стороною було складено 5 протоколів про порушення митних правил та більш ніж 10 - молдовською стороною;
- неможливістю одночасного проведення у цьому боксі двох та більше митних оглядів;
- відсутністю належних умов для проведення митного огляду на відкритому майданчику;
- специфікою товарної номенклатури;
- неодноразовою відмовою водія надавати автотранспортний засіб з товарами для проведення митного огляду в нічний час та під час несприятливих погодних умов, митний огляд вищевказаного транспортного засобу було завершено о 15:00 год. 26.03.2024, без порушень та згідно нормативно-правових актів, що регламентують роботу відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці.
Відповідно до п.16 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №451 в частині строків прийняття одного з наведених рішень, повідомляємо, за результатами митного контролю митні органи приймають одне з рішень, як правило, протягом однієї доби. За результатами митного контролю вищевказаного транспортного засобу, а саме завершення митного огляду 26.04.2024 о 15-00, рішення про пропуск транспортного засобу було прийнято невідкладно та після завершення необхідних митних формальностей щодо товарів згідно попередньої митної декларації № UA500000/2024/910354 водієві автотранспортного засобу реєстр. номери ZMM822/A426KX (MD) було надано дозвіл на їх пропуск через митний кордон України (ввезення на митну територію України) 26.04.2024 о 15-36.
Щодо абзацу третього пункту 1 розділу VII Порядку №684, в частині призначення митного огляду товарів, позивач зазначив, що під час митного контролю вказаних товарів, транспортного засобу комерційного призначення АСУР було згенероване повідомлення про необхідність проведення митного огляду транспортного засобу.
Відповідно до п.9 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №451 товари, що переміщуються через митний кордон України, разом з їх упаковкою та маркуванням, а також автомобільні транспортні засоби, якими вони переміщуються, пред`являються у незмінному стані для митного контролю, а документи на ці товари та транспортні засоби подаються митним органам не пізніше ніж через три години після їх прибуття у пункт пропуску.
У зв`язку з тим, що у пунктах пропуску через митний кордон України в першу чергу здійснюється митний контроль та митне оформлення саме транспортних засобів, які перетинають митний кордон (незалежно від того, переміщуються вони з вантажем чи без вантажу), об`єктами митного огляду є і транспортний засіб комерційного призначення, і вантаж, який ним перевозиться у тому рахунку з метою виявлення товарів, не заявлених до митного контролю у встановленому порядку.
Таким чином, за наявності згенерованих АСУР форм митного контролю, необхідності в доповненні визначеного переліку митних формальностей не було.
Також ОСОБА_1 відповідно до наданих повноважень у частині забезпечення контролю за діями підлеглих, а також з метою уникнення у подальшому скарг суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності з питань митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення під час перетину митного кордону України, вжиті негайно наступні заходи:
- проведено профілактичні заходи з особовим складом відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, що функціонує у пункті пропуску «Маяки-Удобне-Паланка», щодо унеможливлення випадків безпідставного затягування митних формальностей під час перебування товарів, транспортних засобів комерційного призначення у пункті пропуску;
- повторно доведено вимоги нормативно-правових актів з питань митної справи, зокрема, якими регулюються порядок та строки митного огляду, а також тривалість перебування товарів, транспортних засобів комерційного призначення у пунктах пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення;
- організовано проведення додаткового заняття з професійної підготовки особового складу відділу без відриву від роботи за темою «Порядок здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю» (наказ Мінфіну від 31.07.2015 № 684).
Позивач вказав, що за результатами перевірки, проведеної відділом внутрішньої безпеки Одеської митниці на підставі скарги ТОВ «Торгівельна Компанія Юніон груп» від 22.03.2024 № б/н (вх. № 8469/13 від 25.03.2024), встановлено, що посадові особи відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці під час виконання своїх посадових обов`язків діяли лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких підстав, під час перебування з 19.03.2024 по 26.03.2024 в пункті пропуску «Маяки-Удобне-Паланка» транспортного засобу з реєстраційними номерами ZMM822/A426KX, ОСОБА_1 , як заступник начальника митного поста - начальник відділу митного оформлення №3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці (в.о. заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці) дотримувався принципів державної служби та правил етичної поведінки, забезпечував в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій, покладених на відділ митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, сумлінно та професійно виконував свої посадові обов`язки, а також забезпечив виконання рішень державних органів, наказів, доручень керівництва, наданих на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України; дотримувався вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Позивач зазначив, що під час проведення дисциплінарного провадження не встановлено, які ж конкретно протиправні дії або бездіяльність були допущені позивачем у кожній із описаних подій, які причини і умови призвели до їх вчинення, які документи і матеріали підтверджують факт вчинення проступку саме ОСОБА_1 , які відповідач кваліфікував як дисциплінарний проступок.
Так, перелічення у наказі про застосування дисциплінарного стягнення пунктів основних посадових обов`язків в.о. заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, як і сам факт перебування на посаді в.о. заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення № 1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці не може бути безапеляційною підставою для застосування дисциплінарного стягнення до особи, без встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку та вини державного службовця.
Ухвалою від 03.06.2024 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 10.06.2024 року за клопотанням представника відповідача ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі з призначенням підготовчого засідання.
Ухвалою від 16.07.2024 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.
Ухвалою від 16.07.2024 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували, вважали їх необґрунтованими, просили у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у відзиві.
19.06.2024 року від Одеської митниці надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, зокрема, таке.
26.03.2024 регулярним каналом повідомлень (на поштову скриньку Держмитслужби) отримано повідомлення від ТОВ «ТК ЮНІОН ГРУП» про можливі неправомірні дії з боку посадових осіб Одеської митниці (вх. Держмитслужби від 25.03.2024 №841/13/1).
Заявник повідомив щодо бездіяльності посадових осіб митниці, пов`язаної із тривалим перебуванням з 18.03.2024 по 26.03.2024 в пункті пропуску "Маяки-Удобне-Паланка" транспортного засобу з реєстраційними номерами ZMM822/A42KX, яке він розцінює як грубе порушення передбаченого строку для здійснення митного оформлення, зловживання посадовими особами митниці своїми повноваженнями та спонукання на надання неправомірної вигоди.
Відповідно до положень частини 6 статті 53 Закону України "Про запобігання корупції" інформація про зловживання посадовими особами Одеської митниці своїми повноваженнями та спонукання на надання неправомірної вигоди листом Одеської митниці від 26.03.2024 № 7.10-1/09/8.5/5564 направлена до Управління стратегічних розслідувань в Одеській області.
В`їзд на територію пункту пропуску автотранспортного засобу з вантажем реєстраційні номери ZMM822/A426KX (Республіка Молдова) відбувся 19.03.2024 о 18:59. Реєстрацію транспортного засобу здійснено Рябчевським Русланом (ОНП № 136), головним державним інспектором ВМО №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці.
За результатами спрацювання АСУР визначені обов`язкові системні митні формальності (форми контролю):
210-1 «Проведення митного огляду транспортного засобу»;
401-1 «Усне опитування громадян та посадових осіб підприємств»;
801-1 «Направлення службової записки до підрозділу по боротьбі з порушеннями митних правил з метою розгляду питання щодо направлення запиту до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу (після завершення митного оформлення)»;
901-1 «Застосування технічних засобів митного контролю»;
911-1 «Здійснення фото-та/або відеофіксації виконання митних формальностей».
Митні формальності за кодами 210-1, 401-1, 801-1, 911-1 виконані 26.03.2024 Олегом Озерним, старшим державним інспектором ВМО №1 митного поста «БілгородДністровський», про що наявні відмітки в АСМО. Виконання митної формальності за кодом 901-1 скасовано в. о. заступника начальника митного поста начальника відділу митного оформлення № 1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці «Білгород-Дністровський» Одеської митниці Андрієм Босим через досягнення результатів під час виконання іншої МФ, а саме 911-1.
За результатами виконання митних формальностей складений Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 26.03.2024 № UA500170/2024/000014 (далі - Акт №14). Відповідно до пункту 3 Акту № 14 об`єктом огляду є транспортний засіб ZMM822/A426KX та вантаж. В ході проведення митного огляду розпаковано 68 вантажних місць. Вантаж відповідає заявленому у митній декларації та товарно-супровідних документах, порушень митного законодавства не виявлено. Митні формальності відпрацьовано, порушень не виявлено.
Будь-які відомості про результати митного огляду транспортного засобу в Акті №14 відсутні.
Строки проведення митного оформлення визначені частиною першою статті 255 Митного кодексу України, проведення митного огляду врегульоване статтею 338 Митного кодексу України та Порядком проведення митного огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2012 №1316.
Порядок здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 №684 (далі - Порядок №684).
Згідно розділу VII Порядку № 684, визначені за результатами застосування АСУР форми та обсяги митного контролю з Переліку митних формальностей можуть бути змінені керівником/заступником керівника (особою, яка виконує його обов`язки) митного органу шляхом додавання митних формальностей за напрямом, щодо якого в Переліку митних формальностей уже наявні митні формальності.
Тобто, на підставі результатів застосування СУР посадова особа митного органу може доповнити Перелік митних формальностей шляхом включення до нього митних формальностей за новим напрямом контролю, тобто напрямом, який не було визначено ризиковим за результатами застосування АСУР.
З огляду на вищезазначене та аналізу згенерованих АСМО митних формальностей 210-1, 401-1, 801-1, 901-1, 911-1 по транспортному засобу ZMM822/A426KX вбачається наступне:
об`єктом ризиків скоєння правопорушень з питань митної справи визначений транспортний засіб ZMM822/A426KX та водій цього транспортного засобу;
митні формальності за товаром, який перевозився цим транспортним засобом, АСУР не встановлювались;
у разі встановлення ризиків за товаром, посадовою особою ВМО №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, відповідно до Порядку №684, повинна бути ініційована додаткова митна формальність, зокрема, митний огляд товарів, який проводиться одночасно із оглядом транспортного засобу, та за рішенням керівника/заступника керівника (особою, яка виконує його обов`язки) митного органу відповідно до VII Порядку №684;
митний огляд, який проведений Олегом Озерним, повністю орієнтований на товар (вантаж), який переміщувався транспортним засобом, а не на транспортний засіб, що не відповідає митній формальності « 210-1»;
керівник ВМО №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Андрій Босий, будучи обізнаним із переліком митних формальностей, визначених АСУР, не скерував дії підпорядкованих посадових осіб на належне виконання митних формальностей, що призвело до порушення строків, визначених пунктом 16 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 451 (далі - ТТС), наслідком чого є скарга на дії посадових осіб.
За результатами дисциплінарного провадження встановлено, що ОСОБА_4 не вжив заходів реагування в межах пунктів 1, 2, 5, 6 розділу 3 посадової інструкції заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, пункту 7, підпунктів 1, 4 та 8 пункту 20 Положення про відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, спрямованих на послідовне виконання пунктів Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №451, зокрема пункту 16 в частині строків прийняття одного із визначених рішень, а також абзацу третього пункту 1 розділу VIII Порядку здійснення та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 №684 (щодо призначення митного огляду товарів) та забезпечення виконання частини першої статті 338 Митного кодексу України за що, відповідно до підпункту 1 пункту 20 Положення про відділ митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, несе персональну відповідальність.
Відповідач вказав, що об`єктивний бік дисциплінарного проступку державного службовця характеризується наявністю обов`язкових ознак (діяння/чи бездіяльність, прийняття рішень) та факультативних ознак (наслідки, причинний зв`язок).
Так, ОСОБА_1 не вжив заходів реагування, проігнорував допущені його підлеглими порушення, що призвело до негативних наслідків: не виконання чинного законодавства проходження митного контролю у пункті пропуску, восьмиденного простою автомобільного транспортного засобу із негативними наслідками для підприємства, написання скарги, яка підриває авторитет державної служби (провина Олега Озерного доведена наказом Одеської митниці «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_5 », який оскаржено не було, та його письмовими додатковими поясненнями).
Суб`єктивний бік дисциплінарного проступку характеризується виною (умислом або необережністю). У діях ОСОБА_1 наявний умисел вчинення дисциплінарного проступку, оскільки він був обізнаний у проходженні митного контролю транспортного засобу, порушенні строків митного оформлення, встановлення обов`язкових митних формальностей, та неналежного виконання посадових обов`язків своїх підлеглих.
Заслухавши вступне слово представника позивача та представників відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 обіймає посаду заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці з 01.03.2024 року.
Наказом в.о. начальника Одеської митниці від 23.04.2024 року №42-дс «Про порушення дисциплінарного провадження», відповідно до статей 65, 68, 69, 71 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу», абзацу 6 частини третьої статті 532 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1700-VII «Про запобігання корупції», Порядку здійснення дисциплінарного провадження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 року №1039, з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку, на підставі листа Державної митної служби України від 15.04.2024 №09/09/7/86, доповідної записки Відділу з питань запобігання та виявлення корупції Державної митної служби України від 10.04.2024 №09/09/5710, наказано порушити дисциплінарне провадження стосовно заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці (в.о. заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці) Андрія Босого (а.с. 104-105, т. 2).
Наказом в.о. начальника Одеської митниці від 01.05.2024 року №45-дс «Про продовження строку здійснення дисциплінарного провадження та строку формування дисциплінарної справи» продовжено до 45 календарних днів строк здійснення дисциплінарного провадження, порушеного наказом Одеської митниці від 23.04.2024 року №42-дс «Про порушення дисциплінарного провадження» стосовно заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці (в.о. заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці) Андрія Босого (а.с. 111-112, т. 2).
Дисциплінарною комісією розглянуто інформацію та відомості, викладені в доповідній записці Відділу з питань запобігання та виявлення корупції Державної митної служби України від 10.04.2024 №09/09/5710 та встановлено таке.
26.03.2024 регулярним каналом повідомлень (на поштову скриньку Держмитслужби) отримано від TOB «ТК ЮНІОН ГРУШІ» повідомлення про можливі неправомірні дії з боку посадових осіб Одеської митниці (вх. Держмитслужби від 25.03.2024 №8417/13/1).
Заявник повідомив щодо бездіяльності посадових осіб митниці, пов`язаної із тривалим перебуванням протягом з 18.03.2024 по 26.03.2024 в пункті пропуску «Маяки-Удобне-Паланка» транспортного засобу з реєстраційними номерами ZMM822/A426KX, яке він розцінює як грубе порушення передбаченого строку для здійснення митного оформлення, зловживання посадовими особами митниці своїми повноваженнями та спонукання на надання неправомірної вигоди.
Відповідно до положень частини 6 статті 53 Закону України «Про запобігання корупції», інформація про зловживання посадовими особами Одеської митниці своїми повноваженнями та спонукання на надання неправомірної вигоди листом Одеської митниці від 26.03.2024 №7.10-1/09/8.5/5564 направлена до Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України для розгляду та прийняття рішення.
Так, дисциплінарною комісією встановлено, що згідно даних, наявних в Автоматизованій системі митного оформлення «Інспектор» (далі - АСМО) митні формальності посадовими особами відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці в пункті пропуску «Маяки-Удобне-Паланка» щодо транспортного засобу з реєстраційними номерами ZMM822/A426KX здійснювалися з 19.03.2024 по 26.03.2024
В`їзд на територію пункту пропуску автотранспортного засобу з вантажем реєстраційні номери ZMM822/A426KX (Республіка Молдова) відбувся 19.03.2024 о 18:59. Реєстрацію транспортного засобу здійснено Рябчевським Русланом (ОНП №136), головним державним інспектором ВМО №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці.
За результатами спрацювання АСУР визначені обов`язкові системні митні формальності (форми контролю):
210-1 «Проведення митного огляду транспортного засобу»;
401-1 «Усне опитування громадян та посадових осіб підприємств»;
801-1 «Направлення службової записки до підрозділу по боротьбі з порушеннями митних правил з метою розгляду питання щодо направлення запиту до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу (після завершення митного оформлення)»;
901-1 «Застосування технічних засобів митного контролю»;
911-1 «Здійснення фото-та/або відеофіксації виконання митних формальностей».
Митні формальності за кодами 210-1, 401-1, 801-1, 911-1 виконані 26.03.2024 Олегом Озерним, старшим державним інспектором ВМО №1 митного поста «Білгород-Дністровський», про що наявні відмітки в АСМО.
Виконання митної формальності за кодом 901-1 скасовано в.о. заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення № 1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці «Білгород-Дністровський» Одеської митниці Андрієм Босим через досягнення результатів під час виконання іншої МФ, а саме 911-1.
За результатами виконання митних формальностей складений Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 26.03.2024 № 11А500170/2024/000014 (далі - Акт №14). Відповідно до пункту 3 Акту №14 об`єктом огляду є транспортний засіб ZMM822/A426KX та вантаж. В ході проведення митного огляду розпаковано 68 вантажних місць. Вантаж відповідає заявленому у митній декларації та товарно-супровідних документах, порушень митного законодавства не виявлено. Митні формальності відпрацьовано, порушень не виявлено.
Будь-які відомості про результати митного огляду транспортного засобу в Акті №14 відсутні.
Строки проведення митного оформлення визначені частиною першою статті 255 Митного кодексу України, проведення митного огляду врегульоване статтею 338 Митного кодексу України та Порядком проведення митного огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2012 №1316.
Порядок здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 № 684 (далі - Порядок № 684).
Згідно розділу VII Порядку №684, визначені за результатами застосування АСУР форми та обсяги митного контролю з Переліку митних формальностей можуть бути змінені керівником/ заступником керівника (особою, яка виконує його обов`язки) митного органу шляхом додавання митних формальностей за напрямом, щодо якого в Переліку митних формальностей уже наявні митні формальності.
Тобто, на підставі результатів застосування СУР посадова особа митного органу може доповнити Перелік митних формальностей шляхом включення до нього митних формальностей за новим напрямом контролю, тобто напрямом, який не було визначено ризиковим за результатами застосування АСУР.
Дисциплінарною комісією також встановлено, що з аналізу згенерованих АСМО митних формальностей 210-1, 401-1, 801-1, 901-1, 911-1 по транспортним засобом ZMM822/A426KX вбачається наступне:
об`єктом ризиків скоєння правопорушень з питань митної справи визначений транспортний засіб ZMM822/A426KX та водій цього транспортного засобу;
митні формальності за товаром, який перевозився цим транспортним засобом, АСУР не встановлювались;
в разі встановлення ризиків за товаром, посадовою особою ВМО № 1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, відповідно до Порядку № 684, повинна бути ініційована додаткова митна формальність, зокрема, митний огляд товарів, який проводиться одночасно із оглядом транспортного засобу, та за рішенням керівника/заступника керівника (особою, яка виконує його обов`язки) митного органу відповідно до VII Порядку № 684;
митний огляд, який проведений Олегом Озерним, повністю орієнтований на товар (вантаж), який переміщувався транспортним засобом, а не на транспортний засіб, що не відповідає митній формальності « 210-1»;
керівник ВМО №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Андрій Босий, будучи обізнаним із переліком митних формальностей визначених АСУР, не скерував дії підпорядкованих посадових осіб на належне виконання митних формальностей, що призвело до порушення строків визначених пунктом 16 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №451 (далі - TTC), наслідком чого є скарга на дії посадових осіб.
Наказом Одеської митниці від 15 червня 2022 року №269 (в редакції наказу Одеської митниці від 03.04.2023 № 142) затверджено положення про митний пост «Білгород-Дністровський» Одеської митниці (далі - Положення №269).
Положення №269 визначає його організаційно-правовий статус, завдання, функції, права та взаємовідносини (п.1 Положення № 269)
Митний пост «Білгород-Дністровський» Одеської митниці є митним органом, який входить до складу Одеської митниці (далі - Митниця), як структурний підрозділ і в зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань покладених на Митницю (п.2 Положення №269).
Митний пост «Білгород-Дністровський» Одеської митниці у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, Митним кодексом України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та Законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України, іншими актами законодавства, розпорядчими документами Державної митної служби України (далі - Дермитслужба), дорученнями Голови Держмитслужби (особи, яка виконує його обов`язки), його першого заступника та заступників, наказами Митниці, дорученнями начальника митниці (особи, яка виконує його обов`язки), його першого заступника та заступників положенням про Одеську митницю та цим положенням (п.3 Положення № 269)
До складу митного поста входять підрозділи митного оформлення, розташовані за адресами, зокрема:
відділ митного оформлення №1, адреса: п/п «Маяки-Удобне-Паланка», MD-4224, Республіка Молдова, район Штефан-Воде, поблизу с. Паланка, 55-й км. автошляху М15 Одеса-Рені Європейського маршруту Е87.
Завдання та функції відділів митного оформлення, які входять до складу митного поста, визначається положеннями про ці підрозділи, які погоджуються начальником митного поста та затверджуються начальником митниці.
Посадові обов`язки посадових (службових) осіб Митного поста визначаються посадовими інструкціями, розробленими та затвердженими в порядку, визначеному законодавством, та встановлюють межі компетенцій та спосіб реалізації функцій митного поста (п.11 Положення №269).
Дисциплінарною комісією зазначено, що відділ митного оформлення №1 (далі - Відділ) є структурним підрозділом митного поста «Білгород-Дністровський» (далі - Митний пост) Одеської митниці (далі - Митниця), який в зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань, покладених на Державну митну службу України.
Положення про відділ митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці визначає організаційно-правовий статус цього підрозділу ї є основним документом, що регламентує його діяльність з виконанням покладених повноважень (завдань і функцій), а також взаємовідносини (п.2 Положення).
Відділ забезпечує реалізацію повноважень, визначених цим Положенням (п. 4 Положення).
Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, Митним кодексом України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України, іншими актами законодавства, розпорядчими документами Держмитслужби, дорученнями голови Держмитслужби (особи, яка виконує його обов`язки) його першого заступника та заступників, а також наказами Митниці, Положенням про Митницю, Положенням про Митний пост та цим Положенням (п. 7 Положення).
Посадові особи Відділу діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (п. 8 Положення).
Посадові обов`язки посадових (службових) осіб Відділу визначаються посадовими інструкціями, розробленими та затвердженими в порядку, визначеному законодавством, та встановлюють межі компетенції та спосіб реалізації функцій Відділу (п. 10 Положення).
Відповідно до пункту 13 Положення основні завдання Відділу, зокрема є:
1) забезпечення правильного застосування, неухильного дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства України з питань митної справи;
3) здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі на підставі електронних документів (електронне декларування), за допомогою технічних засобів контролю тощо;
Відповідно до пункту 14 Положення Відділ у зоні своєї діяльності відповідно до покладених на нього завдань:
3) забезпечує та здійснює контроль за дотриманням вимог законодавства з питань митної справи на території України у зоні своєї діяльності;
20) забезпечує виконання митних формальностей відповідно до вимог законодавства з питань митної справи;
36) здійснює митний контроль та митне оформлення товарів;
38) здійснює митний контроль та виконує митні формальності щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі на підставі електронних документів (електронне декларування), за допомогою технічних засобів контролю тощо.
Відповідно до пункту 20 Положення заступник начальника митного поста - начальник відділу:
очолює підрозділ митного оформлення, здійснює керівництво його діяльністю, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності (підпункт 1 пункту 20);
організовує, забезпечує та контролює у межах повноважень виконання працівниками відділу Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства фінансів України, наказів Держмитслужби, Митниці, інших актів законодавства з питань, що належать до компетенції Держмитслужби, доручень голови Держмитслужби, його першого заступника та заступників та керівництва митниці (підпункт 4 пункту 20);
у разі виявлення корупційного правопорушення чи одержання інформації про вчинення такого правопорушення підлеглими, у межах повноважень уживає передбачених законом заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомляє про його вчинення керівника Митного поста, самостійний структурний підрозділ у сфері запобігання, виявлення та протидії корупції Митниці для вжиття заходів, передбачених законодавством (підпункт Б пункту 20).
Дисциплінарною комісією встановлено, що наказом Одеської митниці від 26.02.2024 №269-о ОСОБА_3 з 01.03.2024 переведено на посаду заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці з укладанням контракту про проходження державної служби.
Відповідно до пункту 1 наказу Одеської митниці від 04.03.2024 № 299-о з 04.03.2024 по 02.05.2024 виконання обов`язків заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці покладено на заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці ОСОБА_3 .
Відповідно до посадової інструкції заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення № 1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, затвердженої в.о. начальника Одеської митниці ОСОБА_6 25.09.2023 метою посади є організація процедур митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України юридичними та фізичними особами в зоні діяльності відділу митного оформлення № 1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці. Організація та контроль діяльності відділу. Забезпечення взаємодії та координації роботи відділу.
До основних посадових обов`язків ОСОБА_3 , відповідно до Розділу 3 посадової інструкції віднесено, зокрема:
організація роботи та керівництво відділом ( пункті розділу 3), а саме: організація робочого процесу (у тому числі, визначення режиму та напрямків роботи, розподіл персоналу по ділянках роботи);
прийняття управлінських рішень з питань основної діяльності відділу та з кадрових питань;
контроль за дотримання режиму роботи відділу та функціонування пункту пропуску;
організація та контроль виконання завдань та функцій, покладених на відділ положенням про відділ та положенням про митний пост. Контроль належного виконання посадовими особами відділу митних формальностей, процедур митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України (пункт 2 розділу 3);
організація та забезпечення взаємодії відділу та координації дій з іншими структурними підрозділами митниці, митними органами, Держмитслужбою, з іншими державними органами, установами та організаціями, а також зі структурними підрозділами контрольних органів України та Республіки Молдова, залученими до спільного контролю у пункті пропуску, з питань основної діяльності відділу та функціонування пункту пропуску (пункт 5 розділу 3);
ініціювання, організація, забезпечення та участь у заходах з питань:
впровадження спрощених митних процедур відповідно до законодавства та сприяння створенню відповідних умов для полегшення торгівлі, сприяння транзиту, збільшенню товарообігу та пасажиропотоку через митний кордон України;
вдосконалення процедур спільного контролю та пропуску через державний кордон України товарів і транспортних засобів;
перевірки фактів неналежного виконання посадових обов`язків посадовими особами відділу, а також порушення (здійснення) у відповідних випадках дисциплінарних проваджень стосовно таких посадових осіб (пункт 6 розділу 3).
З посадовою інструкцією ОСОБА_4 ознайомлений 26.09.2023.
З огляду на зазначене, проаналізувавши Положення №269, Положення про відділ митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці та посадову інструкцію заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення № 1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, затверджену в.о. начальника Одеської митниці Сергієм Гринчишиним 25.09.2023, дисциплінарна комісія зробила висновок, що Андрій Босий, обіймаючи посаду на державній службі, має виконувати свої посадові обов`язки чесно, неупереджено із дотриманням Конституції України та інших актів законодавства України, вживати у межах компетенції заходів щодо запобігання та протидії корупції, а також проводити заходи щодо запобігання та протидії контрабанді, боротьби з порушенням митних правил.
Листом митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці від 29.04.2024 №28.6/28.6/18032 до дисциплінарної комісії надано пояснення ОСОБА_3 без номера та без дати. В своєму поясненні Андрій Босий посилається на Технологічну схему організації спільного контролю осіб, транспортних засобів, товарів та предметів у пунктів пропуску «Маяки-Удобне-Паланка», яка розроблена на підставі Протоколу між Департаментом прикордонної поліції Міністерства внутрішніх справ Республіки Молдова, Адміністрації Державної прикордонної служби України і митної служби при Міністерстві фінансів Республіки Молдова, Державної фіскальної служби України про організацію спільного контролю у пункті пропуску «Маяки-Удобне-Паланка» на території Республіки Молдова від 05 червня 2017 року.
Обмежені можливості щодо проведення митного огляду підрозділом митного оформлення, що функціонує у спільному пункті пропуску «Маяки-Удобне-Паланка» обумовлені таким:
спільним пріоритетним використанням доглядового боксу з рампою митними органами Республіки Молдова, на території якої розташований пункт пропуску в якому у зазначений період було проведено більш ніж 150 спільних оглядів транспортних засобів, ініційованих молдавською стороною, за результатами яких українською стороною складено 5 протоколів про порушення митних правил та більш ніж 10 молдавською стороною;
неможливістю одночасного проведення у цьому боксі двох та більше митних оглядів;
відсутністю належних умов для проведення митного огляду на відкритому майданчику;
специфікою товарної номенклатури;
неодноразовою відмовою водія надавати автотранспортний засіб з товарами для проведення митного огляду у нічній час під час несприятливих погодних умов.
Відповідно до пояснень ОСОБА_3 митний огляд транспортного засобу з реєстраційними номерами ZMM822/A426KX було завершено о 15.00 год. 26.03.2024 без порушень вимог чинного законодавства.
Пояснень безпосереднього керівника ОСОБА_3 дисциплінарній комісії надано не було, але листом начальника митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці ОСОБА_7 від 29.04.2024 № 28.6/28.6-03/18038 було проінформовано про відсутність порушень нормативно-правових документів з питань митної справи з боку посадових осіб митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці.
За результатом дисциплінарного провадження дисциплінарна комісія дійшла висновку, що відомості та інформація, зазначені в доповідній записці Відділу з питань запобігання та виявлення корупції Державної митної служби України від 10.04.2024 №09/09/5710 є достовірними та підтверджують порушення основних обов`язків державного службовця з боку Андрія Босого в частині сумлінного і професійного виконання своїх посадових обов`язків (пункт 7 частини першої статті 8 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ «Про державну службу»), тобто вчинення дисциплінарного проступку, встановленого пунктом 5 частини другої статті 65 Закону.
За результатами дисциплінарного провадження встановлено, що Андрій Босий не вжив заходів реагування в межах пунктів 1, 2, 5, 6 розділу 3 посадової інструкції заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, пункту 7, підпунктів 1, 4 та 8 пункту 20 Положення про відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, спрямованих на послідовне виконання пунктів Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №451, зокрема пункту 16 в частині строків прийняття одного із визначених рішень, а також абзацу третього пункту 1 розділу VIII Порядку здійснення та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015№ 684 (щодо призначення митного огляду товарів) та забезпечення виконання частини першої статті 338 Митного кодексу України за що, відповідно до підпункту 1 пункту 20 Положення про відділ митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці несе персональну відповідальність.
На підставі вищевикладеного, відповідно до статей 64, 65, 66, 67 Закону України «Про державну службу» за неналежне виконання основних обов`язків державного службовця, визначених пунктами 1, 6, 7, 8 та останнього абзацу частини першої статті 8 Закону України «Про державну службу», своїх посадових обов`язків, передбачених пунктами 1, 2, 5, розділу 3 посадової інструкції заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, затвердженої в.о. начальника Одеської митниці Сергієм Гринчишиним 25.09.2023, що призвело до не відпрацювання корупційного ризику №9 (пункт 1) Реєстру ідентифікованих корупційних ризиків у діяльності Держмитслужби та її територіальних органів (додаток 3), що міститься в Антикорупційній програмі Державної митної служби України на 2023-2025 роки, затвердженої наказом Держмитслужби від 31.05.2023 №236, порушення пункту 7, підпунктів 1, 4 та 8 пункту 20 Положення про відділ митного оформлення № 1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, пункту 16 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 451, абзацу третього пункту 1 розділу VIII Порядку здійснення та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 №684 (щодо призначення митного огляду товарів), частини першої статті 338 Митного кодексу України, дисциплінарна комісія з розгляду дисциплінарної справи склала подання на ім`я в.о. начальника Одеської митниці, яким рекомендувала притягнути заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці ОСОБА_3 під час виконання ним обов`язків заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці до дисциплінарної відповідальності у виді оголошення догани (а.с.87-103, т.2).
На підставі вказаного подання дисциплінарної комісії, матеріалів дисциплінарної справи, пояснень Андрія Босого, наказом в.о. начальника Одеської митниці від 15.05.2024 року №49-дс «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» за неналежне виконання основних обов`язків державного службовця, визначених пунктами 1, 6, 7, 8 та останнього абзацу частини першої статті 8 Закону України «Про державну службу», посадових обов`язків, передбачених пунктами 1, 2, 5, розділу 3 посадової інструкції заступника начальника митного поста-начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, затвердженої 25.09.2023 в.о. начальника Одеської митниці Сергієм Гринчишиним, що призвело до невідпрацювання корупційного ризику №9 (пункт 1) Реєстру ідентифікованих корупційних ризиків у діяльності Держмитслужби та її територіальних органів (додаток 3), що міститься в Антикорупційній програмі Державної митної служби України на 2023-2025 роки, затвердженої наказом Держмитслужби від 31.05.2023 № 236, порушення пункту 7, підпунктів 1, 4 та 8 пункту 20 Положення про відділ митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, пункту 16 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №451, абзацу третього пункту 1 розділу VIII Порядку здійснення та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 №684 (щодо призначення митного огляду товарів), частини першої статті 338 Митного кодексу України, наказано притягнути до дисциплінарної відповідальності у виді догани заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, під час виконання обов`язків заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці ОСОБА_1 , визначивши датою притягнення до дисциплінарної відповідальності перший робочий день після закінчення щорічної основної відпустки (а.с. 40-52, т. 2).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу».
Відповідно до пунктів 1, 6, 7, 8 та останнього абз. ч.1 ст.8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов`язаний:
1) дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
6) забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів;
7) сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки та умови контракту про проходження державної служби (у разі укладення);
8) виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України.
Державні службовці виконують також інші обов`язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах, та контракті про проходження державної служби (у разі укладення).
Згідно ст.62 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов`язаний виконувати обов`язки, визначені статтею 8 цього Закону, а також:
1) не допускати вчинків, несумісних із статусом державного службовця;
2) виявляти високий рівень культури, професіоналізм, витримку і тактовність, повагу до громадян, керівництва та інших державних службовців;
3) дбайливо ставитися до державного майна та інших публічних ресурсів.
Державний службовець особисто виконує покладені на нього посадові обов`язки.
Відповідно до ч.1 ст.64 Закону України «Про державну службу» за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно ч.1 ст.65 Закону України «Про державну службу» підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.65 Закону України «Про державну службу» дисциплінарними проступками є: невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.
Згідно ч.3 ст.66 Закону України «Про державну службу» у разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4, 5, 12 та 15 частини другої статті 65 цього Закону, суб`єктом призначення або керівником державної служби такому державному службовцю може бути оголошено догану.
Одеська митниця, яка утворена наказом Держмитслужби від 19.10.2020 №460 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів» як відокремлений підрозділ Державної митної служби України, діє відповідно до Конституції України, Кодексу, інших законодавчих і нормативно-правових актів та на підставі Положення про Одеську митницю, затвердженого наказом Держмитслужби від 29.10.2020 №489 «Про затвердження положень про територіальні органи Держмитслужби» (далі - Положення № 489).
Відповідно до пункту 1 Положення № 489, Одеська митниця є митним органом, який у зоні своєї діяльності безпосередньо здійснює митну справу, забезпечує виконання завдань, покладених на митні органи, а також реалізацію делегованих повноважень Державної митної служби України як її відокремлений підрозділ. Зоною діяльності митниці є територія Одеської області, Україна.
Згідно з підпунктом 8 пункту 11 Положення № 489, начальник Одеської митниці в межах делегованих повноважень Держмитслужби затверджує положення про структурні підрозділи Митниці і посадові інструкції працівників, призначає на посаду та звільняє з посади, в тому числі покладає виконання обов`язків за вакантними посадами, керівників структурних підрозділів та їх заступників.
На виконання вищевказаних норм Положення № 489, наказом Одеської митниці від 15 червня 2022 року №269 (в редакції наказу Одеської митниці від 03.04.2023 № 142) затверджено положення про митний пост «Білгород-Дністровський» Одеської митниці (далі - Положення № 269).
Положення №269 визначає його організаційно-правовий статус, завдання, функції, права та взаємовідносини (п. 1 Положення № 269)
Митний пост «Білгород-Дністровський» Одеської митниці є митним органом, який входить до складу Одеської митниці (далі - Митниця), як структурний підрозділ і в зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань покладених на Митницю (п. 2 Положення № 269).
Митний пост «Білгород-Дністровський» Одеської митниці у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, Митним кодексом України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та Законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України, іншими актами законодавства, розпорядчими документами Державної митної служби України (далі - Дермитслужба), дорученнями Голови Держмитслужби (особи, яка виконує його обов`язки), його першого заступника та заступників, наказами Митниці, дорученнями начальника митниці (особи, яка виконує його обов`язки), його першого заступника та заступників положенням про Одеську митницю та цим положенням (п.3 Положенням № 269)
До складу митного поста входять підрозділи митного оформлення, розташовані за адресами, зокрема:
відділ митного оформлення № 1, адреса: п/п «Маяки-Удобне-Паланка», MD-4224, Республіка Молдова, район Штефан-Воде, поблизу с. Паланка, 55-й км. автошляху М15 Одеса-Рені Європейського маршруту Е87.
Завдання та функції відділів митного оформлення, які входять до складу митного поста, визначається положеннями про ці підрозділи, які погоджуються начальником митного поста та затверджуються начальником митниці.
Посадові обов`язки посадових (службових) осіб Митного поста визначаються посадовими інструкціями, розробленими та затвердженими в порядку, визначеному законодавством, та встановлюють межі компетенцій та спосіб реалізації функцій митного поста ( п. 11 Положення № 269).
Відділ митного оформлення №1 (далі - Відділ) є структурним підрозділом митного поста «Білгород-Дністровський» (далі - Митний пост) Одеської митниці (далі - Митниця), який в зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань, покладених на Державну митну службу України.
Положення про відділ митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці визначає організаційно-правовий статус цього підрозділу ї є основним документом, що регламентує його діяльність з виконанням покладених повноважень (завдань і функцій), а також взаємовідносини (п.2 Положення).
Відділ забезпечує реалізацію повноважень, визначених цим Положенням (п.4 Положення).
Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, Митним кодексом України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України, іншими актами законодавства, розпорядчими документами Держмитслужби, дорученнями голови Держмитслужби (особи, яка виконує його обов`язки) його першого заступника та заступників, а також наказами Митниці, Положенням про Митницю, Положенням про Митний пост та цим Положенням (п.7 Положення).
Посадові особи Відділу діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (п.8 Положення).
Посадові обов`язки посадових (службових) осіб Відділу визначаються посадовими інструкціями, розробленими та затвердженими в порядку, визначеному законодавством, та встановлюють межі компетенції та спосіб реалізації функцій Відділу (п. 10 Положення).
Відповідно до пункту 13 Положення основні завдання Відділу, зокрема є:
1) забезпечення правильного застосування, неухильного дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства України з питань митної справи;
3) здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі на підставі електронних документів (електронне декларування), за допомогою технічних засобів контролю тощо;
Відповідно до пункту 14 Положення Відділ у зоні своєї діяльності відповідно до покладених на нього завдань:
3) забезпечує та здійснює контроль за дотриманням вимог законодавства з питань митної справи на території України у зоні своєї діяльності;
20) забезпечує виконання митних формальностей відповідно до вимог законодавства з питань митної справи;
36) здійснює митний контроль та митне оформлення товарів;
38) здійснює митний контроль та виконує митні формальності щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі на підставі електронних документів (електронне декларування), за допомогою технічних засобів контролю тощо.
Відповідно до пункту 20 Положення заступник начальника митного поста - начальник відділу:
очолює підрозділ митного оформлення, здійснює керівництво його діяльністю, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності (підпункт 1 пункту 20);
організовує, забезпечує та контролює у межах повноважень виконання працівниками відділу Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства фінансів України, наказів Держмитслужби, Митниці, інших актів законодавства з питань, що належать до компетенції Держмитслужби, доручень голови Держмитслужби, його першого заступника та заступників та керівництва митниці (підпункт 4 пункту 20);
у разі виявлення корупційного правопорушення чи одержання інформації про вчинення такого правопорушення підлеглими, у межах повноважень уживає передбачених законом заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомляє про його вчинення керівника Митного поста, самостійний структурний підрозділ у сфері запобігання, виявлення та протидії корупції Митниці для вжиття заходів, передбачених законодавством (підпункт Б пункту 20).
Наказом Одеської митниці від 26.02.2024 №269-о ОСОБА_3 з 01.03.2024 переведено на посаду заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці з укладанням контракту про проходження державної служби.
Відповідно до пункту 1 наказу Одеської митниці від 04.03.2024 № 299-о з 04.03.2024 по 02.05.2024 виконання обов`язків заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці покладено на заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення № 3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці ОСОБА_3 .
Відповідно до посадової інструкції заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, затвердженої в.о. начальника Одеської митниці Сергієм Гринчишиним 25.09.2023 метою посади є організація процедур митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України юридичними та фізичними особами в зоні діяльності відділу митного оформлення № 1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці. Організація та контроль діяльності відділу. Забезпечення взаємодії та координації роботи відділу.
До основних посадових обов`язків Андрія Босого, відповідно до Розділу 3 посадової інструкції віднесено, зокрема:
організація роботи та керівництво відділом ( пункті розділу 3), а саме: організація робочого процесу (у тому числі, визначення режиму та напрямків роботи, розподіл персоналу по ділянках роботи);
прийняття управлінських рішень з питань основної діяльності відділу та з кадрових питань;
контроль за дотримання режиму роботи відділу та функціонування пункту пропуску;
організація та контроль виконання завдань та функцій, покладених на відділ положенням про відділ та положенням про митний пост. Контроль належного виконання посадовими особами відділу митних формальностей, процедур митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України (пункт 2 розділу 3);
організація та забезпечення взаємодії відділу та координації дій з іншими структурними підрозділами митниці, митними органами, Держмитслужбою, з іншими державними органами, установами та організаціями, а також зі структурними підрозділами контрольних органів України та Республіки Молдова, залученими до спільного контролю у пункті пропуску, з питань основної діяльності відділу та функціонування пункту пропуску (пункт 5 розділу 3);
ініціювання, організація, забезпечення та участь у заходах з питань:
впровадження спрощених митних процедур відповідно до законодавства та сприяння створенню відповідних умов для полегшення торгівлі, сприяння транзиту, збільшенню товарообігу та пасажиропотоку через митний кордон України;
вдосконалення процедур спільного контролю та пропуску через державний кордон України товарів і транспортних засобів;
перевірки фактів неналежного виконання посадових обов`язків посадовими особами відділу, а також порушення (здійснення) у відповідних випадках дисциплінарних проваджень стосовно таких посадових осіб (пункт 6 розділу 3).
З огляду на зазначене, проаналізувавши Положення №269, Положення про відділ митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці та посадову інструкцію заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення № 1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, затверджену в.о. начальника Одеської митниці Сергієм Гринчишиним 25.09.2023, встановлені судом обставини справи, суд погоджується з доводами відповідача про наявність в діях позивача складу дисциплінарного проступку.
Так, згідно ч.1 ст.255 Митного кодексу України митне оформлення завершується в найкоротший можливий строк, але не більше ніж чотири робочих години з моменту пред`явлення митному органу товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають митному оформленню (якщо згідно з цим Кодексом товари, транспортні засоби комерційного призначення підлягають пред`явленню), подання митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та всіх необхідних документів і відомостей, передбачених статтями 257 і 335 цього Кодексу.
Відповідно до ст.338 Митного кодексу України огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення, пред`явлених митному органу (у тому числі для перерахунку та зважування), проводиться в можливо короткий строк після прийняття рішення про його проведення.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами спрацювання АСУР по транспортному засобу ZMM822/A426KX та вантажу, що ним перевозився, визначені обов`язкові системні митні формальності (форми контролю):
210-1 «Проведення митного огляду транспортного засобу»;
401-1 «Усне опитування громадян та посадових осіб підприємств»;
801-1 «Направлення службової записки до підрозділу по боротьбі з порушеннями митних правил з метою розгляду питання щодо направлення запиту до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу (після завершення митного оформлення)»;
901-1 «Застосування технічних засобів митного контролю»;
911-1 «Здійснення фото-та/або відеофіксації виконання митних формальностей».
Митні формальності за кодами 210-1, 401-1, 801-1, 911-1 виконані 26.03.2024 Олегом Озерним, старшим державним інспектором ВМО №1 митного поста «Білгород-Дністровський», про що наявні відмітки в АСМО.
Виконання митної формальності за кодом 901-1 скасовано в.о. заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці «Білгород-Дністровський» Одеської митниці ОСОБА_8 через досягнення результатів під час виконання іншої МФ, а саме 911-1.
За результатами виконання митних формальностей складений Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 26.03.2024 № UА500170/2024/000014 (далі - Акт №14). Відповідно до пункту 3 Акту №14 об`єктом огляду є транспортний засіб ZMM822/A426KX та вантаж. В ході проведення митного огляду розпаковано 68 вантажних місць.
Згідно розділу VII Порядку № 684, визначені за результатами застосування АСУР форми та обсяги митного контролю з Переліку митних формальностей можуть бути змінені керівником/ заступником керівника (особою, яка виконує його обов`язки) митного органу шляхом додавання митних формальностей за напрямом, щодо якого в Переліку митних формальностей уже наявні митні формальності.
Тобто, на підставі результатів застосування АСУР посадова особа митного органу може доповнити Перелік митних формальностей шляхом включення до нього митних формальностей за новим напрямом контролю, тобто напрямом, який не було визначено ризиковим за результатами застосування АСУР.
З огляду на вищезазначене та аналізу згенерованих АСМО митних формальностей 210-1, 401-1, 801-1, 901-1, 911-1 по транспортним засобом ZMM822/A426KX вбачається, що об`єктом ризиків скоєння правопорушень з питань митної справи визначений транспортний засіб ZMM822/A426KX та водій цього транспортного засобу, а митні формальності за товаром, який перевозився цим транспортним засобом, АСУР не встановлювались.
Тож, у разі встановлення ризиків за товаром, посадовою особою ВМО № 1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, відповідно до Порядку №684, повинна була бути ініційована додаткова митна формальність, зокрема, митний огляд товарів, який проводиться одночасно із оглядом транспортного засобу, та за рішенням керівника/ заступника керівника (особою, яка виконує його обов`язки) митного органу відповідно до VII Порядку № 684.
Натомість, митний огляд, який проведений Олегом Озерним, був повністю орієнтований на товар (вантаж), який переміщувався транспортним засобом, а не на транспортний засіб, що не відповідає митній формальності « 210-1».
У той же час така митна формальність як проведення митного огляду товару до Переліку митних формальностей відповідно до Порядку № 684 не включалася, та була фактично проведена інспектором за відсутності законних підстав.
Також з матеріалів справи вбчається, що 19.03.2024 головним державним інспектором Рябчевським Русланом була прийнята попередня митна декларація типу ІМ ЕЕ № UA500000/2024/910354 від 18.03.2024, яка була подана декларантом в автоматизованому режимі.
Факт початку роботи головного державного інспектора Рябчевського (обробка автотранспортного засобу реєстраційний номер НОМЕР_1 /A26KX) зафіксовано часом створення відповідного запису в журналі пункту пропуску АСМО (далі - ЖПП АСМО) о 18:59 годин 19.03.2024 року).
19.03.2024 19:00:35- прийняття документів ОСОБА_9 ;
19.03.2024 19:00:47 - документальне оформлення ОСОБА_9 ;
19.03.2024 20:15 - затримання оформлення ОСОБА_9 ;
22.03.2024 15:28:13 - відміна затримання - ОСОБА_10 ;
22.03.2024 15:28:35 - направлення на митний огляд - ОСОБА_10 ;
26.03.2024 15:14:10 - завершення митного огляду - Озерним Олегом;
26.03.2024 15:36:34 - завершення митного оформлення - Озерним Олегом;
26.03.2024 15:36:39 - виїзд з ЗМК - Озерним Олегом.
Граничний термін перебування товарів, транспортних засобів комерційного призначення у пунктах пропуску через державний кордон України визначено статтею 199 Митного кодексу України та становить для автомобільного транспорту - п`ять днів з моменту прибуття у пункт пропуску.
У той же час автотранспортний засіб реєстраційний номер ZMM822/A426KX у пункті пропуску «Маяки-Удобне-Паланка» митного поста «Білгород-Дністровський» знаходився 8 днів.
Пунктами 3.7 та 3.8 розділу III Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 631 (далі Порядок) визначено порядок прийняття, та умови передачі митної декларації іншому інспектору для виконанні митних формальностей. Крім зазначеного, пунктом 1.5 Порядку передбачається можливість передавання іншій посадовій особі повноважень щодо проведення митного огляду товарів/транспортних засобів.
Згідно п.3.8 Порядку виконання митних формальностей за МД може бути передано іншій посадовій особі ПМО (з внесенням відповідних відомостей до інформаційного аркуша та до АСМО) керівником цього ПМО або особою, яка виконує його обов`язки якщо: товари підлягають державному експортному контролю; посадова особа ПМО, яка розпочала митні формальності за МД, не завершила їх у свій робочий час або перебуває у стані тимчасової непрацездатності.
З огляду на вищевикладене, суд бере до уваги доводи відповідача, що ОСОБА_1 , як заступником начальника митного поста начальником відділу митного оформлення №3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці (в.о. заступником начальника митного поста начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці), серед іншого, в порушення основних обов`язків відповідно до посадової інструкції державного службовця від 25.09.2024 не здійснено організацію та належний контроль виконання завдань та функцій, покладених на відділ Положенням про відділ та Положенням про митний пост, контроль належного виконання посадовими особами відділу митних формальностей, процедур митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України, а саме: з 19.03.2024 по 22.03.2024 року, з 22.03.2024 по 26.03.2024 виконання митних формальностей за митною декларацією (тип ІМ ЕЕ) № UA500000/2024/910354 від 18.03.2024 не було передано іншій посадовій особі ПМО (з внесенням відповідних відомостей до інформаційного аркуша та до АСМО) керівником цього ПМО або особою, яка виконує його обов`язки, та порушено строки перебування автомобільного транспорту - п`ять днів з моменту прибуття у пункт пропуску визначених статтею 199 Митного кодексу України.
Отже, ОСОБА_1 , не вжив заходів реагування щодо своєчасної передачі виконання митних формальностей за митною декларацією № UA500000/2024/910354 від 18.03.2024 іншій посадовій особі ПМО, проігнорував порушення, допущенні його підлеглими, щодо виконання митної формальності "проведення митного огляду товару", яка не була згенерована АСУР, а за умови наявності для проведення такої митної формальності не вжив заходів щодо її додавання до Переліку митних формальностей, що призвело до негативних наслідків у вигляді порушення строків проходження митного контролю у пункті пропуску.
Посилання позивача на неможливість проведення митного огляду транспортного засобу без проведення митного огляду товару суд до уваги не бере, оскільки, як правильно зазначив відповідач, це є дві окремі митні формальності, і така митна формальність як "митний огляд транспортного засобу" може та повинна бути проведена без митного огляду товару.
Щодо посилань позивача на порушення строків прийняття оскаржуваного наказу суд зазначає таке.
Відповідно до п.35 Порядку здійснення дисциплінарного провадження, затвердженого Постановою КМ України від 04.12.2019 року № 1039 (далі - Порядок № 1039), Комісія, дисциплінарна комісія вносить суб`єкту призначення пропозицію (подання) разом з матеріалами дисциплінарної справи не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дня її (його) підписання.
Одночасно із внесенням суб`єкту призначення пропозиції (подання) державному службовцю повідомляється про дату внесення суб`єкту призначення такої пропозиції (подання) та необхідність надання ним письмового пояснення суб`єкту призначення відповідно до статті 75 Закону.
Пунктом 36 Порядку № 1039 передбачено, що за результатами розгляду дисциплінарного провадження суб`єкт призначення протягом десяти календарних днів з дня отримання пропозиції Комісії, подання дисциплінарної комісії приймає рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження.
Рішення оформляється наказом (розпорядженням) суб`єкта призначення.
Матеріалами справи підтверджується, що складене дисциплінарною комісією 03.05.2024 року подання у передбачений п.35 Порядку № 1039 триденний строк (06.05.2024) було внесено в.о. начальника Одеської митниці, про що позивача було поінформовано листом від 06.05.2024 № 09/09/19309 (а.с.196, т.2).
Отже, і оскаржуваний наказ від 15.05.2024 року прийнято в.о. начальника Одеської митниці у встановлений п.36 Порядку № 1039 10-денний строк з дня отримання подання (пропозиції) дисциплінарної комісії (подання отримане 06.05.2024 року).
Тому суд доходить висновку про необґрунтованість доводів позивача щодо порушення строку видання наказу та не бере їх до уваги.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного наказу відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлений законом, добросовісно та розсудливо, з урахуванням всіх обставин справи, пропорційно, неупереджено, добросовісно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішень, а тому відсутні підстави для визнання протиправним та скасування спірного наказу.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 293 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) до Одеської митниці (адреса: вул. Лип Івана та Юрія, буд. 21А, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ ВП 44005631) про визнання протиправним та скасування наказу в.о. начальника Одеської митниці Ю. Чердинцева Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_2 № 49-дс від 15.05.2024 року відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 18 жовтня 2024 року.
Суддя В.В. Андрухів
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122410676 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Андрухів В.В.