Рішення
від 14.10.2024 по справі 473/1107/24
ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 473/1107/24

РІШЕННЯ

іменем України

"14" жовтня 2024 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Ротар М.М., при секретарі судових засідань Ніколаєнко Г.О.

за участю позивача ОСОБА_1 , представника позивача адвоката Вуїв О.В., відповідача ОСОБА_2 , представника відповідача адвоката Ліпатова С.В., представника Органу опіки та піклування виконавчого комітету Вознесенської міської ради Тичинської Ж.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Вознесенську, за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Орган опіки та піклування Вознесенської міської ради Миколаївської області, Вознесенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністретсва юстиції (м.Одеса), про зміну прізвища дітей,

встановив:

28 лютого 2024 року на адресу Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій вона просила змінити прізвища дітей ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 » та внести відповідні зміни до актового запису про їх народження.

В обґрунтування позову позивач зазначала, з 08.08.2008 до 08.11.2022 року перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . Шлюб було розірвано за рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 07.10.2022 року, яке набрало чинності 08.11.2022 року.

Від даного шлюбу сторони мають двох неповнолітніх дітей: доньку ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , сина ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Батько дітей - ОСОБА_7 - на сьогоднішній день не приймає жодної участі у вихованні дітей, майже не спілкується з ними, на думку позивачки, байдуже ставиться до них та не проявляє належної уваги до них та піклування.

Аліменти стягуються з ОСОБА_8 на її користь в примусовому порядку Першим відділом ДВС у Вознесенському районі за місцем його роботи на підставі судового наказу від 16.12.2022 року, виданого Вознсеенсгьким міськрайонним судом Миколаївської області.

Позивачка на сьогоднішній день перебуває на службі в ЗСУ.

Діти навчаються у школі, однак батько не відвідує батьківські збори, не цікавиться успіхами дітей в навчанні, їх інтересами, не приймає участі в заходах, які проводяться школою за участю дітей, не приймає участі в проведенні дозвілля дітей поза навчанням в школі.

22.06.2023 року позивачка одружилася з ОСОБА_9 та після одруження вона взяла прізвище чоловіка - та має прізвище « ОСОБА_6 ».

Так як діти не спілкуються фактично зі своїм батьком (відповідачем по справі), тому не хочуть мати його прізвище « ОСОБА_5 ». Натомість вони хочуть мати прізвище « ОСОБА_6 », так як проживають разом з позивачкою та її чоловіком ОСОБА_9 , і у них склалися добрі, приязні стосунки з ним, він піклується про них.

Однак відповідач заперечує проти цього, та вважає, що діти повинні залишатися на його прізвищі, та не надає згоду на це, не бажає звернутися до органів реєстрації актових записів з приводу внесення змін щодо прізвища дітей. Що змушує позивачку звертатися до суду за захистом прав своїх дітей.

Зміна прізвища дитини, на думку позивача, буде відповідати їх інтересам, психологічному та гармонійному розвитку, оскільки відповідач не приділяє належної уваги та турботи дітям.

Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 01 березня 2024 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду у порядку загального позовного провадження.

07 травня 2024 року від відповідача ОСОБА_2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить в задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначає, що позивачка має намір змінити прізвище обох спільних з відповідачем дітей на прізвище особи, яка юридично не є родичем, при цьому не дивлячись на незначну тривалість перебування позивачки у шлюбі з іншим чоловіком (менше двох років). Крім того відповідач вважає, що доказів того, що він ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей суду не надано, а також позивачем не надано суду доказів, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам обох дітей, будуть відповідати їх психологічному та гармонійному розвитку.

Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 13 червня 2024 року підготовче судове засідання у справі закрите. Справу призначено до судового розгляду посуті.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представниця адвокат Вуїв О.В. позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві. Пояснили, що з моменту розлучення відповідач не спілкувався з дітьми, не приймав участі у їх вихованні, ігнорував всі питання стосовно дітей. Також, позивач стверджує, що зміна прізвища дітей є їх особистим бажанням. Відповідач ОСОБА_2 та його представник адвокат Ліпатов С.В. в судовому засіданні заперечували проти задоволення позову. Відповідач пояснив, що він постійно намагається спілкуватися з дітьми, має бажання зустрічатися з ними, приймає участь в їх утриманні, зазначив, що заперечує проти зміни прізвища дітей. Відповідач виконує всі обов`язки в силу ситуації, що склалася, боргу по аліментам відповідач не має.

Представниця третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Орган опіки та піклування Вознесенської міської ради Миколаївської області ОСОБА_10 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог. Важала, що підстави, які передбачені законодавством для зміни прізвища дітей відсутні, доказів того, що прізвище « ОСОБА_5 » негативно впливає на дітей немає, батько намагається як може спілкуватися зі своїми дітьми, в той же час діти з незрозумілих причин поводяться себе зневажливо по відношенню до нього та уникають зустрічей та не бажають спілкуватися з ним.

Представник третьої особи Вознесенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання свого представника не направив. На адресу суду надійшла заява про розгляд справи без участі їхнього представника.

Суд повно, всебічно та об`єктивно дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, вважає що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач та відповідач з 08.08.2008 по 08.11.2022 рік перебували у зареєстрованому шлюбі. Шлюб між ними було розірвано рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 07.10.2022 року.

Від даного шлюбу сторони мають двох спільних дітей доньку ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , видане 14 вересня 2010 року відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Вознесенську Вознесенського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області) та сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 (копія свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 , видане 16 березня 2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Вознесенську Вознесенського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області).

Відповідно до судового наказу №473/1612/22, що був виданий Вознесенським міськрайонним судом Миколаївської області 16 грудня 2022 року з ОСОБА_2 стягуються аліменти на утримання дітей ОСОБА_11 та ОСОБА_12 в розмірі 1/3 частини від заробітку (доходу) ОСОБА_2 , починаючи з 15.07.2022 року та до повноліття дитини.

Позивачка ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_9 22 червня 2023 року у Трускавецькому відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Дрогобицькому районі Львівської області західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. (копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , видане 22 червня 2023 року).

Відповідно до довідки про склад сім`ї №1, що була видана 18.01.2024 року ОСББ «Альянс-плюс» позивачка ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 разом з нею проживають члени її сім`ї чоловік ОСОБА_9 та діти ОСОБА_13 , ОСОБА_4 .

Відповідно до ч. 8ст. 7 Сімейного кодексу Українирегулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Згідност. 141 СК Українимати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятоюстатті 157 цього Кодексу.

Статтею 157 СК Українивстановлено, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою цієї статті. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Згідно положеньст. 145 СК Українипрізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з`єднання їхніх прізвищ. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Відповідно дост. 148 СК Україниу разі зміни прізвища обома батьками змінюється прізвище дитини, яка не досягла семи років. У разі зміни прізвища обома батьками прізвище дитини, яка досягла семи років, змінюється за її згодою. У разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років. У разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов`язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.

За змістом правового висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 15 серпня 2018 року у справі №759/3363/16-ц, тлумачення частини п`ятоїстатті 148 СК Українидозволяє зробити висновок, що при вирішенні спору між батьками щодо зміни прізвища дитини приймаються до уваги різні обставини, які мають свідчити про те, що зміна прізвища дитини відповідає її інтересам. До них відноситься: виконання батьками своїх обов`язків щодо дитини; інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища дитини її інтересам. Тобто інтереси дитини є пріоритетним і визначальним для вирішення спору щодо зміни прізвища дитини.

Інтереси дитини у зміні прізвища можуть полягати у її бажанні, звичках, прив`язаності до членів її сім`ї.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги про зміну прізвища дітей, позивачка стверджує, що відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків щодо виховання дітей, та те, що зміна прізвища буде відповідати інтересам дітей.

Відповідно до вимогст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Позивачем жодного доказу ухилення відповідача від виконання батьківських обов`язків не надано. Не надано доказів наявності заборгованості по сплаті аліментів.

Разом з тим, відповідачем надано виписку з банківського рахунку, який розміщений в АТ КБ «Приватбанк», яка свідчить про те, що відповідачем регулярно сплачуються аліменти на користь позивача.

Також відповідачем надано лист відповідь начальника Служби у справах дітей Вознесенської міської ради від 14.04.2023 року за №248, з якого вбачається, що відповідач звертався з заявою про проведення профілактичної роботи з позивачем, яка перешкоджає виконанню батьківських обов`язків шляхом заборони спілкування з дітьми.

Окрім того, прізвище дитині, як зазначено устатті 145 СК, присвоюється при вчиненні запису акта про народження. Реєстрацію прізвища дитині провадять органи РАЦС, коли між батьками досягнута про це згода. Прізвище присвоюється дитині на все життя. Оскільки батьки мають однакові права щодо своїх дітей незалежно від того, з ким із них проживають діти, то для зміни прізвища дитини потрібна згода обох батьків. Дати згоду на зміну прізвища без згоди другого з батьків можливо лише за наявності умов, коли створилися незвичайні обставини у житті дитини і якщо її інтереси вимагають зміни її прізвища.

Посилання позивачки на те, що вона та діти мають різні прізвища, що може призвести до непорозумінь та труднощів у спілкуванні з оточуючими людьми, суд не може вважати незвичайними обставинами, що створилися у житті дитини.

За змістомст. 1 Закону України «Про охорону дитинства»забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити.

Згідно з ч. 1ст. 171 СК України, дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї.

В судовому засіданні були вислухана думка дітей ОСОБА_14 та ОСОБА_4 , які пояснили, що дійсно бажають змінити прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », оскільки ображені на батька, за те що він пішов із сім`ї і тривали час не спілкувався з ними, при цьому не заперечують той факт що батько намагається налагодити з ними стосунки, телефонує, або спілкується з ними шляхом надіслання повідомлень, вітає іх з днем народження, цікавиться як проходить їх день або відпочинок. В той же час також не заперечують, що вони не відповідають на його дзвінки та не приймають від нього подарунки. Все це пояснюють образою на батька. Бажання змінити прізвища пояснюють тим, що їм не подобається прізвище « ОСОБА_5 », і вони мають бажання носити прізвище « ОСОБА_6 », оскільки з чоловіком позивачки ОСОБА_9 у них склалися добрі відносини, він піклується про них і це дасть можливість їм мати одне прізвище з мамою та її чоловіком.

В судовому засіданні були допитані свідки ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 та ОСОБА_18 , які пояснили, що діти не бажають спілкуватися з батьком ОСОБА_2 та не бажають мати прізвище « ОСОБА_5 ».

Вирішуючи позовні вимоги, суд приймає до уваги те, що згідно частини 3статті 11 Закону України «Про охорону дитинства», батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Преамбулою, статтями 5, 9 Конвенції про права дитини встановлено, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточені, в атмосфері щастя, любові і розуміння. Держава поважає відповідальність, права і обов`язки батьків належним чином управляти і керувати дитиною щодо здійснення прав дитини і робити це згідно зі здібностями дитини, що розвиваються, держава поважає право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками підтримувати на регулярній основі відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Відповідно достатті 28 Цивільного кодексу України, ім`я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.

Судом встановлено, що у сторін є конфлікт і непорозуміння щодо участі у вихованні дітей батьками, позивачка вважає, що відповідач самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків, відповідач стверджує, що позивач перешкоджає йому у спілкуванні з дітьми. Однак, наявність такого конфлікту не може бути підставою для зміни прізвища дітей.

Враховуючи вищевикладене, а також особисті пояснення відповідача, суд приходить до висновку, що позивачем не надано достатньої кількості доказів на підтвердження того, що відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків щодо виховання та утримання дітей. Позивачем не доведено, що зміна прізвища дітей буде відповідати, перш за все, інтересам дітей, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст.145,148 СК України, ст.ст.10,12,13,18,81,258,259,263-265,352,354,355 ЦПК України, суд

ухвалив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , яка діє в інтересах дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Орган опіки та піклування Вознесенської міської ради Миколаївської області, Вознесенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністретсва юстиції (м.Одеса), про зміну прізвища дітей, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована ВЧ НОМЕР_5 ( АДРЕСА_2 , мешкає за адресою АДРЕСА_3 .

Відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .

Третя особа-1: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Вознесенської міської ради код ЕДРПОУ 04056569, юридична адреса Миколаївська область м. Вознесенськ пл.. Центральна.1 .

Третя особа-2: Вознесенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) код ЕДРПОУ 42942044, Миколаївська область м. Вознесенськ вул.. Шевченко 37в.

Повний текст виготовлено 21 жовтня 2024 року.

Суддя М.М. Ротар

СудВознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення14.10.2024
Оприлюднено22.10.2024
Номер документу122418366
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —473/1107/24

Ухвала від 13.12.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Кушнірова Т. Б.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Кушнірова Т. Б.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Кушнірова Т. Б.

Рішення від 14.10.2024

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Ротар М. М.

Рішення від 14.10.2024

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Ротар М. М.

Ухвала від 13.06.2024

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Ротар М. М.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Ротар М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні