СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 2-о/759/981/24
ун. № 369/11577/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2024 року м. Київ
Суддя Святошинського районного суду м. Києва Горбенко Н.О., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , інші особи: Орган опіки та піклування: Коцюбинська селищна рада, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки, -
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2024 року за підсудністю від Києво-Святошинського районного суду Київської області до Святошинського районного суду м. Києва надійшла заява ОСОБА_1 , інші особи: Орган опіки та піклування: Коцюбинська селищна рада, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки.
У відповідності до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Горбенко Н.О.
Справу передано судді 17.10.2024 року.
Дослідивши подану заяву, матеріали справи, суд дійшов наступного.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з ч. 2 ст. 177 ЦПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Відповідно до ч. 7 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
У відповідності до ч. 4 ст. 62 ЦПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».
Статтею 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Досліджуючи додані до заяви матеріали суд встановив, що Ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АЕ №1294704 від 04 липня 2024 року, виданий на ім`я ОСОБА_1 на представлення інтересів останнього у Києво-Святошинському районному суді Київської області (а.с. 5).
Зважаючи на викладене, адвокат Хомік Є.М. не має повноважень представляти ОСОБА_1 у Святошинському районному суді міста Києва. Зважаючи на те, що справа надійшла за підсудністю від Києво-Святошинського районного судк Київської області, суд вважає за доцільне надати заявнику можливість підтвердити повноваження адвоката Хомік Є.М. на представлення інтересів ОСОБА_1 у Святошинському районному суді м. Києва.
Окрім зазначеного, пунктом 1 частини 3 статті 293 ЦПК України встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Згідно із ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Водночас, Верховний Суд України у своєму листі від 01.01.2012 року вказує на те, що сторонами у справах окремого провадження є заявники, заінтересовані особи, які є спеціальними суб`єктами цього виду провадження. При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме: тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов`язки; якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.
До заінтересованих осіб віднесені ті особи, які беруть участь у справі і мають у ній матеріально-правову або державну чи громадську заінтересованість. Для них характерна юридична заінтересованість у справі. Однак, аналіз ст. ст. 293, 294 ЦПК України дозволяє зробити висновок, що поняття заінтересованих осіб в окремому провадженні обмежено за змістом. Заінтересованими будуть лише ті особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від обставин, що підлягають встановленню і можуть вплинути на їх права та обов`язки.
Суд звертає увагу, що свій процесуальний статус ОСОБА_1 визначає як «заявник», а інших учасників справи - «інші особи», що прямо суперечить ч. 3 ст. 42 ЦПК України.
Крім того, до участі у справи залучено Орган опіки та піклування: Коцюбинська селищна рада.
Згідно ч. 1 ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Однак, ОСОБА_2 щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною має зареєстроване місце проживання у Святошинському районі міста Києва, що свідчить про те, що до справи має бути залучений саме Орган опіки та піклування Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації.
Суд зауважує, що заінтересованій особі необхідно направити примірник заяви разом із доданими до неї документами та надати суду докази такого направлення.
Також суд звертає увагу, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 299 ЦПК України).
Всупереч вимогам вказаної вище норми, заявник не зазначає відомості про наявність адвоката залученого на договірній основі або необхідності залучення адвоката через центр надання безоплатної вторинної правової допомоги для особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною.
Заява подана представником заявника за допомогою системи «Електронний суд».
Ч. 5, 6, 7 ст. 43 ЦПК України встановлюють, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
У разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи.
Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Із наведених норм вбачається, що належним доказом направлення документів учасникам провадження може бути лише бланк опису вкладення, завірений відповідним відділенням зв`язку, разом з фінансовим чеком про відправлення.
Дослідивши матеріали справи суд встановив, що до заяви не доєднано жодного доказу, який би свідчив про те, що сторона заявника направила ОСОБА_2 копію заяви разом із доданими до неї документами на виконання вимог ч. 1 ст. 177, ст. 43 ЦПК України.
Зважаючи на викладене, заявник має надати суду належні докази направлення копії заяви з доданими до неї документами на адресу ОСОБА_2 .
Вказані недоліки у своїй сукупності перешкоджають відкриттю провадження у справі.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 ЦПК України, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день її первісного подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачу.
Додатково вважає за необхідне роз`яснити, що відповідно до ч. 7 ст. 185 ЦПК України у випадку повернення позовної заяви позивачу це не перешкоджає повторному зверненню до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Зважаючи на вищезазначене, керуючись ст.ст. 175,177,294-297, 300 ЦПК України,-
П О С ТА Н О В И В:
Заяву ОСОБА_1 , інші особи: Орган опіки та піклування: Коцюбинська селищна рада, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки - залишити без руху.
Надати строк для усунення вказаних недоліків, який становить 5 (п`ять) днів з дня отримання заявником ухвали суду.
У разі невиконання вимог ухвали у визначений судом строк заява буде вважатись неподаною та повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Н.О. Горбенко
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2024 |
Оприлюднено | 22.10.2024 |
Номер документу | 122425680 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Горбенко Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні