Справа № 352/2695/24
Провадження № 2/352/914/24
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"21" жовтня 2024 р. м. Івано-Франківськ
Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Гриньків Д.В., розглянувши матеріали цивільного позову ОСОБА_1 до Загвіздянської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання права власності земельну ділянку та встановлення юридичного факту,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до Тисменицького районного суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Загвіздянської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання права власності земельну ділянку та встановлення юридичного факту.
Відповідно до пункту статті 185 ЦПК України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 175 і 177 цього Кодексу.
Частиною 4 ст.177 ЦПК України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Підпунктом 1 п.1 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, сплачується судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Так, позивачем при поданні позовної заяви на підтвердження сплати судового збору додано квитанцію на суму 2423,20 грн., з якої вбачається, що судовий збір за вимогу майнового характеру сплачений позивачем з урахуванням зазначеної ціни позову 111 242,94 грн в розмірі 1211,20 грн та 1211,20 грн за вимогу немайнового характеру.
Згідно п.3 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити в тому числі зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Відповідно до ч. 1ст. 176 ЦПК Україниціна позову у позовах про визнання права власності на майно визначаєтьсявартістю майна.
Позивач в обґрунтування ціни позову надала довідку про оціночну вартість об`єкта нерухомості, у якій зазначена оціночна вартість об`єкта оцінки, а саме земельної ділянки з кадастровим номером 0000000000:00:000:0001 площею 540 кв.м. для індивідуального садівництва в сумі 111 242,94 грн, яку і зазначила в якості ціну позову у вказаній позовній заяві та сплатила судовий збір за вимогу майнового характеру виходячи із зазначеної суми.
Судом встановлено, що Порядок ведення єдиної бази даних звітів про оцінку, затверджений наказом Фонду державного майна України від 17.05.2018 № 658 (у редакції наказу Фонду державного майна України від 12.01.2021 № 24), додатком до якого є надана суду довідка, визначає механізм ведення Фондом державного майна України (далі - Фонд) Єдиної бази даних звітів про оцінку, формування електронних довідок про оціночну вартість об`єкта нерухомості та реєстрації звітів про оцінку майна, складених суб`єктами оціночної діяльності (оцінювачами) для цілей обчислення доходу платника податку - фізичної особи від продажу (обміну) нерухомого майна, а також доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок майна (крім випадків успадкування та/або отримання у дарунок майна, вартість якого оподатковується за нульовою ставкою), доходу, отриманого за іншими правочинами, за якими здійснюється перехід права власності на нерухомість, дохід за якими підлягає оподаткуванню у випадках, передбаченихПодатковим кодексом України.
Відтак, сфера застосування оціночної вартості дуже обмежена: лише для оподаткування доходів фізичних осіб від продажу власного майна, а тому, суд не може прийняти надані позивачем довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості, як доказ дійсної (ринкової) вартості нерухомого майна, яке є предметом спору.
Дійсна вартість майна визначається відповідно доЗакону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Статтею 3 цього Законупередбачено, що оцінка майна це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними вст. 9 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», і є результатом практичної діяльності суб`єкта оціночної діяльності. Датою оцінки є дата, за станом на яку здійснюються процедури оцінки майна та визначається вартість майна.
Відповідно до роз`яснень, які містяться в постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справі «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» від 17.10.2014 № 10, розмір судового збору за подання позовної заяви про визнання права власності на майно або його витребування визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру. При цьому, суд не повинен визначати вартість майна за відповідними вимогами, оскільки за змістомЦПК Українитакий обов`язок покладається на позивача.
Вартість майна визначається на момент пред`явлення позову.
Ціна позову має важливе значення, насамперед, для правильного визначення розміру судового збору, який повинен сплатити позивач при зверненні до суду.
Натомість, із наданої позивачем довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості вбачається, що не визначено ринкової вартості майна, яке є предметом позову, відповідно до вимогЗакону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», зокрема, не подано звіт про оцінку саме ринкової вартості, а не оцінку для оподаткування, у відповідності до вимог п. 56 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженихпостановою КМУ від 10.09.2003 № 1440.
З огляду на наведене, довідка про оцінку вартості об`єкта нерухомості від 10.10.2024 № 201-20241010-0008564651 не може вважатися належним підтвердженням ринкової вартості нерухомого майна, що унеможливлює прийняти цю оцінку для визначення розміру судового збору, який слід сплатити позивачу за подання даного позову.
Отже, при зверненні до суду з майновим позовом, з вимогою про визнання права власності на земельну ділянку, для визначення ціни позову та суми судового збору, яка підлягає до сплати, позивачу необхідно надати звіт про оцінку майна, право власності на яке просить визнати остання та в разі надання уточненої оцінки щодо дійсної ринкової вартості земельної ділянки на теперішній час сплатити 1 відсоток ціни позову з врахуванням вже сплаченого судового збору.
Відповідно дост.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст.175 і 177ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
При таких обставинах, відповідно до ст.185 ЦПК України, вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без руху та позивачу слід надати строк для усунення недоліків.
Керуючисьстаттею 185 ЦПК України, суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Загвіздянської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання права власності земельну ділянку та встановлення юридичного факту - залишити без руху.
Надати позивачу строк 10 днів з дня отримання ухвали для виправлення вказаних недоліків.
Роз`яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог даної ухвали, позовна заява вважатиметься неподаною та буде йому повернута.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Тисменицького районного суду
Івано-Франківської області Гриньків Д.В.
Суд | Тисменицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2024 |
Оприлюднено | 22.10.2024 |
Номер документу | 122430329 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
ГРИНЬКІВ Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні