ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 22-ц/803/7869/24 Справа № 175/4143/23 Головуючий упершій інстанції: Білоусової О.М. Суддя-доповідач: Красвітна Т. П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2024 року колегія суддів Судової палати з розгляду цивільних справ Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого Красвітної Т.П.,
суддів: Городничої В.С., Петешенкової М.Ю.,
за участю секретаря Сахарова Д.О.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вм.Дніпро цивільнусправу заапеляційною скаргоюпредставника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 наухвалу Дніпропетровськогорайонного судуДніпропетровської областівід 20травня 2024року посправі запозовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про поділспільного сумісногомайна подружжя,
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 20 травня 2024 року призначено у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про поділ спільного сумісного майна колишнього подружжя судову будівельно-технічну експертизу у комплексі з оціночно-будівельною експертизою. На вирішення експертизи поставлені наступні питання:
- Яка давність закладення фундаменту двоповерхового житлового будинку літ. «А-1» загальною площею 131,6 м2 з терасами «а2», «а3» та ґанком «а4», розміщеного на присадибній земельній ділянці з кадастровим № 1221455800:02:001:0636, який розташований на АДРЕСА_1 , що внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 2517183212020?
- Чи відповідає технічний стан двоповерхового житлового будинку літ. «А-1» загальною площею 131,6 м2 з терасами «а2», «а3» та ґанком «а4», розміщеного на присадибній земельній ділянці з кадастровим № 1221455800:02:001:0636, який розташований на АДРЕСА_1 , що внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 2517183212020, за ступенем фізичного зношення фундаменту та несучих і огороджувальних конструкцій та використаних для їх спорудження матеріалів за часом закінчення ведення будівництва у 2017 році?
- Чи є технічна можливість відповідно до вимог нормативно-правових актів у галузі будівництва розділити (виділити частку; визначити порядок користування) двоповерхового житлового будинку літ. «А-1» загальною площею 131,6 м2 з терасами «а2», «а3» та ґанком «а4» і жилою площею 82,9 м2, розміщеного на присадибній земельній ділянці з кадастровим № 1221455800:02:001:0636 з побутовою будівлею госп.блоку літ. «Б-1» і господарськими спорудами вимощення-І, огорожі №№ 1-4, які розташовані на АДРЕСА_1 , що внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 2517183212020 відповідно до часток співвласників з відступом від засади їх рівності?
- Яка вартість фактично виконаних робіт з будівництва двоповерхового житлового будинку літ. «А-1» загальною площею 131,6 м2 з терасами «а2», «а3» та ґанком «а4» і жилою площею 82,9 м2, розміщеного на присадибній земельній ділянці з кадастровим № 1221455800:02:001:0636 з побутовою будівлею госп.блоку літ. «Б-1» і господарськими спорудами вимощення-І, огорожі №№ 1-4, які розташовані на АДРЕСА_1 , що внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 2517183212020, та яка ринкова вартість цього об`єкта нерухомого майна?
Проведення експертизи доручено Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (м.Дніпро, вул.Січеславська Набережна, буд.17, офіс 801). Покладено на ОСОБА_1 обов`язок надати проектно-кошторисну та іншу виконану на його замовлення технічну документацію для ведення будівництва на АДРЕСА_1 . Попереджено експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України. Оплату експертизи покладено на позивача. Встановлено строк проведення експертизи - два місяці з дня отримання експертом копії цієї ухвали. Провадження в справі зупинено на час проведення експертизи.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , посилаючись на порушення норм процесуального права, ставить питання про скасування оскаржуваної ухвали та ухвалення нового судового рішення про відмову в задоволенні клопотання про призначення експертизи.
Колегія суддів звертає увагу, що про час та місце слухання даної справи апеляційним судом учасники справи повідомлені належним чином у відповідності до вимог ст. 128-130 ЦПК України.
Місце проживанням позивача ОСОБА_3 є АДРЕСА_2 . На день розгляду даної справи на території м. Дніпра не ведуться активні бойові дії, що свідчить про те, що поточна обстановка у даному населеному пункті є стабільною.
У даній справі питання права не становлять особливої складності. Судовий захист повинен відповідати умовам процесуальної економії, враховуючи, що пунктами 10, 11 частини 2 статті 2 ЦПК України визначено, що одними із основних принципів цивільного судочинства є розумність строків розгляду справи судом та неприпустимість зловживання процесуальними правами. З урахуванням викладеного вище, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи за відсутності учасників процесу, які не зявились.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваної ухвали, виходячи з наступного.
Встановлено, що ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_4 , в якому просить поділити набутий ОСОБА_4 з ОСОБА_3 у спільну сумісну власність двоповерховий житловий будинок літ. А-1 загальною площею 131,6 м2 з терасами а2, а3 та ґанком а4 і жилою площею 82,9 м2, розміщений на присадибній земельній ділянці з кадастровим №1221455800:02:001:0636 з побутовою будівлею госп.блоку літ. Б і господарськими спорудами вимощення-І, огорожі №1-4, які розташовані на АДРЕСА_1 , що внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 2517183212020, залишивши цей будинок з приналежностями у спільні частковій власності з присудженням ОСОБА_3 2/3 частки, а ОСОБА_1 - 1/3 частки.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 18 вересня 2023 року за вказаним позовом відкрито провадження.
11 жовтня 2023 року представник позивачки ОСОБА_3 - ОСОБА_5 звернувся до суду з клопотанням про призначення судової будівельно - технічної експертизи у комплексі з оціночно-будівельною експертизою, проведення якої просить доручити судовим експертам Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз МЮУ. В обґрунтування заявленого клопотання зазначив, що для підтвердження або спростування підстав позову та заперечень проти нього підлягає з?ясуванню відповідність фактичного розташування новобудови відносно меж земельної ділянки і розташуванню будинку у технічній документації та давність його зведення за технічним станом фундаменту на предмет викриття, згідно з істиною, часу об?єктивного закінчення будівництва, що належить до основних завдань будівельно-технічної експертизи.
Відповідно до ст. 103 ЦПК України експертиза у справі призначається за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Згідно з ч. 1 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
У пункті 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року №5 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду» роз`яснено, що для з`ясування обставин, які мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, призначає експертизу, коли необхідність експертного висновку випливає з обставин справи і поданих доказів.
Із аналізу вказаних норм вбачається, що судова експертиза призначається у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Предметом позову у даній справі є поділ спільного майна подружжя двоповерхового житлового будинку літ. А-1 загальною площею 131,6 м2 з терасами а2, а3 та ґанком а4 і жилою площею 82,9 м2, розміщений на присадибній земельній ділянці з кадастровим №1221455800:02:001:0636 з побутовою будівлею госп.блоку літ. Б і господарськими спорудами вимощення-І, огорожі №1-4, які розташовані по АДРЕСА_1 .
При розгляді даної справи про поділ майна подружжя, проведення будівельно-технічної експертизи в комплексі з оціночно-будівельною експертизою, яка дасть змогу встановити технічну можливість відповідно до вимог нормативно-правових актів у галузі будівництва розподілу житлового будинку з приналежними господарськими та побутовими будівлями відповідно до часток співвласників та варіанти можливого такого розподілу, а також визначення часу, об`єму та вартості фактично виконаних робіт з будівництва двоповерхового житлового будинку - є необхідним та виправданим.
Для підтвердження цих обставин, які мають значення для вирішення спору по суті, сторона має право надати докази. У зв`язку з цим сторона вправі подати до суду заяву про призначення судової експертизи з урахуванням тієї обставини, що позивач не володіє спеціальними знаннями в галузі будівництва, планування, і самостійно надати суду відповідні висновки не має можливості, а це є суттєвим фактом для повного та всебічного розгляду справи.
Дотримуючись принципу змагальності сторін і не створюючи їм перешкод у доказуванні обставин, суд першої інстанції, з урахуванням вимог ст. 12 ЦПК України, правомірно призначив судову експертизу та визначив зміст питань для проведення експертизи з урахуванням клопотання позивача.
Колегія суддів звертає увагу, що призначення експертизи не порушує прав відповідача, а є лише способом доведення позивачем своїх вимог. Висновок експертизи оцінюється з урахуванням положень процесуального права, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, суд оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
Посилання апелянта на те, що питання поставлені на вирішення експерту не стосуються підстав та предмету позову є безпідставними.
Так,зі зміступозовних вимогвбачається,що предметомпозову щодоподілу майнаподружжя єнерухоме майно- двоповерховий житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1 . Між сторонами існує спір з приводу часток кожного із подружжя у праві власності на вказане вище майно, його вартість, тощо, тому питання, поставлені на вирішення експертизи, стосуються як предмету позову, так і предмету доказування.
Доводи апеляційної скарги не свідчать про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної ухвали. Більше того, враховуючи зміст позовних вимог, обгрунтування позову, вирішення даного спору по суті є неможливим без одержання спеціальних знані у галузі будівельно-технічної, оціночно-будівельної експертизи.
Апеляційна скарга не містить заперечень щодо експертної установи, яку визначено судом для проведення експертизи.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а ухвали суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 259, 268, 367, 375, 381-383 ЦПК України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Ухвалу Дніпропетровськогорайонного судуДніпропетровської областівід 20травня 2024року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий Т.П. Красвітна
Судді В.С. Городнича
М.Ю. Петешенкова
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 23.10.2024 |
Номер документу | 122449910 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші справи |
Цивільне
Дніпровський апеляційний суд
Красвітна Т. П.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Білоусова О. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Білоусова О. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Білоусова О. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Білоусова О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні