Рішення
від 21.10.2024 по справі 679/1242/24
НЕТІШИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/679/523/2024

Справа № 679/1242/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

21 жовтня 2024 року м. Нетішин

Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі головуючого судді Томіліна О.М., при секретарі Дмітрієвій О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чорнобилець-207» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за комунальні послуги,

в с т а н о в и в:

Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «Чорнобилець-207»,в інтересахякого дієпредставник адвокат Григор`євР.І. звернулося до Нетішинського міського суду Хмельницької області з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 ОСОБА_6 про стягнення заборгованості за комунальні послуги.

В обґрунтування позову зазначається, що ОСББ «Чорнобилець-207» є юридичною особою, яка творена власниками квартир багатоквартирного будинку для сприяння використання їхнього власного майна, управління, утримання та використання спільного майна. Протоколами ОСББ «Чорнобилець-207» затверджені розміри обов`язкових внесків на утримання будинку та прибудинкової території. Квартира АДРЕСА_1 належить на праві спільної сумісної власності відповідачам, які зареєстровані та проживають у вищевказаній квартирі. З моменту створення ОСББ відповідачі не виконують свої обов`язки по сплаті обов`язкових внесків. Так, з відповідачі вже було стягнуто заборгованість за період з 01.10.2017 по 31.09.2020. Проте, відповідачі продовжують не виконувати свої обов`язки щодо сплати обов`язкових внесків на утримання будинку та прибудинкової території, як співвласники багатоквартирного будинку. Внаслідок неналежного виконання зобов`язань у відповідачів виникла заборгованість з оплати обов`язкових внесків на утримання будинку та прибудинкової території перед позивачем за період з жовтня 2021 року по липень 2024 року у розмірі 5235,25 грн, а також нараховані 3% річних 203,44 грн, сума інфляційних втрат 651,03 грн. Нарахування інфляційних втрат та 3% річних проведені за період з 01.10.2021 до 01.08.2024.

У зв`язку із чим позивач звертається до суду та просить суд стягнути солідарно з відповідачів вказану заборгованість, інфляційні втрати, 3% річних та судові витрати.

Ухвалою суду від 06.08.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з призначенням судового засідання на 05.09.2024, яке в подальшому було відкладено на 23.09.2024, а потім на 21.10.2024.

Ухвалою суду від 23.09.2024 позовну заяву було залишено без руху.

30.09.2024 від представника позивача до суду надійшла заяву, в якій, він зменшив позовні вимоги на 651,03грн індексу інфляції та 203,44 грн 3% річних, а також відмовився від позовних вимог до відповідача ОСОБА_5 , оскільки остання знялася з реєстраційного обліку проживання за адресою, по якій виникла заборгованість у 2021 році.

Ухвалою суду від 21.10.2024 прийнято відмову ОСББ «Чорнобилець-207» від позову до ОСОБА_5 простягнення заборгованостіза комунальніпослуги, наданіза адресою: АДРЕСА_2 , яка виникла за період з жовтня 2021 року по липень 2024 року. Провадження у цивільній справі за позовом ОСББ «Чорнобилець-207» до ОСОБА_5 простягнення заборгованостізакомунальніпослуги закрити у зв`язку з відмовою позивача від позову.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив, заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи суду не надав. При цьому, в позовній заяві представник позивача просив суд розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачі у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомили, відзиву або інших заяв чи клопотань суду не надали.

Враховуючи вищевикладене, у відповідності до ст. 280 ч.1 ЦПК України суд ухвалює заочне рішення по справі на підставі наявних у ній доказів.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Судом досліджуються представлені письмові докази на підтвердження та спростування тих обставин, на які посилався позивач, інших суду не представлено та про їх витребування перед судом не порушувалося клопотань.

Суд, вирішуючи питання, передбачені ст. ст. 12, 264 ЦПК України, виходить з такого.

Згідно зі ст.ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Як слідує зі ст. 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Так, судом установлено, що відповідно до відповіді відділу адміністративних послуг виконавчого комітету Нетішинської міської ради відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 зареєстровані за адресою, яка вказана у позові, відповідач ОСОБА_5 27.04.2021 знята із зареєстрованого місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , у зв`язку із вибуттям на постійне місце проживання до Республіки Казахстан.

Рішеннями загальних зборів ОСББ «Чорнобилець-207» за даресою м. Нетішин , просп. Незалежності, 15, викладеними в протоколі № 1 від 28.01.2020, № 6 від 29.12.2020, № 19 від 29.12.2 без № від 09.02.2024 були затверджені розміри внесків на утримання будинку та прибудинкової території на відповідні періоди (а.с. 29-33).

Відповідачам на праві спільної часткової власності належить квартира АДРЕСА_3 , на підставі свідоцтва про право влдасності НОМЕР_1 , видане 23.12.2008 органом приватизації Виконавчим комітетом Нетішинської міської ради (а.с. 22-23).

Згідно з довідкою № 1 від 24.07.2024 за адресою: АДРЕСА_2 , заборгованість по внескам на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.10.2021 по 24.07.2024 становить 5235,25 грн (а.с. 21).

Відповідно до ст. 16 ЦК України особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового права або майнового права та інтересу у визначені цією статтею способи. Суд може захистити цивільне або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про ОСББ» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про ОСББ», діяльність об`єднань і асоціацій регулюється цим Законом, Цивільним, Житловим та Земельним кодексами України, іншими нормативно- правовими актами та статутом об`єднання, асоціації.

Згідно п.2 ст.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», не є предметом регулювання цього Закону відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення відповідно до статті 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Відповідно до частин 3, 4 ст. 22 Закону «Про ОСББ» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішення загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення.

Відповідно до ст. 12 Закону «Про ОСББ» управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління.

Відповідно до ст. 16 Закону «Про ОСББ» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту: виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у том числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Відповідно до ст.17 Закону для забезпечення виконання власниками приміщень свої обов`язків об`єднання має право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про ОСББ» до виключної компетенції загальних зборів відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Серед обов`язків співвласників багатоквартирного будинку, визначених у статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», визначено: виконання рішення зборів співвласників; своєчасна оплата за спожиті житлово-комунальні послуги.

Зміст положення ч. 4 ст. 319 ЦК України про те, що власність зобов`язує, яке має більш загальний характер, фактично розкривається через закріплений у наступній частині цієї статті принцип, що забороняє власникові використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Ст. 322 ЦК України визначено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Чинним на момент виникнення спірних правовідносини законодавством України, встановлено обов`язок співвласника брати участь в утриманні спільного майна багатоквартирного будинку.

Ст.13 Закону "Про ОСББ" передбачено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески, платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

Таким чином, особа, яка є власником приміщення у житловому комплексі, в якому створено ОСББ, зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні, а тому, за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку, така сума боргу підлягає стягненню.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону про ОСББ, порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.

Тобто, відповідачі будучи власниками квартири АДРЕСА_3 , а відповідно і співвласниками багатоквартирного будинку за вказаню адресою, несуть обов`язок щодо оплати вартості з утримання будинку та прибудинкової території ОСББ «Чорнобилець-207» будинку АДРЕСА_4 .

Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Як зазначається у ст.ст. 530, 610, 629 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Позивачем доведено, а відповідачами не спростовано, що відповідачі несвоєчасно сплачували за спожиті комунальні послуги, внаслідок чого за ними утворилася зазначена заборгованість.

Так, судом встановлено, що сума заборгованості по внескам на утримання будинку та прибудинкової території, наданими відповідачам за адресою: АДРЕСА_2 , за у сумі 5235,25 грн, яку просить стягнути позивач, утворилася за період з 01.10.2021 по 24.07.2024, а не з жовтня 2021 по липень 2024 року включно, як про це заявляє позивач у позовній заяві.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Таким чином, дослідивши матеріали справи та надані докази, враховуючи, що відповідачі відзив на позов та будь-які докази, що спростовують обставини, на які посилається позивач, суду не надали, суд вважає за необхідне задовольнити позов та стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача заборгованість за вищевказаним договором за спожиті комунальні послуги, яка утворилася за період з з 01.10.2021 по 24.07.2024 у розмірі 5235,25 грн.

Щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, до яких зокрема належать витрати на професійну правничу допомогу.

Частинами 1,2статті 141ЦПК Українивизначено,що судовийзбір покладаєтьсяна сторонипропорційно розмірузадоволених позовнихвимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються:1)у разізадоволення позову-на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про необхідність повного задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачів на користь позивача суму понесених ним судових витрат у вигляді судового збору в розмірі 3028,00 грн, який в рівних частках підлягає стягненню з відповідачів.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до ч. 3 ст. 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

Згідно ізч.8ст.141ЦПК Українирозмір витрат,які сторонасплатила абомає сплатитиу зв`язкуз розглядомсправи,встановлюється судомна підставіподаних сторонамидоказів (договорів,рахунків тощо). Такідокази подаютьсядо закінченнясудових дебатіву справіабо протягомп`яти днівпісля ухваленнярішення судуза умови,що дозакінчення судовихдебатів усправі стороназробила проце відповіднузаяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Суд вважає, що сторона позивача надала належні підтвердження фактичної оплати витрат на правничу допомогу, а тому такі витрати підлягають стягненню в рівних частках з відповідачів на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 10-13, 76-82, 89, 141, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чорнобилець-207» задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «Чорнобилець-207» заборгованість по оплаті за надані послуги комунальні послуги з утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 5235,25 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «Чорнобилець-207» судові витрати у виді судового збору у розмірі 3028,00 грн в рівних частках, тобто по 757,00 грн з кожного.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «Чорнобилець-207» судові витрати у виді витрат на правничу допомогу у розмірі 3200,00 грн в рівних частках, тобто по 800,00 грн з кожного.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду або через Нетішинський міський суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про сторін у справі:

Позивач: Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «Чорнобилець-207» ідентифікаційний код 40543049; місцезнаходження: Хмельницька область, Шепетівський район, м. Нетішин, просп. Незалежності, 15.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП невідомий, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП невідомий, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 .

Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП невідомий, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 .

Суддя О.М. Томілін

СудНетішинський міський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення21.10.2024
Оприлюднено23.10.2024
Номер документу122452514
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом

Судовий реєстр по справі —679/1242/24

Рішення від 21.10.2024

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Томілін О. М.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Томілін О. М.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Томілін О. М.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Томілін О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні