Рішення
від 09.10.2024 по справі 916/2933/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" жовтня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/2933/21

Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.

при секретарі судового засідання Лещенко Л.С.

розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження

справу № 916/2933/21

за позовом: Керівника Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області)

до відповідача: Виробничого кооперативу «Екологія»

про стягнення збитків у розмірі 11 300 250 грн.

за участю представників:

від прокуратури: Притула Є.С.

від позивача: Польщіна Т.Л.

від відповідача: не з`явився

В С Т А Н О В И В:

Керівник Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Виробничого кооперативу «Екологія» збитків у сумі 11 300 250 грн., а також витрат по сплаті судового збору у розмірі 169 503, 75 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланнями на порушення відповідачем законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зумовленого забрудненням земельних ресурсів, у зв`язку з чим державі заподіяна шкода у розмірі 11 300 250 грн.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

30.09.2021 за вх.№25822/21 господарським судом одержано від прокуратури додаткові документи.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 04.10.2021 позовну заяву Керівника Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 03.11.2021.

У підготовчому засіданні 03.11.2021р. господарським судом постановлено протокольну ухвалу якою задоволено усне клопотання представника прокуратури про відкладення підготовчого засідання та підготовче засідання відкладено на 24.11.2021. Окрім того, протокольною ухвалою продовжено підготовче провадження на 30 днів.

08.11.2021 за вх.№29659/21 господарським судом одержано від прокуратури додаткові документи.

22.11.2021 за вх.№31365/21 господарським судом одержано клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.

24.11.2021р. підготовче засідання не відбулось, у зв`язку з непрацездатністю судді Смелянець Г.Є. у період з 24.11.2021р. по 01.12.2021р. та ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.12.2021 призначено підготовче засідання на 20.12.2021.

20.12.2021 за вх.№34358/21 господарським судом одержано заперечення відповідача на позовну заяву.

У підготовчому засіданні 20.12.2021 господарським судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у підготовчому засіданні до 17.01.2022.

23.12.2021 за вх.№24931/21 господарським судом одержано клопотання відповідача про долучення до матеріалів справи додаткових документів.

05.01.2022 за вх.№224/22 господарським судом одержано відповідь позивача на відзив.

06.01.2022 за вх.№324/22 господарським судом одержано відповідь прокуратури на відзив.

У підготовчому засіданні 17.01.2022 господарським судом постановлено протокольну ухвалу, якою задоволено усне клопотання представника відповідача та відкладено підготовче засідання на 01.02.2022.

У підготовчому засіданні 01.02.2022 господарським судом постановлено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті на 24.02.2022.

У судовому засіданні 24.02.2022 господарським судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 17.03.2022.

16.03.2022 за вх.№5601/22 господарським судом одержано повідомлення прокуратури про готовність забезпечити участь у судовому засіданні органів прокуратури.

У судовому засіданні 17.03.2022 господарським судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви до 13.04.2022.

13.04.2022 за вх.№6443/22 господарським судом одержано клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.

У судовому засіданні 13.04.2022 господарським судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні до 31.05.2022.

У судовому засіданні 31.05.2022 господарським судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні до 07.07.2022.

07.07.2022 за вх.№12549/22 господарським судом одержано клопотання відповідача про призначення експертизи.

07.07.2022 за вх.№12553/22 господарським судом одержано пояснення позивача в порядку ст.42 ГПК України.

У судовому засіданні 07.07.2022 господарським судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні до 28.07.2022.

27.07.2022 за вх.№14602/22 господарським судом одержано заперечення позивача проти призначення судової інженерно-екологічної експертизи.

28.07.2022 за вх.№14747/22 господарським судом одержано пояснення відповідача.

28.07.2022 за вх.№14752/22 господарським судом одержано клопотання відповідача про участь особи, уповноваженої діяти від імені відповідача.

У судовому засіданні 28.07.2022 господарським судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні до 18.08.2022.

18.08.2022 за вх.№16747/22 господарським судом одержано пояснення позивача в порядку ст.42 ГПК України.

У судовому засіданні 18.08.2022 господарським судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні до 15.09.2022.

25.08.2022 за вх.№17359/22 господарським судом одержано пояснення позивача в порядку ст.42 ГПК України.

15.09.2022 за вх.№19739/22 господарським судом одержано пояснення відповідача щодо значення показників вмісту речовин у контрольній (фоновій) пробі ґрунту при визначенні розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів.

15.09.2022 за вх.№19740/22 господарським судом одержано пояснення відповідача щодо відбору проби ґрунту при визначенні розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів.

У судовому засіданні 15.09.2022 господарським судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні до 06.10.2022.

У судовому засіданні 06.10.2022 господарським судом одержано пояснення позивача в порядку ст.42 ГПК України (вх.ГСОО№21960/22 від 07.10.2022) та постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні до 27.10.2022.

27.10.2022 за вх.№24060/22 господарським судом одержано пояснення позивача в порядку ст.42 ГПК України.

27.10.2022 за вх.№24059/22 господарським судом одержано від відповідача доповнення до клопотання про призначення інженерно-екологічної експертизи у справі щодо уточнення переліку питань, що підлягають експертному дослідженню з урахуванням обставин, з`ясованих під час розгляду справи по суті.

У судовому засіданні 27.10.2022 господарським судом одержано пояснення відповідача в порядку ст.42 ГПК України (вх.ГСОО.№24118/22 від 28.10.2022) та постановлено ухвалу про повернення до підготовчого провадження у справі №916/2933/21 з призначенням підготовчого засідання на 09.11.2022.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.11.2022 клопотання Виробничого кооперативу Екологія про призначення експертизи за вх.№12549/22 від 07.07.2022, із врахуванням доповнення до клопотання за вх.№2459/22 від 27.10.2022 задоволено. Призначено у справі №916/2933/21 інженерно-екологічну експертизу, на вирішення якої поставлено наступні питання:

1.Чи має місце просочування у ґрунт фільтрату (рідини), що міститься в побутових відходах, в зоні складування та захоронення побутових відходів на полігоні Виробничого кооперативу «ЕКОЛОГІЯ», який розташований за адресою: 0,9 км у східно-південному напрямку від с. Абрикосове (46о06 38,8) п.ш. 30о18 32 с.д.), згідно акту відбору проб ґрунтів від 15.03.2021 №03 та паспорту МВВ реєстраційний номер №51208230 від 15.03.2006 з переглядом і оновленням даних паспорту МВВ станом на 11.06.2020, у разі, якщо має, - визначити площу фактично забрудненої земельної ділянки (ділянок) на підставі інструментально-лабораторних вимірювань проб ґрунту, відібраних на території полігону побутових відходів Виробничого кооперативу «ЕКОЛОГІЯ» відповідно до вимог Національного стандарту України «Якість ґрунту. Відбирання проб» ДОТУ ISO 10381-1:2004 Частина 1. Настанови щодо складання програм відбирання проб та ДОТУ ISO 10381-2:2004 Частина 2.Настанови з методів відбирання проб.

2.Як показники вмісту хімічних речовин, зазначені у протоколі вимірювань складу і властивостей ґрунту, складеному 24.03.2021 службовими особами Державної екологічної інспекції Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), впливають на використання за цільовим призначенням земельної ділянки загальною площею 10,0 га (кадастровий номер земельної ділянки 5120886600:01:006:0001), наданої у постійне користування Виробничому кооперативу «ЕКОЛОГІЯ» для розміщення полігону по збереженню та переробці побутового сміття та промислових відходів.

3.Чи можна на підставі результатів вимірювань вмісту хімічних речовин лише в одній пробі ґрунту, відібраній на території полігону побутових відходів Виробничого кооперативу «ЕКОЛОГІЯ» загальною площею 10,0 га, зробити обґрунтовано правильний та достовірний висновок про забруднення земельної ділянки площею 60000 м2 у формі прямокутника розміром 300 на 200 метрів відповідно до положень нормативних документів: ДСТУ ISО 10381-1:2004 Якість ґрунту. Відбирання проб. Частина 1. Настанови щодо складання програм відбирання проб; ДСТУ ISО 10382-1:2004 Якість ґрунту. Відбирання проб. Частина 2.Настанови з методів відбирання проб, відповідних методик виконання вимірювань вмісту показників складу і властивостей проб ґрунтів, якими керувалась державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) при проведенні відбору проби ґрунту, про що зазначено в складеному ними Акті відбору проб ґрунтів № 03 від 15.03.2021 р.

4.Чи підтверджується розрахунок розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства ВК «Екологія» на полігоні твердих побутових відходів, за адресою 0,9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове (Одеська область, Білгород-Дністровський р-н, с. Салгани) відповідно Акту проведення перевірки від 26.03.2021 р № 149., Акту відбору проб ґрунтів від 15.03.2021 № 03 та протоколу вимірювань складу та властивостей ґрунтів від 24.03.2021 №4.

5.У разі не підтвердження правильності проведеного розрахунку, визначити який розмір шкоди завдано навколишньому природному середовищу, внаслідок забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства ВК «Екологія» на полігоні твердих побутових відходів, за адресою 0,9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове (Одеська область , Білгород-Дністровський р-н, с. Салгани).

Доручено проведення експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства Юстиції України. В розпорядження Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства Юстиції України надано господарську справу №916/2933/21. Провадження у справі №916/2933/21 зупинено до одержання результатів експертизи.

Супровідним листом господарського суду Одеської області від 01.12.2021 №916/2933/21/5163/2022 справу №916/2933/21 надіслано до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз.

20.01.2023р. за вх.№2062/23 господарським судом одержано лист Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз від 22.12.2022р. №22-6761, до якого додано клопотання про надання додаткових матеріалів, необхідних для виконання експертизи.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 26.01.2023 поновлено провадження у справі №916/2933/21 з 15.02.2023. Призначено підготовче засідання на 15.02.2023.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.04.2023 клопотання судового експерта Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз за вх.№2062/23 від 20.01.2023 про надання додаткових матеріалів, необхідних для виконання експертизи задоволено. Надано судовому експерту пояснення Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) в порядку ст. 42 ГПК України за вх.№6729/23 від 02.03.2023 (т. 3 а.с. 201-204), Інструкцію по експлуатації місця видалення відходів Виробничого кооперативу Екологія, затверджену головою ВК Екологія Огрохін С.А. (т.4 а.с. 12-20) та платіжну інструкцію №779 від 17.04.2023 про оплату рахунку №№22-6761 (53) від 04.01.2023 за експертизу (т.4 а.с. 21). Провадження у справі №916/2933/21 зупинено до одержання результатів експертизи.

Супровідним листом господарського суду Одеської області від 26.04.2023 №916/2933/21/2499/2023 справу №916/2933/21 надіслано до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз.

22.06.2023р. за вх.20672/23 господарським судом одержано супровідний лист Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз від 09.06.2023 №277-0-11.34-23 вих, яким матеріали справи №916/2933/21 повернуто без виконання з причин несплати вартості експертизи протягом 45 календарних днів.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.07.2023 поновлено провадження у справі №916/2933/21 та підготовче засідання призначено на 20.07.2023.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.07.2023 клопотання Виробничого кооперативу Екологія про призначення експертизи за вх.№12549/22 від 07.07.2022, із врахуванням доповнення до клопотання за вх.№2459/22 від 27.10.2022 задоволено. Призначено у справі №916/2933/21 інженерно-екологічну експертизу. На вирішення інженерно-екологічної експертизи поставлено ті самі питання, що і в ухвалі від 09.11.2022. Доручено проведення експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства Юстиції України. В розпорядження Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства Юстиції України надано господарську справу №916/2933/21. Провадження у справі №916/2933/21 зупинено до одержання результатів експертизи.

Супровідним листом господарського суду Одеської області від 23.08.2023 №916/2933/21/5126/2023 справу №916/2933/21 надіслано до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз.

26.09.2023 за вх.№33671/23 господарським судом одержано лист Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз від 13.09.2023 №23-4752, в якому викладено прохання погодити проведення експертизи у строки понад 90 календарних днів. Разом з тим, до листа додано клопотання про надання додаткових матеріалів, необхідних для виконання експертизи.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 27.09.2023 поновлено провадження у справі №916/2933/21. Призначено підготовче засідання на 18.10.2023.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 15.11.2023 клопотання судового експерта Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз за вх.№33671/23 від 26.09.2023 задоволено. Долучено до справи пояснення Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) в порядку ст. 42 ГПК України за вх.№41709/23 від 15.11.2023, з додатком Карта координат розташування точок відбору проб ґрунтів на полігоні ВК «Екологія», що знаходиться 0,9 км. у Східно-Південному напряму від с. Абрикосове (кадастровий номер земельної ділянки 5120886600:01:006:0001). Погоджено судовому експерту Круть Ю.М. проведення експертизи у строк, більше ніж 90 календарних днів, у зв`язку із значною поточною завантаженістю експерта-виконавця. Провадження у справі №916/2933/21 зупинено до одержання результатів експертизи.

17.11.2023 за вх.№41990/23 господарським судом одержано супровідний лист Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз від 13.11.2023 №23-4752, до якого додано повідомлення №23-4752 про неможливість надання висновку, оскільки у передбачений строк протягом 45 календарних днів клопотання експерта не задоволене, то відповідно до вимог п.п.1.13, 4.10 Інструкції направляється дане повідомлення про неможливість надання висновку.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.11.2023 поновлено провадження у справі №916/2933/21. Призначено підготовче засідання на 04.12.2023.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.12.2023 клопотання Виробничого кооперативу Екологія про призначення експертизи за вх.№12549/22 від 07.07.2022, із врахуванням доповнення до клопотання за вх.№2459/22 від 27.10.2022 задоволено. Призначено у справі №916/2933/21 інженерно-екологічну експертизу. На вирішення інженерно-екологічної експертизи поставлено та самі питання, що і в ухвалі господарського суду Одеської області від 09.11.2022. Доручено проведення експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства Юстиції України. В розпорядження Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства Юстиції України надано господарську справу №916/2933/21. Провадження у справі №916/2933/21 зупинено до одержання результатів експертизи.

Супровідним листом господарського суду Одеської області від 03.01.2024 №916/2933/21/1/2024 справу №916/2933/21 надіслано до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз.

05.06.2024 за вх.№22355/24 Господарським судом Одеської області разом з матеріалами справи одержано Висновок експерта №24-2166 судової інженерно-екологічної експертизи.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 14.06.2024 поновлено провадження у справі №916/2933/21. Призначено підготовче засідання на 17.07.2024.

17.07.2024 підготовче засідання не відбулося у зв`язку з відсутністю електропостачання та ухвалою Господарського суду Одеської області від 17.07.2024 призначено судове засідання на 31.07.2024.

У підготовчому засіданні 31.07.2024 судом постановлено протокольну ухвалу, якою закрито підготовче провадження та призначено судове засідання щодо розгляду справи по суті на 11.09.2024.

У судовому засіданні 11.09.2024 судом постановлено протокольну ухвалу, якою оголошено перерву в судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 25.09.2024.

25.09.2024 судове засідання не відбулося, у зв`язку з проведенням працівниками правоохоронних органів оперативно-розшукових заходів з приводу анонімного повідомлення про закладення вибухового пристрою в адміністративній будівлі суду та ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.09.2024 призначено судове засідання на 09.10.2024.

У судовому засіданні 09.10.2024, за участю представників прокуратури та позивача, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Відповідач у судові засідання не з`явився та про причини нез`явлення суд не повідомив. При цьому про дату, час і місце судових засідань відповідач повідомлений належним чином шляхом надіслання судових ухвал до електронного кабінету відповідача, про що в матеріалах справи наявні відповідні довідки.

Стислий виклад позиції прокуратури.

- Акт перевірки відповідно до вимог Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 №149 є належним, достатнім та допустимим доказом факту забруднення земельної ділянки відповідачем.

- За результатом інструментально-лабораторного контролю встановлено факт забруднення земельної ділянки відповідачем. Акт відбору проб з додатками, протокол вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів відповідно до вимог Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 №149 є належним, достатнім та допустимим доказом факту забруднення земельної ділянки відповідачем.

- ВК "ЕКОЛОГІЯ" не забезпечується захист земель від забруднення побутовими та іншими відходами, а саме: експлуатує полігон ТПВ без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, що є порушенням пункту 5.11 Правил в якому зазначено, полігон побутових відходів повинен бути оснащений системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, а також п. т) ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи». Під час огляду полігону ТПВ зафіксовано горіння твердих побутових відходів, що є наслідком його експлуатації без оснащення системи вилучення біогазу, що свідчить про відсутність системи вилучення та знешкодження біогазу та є порушенням п. 7.11 Правил, де зазначено, що наслідок біохімічних процесів у тілі полігона побутових відходів утворюється біогаз.

- ВК "ЕКОЛОГІЯ на полігоні не створено належної системи моніторингу стану підземних вод, а саме: відсутні локальні мережі спостережувальних свердловин за станом підземних вод, що є недотриманням вимог п. 5.10 Правил. У відповідача спостережувальні свердловини взагалі відсутні, що свідчить про неможливість нездійснення моніторингу стану підземних вод. Дані порушення зафіксовані в Акті складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №149 від 26.03.2021.

Стислий виклад позиції позивача.

- ВК «ЕКОЛОГІЯ» надано довідку від 15.03.2021 за підписом Голови Огрохін С.А. про те, що станом на 15.03.2021 площа полігону ТПВ ВК «ЕКОЛОГІЯ», зайнята твердими побутовими відходами, становить 6 гектарів.

- В ході проведення перевірки встановлено, ряд порушень правоохоронного законодавства зокрема: ВК «Екологія» не забезпечує захист земель від забруднення побутовими та іншими відходами, а саме допущення експлуатацію сміттєзвалища без оснащення системи захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату. Вказане порушення зафіксовано в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 26.03.2021.

- Акт перевірки відповідно до вимог Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 №149 є належним, достатнім та допустимим доказом факту забруднення земельної ділянки відповідачем.

- Акт відбору проб ґрунтів був підписаний відповідачем без будь-яких зауважень, хоча форма акту передбачає відповідну графу для цього.

-Акт відбору проб з додатками, протокол вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів відповідно до вимог Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 №149 є належним, достатнім та допустимим доказом факту забруднення земельної ділянки відповідачем.

- У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/10257/21 за позовом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу до виробничого кооперативу «ЕКОЛОГІЯ» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасової заборони збирання, зберігання та захоронения відходів на місці відходів площею 10 га. За результатами розгляду справи Одеським окружним адміністративним судом було задоволені позовні вимоги Інспекції. Під час розгляду справи встановлено факт недотримання ВК «ЕКОЛОГІЯ» діючих вимог та правил, норм екологічної безпеки при збиранні, зберіганні та захороненні відходів, що в свою чергу може призвести до займання та розповсюдження вогню, в тому числі санітарних норм, порушує законні права громадян на безпеку для здоров`я і життя населення та може в подальшому завдати шкоди їх здоров`ю. Рішення Одеського окружного адміністративного суду набрало законної сили 03.12.2021.

- Безпідставним є посилання відповідача, що в акті перевірки від 26.03.2021 №149 не зафіксовано порушень, які стали підставою для розрахунку Інспекцією шкоди, а саме не оснащення сміттєзвалища системою вилучення та знешкодження фільтрату, протікання фільтрату сміттєзвалища на ґрунт. Так, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Південно-Західного округу вказане порушення зафіксовано в п. 17 розділу Опис виявлених порушень, в якому зазначено, що «ВК «Екологія» не забезпечується захист земель від забруднення побутовими та іншими відходами, а саме допущена експлуатація сміттєзвалища без оснащення системи захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, що є порушенням ст. 35 Закону України «Про охорону земель» та ст. 167 Земельного кодексу України.

- У період з 15.03.2021 по 26.03.2021 посадовими особами Інспекції встановлено факти порушення законодавства України у сфері поводження з відходами, внаслідок чого на території полігону твердих побутових відходів (сміттєзвалища) ВК «Екологія» встановлено забруднення земельних ресурсів амонієм (обмінний), у перерахунку на амоній, сульфатами, у перерахунку на сульфати, фосфором (рухомої форми), у перерахунку на пятиоксид фосфору Р205, органічними речовинами, що екстрагуються петролейним ефіром (мінеральні та рослинні олії, рослинні та тваринні жири, мила, смоли важкі вуглеводи, тощо), що є порушенням абз. 11 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону земель», ч. 1 ст. 167 Земельного кодексу України. Встановлені порушення зафіксовані у складених Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу акті перевірки від 26.03.2021 №149, протоколі №4 вимірювань показників складу та властивостей грунтів від 24.03.2021 р., акті відбору проб грунтів від 15.03.2021 №03.

- Як вбачається з тексту рішення Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 21.04.2021 р., залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2021 по справі № 495/1875/21 підставою для задоволення позову ОСОБА_1 та скасування постанови № 000293 від 15.03.2021 р. з подальшим закриттям справи стало виключно порушення Інспекцією порядку розгляду адміністративної справи.

- Як зазначено в розділі 4 Паспорт проби Акту відбору проб грунтів (І арк. 1. стор. 2) площа візуально забрудненої земельної ділянки полігону побутових відходів складає 60000 м2. При цьому 15.03.2021 року, в перший день проведення Інспекцією позапланової перевірки дотримання природоохоронного законодавства ВК «Екологія», керівництвом зазначеного товариства було надано довідку від 15.03.2021 р. згідно якої площа полігону ТПВ ВК «Екологія», зайнята твердими побутовими відходами становить 6 га, що дорівнює 60000 м2.

- Стосовно посилання відповідача щодо зазначення у схемі (яка є додатком до акту відбору проб ґрунтів від 15.03.2021 №03) у якості місця відбору проб ґрунтів адреси: м. Білгород-Дністровський район, село Салгани, в той час як місцезнаходження полігону твердих побутових відходів: 0.9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове, зазначаємо наступне. На підставі державного акту на право постійного користування землею Серія ОД-05-3 7 від 05.08.1996 р. ВК «Екологія» надано у постійне?користування земельну ділянку, площею 10.0 га за адресою: Білгород- Дністровський район Одеської області, с. Салгани для розміщення полігону по збереженню та переробці побутового сміття та промислових відходів. Згідно даних Інформаційної довідки Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 09.08.2021 земельна ділянка, площею 10 га кадастровий номер 5120886600:01:006:0001, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, суб`єкт речового права ВК «Екологія», розташована за адресою Одеська область, Білгород-Дністровський р-н, с. Салгани.

- Безпідставним є посилання відповідача на порушення Інспекцією п. 4.2 Методики, з огляду на те, що підставою для розрахунку шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства ВК «Екологія» став лист Головного управління Держгеокадастру в Одеській області датований 15.02.2021.

- Посилання відповідача, на той факт, що цільове призначення земельної ділянки, яка знаходиться на відстані 100 м через дорогу, на якій Інспекцією відбирались фонова проба з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, не підтверджена належними доказами.

- Точка відбору фонових проб ґрунтів умовно зазначена на наданих відповідачем Викопіюванні з кадастрової карти України не відповідає точці відбору фонової проби ґрунту, яка відбиралась фахівцями Інспекції, що вбачається з План-схеми відбору проб ґрунтів, що є додатку до Акту відбору проб ґрунту від 15.03.2021 №03.

- Посилання відповідача на той факт, що Правила експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово- комунального господарства України від 01.12.2010 №435 не можуть бути застосовані до полігону твердих побутових відходів (сміттєзвалища) ВК «Екологія», є безпідставним. Так п. 1.2 Правил визначає, що правила поширюються на полігони, що діють, та нові полігони, прийняті в експлуатацію відповідно до порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 13.04.2011 №461. З наявних у справі № 916/2933/21 доказів вбачається, що полігон твердих побутових відходів (сміттєзвалища) ВК «Екологія» є діючим полігоном, основними видами діяльності якого згідно КВЕД, зокрема є: 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів (основний), 38.11 Збирання безпечних відходів.

- Дії державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища відносно відбору проб та розрахунку відповідної шкоди у випадку забруднення земельної ділянки є взаємопов`язаними і направленими на чітке визначення усіх необхідних показників, передбачених Методикою. Отже, доводи відповідача стосовно відсутності права відділу інструментально-лабораторного контролю Одеської області на виконання відбору проб ґрунтів, безпідставні.

Стислий виклад заперечень відповідача.

- Наданий розрахунок розміру шкоди виконано з порушенням вимог Методики, а саме п.1.3 та п.3.3 Методики.

- Відповідно до акту перевірки від 26.03.2021 №149 та Протоколу про адміністративні правопорушення складеного 15.03.2021 в 0,9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове (місце складання протоколу) встановлено, що о 14 год. 00 хв. 15 березня 2021 року допустив забруднення земель побутовими та іншими відходами на полігоні твердих побутових відходів, за місцезнаходженням 0,9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове (46°06'38,8 п.ш. 30° 18'3 2,0 с.д.) ВК «Екологія». Отже, ніяких порушень щодо того, що полігон твердих побутових відходів Виробничого кооперативу «Екологія» не оснащений системою вилучення та знешкодження фільтрату, виявлено протікання фільтрату сміттєзвалища на ґрунт площею 60000м2, в наслідок чого було заподіяно збитки в акті перевірки не зазначено.

- 21.04.2021 по справі №495/1875/21 Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області прийнято Рішення, яким задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Південно - Західного округу (Миколаївської та Одеської областей) та визнано незаконною і скасовано винесену державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Південно- Західного округу Табаченко Ольгою Борисівною постанову про накладення адміністративного стягнення №000293 від 15.03.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 52 КУпАП скасовано та справу про адміністративне правопорушення за статтею 52 КУпАП закрито.

- Під час встановлення обсягів забруднення, порушено вимоги п.п. 3.4, 3.4.1, 3.6 Методики, а саме.п.3.4, п.3.4.1, п.3.6 Методики.

- Єдиним документом, яким встановлюється площа нібито забрудненої землі є Акт відбору проб грунтів від 15.03.2021 № 03 та схема до нього.

- План-схема відбору проб ґрунтів - у лівому верхньому кутку та Акт відбору проб ґрунтів від 15.03.2021 року № 03 зазначає місце відбору - «Полігон побутових відходів ВК «Екологія» м. Білгород-Дністровськ Одеська обл., с. Салгани» - водночас в с. Салгани у ВК «Екологія» полігон побутових відходів відсутній. У ВК «Екологія» є тільки один полігон твердих побутових відходів, за місцезнаходженням 0,9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове (46°06'38,8 п.ш. 3 0° 18'3 2,0 с.д.). Паспорт проби - у проби № 2 - графа 4 «Площа земельної ділянки» - 60000 - дуже гарне округле число не зрозуміло яким чином визначене (проте дуже значиме при розрахунку шкоди), графа 5 «Площа пробної площадки, м2 » - 300 х 200 - у той час максимальна ширина навіть не полігону ВК «Екологія», а земельної ділянки складає близько 135 метрів. У графі 10 Паспорту проби «Показники, що підлягають вимірюванню» зазначено - нітрати, сульфати, хлориди, амоній, фосфор, Рн, органічні речовини - не зрозуміло чому саме ці показники перевіряються. По паспорту МВВ контроль здійснюється з вищепереліченого тільки по нітратам та хлоридам. Сульфатів, хлоридів, амонію, фосфору не має навіть у таблиці 2 «Гранично допустима концентрація хімічних речовин у ґрунті та допустимі рівні їх вмісту по показникам шкідливості» Методичних настанов по оцінці ступеню небезпеки забруднення ґрунту хімічними речовинами № 4266-87.

- Так званий фоновий показник (контрольна проба) - проба № 1 Паспорт проби - Місце відбору, прив`язка до місцевості - зазначено - «Ділянка № 1, згідно схеми. Орієнтовно чиста земельна ділянка відстань 100 м через А/м дороги з твердим покриттям від ВК «Екологія»». Відповідно Публічної кадастрової карти України (https://map.land.gov.ua) Цільове призначення зазначеної земельної ділянки: 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. ВК «Екологія» використовує земельну ділянку цільового призначення: 4.11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості для розміщення полігону по збереженню та переробці побутого сміття та промислових відходів, тобто кардинально різне цільове призначення земельних ділянок. Відповідно п. 2 Методики «терміни вживаються у такому значенні» зазначено: Контрольна проба - проба, відібрана за межею зони забруднення на суміжній сформованій (несформованій) земельній ділянці з цільовим призначенням або видом угідь, аналогічними із забрудненою земельною ділянкою. У разі відсутності такої суміжної земельної ділянки проба відбирається на найближче розташованій від зони забруднення сформованій (несформованій) земельній ділянці з цільовим призначенням або видом угідь, аналогічними із забрудненою земельною ділянкою. Контрольний вміст речовини у ґрунті - вміст речовини у ґрунті за результатами інструментально- лабораторного контролю у контрольній пробі (визначається у разі розрахунку шкоди за забруднення земель). Тобто, не можливо для розрахунку шкоди порівнювати показники ґрунту сільськогосподарського виробництва з земельною ділянкою для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості для розміщення полігону по збереженню та переробці побутового сміття та промислових відходів.

- Підстав та посилань на будь-які вишукування щодо встановлення площі забруднення не наведено.

- Жодного акту про забруднення земель передбаченого Методикою не складено.

- Діяльність полігону здійснюється в межах та спосіб передбачений законом, а позовна заява є необґрунтованою та Розрахунок проведено з порушенням вимог законодавства.

- Не зрозуміло чи здійснювався відбір точкових проб і складання об`єднаної проби. У процесі транспортування і зберігання ґрунтових проб не була виключена можливість їх вторинного забруднення, оскільки проби не опечатувались за допомогою спеціальних засобів чи за участю свідків.

- Розрахунок розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, виконаний 26.04.2021 державним інспектором з охорони навколишнього природнього середовища Південно-Західного регіону Табаченко О.Б. з порушенням вимог Методики, що призвело до неправильного визначення нібито забрудненням земельної ділянки площею 60000 м2. (без проведення будь-яких інструментально-геодезичних вимірювань) визначена Державною екологічною інспекцією Південного-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) «як візуально забруднена», про що зазначено у рядку 2 пункту 4 «Паспорт проби» Акту відбору проб грунтів від 15.03.2021.

- Згідно з План-схемою відбору проб ґрунтів узято всього в одному місці пробу та названо її - «ділянка відбору проб сміттєзвалища».

Обставини справи, встановлені судом.

З наявного в матеріалах справи Державного акту на право постійного користування землею серія ОД-05-37 від 05.08.1996 вбачається, що Державний акт на право постійного користування землею видано Виробничому кооперативу «Екологія», с. Салгани Білгород-Дністровською районною Радою народних депутатів Білгород-Дністровського району Одеської області України у тому, що зазначеному землекористувачу надається у постійне користування 10 гектар землі в межах згідно з планом землекористування. Землю надано у постійне користування для розміщення полігону по збереженню та переробці побутового сміття та промислових відходів відповідно до рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 13.07.1996 №125/ХХІІ.

Вказаній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 5120886600:01:006:0001.

З Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку щодо земельної ділянки кадастровий номер 5120886600:01:006:0001 вбачається: цільове призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості, категорія земель землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики. Оборони та іншого призначення, вид використання для розміщення полігону по збереженню та переробці побутового сміття та промислових відходів, форма власності державна, площа земельної ділянки 10 га, місце розташування Одеська область, Білгород-Дністровський р-н, с. Салгани, суб`єкт речового права Виробничий кооператив «Екологія».

14.09.2005 Державною приймальною комісією про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта утвореною Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією складено Акт №943/2005 щодо прийняття полігону по утилізації та переробці твердих побутових відходів та виробничих відході, нове будівництво, Виробничого кооперативу «Екологія», розташований на 7-му км автошляху Білгород-Дністровський село Софіївка.

У листі на адресу Державної екологічної інспекції України від 04.03.2021 №1083/2 «Про погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю)» Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) відповідно до абзацу п`ятого частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та наказу Державної екологічної інспекції України від 24.03.2020 №83 «Про затвердження Методичних рекомендацій для подання територіальними та, міжрегіональними територіальними органами на погодження до Держекоінспекції матеріалів щодо погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) територіальними та міжрегіональними територіальними органами Держекоінспекції на підставі звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави» Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) направила копію заяви громадянки ОСОБА_2 від 25.02.2021 та інформаційну довідку за формою, встановленою у додатку до наказу Державної екологічної інспекції України від 24.03.2020 № 83 для отримання погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) «ВИРОБНИЧОГО КООПЕРАТИВУ 'ЕКОЛОГІЯ (ВК "ЕКОЛОГІЯ) код ЄДРПОУ: 22487304. Місце провадження господарської діяльності: 67725, Одеська обл., Білгород-Дністровський р-н, село Салгани, вул. Шабська, буд. 41.

За результатами розгляду вказаного листа позивача Державна екологічна інспекція України у Погодженні №4.2/372ПГ від 09.03.2021 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) на підставі звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, відповідно до статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» погодила проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі звернення гр. ОСОБА_2 від 25.02.2021, про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, суб`єктом Виробничим кооперативом «Екологія».

15.03.2021 Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) винесено наказ «Про проведення позапланової перевірки» №236, згідно з яким наказано провести позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сферах: охорони атмосферного повітря; використання та охорони земель; поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами Виробничим кооперативом «Екологія». Термін: з 15.03.2021 по 26.03.2021.

15.03.2021 позивачем складено направлення №195пр на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у сферах: охорони атмосферного повітря; використання та охорони земель; поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами Виробничим кооперативом «Екологія», згідно з яким: Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) направляються визначені у направленні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Південно-Західного округу для проведення у термін: з 15.03.2021 по 26.03.2021 позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у сферах: охорони атмосферного повітря; використання та охорони земель; поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами. Підстави для здійснення перевірки: звернення гр. ОСОБА_2 від 25.02.2021, Погодження Державної екологічної інспекції України від 09.03.2021 №4.2/372ПГ. Тип заходу: позапланова перевірка. Форма заходу: перевірка. Предмет перевірки: дотримання вимог природоохоронного законодавства у сферах: охорони атмосферного повітря; використання та охорони земель; поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами. Інформація про здійснення попереднього заходу: не проводився.

Згідно з довідкою ВК «Екологія» від 15.03.2021 станом на 15.03.2021 площа полігону ТПВ ВК «Екологія», зайнята твердими побутовими відходами, становить 6 гектарів.

15.03.2021 також складений акт відбору проб ґрунтів №03, з якого вбачається наступне:

- Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Південно - Західного округу Оруджовою Ю.В., Табаченко О.Б., Недзвецьким Д.В. і присутності голови ВК «Екологія» Огрохіна С.А. з метою контролю якості ґрунтів на виконання наказу Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу від 15.03.2021 №236 виконано відбір проб ґрунтів на території полігону побутових відходів (сміттєзвалища) ВК «Екологія», м. Білгород-Дністровський, Одеська обл., за адресою: С.Салгани.

- відбір проб проведено відповідно до вимог чинних номативно-правових документів: ДСТУ ISO 10381-1:2004 Якість ґрунту. Відбирання проб. Частина 1. Настанови щодо складання програм відбирання проб; ДСТУ ISO 10381-2:2004 Якість ґрунту. Відбирання проб. Частина 2. Настанови щодо складання програм відбирання проб, відповідних методик виконання вимірювання вмісту показників складу і властивостей проб грунтів.

- засоби вимірювальної техніки та допоміжне обладнання, що застосовувались при відборі проб рулетка вимірювальна металева Р50УЗК-1503 (свідоцтво №-455-РМ, чинне до 30.01.2022), лопата (за ГОСТ 19596-87).

- проби упаковані в поліетиленові пакети.

- паспорт проби:

1) дата та час відбору 15.03.2021 13:45 ділянка №1, згідно схеми, орієнтовно чиста земельна ділянка відстань 100 м через а/м дорогу з твердим покровом від ВК «Екологія». Фонова проба плоша земельної ділянки 25 кв.м. площа пробної площадки 5х5 кв.м. вид проби: об`єднана кількість точкових проб 5- глибина відбору 0-0,2 м маса проби >1 кг показники, що підлягають вимірюванню: нітрати, сульфати, хлориди, амоній, фосфор, РН, органічні речовини;

- дата та час відбору 15.03.2021 13:20 ділянка №2, згідно схеми, візуально забруднена земельна ділянка полігон побутових відходів ВК «Екологія» плоша земельної ділянки 60000 кв.м. площа пробної площадки 300х200 кв.м. вид проби: об`єднана кількість точкових проб 5- глибина відбору 0-0,2 м маса проби >1 кг показники, що підлягають вимірюванню: нітрати, сульфати, хлориди, амоній, фосфор, РН, органічні речовини.

- метеорологічні спостереження відбору без опадів t 5оС

- до акту відбору додаються: додаток №1 Схема розміщення місць відбору проб ґрунтів.

- проби доставлені для проведення вимірювань 16.03.2021 о 13:30.

Акт підписаний виконавцем відбору проб Недзвецьким Д.В. та головою ВК «Екологія» Огрохіним С.А. без зауважень.

24.03.2021 відділом інструментально-лабораторного контролю Одеської області Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) складений протокол №4 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів відповідно до акта відбору проб ґрунтів від 15.03.2021 №03, з якого вбачається, що проведено вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів, відібраних на території полігону побутових відходів (сміттєзвалища) Виробничого кооперативу «Екологія» Одеська обл., Білгоро-Дністровський р-н, 0,9 км у східно-південному напрямку від с. Абрикосове (46о06 38,8) п.ш. 30о18 32 с.д.

Згідно з вказаним протоколом встановлено наступні результати вимірювань:

1) ділянка №1, згідно схеми, орієнтовно чиста земельна ділянка відстань 100 м через а/м дорогу з твердим покровом від ВК «Екологія». Фонова проба:

Амоній (обмінний), у перерахунку на амоній 10,52 мг/кг;

Водневий показник рН (водна витяжка) 7,75 од рН;

Нітрати, у перерахунку на нітрати -

Сульфати, у перерахунку на сульфати 428,56 мг/кг;

Хлориди 66,47 мг/кг;

Фосфор (рухомі форми) у перерахунку на п`ятиоксид фосфору Р2О5 466,83 мг/кг;

Органічні речовини, що екстрагуються петролейним ефіром (мінеральні та рослинні олії, рослинні та тваринні жири, мила, смоли, важкі вуглеводні тощо) -

2) ділянка №2, згідно схеми, візуально забруднена земельна ділянка 300х200м, безпосередньо полігон побутових відходів ВК «Екологія»:

Амоній (обмінний), у перерахунку на амоній 16,36 мг/кг;

Водневий показник рН (водна витяжка) 7,98 од рН;

Нітрати, у перерахунку на нітрати -

Сульфати, у перерахунку на сульфати 645,18 мг/кг;

Хлориди 62,04 мг/кг;

Фосфор (рухомі форми) у перерахунку на п`ятиоксид фосфору Р2О5 706,38 мг/кг;

Органічні речовини, що екстрагуються петролейним ефіром (мінеральні та рослинні олії, рослинні та тваринні жири, мила, смоли, важкі вуглеводні тощо) 57,5 мг/кг.

26.03.2021 Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів складений акт №149, в якому зазначено:

- строк проведення заходу державного нагляду (контролю): з 15.03.2021 по 26.03.2021;

- особи, що беруть участь у проведенні заходу державного нагляду (контролю): посадові особи органу державного нагляду (контролю): державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Південно - Західного округу Оруджова Ю.В., Табаченко О.Б., Недзвецький Д.В., керівник суб`єкта господарювання (відокремленого підрозділу) або уповноважена ним особа - голова ВК «Екологія» Огрохін С.А.;

- процес проведення заходу (його окремої дії) фіксувався посадовою особою органу державного нагляду (контролю) засобами відеотехніки та фототехніки;

- опис виявлених порушень вимог законодавства;

- Голова ВК «Екологія» Огрохін С.А. від підпису акту відмовився.

26.03.2021 Державною екологічною інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) складений припис №85 Виробничому кооперативу «Екологія», згідно з яким приписано:

- ВК «Екологія» підготувати звіт про оцінку впливу на довкілля та отримати висновок з оцінки впливу на довкілля на господарську діяльність, а саме на утилізацію, видалення, оброблення, знешкодження, захоронення побутових відходів термін виконання до 10.08.2021;

- Встановити щит з такою інформацією: назва полігона побутових відходів; рік введення полігона в експлуатацію; найменування суб`єкта господарювання, що здійснює експлуатацію полігона побутових відходів; режим роботи полігона; види відходів, що приймаються на полігон; тарифи на надання послуг із захоронення побутових відходів; найменування структури, що забезпечує охорону полігона побутових відходів - термін виконання до 12.04.2021;

- ВК «Екологія» обладнати полігон побутових відходів контрольно-пропускним пунктом і встановити автомобільні ваги для обліку кількості усіх видів відходів, що надходять на полігон - термін виконання до 29.03.2021;

- Забезпечувати приймальника контрольно- пропускного пункту такими даними: переліком промислових відходів і речовин, заборонених для захоронення на полігоні побутових відходів; переліком підприємств, з якими оформлені договори на надання послуг із захоронення побутових відходів; інформацією про місткість кузовів та коефіцієнт ущільнення транспортних засобів, в яких підприємства перевозять побутові відходи, зазначені у договорі - термін виконання до 29.03.2021 та постійно;

- На полігоні ВК «Екологія» на контрольно- пропускному пункті приймальник має здійснювати контроль прибуття транспортного засобу з відходами і приймати їх за такими документами: дорожній лист, товарно- транспортна накладна, в якій наведено вид та кількість відходів - термін виконання до 29.03.2021 та постійно;

- На полігоні побутових відходів на контрольно- пропускному пункті встановити вишку для візуального контролю виду відходів, що завозяться бортовими і самоскидними транспортними засобами - термін виконання до 29.03.2021;

- На полігон ВК «Екологія» в`їзд і проїзд по його території здійснювати за по встановленими маршрутами. На шляху руху транспорту встановити таблички, які вказують напрямок - термін виконання до 05.04.2021;

- Розробити плани організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти - термін виконання до 05.04.2021;

- На робочій карті полігона побутових відходів відвести майданчик, поділений на дві рівні зони: розвантаження і складування - термін виконання до 05.04.2021;

- На полігоні ВК «Екологія» після заповнення зони розвантаження відходи розрівнювати і ущільнювати шаром від 0,5 до 1,0 м. Ступінь ущільнення відходів контролювати реперами, встановленими по кутах робочої карти - термін виконання до 05.04.2021;

- На полігоні (звалищі) побутових відходів ВК "ЕКОЛОГІЯ" встановити елементи огорожі, внаслідок чого, легкі фракції відходів не потрапляли за межі полігону (звалища) - термін виконання до 05.04.2021;

- На полігон ВК «Екологія» здійснювати проїзд транспортних засобів через дезбар`єр при температурі повітря понад +5 град.С. Відкачувати один раз на 10 днів розчин із дезбар`єру у цистерну з подальшим транспортуванням асенізаційними машинами на очисні споруди каналізації - термін виконання до 12.04.2021;

- Територія полігон побутових відходів обмежити нагірною канавою для запобігання витіканню за межі полігона забруднених поверхневих вод - термін виконання до 26.04.2021;

- Обладнати полігон ТПВ системою захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату - термін виконання до 27.05.2021;

- Встановити на полігоні (звалищі) побутових відходів ВК "ЕКОЛОГІЯ" спеціальне звукове та біоакустичне обладнання для відлякування птахів - термін виконання до 26.04.2021;

- Ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м, що забезпечить в`їзд транспортних засобів на полігон побутових відходів лише через КПП. ВК ЕКОЛОГІЯ наявний ґрунтовий вал по периметру території звалища привести у відповідність з встановленими розмірами: ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м - термін виконання до 28.05.2021;

- Забезпечувати захист земель від забруднення побутовими та іншими відходами, а саме: допускати експлуатацію сміттєзвалища з оснащеною системою захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату - термін виконання до 05.04.2021;

- Здійснювати захоронення неперероблених (необроблених) побутових - термін виконання до 05.04.2021 та постійно;

- На полігоні створити належну систему моніторингу стану підземних вод, а саме: обладнати полігон локальними мережами спостережувальних свердловин за станом підземних вод - термін виконання до 05.04.2021 та постійно;

- Не допускати горіння твердих побутових відходів на полігоні ТПВ - термін виконання до 05.04.2021 та постійно;

- Вести звітність № l-ТПВ «Звіт про поводження з твердими побутовими відходами» вказаний у паспорті MBB - термін виконання щорічно до 20 січня.

26.04.2021 складений Розрахунок розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства Виробничим кооперативом «Екологія», згідно з яким:

- Полігон твердих побутових відходів ВК «Екологія» не оснащений системою вилучення та знешкодження фільтрату. Виявлено протікання фільтрату сміттєзвалища на ґрунт площею 60000 м2 та відібрано проби ґрунтів (акт відбору проб ґрунтів №03 від 15.03.2021). В результаті інструментально-лабораторного дослідження проб ґрунтів виявлено забруднення земельних ресурсів амонієм (обмінний), у перерахунку на амоній, сульфатами, у перерахунку на сульфати, фосфором (рухомі форми) у перерахунку на п`ятиоксид фосфору Р2О3 органічними речовинами, що екстрагуються петролейним ефіром (мінеральні та рослинні олії, рослинні та тваринні жири, мила, смоли, важкі вуглеводні тощо) (протокол вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів №4 від 24.03.2021).

- Розрахунок розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства ВК «Екологія» здійснено на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997 №171 (у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007 №149), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за №285/2725.

- Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 8-15-0.10-1091/2-21 від 15.02.2021 нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером: 5120886600:01:006:0001, становить 79,30 грн/кв.м.

Окрім того у розрахунку розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства Виробничим кооперативом «Екологія» наведено формулу визначення розміру та встановлено, що загальний розмір шкоди, заподіяної державі ВК «Екологія» внаслідок забруднення земельних ресурсів становить 11 300 250 грн.

У претензії №63 від 27.04.2021 позивач звернувся до відповідача та повідомив, що полігон твердих побутових відходів ВК «Екологія» не оснащений системою вилучення та знешкодження фільтрату. Виявлено протікання фільтрату сміттєзвалища на ґрунт площею 60000 м2 та відібрано проби ґрунтів (акт відбору проб ґрунтів №03 від 15.03.2021). В результаті інструментально-лабораторного дослідження проб ґрунтів виявлено забруднення земельних ресурсів амонієм (обмінний) у перерахунку на амоній, сульфатами, у перерахунку на сульфати, фосфором (рухомі форми) у перерахунку на п`ятиоксид фосфору P2O5, органічними речовинами, що екстрагуються петролейним ефіром (мінеральні та рослинні олії, рослинні та тваринні жири, мила, смоли, важкі вуглеводи тощо (протокол вимірюваньпоказників складу та властивостей ґрунтів №4 від 24.03.2021), що є порушенням абзацу 11 частини першої статті 35 Закону України «Про охорону земель» та частини першої статті 167 Земельного кодексу України. Державі заподіяний збиток на суму 11 300 250 грн., який розраховано у відповідності до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельним ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997 №171 (у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007 №149 та наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів від 04.11.2020 № 241), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за № 285/2725. На підставі викладеного, Інспекція запропонувала відшкодувати збитки, які заподіяні державі в результаті забруднення земельних ресурсів, на суму 11 300 250 грн. і перерахувати їх на вказаний у претензії рахунок.

Додатком до претензії є Розрахунок розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства Виробничим кооперативом «Екологія» від 26.04.2021.

Вище зазначену претензію №63 від 27.04.2021 надіслано позивачем відповідачу поштою та вручено останньому 06.05.2021, про в матеріалах справи наявне відповідне поштове повідомлення.

У листі від 30.07.2021 №4532/1.1 на адресу Одеської обласної прокуратури позивач на виконання листа прокуратури №15/3/1-862вих-21 від 27.07.2021 повідомив, що Інспекцією у період з 15.03.2021 по 26.03.2021 проведено позапланову перевірку Виробничого кооперативу «Екологія», код ЄДРПОУ 22487304, місце знаходження юридичної особи: 67725, Одеська обл., Білгород-Дністровський р-н, село Салгани, вул. Шабська, буд. 41, що здійснює діяльність з остаточного розміщення відходів (захоронения) при їх видаленні на полігоні твердих побутових відходів площею 10 га за місцезнаходженням: 0,9 км у Східно- Південному напрямку від с. Абрикосове. В ході проведення перевірки встановлено, що полігон твердих побутових відходів ВК «Екологія» не оснащений системою вилучення та знешкодження фільтрату, виявлено протікання фільтрату сміттєзвалища на грунт площею 60000 м2 та відібрано проби ґрунтів, що підтверджується актом відбору проб ґрунтів № 03 від 15.03.2021. За результатами інструментально-лабораторного дослідження проб ґрунтів складено протокол вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів № 4 від 24.03.2021 та виявлено забруднення земельних ресурсів амонієм (обмінний), у перерахунку на амоній, сульфатами, у перерахунку на сульфати, фосфором (рухомі форми) у перерахунку на п`ятиоксид фосфору Р2О5, органічними речовинами, що екстрагуються петролейним ефіром (мінеральні та рослинні олії, рослинні та тваринні жири, мила, смоли, важкі вуглеводи тощо), що є порушенням абзацу 11 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону земель» та ч. 1 ст. 167 Земельного кодексу України.

У повідомленні в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» про порушення інтересів держави від 06.08.2021 №15/3/1-933вих-21 Одеська обласна прокуратура з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави у суді просила повідомити обласну прокуратуру в строк до 13.08.2021 чи вживалися Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) заходи претензійно-позовного характеру про стягнення вищевказаних збитків у судовому порядку та чи планується в подальшому вжиття заходів та яких саме до усунення вище перелічених порушень. А також повідомлено, що у разі невжиття таких заходів у прокурора виникнуть підстави, передбачені ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» для звернення до суду з відповідним позовом в особі Державною екологічною інспекцією Південно- Західного округу (Миколаївська та Одеська області) з метою захисту інтересів держави та усунення вказаних порушень.

У відповідь на вищевказане повідомлення прокуратури позивач листом від 11.08.2021 №4790/1.1 повідомив, що Інспекція не вживала заходів позовного характеру про стягнення збитків заподіяних державі України у розмірі 11 300 250 грн. до ВК «Екологія» із зазначенням, що сума судового збору за подання позовної заяви до ВК «Екологія» про стягнення збитків заподіяних державі України у розмірі 11 300 250 грн. є значною для Інспекції, а том у зв`язку з обмеженим фінансування пов`язаним з оплатою судового збору Інспекція не планує звертатися з позовної заявою до ВК «Екологія» про стягнення збитків заподіяних державі України у розмірі 11 300 250 грн. в 2021.

Листом від 20.08.2021 №55-3470вих-21 Білгород-Дністровська окружна прокуратура повідомила позивача, що окружною прокуратурою підготовлено позовну заяву в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до Виробничого кооперативу «Екологія» про стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 11300250 гривень, та позовна заява найближчим часом буде скерована до суду для розгляду по суті.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі №420/10257/21 адміністративний позов Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до виробничого кооперативу «ЕКОЛОГІЯ» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасової заборони збирання, зберігання та захоронення відходів на місці відходів площею 10 га, - задоволено. Застосувано до Виробничого кооперативу «ЕКОЛОГІЯ» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасової заборони збирання, зберігання та захоронення відходів на місці відходів площею 10 га, розташованого за місцезнаходженням: 0,9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове (46°06'38,8" п.ш. 30°18'32,0"с.д.) для розміщення твердих побутових відходів, до: отримання висновку з оцінки впливу на довкілля; встановлення щиту з наступною інформацією: назва полігона побутових відходів; рік введення полігона в експлуатацію; найменування суб`єкта господарювання, що здійснює експлуатацію полігона побутових відходів; режим роботи полігона; види відходів, що приймаються на полігон; тарифи на надання послуг із захоронення побутових відходів; найменування структури, що забезпечує охорону полігона побутових відходів; облаштування контрольно-пропускного пункту і встановлення автомобільних ваг для обліку кількості усіх видів відходів; встановлення вишки для візуального контролю виду відходів, що завозяться бортовими і самоскидними транспортними засобами; розроблення щорічного технологічного плану організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти; відведення майданчика на полігоні ТВП, який поділено на дві рівні зони: розвантаження і складування; встановлення переносних елементів огорожі; обмеження території полігону ТВП нагірною канавою для запобігання витіканню за межі полігона забруднених поверхневих вод; оснащення полігону ТВП системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату; встановлення спеціального звукового та біоакустичного обладнання для відлякування птахів; спорудження суцільної огорожі заввишки до 2,0 - 2,5 м або ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м, що забезпечить в`їзд транспортних засобів на полігон побутових відходів лише через контрольно- пропускний пункт; усунення порушень захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів; встановлення локальних мереж спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод.

Під час розгляду даної справи Одеським науково-дослідним інститутом судом експертиз на підставі ухвали суду, якою було задоволено відповідне клопотання відповідача, проведено судову інженерно-екологічну експертизу, за результатами якої одержано висновок, з якого вбачається:

1.Відповідно до наданих матеріалів справи: встановлена площа забруднення становить 60000 м2; відбір проб проведено відповідно до вимог чинних нормативних документів (далі - НД): ДСТУ ISO 103 81-1:2004 Якість ґрунту. Відбирання проб. Частина 1. Настанови щодо складання програм відбирання проб: ДСТУ ISO 103 81-2:2004 Якість ґрунту. Відбирання проб. Частина 2. Настанови з методів відбирання проб, відповідних методик виконання вимірювань вмісту показників складу і властивостей проб ґрунтів; за результатами інструментально-лабораторного дослідження відібраних проб ґрунтів виявлено забруднення земельних ресурсів амонієм (обмінний), у перерахунку на амоній, сульфатами, у перерахунку на сульфати, фосфором (рухомі форми) у перерахунку на п`ятиоксид фосфору Р2О5, органічними речовинами, що екстрагуються петролейним ефіром (мінеральні та рослинні олії, рослинні та тваринні жири, мила, смоли, важкі вуглеводи тощо).

2.За умов, зазначених у дослідницькій частині висновку, господарська діяльність (використання земельної ділянки (кадастровий номер - 5120886600:01:006:0001) для розміщення полігону по збереженню та переробці побутового сміття та промислових відходів) здійснюється (період проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), відповідно наданих матеріалів справи) з відступленням від вимог ст. 167 Земельного кодексу України [1] та ст. 35 Закону України «Про охорону земель» [2].

3.Здійснення процесу відбору проб регламентується вимогами: ДСТУ ISO 10381- 1:2004 Якість ґрунту. Відбирання проб. Частина 1. Настанови щодо складання програм відбирання проб: ДСТУ ISO 103 81-2:2004 Якість ґрунту. Відбирання проб. Частина 2. Настанови з методів відбирання проб, відповідних методик виконання вимірювань вмісту показників складу і властивостей проб ґрунтів; відповідно до наданих матеріалів справи, кількість відібраних проб ґрунтів становить 5.

4,5.За умов визначених у дослідницькій частині висновку, загальний розмір відшкодування при одночасному забрудненні земельної ділянки декількома забруднюючими речовинами (розмір шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства ВК «Екологія» на полігоні твердих побутових відходів за адресою 0.9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове (Одеська область. Білгород - Дністровський р-н, с. Салгани)) становить 11 300 250 грн. і відповідає розрахованому Державною екологічною інспекцією Південно-західного округу (Миколаївська та Одеська області) розміру шкоди у сумі 11300250 грн.

В матеріалах справи також наявні наступні документи:

- Перегляд і оновлення даних паспортів місця видалення відходів (МВВ) полігону твердих побутових відходів / сміттєзвалища Виробничого кооперативу «Екологія» від 11.06.2020 та від 07.07.2021.

- Журнал документації свердловини №1а-1б, початок буріння 20.03.1997, кінець 22.03.1997, місцерозташування Одеська обл., Б-Дністровський р-н, в 7 км південніше від м. Білгород-Дністровський (площадка нового звалища).

- Робочий проект полігону по утилізації та переробці твердих побутових та промислових відходів для Білгород-Дністровського р-ну Одеської області від 1994р.

- Акт встановлення в натурі меж земельної ділянки кооперативу «Екологія» від 28.02.1996.

- Витяг з бази даних автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру №10-7364/09 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5120886600:01:006:0001.

-Реєстраційна картка земельної ділянки кадастровий номер 5120886600:01:006:0001.

- План-схема полігону побутових відходів ВК «Екологія», за місцезнаходженням 0,9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове.

- Протокол про адміністративне правопорушення №000293 від 15.03.2021, складений щодо Огрохіна С.А.

- Постанова про накладення адміністративного стягнення від 15.03.2021 №000293.

- Лист від 1752/2.3 від 07.04.2021, разом з яким позивач надіслав до Білгород-Дністровський міськрайонного суду Одеської області справу про адміністративне правопорушення для розгляду справи та прийняття рішення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 164 КУпАП.

- Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань номер кримінального провадження: 42020161240000200, дата реєстрації провадження (виділення матеріалів досудового розслідування): 02.10.2020. Короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: до Білгород-Дністровської місцевої прокуратури на дійшла заява про те. що не встановлені особи своїми діями та експлуатацією сміттєзвалища за адресою: с. Салгани, Білгород-Дністровського району забруднюють та псують землю шкідливими відходами внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для життя та здоров`я людей та довкілля.

- Постанова про залучення експерта від 16.10.2020 в межах кримінального провадження №42020161240000200.

-Акт відбору проб ґрунтів від 10.12.2020 №16, складений в межах кримінального провадження №42020161240000200.

- Протокол №16 вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів від 22.12.2020 відповідно до акту відбору проб ґрунтів від 10.12.2020 №16.

- Дозвіл на розголошення інформації у кримінальному провадженні від 22.09.2021.

- Наказ Державної екологічної інспекції України №98 від 15.02.2021 «Про уповноваження на проведення вимірювань, не пов`язаних з оцінкою відповідності продукції, процесів та послуг у сфері законодавчо регульованої метрології під час контролю стану навколишнього природного середовища».

- Паспорт відділу інструментально-лабораторного контролю Одеської області від 05.02.2021.

- Настанова з якості відділу інструментально-лабораторного контролю Одеської області від 05.02.2021.

- Інструкція по експлуатації місця видалення відходів Виробничого кооперативу «Екологія».

Висновки суду.

Предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача 11 300 250 грн. шкоди, заподіяної Державі Україна внаслідок забруднення земельних ресурсів.

Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди (п.6 ч.2 ст.16 ЦК України).

Стаття 22 ЦК України визначає, що збитками є втрати, яких особа зазнала в зв`язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначено у статті 1166 ЦК України, згідно з якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправна поведінка, шкода, причинний зв`язок між протиправною поведінкою та шкодою, вина. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов`язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою.

В свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди. Тобто вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарський суд виходить з презумпції вини правопорушника (аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 17.03.2020 у справі №912/823/18, від 03.11.2021 у справі №922/1705/20, від 18.12.2020 у справі №922/3414/19, від 02.06.2022 у справі №920/821/18).

Отже, для відшкодування шкоди за правилами статті 1166 ЦК України необхідно довести:

- неправомірність поведінки особи (неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, яка не відповідає вимогам закону, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії);

- наявність шкоди (під шкодою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права. У правовідносинах, що розглядаються, шкода - це фактично міра відповідальності);

- причинний зв`язок між протиправною поведінкою та шкодою, який є обов`язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об`єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди;

- вину завдавача шкоди, але за виключенням випадків, коли в силу прямої вказівки закону, обов`язок відшкодування завданої шкоди покладається на відповідальну особу незалежно від вини.

Наявність всіх зазначених умов є обов`язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

Відповідно до положень ч.1 ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов`язком держави (стаття 16 Конституції України).

Відповідно до ст.66 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Згідно з ч.1 ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Так, спір у даній справі стосується відшкодування державі шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Згідно з ч.1 ст.96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язані, зокрема, додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Відповідно до ч.1 ст.167 Земельного кодексу України господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Статтею 35 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані, зокрема: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок; забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про відходи», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, суб`єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людей.

Так, як вище встановлено господарським судом відповідач є землекористувачем земельної ділянки кадастровий номер 5120886600:01:006:0001 на підставі Державного акту на право постійного користування землею серія ОД-05-37 від 05.08.1996

На вказаній земельній ділянці розташований полігон твердих побутових відходів Виробничого кооперативу «Екологія».

Згідно з ч.1 ст.17 Закону України «Про відходи» суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані, зокрема, відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров`ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України.

Відповідно до ч.4 ст.33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.

Згідно зі ст.43 Закону України «Про відходи» підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст.41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема, відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно з ч.1 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно з ч.1 ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель, про поводження з відходами.

Згідно зі ст.7 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, належать, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у частині здійснення заходів щодо запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання вимог екологічної безпеки під час транспортування, зберігання, використання, знешкодження та захоронення хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних, радіоактивних речовин та відходів; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; проведення лабораторного аналізу стану забруднення земель, у тому числі радіоактивного, в зонах безпосереднього впливу викидів і скидів підприємствами забруднюючих речовин, а також у разі виникнення аварій та надзвичайних ситуацій.

Органом уповноваженим державою здійснювати повноваження у спірних правовідносинах є Державна екологічна інспекція України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію Південно- Західного округу (Миколаївська та Одеська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 №255, Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Миколаївської та Одеської областей, внутрішні морські води, територіальне море, виключну (морську) економічну зону України, континентальний шельф України та лимани.

Так, позивачем як відповідним уповноваженим органом на підставі наказу Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) від 15.03.2021 №236 «Про проведення позапланової перевірки» було проведено позапланову перевірку щодо дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства та складено акт відбору проб ґрунтів від 15.03.2021 №03 та протокол №4 від 24.03.2021 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів відповідно до акта відбору проб ґрунтів від 15.03.2021 №03.

Під час проведеної позапланової перевірки встановлено порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства шляхом забруднення земельних ресурсів амонієм (обмінний) у перерахунку на амоній, сульфатами, у перерахунку на сульфати, фосфором (рухомі форми) у перерахунку на п`ятиоксид фосфору P2O5, органічними речовинами, що екстрагуються петролейним ефіром (мінеральні та рослинні олії, рослинні та тваринні жири, мила, смоли, важкі вуглеводи

За результатами проведеного позапланового заходу позивачем складено акт №149 від 26.03.2021 та припис №85 від 26.03.2021.

26.04.2021 складений відповідний Розрахунок розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ділянок через порушення природоохоронного законодавства Виробничим кооперативом «Екологія», в якому встановлено, що загальний розмір шкоди, заподіяної державі відповідачем внаслідок забруднення земельних ресурсів, становить 11 300 250 грн.

Відповідно до п.1.2 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №171 від 27.10.1997, Методика встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання та фізичними особами, через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, допущеного внаслідок дії чи бездіяльності і поширюється на всі землі України незалежно від їх категорії та форм власності.

Згідно з п.п.3.1,3.3 Методики землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності чи впливу інших чинників. При цьому зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових шкодочинних речовин, яких раніше не було, а і збільшенням вмісту речовин, що перевищує їх гранично допустиму концентрацію, які характерні для складу незабрудненого ґрунту або у порівнянні з даними агрохімічного паспорта (для земель сільськогосподарського призначення). Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.

Відповідно до п.3.4 Методики визначення обсягу забруднення земельних ресурсів у кожному випадку є самостійним завданням через різноманітність геоморфологічних, геологічних та гідрологічних умов. За наявності інформації про кількість (об`єм, маса) забруднюючої речовини, яка проникла у певний шар землі, визначаються площа, глибина просочування.

Пунктом 3.6 Методики встановлено, що у випадках коли обсяг забруднення не може бути визначено відповідно до підпункту 3.4 цієї Методики, визначення обсягу забруднення земельних ресурсів здійснюється із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, а у разі необхідності із залученням спеціалізованих організацій.

Відповідно до п.4.1 Методики розміри шкоди обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення.

Згідно з висновком судової інженерно-екологічної експертизи, проведеної Одеським науково-дослідним інститутом судових експертиз:

- Відповідно до наданих матеріалів справи: встановлена площа забруднення становить 60000 м2; відбір проб проведено відповідно до вимог чинних нормативних документів (далі - НД): ДСТУ ISO 103 81-1:2004 Якість ґрунту. Відбирання проб. Частина 1. Настанови щодо складання програм відбирання проб: ДСТУ ISO 103 81-2:2004 Якість ґрунту. Відбирання проб. Частина 2. Настанови з методів відбирання проб, відповідних методик виконання вимірювань вмісту показників складу і властивостей проб ґрунтів; за результатами інструментально-лабораторного дослідження відібраних проб ґрунтів виявлено забруднення земельних ресурсів амонієм (обмінний), у перерахунку на амоній, сульфатами, у перерахунку на сульфати, фосфором (рухомі форми) у перерахунку на п`ятиоксид фосфору Р2О5, органічними речовинами, що екстрагуються петролейним ефіром (мінеральні та рослинні олії, рослинні та тваринні жири, мила, смоли, важкі вуглеводи тощо).

- За умов, зазначених у дослідницькій частині висновку, господарська діяльність (використання земельної ділянки (кадастровий номер - 5120886600:01:006:0001) для розміщення полігону по збереженню та переробці побутового сміття та промислових відходів) здійснюється (період проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), відповідно наданих матеріалів справи) з відступленням від вимог ст.167 Земельного кодексу України [1] та ст. 35 Закону України «Про охорону земель» [2].

- Здійснення процесу відбору проб регламентується вимогами: ДСТУ ISO 10381- 1:2004 Якість ґрунту. Відбирання проб. Частина 1. Настанови щодо складання програм відбирання проб: ДСТУ ISO 103 81-2:2004 Якість ґрунту. Відбирання проб. Частина 2. Настанови з методів відбирання проб, відповідних методик виконання вимірювань вмісту показників складу і властивостей проб ґрунтів; відповідно до наданих матеріалів справи, кількість відібраних проб ґрунтів становить 5.

- За умов визначених у дослідницькій частині висновку, загальний розмір відшкодування при одночасному забрудненні земельної ділянки декількома забруднюючими речовинами (розмір шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства ВК «Екологія» на полігоні твердих побутових відходів за адресою 0.9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове (Одеська область. Білгород - Дністровський р-н, с. Салгани)) становить 11 300 250 грн. і відповідає розрахованому Державною екологічною інспекцією Південно-західного округу (Миколаївська та Одеська області) розміру шкоди у сумі 11300250 грн.

Відповідно до ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

За змістом ст.98 ГПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» визначено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Необхідність судової експертизи в господарському судочинстві зумовлена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд зіштовхується з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які потребують спеціальних досліджень. Експертиза - це науковий, дослідницький шлях до висновків, які формулюються у висновку експерта, про фактичні обставини справи (постанова Верховного Суду від 09.10.2018 у справі №908/2261/17).

Відповідно до ст.104 ГПК України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.

Отже, дослідивши наявні матеріали справи у сукупності з висновком судової інженерно-екологічної експертизи, проведеної Одеським науково-дослідним інститутом судом експертиз, із врахуванням відсутності жодних заперечень з боку відповідача щодо вказаного експертного висновку, господарський суд вважає, що позивачем належними і допустимими доказами доведено факт вчинення відповідачем у процесі господарської діяльності порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища внаслідок забруднення земельної ділянки, яка належить йому на праві постійного користування та на якій розташований полігон твердих побутових відходів, хімічними речовинами, вміст яких у ґрунті перевищує граничнодопустимі концентрації, які характерні для складу незабрудненого ґрунту, а також що розмір заподіяної шкоди розраховано відповідно до положень Методики.

Тобто, судом встановлено наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, необхідних для настання цивільно-правової відповідальності відповідача за заподіяння шкоди державі внаслідок забруднення земельних ресурсів, а саме:

- неправомірність поведінки особи полягає у незабезпеченні ним дотримання вимог природоохоронного законодавства щодо зберігання відходів;

- наявність шкоди та вина відповідача підтверджується актом за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 26.03.2021 № 149, актом відбору проб ґрунтів від 15.03.2021 №03, протоколом від 24.03.2021 № 4 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів та розрахунком розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушенням природоохоронного законодавства ВК «Екологія» від 26.04.2021, а також висновком судової інженерно-екологічної експертизи, проведеної Одеським науково-дослідним інститутом судових експертиз;

- причинний зв`язок між протиправною поведінкою та шкодою полягає у тому, що заподіяння шкоди є об`єктивним наслідком протиправної поведінки відповідача через недотримання природоохоронного законодавства як особи, яка здійснює господарську діяльність зі зберігання та видалення відходів.

При цьому відповідачем належними та допустимими доказами не доведено відсутності в його діях вини у заподіянні шкоди, яка є предметом стягнення у даній справі.

Відповідно до ч.1 ст. 74 ГПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У ст.76 ГПК України встановлено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на вищевикладене, враховуючи встановлення судом наявності всіх елементів складу цивільного правопорушення, необхідних для настання цивільно-правової відповідальності відповідача за заподіяння шкоди державі внаслідок забруднення земельних ресурсів, господарський суд дійшов про задоволення позовних вимог Керівника Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області)

Іншого відповідачем не доведено.

Інші матеріали справи вищевикладених висновків суду не спростовують.

На підставі ст.129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору та покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов Керівника Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до Виробничого кооперативу Екологія про стягнення збитків у розмірі 11 300 250 грн. задовольнити.

2.Стягнути з Виробничого кооперативу «Екологія» (67725, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Салгани, вул. Шабська, буд. 41, код ЄДРПОУ 22487304) 11 300 250 (одинадцять мільйонів триста тисяч двісті п`ятдесят) грн. шкоди, заподіяної Державі Україна внаслідок забруднення земельних ресурсів, до Державного бюджету України на рахунок одержувача - ГУК в Од.обл./с.Шабо/24062100, код ЄДРПОУ: 37607526, банк - Казначейство України (ЕАП), на розрахунковий рахунок номер UА388999980333119331000015618, код класифікації доходів бюджету 24062100, найменування платежу: «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності».

3. Стягнути з Виробничого кооперативу «Екологія» (67725, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Салгани, вул. Шабська, буд. 41, код ЄДРПОУ 22487304) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, код ЄДРПОУ 03528552)

витрати по сплаті судового збору у розмірі 169 503 (сто шістдесят дев`ять тисяч п`ятсот три) грн. 75 коп.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 21.10.2024

Суддя Г.Є. Смелянець

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення09.10.2024
Оприлюднено24.10.2024
Номер документу122469441
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди