8/63-92
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
22.11.07 Справа № 8/63-92
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого-судді Кордюк Г.Т.
суддів Давид Л.Л.
Мурська Х.В.
розглянувши апеляційну скаргу Львівської міської ради, м.Львів.
на ухвалу господарського суду Волинської області від 18.09.2007 року
у справі № 8/63-92
за позовом: Львівської міської ради, м.Львів.
до відповідача: Спільного українсько-англійського підприємства ТзОВ «Західна нафтова група», м.Луцьк.
за участю прокуратури Волинської області на стороні позивача
про визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок та державних актів на право власності на земельні ділянки.
Представники:
Від позивача: не з»явився.
Від відповідача: Писаренко К.Ю.- представник.
Прокурор: Шумелда Р.Р.- прокурор відділу прокуратури Львівської області.
Права та обов'язки сторін, прокурора передбачені ст.ст. 22, 29 ГПК України роз'яснено, заяви про відвід суддів не поступали, клопотання про технічну фіксацію судового процесу не надходили.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 18.09.2007р. (суддя Кравчук А.М.), провадження у справі за позовом Львівської міської ради до спільного українсько-англійського підприємства ТзОВ «Західна нафтова група»про визнання недійсними договорів купівлі продажу земельних ділянок, укладених 27.09, 20.10.2005р., 31.01.2006р. між ПП «Галицькі страви» та спільним українсько-англійським підприємством ТзОВ «Західна нафтова група»та державних актів на право власності на земельні ділянки, видані ТзОВ «Західна нафтова група», м.Луцьк припинено на підставі п.1-1 ст.80 ГПК України.
Місцевий господарський суд мотивував ухвалу тим, що спір про визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок стосується прав та охоронюваних інтересів сторін договорів, позивач не довів, що спірними договорами порушені його права чи інтереси, які права та інтереси будуть поновлені при постановленні рішення про визнання недійсними угод, укладених між ПП «Галицькі страви»та ТзОВ «Західна нафтова група», докази порушення інтересів позивача - Львівської міської ради в контексті рішення Конституційного Суду України (у справі про охоронюваний законом інтерес) до матеріалів справи не додано, а тому враховуючи практику Верховного Суду України (постанова у справі №30-10\432-04-1\492), провадження у справі підлягає припиненню за відсутності предмету спору.
Не погоджуючись з ухвалою суду від 18.09.2007р. Львівська міська рада подала апеляційну скаргу в якій просить ухвалу суду скасувати, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду по суті.
Як на підставу, позивач покликається, що місцевий господарський суд невірно послався в оскаржуваній ухвалі на рішення Конституційного Суду України, оскільки останнє стосується питання захисту акціонером своїх прав та охоронюваних законом інтересів шляхом звернення до суду. Крім того, зазначає апелянт, висновок суду про те, що спірними договорами купівлі-продажу земельних ділянок не порушено право позивача не відповідає обставинам справи, оскільки майно (земельні ділянки) вибуло поза волею власника з порушенням чинного законодавства, що підтверджується судово-почеркознавчими експертизами, а також долученими до матеріалів справи документами, що свідчать про наявність обтяження земельних ділянок, що виражається у наявності прав третіх осіб на земельні ділянки. Доказами порушення майнових прав позивача є постанова про порушення кримінальної справи за фактами підробки документів та викрадення оригіналів документів з архівного відділу Львівської міської ради.
Місцевий господарський суд не дослідивши всі наявні в справі докази, чим порушив ст.65 ГПК України, прийшов до необґрунтованого висновку про відсутність предмету спору.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду за клопотанням відповідача розгляд справи відкладено на 22.11.2007р.
22.11.2007р. представник позивача в судове засідання не з»явився, причини неможливості взяти участь в судовому засіданні не обґрунтував, про день і час розгляду апеляційної скарги був належним чином повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. Нез»явлення представника позивача без поважних причин в судове засідання не є обставиною неможливості розгляду апеляційної скарги в даному судовому засіданні та відповідно до ст.77 ГПК України підставою для відкладення розгляду справи.
Прокурор, доводи апеляційної скарги підтримав, заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи для надання можливості долучити до матеріалів справи постанову про порушення кримінальної справи по факту підроблення документів та висновки судових експертиз призначених у кримінальній справі.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги відхилив, покликаючись, що місцевим господарським судом вірно встановлено обставини справи щодо відсутності порушення матеріального правового інтересу позивача у справі, оскільки на момент звернення до суду, позивач не є власником земельних ділянок.
Заслухавши пояснення прокурора, відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та правильність застосування місцевим судом норм матеріального та процесуального права, Львівський апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає виходячи з наступного:
Львівська міська рада звернулась до господарського суду з позовом про визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок, які укладені 27.09.2005р., 20.10.2005р., 31.01.2006р. між ПП «Галицькі страви»та ТзОВ «Західна нафтова група»та видані на їх підставі державні акти на право власності на земельні ділянки ТзОВ «Західна нафтова група», оскільки, як вважає позивач, відповідач придбав земельні ділянки у особи, яка незаконним (шахрайським шляхом) заволоділа ними, незаконність набуття права власності ПП «Галицькі страви»може бути встановлена судом у кримінальній справі №1678, Львівська міська рада, як власник має право витребувати своє майно від особи , яка незаконно заволоділа ним, а тому на підставі ст.152 ЗК України реалізовує своє право шляхом звернення до суду про визнання угод недійсними.
Відповідно до ст.1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Положення ч.1 ст.1 ГПК України, є реалізацією ч.1 ст. 55 Конституції України.
Тлумачення положень частини першої статті 4 ЦПК України наведена у рішенні Конституційного Суду України від 1.12.2004р. №18-рп/2004 (справа про охоронюваний законом інтерес), відповідно до резолютивної частини якого поняття «охоронюваний законом інтерес», що вживається в частині першій статті 4 ЦПК України та інших законах України у логічно-смисловому зв»язку з поняттям «права», треба розуміти як прагнення до користування конкретними матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об»єктивного і прямо не опосередкований у суб»єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об»єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
Як вбачається із матеріалів справи, 27.09.2005р., 20.10.2005р., 31.01.2006р. між ПП «Галицькі страви»та ТзОВ «Західна нафтова група»укладено договори купівлі-продажу земельних ділянок (15 договорів).
Як вбачається із змісту договорів, на момент їх укладення право власності на земельні ділянки належало продавцю - ПП «Галицькі справи»на підставі державних актів на право власності на земельні ділянки, виданих виконавчим комітетом Львівської міської ради та договору купівлі-продажу від 31.12.2001р. Державні акти на земельні ділянки, які видані ПП «Галицькі справи»в 2005 році та договір купівлі-продажу земельних ділянок від 31.12.2001р., на підставі яких останнє придбало у Львівської міської ради земельні ділянки, у встановленому законом порядку недійсними, на час звернення Львівською міською радою (з позовом у даній справі), не визнані, а тому твердження позивача, що оспорювані договори порушують його інтереси, як власника земельних ділянок є безпідставне.
На день звернення позивача до суду (21.08.2007р.), право власності на спірні земельні ділянки визнано за ТзОВ Спільним українсько-англійським підприємством «Західна нафтова група»(рішення господарського суду Львівської області від 2.03.2007р. у справі №1/643-15/210 а (а.с.98).
Враховуючи викладене, місцевим господарським судом вірно зроблено висновок, що на момент звернення позивача із позовом його право, як власника спірних земельних ділянок не порушено, та прийнято рішення про припинення провадження у справі у разі відсутності спірного матеріального правовідношення між сторонами, що узгоджується із практикою Верховного Суду України (справа 30-16\432-04-11-11492).
Якщо в подальшому обставини зміняться, а саме буде встановлено факт незаконності укладення в 2001 році між Львівською міською радою та ПП «Галицькі страви»договору купівлі-продажу та будуть визнані недійсними Державні акти про право власності на земельні ділянки, видані ПП «Галицькі страви», то позивач у даній справі має право звернутися до суду із заявою в порядку розділу ХІІІ ГПК України.
Доводи викладені в апеляційній скарзі судом відхиляються, як безпідставні, оскільки:
- рішення Конституційного Суду України у справі №18-рп.2004р. дає тлумачення поняття «охоронюваний законом інтерес»в розумінні ст.4 ЦПК України, а не тільки інтересу акціонера;
- судово-почеркознавчі експертизи не підтверджують факту вибуття майна поза волею власника, а дають відповідь на запитання ідентичності підпису посадових осіб, які підписували договори від імені Львівської міської ради та ПП «Галицькі страви»та не мають відношення у даній справі;
- доказів наявності обтяжень земельних ділянок при укладенні спірних договорів купівлі-продажу матеріали справи не містять. Натомість, витяги з Державного реєстру правочинів, довідки Львівського міського нотаріального округу, підтверджують відсутність обтяжень та заборони при відчудженні земельних ділянок .
- листом Львівського міського управління земельних ресурсів від 19.06.2007р. підтверджується, що земельні ділянки по вул.Пасічній,127, яка перебуває у власності ВАТ «Львівська автобаза №1», по вул. Зеленій,238 (документи щодо оформлення права користування за ЗАТ «Проектно-будівельне об»єднання «Львівміськбуд»), по вул.Зеленій,147, яка перебуває в користуванні ВАТ «Львівтекстиль»по вул. Мазепи,2, яка перебуває в користуванні ТзОВ «Компанії «ФАХ», є суміжними та не накладаються, а межують із земельними ділянками , які належать СП ТзОВ «Західна нафтова група»;
- враховуючи відсутність спірного матеріального правовідношення між сторонами, місцевим господарським судом відхилено клопотання позивача про залучення до участі у справі третіх осіб, оскільки залучення третіх осіб в порядку ст.27 ГПК України необхідне у справі про визнання недійсним договору купівлі-продажу, укладеного 31.12.2001р. між Львівською міською радою та ПП «Галицькі страви»(справа №1/727-19/246);
- постанова про порушення кримінальної справи винесена 5.03.2007р. слідчим 2-відділення слідчого відділу Управління СБ України Львівської області по факту підробки документів має значення у справі про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельних ділянок, укладеного в 2001р. між Львівською міською радою та ПП «Галицькі справи».
Клопотання прокурора про відкладення розгляду справи судом відхиляються, оскільки в матеріалах справи знаходяться висновки експерта та постанова про порушення кримінальної справи (а.с. 11-23).
З огляду на вищевикладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що ухвала господарського суду Волинської області відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для її скасування немає, зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не відповідають матеріалам справи, документально необґрунтовані, а тому не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст.104 ГПК України для скасування чи змін оскаржуваної ухвали.
Керуючись ст.ст.99,101,103,105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Ухвалу господарського суду Волинської області від 18.09.2007 року
у справі № 8/63-92 залишити без змін, апеляційну скаргу Львівської міської ради, м.Львів без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Матеріали справи повернути в господарський суд Волинської області.
Головуючий-суддя Кордюк Г.Т.
Суддя Давид Л.Л.
Суддя Мурська Х.В.
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2007 |
Оприлюднено | 25.12.2007 |
Номер документу | 1225065 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Кордюк Г.Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні