Справа № 309/3142/24
2/301/1173/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" жовтня 2024 р. м. Іршава
Іршавський районний суд Закарпатської області в особі головуючої Пітерських М.О., при секретарі Чийпеш А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Іршава в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Ейс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
в с т а н о в и в :
ТОВ «ФК «Ейс» звернулося в Хустський районний суд Закарпатської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за Кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року в сумі 20375 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що 22 квітня 2023 року між ТОВ «Качай Гроші» (надалі - первісний кредитор, кредитодавець) та відповідачем ОСОБА_1 було укладено Договір кредитної лінії №00-7666303 (надалі - Кредитний договір) у формі електронного документа з використанням електронного підпису.
Зокрема, відповідач за допомогою мережі Інтернет перейшов на офіційний сайт первісного кредитора - https://kachay.com.ua/ та ознайомився з актуальною редакцією Правил надання грошових коштів у позику (надалі - Правила). Після цього добровільно без примусу чи тиску відповідач заявив про бажання отримання коштів, зареєструвався на сайті, під час чого пройшов процедуру ідентифікації/верифікації, керуючись підказками сайту кредитодавця, тобто вказав свої особисті персональні ідентифікаційні дані.
Пунктом 4.3.4. Кредитного договору передбачено, що позичальник при реєстрації на сайті кредитодавця зобов`язується вказувати повні, точні та достовірні відомості, включаючи свої персональні дані.
Відмова клієнта від проходження верифікації чи не надання інформації та документів, необхідних для проведення верифікації, має наслідком відмову кредитодавця від встановлення ділових відносин з клієнтом та відмову від надання йому кредиту.
Первісним кредитором здійснено ідентифікацію/верифікацію у спосіб, передбачений постановою НБУ №107 від 28.07.2020 року «Про затвердження Положення про здійснення установами фінансового моніторингу» та залежно від технічних особливостей, результатів належної перевірки, умов фінансової послуги використовується один (або декілька) із зазначених способів ідентифікації та верифікації клієнта:
- отримання через систему BankID НБУ ідентифікаційних даних;
- отримання копії ідентифікаційного документа та довідки про присвоєння PHOKПП (якщо немає необхідної інформації в ідентифікаційному документі), засвідченої KEП власника ідентифікаційного документа;
- отримання ідентифікаційних даних та фінансового номера телефону з бюро кредитних історій (за умови, що джерелом таких даних є банк) та коректного введення особою, верифікація якої здійснюється, одноразовим ідентифікатором (оtр-пароля), надісланого установою на такий фінансовий номер телефону, та фотофіксації особи із використанням методу розпізнавання реальності особи та особи з власними ідентифікаційними документами, а саме сторінки/сторони, що містить фото (п.2.1. Кредитного договору).
ТОВ «Качай Гроші» перед прийняттям рішення щодо видачі кредитних коштів та укладання Кредитного договору перевірило не лише особисті дані відповідача з метою ідентифікації, а і платіжну картку, а саме приналежність платіжної картки відповідачу.
Згідно з Правилами, до укладення договору про споживчий кредит, позичальнику для ознайомлення в особистий кабінет надається паспорт споживчого кредиту. Позичальник ознайомлюється із запропонованими в паспорті споживчого кредиту умовами кредитування та у разі згоди із ними, підписує його шляхом накладання електронного підпису одноразовим ідентифікатором.
Кредитний договір підписано шляхом введення у відповідне поле форми на веб-сайті кредитодавця електронного підпису у вигляді одноразового ідентифікатору, який надсилається кредитодавцем позичальнику в смс-повідомленні (додатково у разі необхідності за зверненням позичальника надісланий одноразовий ідентифікатор може повторно надаватися шляхом здійснення дзвінка на номер телефону, який був наданий позичальником), про що свідчить п.п. 7.10. та п.8 Кредитного договору.
Електронний підпис одноразовий ідентифікатор 6241F відправлено 22.04.2023 року о 17:01:02 год. на номер телефону НОМЕР_4 відповідача та введено ним 22.04.2023 року о 17:01:33 год.
Введення відповідачем одноразового ідентифікатора є підписанням Кредитного договору відповідно до ст.12 Закону України «Про електронну комерцію».
Згідно з п.7.11. Кредитного договору, сторони дійшли згоди, що у всіх відносинах між позичальником та кредитодавцем у разі укладення електронного договору в якості підпису сторін буде використовуватись електронний підпис одноразовим ідентифікатором з боку позичальника та аналог власноручного підпису кредитодавця відповідно до Правил та Закону України «Про електронну комерцію», що має таку саму юридичну силу як і власноручний підпис.
З урахуванням викладеного, лише наявність електронних підписів сторін підтверджує їх волю, спрямовану на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків, забезпечує ідентифікацію сторін та цілісність документа, в якому втілюється воля останніх.
Отже, введенням ідентифікатору позичальник підтвердив прийняття відповідних умов надання кредиту, а також засвідчив, що він повідомлений кредитодавцем у встановленій законом формі про всі умови, повідомлення про які є необхідним відповідно до вимог чинного законодавства України.
При цьому, приймаючи умови Кредитного договору відповідач підтвердив, що йому в чіткій та зрозумілій формі надана інформація, вказана в ч.2 ст.12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 року (що був чинним на момент укладання Кредитного договору), ст.9 Закону України «Про споживче кредитування», ознайомлений зі змістом ст.25 Закону України «Про споживче кредитування» та з Правилами надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту ТОВ «Качай Гроші», повністю їх розуміє, погоджується з ними і зобов`язується неухильно дотримуватись Правил, повний текст яких розміщений на сайті https://kachay.com.ua/ (розділ 7 Кредитного договору).
Кредитний договір є двостороннім, оскільки породжує обов`язок кредитодавця надати кредит та обов`язок позичальника його повернути, сплатити проценти за користування ним.
Відповідно до п.п. 2.2. п.2 Кредитного договору, кошти кредиту надаються у безготівковій формі шляхом їх перерахування кредитодавцем зі свого поточного рахунку на картку позичальника, емітовану банком України. Номер картки відповідач особисто зазначає у Кредитному договорі та міститься в п.п.2 п.2 Кредитного договору.
Відразу після вчинених дій відповідача, 22.04.2023 року ТОВ «Качай Гроші» ініціювало переказ коштів згідно Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року безготівковим зарахуванням через компанію ТОВ «ФК «Сан-Райз Фінанс» на платіжну картку № НОМЕР_1 , що в свою чергу є доказом того, що відповідач прийняв пропозицію кредитодавця ТОВ «Качай Гроші». Отже, первісний кредитор свої зобов`язання надати грошові кошти виконав в повному обсязі.
Відповідно до п.п. 1.1., 1.2. Кредитного договору, кредитодавець надає позичальнику кредит у національній валюті у вигляді кредитної лінії, у розмірі 5250 грн. на умовах, передбачених договором, а позичальник зобов`язується одержати та повернути кредит, сплатити проценти за користування ним та виконати інші обов`язки, передбачені договором.
Відповідно до п.2.2.1. Кредитного договору, за надання кредиту позичальник зобов`язаний сплатити кредитодавцю комісію у розмірі 250 грн. Позичальник доручає кредитодавцю утримати розмір зазначеної комісії із суми кредиту, що підлягає перерахуванню позичальнику згідно договору. Тобто, позичальнику перераховується сума кредиту 5000 грн. за вирахуванням суми комісії, сплаченої за надання кредиту.
Відповідно до п.1.3. Кредитного договору, строк дії кредитної лінії 120 днів. Позичальник зобов`язаний повернути кредит кредитодавцю 20.08.2023 року або достроково.
Відповідно до п.1.4. Кредитного договору, тип процентної ставки фіксована.
Відповідно до п.1.4.1. Кредитного договору, знижена процентна ставка становить 1,25% від суми кредиту за кожен день користування кредитом, надається позичальнику в якості заохочення та діє виключно за умови сплати процентів не пізніше рекомендованої дати оплати, визначеної п.1.3.1. даного Договору. Знижена процентна ставка застосовується виключно в межах строку надання кредиту, зазначеного в п.1.3. цього договору, але не більше перших 20 днів користування кредитом, тобто з 1 по 20 день включно.
Відповідно до п.1.4.2. Кредитного договору, стандартна процентна ставка складає 2,50% від суми кредиту за кожний день користування кредитом, застосовується у межах строку надання кредиту, зазначеного в п.1.3. цього договору, після 20 дня користування кредитом, починаючи з 21 дня користування кредитом, по день повернення кредиту.
У відповідності до п.1.4.4. Кредитного договору, позичальник проінформований, розуміє та погоджується, що застосування стандартної ставки не є зміною процентної ставки у бік погіршення для споживача, оскільки надання кредиту за цим договором здійснюється саме на умовах стандартної процентної ставки, а застосування зниженої процентної ставки є проявом лояльності кредитодавця до споживача та правом кредитодавця, передбаченим умовами відповідної акції (програми лояльності), затвердженої та оприлюдненої кредитодавцем на сайті кредитодавця.
Невід`ємною частиною даного договору є графік платежів, відповідно до якого встановлюється кількість платежів, їх розмір та періодичність внесення позичальником з повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом, визначається загальна вартість кредиту та реальна річна процентна ставка.
Всупереч умовам Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року відповідач взяті на себе зобов`язання належним чином не виконував, що створило заборгованість у розмірі 20375 грн., яка складається з наступного: 5250 грн. - заборгованість по кредиту, 15125 грн. - заборгованість по несплаченим відсоткам за користування кредитом.
30 жовтня 2023 року ТОВ «Качай Гроші» та позивач ТОВ «ФК «Ейс» уклали Договір факторингу №30102023, відповідно до умов якого позивачу було відступлено право грошової вимоги до відповідача за Кредитним договором. За цим договором фактор зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження клієнта (ціна продажу) за плату, а клієнт відступити факторові право грошової вимоги, строк виконання зобов`язань за якою настав або виникне в майбутньому до третіх осіб - боржників, включаючи суму основного зобов`язання, плату за позикою (проценти за користування позикою та проценти на прострочену позику), пеню за порушення грошових зобов`язань та інші платежі, право на одержання яких належить клієнту.
Список з переліком особистих даних боржників, розміри грошових зобов`язань кожного з боржників із зазначенням суми заборгованості та інші дані зазначені в Реєстрі Боржників.
Відповідно до Договору факторингу №30102023 від 30.10.2023 року, датою відступлення права вимоги є день, в який сторони склали і підписали Акт прийому-передачі згідно з Додатком №3, після чого фактор стає кредитором по відношенню до боржників стосовно заборгованостей та набуває відповідні права вимоги.
Відповідно до Акту прийому-передачі Реєстру Боржників за Договором факторингу №30102023 від 30.10.2023 року від ТОВ «Качай Гроші» до позивача перейшло право вимоги до відповідача на загальну суму 20375 грн.
ТОВ «ФК «Ейс» не здійснювало нарахувань за Кредитним договором.
В ході передачі прав вимоги за факторинговим договором, право вимоги за Кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року перейшло до позивача, що свідчить про факт отримання права грошової вимоги до відповідача в розмірі 20375 грн.
Також позивачем ТОВ «ФК «Ейс» понесено витрати на професійну правничу допомогу на загальну суму 5000 грн.
Витрати позивача на професійну правничу складаються з такого: усна консультація 1 година - 500 грн.; вивчення матеріалів справи 1 година - 500 грн.; складання позовної заяви 2 години - 4000 грн.
Вказані витрати понесені у зв`язку із зверненням позивача за наданням правничої допомоги згідно Договору про надання правничої допомоги №16/0524-01 від 16.05.2024 року, Додаткової угоди до нього №1 від 16.05.2024 року та Акту прийому-передачі наданих послуг до Договору про надання правничої допомоги №16/0524-01 від 16.05.2024 року.
ТОВ «ФК «Ейс» просило стягнути з відповідача ОСОБА_1 на свою користь заборгованість за Кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року у розмірі 20375 грн. та судові витрати на загальну суму 7422,40 грн., з яких: 2422,40 грн. - сплачений позивачем судовий збір при пред`явленні даного позову до суду, 5000 грн. - витрати на професійну правничу допомогу.
Ухвалою Хустського районного суду Закарпатської області від 26.06.2024 року цивільну справу за позовом ТОВ «ФК «Ейс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором передано за підсудністю на розгляд Іршавському районному суду Закарпатської області.
30 липня 2024 року дана справа надійшла в Іршавський районний суд Закарпатської області та справу розподілено для розгляду судді Пітерських М.О.
Ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 31.07.2024 року відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
22 серпня 2024 року до суду надійшов поданий представником відповідача ОСОБА_2 відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову ТОВ «ФК «Ейс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Посилається на те, що Договір кредитної лінії №00-7666303 від 22.04.2023 року відповідач в електронному вигляді з ТОВ «Качай Гроші» не укладав та не підписував, електронного підпису або електронного цифрового підпису не отримував. Повідомлення про відступлення права грошової вимоги за Договором факторингу №30102023 від 30.10.2023 року між ТОВ «Качай Гроші» та ТОВ «ФК «Ейс» не отримував.
Матеріали справи містять копію договору про надання коштів у позику на умовах споживчого кредиту, графік платежів, який є додатком до вказаного договору, і паспорт споживчого кредиту, де зазначено, що їх підписання здійснено клієнтом за допомогою електронного підпису. Проте, позивачем не долучено до матеріалів справи будь-яких доказів, які прямо чи опосередковано свідчать, що електронний підпис (або ідентифікатор) належить саме відповідачеві.
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження реєстрації відповідача в інформаційно-телекомунікаційній системі суб`єкта електронної комерції, отримання ним логіну та паролю в системі, подання заявки на отримання кредиту, а також ознайомлення з усіма істотними умовами договору.
До суду надано паперові копії електронних доказів, а оригінали цифрового файлу в форматі PDF, DOC(X), XML надано не було, тобто неможливо перевірити відповідність копії оригіналу.
На цей час відсутні будь-які докази, що підтверджують перерахування ТОВ «Качай Гроші» коштів саме відповідачеві через ТОВ «ФК «Сан-Райз Фінанс» на платіжну картку № НОМЕР_2 , згідно із договором про надання коштів у позику на умовах споживчого кредиту та отримання саме відповідачем вищезазначених коштів, відсутні докази належності платіжної картки № НОМЕР_2 саме відповідачеві, також відсутня інформація щодо руху коштів по вищевказаній платіжній картці. А також відсутні будь-які підтвердження отримання відповідачем повідомлень про відступлення права грошової вимоги за Кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року, відповідно до Договору факторингу №30102023 від 30.10.2023 року, укладеного між ТОВ «Качай Гроші» та ТОВ «ФК «Ейс», згідно умов якого позивачу було відступлено право грошової вимоги до відповідача.
Позивачем не надано доказів, які б підтверджували, що саме відповідач був зареєстрований в інформаційно-телекомунікаційній системі, не підтверджено отримання саме відповідачем логіну та паролю в системі, що саме відповідачем було подано заявку на отримання кредиту, а також, що відповідач був ознайомлений з усіма істотними умовами договору, та не надано доказів щодо зарахування коштів на платіжну картку, яка належить саме відповідачеві.
Тобто, відповідно до законодавства відповідачем не було вчинено дій, що вважаються прийняттям пропозиції укласти електронний договір, та не надано доказів саме про реєстрацію відповідача в інформаційно-телекомунікаційній системі суб`єкта електронної комерції. Крім того, представник відповідача поставив під сумнів відповідність поданих копій електронних доказів, які долучені до позовної заяви, оригіналам.
Ухвалою Іршавського районного суду від 27.08.2024 року за клопотанням представника відповідача ОСОБА_2 , заявленому у відзиві на позов, витребувано від позивача ТОВ «ФК «Ейс»:
- оригінали електронних доказів щодо укладення Кредитного договору - Договору кредитної лінії №00-7666303 від 22.04.2023 року, укладеного між ТОВ «Качай Гроші» та ОСОБА_1 , який оформлений відповідно до вимог ч.1 ст.7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» - електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги»;
- оригінал Договору факторингу №30102023 від 30.10.2023 року, укладеного між ТОВ «Качай Гроші» і ТОВ «ФК «Ейс».
Ухвалу суду про витребування доказів по справі від 27.08.2024 року позивачем не виконано, а нагадування суду від 02.10.2024 року про необхідність виконати вказану ухвалу у строк до 23.10.2024 року залишено без реагування.
Представник позивача ТОВ «ФК «Ейс» Тараненко А.І., будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи у судове засідання не з`явився, згідно прохальної частини позовної заяви позовні вимоги підтримав у повному обсязі, справу просив розглянути за відсутності представника позивача, не заперечував проти ухвалення заочного рішення (а.с. 11, 179, 180).
Відповідач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені (а.с. 181, 182). Представник відповідача ОСОБА_2 подав до суду заяву, в якій заперечив проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві на позову заяву, справу просив розглянути за його відсутності та відсутності відповідача (а.с.167).
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши повно і всебічно обставини, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши докази на ствердження цих обставин в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги задовольнити частково, з таких підстав.
Згідно з ст.204 ЦК України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Відповідно до ч.2 ст.639 ЦК України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-комунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі.
Згідно з ст.1055 ЦК України, кредитний договір укладається у письмовій формі; кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони, або надсилалися ними до інформаційно-комунікаційної системи, що використовується сторонами; у разі якщо зміст правочину зафіксований у кількох документах, зміст такого правочину також може бути зафіксовано шляхом посилання в одному з цих документів на інші документи, якщо інше не передбачено законом; правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку; правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Згідно з ст.1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави («Позика»), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до ч.1 ст.1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором; якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України . У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно зі ст.1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Таким чином, у разі укладення кредитного договору проценти за користування позиченими коштами поділяються на встановлені законом (розмір та підстави стягнення яких визначаються актами законодавства) та договірні (розмір та підстави стягнення яких визначаються сторонами в самому договорі).
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.631 ЦК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення, якщо інше не визначено законом або договором.
Згідно положень ст.526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 514 та 519 ЦК України, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом. Первісний кредитор у зобов`язанні відповідає перед новим кредитором за недійсність переданої йому вимоги, але не відповідає за невиконання боржником свого обов`язку, крім випадків, коли первісний кредитор поручився за боржника перед новим кредитором.
Як вбачається з матеріалів справи, 22 квітня 2023 року між ТОВ «Качай Гроші» ( по тексту договору кредитодавець або товариство) та ОСОБА_1 (по тексту договору позичальник) було укладено Договір кредитної лінії №00-7666303 (далі - Кредитний договір №00-7666303 від 22.04.2023 року) (а.с. 15-20).
Кредитний договір №00-7666303 від 22.04.2023 року укладений в електронній формі в мережі Інтернет, з використанням веб-сайту ТОВ «Качай Гроші» https://kachay.com.ua, та підписаний відповідачем ОСОБА_1 електронним підписом одноразовим ідентифікатором 6241F, який був надісланий на номер мобільного телефону відповідача 22.04.2023 року о 17:01:02 год., та введений 22.04.2023 року о 17:01:33 год. (а.с.20).
Про підписання відповідачем кредитного договору (акцепт договору) аналогом ЕЦП у формі одноразового ідентифікатора свідчить також довідка ТОВ «Качай Гроші» про ідентифікацію (а.с.54).
Пунктом 1.1. Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року передбачено, що кредитодавець надає позичальнику кредит у національній валюті у вигляді кредитної лінії на умовах, передбачених Договором, а позичальник зобов`язується одержати та повернути кредит, сплатити проценти за користування ним та виконати інші обов`язки, передбачені Договором (а.с.15).
Відповідно до п. 1.2., 1.3., 1.5. Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року, сума кредитного ліміту складає 5250 грн., тип кредиту - кредитна лінія; строк дії кредитної лінії 120 днів і позичальник зобов`язаний повернути кредит кредитодавцю 20 серпня 2023 року або достроково; цільове призначення кредиту (мета отримання кредиту) - на споживчі потреби (а.с. 15-16).
Пунктами 2.2., 2.2.1., 2.3. Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року передбачено, що дата надання/ видачі кредиту - дата перерахування кредитодавцем зі свого поточного рахунку коштів кредиту в сумі 5250 грн. на карту позичальника № НОМЕР_2 , яка зазначається у форматі ХХХХХХ****ХХХХ, емітовану банком України. За надання кредиту позичальник зобов`язаний сплатити кредитодавцю комісію у розмірі 250 грн.; позичальник доручає кредитодавцю утримати розмір зазначеної комісії із суми кредиту, що підлягає перерахуванню позичальнику згідно договору; тобто, позичальнику перераховується сума кредиту 5000 грн. за вирахуванням суми комісії, сплаченої за надання кредиту. Сума кредиту перераховується кредитодавцем протягом 3 банківських днів з моменту (дати) укладення цього договору (а.с.16).
22 квітня 2023 року відповідачу ОСОБА_1 було надано кредит в сумі 5000 грн.
Згідно наявної у матеріалах справи копії повідомлення ТОВ «Фінансова Компанія «Сан-Райз Фінанс» від 10.11.2023 року та додатку до цього повідомлення, за період з 29.09.2022 року по 01.05.2023 року через компанію ТОВ «Фінансова Компанія «Сан-Райз Фінанс» було проведено успішні виплати по кредиту на сайті https://https://kachay.com.ua, зокрема, 22.04.2023 року о 17:01:34 проведено виплату ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_3 , за Кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року в сумі 5000 грн. на карту НОМЕР_2 , ID транзакції 1069403380, ID операції видачі 97166000 (а.с. 55-56, 92-93).
Згідно з п. 1.3.1., 3.6. Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року, позичальник зобов`язаний оплатити проценти в рекомендовану дату оплати 12.05.2023 року протягом дії Кредитної лінії, позичальник зобов`язаний сплачувати проценти на кожний 20 день після рекомендованої дати погашення процентів за фактичне користування грошовими коштами. Проценти за користування кредитом нараховуються на залишок неповерненої суми кредиту за кожен день користування кредитом, з дня видачі кредиту до дати фактичного повного повернення кредиту, протягом строку визначеного договором (а.с. 16, 17).
Згідно з п. 1.4., 1.4.1., 1.4.2., 1.6. Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року, тип процентної ставки - фіксована. Знижена процентна ставка становить 1,25% від суми кредиту за кожен день користування кредитом, надається позичальнику в якості заохочення та діє виключно за умови сплати процентів не пізніше рекомендованої дати оплати, визначеної п.1.3.1. даного договору; знижена процентна ставка застосовується виключно в межах строку надання кредиту, зазначеного в п.1.3. цього договору, але не більше перших 20 днів користування кредитом, тобто з 1 по 20 день включно. Стандартна процентна ставка складає 2,50% від суми кредиту за кожний день користування кредитом, застосовується у межах строку надання кредиту, зазначеного в п.1.3. цього Договору, після 20 дня користування кредитом, починаючи з 21 дня користування кредитом, по день повернення кредиту. Орієнтовна реальна річна процентна ставка на дату укладення договору становить 5701,07% (а.с.16).
Відповідно до п. 4.3.1., 4.3.2., 4.3.5. Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року, ОСОБА_1 зобов`язувався: повернути кредитодавцю суму кредиту та сплатити проценти за користування кредитом в порядку та строки, визначені договором; дотримуватись строків виконання зобов`язань, передбачених цим договором, в тому числі, але не виключно щодо повернення кредиту та сплати процентів, відповідно до умов цього договору; виконувати інші обов`язки, передбачені цим договором (а.с.17).
Пунктом 7.10. Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року визначено, що цей Договір укладається шляхом направлення його тексту підписаного зі сторони кредитодавця в особистий кабінет позичальника для ознайомлення та підписання. Договір набирає чинності з моменту його підписання аналогом власноручного підпису кредитодавця, що відтворений засобами копіювання та накладенням кваліфікованої електронної печатки кредитодавця і електронним підписом позичальника, що відтворений шляхом використання позичальником одноразового ідентифікатора, який формується для кожного разу використання та направляється позичальнику на номер телефону, повідомлений останнім у Заяві на отримання кредиту. Введення позичальником коду одноразового ідентифікатора з метою підписання підписом в електронному форматі цього договору вважається направленням кредитодавцю повідомлення про прийняття в повному обсязі умов цього договору. Договір діє протягом строку на який відбулося оформлення кредиту (з урахуванням пролонгацій цього кредиту), а у випадку не виконання прийнятих позичальником на себе грошових зобов`язань - до моменту повного виконання грошових зобов`язань за договором, крім випадків припинення його дії за згодою сторін, відповідно до договору чи закону. У будь-якому разі щодо непогашеної позичальником заборгованості договір діє до повного погашення заборгованості (а.с.20).
На підтвердження укладення Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року позивачем надано: Інформаційне повідомлення як Додаток №2 до Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року про передачу відповідачем кредитодавцю персональних даних (а.с.22); Графік платежів як Додаток №1 до Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року (а.с.21) та Паспорт споживчого кредиту - Інформація, яка надається споживачу до укладення договору про споживчий кредит (стандартизована форма) від 22.04.2023 року (а.с. 23-24), які підписані ОСОБА_1 електронним підписом одноразовим ідентифікатором, а також Правила надання грошових коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту ТОВ «Качай Гроші» по продукту Кредитна Лінія, які затверджені наказом директора ТОВ «Качай Гроші» №31-10/2022 від 31.10.2022 року (а.с. 27-53).
Згідно з ч.1 ст.634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Пунктами 7.2., 7.5., 7.14. Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року передбачено, що ОСОБА_1 як позичальник підтверджує, що йому була в чіткій та зрозумілій формі надана інформація, вказана в ч.2 ст.12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.01 р., ст.9 Закону України «Про споживче кредитування», ознайомлений зі змістом ст.25 Закону України «Про споживче кредитування» та ознайомлений з Правилами надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту ТОВ «Качай Гроші», повністю їх розуміє, погоджується з ними і зобов`язується неухильно дотримуватись Правил, повний текст яких розміщений на сайті https://kachay.com.ua/. Позичальник з підписанням цього договору підтверджує, що він ознайомився із Правилами надання грошових коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, одержав від кредитодавця всю достовірну та повну інформацію, надання якої передбачено чинним законодавством України, та яка може бути необхідна для прийняття рішення стосовно отримання кредиту. Під час укладання цього договору сторони керувалися Правилами надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту кредитодавця (а.с 19, 20).
Також в п.7.17. та в п.7.18. Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року наявне застереження про те, що ОСОБА_1 згідний з умовами оферти ТОВ «Качай Гроші», а також, що невід`ємною частиною цього договору є Додаток №1, Додаток №2 (а.с.20).
На підставі Договору факторингу №30102023 від 30.10.2023 року, укладеного між ТОВ «ФК «Ейс» (по тексту договору фактор) і ТОВ «Качай Гроші» (по тексту договору клієнт), клієнт відступив фактору права вимоги за укладеними кредитними договорами згідно реєстру, а фактор прийняв такі права вимоги, сплативши клієнту суму фінансування 626185,59 грн., з дати відступлення Прав вимоги, тобто з робочого дня, в який сторони склали і підписали Акт прийому-передачі (п. 1, 2.1., 2.3., 3.1. цього договору) (а.с. 80-91).
Акт приймання-передачі до Договору факторингу №30102023 від 30.10.2023 року підписано ТОВ «Качай Гроші» і ТОВ «ФК «Ейс» 30 жовтня 2023 року (а.с.61).
Як вбачається з Реєстру боржників за кредитними договорами, укладеними між боржниками і ТОВ «Качай Гроші» від 30.10.2023 року, який є Додатком №1 до Договору факторингу №30102023 від 30.10.2023 року, ТОВ «Качай Гроші» відступило позивачу ТОВ «ФК «Ейс» право вимоги до відповідача ОСОБА_1 за Кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року на загальну суму 20375 грн., з яких: 5250 грн. залишок заборгованості по тілу кредиту; 15125 грн. - залишок заборгованості по звичайним відсотками. (а.с. 62-65).
Відповідач ОСОБА_1 зобов`язання за кредитним договором належним чином не виконував.
Згідно розрахунку заборгованості за Кредитним договором №00-7666303 від 22 квітня 2023 року станом на 30.10.2023 року сума заборгованості ОСОБА_1 становила 20375 грн. (а.с. 59-60).
Дана сума складається з:
- заборгованості за тілом кредиту в сумі 5250 грн.,
- заборгованості за відсотками в сумі 15125 грн.
Аналогічний розрахунок наведений у виписці з особового рахунка за Кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року ОСОБА_1 за період 30.10.2023 року - 31.05.2024 року, станом на 31.05.2024 року (а.с.26).
Відомостей про погашення кредитної заборгованості відповідачем надані позивачем розрахунок та виписка з особового рахунку не містять.
Відповідач ОСОБА_1 не надав доказів відсутності у нього заборгованості по отриманому кредиту, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення з ОСОБА_1 заборгованості по кредиту в сумі 5250 грн.
Що стосується позовних вимог про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості по несплаченим відсоткам за користування кредитом в сумі 15125 грн., суд приходить до таких висновків.
Як зазначалося вище, згідно з п.1.3. Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року, строк дії кредитної лінії 120 днів і позичальник зобов`язаний повернути кредит кредитодавцю 20 серпня 2023 року або достроково.
Відповідно до п.1.7. Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року, орієнтовна загальна вартість кредиту на дату укладення договору складає 19000 грн. (а.с.16).
У Паспорті споживчого кредиту від 22.04.2023 року зазначено, що загальні витрати за кредитом становлять 14000 грн., а орієнтовна загальна вартість кредиту для споживача за весь строк користування кредитом (у т.ч. тіло кредиту, відсотки, комісії та інші платежі) становить 19000 грн. (а.с.23).
З графіку платежів, який є Додатком №1 до Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року вбачається, що кредит надався на строк з 22 квітня 2023 року по 20 серпня 2023 року, на 120 днів, загальна вартість кредиту/ чиста сума кредиту/сума платежу за розрахунковий період становить 19000 грн., сума кредиту за договором/ погашення суми кредиту - 5000 грн., проценти за користування кредитом - 13750 грн., комісія за надання кредиту 250 грн.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.04.2023 року по справі №910/4518/16 зазначила, що проценти відповідно до статті 1048 ЦК України сплачуються не за сам лише факт отримання позичальником кредиту, а за «користування кредитом» (тобто за можливість позичальника за плату правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу).
Очікування кредитодавця, що позичальник повинен сплачувати проценти за «користування кредитом» поза межами строку, на який надається такий кредит (тобто поза межами існування для позичальника можливості правомірно не сплачувати кредитору борг), виходять за межі взаємних прав та обов`язків сторін, що виникають на підставі кредитного договору, а отже, такі очікування не можуть вважатись легітимними.
На період після прострочення виконання зобов`язання з повернення кредиту кредит боржнику не надається, боржник не може правомірно не повертати кредит, а тому кредитор вправі вимагати повернення боргу разом з процентами, нарахованими на час спливу строку кредитування. Тобто боржник у цьому разі не отримує від кредитора відповідне благо на період після закінчення кредитування, а тому й не повинен сплачувати за нього проценти відповідно до статті 1048 ЦК України; натомість настає відповідальність боржника - обов`язок щодо сплати процентів відповідно до статті 625 ЦК України у розмірі, встановленому законом або договором.
При цьому, компенсаторний характер процентів, передбачених статтею 625 ЦК України, не свідчить про те, що вони є платою боржника за «користування кредитом» (тобто можливістю правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу). Такі проценти слід розглядати саме як міру відповідальності. На відміну від процентів за «користування кредитом», до процентів річних, передбачених зазначеною статтею, застосовуються загальні норми про цивільно-правову відповідальність.
В п.3.4. Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року зазначено, що сторони погоджуються, що проценти нараховані після закінчення строку кредиту визначеного договором, є процентами, що нараховуються за неправомірне користування грошовими коштами в розумінні ч.2 ст.625 ЦК України. На період дії законодавчих обмежень щодо нарахування неустойки проценти, передбачені цим пунктом 3.2., не нераховуються (а.с.17).
Однак, як вбачається з позовної заяви та наданого позивачем ТОВ «ФК «Ейс» розрахунку заборгованості вбачається, що проценти відповідачу ОСОБА_1 за кредитним договором були нараховані і після закінчення строку дії договору, тобто після 20.08.2023 року саме як проценти за «користування кредитом», а не як міра відповідальності на підставі ст.625 ЦК України і у розрахунку заборгованості вони вказані як «заборгованість за відсотками».
Додатковим аргументом щодо нарахування позивачем процентів за «користування кредитом» і після закінчення строку дії кредитного договору варто зазначити той факт, що у Реєстрі боржників від 30.10.2023 року, який є Додатком №1 до Договору факторингу №30102023 від 30.10.2023 року, вказано, що ТОВ «Качай Гроші» відступило позивачу ТОВ «ФК «Ейс» право вимоги до відповідача ОСОБА_1 за Кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року на загальну суму 20375 грн., де кількість днів прострочення становила 171, натомість строк дії Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року було визначено в 120 днів.
Тому нарахування процентів за «користування кредитом» не лише в межах строку кредитування, а й після спливу такого строку, тобто до моменту повного фактичного повернення кредитних коштів, свідчать про помилкове розуміння позивачем правової природи процентів, які сплачуються позичальником у випадку прострочення грошового зобов`язання. Проценти, які можуть бути нараховані поза межами строку кредитування (чи після вимоги про дострокове погашення кредиту), є мірою цивільно-правової відповідальності та сплачуються відповідно до положень статті 625 ЦК України.
Велика Палата Верховного Суду у вищевказаній постанові зауважила, що надання кредитору можливості одночасного стягнення як процентів за «користування кредитом», так і процентів як міри відповідальності, може призводити до незацікавленості кредитора як у вчиненні активних дій щодо повернення боргу, так і у якнайшвидшому виконанні боржником зобов`язань за кредитним договором, оскільки після спливу строку кредитування грошове зобов`язання боржника перед кредитором зростає навіть швидше, ніж зростало протягом строку кредитування. Тобто фактично кредитор продовжує строк кредитування на власний розсуд на ще вигідніших для себе умовах, маючи при цьому можливість в будь-який момент вчинити дії, спрямовані на стягнення боргу з боржника (наприклад, звернути стягнення на заставне майно боржника або стягнути борг з поручителя).
Такий підхід вочевидь не відповідає балансу інтересів сторін кредитного договору та призводить до того, що кредитор не використовує ефективні способи захисту своїх прав (звернення стягнення на заставне майно боржника, стягнення боргу з поручителя тощо) одразу після порушення боржником умов договору.
Сторона відповідача згідно поданого відзиву на позов просила відмовити у задоволенні позовних вимог ТОВ «ФК «Ейс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором у повному обсязі, посилаючись на те, що Договір кредитної лінії №00-7666303 від 22.04.2023 року відповідач в електронному вигляді з ТОВ «Качай Гроші» не укладав та не підписував, електронного підпису або електронного цифрового підпису не отримував. Повідомлення про відступлення права грошової вимоги за Договором факторингу №30102023 від 30.10.2023 року між ТОВ «Качай Гроші» та ТОВ «ФК «Ейс» він не отримував. Позивачем не долучено до матеріалів справи будь-яких доказів, які прямо чи опосередковано свідчать, що електронний підпис (або ідентифікатор) належить саме відповідачеві. В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження реєстрації відповідача в інформаційно-телекомунікаційній системі суб`єкта електронної комерції, отримання ним логіну та паролю в системі, подання заявки на отримання кредиту, а також ознайомлення з усіма істотними умовами договору.
До суду надано паперові копії електронних доказів, а оригінали цифрового файлу в форматі PDF, DOC(X), XML надано не було, тобто неможливо перевірити відповідність копії оригіналу. Відсутні будь-які докази, що підтверджують перерахування ТОВ «Качай Гроші» коштів саме відповідачеві через ТОВ «ФК «Сан-Райз Фінанс» на платіжну картку № НОМЕР_2 , отримання саме відповідачем вищезазначених коштів, відсутні докази належності вказаної платіжної картки саме відповідачеві, відсутня інформація щодо руху коштів по вищевказаній платіжній картці, відсутні будь-які підтвердження отримання відповідачем повідомлень про відступлення права грошової вимоги за Кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року, відповідно до Договору факторингу №30102023 від 30.10.2023 року, згідно умов якого позивачу було відступлено право грошової вимоги до відповідача.
Судом встановлено, що Кредитний договір №00-7666303 від 22.04.2023 року між ТОВ «Качай Гроші» та ОСОБА_1 укладено в електронному вигляді, із застосуванням відповідачем електронного підпису одноразовим ідентифікатором. Кредитний договір підписано шляхом введення відповідачем у відповідне поле форми на веб-сайті кредитодавця електронного підпису у вигляді одноразового ідентифікатору, який надсилався кредитодавцем відповідачу в смс-повідомленні.
Електронний підпис одноразовим ідентифікатором 6241F надіслано 22.04.2023 року о 17:01:02 год. на номер телефону НОМЕР_4 відповідача та введено ним 22.04.2023 року о 17:01:33 год., що зазначено у розділі 8 Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року «Юридична адреса, реквізити та підписи сторін».
Введенням ідентифікатору відповідач підтвердив прийняття відповідних умов надання кредиту, а також засвідчив, що він повідомлений кредитодавцем у встановленій законом формі про всі умови, повідомлення про які є необхідним відповідно до вимог чинного законодавства України.
Без отримання смс-повідомлення, без здійснення входу на веб-сайт товариства за допомогою логіна і пароля особистого кабінету кредитний договір між кредитодавцем і позичальником не був би укладений, відтак укладення кредитного договору у запропонованій формі відповідало внутрішній волі відповідача, цей правочин відповідно до Закону України «Про електронну комерцію» вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі.
Вказане відповідає висновкам Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 14.06.2022 року по справі №757/40395/20 та у постанові від 07.10.2020 року по справі №127/33824/19, а також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 12.01.2021 року по справі №524/5556/19.
Крім того, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 09.02.2023 року по справі №640/7029/19 зазначив, що «принцип юридичної сили електронного правочину найбільш повно відображається у вимогах щодо форми правочину. Це підтверджується закріпленими на рівні міжнародних документів правовими нормами: частиною першою статті 8 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про використання електронних повідомлень у міжнародних договорах - повідомлення або договір не можуть бути позбавлені дійсності або позовної сили лише на тій підставі, що вони складені у формі електронного повідомлення; стаття 5 Типового закону про електронну торгівлю Комісії Організації Об`єднаних Націй з права міжнародної торгівлі - інформація не може бути позбавлена юридичної сили, дійсності або позовного захисту лише на тій підставі, що вона складена у формі повідомлення даних. Аналогічна норма міститься й у частині першій статті 8 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг": юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму.... Договори позики ….. підписані позичальниками за допомогою одноразового пароля ідентифікатора, тобто належними та допустимими доказами підтверджено укладання між сторонами правочинів. Без отримання листа на адресу електронної пошти та/або смс-повідомлення, без здійснення входу на сайт товариства за допомогою логіна особистого кабінету і пароля особистого кабінету, договори позики між позичальниками та позикодавцем не були б укладеними».
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд також у постановах від 23.03.2020 року у справі №404/502/18, від 09.09.2020 року у справі №732/670/19 , від 28.04.2021 року у справі №234/7160/20, від 10.06.2021 року у справі №234/7159/20, від 18.06.2021 року у справі №234/8079/20 , від 12.08.2022 року у справі №234/7297/20.
Таким чином, суд вважає неспроможними доводи сторони відповідача про неукладення ОСОБА_1 із ТОВ «Качай Гроші» Кредитного договору №00-7666303 від 22.04.2023 року, порушення процедури відступлення до позивача права грошової вимоги до ОСОБА_1 за вказаним кредитним договором.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за Кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року підлягають до часткового задоволення - в межах дії кредитного договору на загальну суму 19000 грн., з яких:
- заборгованість за кредитом в сумі 5250 грн.,
- заборгованість за відсотками в сумі 13750 грн.
Згідно з ч.1 та п.1 ч.3 ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч.2 ст.137 ЦПК України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Представник позивача ОСОБА_3 просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 2422,40 грн. (а.с.98) та витрати на професійну правничу допомогу у сумі 5000 грн.
На підтвердження розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу представником позивача подано до суду:
- копію Договору про надання правничої допомоги №16/0524-01 від 16.05.2024 року, укладеного між Адвокатським бюро «Тараненко та партнери» і ТОВ «ФК «Ейс» (а.с. 70-72);
- копію Протоколу погодження вартості послуг до Договору про надання правничої допомоги №16/0524-01 від 16.05.2024 року як Додаток №1 до зазначеного договору (а.с.73);
- копію Додаткової угоди №1 від 16.05.2024 року до Договору про надання правничої допомоги №16/0524-01 від 16.05.2024 року, укладеної між Адвокатським бюро «Тараненко та партнери» і ТОВ «ФК «Ейс» (а.с. 74-79);
- копію Акту прийому-передачі наданих послуг від 16.05.2024 року (невід`ємна частина до Договору про надання правничої допомоги №16/0524-01 від 16.05.2024 року), відповідно до якого Адвокатське бюро «Тараненко та партнери» надало ТОВ «ФК «Ейс» наступні послуги на загальну суму 5000 грн.: 1) складання позовної заяви ТОВ «ФК «Ейс» до боржника, яким є ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року - 4000 грн. за 2 год.; 2) вивчення матеріалів справи про стягнення заборгованості з боржника, яким є ОСОБА_1 , за кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року - 500 грн. за 1 год.; 3) надання усної консультації стосовно складання позовної заяви ТОВ «ФК «Ейс» до боржника, яким є ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором №00-7666303 від 22.04.2023 року - 500 грн. - 1 год. (а.с.95).
Зазначені у Акті прийому-передачі наданих послуг від 16.05.2024 року суми відповідають вартості послуг, зазначених у Протоколі погодження вартості послуг до Договору про надання правничої допомоги №16/0524-01 від 16.05.2024 року.
Матеріали справи не містять клопотання відповідача про зменшення розміру заявлених позивачем витрат на оплату професійної правничої допомоги, які підлягають розподілу між сторонами, а підстави для самостійного вирішення питання про зменшення цих витрат у суду відсутні.
Відповідно до ч.1 та п.3 ч.2 ст.141 ЦПК України суд вважає стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь ТОВ «ФК «Ейс» судові витрати на загальну суму 7422,40 грн., що складається із судового збору, який був сплачений позивачем при пред`явленні даного позову до суду у сумі 2422,40 грн. (пропорційно розміру задоволених позовних вимог, виходячи з мінімальної ставки судового збору), а також витрат на професійну правничу допомогу в сумі 5000 грн.
Керуючись ст. 514, 526, 530, 610, 629, 631, 639, 1046-1050, 1054 ЦК України, ст. 12, 13, 76-81, 137, 141, 263-265, 274, 279 ЦПК України,
р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Ейс», юридична адреса: 02090, м. Київ, Харківське шосе, будинок 19, офіс 2005, код ЄДРПОУ 42986956, заборгованість за Кредитним договором №00-7666303 від 22 квітня 2023 року у сумі 19000 (дев`ятнадцять тисяч) грн., що складається з: 5250 грн. заборгованості за кредитом та 13750 грн. заборгованості за відсотками.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Ейс», юридична адреса: 02090, м. Київ, Харківське шосе, будинок 19, офіс 2005, код ЄДРПОУ 42986956, судові витрати в сумі 7422 (сім тисяч чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 23 жовтня 2024 року.
Головуюча: М. О. Пітерських
Суд | Іршавський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 25.10.2024 |
Номер документу | 122526385 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Іршавський районний суд Закарпатської області
Пітерських М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні