Справа № 314/642/24
Провадження № 2-о/314/42/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.09.2024 року м.Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Кіяшко В.О.,
присяжних Сиц Н.В., Сохи А.В.,
секретар судового засідання Румянцева А.М.,
справа № 314/642/24;
провадження № 2-о/314/42/2024;
сторони:
- заявник ОСОБА_1 ;
- заінтересована особа орган опіки та піклування Михайлівський виконавчий комітет;
розглянувши увідкритомусудовомузасіданні вприміщеннісудуцивільну справузазаявою ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування Михайлівського виконавчого комітету, про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,
за участю: заявника ОСОБА_1 ,
представника ОСОБА_2 - адвоката Кари Ю.М.,
стислий виклад позицій заявника.
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить визнати недієздатним свого чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заява мотивована тим, що ОСОБА_2 є інвалідом першої групи підгрупи Б. Він потребує постійного стороннього догляду, самостійно не може себе обслуговувати, впадає в депресію, цей стан у нього після перенесеного оперативного втручання. В наслідок хронічного розладу ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
У зв`язку з чим заявниця звернулась до суду з відповідною заявою.
В судовому засіданні заявниця заяву підтримала, просила її задовольнити.
Представник ОСОБА_2 адвокат Кара Ю.М. заперечувала проти задоволення заяви, своє заперечення обгрунтовувала висновком експерта.
Представник виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області як органу опіки та піклування у судове засідання не з`явився, заперечень чи клопотань до суду не надав.
Заяви, клопотання інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 18.03.2024 відкрито провадження у справі у відкритому судовому засіданні, постановлено розгляд справи проводити з участю присяжних. Роз`яснено заінтересованій особі, право подати письмові заперечення проти заяви та посилання на докази, якими вони обґрунтовуються.
02.04.2024 ухвалою суду по справі призначено судово-психіатричну експертизу.
23.07.2024 до суду надійшов висновок судово-психіатричної експертизи відносно ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 29.07.2024 відновлено провадження у справі, призначено судове засідання.
Інших процесуальних дій у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову) не вчинялось, провадження не зупинялось.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Вислухавши учасників процесу, повно і всебічно з`ясувавши обставини, на які заявник посилався як на підставу своїх вимог, дослідивши надані докази, суд встановив на їх підставі такі фактичні обставини.
ОСОБА_2 є інвалідом першої групи підгрупи Б, зі слів заявниці останній потребує постійного стороннього догляду, самостійно не може себе обслуговувати, у зв`язку з чим вона звернулась до суду із заявою про визнання його недієздатним.
Оцінка аргументів учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про психіатричну допомогу" кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до вимог ч.1ст. 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом з урахуванням стану її здоров`я.
Згідно ст. 60 ЦК України суд встановлює піклування над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Так, п. 2.1 Правил опіки та піклування, затверджених Наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України № 34/166/131/88 від-26.05.1999 р., опіка установлюється над неповнолітніми, які не досягли п`ятнадцяти років і залишились без піклування батьків, а також над громадянами, визнаними судом недієздатними внаслідок психічних захворювань.
Зміст зазначеної правової норми вказує на те, що законодавець не розмежовує розгляд питання про визнання особи недієздатною з призначенням цій особі опікуна, а тому зазначені питання мають вирішуватися в одному провадженні.
Правосуб`єктність фізичної особи включає такі складові: правоздатність, дієздатність, деліктоздатність. Правоздатність фізичної особи виникає з моменту народження і припиняється зі смертю. Відмінно від дієздатності, правоздатність особи не може бути обмежена, чи взагалі, позбавлена. Вік і психічний стан особи не впливають на її правоздатність.
Для того, щоб правоздатний громадянин міг своїми власними діями використати, реалізувати свої права і обов`язки, він повинен розуміти значення своїх дій та бути спроможним керувати ними. Повною мірою розуміти значення своїх дій та керувати ними людина може тільки по досягненні певного віку і якщо вона не має хвороб, які позбавляють її даної можливості. Внаслідок цього в законодавстві встановлена така юридична властивість для громадян, як дієздатність.
Цивільна дієздатність фізичної особице її здатність своїми діями набувати для себе цивільні права і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про психіатричну допомогу» кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Заявник зазначає, що ОСОБА_2 за станом свого здоров`я не може себе ослуговувати, його поведінка свідчить про психічний розлад здоров`я.
Згідно з ч.1 ст.298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
За висновком судово-психіатричої експертизи №282 від 20 червня 2024 року: у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розладів психічної діяльності не виявлено, на що вказує: нормальний розвиток з дитинства; отримання середньо-спеціальної освіти; трудова діяльність; сімейний стан; відсутність будь-яких психопатологічних розладів на протязі всього життя та диспансерного обліку у лікарні психіатра та нарколога.
З урахуванням висновку експерта, враховуючи вищезазначене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про визнання особи недієздатною та призначення опікуна.
Виходячи з наведеного, ст.ст.39, 40, 41, 58, 60 ЦК України, суд -
вирішив:
у задоволенізаяви ОСОБА_1 ,заінтересованаособаорган опікитапіклуванняМихайлівського виконавчогокомітету про визнанняособи недієздатноюта призначенняопікуна відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Запорізького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 16.09.2024.
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
Заінтересована особа: орган опіки та піклування Михайлівський виконавчий комітет, адреса: Запорізька область, Запорізький район, село Михайлівка, вулиця Слободчикова, 17, ЄДРПОУ 25711498.
Суддя Вікторія Олександрівна Кіяшко
Присяжні Анжела Валентинівна Соха
Наталія Валеріївна Сиц
16.09.2024
Суд | Вільнянський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 25.10.2024 |
Номер документу | 122526488 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Вільнянський районний суд Запорізької області
Кіяшко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні