543/588/22
2/543/45/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.10.2024 селище Оржиця
Оржицький районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Гришка О.Я., за участі секретаря судового засідання Федорини А.А., представника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 адвоката Симоненка Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Оржиця Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області, ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_2 , Лубенська державна нотаріальна контора Полтавської області, про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_3 14.11.2022 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
ОСОБА_3 просила суд встановити юридичний факт, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_5 1912 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та визнати за нею в порядку спадкування право на земельну частку (пай) розміром 5,64 в умовних кадастрових гектарах, яке належало ОСОБА_5 , як члену КСП «Яблуневе», с. Яблуневе Оржицького району Полтавської області, та яке прийняв, але не отримав правовстановчого документа її син ОСОБА_4 .
Ухвалою Оржицького районного суду Полтавської області (в складі головуючої судді Грузман Т.В.) від 01.12.2022 було відкрито провадження у цій справі.
07.02.2023 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області, ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_2 , Лубенська державна нотаріальна контора Полтавської області, про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
У позовній заяві ОСОБА_1 вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер дядько позивача ОСОБА_4 . За життя 25.06.2002 ОСОБА_4 було складено заповіт, згідно з яким все своє майно він заповів ОСОБА_1
ОСОБА_1 вказує, що про наявність вищевказаного заповітного розпорядження вона дізналася зі змісту поданої ОСОБА_3 до неї позовної заяви про встановленняфакту родиннихвідносин тавизнання правана земельнучастку (пай)в порядкуспадкування (справа№ 543/588/22).
У позовній заяві вказано, що ОСОБА_1 відомо, що ОСОБА_4 за життя розпорядився власним паєм на користь ОСОБА_2 шляхом складання заповітного розпорядження датованого 25.07.2005, при цьому спадкоємець вже оформив право на дане майно.
ОСОБА_1 у позовній заяві вказує, що після отримання екземпляру позовної заяви ОСОБА_3 , з якої вона дізналася про наявність заповіту на своє ім`я, вона зібрала документи, яких, на її думку, буде достатньо для оформлення на її ім`я земельного паю, який перейшов ОСОБА_4 у спадок від матері ОСОБА_5 . Однак, нотаріусом було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, яка була мотивована пропуском строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Окрім того, нотаріусом було наголошено, що за життя ОСОБА_5 не зареєструвала на власне ім`я право на належну їй земельну ділянку.
ОСОБА_1 вважає причини пропуску нею строку для звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини поважними, оскільки їй не було відомо про наявність заповіту спадкодавця на її користь, при цьому нотаріусом, у якого була відкрита спадкова справа після смерті ОСОБА_4 , не було вчинено жодних дій для з`ясування кола осіб-спадкоємців у даній справі. Крім того, ОСОБА_1 стверджує, що вона та спадкодавець проживали за різними адресами та в різних населених пунктах, про наявність заповіту на її ім`я ні представники органів місцевого самоврядування, ні родичі позивача не повідомляли.
Посилаючись на вищевикладені обставини ОСОБА_1 просила суд визначити їй додатковий строкдля подачізаяви проприйняття спадщинипісля смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 тривалістю тримісяці змоменту набраннярішенням законноїсилита визнати за нею в порядку спадкування право на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах, яке належало ОСОБА_5 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , як члену КСП «Яблуневе», с. Яблуневе Оржицького району Полтавської області, та яке прийняв, але не отримав правовстановлюючого документа її син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 07.04.2023 (в складі головуючої судді Грузман Т.В.) прийнято до спільного розгляду з первісним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області, третя особа: Лубенська державна нотаріальна контора Полтавської області, про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування зустрічний позов ОСОБА_1 до Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області, ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_2 , Лубенська державна нотаріальна контора Полтавської області, про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Ухвалою суду від 28.06.2023 вказана цивільна справа прийнята до провадження суддею Гришком О.Я.
Ухвалою суду від 18.10.2024 позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування було залишено без розгляду у зв`язку з повторною неявкою позивача та його представника в судове засідання.
У судовому засіданні 09.05.2024 представник ОСОБА_1 адвокат Симоненко Т.В. позов ОСОБА_1 підтримав, у своїх поясненнях представник позивача посилався на обставини, викладені у позовній заяві ОСОБА_1 .
У судовому засіданні 09.05.2024 представник ОСОБА_3 адвокат Юхимович С.А. проти позовних вимог ОСОБА_1 заперечувала, вказавши, що вони не підлягають до задоволення.
Представники Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області та Лубенської державної нотаріальної контори Полтавської області в судове засідання 18.10.2024 не з`явилися. В матеріалах справи є клопотання представників Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області та Лубенської державної нотаріальної контори Полтавської області про розгляд справи без їхньої участі.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши докази і давши їм належну оцінку, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (т. 1 а.с. 5 зворот). На день смерті ОСОБА_4 був зареєстрований в АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_4 за вказаною адресою проживали та були зареєстровані дружина ОСОБА_3 та ОСОБА_6 (т. 1 а.с. 6, 23 зворот).
З Інформаційної довідки зі спадкового реєстру вбачається, що після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , заведена спадкова справа (т. 1 а.с. 70).
Згідно заповіту,який посвідчений25.06.2002року секретаремвиконавчого комітетуЯблунівської сільськоїради Оржицькогорайону Полтавськоїобласті ОСОБА_7 , ОСОБА_4 на випадок своєї смерті, все належне йому заповів ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 21, 71-121).
Згідно заповіту,який посвідчений26.07.2005року секретаремвиконавчого комітетуЯблунівської сільськоїради Оржицькогорайону Полтавськоїобласті ОСОБА_7 , ОСОБА_4 на випадок своєї смерті, належну йому земельну ділянку площею 5.54 га згідно Державного акта на право приватної власності на землю серія Р3 № 685658, виданого Яблунівською сільською радою 16 січня 2003 року заповів ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 20, 63, 71-121).
ОСОБА_2 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 та отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом (т. 1 а.с. 62, 65).
Встановлено, що ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (т. 1 а.с. 5). На день смерті ОСОБА_5 була зареєстрована в АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_5 за вказаною адресою проживав та був зареєстрований син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (т. 1 а.с. 23).
З Інформаційної довідки зі спадкового реєстру вбачається, що після смерті ОСОБА_5 спадкова справа не заведена, інформація про заповіти, спадкові договори відсутня (т. 1 а.с. 66-69).
Постановою в.о. завідуючого Оржицькою державною нотаріальною конторою Русняка Р.В. від 18.01.2023 ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну частку (пай), яка належала ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадкоємцем якої був її син, ОСОБА_4 , який прийняв спадщину але не оформив своїх спадкових прав у зв`язку з тим, що пропущений строк для прийняття спадщини (т.2 а.с. 233).
Статтею 15ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст.1216ЦКУкраїни спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Згідно ст.1218ЦКУкраїни до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися на момент його смерті.
Відповідно до частин першої, другої статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Згідностатті 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
За правилами частини першоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до статті1269, частини першої статті1270 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно достатті 1272 ЦК Україниякщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦКУкраїни.
За змістомцієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Позивач у позовній заяві вказує, що причиною пропуску нею строку звернення з заявою про прийняття спадщини є її необізнаність про наявність заповіту спадкодавця на її ім`я.
Відповідно до статті 63Закону України«Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Згідно з пунктом 188 Інструкції про порядок вчинення нотаріальної дії нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерстваюстиції Українивід 03.03.2004 № 20/5 (яка була чинною на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 та на момент заведення спадкової справи № 101/2006 на майно померлого ОСОБА_4 за заявою ОСОБА_2 ) нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме. Нотаріус може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі.
Отже, на нотаріуса покладено обов`язок щодо повідомлення спадкоємця про необхідність подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом чи про відмову від її прийняття.
Суду ненадані доказитого,що нотаріусвживав яких-небудьзаходів дляінформування позивачапро наявністьзаповіту спадкодавцяна її ім`я.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняттяспадщини у такому випадку потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем пропущено строк звернення з заявою про прийняття спадщини з поважних причин, тому, позовна вимога ОСОБА_1 про визначення додаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщинипісля смерті ОСОБА_4 підлягає задоволенню.
Такі висновки узгоджуються з висновками, які містяться у постановах Верховного Суду від 21.09.2020 року у справі № 130/2517/18, від 12 вересня 2018 року у справі № 484/3221/17, від 10 січня 2019 року у справі № 263/1221/17, від 25 березня 2020 року у справі № 642/2539/18-ц.
Однак, на даний час суду не надані докази того, що у позивача виникли інші перешкоди у отриманні свідоцтва про право на спадщину на спірне майно, ніж пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 . Відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину на спірне майно мотивована лише пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини. Таким чином, позивачем не доведено наявність підстав для задоволення позовної вимоги про визнання за нею в порядку спадкування права на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах, яке належало ОСОБА_5 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , як члену КСП «Яблуневе», с. Яблуневе Оржицького району Полтавської області, та яке прийняв, але не отримав правовстановлюючого документа її син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Тому у задоволенні вказаної позовної вимоги на даний час слід відмовити.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 15, 328, 1216-1220, 1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. 63 Закону України «Про нотаріат», ст. 12, 13, 81, 142, 247, 263-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області (місцезнаходження: вул. Центральна, 21, сел. Оржиця, Лубенський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ21054106), ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), треті особи: ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ), Лубенська державна нотаріальна контора Полтавської області (місцезнаходження: пл. Вокзальна, 7, м. Лубни, Полтавська область, код ЄДРПОУ 02900084), про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , тривалістю три місяці з моменту набрання рішенням законної сили.
В іншій часині позовних вимог відмовити.
За ч. 1 ст. 354 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до ч. 2 ст. 354 ЦПК України, учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складене 25.10.2024.
Суддя
Суд | Оржицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122564970 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Оржицький районний суд Полтавської області
Гришко О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні