Рішення
від 15.10.2024 по справі 308/10805/24
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/10805/24

2/308/2241/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

15 жовтня 2024 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:

головуючої судді - Зарева Н.І., з участю:

секретаря судового засідання - Віраг Е.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою:

Товариства з обмеженою відповідальністю «НАШ-ДОБРОБУТ»,адреса:вул.Загорська,23/30,м.Ужгород,РНОКПП36357996, до

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , та

ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 ,

про стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги з управління багатоквартирним будинком, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «НАШ-ДОБРОБУТ» звернулося до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з позовною заявою до ОСОБА_3 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги з управління багатоквартирним будинком, зокрема з відповідача ОСОБА_3 - у загальному розмірі 12358,06 грн, з яких 9342,82 грн основного боргу, 2374,54 грн інфляційних втрат, 640,71 грн 3% річних, з відповідача ОСОБА_2 у загальному розмірі 18674,15 грн, з яких 13069,33 грн основного боргу, інфляційні втрати в розмірі 4473,48 грн, 3 % річних в розмірі 1131,34 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, у результаті невиконанням відповідачами своїх зобов`язань за договором щодо оплати житлово-комунальних послуг, виникла заборгованість, яку останні не погашають у добровільному порядку.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, однак, подав заяву, в якій просить розглянути справу без його участі.

Відповідачі, будучи належним чином повідомленими про час та місце слухання справи, в судове засідання повторно не з`явилися, відзив у визначений судом строк не подали, у зв`язку з чим суд відповідно до ч. 3 ст. 223, ч. 1 ст. 280 ЦПК вирішив справу на підставі наявних у ній доказів та постановив заочне рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

Відповідачам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на праві приватної власності належить нежитлове приміщення, а саме Інтернет-клуб після реконструкції власного підвального приміщення загальною площею 124,9 кв. м, яке знаходяться за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 383774604 від 20.06.2024.

Рішенням виконавчого комітету Ужгородської міської ради № 437 від 23.12.2016, ТОВ «Наш добробут» призначено управителем багатоквартирних будинків, зазначених у додатку № 1 до даного рішення.

Додатком 1 до рішення виконкому від 23.12.2016 № 437 визначений перелік багатоквартирних будинків, управителем яких призначено ТОВ «Наш Добробут». Серед вказаного переліку наявний будинок АДРЕСА_3 .

28 грудня 2016 року Департаментом міського господарства Ужгородської міської ради було укладено із позивачем як управителем Договір про надання послуг з управління будинком, прибудинковою територією та об`єктами благоустрою.

Відповідно до п. 1 вказаного Договору, Управитель зобов`язується надавати послуги з управління будинком, прибудинковою територією та об`єктами благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях за адресою: АДРЕСА_3 (далі об`єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об`єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), тобто у багатоквартирному будинку, в якому розміщено об`єкт нерухомого майна відповідачів.

Згідно з п. 5 Договору від 28.12.2016, сторони погодили, що надані управителем послуги з управління багатоквартирними будинками щомісяця надаються за рахунок встановленого конкурсною документацією тарифу, зазначеного в Додатку 1 до цього договору.

Згідно з п. 18 вказаного Договору цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 28 грудня 2017 року.

У подальшому, сторонами вносились зміни до умов договору та його додатків, зокрема, в частині розміру тарифу за надані послуги за 1 кв. м загальної площі.

31.12.2018 Додатковою угодою внесено зміни до Договору від 28.12.2016 та викладено його у новій редакції та приведено вказаний договір у відповідність до типової форми Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що була затверджена постановою КМУ від 05.09.2018 № 712.

Згідно з п. 1 Договору в редакції 31.12.2018, Управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (далі - послуга з управління), що розташований за адресою: АДРЕСА_3 , а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління, згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.

З розрахунку заборгованості, наданого позивачем, загальний розмір заборгованості ОСОБА_3 , яку позивач просить стягнути в примусовому порядку, становить 12358,06 грн, зокрема 9342,82 грн - основна заборгованість, 2374,54 грн - інфляційні втрати, 640,71 грн 3 % річних.

Відповідно до аналогічного розрахунку щодо ОСОБА_2 , загальний розмір заборгованості, яку позивач просить стягнути в примусовому порядку, становить 18674,15 грн, зокрема 13069,33 грн - основна заборгованість, 4473,48 грн - інфляційні втрати, 1131,34 грн 3 % річних.

Оцінивши докази, зібрані та досліджені у ході судового розгляду справи у їх сукупності, суд дійшов таких висновків.

З абзацу першого та другого пункту 5 статті 13 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», що набрав чинності 01.07.2015, вбачається, що у разі, якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя.

Згідно з п.п. 5, 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку; а управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - це фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 7 даного Закону, співвласники зобов`язані своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

У справі, що розглядається, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "НАШ-ДОБРОБУТ" є управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , нежитлове приміщення в якому на праві приватної власності належить відповідачам, які в свою чергу, являються співвласниками багатоквартирного будинку.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками.

Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Як встановлено у ході розгляду справи, 28 грудня 2016 року Департаментом міського господарства Ужгородської міської ради було укладено із позивачем як управителем Договір про надання послуг з управління будинком, прибудинковою територією та об`єктами благоустрою.

Відповідно до п. 1 вказаного Договору, Управитель зобов`язується надавати послуги з управління будинком, прибудинковою територією та об`єктами благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях за адресою: АДРЕСА_3 (далі - об?єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об`єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), тобто у багатоквартирному будинку, в якому розміщено об`єкт нерухомого майна відповідачів.

Враховуючи, що у ході розгляду справи факту відмови відповідачів від продовження строку дії договору судом не встановлено, даний договір неодноразово продовжувався та діє до цих пір.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.

Таким чином, ТОВ «НАШ ДОБРОБУТ» є надавачем послуг з управління багатоквартирним будинком за адресою місцезнаходження об`єкта нерухомості відповідачів, та надає відповідачам відповідну житлово-комунальну послугу з 28.12.2016.

Водночас, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , згідно з п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», зобов`язані оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, визначені договором та законом.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 (в редакції чинній до 01.05.2019), плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 6 Договору у редакції від 31.12.2018 встановлено, що кожен зі співвласників зобов`язаний оплачувати управителеві надані послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені цим договором.

Згідно з п.п. 10, 11 Договору у редакції 31.12.2018, ціна послуги з управління багатоквартирним будинком зазначена в Додатку 1 до даного Договору. Кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території (далі кошторис витрат) міститься у додатку 3 до цього договору. Плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Граничним строком оплати послуг, згідно з Договором про надання послуг з управління будинком, прибудинковою територією та об`єктами благоустрою від 28.12.2016, Додатком 1 до Договору від 28.12.2016 та Додатковим Договором № 1 від 28.12.2017, є останній календарний день поточного місяця, а з моменту набрання чинності Договору у редакції 31.12.2018, 10-е число місяця, наступного за розрахунковим.

Згідно з п. 7 Договору у редакції 31.12.2018, Управитель має право вимагати від співвласників оплату наданої послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені цим договором.

У ході розгляду справи судом встановлено, що відповідач ОСОБА_3 за період з березня 2018 року по травень 2024 року заборгував за надані житлово-комунальні послуги з управління багатоквартирним будинком 12358,06 грн, з яких 9342,82 грн - основна сума заборгованості, 2374,54 грн - інфляційні втрати, 640,71 грн 3 % річних.

Відповідач ОСОБА_2 за період з лютого 2018 року по травень 2024 року заборгував за надані житлово-комунальні послуги з управління багатоквартирним будинком 18674,15 грн, з яких 13069,33 грн - основна сума заборгованості, 4473,48 грн - інфляційні втрати, 1131,34 грн - 3 % річних.

Наявність заборгованості та її розмір, розрахований позивачем, відповідачами не спростовано.

Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться

Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Беручи до уваги те, що відповідачі свої зобов`язання перед управителем будинку щодо своєчасної та в повному обсязі оплати послуги з управління багатоквартирним будинком належним чином не виконують, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення такої заборгованості.

Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи, що відповідачі прострочили виконання грошового зобов`язання, з них також підлягають до стягнення інфляційні втрати та 3 % річних.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача та задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Крім того, враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог в повному обсязі, відповідно до вимог ст. 141, 142 ЦПК України, з відповідачів на користь позивача належить стягнути сплачений позивачем судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 5, 10, 11, 12, 81, 82, 141, 265, 268, 274, 279, 280-289 ЦПК України, ст. ст. 5, 11, 251-254, 509-545, 625, 627, 628 ЦК України, Закону України "Про житлово-комунальні послуги", «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву задовольнити.

2. Стягнути з ОСОБА_3 на користь Товариства зобмеженоювідповідальністю"НАШ-ДОБРОБУТ" заборгованість за надані житлово-комунальні послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_3 , в розмірі 12358,06 грн (дванадцять тисяч триста п`ятдесят вісім грн 06 коп.), зокрема:

- 9342,82 грн - основна заборгованість;

- 2374,54 грн - інфляційні втрати;

- 640,71 грн - 3% річних,

а також 1205,85 грн (тисяча двісті п`ять грн 85 коп.) на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

3. Стягнути з ОСОБА_2 на користь Товариства зобмеженоювідповідальністю"НАШ-ДОБРОБУТ" заборгованість за надані житлово-комунальні послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_3 , в розмірі 18 674,15 грн (вісімнадцять тисяч шістсот сімдесят чотири грн 15 коп.), зокрема:

- 13 069,33 грн - основна заборгованість;

- 4473,48 грн - інфляційні втрати;

- 1131,34 грн - 3% річних,

а також 1822,15 грн (тисяча вісімсот двадцять дві грн 15 коп.) на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Н.І. Зарева

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення15.10.2024
Оприлюднено30.10.2024
Номер документу122612008
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —308/10805/24

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Зарева Н. І.

Рішення від 15.10.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Зарева Н. І.

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Зарева Н. І.

Ухвала від 28.06.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Зарева Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні