Справа № 156/480/24
Провадження № 2/156/188/24
Рядок статзвіту № 67
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
24 жовтня 2024 року сел.Іваничі
Іваничівський районний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Бєлоусова А.Є.,
з секретарем судових засідань Кицею Л.Ф.,
завідсутності учасниківсправи,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду № 1 у сел. Іваничі Волинської області цивільну справу (в порядку загального позовного провадження) за позовом ОСОБА_1 , представниця позивача адвокат Білецька Інна Миколаївна, до ОСОБА_2 , представниця відповідачки адвокат Адамович Надія Євгенівна, треті особи, котрі не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Володимирський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, орган опіки та піклування Іваничівської селищної ради Волинської області, про виключення відомостей щодо позивача як батька дитини з актового запису про народження,
ВСТАНОВИВ:
17.04.2024 ОСОБА_1 звернувся до Іваничівського районного суду Волинської областіз позовною заявою до ОСОБА_2 , треті особи, котрі не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Володимирський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, орган опіки та піклування Іваничівської селищної ради Волинської області, про виключення відомостей щодо позивача як батька дитини з актового запису про народженняю. Свої вимоги позивач мотивує тим, що 14.01.2014 між ним та відповідачкою був укладений шлюб, який зареєстрований відділом ДРАЦС реєстраційної служби Іваничівського району управління юстиції Волинської області, про що складений відповідний актовий запис №3. Рішенням Іваничівського районного суду Волинської області від 14.12.2023 шлюб між сторонами було розірвано. За період стосунків у колишнього подружжя народилось двоє дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням Іваничівського районного суду Волинської області присуджено стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дітей в розмірі 1/3 частки всіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімум для дітей відповідного віку, починаючи з 22.11.2023 і до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Під час одних із розмов відповідачка повідомила позивача, що він не є біологічним батьком сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Пригадуючи обставини, під час яких відповідачка повідомила позивача про вагітність, у ОСОБА_1 виникли сумніви щодо його батьківства відносно ОСОБА_5 . Крім того, сама відповідачка повідомила позивача, що він не є біологічним батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .. З огляду це ОСОБА_1 просить ухвалити рішення про виключення з актового запису № 26 від 15.04.2015, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Реєстраційної служби Іваничівського районного управління юстиції Волинської області, щодо народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомостей про позивача як батька дитини.
Позивач був належним чином повідомлений про дату, час та місце здійснення засідання, для участі в судовому засіданні не прибув, однак від нього надійшло на адресу суду клопотання, в якому просив розгляд справи здійснювати за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_2 належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду здійснення засідання, для участі в судовому засіданні не прибула, проте надіслала на адресу суду клопотання, в якому просила здійснювати розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнала повністю.
Представниця органу опіки та піклування Іваничівської селищної ради Гринюк Ж.Я. була належним чином повідомлена про дату, час та місце здійснення засідання, до суду не прибула однак просила розглянути справу за її відсутності, не заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Володимирський відділ ДРАЦС було повідомлено належним чином про дату, час та місце здійснення засідання, однак відділ ДРАЦС не направив уповноваженого представника для участі в підготовчому засіданні.
Відповідно до ст.. 206 ЦПК відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
У судовому засіданні встановлено, що рішенням Іваничівського районного суду Волинської області від 14.12.2023 було розірвано шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , зареєстрований 14.01.2014 відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Іваничівського районного управління юстиції Волинської області, актовий запис №3 (а.с. 10-11).
Відповідно до копії свідоцтва про народження, ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками зазначені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 5).
Рішенням Іваничівського районного суду Волинської області від 09.01.2024 з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 стягнуто аліменти на утримання двох дітей в розмірі 1/3 частки всіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожитокового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з 22.11.2023 і до досягнення найстаршою дитиною повноліття (а.с.12-15)
Згідно з висновком експерта Волинського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру №СЕ-19/103-24/7912-БД від 03.09.2024 біологічне батьківство ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключається. Висновок експерта отриманий за дорученням суду в межах розгляду цивільної справи №156/480/24.
Згідно ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 2 статті 15Цивільного кодексуУкраїни передбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів.Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
В постановах Верховного Суду від 08.08.2019 р. у справі №450/1686/17 та від 15.07.2019 р. у справі №235/499/17 зазначено, що кожна сторона сама визначає стратегію свого захисту, зміст своїх вимог і заперечень, тягар доказування лежить на сторонах спору, а суд розглядає справу виключно у межах заявлених ними вимог та наданих доказів. Суд не може вийти за межі позовних вимог та в порушення принципу диспозитивності самостійно обирати правову підставу та предмет позову.
Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5СК України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини.
Згідно зі статтею 121СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями122та125цьогоКодексу.
Дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, відповідно до частини першої статті 122 СК України, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
Статтею 133СК України передбачено, що якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини.
Оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (стаття 136 СК України), шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї, як батька, з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (стаття 138 СК України), звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини.
Предметом доказування в справах про оспорювання батьківства є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною.
Частиною першою статті 3 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року (ратифікована Україною 27 лютого 1991 року, дата набуття чинності для України 27 вересня 1991 року) визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно ч. 4ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд. Згідно з ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого засідання суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до п.24 ч.3Постанови Пленуму Верховному Суду України №2 від 12 червня 2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Також, згідно п. 6ст. 136 СК Українидо вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.
Як вбачається із висновку експерта Волинського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру №СЕ-19/103-24/7912-БД від 03.09.2024 біологічне батьківство ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключається. Крім того відповідачка ОСОБА_2 , яка є матір`ю неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надала суду заяву, в якій безумовно визнала позовні вимоги, тим самим підтвердивши факт того, що позивач ОСОБА_1 не є біологічний батьком цієї дитини та у них відсутнє кровне споріднення, суд приймає визнання відповідачем позову. При цьому судом враховано, що у справі відсутні будь-які докази, які б свідчили про те, що визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що відповідач визнала позовні вимоги в повному обсязі, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Керуючись ст. 1,14,121,136,140, Сімейного кодексу України, ст.. 3,45,10,12,13,19, 133, 141, 206, 258, 259, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 - задовольнити.
Виключити відомості про громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як про батька дитини з актового запису № 26 від 15.04.2015, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Реєстраційної служби Іваничівського районного управління юстиції Волинської області, щодо народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: смт. Іваничі, Іваничівський район, Волинська область, Україна.
Оскільки обидві сторони до закінчення судових дебатів заявили про наявність судових витрат на професійну правничу допомогу та про намір подати до суду докази на підтвердження таких витрат протягом п`яти днів з дня ухвалення рішення суду (на підставі ч. 8 ст. 141 ЦПК України), суд вважає за необхідне призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати та ухвалення додаткового рішення з цього питання на 29.10.2024 на 10 год 00 хв.
Рішення може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після спливу встановленого законом строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано жодним з учасників справи.
У разі подання апеляційної скарги будь - ким з учасників справи рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст цього рішення суду виготовлений 29.10.2024.
Учасники справи:
1)позивач ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 );
2)представниця позивача адвокат Білецька Інна Миколаївна (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ; адреса місця здійснення адвокатської діяльності: АДРЕСА_3 );
3)відповідачка ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ; зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 );
4)представниця відповідачки -адвокат АдамовичНадія Євгенівна(реєстраційнийномер обліковоїкартки платникаподатків НОМЕР_2 ;адреса місцяздійснення адвокатськоїдіяльності: вул. Спортивна, буд. 19, сел. Іваничі, Володимирський район, Волинська область, Україна, поштовий індекс 45300);
5)третя особа,котра незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору Володимирськийвідділ державноїреєстрації актівцивільного стануу Володимирськомурайоні Волинськоїобласті Західногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції (ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 42625018; юридична адреса: вул. Івана Франка, буд. 2-А, м. Володимир, Володимирський район, Волинська область, Україна, поштовий індекс 44700);
6)третя особа,котра незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору-орган опікита піклуванняІваничівської селищноїради Волинськоїобласті (ідентифікаційнийкод заЄдиним державнимреєстром юридичнихосіб,фізичних осіб-підприємцівта громадськихформувань 04335186;юридична адреса: вул. Грушевського, буд. 13, сел. Іваничі, Володимирський район, Волинська область, Україна, поштовий індекс 45300).
Головуючий у справі суддя А.Є. Бєлоусов
Суд | Іваничівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 31.10.2024 |
Номер документу | 122622534 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Іваничівський районний суд Волинської області
Бєлоусов А. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні