Рішення
від 21.10.2024 по справі 131/803/24
ІЛЛІНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 131/803/24

Провадження № 2/131/202/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.10.2024 м. Іллінці

Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Олексієнка О.Ю.,

за участю секретаря судових засідань Демчишиної О.В.,

розглянувши в судовому засіданні в м. Іллінці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду з позовом до Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно.

Позов мотивували тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , яка постійно проживала в смт. Дашів, Гайсинського району, Вінницької області.

Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, яке складається з 37/100 житлового будинку із господарськими будівлями та спорудами, розташованого в АДРЕСА_1 , що належав покійній на праві власності.

Спадщину за законом після її смерті на підставі п.1ч.1ст.549 ЦК УРСР прийняв її син ОСОБА_5 , як такий, що фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, оскільки продовжував проживати в будинку матері після її смерті. За життя ОСОБА_5 свідоцтво про право на спадкове майно не оформив.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 помер, який до смерті постійно проживав в АДРЕСА_1 ( свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 видане Дашівською селищною радою Іллінецького району Вінницької області 22 травня 1998 року).

Спадщину за законом після його смерті на підставі п. 1 .ч. 1. ст. 549 ЦК УРСР прийняли позивачі - дружина та діти спадкодавця, як такі, що фактично вступили в управління або володіння спадковим майном ( продовжувала проживати у будинку).

Після смерті ОСОБА_5 залишилось спадкове майно - 37/100 житлового будинку із господарськими будівлями та спорудами, розташованого в АДРЕСА_1 , що належала йому в якості спадкового майна після смерті матері ОСОБА_4 .

Але оформити право власності на частину житлового будинку із господарськими будівлями та спорудами в нотаріальному порядку позивачі не мають змоги через відсутність належної якості правовстановлюючих документів про право власності на житловий будинок із господарськими будівлями, що належав ОСОБА_5 як спадщина після смерті ОСОБА_4 . Зокрема, в свідоцтві про право особистої власності па домоволодіння помилково зазначено, що воно видане ОСОБА_4 , тоді як ім`я останньої було не ОСОБА_6 , а ОСОБА_4 . Виправлення даної помилки в даний час неможливе через ліквідацію Дашівської селищної Ради депутатів трудящих.

При цьому, нотаріусом їм відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину та видана відповідна постанова.

Тому, оскільки через відсутність належних правовстановлюючих документів на спадкове майно спадкодавця ОСОБА_5 та неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок це майно може бути в порядку ст. 335 ЦК України визнане безхазяйним та передане селищній раді, тому звертаюсь до суду із позовом до Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визнання за позивачами права власності на нерухоме майно, що є спадковим після смерті ОСОБА_5 за законом.

У судовому засіданні позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та їх представник - адвокат Карнаух А.П. позовні вимоги підтримали.

Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась, при цьому до суду надала заяву в якій просила розгляд справи проводити у її відсутність, позовні вимоги підтримала.

Представник відповідача Дашівської селищної ради Вінницької області подав заяву, в якій зазначено, що позовні вимоги визнає, проти їх задоволення не заперечує та просить проводити розгляд справи у відсутність представника ради.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд прийшов до наступного висновку.

Так, судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , яка проживала в смт. Дашів, Гайсинського району, Вінницької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 12).

Таким чином, на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 питання прийняття спадщини регулювалось нормами ЦК УРСР.

Відповідно до Свідоцтва про право особистої власності на домоволодіння від 23.01.1965, виданого виконкомом Дашівської селищної Ради депутатів трудящих Іллінецького району Вінницької області, після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, яке складається з 37/100 житлового будинку із господарськими будівлями та спорудами, розташованого в АДРЕСА_1 , що належав покійній на праві власності (а.с. 13).

Згідно Свідоцтва про усиновлення №6 від 17.08.1960 та витягом з домової книги ОСОБА_5 був єдиним спадкоємцем після смерті матері ОСОБА_4 та згідно ст. 549 ЦК УРСР таким, що прийняв спадщину.

Так, відповідно до ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Особи, для яких право спадкоємства виникає лише у випадку неприйняття спадщини іншими спадкоємцями, можуть заявити про свою згоду прийняти спадщину протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців.

Однак, за життя ОСОБА_5 не оформив свої права на спадкове майно, а саме не отримав свідоцтво про право на спадщину після смерті матері ОСОБА_4 , оскільки згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 виданого Дашівською селищною радою Іллінецького району Вінницької області 22 травня 1998 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 помер.

Після смерті ОСОБА_5 залишилось спадкове майно - 37/100 житлового будинку із господарськими будівлями та спорудами, розташованого в АДРЕСА_1 , що належала йому в якості спадкового майна після смерті матері ОСОБА_4 .

Після смерті ОСОБА_5 право на його спадкове майно на підставі ст. 549 ЦК УРСР набули його спадкоємці за законом - позивачі ОСОБА_1 .. ОСОБА_2 та ОСОБА_2 , як такі, що фактично вступили в управління або володіння спадковим майном.

Однак, з 1998 по 2024 років позивачі не вчиняли жодних дій щодо належного оформлення своїх спадкових прав в нотаріальному порядку та відповідно отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_5 .

У ході розгляду справи судом установлено, що відповідно до відповіді приватного нотаріуса Кобилянської О.А. на запит суду, зазначено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_5 не заводилась.

При цьому, до позовної заяви позивачами додано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 114 від 01 травня 2024 року згідно якої приватним нотаріусом Кобилянською О.А. зазначено, що ОСОБА_1 вимагає видати їй постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на житловий будинок, що належав ОСОБА_5 .

Вказана обставина входить в суперечність з фактом надання позивачем до суду копії Свідоцтва про право особистої власності на домоволодіння від 23.01.1965, виданого виконкомом Дашівської селищної Ради депутатів трудящих Іллінецького району Вінницької області, після смерті ОСОБА_4 .

Так, відповідно до п.2 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22.02.2012 спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми), що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна: про прийняття спадщини; про відмову від прийняття спадщини; про видачу свідоцтва про право на спадщину; спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі); про видачу свідоцтва виконавцю заповіту; виконавця заповіту про відмову від здійснення своїх повноважень; другого з подружжя (колишнього з подружжя) про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя (колишнього подружжя) у разі смерті одного з подружжя (колишнього з подружжя); про вжиття заходів до охорони спадкового майна; претензії кредиторів.

При заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту, крім випадків, передбачених підпунктом 2.5 цього пункту.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що ціль позивачів при звернені до нотаріуса була лише отримати постанову про відмову у вчинені нотаріальних дій, а не подання належної заяви про прийняття спадщини, відкриття спадкової справи та відповідно у подальшому отримання свідоцтва про право на спадщину.

Так відповідно до частини першої статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно до нотаріуса, який відповідно до вимог статті 68 Закону України «Про нотаріат» при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва та склад спадкового майна.

У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення у нотаріальному порядку.

Таким чином, оцінюючи в сукупності всі досліджені у справі докази, суд вважає, що вимоги позивачів щодо визнання за ними права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 є безпідставними, оскільки останніми не дотримано порядок оформлення свої спадкових прав в нотаріальному порядку, а тому відповідно і відсутні підстави для звернення до суду щодо визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування. Тому в задоволені позовних вимог слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 16, 1217, 1218, 1220, 1223, 1268, 1270, ЦК України, ст. ст. 263, 264, 265 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно - відмовити.

Повний текст рішення виготовлено згідно вимог та у строки, передбачені ст.259 ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивачі:

ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_2 .

ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_2 .

ОСОБА_3 , РНОКПП - НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Дашівська селищна рада Гайсинського району Вінницької області, поштова адреса: 22740, вул. Горького, 9, смт. Дашів Гайсинського району, Вінницької області, код ЄДРПОУ: 04326081.

Суддя

СудІллінецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення21.10.2024
Оприлюднено04.11.2024
Номер документу122671320
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —131/803/24

Ухвала від 06.12.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Рішення від 21.10.2024

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

Рішення від 21.10.2024

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

Ухвала від 29.05.2024

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні