Справа № 158/1343/24
Провадження № 2/161/3946/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2024 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Олексюка А.В.,
при секретарі судових засідань Новак Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Олицької селищної ради Луцького району Волинської області, Торчинської селищної ради Луцького району, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
30.04.2024 ОСОБА_1 звернувся з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Заяву обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер йогорідний брат ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ),який перебувавв Олицькомупсихоневрологічному інтернатіна постійномумісці проживанняна повномудержавному утриманніз 10.11.2021рокудо своєїсмерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ,та бувзареєстрований заадресою: АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на спадкове майно, а саме на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 4,5264га, що розташована: Городинівська сільська рада, Рожищенський район, Волинська область.
За життя ОСОБА_2 заповіт щодо спадкового майна не складав, а тому спадкування здійснюється за законом.
Приватний нотаріус Луцького районного нотаріального округу 12.03.2024року постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії, позивачу відмовлено у посвідченні заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з підстав пропуску строку для прийняття спадщини.
Будучи людиною, яка не має юридичної освіти, керуючись зазначеними вище вимогами законодавства та як з?ясувалось, позивач стверджує, що він помилково вважав, що перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється на час дії воєнного стану.
Просив суд визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю 2 (два) місяці з дня набрання законної сили рішенням суду для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , судові витрати залишити за позивачем.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області суду від 26.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області суду від 12.09.2024 залучити до участі у вказаній справі у якості співвідповідача - Торчинську селищну раду Луцького району.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити.
Від представникавідповідача Олицької селищноїради Луцькогорайону Волинськоїобласті надійшла заявапро розглядсправи уйого відсутності,при вирішеннясправи покладаєтьсяна розсудсуду.
Представник відповідача Торчинської селищноїради Луцькогорайонув судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про місце, дату та час судового засідання.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст.223 ЦПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ,що підтверджуєтьсясвідоцтвом просмерть серії НОМЕР_1 від 21.04.2023року,актовий запис№59(а.с.6).
Факт родинних відносин підтверджується - свідоцтвом про народження ОСОБА_1 від 14.07.1966року НОМЕР_2 та Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану про державну реєстрацію народження ОСОБА_2 №00044257113 від 27.03.2024 (а.с.7-9).
ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) перебував в Олицькому психоневрологічному інтернаті на постійному місці проживання на повному державному утриманні з 10.11.2021року до своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Олицького психоневрологічного інтернату №45 від 01.03.2024року (а.с.15).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на спадкове майно, а саме на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 4,5264га, що розташована: Городинівська сільська рада, Рожищенський район, Волинська область, відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯД №332542від 07.06.2010року (а.с.10-11, 16).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Гордійчук М.В. від 12.03.2024року. ОСОБА_1 було відмовлено у посвідченні заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з підстав пропуску строку для прийняття спадщини (а.с.12).
Згідно відповіді приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Гордійчук М.В. спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась (а.с.34).
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25 травня 2022 року у справі №459/2973/18 (провадження № 61-12504св21) зазначено, що: «поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17, а також у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду: від 17 жовтня 2019 року у справі № 766/14595/16 (провадження № 61-6700св19), від 30 січня 2020 року у справі № 487/2375/18 (провадження № 61-10136св19), від 31 січня 2020 року у справі № 450/1383/18 (провадження № 61?21447св19).
При цьому,вирішуючи питанняповажності причинпропущення шестимісячногостроку,визначеного статтею1270ЦК України,для прийняттяспадщини,суд маєвраховувати,що такіпричини визначаютьсяв кожномуконкретному випадкуз оглядуна обставиникожної справи.Як свідчитьтлумачення частинитретьої статті1272ЦК Українидо поважнихпричин пропускустроку дляприйняття спадщинимають відноситисяпричини,які пов`язаніз об`єктивними,непереборними,істотними труднощамидля спадкоємцящодо подачізаяви проприйняття спадщини.Якщо жу спадкоємцяперешкод дляподання заявине було,а вінне реалізувавправо наприйняття спадщиничерез відсутністьінформації проспадкове майно,то правовіпідстави долявстановлення додатковогостроку дляприйняття спадщинивідсутні».
Аналіз наведених обставин справи дає підстави для висновку, що ОСОБА_1 , як брат спадкодавця, є єдиним спадкоємцем за законом.
З огляду на вказане, ОСОБА_1 у встановленому законом порядку та строки спадщину після смерті ОСОБА_2 не прийняв.
Звертаючись до суду із цим позовом позивач покликається на те, що Указом Президента України від 24 лютого2022року №64/2022«Про введення воєнного стану в Україні» із 05 години 30 хвилин 24 лютого2022року у зв?язку з військової агресією російської федерації проти України на території України введено воєнний стан, який продовжується і на теперішній час. Відповідно до Постанови КМУ від 24 червня2022року №719 та роз`яснення Міністерства юстиції України від 11 липня2022року перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці. Позивач, помилково вважав, що перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється на час дії воєнного стану.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 81 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустила строк прийняття спадщини, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно з правовою позицію ЄСПЛ у справі «Ілхан проти Туреччини» від 27.06.2000 року, при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом також враховується рішення ЄСПЛ у справі «Маркс проти Бельгії» від 13.06.1979, ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які по своїй суті є гарантом права власності, оскільки визнають право будь-якої особи на безперешкодне користування своїм майном.
Враховуючи наведене, суд вважає, що пропущення позивачем строку для прийняття спадщини не має стати причиною усунення його від права спадкування за законом.
З урахуванням викладеного, виходячи з аналізу встановлених судом обставин справи та норм права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що наявні підстави для встановлення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після смерті брата.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 4, 12, 81, 247, 263-265 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , тривалістю2 (два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Олицька селищна рада Луцького району Волинської області, адреса: Луцький район, смт. Олика, вул. Замкова, 17, код ЄДРПОУ 04333879.
Відповідач: Торчинська селищна рада Луцького району, юридична адреса: Луцький район, смт. Торчин, вул. Незалежності, буд. 103, ЄДРПОУ 04333158.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122690229 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Олексюк А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні