ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2024 року м. ОдесаСправа № 916/3886/23
м. Одеса, проспект Шевченка, 29, зал судових засідань Південно-західного апеляційного господарського суду №6
Південно-західний апеляційний господарський суд у складі:
головуючого судді Савицького Я.Ф.,
суддів: Богацької Н.С.,
Колоколова С.І.,
секретар судового засідання - Полінецька В.С.,
від позивача: Верхацький І.В., за довіреністю;
від відповідача: Рябошапка Р.А., у порядку самопредставництва; Єршов О.Є., у порядку самопредставництва;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" та Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б"
на рішення Господарського суду Одеської області
від 31 травня 2024 року (повний текст складено 10.06.2024)
у справі № 916/3886/23
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"
до відповідача: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б"
про стягнення 868 065,01 грн., -
суддя суду першої інстанції: Цісельський О.В.
місце винесення рішення: м. Одеса, проспект Шевченка, 29 Господарський суд Одеської області
Сторони належним чином повідомлені про час і місце засідання суду.
В судовому засіданні 30.10.2024 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2023 Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (далі також - позивач, ТОВ «ГК «Нафтогаз України», Нафтогаз) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" (далі також - відповідач, ОСББ «Скісна-78 Б», ОСББ) про стягнення з відповідача 868 065,01 грн, з яких: основний борг у сумі 583 300,17 грн, пені в сумі 108 450,34 грн, 3% річних у сумі 24 148,06 грн, інфляційні втрати у сумі 152 166,44 грн. Також, позивач просив суд стягнути з відповідача на свою користь витрати по сплаті судового збору у розмірі 13 020,98 грн.
Позовна заява обґрунтована фактом неналежного виконання відповідачем своїх зобов`язань, встановлених умовами Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" - ТОВ «ГК «Нафтогаз України» щодо оплати вартості поставленого ОСББ природного газу протягом січня-лютого 2022 на суму 583 300,17 грн., оскільки у зв`язку з відсутністю постачання природного газу іншим постачальником, об`єми природного газу, спожитого відповідачем у відповідному періоді, автоматично включено до портфеля постачальника "останньої надії", і, відповідно, спожитий відповідачем природний газ віднесено до об`ємів, поставлених позивачем. У зв`язку зі вказаним порушенням, позивачем нараховано суму основної заборгованості, пеню, 3% річних та інфляційні у зазначеному вище розмірі.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 31.05.2024 у справі №916/3886/23 (суддя Цісельський О.В.) позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" задоволені частково. Стягнуто з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" на користь позивача суму основної заборгованості в розмірі 583 300,17 грн., інфляційні втрати в розмірі 152 166,44 грн., 3% річних в розмірі 24 148,06 грн., пеню в розмірі 10 845,03 грн. та судовий збір в розмірі 13 020,98 грн. В решті позовних вимог, а саме: у задоволенні позовних вимог щодо стягнення 97 605,31 грн. пені - відмовлено.
У вказаному рішенні Господарський суд Одеської області дійшов висновку про доведеність позивачем факту укладення між сторонами публічного типового Договору, який є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, які повинні виконуватись сторонами. Позивачем було виконано взяті на себе зобов`язання щодо поставки природного газу відповідачу, проте, докази оплати останнім поставленого газу у розмірі 13,847 тис.куб.м на загальну суму 583 300,17 грн. в матеріалах справи відсутні, незважаючи на те, що рахунки на оплату поставленого природного газу та акти приймання-передачі природного газу направлялись відповідачу. При цьому, судом було встановлено, що ТОВ "ГК "Нафтогаз України" здійснювало постачання природного газу ОСББ "Скісна-78 Б" саме протягом граничного строку, встановленого Типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії", а саме: з 02.01.2022 до 28.02.2022, тобто - без перевищення строку в 60 діб. Відтак, вимоги щодо стягнення основного боргу є обґрунтованими та доведеними.
У зв`язку з наявністю заборгованості відповідача за отриманий газ, місцевий господарський суд також визнав підставними вимоги позивача щодо стягнення пені, 3% річних та інфляційних втрат.
Водночас, частково відмовляючи у задоволенні позовних вимог щодо стягнення частини суми пені (в розмірі 97 605,31 грн.), судом першої інстанції враховано те, що позивачем не надано будь-яких доказів завдання йому збитків, внаслідок порушення відповідачем взятих на себе зобов`язань, тому, з огляду на присуджену до стягнення компенсацію втрат від інфляції та стягнення 3%, беручи до уваги інтереси сторін, співвідношення суми пені із основним боргом, суд першої інстанції за власною ініціативою зменшив розміром пені, заявлений позивачем, до 10 845,03 грн.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" звернулось до Південно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 31.05.2024 у справі №916/3886/23 в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо стягнення пені в розмірі 97 605,31 грн. та прийняти нове рішення в цій частині, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покласти на відповідача по справі.
В обґрунтування апеляційної скарги ТОВ «ГК "Нафтогаз України" зазначає, що оскаржуване рішення в частині відмови у позові щодо стягнення пені у розмірі 97 605,31 грн. прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права, а саме: ст. 551 Цивільного кодексу України та 233 Господарського кодексу України та порушенням норм процесуального права - ст. ст. 236 та 238 Господарського процесуального кодексу України, а також з неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Так, за доводами апелянта, зменшення розміру пені на 90% фактично нівелює мету існування неустойки як цивільної відповідальності за порушення зобов`язання, що, у свою чергу, може розцінюватися як спосіб уникнення відповідальності та призведе до порушення балансу інтересів сторін.
На думку апелянта, суд першої інстанції не врахував, що за положеннями ч. 3 ст. 551 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 233 Господарського кодексу України, суд має право зменшити розмір штрафних санкцій у разі, якщо останні надмірно великі порівняно із збитками кредитора, але обов`язок доведення обов`язок доведення існування обставин, які можуть бути підставою для зменшення розміру заявленої до стягнення суми неустойки, покладається на особу, яка допустила правопорушення.
Водночас, посилаючись на постанову Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі №902/417/18, постанову Верховного Суду від 31.03.2020 у справі №910/8698/19, скаржник звертає увагу на те, що кредитора не покладається обов`язок з доведення (доказування) спричинення йому матеріальної або іншої шкоди внаслідок несвоєчасного виконання відповідачем своїх грошових зобов`язань, а тому висновок суду першої інстанції про те, що позивачем не надано будь-яких доказів завдання йому збитків внаслідок порушення відповідачем взятих на себе зобов`язань, є таким, що протирічить вищевикладеній позиції Верховного Суду.
Скаржник вказує, що матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували скрутне матеріальне становище відповідача по справі в період виникнення правовідносин. Водночас, сума пені, нарахована відповідно до договору, становить 108 450,34 грн, що складає 18,59 % від суми несплаченої заборгованості. Відтак, заявлена сума пені не є надмірно великою до боргу відповідача враховуючи процентне співвідношення від несплаченої суми основного боргу.
Також, не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, до суду апеляційної інстанції звернулось Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про часткове задоволення позовних вимог ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" в розмірі 54 818,96 грн. за спожитий природний газ в січні 2022 року в об`ємі 7,388 тис. куб.м. та в розмірі 47 925,78 грн. за спожитий природний газ в лютому 2022 року в об`ємі 6,459 тис. куб.м. за ціною 7,42грн. за 1 куб.м. для захищеного споживача, виробника теплової енергії для потреб побутових споживачів (фізичних осіб) - співвласників багатоквартирного будинку на підставі застосування реституції за нікчемним правочином в порядку, визначеному ч.1 ст. 216 Цивільного кодексу України, в загальній сумі 102 744,74грн. В інших позовних вимогах відмовити в повному обсязі. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" судові витрати.
Апеляційна скарга мотивована порушенням місцевим господарським судом норм процесуального права, недотриманням норм матеріального права та неповним з`ясуванням всіх обставин справи.
Узагальнені доводи апеляційної скарги ОСББ полягають, зокрема, у наступному:
- судом першої інстанції безпідставно зазначено про направлення позивачем засобами поштового зв`язку актів, рахунків та листа-повідомлення ПОН на адресу ОСББ «Скісна-78Б», оскільки наявні у матеріалах справи копії зведених списків згрупованих поштових відправлень (Ф.103 Рекомендовані листи) не є належними доказами поштового відправлення, згідно з положеннями Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року №270 (зі змінами).
- відсутні будь-які правові підстави вважати, що між постачальником «останньої надії» - ТОВ «ГК «Нафтогаз України» та споживачем - ОСББ «Скісна-78 Б» діяв публічний Типовий договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» за період з 02.01.2022 по 28.02.2022;
- суд першої інстанції не врахував наявність укладеного між ОСББ «Скісна-78 Б» та ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» договору на постачання природного газу, дійшовши хибного висновку, що невнесення споживача до реєстру постачальника робить господарський договір неукладеним За твердженням апелянта, суд першої інстанції ототожнив процедуру включення до реєстру постачальника з процедурою укладення господарського договору сторонами в електронній формі;
- судом не враховано, що відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» (в редакції закону №1850-IX від 02.11.2021, який набрав чинності 01.12.2021), договір постачання природного газу об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків для забезпечення опалення та постачання гарячої води до квартир співвласників (крім нежитлових приміщень) укладається на весь обсяг споживання природного газу для таких потреб та не може встановлювати різні ціни в межах цього обсягу, а тому, ТОВ "ГК "Нафтогаз України" в порушення вимог ст. 12 вищевказаного Закону встановило різні ціни для ОСББ "Скісна-78Б" в межах обсягу споживаного природного газу (наприклад, за 02.01.2022 року - 30,631854 грн. за 1 куб.м., за 31.01.2022 року - 46,840710 грн. за 1 куб.м., за 28.02.2021 року - 47,579234 грн. за 1 куб.м.);
- судом не застосовано норму матеріального закону, викладену в у п. 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" №2479-ІХ від 29.07.2022, з якого вбачається, що непогашена на день набрання чинності цим Законом кредиторська заборгованість ОСББ, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку або іншої уповноваженої співвласниками відповідно до законодавства особи, яка шляхом самозабезпечення утримує системи автономного теплопостачання багатоквартирного будинку, що належать співвласникам на праві спільної сумісної власності у багатоквартирному будинку, в їхніх інтересах укладає договір про постачання природного газу для роботи газових котелень (дахових, прибудованих та/або таких, що розташовані на прибудинковій території) для забезпечення потреб співвласників багатоквартирного будинку, за природний газ, спожитий у жовтні - листопаді 2021 року з ресурсу постачальника "останньої надії", підлягає списанню в обліку такого постачальника з дня набрання чинності цим Законом в обсязі, що перевищує вартість природного газу, придбаного за ціною 7,42 тисячі гривень за 1000 метрів кубічних;
- отже, суд першої інстанції не врахував, що позивач в дату набуття законної сили вказаним законом був зобов`язаний списати кредиторську заборгованість за природний газ на суму вище ціни 7,42 грн.за куб.м., який поставлений відповідачу в спірний період на умовах "останньої надії";
- враховуючи вказане, на думку скаржника, сума заборгованості за спірний період має нараховуватись наступним чином: в січні 2022 року - обсяг спожитого природного газу дорівнює 7,38800 тис. куб. м. за ціною 7,42 грн. за 1 куб. м. на суму 54 818,96 грн.; в лютому 2022 року - обсяг спожитого природного газу дорівнює 6,45900 тис. куб. м. за ціною 7,42 грн. за 1 куб. м. на суму 47 925,78 грн. Відтак, загальна сума боргу відповідача дорівнює 102 744,74 грн.
Більш детально доводи ОСББ «Скісна-78 Б» та ТОВ «ГК «Нафтогаз України» викладені у відповідних апеляційних скаргах.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 08.07.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційними скаргами Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" та Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" на рішення Господарського суду Одеської області від 31.05.2024 у справі №916/3886/23, об`єднано зазначені апеляційні скарги до сумісного розгляду та призначено розгляд справи на 18 вересня 2024 року о 14:30 год. Крім того, вказаною ухвалою продовжено розгляд вищевказаних апеляційних скарг на розумний строк та встановлено учасникам справи строк для подання відзивів на апеляційну скаргу та будь-яких заяв чи клопотань.
18.07.2024 від АТ «НАК «Нафтогаз України» до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу ОСББ "Скісна-78 Б", відповідно до якого позивач не погоджується з доводами останньої, вважає їх безпідставними, у зв`язку з чим, просить суд апеляційної інстанції відмовити у задоволенні апеляційної скарги відповідача.
Зокрема, у відзиві позивач, вказує, що ціна природного газу, що постачається постачальником «останньої надії» щоденно розраховується за формулою, наведеною в пункті 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника «останньої надії», затвердженого постановою КМУ від 30 вересня 2015 №809 в редакції Постанови КМУ №1102, якою встановлено, що для побутових споживачів постачання природного газу з 01.10.2021 по 30.11.2021 року здійснюється постачальником "останньої надії" за ціною, що не може перевищувати 7,96 гривні за 1 куб. метр з урахуванням податку на додану вартість; для бюджетних установ (у значенні Бюджетного кодексу України), закладів охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладів охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо) постачання природного газу з 01.10.2021 по 30.11.2021 року здійснюється постачальником "останньої надії" за ціною, що не може перевищувати 16,8 гривні за 1 куб. метр з урахуванням податку на додану вартість.
Тобто, відповідна ціна для ОСББ була визначена на рівні 16,8 грн., а не 7,42 грн., і така ціна діяла лише до кінця листопада 2021, оскільки з 01.12.2021 ціна природного газу (з урахуванням ПДВ) стала однаковою для всіх споживачів ПОН та, відповідно до умов Договору опублікована/оприлюднена на сайті позивача за посиланням https://gas.ua/uk/business/news/pon-archive-price (відповідна роздруківка є у матеріалах справи).
Акцептувавши договір постачання постачальником «останньої надії» через факт споживання природного газу, умови цього договору для відповідача є обов`язковими для виконання. Водночас, пунктом 4.1 Типового договору встановлено, що постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою Постачальником на своєму сайті.
Також, позивач зауважує, що посилання відповідача на Закон України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 №2479-IX є неспроможним, оскільки вказаним Законом було чітко визначено, що для ОСББ природний газ, що спожитий у жовтні - листопаді 2021 саме із ресурсу постачальника «останньої надії», підлягає списанню в обліку такого постачальника в обсязі, що перевищує вартість природного газу, придбаного за ціною 7,42 тис. грн за 1000 м. куб. Проте, спірний період в цій справі стосується постачання природного газу ОСББ із ресурсу постачальника «останньої надії» у січні та лютому 2022, отже дія вищенаведеного Закону не може розповсюджуватись на спірні взаємовідносини.
25.07.2024 від ОСББ до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшли заперечення на відзив позивача, в яких відповідач, зокрема, наголошує на безпідставності тверджень ТОВ «ГК «Нафтогаз України» про те, що 01.12.2021 року взагалі була відсутня гранична ціна для всіх категорій споживачів, в тому числі для ОСББ.
Так, на переконання ОСББ, позивач не враховує, що виходячи з положень Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» № 2479-IX від 29.07.2022 передбачається подальше застосування з 01.12.2021 року редакції ч.1 ст.12 Закону України «Про ринок природного газу», яка унеможливлювала в подальшому використання для ОСББ цін постачальника «останньої надії», визначених умовами конкурсу.
Крім того, відповідач зауважує, що з відзиву ТОВ «ГК «Нафтогаз України» вбачається, що останнє вважає добросовісними і справедливими ціни на природний газ для захищеного споживача, виробника теплової енергії для потреб побутових споживачів - співвласників багатоквартирного будинку в діапазоні 45-96 грн./м.куб. за період з 01.12.2021 року по 30.03.2022, коли законодавцем чітко встановлені граничні ціни для такої категорії споживачів: за період жовтня по листопад 2021 року - 7,42 грн./ м.куб.; за період з 01.11.2022 по 31.08.2024 року - 7,42 грн./м.куб. При цьому прямо заборонено для ОСББ з 01.12.2021 року встановлювати різні ціни на природний газ в межах обсягу споживання, тобто на визначених умовами конкурсу на обрання постачальника «останньої надії» за спотовими цінами.
Крім того, ОСББ «Скісна-78 Б» наголошує на тому, що відповідач мав укладений договір з ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» на період з 01.12.2021 року по 30.03.2022 року, що визнав регулятор НКРЕКП у справі №916/3889/23, за ціною 7,42 грн./м.куб.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.09.2024 задоволено заяву представника ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» - адвоката Верхацького Ігора Володимировича про надання йому можливості брати участь у судовому засіданні поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів - через систему відеоконференцзв`язку "EasyCon". Вирішено здійснювати розгляд справи №916/3886/23 у режимі відеоконференції.
Ухвалою суду апеляційної інстанції від 18.09.2024 оголошено перерву у судовому засіданні до 30 жовтня 2024 року о 14:45 год.
30.10.2024, під час судового засідання, представники сторін підтримали апеляційні вимоги своїх апеляційних скарг. Представники ОСББ зазначили про те, що визнають основної борг у розмірі 102 744,74 грн., виходячи з тарифу 7,42 грн. за 1 куб. м. спожитого природного газу, проте, заперечували проти стягненні інших нарахувань, у зв`язку з необізнаністю споживача про його обов`язок щодо сплати природного газу саме постачальнику «останньої надії». Виклавши свою правову позицію по даній справі, представники ОСББ просили задовольнити апеляційну скаргу відповідача та відмовити у задоволенні апеляційної скарги ТОВ «ГК «Нафтогаз України».
Представник позивача надав пояснення у відповідності до яких просить залишити апеляційну скаргу ОСББ без задоволення, а рішення суду першої інстанції скасувати у частині відмови у позовних вимогах та ухвалити нове рішення, яким позов ТОВ «ГК «Нафтогаз України» задовольнити повністю.
У судовому засіданні 30.10.2024, яке проводилось в режимі відеоконференції, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Згідно зі ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши доводи та вимоги апеляційних скарг, заслухавши представників сторін, колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду встановила наступне.
Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 04.07.2017 №880 Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №917-р ТОВ "ГК "Нафтогаз України" є постачальником «останньої надії» на ринку природного газу.
Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" (далі - Типовий договір, Договір) затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2501 від 30.09.2015, відповідно до пункту 1.1 є публічним і регламентує порядок та умови постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії".
Згідно з пунктом 1.3 Типового договору, останній є договором приєднання та вважається укладеним постачальником «останньої надії» зі споживачем з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи. Укладення цього Договору відбувається шляхом публічної оферти постачальника та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.
Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» не потребує двостороннього підписання.
Відповідно до пункту 2.1 Договору постачальник зобов`язується постачати природний газ споживачу в необхідних для нього об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язується своєчасно сплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим Договором.
Постачання природного газу споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи (п. 3.1 Договору).
Пунктом 3.2 Договору зазначено, що підстави для здійснення постачальником постачання природного газу споживачу визначені положеннями Правил постачання.
Пунктом 1 розділу VI Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2015, передбачено, що договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» укладається у випадках, передбачених пунктом 3 розділу VI, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника «останньої надії» та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.
Згідно з п. 3.3 Типового договору, період безперервного постачання природного газу постачальником не може перевищувати 60 діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником, крім випадків дострокового розірвання Договору.
Положеннями п. 4.1 Договору визначено, що постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання. Нова ціна є обов`язковою для сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення постачальником на власному сайті.
Згідно з п. 4.2 Договору об`єм (обсяг) постачання природного газу споживачу за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ/Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Постачальник зобов`язаний надати споживачу рахунок на оплату природного газу за цим Договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між постачальником і споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо якщо сторонами це окремо обумовлено) (п. 4.3 Договору).
Споживач зобов`язаний оплатити рахунок, наданий постачальником, відповідно до пункту 4.3 цього Договору, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу (п. 4.4 Договору).
Відповідно до п. 4.5 Договору у разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим Договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. У разі порушення побутовим споживачем строків оплати за цим Договором він сплачує пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Пунктом 5.1 Типового договору встановлено, що споживач має право, зокрема: отримувати природний газ на умовах, зазначених у цьому Договорі (п. 1); безоплатно отримувати всю інформацію стосовно прав та обов`язків його та постачальника та інформацію про ціну природного газу, порядок оплати за спожитий природний газ, а також іншу інформацію, що має надаватись постачальником відповідно до чинного законодавства та цього Договору (п. 2); безоплатно отримувати інформацію про обсяги та інші показання власного споживання природного газу (п. 3); звертатися до постачальника для вирішення будь-яких питань, пов`язаних з виконанням цього Договору (п. 4); вимагати від постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою вимагати проведення звірки розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим Договором та законодавством порядку (п. 6); вільно обирати іншого постачальника та розірвати цей Договір у встановленому цим Договором та чинним законодавством порядку (п. 8); оскаржувати будь-які несанкціоновані, неправомірні чи інші дії постачальника, що порушують права споживача, та брати участь у розгляді цих скарг на умовах, визначених чинними нормативно-правовими актами та цим Договором (п. 9).
За умовами п. 5.2 Договору споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату поставленого природного газу згідно з умовами цього Договору; не допускати несанкціонованого відбору природного газу, а також протягом 5 робочих днів повідомляти постачальника про всі зміни персоніфікованих даних (п.п. 1, 3, 4)
Відповідно до п. 6.1 Договору постачальник має право, серед іншого, отримувати від споживача плату за поставлений природний газ (пп. 1); ініціювати припинення постачання природного газу споживачу у порядку та на умовах, визначених цим Договором та чинним законодавством (пп. 2); мати інші права, передбачені чинними нормативно-правовими актами і цим Договором (пп. 3).
Приписами п. 6.2 Договору встановлено, що постачальник зобов`язується, серед іншого: забезпечити безперервне постачання природного газу в порядку та на умовах, передбачених цим Договором (пп. 1); обчислювати і виставляти рахунки споживачу за поставлений природній газ відповідно до вимог та у порядку, передбачених правилами постачання та цим Договором (пп. 3); протягом десяти робочих днів після початку постачання поінформувати споживача про здійснення постачання природного газу постачальником (із зазначенням дня початку постачання та діючої ціни на момент початку постачання) шляхом направлення письмового повідомлення на поштову адресу споживача (пп. 4); надавати споживачу інформацію про умови постачання, ціни, пов`язані з ним, порядок оплати за спожитий природний газ, право споживача вільно обирати постачальника та іншу інформацію, що вимагається чинними нормативно-правовими актами. Така інформація оприлюднюється на сайті постачальника (пп. 5); публікувати на сайті (і в передбачених законодавством випадках в засобах масової інформації) детальну інформацію про зміну ціни на природний газ за п`ять днів до введення її у дію (пп. 6); видавати споживачеві безоплатно платіжні документи та форми звернень (пп. 7).
Згідно з п. 7.1 Договору постачальник має право звернутися до Оператора ГРМ/Оператора ГТС з дорученням про відключення споживача від газорозподільчої системи/газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) виключно у випадку порушення споживачем строків оплати за цим Договором.
Пунктом 8.1 Договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством.
Договір набирає чинності з дня, визначеного інформаційною платформою Оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника, відповідно до Кодексу газотранспортної системи. Дія цього Договору не може перевищувати 60 діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, наступного за місяцем, в якому почалося фактичне постачання природного газу постачальником. Розірвання (припинення дії) цього Договору не звільняє споживача від обов`язку сплатити заборгованість постачальнику за цим Договором (п. 11.1 Договору).
В п. 11.5 Договору встановлено, що всі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином у разі, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані за зазначеними в цьому Договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача. У разі отримання постачальником від споживача заяви про бажання використовувати у взаємовідносинах електронний документообіг усі документи і повідомлення за цим Договором також можуть бути складені відповідно до законодавства про електронний документообіг та використання електронних документів. У такому разі такі документи і повідомлення мають юридичну силу оригіналу документа.
У матеріалах справи наявний Типовий договір постачання природного газу підписаний постачальником "останньої надії" та скріплений печаткою останнього.
Як вбачається з розділу «реквізити споживача» споживачем за цим Договором є ОСББ «Скісна-78 Б».
На підтвердження позовних вимог ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" надало суду наступні документи:
- акт №2097 від 31.01.2022 приймання-передачі природного газу (підписаний виключно з боку ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України") по Договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" за період січень 2022 року на суму 314 002,28 грн. (обсяг - 7,38800 тис.м.куб);
- рахунок на оплату (природний газ) №6503 від 11.02.2022 на суму 314 002,28 грн. (розрахунковий період: 01-31 січня 2022 року);
- акт №4160 від 28.02.2022 приймання-передачі природного газу (підписаний виключно з боку ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України") по Договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" за період лютий 2022 року на суму 269 297,89 грн. (обсяг - 6,45900 тис.м.куб.);
- рахунок на оплату (природний газ) №10093 від 11.03.2022 на суму 269 297,89 грн. (розрахунковий період: 01-28 лютого 2022 року);
- роздруківку з архіву цін ПОН для непобутових споживачів за січень, лютий 2022 року, які співпадають з цінами, зазначеними в акті приймання-передачі природного газу;
Крім того, ціна природного газу (з урахуванням ПДВ), відповідно до умов Договору, опублікована/оприлюднена на сайті ТОВ "ГК "Нафтогаз України" за посиланням: https://gas.ua/uk/business/news/pon-archive-price.
- реєстр споживачів на 01.01.2020. ПОН Портфель, із визначенням ЕІС-коду споживача - 56ХQ00010PL4300K, дати початку-дати завершення, зокрема: 07.09.2021-31.10.2021, 02.11.2021-31.12.2021, 02.01.2022-28.02.2022, 02.03.2022-30.04.2022, 02.05.2022-30.06.2022, 02.07.2022-30.08.2022, 01.09.2022-31.10.2022, 01.11.2022-30.12.2022, 01.01.2023-28.02.2023;
- лист оператора ГТС від 31.01.2023 за вих.№ТОВВИХ-23-1169, в якому зазначено, що в інформаційній платформі споживач з ЕІС-кодом 56ХQ00010PL4300K був закріплений за постачальником "останньої надії" Товариством з обмеженою відповідальністю "ГК "Нафтогаз України" (ЕІС-код 56Х9300000087800В) та щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56ХQ00010PL4300K;
- довідка ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" про об`єми поставленого ОСББ "Скісна-78 Б" природного газу з 01.02.2022 по 28.02.2022 із визначенням остаточної алокації (7 388,00 м.куб. та 6 459,00 м. куб. відповідно);
- інформацію про надходження коштів на рахунки ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" від ОСББ "Скісна-78 Б", відповідно до якої грошові надходження відсутні.
Також в матеріалах справи наявний розрахунок заборгованості у розмірі 583 300,17 грн, пені в сумі 108 450,34 грн, 3% річних у сумі 24 148,06 грн, інфляційні втрати у сумі 152 166,44 грн.
З огляду на надані документи, позивач вказує, що у зв`язку з відсутністю постачання природного газу іншим постачальником оператором ГТС об`єми природного газу, спожитого відповідачем з 02.01.2022 по 28.02.2022 автоматично включено до портфеля постачальника "останньої надії" - ТОВ "ГК "Нафтогаз України" і, відповідно, спожитий природний газ віднесено до об`ємів, поставлених позивачем.
За твердженням Позивача, ним направлявся Типовий договір на адресу споживача за ЕІС-кодом 56ХQ00010PL4300K - ОСББ «Скісна-78 Б», про що свідчить наявний у матеріалах справи список №21.09.2021-юріки згрупованих відправлень за формою Ф.103 та фіскальним чеком (т. 1 а.с. 22-26).
Згідно зі вказаним списком, номер поштового відправлення - 0600010123132. Вказане поштове відправлення надіслано відповідачу за умови повідомлення про вручення.
Доказів вручення поштового відправлення №0600010123132 ОСББ «Скісна-78 Б» у матеріалах справи не міститься.
В якості доказів підтвердження направлення Укрпоштою рахунку від 11.02.2022 №6503 відповідачу ТОВ "ГК "Нафтогаз України" надав список №14.02.22 Боженко2 (юріки) сгрупованих відправлень за формою Ф.103, де адресою споживача за ЕІС-кодом 56ХQ00010PL4300K визначено: вул. Скісна, 78б, Одеська обл., Одеський р-н., Одеса, 65091; номер телефону адресата - 380663002888, номер поштового відправлення - 0600017300595 та відповідним фіскальним чеком (т.1 а.с. 30-32).
Аналогічне відправлення здійснено відносно направлення відповідачу рахунку від 11.03.2022 №10093 (список №23.03.22 Боженко2 (юріки) сгрупованих відправлень за формою Ф.103, номер поштового відправлення - 0600018005198 та відповідним фіскальним чеком (т.1 а.с. 36-39).
Доказів вручення поштових відправлень №0600017300595 та №0600018005198 споживачу - ОСББ «Скісна-78 Б» у матеріалах справи не міститься.
В свою чергу, відповідачем - ОСББ "Скісна-78 Б" на підтвердження своєї позиції до матеріалів справи надано:
- лист від 21.09.2021, в якому ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" повідомило ОСББ "Скісна-78 Б", зокрема, про те, що:
з 07.09.2021 постачальником для забезпечення потреб ОСББ є ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальник "останньої надії" (далі, але не виключно - ПОН); підключення до ПОН було здійснено автоматично, шляхом приєднання до публічного договору, у зв?язку з відсутністю точок відповідача у Реєстрі споживачів іншого постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС;
постачальник "останньої надії" є гарантом енергостабільності та забезпечує постачання природного газу споживачу, у виключних випадках передбачених чинним законодавством; підключення та споживання природного газу здійснюється автоматично у разі випадків, передбачених Правилами постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2496;
ПОН зобов`язаний забезпечувати газопостачання протягом періоду не більше 60 діб;
зі спливом зазначеного терміну існує ймовірність відключення від газопостачання, з огляду на що, за цей час, необхідно перейти до іншого постачальника, який здійснює постачання природного газу на ринкових умовах;
постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на умовах Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2501 та з урахуванням положень Правил постачання природного газу;
Судова колегія звертає увагу на те, що за вищевказаними документами, відповідач внесений до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії" 07.09.2021.
- копію Типового договору постачання природного газу постачальником «останньої надії», підписаного у паперовому вигляді споживачем у вересні 2021;
- роздруківку з веб-сайту Нафтогазу, в якій відображено, зокрема: "20 травня 2021 року припинив діяти режим спецобов`язків (ПСО). Тепер виробники тепла можуть самостійно обирати постачальника газу. Одна з найкращих пропозицій - у Нафтогаз Трейдингу: компанія пропонує підприємствам ТКЕ та ОСББ укласти трирічні угоди на постачання газу за довгостроковою ринковою ціною. Ціна на перший рік складає 7,42 грн за один кубометр газу (з 1 червня 2021 року по 31 травня 2022 року, з ПДВ, без врахування тарифу оператора газотранспортної системи). Станом на кінець грудня 2021 року між ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" та підприємствами ТКЕ укладено 1275 договорів постачання природного газу - це на 19% більше від кількості підприємств, які працювали з Нафтогазом минулого опалювального сезону. В режимі реального часу за динамікою підписання договорів можна слідкувати за допомогою дашборду "Трирічні договори постачання природного газу з ТКЕ (централізоване опалення) на 2021-2024 рр." Угода передбачає, що ціна 7,42 грн за один кубометр газу поширюється лише на обсяг природного газу, який відповідає історичному обсягу споживання ТКЕ в частині виробництва тепла і гарячої води. Він розраховується як середній показник споживання за останні три роки. ОСББ платитимуть таку ціну за газ для забезпечення опалення та постачання гарячої води до квартир співвласників (крім нежитлових приміщень) та визначатимуть обсяг споживання самостійно на підставі власних прогнозних даних. Для укладання трирічних договорів виробники тепла можуть звернутись до менеджерів компанії;
- лист АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" від 04.08.2021, адресований, у тому числі, керівникам теплопостачальних підприємств, в якому повідомлено, зокрема, що: з метою врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води між Кабінетом Міністрів України, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, НАК "Нафтогаз України" і Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування "Асоціація міст України" був укладений Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води (далі - Меморандум), який визначив основні напрями роботи та виконання певних завдань усіма сторонами Меморандуму; для реалізації положень Меморандуму та надійного забезпечення природним газом виробників теплової енергії, Групою Нафтогаз розроблено трирічний договір постачання газу з ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", в якому фіксований обсяг газу в перший рік постачається за ціною 7420 грн з ПДВ за 1000 куб.м, яка є значно нижчою за спотові (на місяць наперед тощо) ринкові ціни; фіксований обсяг газу визначається як середньо-арифметичне значення обсягу фактичного використання природного газу виробником теплової енергії за останні три роки у відповідному місяці для виробництва теплової енергії для потреб населення;
- позицію Всеукраїнської Ради Голів ОСББ від 03.12.2021, а саме: "вчора всі ОСББ України з газовими котельнями отримали додаткові угоди до договорів постачання газу з "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", яка починає діяти з 01.12.2021; в ній виконані всі вимоги ОСББ, а саме: відсутні фіксовані ліміти споживання природного газу для населення по ціні 7,42 грн./куб.м; скасована предоплата за газ (сплата за використаний газ має відбуватись до 25 числа місяця, наступного за розрахунковим); відповідальність за правильність замовлених обсягів газу покладається виключно на ОСББ (ОСББ самостійно розраховує спожитий газ для нежитлових приміщень, який сплачується по ціні обсягу 2); не застосовується п.5.2 договору постачання природного газу - банківська гарантія та договір про договірне списання коштів (вимога працювати з визначеними банками)";
- лист ОСББ "Скісна-78Б" начальнику відділу договірної роботи з ТКЕ Департаменту роботи з ТКЕ ОСОБА_2, в якому вказано, зокрема: "направляємо підписаний договір №__ТЕ постачання природного газу для виробництва теплової енергії; просимо впродовж поставки газу від ПОН, надати договір постачання природного газу з ТОВ ГК "Нафтогаз України" на загальних умовах"; додатками до листа визначено: договір в 2 екз., додаткова угода в 2 екз., акт приймання-передачі природного газу №8738/12;
- додаткову угоду №_ до договору постачання природного газу від ___ 2021 р. №___-НГТ-___, в якій постачальником зазначено - ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" в особі начальника відділу договірної роботи з ТКЕ Департаменту роботи з ТКЕ ОСОБА_2, споживачем - ОСББ "Скісна-78Б"; вказана додаткова угода підписана з боку ОСББ "Скісна-78Б";
- акт №8738/12 від 31.12.2021, відповідно до якого за грудень 2021 року обсяг природного газу склав 7572 куб.м., акт підписаний з боку АТ "Одесагаз" та ОСББ "Скісна-78Б".
- роздруківку з електронної пошти електронного листа від 24.12.2021, в якому відправником є - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), серед адрес одержувачів листа визначено - ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому зазначено про те, що незабаром відбудеться закриття грудня і на сьогодні біля 30 підприємств не надіслали Додаткові угоди на зміну важливих умов Договору для ОСББ, згідно яких ОСББ має право закривати з 01.12.2021 обсяг газу по пільговій ціні не по фіксованому обсягу, а по необхідному ОСББ для опалення.
Як зазначалось вище, стверджуючи про неналежне виконання ОСББ "Скісна-78 Б" своїх зобов`язань за Типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" щодо повної та своєчасної сплати спожитого природного газу у період січень-лютий 2022 року, ТОВ «ГК «Нафтогаз України» звернулось до господарського суду з відповідним позовом про стягнення з ОСББ "Скісна-78 Б" основного боргу, пені, 3% річних та інфляційних втрат.
Проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесені рішення, колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду дійшла наступних висновків.
Предметом спору у даній справі є встановлення обставин, які підтверджують або спростовують підстави для стягнення з ОСББ «Скісна-78 Б» на користь ТОВ «ГК «Нафтогаз України» грошових коштів у визначеному позивачем розмірі.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003).
В Україні основоположним принципом судочинства згідно Конституції України та Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є принцип верховенства права.
Як вказано у рішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 №15-рп/2004, верховенство права - це панування права в суспільстві. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
Розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.
Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Цивільного кодексу України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Згідно з п.п. 5, 6 ст. 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є, судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
При цьому, чинне законодавство встановлює, що кожна особа має право на захист свого порушеного, невизнаного або оспорюваного права чи законного інтересу, який не суперечить загальним засадам чинного законодавства. Порушення, невизнання або оспорення суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, яка цілком унормовується із положеннями ст. 509 Цивільного кодексу Укораїни, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
За положеннями ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Як вбачається з матеріалів справи, правовідносини сторін у даній справі стосуються сфери постачання природного газу.
Згідно з частинами 1, 3 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Постачання природного газу постачальником «останньої надії» здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором. Типовий договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» може містити окремі умови для різних категорій споживачів. При цьому в межах кожної категорії споживачів договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» є публічним. Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо) Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги (ч.ч. 1, 2 ст. 633 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 ст. 634 Цивільного кодексу України встановлено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно з п. 1 розділу VI Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №2496 від 30.09.2015, постачальник «останньої надії», яким є позивач у даній справі, здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником «останньої надії», затвердженому постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів.
Пунктом 2 цього розділу Правил встановлено, що Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" укладається у випадках, передбачених пунктом 3 цього розділу, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника "останньої надії" та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника. Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" не потребує двостороннього підписання. На письмове звернення споживача постачальник "останньої надії" зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дня отримання такого письмового звернення надати споживачу підписаний уповноваженою особою постачальника примірник договору постачання природного газу. Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи. За договором постачання природного газу постачальник "останньої надії" зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу в розмірі, строки та порядку, що визначені договором. Максимальна тривалість постачання природного газу постачальником "останньої надії" не може перевищувати шістдесят днів та в будь-якому випадку не має тривати довше ніж до кінця календарного місяця, наступного за тим місяцем, у якому почалося фактичне постачання природного газу споживачеві постачальником "останньої надії".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" (в редакції на дату внесення ОСББ в Реєстр споживачів постачальника "останньої надії" - 07.09.2021) вразливі споживачі - побутові споживачі, які набувають право на державну допомогу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; захищені споживачі - побутові споживачі, приєднані до газорозподільної системи, підприємства, установи, організації, що здійснюють надання важливих суспільних послуг та приєднані до газотранспортної або газорозподільної системи, а також виробники теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об`єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи; побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; постачальник "останньої надії" - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.
Статтею 12 Закону України "Про ринок природного газу" (в редакції на дату внесення ОСББ в Реєстр споживачів постачальника "останньої надії" - 07.09.2021) визначено, зокрема, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку. Постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором. Договір на постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним. Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом. Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу. Правила постачання природного газу затверджуються Регулятором після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства і є обов`язковими для виконання всіма постачальниками та споживачами. Договір постачання повинен містити такі істотні умови: 1) обов`язок постачальника забезпечити споживача всією необхідною інформацією про загальні умови постачання (у тому числі ціни), права та обов`язки постачальника та споживача, зазначення актів законодавства, якими регулюються відносини між постачальником і споживачем, наявні способи досудового вирішення спорів з таким постачальником шляхом її розміщення на офіційному веб-сайті постачальника; 2) обов`язок постачальника забезпечити споживача інформацією про обсяги та інші показники споживання природного газу таким споживачем на безоплатній основі; 3) обов`язок постачальника повідомити споживачу про намір внесення змін до договору постачання природного газу в частині умов постачання до початку дії таких змін та гарантування права споживача на дострокове розірвання договору постачання, якщо нові умови постачання є для нього неприйнятними; 4) обов`язок постачальника забезпечити споживачу вибір способу оплати з метою уникнення дискримінації.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" (частина перша статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом №124-IX від 20.09.2019, в редакції Закону №1850-IX від 02.11.2021) постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із нормативно-правовими актами. Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку. Договір постачання природного газу об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків для забезпечення опалення та постачання гарячої води до квартир співвласників (крім нежитлових приміщень) укладається на весь обсяг споживання природного газу для таких потреб та не може встановлювати різні ціни в межах цього обсягу. Постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором. Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" може містити окремі умови для різних категорій споживачів. При цьому в межах кожної категорії споживачів договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним.
Положеннями ст. 15 Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу. Постачальник "останньої надії" визначається Кабінетом Міністрів України строком на три роки за результатами конкурсу, проведеного у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постачальник "останньої надії" постачає природний газ споживачу протягом строку, який не може перевищувати 60 діб та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії". Після закінчення цього строку постачальник "останньої надії" зобов`язаний припинити постачання природного газу споживачу. Постачальник "останньої надії" має право припинити постачання природного газу споживачу до закінчення вищезазначеного строку у разі невиконання цим споживачем обов`язку щодо повної та своєчасної оплати вартості природного газу, який постачається постачальником "останньої надії", відповідно до типового договору постачання постачальником "останньої надії". Ціна природного газу, що постачається постачальником "останньої надії", не повинна обмежувати конкуренцію на ринку природного газу і встановлюється на підставі правил для визначення ціни природного газу, що постачається постачальником "останньої надії", що затверджуються Регулятором. Регулятор затверджує правила для постачальника "останньої надії" і типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" після консультацій з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Постачальник, визначений Кабінетом Міністрів України як постачальник "останньої надії", веде окремий облік господарської діяльності постачальника "останньої надії".
У постанові Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №809 (в редакції від 26.10.2021), зокрема, визначено, що переможець конкурсу погоджується, що він як постачальник "останньої надії" буде здійснювати постачання природного газу за ціною, що з 01.10.2021 визначається за визначеною формулою; переможець конкурсу погоджується, що для побутових споживачів постачання природного газу з 01.10.2021 по 30.11.2021 здійснюється постачальником "останньої надії" за ціною, що не може перевищувати 7,96 гривні за 1 куб. метр з урахуванням податку на додану вартість;
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 (в редакції від 30.11.2021), зокрема, установлено з 01 жовтня по 30 листопада 2021 граничну ціну на природний газ за договорами постачання: між побутовими споживачами та постачальником "останньої надії" - на рівні 7,96 гривні за 1 куб. метр (з урахуванням податку на додану вартість); з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального періоду 2021/22 року: 1) акціонерному товариству "Магістральні газопроводи України", товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", операторам газорозподільних систем: забезпечити автоматичне включення оператором газотранспортної системи за участю операторів газорозподільних систем до портфеля постачальника "останньої надії" обсягів природного газу, спожитих з 1 жовтня 2021 бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), постачання природного газу яким не здійснювалося жодним постачальником; забезпечити безумовне відновлення газопостачання бюджетних установ (у значенні Бюджетного кодексу України), закладів охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладів охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо); забезпечити внесення операторами газорозподільних систем до інформаційної платформи оператора газотранспортної системи інформації щодо всіх захищених споживачів, приєднаних до газорозподільної системи, із зазначенням відповідної категорії, до якої належить такий споживач: - побутові споживачі; - бюджетні установи (в значенні Бюджетного кодексу України); - заклади охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та заклади охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо); - виробники теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об`єктів, не пристосованих до зміни палива; 2) акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" разом з Міністерством розвитку громад та територій, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, юридичним особам теплоенергетики державної та комунальної форм власності забезпечити: укладення до 1 грудня 2021 договорів постачання газу між бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладами охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо) та постачальником "останньої надії"; укладення підприємствами теплоенергетики, які перебувають в портфелі постачальника "останньої надії", з постачальником "останньої надії" та товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанії "Нафтогаз Трейдинг" договорів постачання природного газу. Для укладення побутовими споживачами, бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо) договорів постачання природного газу з новим постачальником природного газу споживач подає новому постачальнику такі документи: заяву про укладення договору, в якій зазначає свій персональний ЕІС-код та очікувані об`єми (обсяги) споживання природного газу на період дії договору; належним чином завірену копію документа, яким визначено право власності чи користування на об`єкт споживача; копії документів на право укладення договору, які посвідчують статус юридичної особи чи фізичної особи - підприємця та уповноваженої особи на підписання договору, та копію документа про взяття на облік у контролюючих органах. Оператори газорозподільних систем в одноденний строк забезпечують передачу постачальнику "останньої надії" інформацію про побутових споживачів, постачання яким розпочав постачальник "останньої надії", зокрема ЕІС-код, прізвище, ім`я, по батькові, поштову адресу об`єкта споживача, з метою укладення договорів для забезпечення безперервності постачання природного газу.
У п. 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" встановлено, зокрема, що непогашена на день набрання чинності цим Законом кредиторська заборгованість об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку або іншої уповноваженої співвласниками відповідно до законодавства особи, яка шляхом самозабезпечення утримує системи автономного теплопостачання багатоквартирного будинку, що належать співвласникам на праві спільної сумісної власності у багатоквартирному будинку, в їхніх інтересах укладає договір про постачання природного газу для роботи газових котелень (дахових, прибудованих та/або таких, що розташовані на прибудинковій території) для забезпечення потреб співвласників багатоквартирного будинку, за природний газ, спожитий у жовтні - листопаді 2021 року з ресурсу постачальника "останньої надії", підлягає списанню в обліку такого постачальника з дня набрання чинності цим Законом в обсязі, що перевищує вартість природного газу, придбаного за ціною 7,42 тисячі гривень за 1000 метрів кубічних.
Відповідно до п. 1 розділу 2 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2496, підставою для постачання природного газу споживачу є наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов.
Згідно з п. 9 розділу 2 Правил за умови дотримання споживачем умов договору постачання природного газу постачальник, крім постачальника "останньої надії", зобов`язаний забезпечити своєчасну реєстрацію споживача в Реєстрі споживачів постачальника (на інформаційній платформі Оператора ГТС) у відповідному розрахунковому періоді.
Відповідно до положень пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС оператори газорозподільних систем, оператор газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) протягом трьох діб зобов`язані надати постачальнику «останньої надії» через інформаційну платформу інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника останньої надії, за формою оператора газотранспортної системи, погодженою Регулятором.
Інформація скріплюється електронним підписом уповноваженої особи оператора газорозподільної системи/оператора газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) та повинна містити: ЕС-код споживача або ЕС-код точки комерційного обліку споживача; назву та ЄДРПОУ (для споживачів, що не є побутовими); поштову адресу об`єкта споживача.
Інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу відповідно до вимог цього Кодексу(п. 1 гл. 1 розділу 1 Кодексу ГТС).
Відповідно до абз. 1 п.2 гл. 5 розділу IV Кодексу ГТС з моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником «останньої надії» та випадків, передбачених пунктом 6 цієї глави) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем.
Реєстрація споживача, що не є побутовим (крім споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператора газорозподільної системи), здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об`єкта у випадку, якщо діючому постачальнику було зупинено дію чи анульовано ліцензію на постачання природного газу(абз.10 п.2 гл. 5 розділу IV Кодексу ГТС).
Дата початку постачання природного газу споживачу постачальником «останньої надії» визначається в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі(абз. 14 п. 2 гл. 5 Кодексу ГТС).
У разі якщо за п`ять днів до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником інформаційна платформа не фіксує такого споживача в Реєстрі іншого постачальника, у тому числі в Реєстрі постачальника із спеціальними обов`язками або постачальника "останньої надії", інформаційна платформа одночасно направляє оператору газорозподільної системи (оператору газотранспортної системи по прямих споживачах) інформаційне повідомлення про відсутність у споживача постачальника з певної дати за формою оператора газотранспортної системи, погодженою з Регулятором. Оператор газорозподільної системи (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах), отримавши таке повідомлення, зобов`язаний протягом двох робочих днів проінформувати такого споживача про відсутність у нього постачальника з певної дати та можливі наслідки для нього і за необхідності розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку газопостачання на об`єкти такого споживача.
Відповідно до абзацу 3 пункту 4 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, постачальник який має намір постачати природний газ споживачу, який включений до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії", має право за одну добу до кінцевого терміну подання номінації на газову добу (D), визначеного цим Кодексом, включити такого споживача до власного Реєстру споживачів постачальника на інформаційній платформі, вказавши період постачання природного газу такому споживачу.
Крім того, згідно із ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.
Частиною 1 ст. 385 Цивільного кодексу України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна (стаття 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Статтями 4 та 6 вказаного Закону передбачено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).
Управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління (ч. 1 ст. 12 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, зокрема, що об`єднання оплачує холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими для населення, крім частини таких послуг, що оплачуються власниками нежитлових приміщень.
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники зобов`язані разом з іншим забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна.
Витрати на управління багатоквартирним будинком включають, зокрема, витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна (ст. 12 вказаного Закону).
За приписами ст. 1 Закону України "Про теплопостачання", виробництво теплової енергії - це господарська діяльність, пов`язана з перетворенням енергетичних ресурсів будь-якого походження, у тому числі альтернативних джерел енергії, на теплову енергію за допомогою технічних засобів з метою її продажу на підставі договору.
Таким чином, у даному випадку ОСББ шляхом самозабезпечення утримує системи автономного теплопостачання багатоквартирного будинку, що належать співвласникам на праві спільної сумісної власності у багатоквартирному будинку, та в їхніх інтересах уклав договір з позивачем про постачання природного газу для роботи газової дахової котельні для забезпечення потреб співвласників багатоквартирного будинку.
Судова колегія зауважує, що ОСББ не є фізичною особою чи фізичною особою-підприємцем, а як юридична особа ОСББ не має свого власного споживання. ОСББ, згідно норм чинного законодавства, сприяє отриманню співвласниками багатоквартирного будинку комунальних послуг, зокрема газу. Цей газ постачається у багатоквартирний будинок виключно задля функціонування спільного майна співвласників (зокрема як то роботи індивідуального теплового пункту, котелень, тощо) та для задоволення побутових (спільно-побутових) потреб співвласників.
Діяльність ОСББ «Скісна-78 Б» спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов його функціонування, а відтак така діяльність є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючого суб`єкта, а не комерційною діяльністю з метою отримання прибутку.
А отже, теплова енергія, в яку перетворює природний газ дахова котельня у житловому комплексі відповідача, призначена не для реалізації, а виключно для забезпечення потреб його мешканців в опаленні приміщень. При цьому, позивач ніяким чином не спростував суду належними доказами по справі наявність у відповідача такої теплової котельної.
Тобто, ОСББ, як зазначалося вище за текстом постанови, фактично задовольняє зазначені потреби побутових споживачів самостійно шляхом самозабезпечення і у відносинах з позивачем (постачальником "останньої надії" за договором) виступає колективним побутовим споживачем природного газу для потреб та в інтересах мешканців будинку.
Судом на підставі наявних доказів у справі встановлено факт включення відповідача до реєстру споживачів постачальника «останньої надії» та віднесення газу, спожитого відповідачем, до портфеля постачальника «останньої надії» з 07.09.2021, про що позивач у даній справі прямо повідомив своїм листом від 21.09.2021 ОСББ "Скісна-78 Б".
Крім того, вказаним листом відповідача повідомлено про те, що ПОН зобов`язаний забезпечувати газопостачання протягом періоду не більше 60 діб і зі спливом цього терміну існує ймовірність відключення ОСББ від газопостачання, з огляду на що за цей час споживачу необхідно перейти до іншого постачальника, який здійснює постачання природного газу на ринкових умовах.
Водночас, спірний період у даній справі становить з 02.01.2022 по 28.02.2023, в якому ОСББ "Скісна-78 Б" спожило природного газу у загальному обсязі 13 847,00 м.куб. і даний обсяг спожитого природного газу за наведений період споживачем не оспорюється.
При цьому, з наявних матеріалів справи вбачається, що ОСББ "Скісна-78 Б" у період з 02.01.2021 по 28.02.2021 було включено до реєстру постачальника "останньої надії" ТОВ "ГК "Нафтогаз України", а тому, як вже зазначалось вище, позивачем складались рахунки на оплату поставленого природного газу за ціною, визначеною за формулою, передбаченою пунктом 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №809 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.10.2021 №1102).
Однак, судова колегія звертає увагу на те, що в матеріалах справи наявний лист від 04.08.2021, в якому вказано, що для реалізації положень Меморандуму та надійного забезпечення природним газом виробників теплової енергії, Групою Нафтогаз розроблено трирічний договір постачання газу з ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", в якому фіксований обсяг газу в перший рік постачається за ціною 7420 грн з ПДВ за 1000 куб.м, яка є значно нижчою за спотові (на місяць наперед тощо) ринкові ціни; фіксований обсяг газу визначається як середньо-арифметичне значення обсягу фактичного використання природного газу виробником теплової енергії за останні три роки у відповідному місяці для виробництва теплової енергії для потреб населення. Окрім того, в матеріалах справи наявна підписана з боку ОСББ "Скісна-78Б" додаткова угода №_ до договору постачання природного газу від ___ 2021 р. №___-НГТ-___, в якій постачальником зазначено - ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" в особі начальника відділу договірної роботи з ТКЕ Департаменту роботи з ТКЕ ОСОБА_2, споживачем - ОСББ "Скісна-78Б"; вказана додаткова угода підписана з боку ОСББ "Скісна-78Б". Також у листі ОСББ "Скісна-78Б" до начальника відділу договірної роботи з ТКЕ Департаменту роботи з ТКЕ ОСОБА_2 було вказано про направлення підписаного договору №_ТЕ постачання природного газу для виробництва теплової енергії. Також з роздруківки з електронної пошти електронного листа від 24.12.2021, в якому відправником є - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), серед адрес одержувачів листа зазначено - ІНФОРМАЦІЯ_2 та вбачається, що для отримання пільгової ціни за природний газ з 01.12.2021 для ОСББ необхідно направити відповідні документи.
Таким чином, враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги сукупність наявних в матеріалах справи доказів та встановлені судом обставини, апеляційна колегія дійшла висновку, що ОСББ "Скісна-78 Б" вчинило дії для укладення договору з ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" за пільговою ціною, а ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" не вчинило дії щодо включення споживача ОСББ "Скісна-78 Б" до власного реєстру споживачів, що призвело до ситуації, що ОСББ "Скісна-78 Б", вважаючи, що споживає природний газ за пільговою ціною, що була забезпечена державою, знаходилась в реєстрі постачальника "останньої надії" понад строк, що визначений Типовим договором та Правилами.
Проте, як було встановлено судом, факт споживання природного газу у січні-лютому 2022 року у загальному обсязі 13 847,00 м.куб. сторонами не оспорюється, а тому з урахуванням вищевстановлених судом обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що змістом правового регулювання відносин держави з виробниками теплової енергії, яким зокрема є і ОСББ, є надання державою за наслідками карантину пільгових умов таким виробникам теплової енергії, яким є відповідач. Такі пільгові умови, гарантовані державою, полягають у фіксованій ціні 7,42 грн. за один кубометр газу та поширюються на обсяг природного газу, який споживається ОСББ, зокрема, і у спірному періоді, для забезпечення потреб співвласників.
За таких обставин державою були забезпечені природним газом для населення виробники теплової енергії, яким є ОСББ "Скісна-78 Б" за ціною 7420 грн. за 1000 куб.м, в тому числі і у спірному періоді - січні-лютому 2022 року, що з розрахунку суду становить 102 744,74 грн., які підлягають стягненню з ОСББ "Скісна-78 Б", як фактичного споживача природного газу за вказаний період.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що згідно з принципом "jura novit curia" ("суд знає закони") неправильна юридична кваліфікація позивачем і відповідачами спірних правовідносин не звільняє суд від обов`язку застосувати для вирішення спору належні приписи юридичних норм.
Принцип "jura novit curia", з одного боку, підлягає безумовному застосуванню: суд зобов?язаний застосувати правильні норми права, перекваліфікувавши позов, незалежно від посилань позивача. З другого боку, перекваліфіковуючи позов за цим принципом, суд може порушити право на справедливий суд як щодо відповідача, так і щодо позивача. У таких умовах слід зважати на принцип змагальності та рівності сторін. Сторін не можна позбавляти права на аргументування своєї позиції й надання доказів в умовах нової кваліфікації судом правовідносин (рішення Європейського суду з прав людини від 14 січня 2021 року у справі "Гусєв проти України" (скарга №25531/12)).
Господарський суд з урахуванням принципу "jura novit curia" надає правову кваліфікацію коштам у розмірі 102 744,74 грн., як витратам відповідно до даних алокації ОСББ "Скісна-78 Б" у січні-лютому 2022 року у розмірі 13 847,00 м.куб. Так, з урахуванням того, що у січні-лютому 2022 року ОСББ "Скісна-78 Б", відповідно до реєстру споживачів було включено до реєстру ТОВ "ГК "Нафтогаз України" (хоча, на переконання суду, мало бути включено до реєстру ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг"), витрати відповідно до алокації ОСББ "Скісна-78 Б" у січні-лютому 2022 року у розмірі 13 847,00 м.куб., що становлять 102 744,74 грн. за пільговими цінами для даного виду споживачів, яким є ОСББ, мають бути стягнуті на користь ТОВ "ГК "Нафтогаз країни".
При цьому, господарський суд зауважує, що зайве покладання відповідальності за дії/бездіяльність інших учасників ринку природного газу, які призвели до понесення збитків ТОВ "ГК "Нафтогаз України", виключно на ОСББ не відповідає принципам справедливості та добросовісності.
Враховуючи вищевказане, апеляційний господарський суд погоджується з доводами апеляційної скарги відповідача та зазначає про відмову у задоволенні заявлених позивачем вимог в частині стягнення з відповідача суми основної заборгованості в розмірі саме 583 300,17 грн, оскільки належною сумою для стягнення основного боргу є, як зазначалось вище, 102 744,74 грн.
Щодо стягнення з ОСББ пені, 3% річних та інфляційних втрат.
Положеннями частини 1 ст. 218 Господарського кодексу України визначено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання, а саме невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності.
Разом з цим, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності (ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України).
Надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості.
Невідворотними є обставини, настанню яких учасник правовідносин не міг запобігти, а також не міг запобігти наслідкам таких обставин навіть за умови прояву належного ступеня обачливості та застосуванню розумних заходів із запобігання таким наслідкам. Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов`язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести (п.38 постанови Верховного Суду від 21.07.2021 у справі №912/3323/20), а не лише таким, що викликає складнощі, або є економічно невигідним.
Згідно з ст. 617 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, відсутність у боржника необхідних коштів.
Апеляційний суд звертає увагу на те, що під випадком ("casus") в практиці розуміються будь-які діяння, не викликані чиїмось наміром або необережністю, тобто відсутність вини порушника. Випадковою можна визнати обставину, яку не можна передбачити та попередити при застосуванні обов`язкової для боржника обачності, хоча вона могла б бути передбачена та попереджена, якщо б боржник віднісся до свого зобов`язання з більшою обачністю, ніж та, до якої він був зобов`язаний або якщо на місці боржника була б інша особа.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня).
Згідно із ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Частинами 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Умовами п. 4.5 Типового договору визначено, що у разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. У разі порушення побутовим споживачем строків оплати за цим Договором він сплачує пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Із наведеного випливає, що пеня, 3% річних та інфляційні втрати сплачуються боржником у разі прострочення ним виконання договірного зобов`язання з його вини.
Водночас за змістом ч. 1 та 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
При цьому відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Отже, під час розгляду справ у порядку господарського судочинства обов`язок доказування покладається як на позивача, так і на відповідача. ІІри цьому доказування не може грунтуватися на припущеннях.
Верховний Суд неодноразово наголошував на необхідності застосування категорій стандартів доказування та зазначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зазначений принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.
Близький за змістом висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі №910/18036/17, від 23.10.2019 у справі №917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі №917/2101/17.
Такий підхід узгоджується з судовою практикою Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 23.08.2016 у справі "Дж. К. та інші проти Швеції" зазначив, що "у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування «поза розумним сумнівом» («beyond reasonable doubt»). Натомість у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням «балансу ві ро гідностей» ... Суд повинен вирішити, чи є вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри».
Враховуючи наведене, судова колегія зазначає, що з огляду на те, що позивач здійснив нарахування пені, 3% річних та інфляційних втрат за несвоєчасне розрахування ОСББ за поставлений споживачу природний газ, слід дослідити підстави невиконання боржником своїх зобов`язань за Типовим договором поставки природного газу.
У даному випадку відповідач наполягає, що він не був поінформований про обов`язок оплати за спожитий природний газ впродовж 02.01.2022 - 28.02.2022 саме ПОН - ТОВ «ГК «Нафтогаз України».
Отже, апеляційний суд вважає, що позивач має надати суду докази, які підтверджують належне повідомлення ОСББ щодо факту обізнаності останнього про його обов`язок з оплати поставленого відповідачу природного газу.
Так, ТОВ "ГК "Нафтогаз України" зазначає про факт надсилання на поштовую адресу ОСББ Типового договору постачання природного газу постачальником «останньої надії», рахунків на оплату (природний газ) №6503 від 11.02.2022 та №10093 від 11.03.2022.
На підтвердження даних відправлень ТОВ «ГК «Нафтогаз України» надає список №21.09.2021-юріки згрупованих відправлень за формою Ф.103 та фіскальним чеком, список №14.02.22 Боженко2 (юріки) сгрупованих відправлень за формою Ф.103 з фіскальним чеком та список №23.03.22 Боженко2 (юріки) сгрупованих відправлень за формою Ф.103 з відповідним фіскальним чеком.
Судова колегія звертає увагу на те, що у списку згрупованих відправлень №21.09.2021-юріки (наданий на підтвердження направлення Типового договору у сучні 2022 року) у місці відбитку календарного штемпеля дата відправлення не читається взагалі, що позбавляє суд можливості встановить до якого спірного періоду відноситься вказане відправлення.
Аналогічно дата відправлення не читається на списку №23.03.22 Боженко2 (юріки).
Список №14.02.22 Боженко2 (юріки) сгрупованих відправлень за формою Ф.103 взагалі не містить відбитку календарного штемпеля.
Крім того, на зазначених списках підписи керівника та бухгалтера, а також відповідна печатка відправника-юридичної особи - відсутні, а копії фіскальних чеків АТ «Укрпошта» (які надані на підтвердження даних відправлень) є нечитабельними.
Опису вкладення у цінний лист позивачем до суду також не надано, що позбавляє суд встановити, що конкретно та коли направлялось позивачем відповідачу.
Також зі вказаних списків згрупованих поштових відправлень не можливо встановити перелік документів, що надсилалися на адресу відповідача; у всіх списках згрупованих поштових відправлень зазначено у якості номера телефону адресата номер телефону позивача ((+380 66 300 28 88 (як і щодо кожного із 50-ти адресатів у списку)); жодний номер з поштових відправленнь на ім`я ОСББ (0600010123132, 0600017300595 та №0600018005198, які вказані в списках згрупованих відправлень) не відстежується на сайті АТ «Укрпошта», оскільки, як встановлено апеляційним судом, дані про відправлення за вказаними номерами відсутні, тому що не зареєстровані в системі; дати відправлення на відбитках календарних штемпелів не читаються взагалі.
Крім того, у матеріалах справи не міститься жодного рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення на підтвердження отримання ОСББ будь-якого відповідного відправлення від позивача, незважаючи на те, що в умовах отримання зазначено «з повідомленням про вручення» (список №21.09.2021-юріки).
Отже, надані позивачем вищевказані документи не можуть бути належними доказами надіслання ТОВ «ГК «Нафтогаз України» будь-яких поштових відправлень ОСББ в межах спірного Договору про постачання природного газу постачальником «останньої надії», оскільки з поданих позивачем доказів вбачається, що останні не відповідають вимогам Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270 (зі змінами), тому не можуть вважатися належними доказами, що підтверджують обставини, на які посилається Нафтогаз. Вказані докази не відповідають встановленій законодавством формі та не містять необхідну інформацію, за допомогою якої можна визначити факт існування певних обставин, тому їх безпідставно враховувати в якості належного доказу поштового відправлення,
Таким чином, ТОВ «ГК «Нафтогаз України» не довів факт як надіслання відповідачеві так і вручення адресатові завіреної копії Типового договору постачання природного газу постачальником «останньої надії» та рахунків на оплату (природний газ) №6503 від 11.02.2022, №10093 від 11.03.2022.
Наведене вище свідчить про відсутність проінформованості ОСББ щодо здійснення постачальником - ТОВ «ГК «Нафтогаз України» (з урахуванням наявності у відповідача однопредметного Договору на постачання природного газу з ТОВ «ГК «НАФТОГАЗ ТРЕЙДИНГ») постачання природного газу.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам у цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів);
Таким чином, з`ясування фактичних обставин справи, які входять до кола доказування, має здійснюватися судом із застосуванням критеріїв оцінки доказів, передбачених ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, щодо відсутності у доказів заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо та їх сукупності в цілому, ураховуючи взаємозв`язок і вірогідність.
У даному випадку апеляційна колегія звертається до категорії стандарту доказування та відзначає, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018 у справі №910/18036/17, від 23.10.2019 у справі №917/1307/18, від 18.11.2019 у справі №902/761/18, від 04.12.2019 у справі №917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі №129/1033/13-ц.
Отже, оцінюючи в сукупності наведене, судова колегія зазначає про відсутність вини ОСББ в невиконанні зобов`язань за Типовим договором, оскільки позивачем не доведено належне направлення відповідачу та отримання останнім від ТОВ «ГК «Нафтогаз України» відповідних поштових відправлень для підтвердження обізнаності споживача - ОСББ про договірні зобов`язання перед ТОВ «ГК «Нафтогаз України».
Разом з цим, пунктом 11.5 Типового договору визначено, що всі повідомлення за цим Договором вважаються зробленими належним чином у разі, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані за зазначеними в цьому Договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача.
Тому, судова колегія критично ставиться до висновку суду першої інстанції, який, відхиляючи твердження ОСББ про необізнаність останнього про виникнення у нього зобов`язань з оплати природного газу, зазначив, що Позивач, як суб`єкт ринку природного газу має право доступ до Інформаційної платформи у межах прав на перегляд відображених відомостей.
У цьому контексті апеляційний суд погоджується із аргументом відповідача про те, що місцевий господарський суд не звернув увагу на порушення з боку позивача процедурних норм повідомлення споживача про постачання надання останньому природного газу та на відсутність передбаченого законодавством обов' язку суб' єкта ринку природного газу здійснювати моніторинг відповідної Інформаційної платформи, з урахуванням наявності укладеного Договору з іншим постачальником.
Оскільки невиконання Договору відповідачем щодо сплати коштів перебуває у прямому причинно-наслідковому зв`язку із невиконанням позивачем договірних зобов`язань щодо повідомлення ОСББ протягом десяти робочих днів після початку постачання про здійснення постачання природного газу (із зазначенням дня початку постачання та діючої ціни на момент початку постачання) та щодо не надсилання рахунку на оплату, то відповідач не має бути притягненим до господарсько-правової відповідальності за порушення зобов`язання. У даному випадку з боку ОСББ були порушені грошові зобов`язання внаслідок випадку (за відсутності вини).
З огляду на викладене, судова колегія зазначає, що доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження, наслідком чого є задоволення апеляційних вимог ОСББ "Скісна-78 Б" та відмови у задоволенні апеляційної скарги ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України".
Частиною 1 п. 2 ст. 275 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 277 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) нез`ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
У даному випадку судом першої інстанції не було з`ясовано усі обставини, що мають значення для справи; наявна недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; наявна невідповідність висновків суду, встановленим обставинам справи та було неправильно застосовано норми матеріального права, у зв`язку з чим рішення суду першої інстанції підлягає зміні з мотивів, наведених вище у даній постанові, в частині задоволення позовних вимог про стягнення з ОСББ "Скісна-78 Б" на користь ТОВ «ГК «Нафтогаз Уукраїни» суми заборгованості в розмірі 583 300,17 грн., інфляційних втрат в розмірі 152 166,44 грн., 3% річних в розмірі 24 148,06 грн., пені в розмірі 10 845,03 грн.
Частиною 14 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України визначено, якщо суд апеляційної, касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
За положеннями ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, до судових витрат відноситься судовий збір.
Судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України).
При цьому, з огляду на те, що апеляційна скарга ТОВ «ГК «Нафтогаз України» задоволенню не підлягає, в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору за подання вказаної апеляційної скарги покладається на позивача - ТОВ «ГК «Нафтогаз України».
Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 275, 277, 282-284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" - відмовити.
Апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" - задовольнити.
Рішення Господарського суду Одеської області від 31.05.2024 у справі №916/3886/23 - змінити, виклавши його резолютивну частину в наступній редакції:
«Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" задовольнити частково.
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" 102 744,74 грн. заборгованості за спожитий природний газ у січні-лютому 2022 та 1 541,17 грн. Судового збору за подання позовної заяви.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.».
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у сумі 13 775,15 грн.
Витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" залишити за позивачем.
Доручити Господарському суду Одеської області, на виконання даної постанови, видати відповідні накази із зазначенням повних реквізитів сторін.
Матеріали справи №916/3886/23 повернути до Господарського суду Одеської області.
Постанова відповідно до вимог ст. 284 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 3 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складений та підписаний 31.10.2024.
Головуючий суддя Савицький Я.Ф.
Суддя Богацька Н.С.
Суддя Колоколов С.І.
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122728216 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Савицький Я.Ф.