Справа № 420/34912/23
УХВАЛА
31 жовтня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Василяки Д.К.,
за участі: секретаря судового засідання Рудого В.А.,
представника позивача Домущі В.С.
представника відповідача Малюченка А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження клопотання представника відповідача про призначення технічної експертизи оригіналів документів по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю БЄЛ-ТРАНС до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю БЄЛ-ТРАНС до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Ухвалою від 01.01.2024 року відкрито загальне провадження у справі.
Ухвалою суду від 14.03.2024 року закрито підготовче судове засідання, справу призначено до розгляду по суті на 11.04.2024 року.
13.06.2024 року від представника відповідача надійшло клопотання про призначення технічної експертизи. Відповідач вважав, що в рамках розгляду даної судової справи виявляється нагальна необхідність у дослідженні спеціалістами оригіналів витребуваних у позивача документів.
Ухвалою суду від 21.06.2024 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про призначення технічної експертизи у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю БЄЛ-ТРАНС до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Судове засідання призначено на 31.10.2024 року.
23.10.2024 року до суду від представника відповідача надійшло клопотання про проведення технічної експертизи оригіналів документів.
Дане клопотання обґрунтоване тим, що ТОВ «БЄЛ-ТРАНС», на думку податкового органу надані до суду документи (заява на виконання ухвали, уточнена позовна заява, завірені додатки, заява про зміну предмету позову, зава про поновлення строків на звернення до суду, про усунення недоліків) підписано представником позивача з використанням відтиску факсиміле (роздруківка на принтері чи ксерокопія), що не передбачено чинним законодавством, а також враховуючи те, що факсиміле по своїй суті є копією графічного зображення підпису особи та не може бути доказом волевиявлення особи на підписання відповідного документа, вважає, що наявні підстави для встановлення відповідних обставин, шляхом проведення експертного дослідження, з метою подальшого ймовірного повернення позовної заяви позивачу без розгляду.
Відповідач вважає, що в рамках розгляду даної судової справи виявляється нагальна необхідність у дослідженні спеціалістами оригіналів наданих позивачем документів, а саме: заява ТОВ «БЄЛ-ТРАНС» разом з додатками, на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 (зареєстрована в контролюючому органі 28.12.2023 за №101851/6), на яких нанесено підпис (відтиск факсимільної печатки) директора ТОВ «БЄЛ-ТРАНС» Ліани Друзь; уточнена позовна заява про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень з додатками, на яких нанесено підпис (відтиск факсимільної печатки) директора ТОВ «БЄЛ-ТРАНС» Ліани Друзь; заява про зміну предмета позову, на якій нанесено підпис (відтиск факсимільної печатки) директора ТОВ «БЄЛ-ТРАНС» Ліани Друзь; заява про поновлення строків на звернення до адміністративного суду, на якій нанесено підпис (відтиск факсимільної печатки) директора ТОВ «БЄЛ-ТРАНС» Ліани Друзь; заява ТОВ «БЄЛ-ТРАНС» про усунення недоліків разом з додатками, на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 (вх. штамп ГУ ДПС в Одеській області №11668/6 від 29.01.2024) з описом форми Ф.107 з УКРПОШТИ.
У судовому засіданні призначеному 31.10.2024 року представник позивача заперечував проти задоволення клопотання про призначення технічної експертизи.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав клопотання про призначення технічної експертизи.
Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов наступного висновку: приписами статті 180 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) зазначено, що підготовче засідання проводиться судом з повідомленням учасників справи. У підготовчому засіданні суд:
1) оголошує склад суду, а також прізвища секретаря судового засідання, перекладача, спеціаліста, з`ясовує наявність підстав для відводів;
2) з`ясовує, чи бажають сторони вирішити спір шляхом примирення, провести позасудове врегулювання спору шляхом медіації або звернутися до суду для проведення врегулювання спору за участю судді;
3) у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви;
4) вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, заміну позивача, залучення співвідповідача, об`єднання справ і роз`єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше;
5) роз`яснює учасникам справи, які обставини входять до предмета доказування, які докази мають бути подані тим чи іншим учасником справи;
6) з`ясовує, чи повідомили сторони про всі обставини справи, які їм відомі;
7) з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання; вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше;
8) вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста;
9) за клопотанням учасників справи вирішує питання про забезпечення позову;
10) вирішує заяви та клопотання учасників справи;
11) направляє судові доручення;
12) встановлює строки для подання відповіді на відзив та заперечення;
13) встановлює строк для подання пояснень третіми особами;
14) встановлює строки та порядок врегулювання спору за участю судді за наявності згоди сторін на його проведення;
15) призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (засідань) для розгляду справи по суті;
16) встановлює порядок з`ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та порядок дослідження доказів, якими вони обґрунтовуються, під час розгляду справи по суті, про що зазначається в протоколі судового засідання;
17) вирішує питання про колегіальний розгляд справи;
18) здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Якщо доданий до справи або наданий суду учасником справи для ознайомлення документ або інший доказ викликає обґрунтований сумнів у його достовірності, учасник справи може просити суд виключити його з числа доказів і вирішувати справу на підставі інших доказів або вимагати проведення експертизи.
Клопотання та заяви учасника справи з питань, визначених у частині третій цієї статті, подані після закриття підготовчого засідання, залишаються без розгляду, за винятком випадків, коли вони стосуються доказів, поданих після закриття підготовчого засідання.
Відповідно до статті 204 КАС України, головуючий з`ясовує, чи мають учасники справи заяви чи клопотання, пов`язані з розглядом справи, які не були заявлені з поважних причин у підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом, та вирішує їх після заслуховування думки інших присутніх у судовому засіданні учасників справи. Суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
Згідно статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Як встановлено судом та не спростовано заявником, клопотання про призначення експертизи за межами підготовчого провадження, а також документи/докази (які на думку представника відповідача повинні бути досліджені в рамках проведення технічної експертизи) надані до закриття підготовчого засідання.
Крім того, суд зазначає, що згідно зі ст. 45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Частиною третьою статті 2 КАС України визначено неприпустимість зловживання процесуальними правами як одну з основних засад (принципів) адміністративного судочинства.
Частиною 2 ст. 45 КАС України передбачено, що урахуванням конкретних обставин справи суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню адміністративного судочинства, зокрема: подання клопотання (заяви) для вирішення питання, яке вже вирішено судом, за відсутності інших підстав або нових обставин, заявлення завідомо безпідставного відводу або вчинення інших аналогічних дій, які спрямовані на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи чи виконання судового рішення.
Якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.
Суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання учасником судового процесу його процесуальними правами, суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.
З урахуванням наведеного в цілому, суд приходить до висновку, що позивачем клопотання про призначення експертизи подано без дотримання строків, визначених КАС України, без зазначення обставин поважності пропуску строку на звернення з відповідною заявою, а відтак клопотання представника відповідача про призначення технічної експертизи залишається судом без розгляду.
Керуючись ст. ст. 102, 121, 180, 204, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача про призначення технічної експертизи оригіналів документів по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю БЄЛ-ТРАНС до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано суддею 31.10.2024 року.
Суддя Д.К.Василяка
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122740342 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Василяка Д.К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні