Справа № 203/2506/24
Провадження № 2-о/0203/86/2024
УХВАЛА
31 липня 2024 року Кіровський районний суд м. Дніпропетровська в залі суду в м. Дніпрі у складі:
головуючого судді - Ханієвої Ф.М.,
присяжних - Чурілова А.І., Широкова Р.Ю.,
за участю секретаря судового засідання - Сядро Г.Г.,
за участі:
представника заявника - Захаренко А.В. (в залі суду),
представника особи, стосовно якої подано заяву, - ОСОБА_2 (в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження клопотання представника заявника про призначення судово-психіатричної експертизи та клопотання представника особи, стосовно якої подано заяву, щодо питань судово-психіатричної експертизи в цивільній справі за заявою Органу опіки та піклування Центральної адміністрації Дніпровської міської ради в інтересах ОСОБА_3 , заінтересована особа: Комунальний заклад «Дніпропетровський дитячий будинок-інтернат» Дніпропетровської обласної ради, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки,
ВСТАНОВИВ
16.05.2024 року до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська звернувся Орган опіки та піклування Центральної адміністрації Дніпровської міської ради в інтересах ОСОБА_3 , заінтересована особа: Комунальний заклад «Дніпропетровський дитячий будинок-інтернат» Дніпропетровської обласної ради, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки, в якій заявник просить суд:
- визнати недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- встановити опіку над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- обов`язки опікуна покласти на адміністрацію комунального закладу «Дніпропетровський дитячий будинок-інтернат» Дніпропетровської обласної ради.
Відповідно до протоколів автоматизованого розподілу судової справи між суддями, попереднього відбору присяжних та автоматичного визначення присяжних від 16.05.2024 року, цивільну справу №203/2506/24, провадження №2-о/0203/86/2024, було розподілено головуючому судді Ханієвій Ф.М. та основним присяжним: Чурілову Андрію Ігоровичу та Широкову Роману Юрійовичу .
Ухвалою суду від 27.05.2024 року було відкрито провадження в цивільній справі в порядку окремого провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні.
У судове засідання, призначене на 31.07.2024 року, з`явились представник заявника та представник заінтересованої особи, стосовно якої розглядається справа.
Представник заінтересованої особи: Комунального закладу «Дніпропетровський дитячий будинок-інтернат» Дніпропетровської обласної ради в судове засідання не з`явився, про день,час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
В прохальній частині заяви, представник заявника просив призначити судово-психіатричну експертизу з метою визначення дієздатності ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На вирішення експертів представник заявника просив суд поставити такі питання:
- чи страждає ОСОБА_3 на будь-яке психічне захворювання?
- чи здатний ОСОБА_3 за станом здоров`я, усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
У судовому засіданні представник заявника підтримала вимоги клопотання та просила суд їх задовольнити, підстави та мету звернення до суду з клопотанням пояснила суду таким чином, як про це зазначено вище.
Представник заінтересованої особи, стосовно якої розглядається справа, пояснив суду, що підтримує клопотання представника заявника у повному обсязі та просить суд його задовольнити, оскільки без висновків експерта неможливо правильно вирішити вимоги заяви про визнання особи недієздатною та призначити їй опікуна.
Суд, заслухавши пояснення та думки учасників справи, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши норми ЦПК України, доходить таких висновків.
Відповідно до п. 1 ч. 1, частин 2-7 ст. 103 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, суд призначає експертизу.
У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Відповідно до положень ст. 105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити:
1) характер і ступінь ушкодження здоров`я;
2) психічний стан особи;
3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» від 25.02.1994 року № 4038-ХІІ, судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 7-1 Закону України «Про судову експертизу», підставою проведення судової експертизи є, зокрема, відповідне судове рішення.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 133 ЦПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.
Відповідно ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Відповідно до ч. 1, ч. 3, ч. 5 ст. 15 Закону України «Про судову експертизу», проведення науково-дослідними установами судових експертиз наукових розробок з питань організації та проведення судових експертиз фінансується за рахунок Державного бюджету України.
Проведення судових експертиз, обстежень і досліджень судово-медичними та судово- психіатричними установами здійснюється за рахунок коштів, які безпосередньо і цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з державного чи місцевого бюджету, за винятком випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Витрати на проведення судових експертиз науково-дослідними установами Міністерства юстиції України та судово-медичними і судово- психіатричними установами Міністерства охорони здоров`я України у цивільних і господарських справах відшкодовуються в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Відповідно до статей 20, 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» від 22.02.2000 року №1489-ІІІ, експертиза психічного стану особи (медико-соціальна експертиза втрати працездатності, військово-лікарська та інші) проводиться на підставах та в порядку, передбачених законами та прийнятими відповідно до них іншими нормативно-правовими актами.
Судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
У пункті 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.03.1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» рекомендовано, що судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Відповідно до пунктів 1, 10 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України 08.05.2018 року № 865, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.06.2018 року за № 719/32171, цей Порядок визначає організаційні засади проведення судово-психіатричної експертизи (далі - СПЕ).
Предметом СПЕ є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.
Суд, враховуючи, що для вирішення справи необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких неможливо встановити психічний стан особи, для правильного вирішення справи по суті, зобов`язаний призначити судово-психіатричну експертизу. Також суд враховує те, що учасники справи не заперечували проти переліку питань, наведених заявником у клопотанні.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може, зокрема, з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Суд зазначає, що з огляду на положення ст. ст. 133, 299 ЦПК України, а також ст. 15 Закону України «Про судову експертизу», витрати по оплаті судово-психіатричної експертизи слід віднести на рахунок держави.
Також суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі на час проведення експертизи, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України.
З урахуванням викладеного вище, клопотання представника заявника про призначення судово-психіатричної експертизи в цивільній справі підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 7, 13, 76, 103-108, 252, 259-261, 293, 294, 295-300, 353, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання представника заявника про призначення судово-психіатричної експертизи та клопотання представника особи, стосовно якої подано заяву, щодо питань судово-психіатричної експертизи в цивільній справі за заявою Органу опіки та піклування Центральної адміністрації Дніпровської міської ради в інтересах ОСОБА_3 , заінтересована особа: Комунальний заклад «Дніпропетровський дитячий будинок-інтернат» Дніпропетровської обласної ради, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки - задовольнити повністю.
Призначити в цивільній справі №203/2506/24 за заявою Органу опіки та піклування Центральної адміністрації Дніпровської міської ради в інтересах ОСОБА_3 , заінтересована особа: Комунальний заклад «Дніпропетровський дитячий будинок-інтернат» Дніпропетровської обласної ради, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки - судово-психіатричну експертизу.
Проведення судово-психіатричної експертизи доручити експертам Дніпровської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (адреса місцезнаходження: 49006, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, будинок 84; телефон: НОМЕР_1, НОМЕР_2; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
На вирішення експертів поставити наступні питання.
1) Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічне захворювання?
2) Чи здатний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом здоров`я усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
3) Чи може ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом здоров`я бути присутнім в судових засіданнях та особисто надавати пояснення по суті справи?
Витрати по оплаті судово-психіатричної експертизи віднести на рахунок держави.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
Надати для проведення судово-психіатричної експертизи матеріали цивільної справи №203/2506/24.
Провадження в цивільній справі №203/2506/24 - зупинити до отримання висновку експерта за результатами проведення судово-психіатричної експертизи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складений 07.08.2024 року.
Головуючий суддя Ф.М. Ханієва
Присяжні А.І. Чурілов
Р.Ю. Широков
Суд | Кіровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2024 |
Оприлюднено | 06.11.2024 |
Номер документу | 122781777 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Дніпропетровська
Ханієва Ф. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні