ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2024 року
м. Черкаси
Справа № 706/680/20Провадження № 22-ц/821/1150/24категорія: 302000000
Черкаський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого: Новікова О.М.
суддів: Гончар Н.І., Фетісової Т.Л.
секретаря: Винник І.М.
учасники справи:
позивач: ОСОБА_1
представник позивача: адвокат Стригунова Галина Іванівна
відповідачі: Державне підприємство «Дослідне господарство «Нива» Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, Виконавчий комітет Верхняцької селищної ради
розглянув у спрощеному позовному провадженні апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Стригунової Галини Іванівни на рішення Христинівського районного суду Черкаської області від 03 травня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до державного підприємства «Дослідне господарство «Нива» Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, виконавчого комітету Верхняцької селищної ради про визнання незаконними та скасування рішень про державну реєстрацію земельної ділянки.
в с т а н о в и в :
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
06.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Христинівського районного суду Черкаської області з позовними вимогами до Державного підприємства «Дослідне господарство «Нива» Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця Національної академії аграрних наук, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, виконавчого комітету Верхняцької селищної ради та просив : визнати незаконним і скасувати рішення відділу Держгеокадастру у Христинівському районі Черкаської області від 12 травня 2012 року про державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 площею 29,3350 гектарів за користувачем Державним підприємством «Дослідне господарство «Нива» Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України;
визнати незаконним і скасувати рішення виконавчого комітету Верхняцької селищної ради Христинівського району Черкаської області №42745022 від 29 серпня 2018 року про державну реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно земельної ділянки з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 площею 29,3350 гектарів за користувачем Державним підприємством «Дослідне господарство «Нива» Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України.
Позов ОСОБА_1 обґрунтував тим, що з грудня 2007 року він є орендарем земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 8,9127 гектарів, яка знаходиться в адміністративних межах Христинівської сільської ради Черкаської області ( за межами населеного пункту).
Право оренди у нього виникло на підставі укладеного 18.10.2007 з Христинівською районною державною адміністрацією Черкаської області та посвідченого приватним нотаріусом Бевзюком В.П. договору оренди земельної ділянки, за умовами якого орган державної виконавчої влади передав йому у строкове платне користування земельну ділянку площею, що визначена згідно з технічною документацією, виготовленою Христинівським районним відділом Черкаської регіональної філії ДП «Центрального державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», та актом визначення меж земельної ділянки в натурі на місцевості від 28.07.2007.
У липні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки наданої йому у користування. Однак у наданні такого дозволу йому було відмовлено з тих мотивів, що земельна ділянка, на яку позивач заявляє свої права, є власністю держави і перебуває у постійному користуванні Державного підприємства «Дослідне господарство «Нива».
Також ОСОБА_1 зазначив, що відділ Держгеокадастру у травні 2012 року до Державного земельного кадастру вніс відомості про реєстрацію земельної ділянки 7124687500:03:002:0001 не перевіривши того факту, що частина цієї земельної ділянки вже зареєстрована в Державному реєстрі земель за позивачем. Вважаючи, що держава в особі Державного підприємства «Нива» протиправно заволоділа частиною земельної ділянки, якою він користується на умовах оренди з 2007 року, а виготовлений на замовлення ДП ДГ «Нива» проект землеустрою призвів до подвійної реєстрації частини земельної ділянки, його право орендаря підлягає судовому захисту.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Христинівського районного суду Черкаської області від 01.03.2021 залишеним без змін постановою Черкаського апеляційного суду від 18.08.2021 в задоволенні первісного та зустрічного позовів відмовлено повністю.
Прийнятою 01.12.2021 постановою Верховного Суду рішення Христинівського районного суду від 01.03.2021 та постанова Черкаського апеляційного суду від 18.08.2021 в частині вирішення позовних вимог ОСОБА_1 до Державного підприємства «Дослідне господарство «Нива», Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, виконавчого комітету Верхняцької селищної ради про визнання незаконними та скасування рішень про державну реєстрацію земельної ділянки скасовані, а справа в цій частині направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.
Рішення Верховного Суду мотивоване тим, що враховуючи, що у зв`язку з неналежним дослідженням зібраних доказів судами попередніх інстанцій не встановлені фактичні обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, ухвалені ними судові рішення в частині вирішення позовних вимог ОСОБА_1 до ДП «Дослідницьке господарство «Нива», Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Виконавчого комітету Верхняцької селищної ради про визнання незаконними та скасування рішень про державну реєстрацію земельної ділянки, не можуть вважатися законними і обґрунтованими, а тому підлягають скасуванню з передачею справи в цій частині на новий розгляд до суду першої інстанції.
Рішенням Христинівського районного суду Черкаської області від 03 травня 2024 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до державного підприємства «Дослідне господарство «Нива» Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, виконавчого комітету Верхняцької селищної ради про визнання незаконними та скасування рішень про державну реєстрацію земельної ділянки відмовлено повністю.
Рішення суду мотивоване тим, що доказів формування переданої позивачу за догвором оренди від 18.10.2007 року земельної ділянки площею 8,9127 га суду не надано. Навпаки, судом свстановлено, що відомості про формування земельної ділянки, внесення її до Поземельної книги з формуванням АС ДЗК відсутні. У доданій до договору оренди план-схемі земельна ділянка з такою площею та конфігурацією не значиться. Відповідно до висновку судової земельно-технічної експертизи земельна ділянка площею 8,9127 га чітких меж не має, межові знаки відсутні, фактично позивач використовує ділянку площею 9,6546 га.
Крім того районний суд вказав, що пункт 24 розділу Х ЗК України набрав чинності 27.05.2021, право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7124687500:03:002:0021 площею 4,688 га зареєстроване 02.02.2021. Отже, на час вирішення спору правомочностями щодо земельної ділянки, право на яку заявляє позивач, наділена Христинівська міська рада, а не Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області, тому позовна вимога спрямована не до належного відповідача. Також не може виступати відповідачем у справі виконавчий комітет Верхняцької селищної ради Христинівського району Черкаської області, оскільки такий орган місцевого самоврядування у зв`язку з проведеною адміністративною реформою припинив свою діяльність з дня затвердження рішенням Христинівської міської ради №1-34-VIIІ від 11.12.2020 кількісного і персонального складу виконавчого комітету Христинівської міської ради.
Отже, вимога позивача про визнання незаконним і скасування рішення про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 площею 29,3350 га також є неефективним способом захисту і суперечить вимогам діючого земельного законодавства. Заявивши вимогу про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Верхняцької селищної ради про державну реєстрацію земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 площею аж 29,3350 га за користувачем Державним підприємством «Дослідне господарство «Нива», позивач ОСОБА_1 не довів у суді, що його цивільне право буде захищене чи відновлене у такий спосіб.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
У червні 2024 року представник ОСОБА_1 - адвокат Стригунова Галина Іванівна подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом 1 інстанції норм процесуального та матеріального права, неправильне встановлення обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення суду 1 інстанції та прийняти постанову, якою визнати незаконним та скасувати рішення відділу Держгеокадастру у Христинівському районі Черкаської області від 28 травня 2012 року та рішення виконавчого комітету Верхняцької селищної ради Христинівського району Черкаської області №42745022 від 29 серпня 2018 року, стягнути витрати, пов`язані з вирішенням справи в суді.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
Апеляційна скарга представника ОСОБА_1 - адвоката Стригунової Галини Іванівни мотивована тим, що позивачем до суду подано негаторний позов з метою усунення перешкод в реєстрації його права оренди земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Вказує, що суд 1 інстанції ухилився від вирішення питання щодо законності та(або) протиправності спірних рішень державного кадастрового реєстратора та державного реєстратора.
Зазначає, що в позовній заяві ОСОБА_1 доводив, що він є орендарем земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 8,9127га, яка знаходиться в адміністративних межах Христинівської сільської ради Христинівського району Черкаської області на підставі договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, укладеного ОСОБА_1 із Христинівською районною адміністрацією 18 жовтня 2007 року, посвідченого державним нотаріусом Христинівської районної державної нотаріальної контори Безюком В.П. за реєстровим № 3515 та зареєстрованого у Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центрального державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11 грудня 2007 року за № 040779500003.
Доводи особи, яка подала відзив на апеляційну скаргу
У червні 2024 року Державне підприємство «Дослідне господарство «Нива» Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України подало відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Вказує, що позиція позивача про те, що у постійному користуванні ДП ДГ «Нива» земельна ділянка площею 29,3350га з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 не перебувала, є недостовірним та таким, що вводять суд в оману.
Стверджує, що заявлена вимога ОСОБА_1 про скасування рішень про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 площею 29,3350 гектарів за користувачем Державним підприємством «Дослідне господарство «Нива» Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України не лише не свідчить про висунення негаторної вимоги, а й не дає підстав для тверджень, що у ОСОБА_1 наявне право на зареєстровану за державним підприємством земельну ділянку такої площі.
Надходження апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції
03 червня 2024 року до Черкаського апеляційного суду надійшла апеляційна скарга представника ОСОБА_1 - адвоката Стригунової Галини Іванівни на рішення Христинівського районного суду Черкаської області від 03 травня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до державного підприємства «Дослідне господарство «Нива» Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, виконавчого комітету Верхняцької селищної ради про визнання незаконними та скасування рішень про державну реєстрацію земельної ділянки.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03 червня 2024 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя (суддя-доповідач) Новіков О.М., судді Василенко Л.І., Карпенко О.В.
Ухвалою Черкаського апеляційного суду від 04 червня 2024 року відкрито апеляційне провадження.
Ухвалою Черкаського апеляційного суду від 24 червня 2024 року справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи про її розгляд.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24 липня 2024 року, у зв`язку з заявами про самовідвід суддів Василенко Л.І. та Карпенко О.В., визначено склад колегії суддів: головуючий суддя (суддя-доповідач) Новіков О.М., судді Гончар Н.І., Фетісова Т.Л.
Фактичні обставини справи, встановлені судом першої інстанції
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ЧР № 000046, виданого 29 грудня 1998 року на підставі рішення Христинівської районної ради народних депутатів від 31 липня 1998 року № 4-9, Дослідному елітно-насінницькому господарству «Нива» (ДП «Дослідне господарство «Нива») надано в постійне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва 2 774,7 га землі в межах згідно з планом землекористування. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 49.
Державний акт на право постійного користування складений відповідно до виготовленого у 1998 році Черкаським філіалом Інституту землеустрою технічного звіту по складанню державного акта на право постійного користування землею дослідному елітно насінницькому господарству «Нива» Христинівського району Черкаської області (том 1 а.с.65-86).
Технічний звіт по складанню державного акту містить, у тому числі, геодезичні дані окружної межі дослідного господарства «Нива» (том 1 а.с.71), геодезичні дані ділянок господарства та інших землекористувачів. До складу угідь ДП ДГ «Нива» входили 2481,6 га сільськогосподарських земель, лісів і інших лісовкритих площ 127,9 га, забудованих земель 65,6 га, відкритих заболочених земель 48,0 га, відкритих земель без рослинного покриття 2,4 га, води 49,2 га, а всього 2774,7 га (том 1 а.с. 82-83). Також технічним звітом землі розподілені по ділянках в розрізі землеволодільців і землекористувачів (том 1 а.с.80).
18 жовтня 2007 року між Христинівською РДА (орендодавець) та позивачем ОСОБА_1 (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, за умовами якого ОСОБА_1 передано в оренду земельна ділянка сільськогосподарського призначення загальною площею 8,9127 га в адміністративних межах Христинівської сільської ради. Договір укладений строком на 49 років, посвідчений державним нотаріусом Христинівської районної державної нотаріальної контори та зареєстрований у Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 11 грудня 2007 року за № 0407795003. Земельна ділянка передана в оренду на підставі розпорядження Христинівської РДА від 26 вересня 2007 року № 220.
В оренду земельна ділянка передавалась без проекту її відведення (п.18 договору оренди); невід`ємними його частинами є кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використання та встановлених земельних сервітутів, акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), акт приймання передачі об`єкта оренди.
Водночас пунктом 2 договору оренди визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 8,9127 гектарів, у тому числі рілля 8,9127 га, згідно з технічною документацією виготовленою Христинівським районним відділом Черкаської регіональної філії ДП «Центрального державного земельного кадастру при Державному комітеті України про земельних ресурсах», що додається до цього договору і є його невід`ємною частиною.
Документація із землеустрою щодо встановлення та визначення меж земельної ділянки площею 8,9127 га або інша документація, що складалася під час відведення ОСОБА_1 земельної ділянки в користування, суду не надана.
Доданий до договору оренди кадастровий план земельної ділянки містить відомості про те, що вона розташовується за адресою с. Христинівка, при цьому геодезичні дані земельної ділянки у ньому відсутні (том 1 а.с. 12), відомостей про встановлення межових знаків під час формування земельної ділянки і їх передачу користувачу суду не надані.
На план - схемі земельної ділянки, як невід`ємної частини договору оренди землі від 18.10.2007, схематично зображені земельні ділянки площею 72,3 га, 74,7 га, 73,2 га, 4,0 га (з позначкою госп. дв.), 3,9 га (з позначкою госп. дв.), 8,6 га (з позначкою літній табір). Схематичне зображення земельної ділянки переданої в оренду ОСОБА_1 відсутнє ( том 1 а.с.15).
Листом від 23.08.2019 Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області відмовило позивачу у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки площею 8,9127 га в адмінмежах Христинівської сільської ради Христинівського району Черкаської області, оскільки частина земельної ділянки, на яку позивач претендує, перебуває у постійному користуванні ( том 1 а.с.8).
Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09 червня 2020 року за ДП «Дослідне господарство «Нива» на праві постійного користування зареєстрована земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 29,3350 га, кадастровий номер 7124687500:03:002:0001, в адміністративних межах Христинівської сільської ради. Орган, який зареєстрував земельну ділянку, - відділ Держгеокадастру у Христинівському районні Черкаської області. Дата державної реєстрації земельної ділянки - 25 грудня 1998 року. Документація із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, - проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості), 28 травня 2012 року, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 23.08.2018 зареєстроване право постійного користування ДП ДГ «Нива» на земельну ділянку площею 29,335 га з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 (том 1 а.с.18-25).
Також, крім, цієї земельної ділянки, право постійного користування ДП ДГ «Нива» зареєстроване на 76 земельних ділянок.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 29,3350 га (том 1 а.с.88-90) виготовлений у 2012 році приватним підприємством «Земекспертцентр» на підставі дозволу, наданого розпорядженням Христинівської райдержадміністрації №60/01-02-1 від 28.04.2012 ( том 1 а.с. 87).
Відповідно до інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку (том 2 а.с.242) 02.02.2021 виконавчий комітет Христинівської міської ради зареєстрував право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7124687500:03:002:0021 площею 4,688 га, орендарем якої є ОСОБА_1 . Аналогічного змісту обставини підтверджує і інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 11.02.2022 ( том 2 а.с.243-244).
Земельна ділянка площею 4,688 га з кадастровим номером 7124687500:03:002:0021 у власність Христинівської міської ради передана Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області за актом приймання передачі від 03.12.2020 (том 2 а.с.245).
За змістом п.4.4 Статуту ДП ДГ «Нива» земельні ділянки, які надані в постійне користування підприємству для розміщення його об`єктів, здійснення науково дослідної та господарської діяльності є державною власністю. Вилучення його земельних ділянок може здійснюватися лише за згодою Президії Академії відповідно до норм чинного законодавства.
За висновком судової земельно технічної експертизи №1087/22-23 від 02.08.2023 чіткі межі та сформованими є земельні ділянки з кадастровим номером 7124687500:03:002:0021 площею 4,6866 га і з кадастровим номером 7124687500:03:002:0021 площею 29,335 га. ОСОБА_1 фактично використовує земельну ділянку площею 9,6546 га. За умовами договору оренди від 18.10.2007 йому в користування надавалась земельна ділянка площею 8,9127 га, відомості про формування якої відсутні. ОСОБА_1 самовільно без правовстановлюючих документів користується земельними ділянками площею 5,0844 га та 0,1406 га (том 3 а.с.61). Межі земельної ділянки, яка з грудня 2007 року зареєстрована за ОСОБА_1 на підставі договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення накладається на межі земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 загальною площею 29,3350 га, що перебуває у постійному користуванні ДП ДГ «Нива», площа накладання 4,2183 га.
За приписами п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності або користування на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. З Державного акта на право постійного користування, технічного звіту про його складання та геодезичних даних окружної межі господарства «Нива» випливає, що земельна ділянка з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 площею 29,225 га перебуває в каталозі координат окружної межі землекористування, що складений у 1998 році.
Крім іншого, суд звертає увагу на те, що Державним актом на право постійного користування серії ІІ-ЧР №000046 від 24.12.1998 підтверджуються зовнішні межі землекористування підприємства «Нива», а не межі конкретної земельної ділянки, тому твердження позивача та його представника про не підтвердження Державним актом №000046 від 24.12.1998 прав ДП ДГ «Нива» на земельну ділянку з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 площею 29,335 га та формування її за рахунок переданої йому у 2007 році в користування не сформованої земельної ділянки площею 8,9127 га колегія суддів відхиляє як необґрунтовані та недостовірні, оскільки вони суперечать нормам діючого законодавства, які регулювали земельні відносини у 1998 році, та зазначеним вище документам. Адже власність держави на земельну ділянку з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 площею 29,335 га було первинним.
Доказів формування переданої позивачу договором оренди від 18.10.2007 земельної ділянки площею 8,9127 га суду не надано. Навпаки, судовим розглядом з`ясовано, що відомості про формування земельної ділянки, внесення її до Поземельної книги з формуванням за допомогою АС ДЗК відсутні. У доданій до договору оренди план - схемі земельна ділянка такою площею і конфігурацією не значиться.
Відповідно до висновку судової земельно технічної експертизи земельна ділянка площею 8,9127 га чітких меж не має, межові знаки відсутні, фактично позивач використовує ділянку площею 9, 6546 га.
Водночас, Державний земельний кадастр та Державний реєстр речових прав на нерухоме майно містять відомості про реєстрацію за позивачем права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 7124687500:03:002:0021 площею 4,688 га, а за висновком судової земельно технічної експертизи саме ця земельна ділянка є сформованою і право її оренди виникло згідно з договором оренди від 18.10.2007.
При вирішенні спірних правовідносин акт визначення меж земельної ділянки в натурі суд не враховує, оскільки за змістом цього документу метою його складення було погодження розмірів меж земельної ділянки, а не погодження меж із суміжними землекористувачами і закріплення їх межовими знаками. Крім іншого, в акті викладені обставини, які суперечать кадастровому плану земельної ділянки. Так, за даними кадастрового плану розмір меж Христинівської сільської ради від А до Б складає 606,21 м, а за даними акта визначення меж 1091,48 м. Причини цих розбіжностей, позивач суду не надав.
Більше того, керівник ДП ДГ «Нива» повноваженнями розпоряджатись земельними ділянками, що надані підприємству лише у володіння та користування, не наділений, тому його погодження суд оцінює як не легітимне.
Мотивувальна частина
Позиція Апеляційного суду
Згідно зі статтею 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, а відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Відповідно до частини першої статті 352 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, Черкаський апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга представника ОСОБА_1 - адвоката Стригунової Галини Іванівни не підлягає до задоволення.
Мотиви, з яких виходить Апеляційний суд, та застосовані норми права
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам закону рішення суду 1 інстанції відповідає.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен встановити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси особи, і залежно від встановленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або про відмову в їх задоволенні.
За приписами статей 19, 23 ЗК України в редакції 1993 року земельні ділянки у користування надаються районними Радами народних депутатів і право постійного користування землею посвідчується державним актом, який видається і реєструється районними Радами народних депутатів. Згідно з положеннями Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею ( у тому числі на умовах оренди), що затверджена наказом Держкомзему України №28 від 15.04.1993, технічна документація при складанні державних актів на право постійного користування включає: виписку з рішення відповідного органу про надання земельної ділянки; журнали і абриси геодезичних вимірювань; каталог координат окружної межі землекористування; план земельної ділянки; відомість обчислення площ; експлікацію земельних угідь; матеріали погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками і землекористувачами.
Статтею 125 ЗК України в редакції на час укладення договору оренди землі з позивачем передбачено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
За приписами ч.1,2 ст. 25 чинного на час укладення з позивачем договору оренди землі Закон України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. Одними з видів проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок є проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та проекти землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок (ч.1 ст. 50 Закону України «Про землеустрій).
Згідно з ч.1 ст. 51 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо створення нових землеволодінь та землекористувань розробляються з метою обґрунтування розмірів і меж земельних ділянок з урахуванням вимог щодо раціонального використання та охорони земель.
Статтею 202 ЗК України в редакції на час укладення договору оренди землі з позивачем визначалось, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Затверджений наказом Держкомзему України №174 від 02.03.2007 Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель зазначає, що державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК. При цьому автоматизована система державного земельного кадастру (АС ДЗК) - інформаційна система, що містить відомості про правовий режим земель, державну реєстрацію земельних ділянок, кадастрове зонування, кадастрові зйомки, бонітування ґрунтів, економічну оцінку земель, грошову оцінку земельних ділянок, облік кількості та якості землі.
Абзацом першим пункту 2розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» прийнятого 07.11.2011 Закону України «Про Державний земельний кадастр»визначено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
За приписами п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності або користування на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. З Державного акта на право постійного користування, технічного звіту про його складання та геодезичних даних окружної межі господарства «Нива» випливає, що земельна ділянка з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 площею 29,225 га перебуває в каталозі координат окружної межі землекористування, що складений у 1998 році.
Колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції, встановлюючи обставини по справі, вірно взяв до уваги вищезазначені факти, в сукупності з наданими сторонами доказами, оцінив їх під час постановлення своїх висновків та ухвалив законне та обгрунтоване рішення.
Районний суд вірно вказав, що пункт 24 розділу Х ЗК України набрав чинності 27.05.2021, право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7124687500:03:002:0021 площею 4,688 га зареєстроване 02.02.2021. Отже, на час вирішення спору правомочностями щодо земельної ділянки, право на яку заявляє позивач, наділена Христинівська міська рада, а не Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області, тому позовна вимога спрямована не до належного відповідача. Також, не може виступати відповідачем у справі виконавчий комітет Верхняцької селищної ради Христинівського району Черкаської області, оскільки такий орган місцевого самоврядування у зв`язку з проведеною адміністративною реформою припинив свою діяльність з дня затвердження рішенням Христинівської міської ради №1-34-VIIІ від 11.12.2020 кількісного і персонального складу виконавчого комітету Христинівської міської ради.
Також суд першої інстанції вірно зауважив, що заявивши вимогу про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Верхняцької селищної ради про державну реєстрацію земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 7124687500:03:002:0001 за користувачем Державним підприємством «Дослідне господарство «Нива», позивач ОСОБА_1 не довів у суді, що його цивільне право буде захищене чи відновлене у такий спосіб. Отже вимога позивача про визнання незаконним і скасування рішення про державну реєстрацію земельної ділянки є неефективним способом захисту і суперечить вимогам діючого земельного законодавства.
Такі висновки суду першої інстанції ґрунтуються на матеріалах справи і відповідають вимогам закону.
Посилання представника позивача, як на підставу апеляційного оскарження, на застосування норм права судом першої інстанції без урахування висновків у подібних правовідносинах, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі №823/2024/16 (провадження №11377апп18), від 24 квітня 2019 року у справі №128/3751/14-а (провадження №11-1451апп18), від 07 серпня 2019 року у справі №193/11/17 (провадження №14-342цс19), не заслуговують на увагу, оскільки у справі, яка переглядається, та у справах, на які посилається представник, стосуються правовідносин, які не є подібними до правовідносин у справі, що переглядається, обставини, встановлені в цій справі, суттєво відрізняються від обставин, встановлених у зазначених вище справах.
Наведені у апеляційній скарзі доводи зводяться до незгоди з висновками суду попередньої інстанції стосовно установлення обставин справи, містять посилання на факти, що були предметом дослідження й оцінки судом першої інстанції, який обґрунтовано їх спростував.
Суд першої інстанції виконав вказівки касаційного суду, правильно визначився з правовідносинами, що виникли в даному випадку та застосував закон, що їх регулює. За наслідком апеляційного перегляду порушень матеріального чи процесуального закону судом першої інстанції не встановлено.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постановлене у справі судове рішення є законним та обґрунтованим і підстав для його зміни чи скасування за наведеними у скарзі доводами колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 35, 258, 374, 375, 381- 384 ЦПК України, апеляційний суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Стригунової Галини Іванівнизалишити без задоволення.
Рішення Христинівського районного суду Черкаської області від 03 травня 2024 року у залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення, в порядку та за умов визначених ЦПК України.
Повний текст постанови виготовлено 15 жовтня 2024 року.
Головуючий: О.М. Новіков
Судді : Н.І. Гончар
Т.Л. Фетісова
Суд | Черкаський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2024 |
Оприлюднено | 07.11.2024 |
Номер документу | 122799469 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку |
Цивільне
Черкаський апеляційний суд
Новіков О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні