Ухвала
від 28.10.2024 по справі 757/49696/24-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/49696/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3

захисника ОСОБА_4

підозрюваного ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 у кримінальному провадженні №42023000000000548 про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд слідчого судді надійшло вказане клопотання.

Обґрунтовуючи клопотання, слідчий зазначив, що слідчими Управління з досудового розслідування військових правопорушень, а також порушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, вчинених внаслідок ведення Російською Федерацією, із залученням представників інших держав, агресивної війни проти України, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000548 від 31.03.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 409, ч. 2, ст. 111, ч. 5 ст. 426-1 КК України.

Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням здійснюється прокурорами Спеціалізованої прокуратури сфері оборони Офісу Генерального прокурора.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової військової служби у Службі безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 № 1053 (втратило чинність на підставі Указу Президента України № 1262/2007 від 27.12.2007), наказом Голови Служби безпеки України від 01.08.1996 ОСОБА_5 прийнятий на військову службу в Службу безпеки України.

Будучи відповідно до частини першої статті 19, частини першої статті 20 Закону України «Про Службу безпеки України» співробітником-військовослужбовцем Служби безпеки України, умови і порядок виконання яким своїх обов`язків визначаються, згідно з частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», абзацом 4 пункту 5 Положення від 27.12.2007 № 1262/2007, являвся військовослужбовцем (крім строкової служби), який прийняв Військову присягу на вірність народу України, проходить військову службу та на якого поширюється порядок проходження військової служби у Збройних Силах України.

ОСОБА_5 прийняв військову присягу, присягнувши Українському народові завжди бути йому вірним і відданим, обороняти Україну, захищати її суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, накази командирів, неухильно додержуватися Конституції України та законів України, зберігати державну і військову таємницю, виконувати свої обов`язки в інтересах співвітчизників, ніколи не зрадити Українському народові.

Чергове військове звання «полковник» ОСОБА_5 присвоєно наказом від 31.12.2015 № 1460-ос.

Наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.10.2023 полковник ОСОБА_5 виведений у розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_2.

Наказом Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України від 15.12.2023 № № 314-ОС/дск ОСОБА_5 призначений на посаду старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах 7 відділу (з дислокацією у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) 5 управління (з дислокацією у м. Дніпро) ІНФОРМАЦІЯ_2.

Місцем несення ОСОБА_5 служби визначена адреса розташування 7 відділу (з дислокацією у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) 5 управління (з дислокацією у м. Дніпро) ІНФОРМАЦІЯ_2.

Проте, полковник ОСОБА_5 будучи військовослужбовцем (крім строкової служби) Служби безпеки України та проходячи військову службу у період з 19.10.2023 по 15.12.2023 в розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_2 Голови Служби безпеки України, а з 15.12.2023 по теперішній на посаді час старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах 7 відділу (з дислокацією у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) 5 управління (з дислокацією у м. Дніпро) ІНФОРМАЦІЯ_2, будучи обізнаним з вимогами діючого законодавства, яке регламентує порядок проходження військової служби, діючи умисно у невстановлений досудовим розслідуванням час вчинив закінчений замах на ухилення військовослужбовця від несення обов`язків військової служби шляхом підроблення документів, вчинене в умовах воєнного стану, за наступних обставин.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який продовжено та діє по теперішній час.

Права та обов`язки ОСОБА_5 як військовослужбовця СБ України, визначались наступними нормативними актами.

Так, статтею 17 Конституції України визначено його обов`язки щодо захисту суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності України, забезпечення державної безпеки, у тому числі - економічної та інформаційної безпеки як найважливішої функції держави, справою всього українського народу. Обов`язок посадових осіб державної влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, визначено статтею 19 Основного Закону.

Крім того, відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з статтею 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частин першої та другої статті 2 згаданого Закону, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до вступу до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV та частини 4 преамбули до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 551-XIV, їх положення поширюються на військовослужбовців Служби безпеки України.

З метою виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України, полковник ОСОБА_5 як військовослужбовець, був зобов`язаний:

- відповідно до статей 11, 12, 14, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України:

свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок (абзац 2 статті 11); беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини (абзац 4 статті 11); постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України (абзац 5 статті 11); дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України (абзац 7 статті 11); доповідати про все, що з ним сталося і стосується виконання службових обов`язків своєму безпосередньому начальникові, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо) (стаття 12); із службових та особистих питань звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника (стаття 14); виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, які визначені статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями (стаття 16);

- відповідно до частини 2 преамбули, а також статей 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України:

незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг неухильно керуватися вимогами цього Статуту (частина 2 преамбули); додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів (абзац 2 статті 4); сумлінно, точно та у встановлений строк виконувати накази і розпорядження командира (частина перша статті 6).

У той же час, відповідно до абзацу 17 пункту 48 згаданого Положення від 27.12.2007 №1262/2007, в редакції Указу Президента України від 05.08.2022 № 560/2022, що набрав чинності 09.08.2022, із загальної тривалості періоду перебування у розпорядженні прямих начальників (командирів) виключається час перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустках, передбачених пунктом 53 цього Положення, час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення із перебуванням безпосередньо в районах антитерористичної операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпеченні їх здійснення із перебуванням безпосередньо в районах здійснення таких заходів, а також період служби в умовах воєнного стану.

Відповідно до абзацу 1 пункту 4.9 розділу IV вказаної Інструкції від 14.10.2008 №772 зарахування військовослужбовців у розпорядження відповідних начальників (пункт 48 Положення від 27.12.2007 №1262/2007) - це визначення їх тимчасового службово-посадового становища, коли вони проходять військову службу у підпорядкуванні відповідних начальників, але без призначення на конкретні посади.

Згідно із абзацом 13 пункту 48 згаданого Положення від 27.12.2007 №1262/2007, яке, зокрема, визначає порядок проходження військової служби особами офіцерського складу Служби безпеки України, військовослужбовці зараховані в розпорядження продовжують проходити військову службу та виконують обов`язки військової служби (завдання) у межах, визначених тією посадовою особою, у розпорядженні якої вони перебувають.

Згідно з пунктами 1, 3 частини четвертої статті 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його направлено туди за наказом відповідного командира (начальника).

Таким чином військовослужбовець - полковник ОСОБА_5 перебуваючи у період з 19.10.2022 по 15.12.2023 у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідно до абзацу 17 пункту 48 згаданого Положення від 27.12.2007 №1262/2007 (в редакції вказаного Указу Президента України від 05.08.2022 № 560/2022) продовжував проходити військову службу в умовах воєнного стану.

Так, перебуваючи у м. Запоріжжя, більш точне місце досудовим розслідуванням не встановлено, у невстановленому досудовим розслідуванням час, але не пізніше 14.11.2023 у ОСОБА_5 виник протиправний умисел на ухилення від несення обов`язків військової служби шляхом симуляції хвороби та підроблення документів, вчинене в умовах воєнного стану, який він реалізував за наступних обставин.

Так, 14.11.2023 через застосунок-месенджер свого мобільного телефону ОСОБА_5 із невстановленою в ході досудового розслідування особою домовився щодо підшукання хворого з необхідною патологією та підшукання необхідного лікаря, який допоможе в симуляції хвороби та яким буде внесено недостовірні відомості до медичних документів, на підставі яких можна буде встановити факт непридатності до подальшого проходження військової служби.

У подальшому під час спілкування з вказаною особою ОСОБА_5 спитав про можливість під`їхати до лікаря з метою обговорення всіх деталей та зазначив про те, що буде краще, якщо все спланувати завчасно.

На виконання вказаного прохання 23.11.2023 по під час спілкування із вказаною вище невстановленою досудовим розслідуванням особою через застосунок-месенджер ОСОБА_5 отримав контактні дані лікаря Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої допомоги» Запорізької міської ради» (далі за текстом - КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР), який сприятиме в симуляції хвороби під час проходженні медичного лікування для отримання необхідного діагнозу, використання якого у подальшому надасть можливість ухилитись від проходження військової служби.

Так, у заздалегідь визначену дату 27.11.2023 о 13 год. 10 хв. ОСОБА_5 шляхом виклику швидкої медичної допомоги був доставлений до КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР, де під час первинного огляду лікарем ОСОБА_7 , яка є завідувачем кардіологічного відділення КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР, з метою симуляції хвороби ОСОБА_5 поскаржився на дискомфорт у грудях стискаючого характеру, відчуття нестачі повітря, слабкість, емоційну лабільність та повідомив про погіршення стану самопочуття за два дні до госпіталізації.

За результатом медичного огляду ОСОБА_5 було госпіталізовано до кардіологічного відділення КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР, де він знаходився на лікуванні до 06.12.2023.

У період часу з 27.11.2023 до 06.12.2023 перебуваючи на лікуванні у кардіологічному відділенні КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР з метою реалізації свого злочинного умислу спрямованого на ухилення від несення обов`язків військової служби шляхом підроблення документів, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою з невстановленою в ході досудового розслідування особою із використанням месенджерів домовився та узгодив план дій під час лікування, що надасть можливість отримання потрібного діагнозу, який у подальшому дозволить надати його до Центральної військово-лікарської комісії Військово-медичного управління Служби безпеки України з метою встановлення потрібного ступеню непридатності до проходження військової служби, що в свою чергу надасть можливість звільнитись з лав Служби безпеки України, та в такий спосіб ухилитись від проходження військової служби.

05.12.2023 по під час спілкування із вказаною вище невстановленою досудовим розслідуванням особою через застосунок-месенджер ОСОБА_5 отримав декілька варіантів виписок із медичної карти стаціонарного хворого з різними діагнозами з метою надання вибору ОСОБА_5 потрібного йому, на що останній відповів що закинув людям, які мають погодити, та подякував.

Надалі ОСОБА_5 06.12.2023 або пізніше після виписки у невстановленому місці та спосіб отримав медичний документ - виписку із медичної картки стаціонарного хворого ОСОБА_5 №19213 КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР, до якої було внесено завідомо неправдиві відомості щодо клінічного діагнозу, а саме: «гострий передньо-боковий не Q-інфаркт міокарда», який він симулював.

08.12.2023 ОСОБА_5 , діючи на виконання своєї мети щодо звільнення з військової служби, отримавши підроблену виписку, відповідно до якої він симулював хворобу, направив рапорт на адресу керівництва ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєструвавши його за №17/5/4-4776нт, про звільнення його з військової служби у запас Служби безпеки України у зв`язку із суттєвим погіршенням стану здоров`я (післяінфарктний стан).

Разом із тим, ОСОБА_5 рапортом від 27.12.2023 №17/5/4-4951нт на начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив про необхідність направлення його на проходження військово-лікарської комісії та скасування наказу про призначення на посаду старшого оперуповноваженого з ОВС 5 управління ДВКР СБ України.

У подальшому, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння і передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання ОСОБА_5 не бажаючи надалі проходити військову службу у Службі безпеки України, переслідуючи мету подальшого звільнення з лав Служби безпеки України та ухилення від виконання обов`язків військової служби в умовах воєнного стану, 24.01.2024 подав до Центральної військово-лікарської комісії Військово-медичного управління Служби безпеки України завірену ОСОБА_5 копію виписки із медичної карти стаціонарного хворого №19213 від 06.12.2023, до якої внесено завідомо недостовірні відомості щодо перенесення ним захворювання, яке він симулював, із наступним діагнозом: «гострий передньо-боковий не Q-інфаркт міокарда», тим самим виконавши усі дії, які вважав необхідним для доведення кримінального правопорушення до кінця, проте кримінальне правопорушення не було закінчено з причин, що не залежали від його волі, а саме за даними об`єктивного дослідження військово-лікарською комісією центрального госпіталю Військово-медичного управління Служби безпеки України, яка на підставі статей Розкладу хвороб Положення про медичний огляд у Службі безпеки України, затвердженого наказом Центрального управління СБУ від 03.01.2019 №2/ДСК, постановляє ступінь придатності до військової служби, не встановила діагноз у вигляді: «гострий передньо-боковий не Q-інфаркт міокарда», у зв`язку із чим, ОСОБА_5 , відповідно до свідоцтва про хворобу №12/48 від 24.01.2024, визнано непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час, що не дало змогу ОСОБА_5 реалізувати свій злочинний умисел, направлений на ухилення від несення обов`язків військової служби, вчинене в умовах воєнного стану.

Таким чином, полковник ОСОБА_5 , будучи військовослужбовцем Служби безпеки України, перебуваючи з 19.10.2023 у розпорядженні начальника ДВКР Служби безпеки України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння і передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою ухилитись від несення обов`язків військової служби шляхом симуляції хвороби та підроблення документів, у період з 14.11.2023 по 27.11.2023 вживав активних дій для організації та планування вчинення підроблення медичних документів, після чого 27.11.2023 шляхом симуляції симптомів у заздалегідь обумовлений день був госпіталізований та у період з 27.11.2023 до 06.12.2023 перебував на стаціонарному лікуванні в КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР, по завершенню якого отримав медичний документ - виписку із медичної картки стаціонарного хворого ОСОБА_5 №19213 КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР від 06.12.2023, до якої було внесено завідомо неправдиві відомості щодо клінічного діагнозу, а саме: «гострий передньо-боковий не Q-інфаркт міокарда», який ОСОБА_5 симулював, та в подальшому 08.12.2023 діючи на виконання своєї мети щодо звільнення з військової служби, направив рапорт на адресу керівництва ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєструвавши його за №17/5/4-4776нт, про звільнення його з військової служби у запас Служби безпеки України у зв`язку із суттєвим погіршенням стану здоров`я (післяінфарктний стан), а також 24.01.2024 подав завірену копію зазначеного медичного документу до Центральної військово-лікарської комісії Військово-медичного управління Служби безпеки України, тим самим виконавши усі дії, які вважав необхідним для доведення кримінального правопорушення до кінця, проте кримінальне правопорушення не було закінчено з причин, що не залежали від його волі, а саме за даними об`єктивного дослідження військово-лікарською комісією центрального госпіталю Військово-медичного управління Служби безпеки України непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час, що не дало змогу ОСОБА_5 реалізувати свій злочинний умисел направлений на ухилення від несення обов`язків військової служби, вчинене в умовах воєнного стану.

Таким чином полковник ОСОБА_5 підозрюється у закінченому замаху на ухилення військовослужбовця від несення обов`язків військової служби шляхом симуляції хвороби та підроблення документів, вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні злочину, передбаченого частиною 2 статті 15, частиною четвертою статті 409 КК України.

Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Місто Севастополь має спеціальний статус, Автономна Республіка Крим (далі - АР Крим) є невід`ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.

Таким чином, із зазначених міжнародних нормативно-правових актів, а також актів національного законодавства, яке визначає основні засади державної політики, спрямованої на захист національних інтересів і гарантування в Україні безпеки особи, суспільства і держави від зовнішніх і внутрішніх загроз в усіх сферах життєдіяльності, випливає, що дії РФ на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України створюють реальні загрози національній безпеці та є проведенням підривної діяльності проти України. Її результатом стала анексія Криму, окупація території Донецької та Луганської областей, масштабні руйнування провідних промислових бюджетоутворюючих підприємств на сході держави, що призвело до загострення суспільно-політичної обстановки в Україні, падіння економіки держави та інших вкрай негативних для України наслідків.

Наведені вище факти розв`язання та ведення Російською Федерацією агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, в тому числі, і шляхом вторгнення підрозділів ЗС РФ на територію півострова Крим, захоплення державних установ, організацій та військових частин із 27 лютого 2014 року широко висвітлювалися більшістю засобів масової інформації України та іноземних держав, у зв`язку з чим були достовірно відомі ОСОБА_5 .

Постановою Ради Федерації Федеральних Зборів РФ «Про використання Збройних Сил Російської Федерації на території України» від 01 березня 2014 року № 48-СФ за результатами звернення Президента РФ, виходячи з інтересів безпеки життя громадян РФ, особового складу військового контингенту ЗС РФ, що дислокується на території України (АР Крим), надано згоду Президенту РФ на використання ЗС РФ на території України.

06 березня 2014 року Верховною Радою АР Крим прийнята Постанова «Про проведення загальнокримського референдуму». Указом Президента України від № 261/2014 від 07 березня 2014 року дія цієї Постанови Верховної Ради АР Крим була зупинена, а сама вона рішенням Конституційного Суду України № 2-рп/2014 від 14 березня 2014 року визнана неконституційною.

11 березня 2014 року Постановою Верховної Ради АР Крим прийнята «Декларація», якою проголошено АР Крим «суверенною державою» - «Республікою Крим». Указом Президента України від 14 березня 2014 року № 296/2014 дія цієї Постанови Верховної Ради АР Крим була зупинена, а сама вона рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2014 від 20 березня 2014 року визнана неконституційною.

Постановою Верховної Ради України від 15 березня 2014 року № 891-VII Верховна Рада АР Крим була розпущена.

17 березня 2014 року представники розпущеної «Верховної Ради АР Крим» прийняли Постанову № 1745-6/14 «Про незалежність Криму», за якою створено нелегітимне державне утворення «Республіка Крим», а також Постанову 1748-6/14 «Про правонаступництво Республіки Крим», за якою вищим органом влади «Республіки Крим» є « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

18 березня 2014 року «Державна рада Республіки Крим» підписала «Договір» між РФ та «Республікою Крим» про прийняття до РФ «Республіки Крим» та утворення у складі РФ нових суб`єктів, який вже 19 березня рішенням Конституційного Суду РФ визнаний таким, що відповідає Конституції РФ, 20 березня 2014 року його ратифікувала більшістю голосів Держдума РФ, а 21 березня 2014 року - Рада Федерації Федеральних Зборів РФ, відтак цей «Договір» набрав чинності 21 березня 2014 року.

21 березня 2014 року прийнятий Закон РФ № 6-ФКЗ (т. 4 а. 175-214), яким прийнято до РФ «Республіку Крим» та утворені в складі РФ нові суб`єкти. «Республіка Крим» вважається прийнятою до РФ з дати підписання «Договору» (ст. 1 Закону РФ № 6-ФКЗ).

11 квітня 2014 року «Державна рада Республіки Крим» прийняла «Конституцію Республіки Крим» як суб`єкта РФ.

На далі, продовжуючи підривну діяльність проти України, РФ утворила на окупованій території України в АР Крим федеральні органи державної влади РФ, правоохоронні органи та органи судової системи, місцевого самоврядування, з метою становлення та зміцнення окупаційної влади РФ та недопущення контролю України над цією територією.

Верховною Радою України 15 квітня 2014 року прийнято Закон України № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон № 1207-VII), за яким перебування підрозділів ЗС РФ на території України з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, а також всупереч міжнародно-правовим актам, визнано окупацією частини території суверенної держави Україна, а територію АР Крим, відповідні води, територіальне море України, територію виключної (морської) економічної зони України, а також повітряний простір над цими територіями визнано тимчасово окупованими територіями України внаслідок збройної агресії з боку РФ.

Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН «Територіальна цілісність України» від 27 березня 2014 року № 68/262, «референдум», проведений в АР Крим 16 березня 2014 року, визнано таким, що не має законної сили і не може бути основою для зміни статусу АР Крим.

Реакцією на такі дії Російської Федерації, стало прийняття Верховною Радою України 21 квітня 2015 року постанови № 337-VIІI «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», згідно з якою констатовано початок такої агресії з боку РФ на території АР Крим 20 лютого 2014 року, яка завершилася воєнною окупацією та подальшою незаконною анексією цієї частини території України.

Резолюціями Генеральної Асамблеї ООН «Стан у сфері прав людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (Україна)» від 19 грудня 2016 року № 71/205 та від 19 грудня 2017 року № 72/190, «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, районів Чорного та Азовського морів» від 17 грудня 2018 року, «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна» від 22 грудня 2018 року послідовно засуджено тимчасову окупацію з боку РФ внаслідок військової агресії частини території України - АР Крим - підтверджено невизнання її анексії.

Продовжуючи реалізацію злочинного плану, з метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправдання своєї агресії перед громадянами України Російської Федерації та світовою спільнотою, 21 лютого 2022 року Російською Федерацією визнано «Донецьку народну республіку» та «Луганську народну республіку» незалежними державами.

22 лютого 2022 року Президент Російської Федерації, реалізуючи злочинний план, направив до Ради Федерації звернення про використання Збройних Сил РФ за межами РФ, яке було задоволено.

24 лютого 2022 року о 05 годині Президент Російської Федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні.

У подальшому Збройними силами РФ, які діяли за наказом керівництва РФ і ЗС РФ, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам ЗС України, а також підрозділами ЗС та інших військових формувань РФ здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.

24 лютого 2022 року Указом Президента України ОСОБА_8 №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Законом про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №2119-ІХ продовжено строк дії воєнного часу в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому, указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався, та відповідно до Указу Президента України від 08.05.2024 № 271/2024, затвердженого Законом України від 08.05.2024 № 3684-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Тобто, з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 по теперішній час в Україні діє воєнний стан.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Службу безпеки України» Служба безпеки України - державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України.

Згідно ст. 2 вказаного Закону на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень проти миру і безпеки людства, тероризму та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.

Разом з цим, полковник ОСОБА_5 , будучи з 01.08.1996 військовослужбовцем Служби безпеки України та перебуваючи у період з 23.03.2022 по 19.10.2023 на посаді заступника начальника 4 відділу (з дислокацією у м. Запоріжжя) 5 управління (з дислокацією у м. Дніпро) ІНФОРМАЦІЯ_2, володіючи інформацією, що з 20.02.2014 РФ здійснюється військова агресія відносно України та вчиняються дії, направлені на зміну меж території України, в порушення складеної Військової присяги, ст.ст. 17, 65 Конституції України, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про Службу безпеки України», ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України», вчинив злочин проти основ національної безпеки - державну зраду, що виразилося в умисному вчиненні громадянином України дій на шкоду суверенітетові, обороноздатності України - надання представникам іноземної держави допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.

Так, відповідно до Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової військової служби у Службі безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 № 1053 (втратило чинність на підставі Указу Президента України № 1262/2007 від 27.12.2007), наказом Голови Служби безпеки України від 01.08.1996 ОСОБА_5 прийнятий на військову службу в Службу безпеки України.

Будучи відповідно до частини першої статті 19, частини першої статті 20 Закону України «Про Службу безпеки України» співробітником Служби безпеки України, умови і порядок виконання яким своїх обов`язків визначаються згідно з частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», абзацом 4 пункту 5 Положення від 27.12.2007 № 1262/2007, ОСОБА_5 являвся військовослужбовцем (крім строкової служби), який прийняв Військову присягу на вірність народу України, проходить військову службу та на якого поширюється порядок проходження військової служби у Збройних Силах України.

ОСОБА_5 прийняв військову присягу, присягнувши Українському народові завжди бути йому вірним і відданим, обороняти Україну, захищати її суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, накази командирів, неухильно додержуватися Конституції України та законів України, зберігати державну і військову таємницю, виконувати свої обов`язки в інтересах співвітчизників, ніколи не зрадити Українському народові.

Чергове військове звання «полковник» ОСОБА_5 присвоєно наказом від 31.12.2015 № 1460-ос.

Наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.03.2023 полковник ОСОБА_5 призначений на посаду заступника начальника 4 відділу (з дислокацією у м. Запоріжжя) 5 управління (з дислокацією у м. Дніпро) ІНФОРМАЦІЯ_2.

У подальшому 19.10.2023 ОСОБА_5 був виведений у розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2, у період з 15.12.2023 по 10.06.2024 займав посаду старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах 7 відділу (з дислокацією у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) 5 управління (з дислокацією у м. Дніпро) ІНФОРМАЦІЯ_2, та з 10.06.2024 по теперішній час виведений у розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2.

Перебуваючи на посаді заступника начальника 4 відділу (з дислокацією у м. Запоріжжя) 5 управління (з дислокацією у м. Дніпро) ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до посадової інструкції до завдань ОСОБА_5 входило:

- контроль за виконанням покладених на відділ завдань з протидії розвідувально-підривній та розвідувальній діяльності іноземних спецслужб;

- контроль за станом службової діяльності, ефективності використання наявних сил і засобів, додержання законності в роботі;

- контроль за веденням агентурної роботи;

- організація та контроль роботи щодо обігу інформації з обмеженим доступом, у тому числі при використанні технічних засобів зв`язку й обробки інформації;

- робота та ознайомлення з відомостями, що становлять державну таємницю зі ступенем секретності «Таємно», «Цілком таємно» (ст. ст. 4.2.1, 4.4.4, 4.4.9 ЗВДТ).

Також відповідно до посадової інструкції в своїй службовій діяльності ОСОБА_5 на вказаній посаді керувався в тому числі наступними нормативно-правовими актами: Конституцією України, статутом ЗС України, Законом України «Про Службу безпеки України», Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність», Законом України «Про контррозвідувальну діяльність» тощо.

Так, у період часу з 19.04.2022 по 08.08.2022 ОСОБА_5 , діючи умисно на шкоду суверенітетові та обороноздатності України в умовах воєнного стану, систематично отримуючи на власну електронну пошту повідомлення із вкладеними файлами, у яких містилась інформація від оперативного джерела на тимчасово окупованій території України - у місті Мелітополь Запорізької області, щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, місць їх знаходження, проживання, установчих даних, номерів мобільних телефонів, номерів автомобілів, якими користуються останні, що є оперативно вагомою інформацією, передав її представникам федеральної служби безпеки Російської Федерації (далі - ФСБ РФ) шляхом направлення файлів з такою інформацією на електронні адреси цих представників, тим самим надаючи представникам іноземної держави допомогу в проведенні підривної діяльності проти України.

ОСОБА_5 перебуваючи за постійним місцем проживання у м. Запоріжжя, на особисту електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_4 , з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка належить особі, що перебуває у м. Мелітополі та є оперативним джерелом ОСОБА_5 , отримав наступні повідомлення:

- о 18:33 19.04.2022 отримав повідомлення, в якому вкладено файл під назвою «1.rar», в якому, в свою чергу, вкладено два файли з назвами «1.txt» та «photo_2022-10-03_10-00-56.jpg», зміст яких містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, місць їх знаходження, установчих даних, номерів мобільних телефонів, автомобілів, якими користуються останні, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України;

- о 18:33 19.04.2022 повідомлення в якому вкладено файл під назвою «1.rar», в якому, в свою чергу, вкладено два файли з назвами «1.txt» та «photo_2022-10-03_10-00-56.jpg», зміст яких містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, місць їх знаходження, установчих даних, номерів мобільних телефонів, автомобілів, якими користуються останні, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України;

- 28.04.2022 о 20 год 27 хв. повідомлення в якому вкладено файл під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 », в якому, в свою чергу, вкладено чотири файли з назвами «123.txt» та «photo_2022-04-28_20-23-41.jpg», «пнд код.pdf», «паспорт.pdf», зміст яких містить відомості щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, місць їх знаходження, номерів автомобілів, якими користуються останні, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України;

- 30.04.2022 об 11 год 56 хв. повідомлення в якому вкладено файл під назвою «1.rar», в якому, в свою чергу, вкладено один файл з назвою «1.txt», зміст якого містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, місць їх знаходження, проживання, установчих даних, номерів мобільних телефонів, якими користуються останні, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України;

- 02.05.2022 о 09 год. 08 хв. повідомлення в якому вкладено файл під назвою «123.rar», в якому, в свою чергу, вкладено один файл з назвою «123.txt», зміст якого містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб незаконних державних установ Російської Федерації, номерів мобільних телефонів, якими користуються останні, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України;

- 04.05.2022 о 08 год. 46 хв. повідомлення в якому вкладено файл під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 », в якому, в свою чергу, вкладено два файли з назвами «Богдана 70.txt», «Общее.txt» зміст яких містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб незаконних державних установ Російської Федерації, місць їх знаходження, проживання, установчих даних, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України;

- 10.05.2022 о 09 год. 20 хв. повідомлення в якому вкладено файл під назвою «111.rar», в якому, в свою чергу, вкладено один файл з назвою «111.txt», зміст якого містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України;

- 17.05.2022 о 09 год. 48 хв. повідомлення в якому вкладено файл під назвою «123.rar», в якому, в свою чергу, вкладено один файл з назвою «123.txt», зміст якого містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України;

- 06.06.2022 о 12 год. 49 хв. повідомлення в якому вкладено файл під назвою «123.rar», в якому, в свою чергу, вкладено один файл з назвою «123.txt», зміст якого містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, установчих даних, номерів мобільних телефонів, якими користуються останні, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ 9сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України.

- 12.06.2022 о 22 год. 54 хв. повідомлення в якому вкладено файл під назвою «1234.rar», в якому, в свою чергу, вкладено один файл з назвою «1234.txt», зміст якого містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, установчих даних, номерів мобільних телефонів, якими користуються останні, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України;

- 23.06.2022 об 11 год. 47 хв. повідомлення в якому вкладено файл під назвою «111.rar», в якому, в свою чергу, вкладено два файли з назвами «Screenshot_2.png», «12345.txt» зміст яких містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, їх установчих даних, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України.

- о 20 год. 40 хв. 08.08.2022 повідомлення в якому вкладено два файли під назвами «111.rar», «111(1).rar», в яких, в свою чергу, вкладено два файли з назвами «111.txt», «111.txt» зміст яких містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, їх установчих даних, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України.

Надалі, ОСОБА_5 , перебуваючи за постійним місцем проживання у м. Запоріжжя, будучи заступником начальника 4 відділу (з дислокацією у м. Запоріжжя) 5 управління (з дислокацією у м. Дніпро) ІНФОРМАЦІЯ_2, згідно своїх посадових інструкцій здійснюючи контроль за веденням агентурної роботи та організацію та контроль роботи щодо обігу інформації з обмеженим доступом, у тому числі при використанні технічних засобів зв`язку й обробки інформації, та усвідомлюючи вагоме значення отриманої від оперативного джерела інформації, діючи на шкоду суверенітету на обороноздатності України, з метою надання представникам іноземної держави допомоги в проведенні підривної діяльності проти України у період з 20.05.2022 по 09.08.2022 передав вказану інформацію представникам іноземної держави.

Так, ОСОБА_5 08 год. 24 хв. 20.05.2022 скерував повідомлення з власної електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_4 на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка належить ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який з 2014 року перейшов на бік ворога та по теперішній час працює в органах внутрішніх справ т.зв. ДНР та використовується спецслужбами РФ як агент, скерував повідомлення, в якому вкладено дев`ять файлів під назвами «1.txt», «2.txt», «3.txt», «4.txt», «5.txt», «6.txt», «7.txt», «8.txt», «9.txt», зміст яких містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, місць їх знаходження, проживання, установчих даних, номерів мобільних телефонів, номерів автомобілів, якими користуються останні, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України.

Крім того, ОСОБА_5 , перебуваючи за постійним місцем проживання у м. Запоріжжя, з власної електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_4 на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка належить ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який використовується ФСБ РФ як нештатний співробітник, для отримання з державних органів України інформації, яка містить ознаки грифів секретності («Таємно», «Цілком таємно») з метою передачі їх спецслужбам РФ, скерував наступні повідомлення:

- о 10 год. 20 хв. 15.07.2022 повідомлення, в якому вкладено тринадцять файлів під назвами «1.txt», «2.txt», «3.txt», «4.txt», «5.txt», «6.txt», «7.txt», «8.txt», «9.txt», «10.txt», «11.txt», «12.txt», «12 доп.png», зміст яких містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, місць їх знаходження, проживання, установчих даних, номерів мобільних телефонів, номерів автомобілів, якими користуються останні, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України;

- о 10 год. 21 хв. 09.08.2022 повідомлення, в якому вкладено шість файлів під назвами «1.txt», «2.txt», «3.txt», «4.txt», «4 ответ.txt», «5.txt» зміст яких містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, місць їх знаходження, проживання, установчих даних, номерів мобільних телефонів, номерів автомобілів, якими користуються останні, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України;

- о 18 год. 25 хв. 09.08.2022 повідомлення, в якому вкладено файл під назвою «13.txt» зміст якого містить відомості щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, місць їх знаходження, проживання, установчих даних, номерів мобільних телефонів, номерів автомобілів, якими користуються останні, яка є оперативно вагомою інформацією з обмеженим доступом та її передача представникам ФСБ РФ сприяє підривній діяльності проти України та несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України.

Враховуючи викладене, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи заступником начальника 4 відділу (з дислокацією у м. Запоріжжя) 5 управління (з дислокацією у м. Дніпро) ІНФОРМАЦІЯ_2, отримавши у період з 19.04.2022 по 08.08.2022 з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка належить особі, що перебуває у м. Мелітополі та є оперативним джерелом ОСОБА_5 , на його особисту електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_4 , ряд повідомлень з інформацією щодо планів налагодження спецслужбами Російської Федерації захищеного інтернет зв`язку у місті Мелітополь та в інших тимчасово окупованих містах Запорізької області, а також щодо службових осіб спецслужб Російської Федерації та незаконних державних установ Російської Федерації, місць їх знаходження, проживання, установчих даних, номерів мобільних телефонів, номерів автомобілів, якими користуються останні, тобто відомості, що за змістом містять фактичні дані, передача яких представникам іноземної держави несе шкоду суверенітетові, обороноздатності України, у період з 20.05.2022 по 09.08.2022 в умовах воєнного стану, використав вказану інформацію та скерував її у повідомленнях з власної електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_4 на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка належить ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який з 2014 року перейшов на бік ворога та по теперішній час працює в органах внутрішніх справ т.зв. ДНР та використовується спецслужбами РФ як агент, та на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка належить ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який використовується ФСБ РФ як нештатний співробітник, для отримання з державних органів України інформації, яка містить ознаки грифів секретності («Таємно», «Цілком таємно») з метою передачі їх спецслужбам РФ, чим умисно вчинив дії на шкоду суверенітетові, обороноздатності України дій, що виразилось у наданні представникам іноземної держави допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у державній зраді, а саме в умисному вчиненні громадянином України на шкоду суверенітетові, обороноздатності України, що виразилось у наданні представникам іноземної держави допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

10.06.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 409 КК України.

13.06.2024 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва №757/26497/24-к до ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у виді особистого зобов`язання строком до 07.08.2024.

23.07.2024 ОСОБА_5 затримано в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України, та повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 409, ч. 2 ст. 111 КК України.

24.07.2024 слідчим суддею Печерського районного м. Києва №757/32827/24-к підозрюваному ОСОБА_5 змінено запобіжний захід з особистого зобов`язання на тримання під вартою, без внесення застави строком до 10.08.2024.

02.08.2024 постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_11 продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000548 від 31.03.2023 до трьох місяців, тобто до 10.09.2024.

06.08.2024 ухвалою слідчого судді Печерського районного м. Києва №757/34877/24-к підозрюваному ОСОБА_5 продовжено строк запобіжного заходу у виді тримання під вартою, строком до 10.09.2024.

03.09.2024 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва №757/39283/24-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000548 від 31.03.2023 до шести місяців, тобто до 10.12.2024.

05.09.2024 ухвалою слідчого судді Печерського районного м. Києва №757/39795/24-к підозрюваному ОСОБА_5 продовжено строк запобіжного заходу у виді тримання під вартою, строком до 30.10.2024.

Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 409 КК України повністю підтверджуються зібраними матеріалами досудового розслідування.

Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування підозрюваному ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:

1. Переховуватися від органів досудового розслідування та суду.

Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 111 КК України, що інкримінується ОСОБА_5 , є особливо тяжким і передбачає можливість призначення покарання у виді позбавлення волі на строк 15 років або довічне позбавлення волі з конфіскацією майна, що вже саме по собі може бути підставою та мотивом для підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та суду (ризик втечі).

Разом з тим, листом № 9/1-6282ві від 23.07.2024 ГУ ВБ СБ України вказано, що ОСОБА_5 , усвідомлюючи можливість притягнення до кримінальної відповідальності за скоєння ним особливо тяжкого злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк 15 років або довічного позбавлення волі з конфіскацією майна, планує втечу за межі території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відсутність стійких соціальних зав`язків ОСОБА_5 , який має родичів, що тривалий час перебувають на тимчасово окупованих територіях, а саме дружину ОСОБА_12 , яка може сприяти безперешкодному переміщенню ОСОБА_5 на тимчасово окуповану територію та подальшого його переховуванню на непідконтрольній території, а саме у м. Мелітополі.

Крім того, у ході досудового розслідування зафіксовано спілкування підозрюваного зі своїми близькими, які знаходяться та тимчасово окупованій території, які свідчать про тиск на родичів - дружини, матері, тещі, та їх контроль зі сторони окупованої влади та представників спецслужб РФ з метою впливу на підозрюваного ОСОБА_5 , в тому числі виконання останнім їх завдань, а у випадку притягнення до кримінальної відповідальності є ризиком змушення спецслужбами РФ виїзду ОСОБА_5 на окуповану територію з метою попередження витоку інформації щодо їх агентурної мережі, про яку він обізнаний.

Окрім того, за отриманими оперативними даними весь наявний сімейний бізнес ОСОБА_5 (салони краси, база відпочинку) безперешкодно працюють на окупованій території (Запорізька область), а отримані грошові кошти останній в готівковій формі переправляє до м. Запоріжжя та конвертує в іноземну валюту.

Також встановлено, що сім`ї ОСОБА_13 належить наступні об`єкти нерухомості, які розташовані на тимчасово окуповані території Запорізької області, а саме:

- квартира за адресою: АДРЕСА_1 ;

- квартира за адресою: АДРЕСА_2 ;

- земельна ділянка у АДРЕСА_3 із наступними кадастровими номерами 2323080400:07:002:0113;

- гаражне приміщення № НОМЕР_1 у гаражному кооперативі «ІНФОРМАЦІЯ_16» м. Мелітополь;

- гаражне приміщення № НОМЕР_2 у гаражному кооперативі «ІНФОРМАЦІЯ_15» м. Мелітополь;

- квартира за адресою: АДРЕСА_4 ;

- квартира за адресою: АДРЕСА_5 ;

- гаражне приміщення № НОМЕР_3 у гаражному кооперативі «ІНФОРМАЦІЯ_15» м. Мелітополь;

- квартира за адресою: АДРЕСА_6 ;

- квартира за адресою: АДРЕСА_6 .

Окрім того, родина ОСОБА_13 володіє наступними транспортними засобами:

- «SKODA SPACEBACK» 2017 р.в., д.н.з. НОМЕР_4 ;

- «SKODA OCTAVIA» 2016 р.в., д.н.з. НОМЕР_5 ;

- «VOLKSWAGEN GOLF» 2007 р.в., д.н.з. НОМЕР_6 .

При цьому необхідно врахувати те, що ОСОБА_5 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду у зв`язку з тим, що проходить службу в Службі безпеки України, тобто являється військовослужбовцем, перебуває у задовільному стані здоров`я та в ході своєї службової діяльності здобув значні зв`язки зі співробітниками правоохоронних органів України, які можуть сприяти останньому у незаконному перетині державного кордону України.

Таким чином, вищевказані факти у своїй сукупності дають підстави вважати, що ОСОБА_5 має об`єктивну можливість із використанням зав`язків у спецслужбах РФ незаконно виїхати на тимчасово окуповану територію Запорізької області, де перебуває його дружина, з метою переховування від правоохоронних органів.

2. Знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Через специфіку інкримінованого злочину, на даний час ще не встановлені всі його обставини та у зв`язку з цим не витребувано (вилучено) всі необхідні речі й документи, а тому підозрюваний, будучи співробітником Служби безпеки України може знищити, сховати або спотворити будь-яку із указаних речей чи документів.

Також, треба врахувати той факт, що ОСОБА_5 постійно використовує методи конспірації (під час знаходження у місці своєї постійної дислокації у Запорізькому регіоні, а також у шпиталі ВМУ СБ України ніколи не залишає свій телефон без нагляду, не веде ніяких розмов у присутності сторонніх осіб, для протидії документування його протиправної діяльності шляхом встановлення шпигунського програмного забезпечення періодично скидає налаштування свого телефону та інших електронних пристроїв до заводського налаштування) перед виїздом до ВЛК у м. Київ, обладнав свою кімнату у місці тимчасового перебування відділу (гуртожиток) пристроєм для опечатування та здійснив її опечатування (у кімнаті знаходиться ноутбук НР, модель не встановлена, з якого він неодноразово заходив на інтернет сайти державних органів РФ у тому числі тих, які незаконно були створені на окупованій території України ( АДРЕСА_7 ).

Вищевказані факти вказують на бажання ОСОБА_5 знищити, сховати та спотворити документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, та які на теперішній час органом досудового розслідування не вилучено.

3. Незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних та інших учасників кримінального провадження.

Наявність зазначеного ризику обґрунтовується тим, що підозрюваний як співробітник Служби безпеки України має значні матеріальні, фінансові та організаційні можливості, особистісні та ділові зв`язки, тривалий час був військовослужбовцем, внаслідок чого має певний вплив у вказаному органі, і може використати зазначені можливості для незаконного тиску на інших учасників кримінального провадження шляхом їх підкупу або примушування до давання вигідних йому показань чи вчинення інших дій.

4. Перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

На даний час досліджуються обставини можливої причетності до вказаних злочинів інших осіб, що зумовлює підвищені ризики невиконання покладених на підозрюваного процесуальних обов`язків, як з метою уникнення власної кримінальної відповідальності, так і сприяння в уникненні такої відповідальності іншими причетними особами, без обмеження себе для цього в жодних, у тому числі протиправних засобах (ризик змови).

Крім того, оскільки підозрюваний тривалий час проходить службу в органах Служби безпеки України, у нього наявні відповідні фінансові та організаційні можливості, особистісні та ділові зв`язки, які він перебуваючи на волі зможе використати, для того щоб уникнути кримінальної відповідальності та перешкоджати кримінальному провадженню будь-яким іншим чином.

5. Вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Встановлені ознаки співробітництва ОСОБА_5 зі спецслужбами РФ, який полягає у тому, що згідно запиту 4 відділу 4 управління ІНФОРМАЦІЯ_2 підписаний ОСОБА_5 направленого начальникам ІНФОРМАЦІЯ_11 , а також окремо командирам В/Ч НОМЕР_7 щодо надання інформації в друкованому та електронному вигляді стосовно військовослужбовців та членів їх сімей, в тому числі, які під час російської агресії до України 24.02.2022 залишились на окупованій російськими військами території України, членів родини, які постійно або тимчасово перебувають на території РФ, Білорусі, «ЛНР/ДНР». В подальшому після виконання вказаного запиту та надання всіх необхідних матеріалів 4 відділу 5 управління ДВКР СБ України, за отриманою оперативною інформацією на окупованих РФ територіях, представниками спецслужб РФ, за адресами проживання близьких родичів військовослужбовців ЗС України були проведені незаконні обшуки та більша їх частина була затримана.

Крім того, факт співробітництва ОСОБА_5 із спецслужбами РФ підтверджується, тим, що у вересні 2022 року у вигляді заохочення за співробітництва зі спецслужбами РФ, а також з метою використання, як посередника для передачі інформації, його сина випустили з окупованої території, але дружина продовжує залишатись у АДРЕСА_3 .

Також ризик вчинення ОСОБА_5 іншого кримінального правопорушення є те, що в рамках кримінального провадження під час проведення НСРД у видалених файлах в телефоні підозрюваного виявлено примірник файла, який було підготовлено ОСОБА_5 у вигляді агентурного повідомлення на російській мові з координатами дислокації ЗС РФ у Запорізькій області, які були виходячи із тексту документу отримані підрозділами Збройних сил України. Враховуючи те, що ОСОБА_5 , навіть перебуваючи у розпорядженні, продовжував отримувати інформацію із робочих чатів, в яких міститься аналогічна інформація, у разі застосування будь-якого іншого запобіжного заходу, не пов`язаного із тримання під вартою, є ризик вчинення ОСОБА_13 нових кримінальних правопорушень, пов`язаних із передачею інформації з обмеженим доступом представникам спецслужб РФ.

Окрім того, встановлено велику кількість контактів ОСОБА_5 із номерами російських операторів зв`язку.

Також, встановлено, що ОСОБА_5 веде активну переписку у чатах та підписаний на канали проросійської направленості в месенджері «Телеграм».

Вказані факти свідчать, що ОСОБА_5 може вчинити інше кримінальне правопорушення, у тому числі передбачене ст. 111 КК України.

Вищезазначені ризики у ході досудового розслідування не зменшились та продовжують існувати.

При цьому, застосувати більш м`які запобіжні заходи до підозрюваного неможливо. Так, застава, особисте зобов`язання чи порука із покладенням відповідних обов`язків, не усунуть ризик спілкування зі значною кількістю причетних до злочинів, а також тиску на свідків у кримінальному провадженні, оскільки при таких запобіжних заходах, забороняючи спілкування з конкретними особами, орган досудового розслідування розкриває їх дані, що на цій стадії розслідування є недопустимим. Застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, навіть цілодобового, також не забезпечить усунення існуючих ризиків, оскільки підозрюваний і надалі матиме можливість контактувати із іншими причетними до злочинів й надалі узгоджувати з ними свої дії за допомогою різного роду засобів зв`язку. Також вказані запобіжні заходи не усунуть ризику втечі в будь-яку точку України, оскільки підозрюваний, усвідомлюючи всі вищевикладені обставини, може переховуватись від органу досудового розслідування. Аналогічно вказані запобіжні заходи не усунуть ризику знищення речей і документів, оскільки підозрюваний, перебуваючи не під вартою, може це зробити через інших на даний час невстановлених осіб, які мають причетність до вищевказаних злочинів.

Продовження строку запобіжного заходу ОСОБА_5 у вказаному кримінальному провадженні необхідний для виконання наступного:

- отримання висновку експертизи щодо віднесення до державної таємниці інформації, яка міститься в документах та флеш-носіях, які належать ОСОБА_5 ;

- розсекречення матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій;

- допиту співробітників 4 відділу (з дислокацією у м. Запоріжжя) 5 управління (з дислокацією у м. Дніпро) ІНФОРМАЦІЯ_2;

- проведення тимчасового доступу до документів щодо листування ОСОБА_5 з військовими частинами та ТЦК та НОМЕР_8 з приводу надання інформації, що перебувають у володінні 4 відділу (з дислокацією у м. Запоріжжя) 5 управління (з дислокацією у м. Дніпро) ІНФОРМАЦІЯ_2;

- проведення тимчасового доступу до документів щодо нарахування ОСОБА_5 додаткового грошового забезпечення у збільшеному розмірі у зв`язку із виконанням бойових завдань, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2;

- проведення тимчасового доступу до особової справи ОСОБА_5 , що перебуває у володінні Управління роботи з особовим складом Служби безпеки України;

- огляд інформації отриманої у ході тимчасових доступів до інформації що перебуває у володінні мобільних операторів зв`язку;

- здійснення інших заходів забезпечення кримінального провадження;

- проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на отримання відомостей, які мають значення для досудового розслідування, з урахуванням результатів додатково проведених слідчих та інших процесуальних дій;

- допиту підозрюваного, за результатами проведення всіх необхідних слідчих (розшукових) дій та отримання висновків судових експертиз.

Підсумовуючи, слідчий просив продовжити строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_5 до 10.12.2024, без визначення розміру застави.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з викладених в ньому підстав, просив задовольнити.

Захисник ОСОБА_4 проти задоволення клопотання заперечував, посилаючись на необгрунтованість підозри та непідтвердженість жодними доказами ризиків, вказаних стороною обвинувачення. Зазначив, що слідчий хоча і вказує на існування ризику переховування від органів досудового розслідування та суду, але не посилається на обставини та докази справи, які дають достатні підстави вважати, що вказаний ризик існує. Так, слідчий посилається на відсутність у підозрюваного ОСОБА_5 стійких соціальних зв`язків на підконтрольній частині України, проте вказані обставини не відповідають дійсності і є надуманими з огляду на наступне: ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_12 , який є сином ОСОБА_5 , проживає за адресою АДРЕСА_8 (довідка ВПО 14.09.2022 року); ОСОБА_15 ІНФОРМАЦІЯ_13 , яка є рідною сестрою ОСОБА_5 , проживає за адресою АДРЕСА_9 (довідка ВПО від 10.06.2022 року); ОСОБА_16 ІНФОРМАЦІЯ_14 , яка є дружиною ОСОБА_5 , з якою він фактично проживає і веде подружнє життя, проживає за адресою АДРЕСА_10 разом із ОСОБА_5 . Твердження слідчого про наявність родинних відносин з ОСОБА_12 , яка перебуває на тимчасово окупованій території України, є надуманими, так як ОСОБА_12 є колишньою дружиною ОСОБА_5 (Жовтневним районним судом прийнято рішення про розлучення), з якою він не підтримує подружніх відносин більш ніж 2 роки, оскільки створив сім`ю з ОСОБА_16 . Вказані обставини підтверджуються протоколами огляду вилученого мобільного телефону ОСОБА_17 , який містить зміст переписки, відповідно до якого ОСОБА_5 не підтримує подружніх стосунків. Листом №17-24 від 18.06.2024 Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України повідомлено, що ОСОБА_5 у період з 27.06.2021 по 27.06.2024 тимчасово окуповану територію не відвідував, лінію розмежування не перетинав. У ОСОБА_5 наявні стійкі соціальні зв`язки, на утриманні перебуває син та рідна сестра, яка має дитину-інваліда, яка потребує постійного догляду. Взяті моральні та законодавчі обов?язки, і репутаційні ризики, яких він може понести через переховування від органів досудового розслідування, привалюють над обставинами, які зазначені слідчим. ОСОБА_5 має постійне місце роботи та місце проживання, будь-яких родинних зв`язків за межами території України не має, за місцем роботи та проживання характеризується позитивно. Досудове розслідування по вказаному кримінальному провадженню триває з 31.03.2023, тобто більш ніж 19 місяців, протягом вказаного часу ОСОБА_5 не тільки не переховувався від органів досудового розслідування, але і намагався всіма доступними засобами надати допомогу слідству для повного, усестороннього та об`єктивного розслідування по вказаному кримінальному провадженню. ОСОБА_5 самостійно за викликом слідчого з`явився для участі у допиті по справі 10.06.2024 та надав пояснення на питання слідчого, також ОСОБА_5 добровільно з`явився до суду для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, що виключає наявність вигаданого ризику втечі. Починаючи з 10.06.2024 і по теперішній час ОСОБА_5 сумлінно виконував покладені на нього процесуальні обов?язки Печерським районним судом м. Києва, кожного вівторка з?являвся до прокурора, здав на зберігання до міграційної служби паспорт громадянина України для виїзду за кордон, утримався від спілкування зі свідками. Основним обґрунтуванням наявності вказаного ризику слідчий зазначає тяжкість інкримінованого ОСОБА_5 злочину та загроза застосування покарання у вигляді позбавлення волі строком від 15 до довічного позбавлення волі. Проте, вказана позиція органу досудового розслідування не відповідає позиції Європейського суду з прав людини. Ризик незаконного впливу на потерпілого та свідків є безпідставним, адже досудове розслідування по вказаному кримінальному провадженню триває вже 21 місяць, ОСОБА_5 не впливав ані на свідків, ані на потерпілих, вони допитані і про це не вказують. На теперішній час жодних обставин не змінилось і не збільшилось ризику впливу на них. Слідчий обґрунтовує наявність ризику перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином виключно правовою кваліфікацією злочину. При цьому ОСОБА_5 раніше не судимий, до кримінальної та адміністративної відповідальності не притягався, з метою сприяння найшвидшому та об`єктивному досудовому розслідуванню за власним бажанням надав письмові пояснення слідчому під час допиту із зазначенням всіх обставин, які відбувались у зазначений в письмовому повідомленні про підозру час та місце. Щодо наявності ризику вчинити інше кримінальне правопорушення слідчий посилається лише на правову кваліфікацію інкримінованого злочину та на наявну санкцію статті. З огляду на викладене просив відмовити у задоволенні клопотання слідчого та застосувати альтернативний захід у вигляді застави у межах від 80 до 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Підозрюваний ОСОБА_5 підтримав позицію свого захисника.

Прокурор зауважив, що в ході досудового розслідування встановлено листування між ОСОБА_5 та ОСОБА_12 , в ході якого підозрюваний запевняє останню, що ніколи її не покине, що підтверджує наявність у підозрюваного соціальних зв`язків на тимчасово окупованій території України.

Вислухавши позиції сторін, дослідивши матеріали клопотання, письмові заперечення захисника, слідчий суддя надходить наступних висновків.

Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури сфері оборони Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023000000000548 від 31.03.2023, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 409, ч. 2, ст. 111 КК України, та за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 426-1 КК України.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 03.09.2024 (справа №757/39283/24-к) строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023000000000548 продовжено до 6 місяців, тобто до 10.12.2024 /а. м. 163/.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 05.09.2024 (справа №757/39795/24-к) ОСОБА_5 продовжено запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 30.10.2024 включно /а. м. 162/.

Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру та навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів щодо можливого вчинення підозрюваним ОСОБА_5 інкримінованих йому кримінальних правопорушень, містяться в їх сукупності в матеріалах, здобутих в ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, копії яких долучені до клопотання, а саме у: копії виписки із медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_5 №19213 /а. м. 40/, протоколах за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 24.01.2024, 10.10.2023, 29.01.2024 /а. м. 42-67/, рапортах Головного управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України від 03.05.2023, 18.08.2023, 28.03.2023, 11.06.2024, 12.02.2024, 18.01.2024, 18.10.2023, 25.08.2023, 15.11.2023 /а. м. 68-81/, протоколі обшуку від 23.05.2024 /а. м. 89-93/, протоколах огляду від 24.05.2024, 31.05.2024, 04.06.2024, 09.07.2024 /а. м. 94-149, 151-161/, листі Головного управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України на виконання доручення від 03.07.2024 /а. м. 150/.

Приймаючи вказані дані з точки зору належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, вважаю їх достатніми для визначення поняття обґрунтованої підозри щодо ОСОБА_5 на даній стадії кримінального провадження.

Слідчий суддя вважає доведеними в ході розгляду клопотання наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, зокрема, можливість переховування від слідства та суду, враховуючи тяжкість кримінальних правопорушень, у вчиненні яких обґрунтовано підозрюється ОСОБА_5 , та суворість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим, зокрема у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, покарання за яке встановлене виключно у виді позбавлення волі на строк 15 років або довічного позбавлення волі з конфіскацією майна. Така суворість та безальтернативність покарання може спонукати особу переховуватись від органу досудового розслідування, суду з метою уникнення відповідальності, що обумовлює існування ризику, визначеного п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Достатні стримуючі фактори, які б свідчили про протилежне, в матеріалах провадження відсутні. При цьому наявність у ОСОБА_5 , як зазначає сторона захисту, «цивільної дружини», повнолітнього сина та рідної сестри, постійного місця проживання та роботи, хоч і позитивно характеризує підозрюваного, але не нівелює вказаного ризику.

Відповідно до інкримінованої підозри метою вчинення ОСОБА_5 протиправних дій було надання представникам спецслужб РФ допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тому є підстави вважати, що підозрюваний, розуміючи, що представники спецслужб РФ або його родичі, проживаючі в окупованому м. Мелітополь, зокрема мати або колишня дружина, можуть забезпечити його переховування на території РФ або на тимчасово окупованих територіях України, буде вважати, що єдиним способом уникнути кримінальної відповідальності за вчинення вказаних протиправних дій є доведення своїх злочинних намірів до кінця, продовжить кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, та вчинить інші протиправні дії, які необхідні для передання представникам спецслужб РФ вказаної інформації. Актуальність вказаного ризику підтверджується тим, що у ході досудового розслідування зафіксовано спілкування підозрюваного зі своїми близькими, які знаходяться та тимчасово окупованій території та досі безперешкодно володіють наявним сімейним бізнесом.

Як зазначив слідчий, на даний час у вказаному кримінальному провадженні досудове розслідування триває, не встановлені всі обставини, які підлягають доказуванню, зокрема, не встановлені всі особи, причетні до розслідуваної діяльності, та всі місця перебування інших речей, предметів та документів, які можуть бути визнані речовими доказами у кримінальному провадженні, а тому для уникнення покарання за скоєння особливо тяжкого злочину підозрюваний, будучи співробітником Служби безпеки України, може знищити, сховати або спотворити речі і документи, які можуть мати значення речових доказів у кримінальному провадженні та які на даний час не відшукані органом досудового розслідування, що свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України.

При цьому слідчий у клопотанні зазначає, що ОСОБА_5 постійно використовує методи конспірації (під час знаходження у місці своєї постійної дислокації у Запорізькому регіоні, а також у шпиталі ВМУ СБ України ніколи не залишає свій телефон без нагляду, не веде ніяких розмов у присутності сторонніх осіб, для протидії документування його протиправної діяльності шляхом встановлення шпигунського програмного забезпечення періодично скидає налаштування свого телефону та інших електронних пристроїв до заводського налаштування) перед виїздом до ВЛК у м. Київ, обладнав свою кімнату у місці тимчасового перебування відділу (гуртожиток) пристроєм для опечатування та здійснив її опечатування (у кімнаті знаходиться ноутбук НР, модель не встановлена, з якого він неодноразово заходив на інтернет сайти державних органів РФ у тому числі тих, які незаконно були створені на окупованій території України ( АДРЕСА_7 ).

Також слідчий суддя вважає наявними ризики незаконного впливу на свідків, експертів, спеціалістів у даному провадженні. Зокрема, ОСОБА_5 з метою уникнення кримінальної відповідальності для себе, інших осіб, ймовірно причетних до розслідуваних кримінальних правопорушень, може особисто вчинити дії чи схиляти інших осіб до вчинення дій, спрямованих на примушення до надання неправдивих показань, здійснювати на них тиск та залякування, в тому числі підкуп. Так, підозрюваний ОСОБА_5 , будучи тривалий час військовослужбовцем, маючи авторитетні знайомства та зв`язки серед співробітників Служби безпеки України, може мати значні організаційні можливості для незаконного тиску на вказаних осіб. При цьому, доказове значення для суду мають тільки ті показання, які суд сприймав безпосередньо під час судового засідання (або ж отриманих в порядку, передбаченому ст. 225 КПК України), тому до допиту осіб в суді такий ризик залишається актуальним.

Наявний також ризик, передбачений п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, який полягає у тому, що ОСОБА_5 з метою уникнення кримінальної відповідальності може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема шляхом погодження показань зі співучасниками з метою уникнення або мінімізації кримінальної відповідальності. Підозрюваний може повідомити спільникам про факт виявлення їх злочинної діяльності та обставини, які стали відомі йому в ході проведення досудового розслідування, що унеможливить притягнення до кримінальної відповідальності інших причетних до розслідуваних кримінальних правопорушень осіб.

З огляду на характер інкримінованих злочинів, зокрема інкримінування надання агентам та нештатним співробітникам ФСБ РФ інформації з державних органів України, яка містить ознаки грифів секретності, з метою передачі їх спецслужбам РФ, того, що інкримінована ОСОБА_5 діяльність здійснювалась протягом певного проміжку часу, останній досі обіймає посаду в Службі безпеки України, слідчий суддя вважає доведеним наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України - можливість продовження протиправної діяльності. З огляду на конкретний характер інкримінованих дій, протиправна діяльність може бути продовжена ОСОБА_5 і у разі застосування до нього будь-якого іншого запобіжного заходу, в тому числі і цілодобового домашнього арешту, - шляхом використання, як і в попередньо інкримінованій діяльності, засобів зв`язку, та залученням інших осіб.

При вирішенні доцільності застосування до підозрюваного найсуворішого запобіжного заходу, слідчий суддя також враховує, що ОСОБА_5 підозрюється у тому числі у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, наразі повномасштабне вторгнення РФ в Україну продовжується, на теперішній час воєнний стан Указом Президента України від 23.07.2024 року №469/2024, затвердженим Законом №3891-IX від 23.07.2024, з 05 години 30 хвилин 12.08.2024 продовжено строком на 90 діб. З огляду на вказане ОСОБА_5 може безпосередньо чи із залученням інших осіб за допомогою мобільних додатків, вчиняти дії, направлені на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній та інформаційній безпеці України, і така діяльність загрожуватиме як життю та здоров`ю невизначеного кола осіб, так і безпеці держави в цілому.

Слідчим суддею встановлено, що по кримінальному провадженню досудове розслідування не закінчено, існує потреба в проведенні ряду слідчих та процесуальних дій, у зв`язку із чим ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 03.09.2024 продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні до 10.12.2024 /а. м. 163/.

Отже, слідчим суддею встановлено наявність щодо ОСОБА_5 обґрунтованої підозри, існування визначених ч. 1 ст. 177 КПК України ризиків, на які посилаються слідчий, прокурор, неможливість запобігти встановленим ризикам шляхом застосування іншого запобіжного заходу.

На підставі викладеного, з урахуванням встановлення обґрунтованості підозри, суспільної небезпечності інкримінованих ОСОБА_5 злочинів, продовження існування ризиків відносно ОСОБА_5 , які не зменшились з часу застосування запобіжного заходу, та яким не можна запобігти шляхом застосування більш м`якого запобіжного заходу, зокрема цілодобового домашнього арешту, неможливості завершити досудове розслідування до закінчення строку дії ухвали слідчого судді про продовження запобіжного заходу, надходжу до висновку, про наявність обставин, які виправдовують подальше тримання ОСОБА_5 під вартою.

Відповідно до положень абз. 8 ч. 4 ст. 183 КПК України під час дії воєнного стану суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтею 111 КК України.

При вирішенні питання щодо можливості визначення розміру застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов`язків, передбачених цим Кодексом, в межах розгляду клопотання про продовження строку тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , суд враховує фактичні обставини кримінального правопорушення, його наслідки, те, що в Україні введено воєнний стан у зв`язку із нападом збройних сил Російської Федерації, в інтересах спецслужб якої ОСОБА_5 вчиняв, згідно підозри, дії на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, а також підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України, високий ступінь ризику ухилення підозрюваного від органів досудового розслідування суду, з урахуванням в тому числі даних про особу підозрюваного.

З урахуванням викладеного, слідчий суддя при продовженні застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не вбачає підстав для визначення щодо нього застави як альтернативного запобіжного заходу.

Керуючись ст. 29 Конституції України, ст. ст. 177, 178, 180, 182, 183, 184, 197, 199, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Продовжити строк тримання під вартою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - до 10.12.2024.

При продовженні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою розмір застави не визначати.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення, може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення28.10.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122805576
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строків тримання під вартою