Ухвала
від 14.10.2024 по справі 621/3805/24
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа № 621/3805/24

Провадження 2/621/1340/24

14 жовтня 2024 року м. Зміїв Харківська область

Суддя Зміївськогорайонного судуХарківської областіВ.Філіп`єва, розглянувши позовну заяву

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , до

територіальної громадив особіВишневої міськоїради Бучанськогорайону Київськоїобласті, місцезнаходження: вул. Святошинська, буд. 29, м. Вишневе, Бучанський район, Київська область, 08132, код ЄДРПОУ: 3409724,

про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до Зміївського районного суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд визначити їй додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини за законом після смерті її батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком у три місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили..

Вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, суд перевіряє відповідність позовної заяви вимогам статей175,177ЦПК України, а також чи відноситься до його компетенції розгляд конкретної справи (дотримання правил підсудності)

Відповідно до ч. 3, ч. 4 статті 175 ЦПК України,позовна заява повинна містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;

3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;

4) зміст позовнихвимог:спосіб (способи)захисту правабо інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;

7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи;

10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

За приписами частини 4статті 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч.1, ч.5 статті 177 ЦПК України, позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриттяспадщини ємісцезнаходження нерухомогомайна абоосновної йогочастини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Згідно ч.1 статті 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.

Як вбачається з позовної заяви, позивач просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого батька стосовно нерухомого майна - квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 .

Тобто, вказане нерухоме майно знаходиться на території Зміївської міської громади Чугуївського району Харківської області, і справа підсудна Зміївському районному суду Харківської області.

Разом з тим, відповідачем у справі визначено територіальну громаду в особі Вишневої міської ради Бучанського району Київської області, і в позовній заяві відсутні відомості щодо розміщення будь-якого нерухомого майна у вказаній громаді.

Крім того, зі змісту позовної заяви також вбачається, що спірне нерухоме майно, стосовно якого просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, належить на праві спільної часткової власності іншим особам - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . При цьому, ОСОБА_5 ,згідно викладених обставин, є матір`ю позивачки і дружиною померлого, (відомостей про розірвання шлюбу позовна заява не містить), а отже ОСОБА_5 також має передбачене законодавством право на спадкування та є особою, на права і обов`язки якої може вплинути можливе рішення суду.

Вказана особа до участі у справі позивачем ні в якому статусі не залучена, так само як і ОСОБА_4 як співвласник нерухомого майна.

Згідно усталеної судової практики, у разі пред`явлення позову до частини відповідачів, суд не вправі зі своєї ініціативи і без згоди позивача залучати інших відповідачів до участі у справі як співвідповідачів та зобов`язаний вирішити справу за тим позовом, що пред`явлений, і щодо тих відповідачів, які зазначені в ньому.

Отже, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Установлення належності відповідачів й обґрунтованості позову є обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи. Встановивши, що позов пред`явлений до неналежного відповідача та відсутні визначені процесуальним законом підстави для заміни неналежного відповідача належним, суд відмовляє у позові до такого відповідача.

Відповідний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц, від 12 грудня 2018 року у справі № 372/51/16-ц, від 05 травня 2019 року у справі № 554/10058/17.

Згідно п.24Пленуму ВерховногоСуду України№ 7від 30.05.2008року "Просудову практикуу справахпро спадкування," при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Враховуючи викладене, з урахуванням наявності інших спадкоємців померлого, позивачеві належить уточнити відомості щодо складу осіб, які беруть участь у справі, в тому числі відповідачів та третіх осіб, на права та обов`язки яких може вплинути можливе рішення суду, і крім того подати всі наявні в нього докази на підтвердження позовних вимог відповідно до положень ч.2 статті 83 ЦПК України.

Відповідно до частини 1 статті 185 Цивільного процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 3 статті 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

За таких обставин, позовну заяву належить залишити без руху, встановивши позивачеві строк для усунення недоліків.

На підставі викладеного, керуючись статтями 136, 175, 177, 185, 258, 260 Цивільного процесуального кодексу України, Закону України "Про судовий збір", суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до територіальної громади, в особі Вишневої міської ради Бучанського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, залишити без руху.

Встановити позивачу строк 5 (п`ять) днів із дня вручення (отримання) копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Роз`яснити позивачу, що у разі неусунення зазначених недоліків позовної заяви, відповідно до статті 185 Цивільного процесуального кодексу України, вона буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання та апеляційному оскарженню не підлягає.

Текст ухвали складено 14.10.2024 року.

Суддя В. Філіп`єва

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.10.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122814581
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —621/3805/24

Ухвала від 09.01.2025

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні