Справа № 461/1354/24 Головуючий у 1 інстанції: Стрельбицький В. В.
Провадження № 22-ц/811/1888/24 Доповідач в 2-й інстанції: Приколота Т. І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2024 року м.Львів
Справа№ 461/1354/24
Провадження № 22ц/811/1888/24
Львівський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - Приколоти Т.І.,
суддів : Мікуш Ю.Р., Савуляка Р.В.,
секретар Іванова О.О.
з участю: ОСОБА_1
розглянув апеляційнускаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Галицького районного суду міста Львова, ухвалене у м. Львові 14 травня 2024 року у складісудді Стрельбицького В.В. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про стягнення недоотриманої пенсії в порядку спадкування,-
встановив:
15 лютого 2024 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення недоотриманої пенсії в порядку спадкування. Просив визнати за ним ( ОСОБА_2 ) право власності в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на недоотримані за життя спадкодавця пенсійні виплати у розмірі 179436, 70 грн.; стягнути з відповідача на його користь179436,70грн. недоотриманоїпенсії ОСОБА_3 в порядкуспадкування;вирішити питаннясудових витрат.В обґрунтуванняпозову посилаєтьсяна те,що рішеннямЛьвівського окружногоадміністративного судувід 17березня 2022року усправі №380/3418/22,зобов`язано ГУПФУ уЛьвівській областіперерахувати тавиплатити з1квітня 2019року пенсію ОСОБА_3 на підставідовідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від15листопада 2021року №С/7445,виданої станомна 5березня 2019року,у відповідностідо вимогст.43і 63Закону Українивід 9квітня 1992року «Пропенсійне забезпеченняосіб,звільнених звійськової служби,та деякихінших осіб»та положеньпостанови КабінетуМіністрів України№704від 30серпня 2017року «Прогрошове забезпеченнявійськовослужбовців,осіб рядовогоі начальницькогоскладу тадеяких іншихосіб»,з урахуваннямраніше проведенихпенсійних виплат.Вказує,що 5липня 2022року ГУПФУ уЛьвівській областіздійснено розрахунок,з якоговбачається,що розмірзаборгованості ОСОБА_3 становив 179436,79грн.Зазначає,що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер.Після смертіспадкодавця відкриласьспадщина наналежне йомумайно.7листопада 2023року здійсненореєстрацію спадковоїсправи №29/2023,що підтверджуєтьсяВитягом прореєстрацію уСпадковому реєстрі№74642354від 7листопада 2023 року.Стверджує,що 29листопада 2023року приватнимнотаріусом Львівськогоміського нотаріальногоокругу ДитюкГ.М.видано свідоцтвопро правона спадщинуза закономза №1459,що свідчитьпро прийняттяним (позивачем)спадщини. 16 листопада 2023 року ГУ ПФУ у Львівській області у листі №1300-5505-8/166752 повідомило, що недоотримана пенсія відсутня, а доплата пенсії, яка обчислена на виконання судового рішення, не включається до складу спадщини та може бути виплачена особі за умови покладення судом зобов`язань в частині виплати пенсії, яка була нарахована померлому. Вважає, що невиплата відповідачем недоотриманої пенсії є порушенням його (позивача) права на спадкування. Просить позов задовольнити.
Рішенням Галицького районного суду міста Львова від 14 травня 2024 року позов задоволено. Ухвалено визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на недоотримані за життя спадкодавця пенсійні виплати у розмірі 179 436, 70 грн. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_2 179436, 70 грн. недоотриманої пенсії ОСОБА_3 в порядку спадкування. Проведено розподіл судових витрат.
Рішення суду оскаржує Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Вважає рішення незаконним та необґрунтованим, таким, що винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові. Зазначає, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушеного права. Вказує, що такий спір повинен вирішуватися у порядку адміністративного судочинства. Зазначає, що стягнення з рахунків відповідача призначених для виплати пенсій, конкретних сум може поставити під загрозу функціонування Пенсійного фонду та нанести шкоду необмеженій кількості осіб.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника ОСОБА_1 , перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги; колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення.
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
На підставі ст.ст. 76-81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданням цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; а також питання щодо розподілу судових витрат, допуску рішення до негайного виконання, скасування заходів забезпечення позову.
Встановлено, що згідно рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 березня 2022 року у справі № 380/3431/22, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 1 квітня 2019 року. У результаті перерахунку з 1 серпня 2022 року пенсія ОСОБА_3 становила 11 277,06 грн. Доплату пенсії на виконання рішення суду на період з 1 квітня 2019 року по 31 липня 2022 року нараховано у розмірі 179 436,79 грн. Вказана сума не була виплачена ОСОБА_3 в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Дані обставини у процесі судового розгляду не оспорювались учасниками справи, тому вони не підлягають доказуванню.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно із ст.1216цього Кодексу спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218цього Кодексувизначено,що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ст.52Закону України«Про загальнообов`язковедержавне пенсійнестрахування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у ч.2 ст.36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім`ї, зазначені у ч. 1 цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Частина ч. 3 ст. 52 цього Закону узгоджується зі змістом ст. 1227 ЦК України, якою визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини. Крім того, зміст зазначених норм узгоджується із ч. 1 ст. Закону України «Про пенсійне забезпечення», де вказано, що суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Цивільне законодавство не визначає строк, протягом якого члени сім`ї спадкодавця мають право на одержання належних спадкодавцю соціальних платежів.
Положення ч.ч. 2,3 ст. 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які є спеціальними щодо правовідносин про спадкування сум пенсії, не обмежують право на отримання сум пенсії, що належала пенсіонерові і не була ним отримана у зв`язку з його смертю. Ці положення тільки визначають подію, умови, час, коло осіб і їх правове становище, предмет правовідносин, із настанням яких можлива виплата недоотриманої пенсії померлого пенсіонера. Недоотримана пенсія померлого пенсіонера виплачується як пенсія членам його сім`ї за умови, якщо саме ці суб`єкти правовідносин звернулися за її виплатою упродовж шести місяців з дня відкриття спадщини, а якщо у цей проміжок часу не звернулися, сума недоотриманої пенсії набирає іншої правової якості - переходить у спадщину, яку члени сім`ї та/або інші особи, але вже як спадкоємці, можуть отримати її як спадщину.
Суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Відтак, недоотримана ОСОБА_3 пенсія, що належала йому за життя, увійшла до складу спадщини. Позивач, прийнявши спадщину після смерті ОСОБА_3 , має право на отримання усієї суми недоотриманої пенсії.
Встановлено, що приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Дитюк Г.М. видано свідоцтво про право на спадщину за законом від 29 листопада 2023 року, з якого вбачається, що спадщина складається із земельної ділянки площею 0,12 га, кадастровий номер 4625888600:03:000:1161, яка розташована за адресою: Львівська область, Яворівський район, с. Терновиця, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
На запит нотаріуса Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 16 листопада 2023 року повідомило, що недоотримана пенсія відсутня, а доплата пенсії, яка обчислена на виконання судового рішення, не включається до складу спадщини та може бути виплачена особі за умови покладання судом зобов`язань в частині виплати пенсії, яка була нарахована померлому.
На підставі цього нотаріус не видав ОСОБА_2 свідоцтво про право на спадщину у частині пенсії спадкодавця.
Розмір недоотриманої померлим пенсії підтверджено розрахунком ГУ ПФУ у Львівській області від 5 липня 2022 року у пенсійній справі № ХВ52802.
Положення ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які регулюють виплату пенсіонеру певних сум пенсії не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, не розповсюджуються на правовідносини з приводу отримання спадкоємцями померлого пенсіонера тих сум пенсії, які перейшли у спадщину.
Відповідно до ч. 4 ст.263ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно із постаново Верховного Суду у справі № 243/13575/19, припинення страхових виплат за життя спадкодавця з підстав, не передбачених законом, та не оскарження дій фонду спадкодавцем не зумовлює припинення вже призначених страхових виплат і не позбавляє його спадкоємців можливості спадкувати право на отримання страхових виплат. Право на такі виплати у спадкодавця зберігається, і відповідно до ст.1227ЦК України ці виплати вважаються такими, що належали до виплати спадкодавцю. Наведений правовий висновок є релевантним до обставин у цій справі.
Відповідно до ч. ч. 1 - 3 ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім`ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім`ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. При зверненні кількох членів сім`ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
Встановлено, що позивач не входить у кола осіб, визначених ст. 61 вказаного Закону (як такий, що має право на пенсію у разі втрати годувальника або член сім`ї, що проживав з померлим пенсіонером), але є спадкоємцем майна померлого.
Стаття 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 1227 ЦК України регламентують процедуру спадкування пенсійних виплат.
На підставі аналізу наявних у справі доказів суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що ОСОБА_2 має право на одержання недоотриманої його батьком ( ОСОБА_3 ) пенсії в порядку спадкування.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
Своєчасне проведення соціальних виплат є прямим обов`язком відповідача.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер, не отримавши належних йому за законом виплат.
Відповідач визнав наявність заборгованості перед позивачем, а також її розмір.
Відповідач посилається на те, що розгляд справи повинен проводитись у порядку адміністративного судочинства.
Застосування будь-яких засобів правового захисту матиме сенс лише за умови, що обрані суб`єктом порушеного права способи захисту є як ефективними, так і такими, що відповідатимуть його змісту та системі права.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнається право людини на доступ до правосуддя.
Відповідно до постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 925/1265/16, за ст.13 Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення. Пряма чи опосередкована заборона законом на захист певного цивільного права чи інтересу не може бути виправданою. Під способами захисту суб`єктивних прав розуміють закріплені законом матеріальноправові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав і вплив на правопорушника.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що спричиняє потрібні результати, наслідки, тобто матиме найбільший ефект по відновленню відповідних прав, свобод та інтересів на стільки, на скільки це можливо.
Встановлено, що відповідач, всупереч закону, перешкоджає реалізації прав позивача, як спадкоємця, на отримання усього належного йому спадкового майна.
Позивач має право, як спадкоємець, на отримання нарахованих, але не виплачених у повному обсязі сум пенсії, які входять до складу спадщини і не були отримані спадкодавцем за життя.
Спірні правовідносини мають майновий характер, виникли із права на спадкування. Тому доводи апеляційної скарги, що розгляд цього спору має проводитися за правилами адміністративного судочинства, не підлягають до задоволення.
Суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача недоотриманої пенсії, яка належала спадкодавцеві на час відкриття спадщини.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, які не спростовані доводами апеляційної скарги. Підстави для скасування оскарженого рішення не встановлені.
Керуючись: ст. 367, п.1 ч.1 ст.374, ст.ст. 375, 381-384, 388-391 ЦПК України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення.
Рішення Галицького районного суду міста Львова від 14 травня 2024 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення її повного тексту.
Повний текст судового рішення складено 6 листопада 2024 року.
Головуючий_-
Судді:
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122870097 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Львівський апеляційний суд
Приколота Т. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні