Ухвала
від 07.11.2024 по справі 469/1011/20
МИКОЛАЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

07.11.24

22-ц/812/1435/24

Справа №469/1011/20

Провадження № 22-ц/812/1400/24

№ 22-ц/812/1405/24

№ 22-ц/812/1421/24

№ 22-ц/812/1435/24

У Х В А Л А

04 листопада 2024 року м. Миколаїв

Миколаївський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати в цивільних справах:

головуючого Яворської Ж.М.

суддів: Базовкіної Т.М.,

Царюк Л.М.

із секретарем судового засідання - ОСОБА_1 ,

за участі:

представника позивача - ОСОБА_2 ,

представника відповідача - ОСОБА_3 ,

представника особи, яка не брала участі у справі - ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника товариства з обмеженою відповідальністю «Агенство «Медиус-Плюс» адвоката Величка Михайла Михайловича про зупинення провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про визнання права вимоги та іпотекодержателя

В С Т А Н О В И В:

У провадженні Миколаївського апеляційного суду перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про визнання права вимоги та іпотекодержателя.

У судовомузасіданні апеляційногосуду відпредставникаТОВ «Агенство«Медиус-Плюс» адвоката Величка М.М. надійшло усне клопотання про зупинення провадження у цій справі на підставі пункту 6 частини1 статті 251 ЦПК України до розгляду справи 755/15447/24 за позовом ОСОБА_8 до ОСОБА_9 , ОСОБА_5 про визнання договору позики недійсним, яка перебуває у провадженні Дніпровського районного суду м. Києва.

Клопотання обґрунтовано об`єктивною неможливістю розгляду справи апеляційним судом до вирішення іншої справи, яка розглядається Дніпровським районним судом м. Києва, оскільки на думку заявника, між цими справами існує тісний матеріально - правовий зв`язок, і факти, які будуть встановлені у тій справі будуть мати преюдиційне значення для цієї справи.

Заслухавши думку представника відповідача ОСОБА_6 - адвоката Сімейка А.М., який не заперечував проти задоволення цього клопотання, думку представника позивача ОСОБА_5 - адвоката Степіної Н.Г., яка заперечувала проти задоволення клопотання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла такого висновку.

Згідно з частиною першою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до пункту 6 частини 1статті 251ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.

Обов`язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об`єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з`ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

Зупинення провадження у справі не повинне призводити до необґрунтованого затягування розгляду справи.

Відповідно до пункту 33 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року № 2 "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції", визначаючи наявність передбачених статтею 201 ЦПК України (в редакції 2004 року, що кореспондується із статтею 251 чинного ЦПК України) підстав, за яких провадження у справі підлягає обов`язковому зупиненню, суд повинен, зокрема, враховувати, що така підстава для зупинення провадження у справі, як зазначено у пункті 4 частини першої цієї статті - неможливість розгляду цивільної справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства, застосовується у тому разі, коли в цій іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.

Таким чином, передбачена законом необхідність у зупиненні розгляду однієї справи до вирішення іншої полягає в тому, що в іншій справі можуть бути встановлені або спростовані факти, що матимуть значення для вирішення цієї справи та які можуть вплинути на наявність підстав для задоволення позову повністю або частково, або відмови у його задоволенні, або якщо ці справи є взаємовиключними.

Отже, підставою для зупинення провадження у справі є не лише наявність іншої справи на розгляді в суді та припущення про те, що рішення у ній має значення для цивільної справи, що розглядається, а саме об`єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 4 статті 263 ЦПК України).

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 лютого 2022 року у справі № 357/10397/19 (провадження № 61-5752сво21) вказано, що:

«метою зупинення провадження у справі згідно з пунктом 6 частини першої статті 251 ЦПК України є виявлення обставин (фактів), які не можуть бути з`ясовані та встановлені в цьому провадженні, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено. Об`єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи полягає у тому, що рішення суду в іншій справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у справі, провадження у якій зупинено, зокрема факти, що мають преюдиційне значення. З огляду на вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі суду слід у кожному конкретному випадку з`ясовувати: як пов`язана справа, яка розглядається, зі справою, що розглядається іншим судом; чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду справи. Отже, необхідність в зупиненні провадження у справі виникає у випадку, якщо неможливо прийняти рішення у даній справі до ухвалення рішення в іншій справі. Тобто між справами, що розглядаються, повинен існувати тісний матеріально-правовий зв`язок, який виражається в тому, що факти, встановлені в одній із справ, будуть мати преюдиційне значення для іншої справи. Разом із тим, необхідно враховувати, що відповідно до пункту 6 частини першої статіі 251 ЦПК Українисуд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 08 грудня 2021 року у справі № 761/33089/20 (провадження № 61-18470св21) вказано, що тлумачення пункту 6 частини першоїстатті 251 ЦПК Українисвідчить, що обов`язкове зупинення провадження у справі можливе за наявності у сукупності таких умов: 1) об`єктивної неможливості розгляду справи до вирішення іншої справи, тобто неможливість для суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі; 2) пов`язаність справ - пов`язаною зі справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; у тому числі йдеться про факти, які мають преюдиційне значення.

В той же час, заявляючи клопотання про зупинення провадження у справі адвокат Величко М.М. не наводить обставин, які б свідчили про неможливість розгляду цієї справи без встановлення певних обставин у справі 755/15447/24.

У даному випадку, відкриття Дніпровським районним судом м. Києва провадження у справі 755/15447/24) за позовом ОСОБА_8 до ОСОБА_9 , ОСОБА_5 про визнання договору позики недійсним не може бути перешкодою для апеляційного розгляду цієї цивільної справи, оскільки колегія суддів не вбачає об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до набрання чинності рішенням суду у справі № 755/15447/24. Зібрані докази у справі, що перебуває на розгляді апеляційного суду, не дають підстав для висновку про неможливість її розгляду до вирішення справи № 755/15447/24.

За наведених обставин суд вважає, що заявником не доведено, а колегією суддів не встановлено наявність об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до набрання законної сили рішення Дніпровського районного суду м. Києва у справі № 755/15447/24 за позовом ОСОБА_8 до ОСОБА_9 , ОСОБА_5 про визнання договору позики недійсним.

З огляду на зазначене колегія суддів не вбачає підстав для задоволення клопотання представника ТОВ «Агенство «Медиус-Плюс» - адвоката Величка М.М. про зупинення провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 222, 251, 381, 389 ЦПК України, апеляційний суд

У Х В А Л И В:

У задоволенні клопотання представника товаристваз обмеженоювідповідальністю «Агенство«Медиус-Плюс»адвоката Величка Михайла Михайловича про зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи, яка перебуває у провадженні Дніпровського районного суду м. Києва (справа 755/15447/24) за позовом ОСОБА_8 до ОСОБА_9 , ОСОБА_5 про визнання договору позики недійсним відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення й оскарженню в касаційному порядку не підлягає

Головуючий Ж.М. Яворська

Судді Т.М. Базовкіна

Л.М. Царюк

Повний текст ухвали складено 07 листопада 2024 року.

СудМиколаївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення07.11.2024
Оприлюднено11.11.2024
Номер документу122875267
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них іпотечного кредиту

Судовий реєстр по справі —469/1011/20

Ухвала від 03.01.2025

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Ухвала від 03.01.2025

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Ухвала від 03.01.2025

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Постанова від 08.11.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Постанова від 08.11.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні