Ухвала
від 05.11.2024 по справі 522/1929/20
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/1602/24

Справа № 522/1929/20

Головуючий у першій інстанції Домусчі Л. В.

Доповідач Назарова М. В.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

05.11.2024 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Назарової М.В.,

суддів: Коновалової В.А., Кострицького В.В.,

за участю секретаря Соболєвої Р.М.,

учасники справи: заявник ОСОБА_1 , заінтересовані особи орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, орган опіки та піклування Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши в судовому засіданні в залі судових засідань клопотання ОСОБА_1 про забезпечення доказів

у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Приморського районного суду міста Одеси від 14 вересня 2022 року

у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 про визнання неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, за участю заінтересованих осіб: органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, органу опіки та піклування Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

в с т а н о в и в :

Рішенням Приморського районного суду міста Одеси від 14 вересня 2022 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання неповнолітнього ОСОБА_3 недієздатним відмовлено.

На вказане рішення ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.

Постановою Одеського апеляційного суду від 21 грудня 2022 року рішення Приморського районного суду міста Одеси від 14 вересня 2022 року скасовано.

Заяву ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_3 недієздатним - залишено без розгляду.

На вказане рішення ОСОБА_1 подав касаційну скаргу.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 травня 2023 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Одеського апеляційного суду від 21 грудня 2022 року скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Ухвалою Одеського апеляційного суду від 09 червня 2023 року призначено до судового розгляду в порядку спрощеного провадження з повідомленням учасників справи в приміщенні Одеського апеляційного суду на 08 серпня 2023 року о 14.30 год.

Згодом справу неодноразового призначалося до судового розгляду, останній раз на 05 листопада 2024 року о 15.30 год.

05.12.2023 заявником ОСОБА_1 заявлено про забезпечення доказів, в якому він просить звернутись через Міністерство закордонних справ України до Посольства України в Грузії із судовим дорученням про вручення документів громадянину України, який проживає на території іноземної держави, працівниками дипломатичного представництва чи консульської установи України на території держави Грузія, а саме: вручення копії ухвали про відкриття апеляційного провадження, копії апеляційної скарги, повідомлення про дату, час та місце судового розгляду у справі № 522/1929/20 громадянину України ОСОБА_3 , який згідно наявних в матеріалах справи перебував станом на 07 вересня 2023 року на території держави Грузія (адреса та засоби зв`язку невідомі), а також встановити його точне місце проживання (місце знаходження) та опитати ОСОБА_3 його за наступними питаннями: -

З`ясувати його прізвище, ім`я по батькові, місце проживання в Україні та Грузії?

- Чи відома йому інформація про розгляд справи за заявою ОСОБА_1 про визнання його недієздатним та про ухвалені судові рішення по цій справі?

- Чи відомо йому про розгляд Одеським апеляційним судом апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 14 вересня 2021 року? Що може пояснити по суті справи?

- Які обставини щодо свого здоров`я та діагнозу він може повідомити?

- Чи бажає та чи може він з`явитися до суду та дати особисті пояснення за заявою ОСОБА_1 та спростувати факти, що в ній викладені?

- Яка його думка стосовно клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи?

- Чи складав він заяву по цій справі та клопотання про залишення її без розгляду та чи звертався до почесного консула України в Грузії за посвідченням його підпису під документами 07 вересня 2023 року та чи відправляв їх до Одеського апеляційного суду та яким способом (поштою, кур`єром тощо);

- Чи укладав він будь-які угоди про надання правової допомоги? Якщо так, то повідомити прізвище, ім`я та по батькові адвоката?

Під час виконання судового доручення дозволити консулам консульського відділу ставити ОСОБА_4 нескладні питання загального змісту з метою з`ясування, чи дають поведінка та характер ОСОБА_4 підстави припустити, що він має психічний розлад, і чи впливає його поведінка та можливість надати відповідь на запропоновані питання?

Роз`яснити, що відомості про з`ясування точної адреси проживання (перебування) ОСОБА_4 у місті Батумі, Аджарія, Грузія, відповіді на зазначені питання, висновки щодо поведінки та характеру ОСОБА_4 викладаються у протоколі, що підписується особою, стосовно якої виконується судове доручення, та особою, яка виконує судове доручення, і скріплюється печаткою відповідної закордонної дипломатичної установи України із зазначенням дня, часу і місця виконання доручення.

У випадку, якщо ОСОБА_4 відмовиться або не зможе підписати протокол, то обов`язково зазначити причини такої відмови та/ або неможливості.

Вислухавши думку учасників справи, зокрема, представників ОСОБА_3 , які вважали таке безпідставним та пояснили, що їх довіритель наразі перебуває за межами України і наразі не має наміру найближчим часом повертатися до України, колегія суддів вважає вказану заяву такою, що підлягає задоволенню.

Водночас з наявної в матеріалах справи заяви, яка подана до апеляційного суду 25.09.2023 від імені ОСОБА_3 та яка засвідчена почесним консулом України в місті Батумі Грузія Ростомом Накашидзе 07 вересня 2023 року, убачається, що станом на вказану дату ОСОБА_3 перебував саме в м. Батумі Грузії, проте свою точну адресу не зазначав, обмежившися лише тим, що таким є м. Батумі, Аджарія, Грузія.

Згідно з ст. 361, 366 ЦПК України разом з ухвалою про відкриття апеляційного провадження суд апеляційної інстанції надсилає копії апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів учасникам справи.

Про дату, час та місце розгляду справи повідомляються учасники справи, якщо справа відповідно до цього Кодексу розглядається з їх повідомленням.

Крім того, Європейський суд з прав людини в рішенні від 27 березня 2008 року у справі «Штукатуров проти Росії» (заява № 44009/05) зазначив, що, вирішуючи справу про визнання особи недієздатною виключно на підставі письмових доказів, не побачивши і не почувши особу, суд порушив її право на справедливий судовий розгляд, передбачене ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Про необхідність надання доступу до суду навіть особам, які вже визнані недієздатними, відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції наголошується у рішенні ЄСПЛ від 30 травня 2013 року у справі «Наталія Михайленко проти України» (заява № 49069/11).

Конституційний Суд України у Рішенні від 1 червня 2016 року у справі № 2-рп/2016 зазначив, що недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод; хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, у тому числі право на свободу та особисту недоторканність, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.

Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України «Про психіатричну допомогу» особи, яким надається психіатрична допомога, мають право на особисту участь у судових засіданнях, висловлення своєї думки щодо висновків лікарів-психіатрів у судовому засіданні при вирішенні питань, пов`язаних із наданням їм психіатричної допомоги та обмеженням у зв`язку з цим їх прав.

Таким чином, особа, щодо якої розглядається справа окремого провадження про визнання її недієздатною, має право на участь у слуханні справи та на справедливий розгляд своєї справи. Зокрема, така особа повинна бути повідомлена про розгляд справи, їй має бути роз`яснено її права, вона повинна мати можливість за бажання скористатися безоплатною правовою допомогою і брати участь у судових засіданнях. Навіть у разі наявності реальних, доведених застережень щодо небезпеки безпосередньої участі цієї особи у розгляді справи для інших осіб або для неї самої суд повинен, принаймні, мати візуальний контакт із такою особою, а краще опитати її (за необхідності дистанційно, у режимі відеоконференції). Якщо на момент розгляду справи особа позбавлена волі як психічно хвора, суд має перевірити законність підстав позбавлення волі такої особи, щоб гарантувати права людини на свободу та справедливий суд.

Отже, особа, щодо якої розглядається справа окремого провадження про визнання її недієздатною, має право на участь у слуханні справи та на справедливий розгляд своєї справи.

Колегія суддів вважає, що з метою виконання вимог наведених статей та належного повідомлення ОСОБА_3 як про розгляд справи, так і задля можливості з`ясувати його думку щодо суті справи, приймаючи до уваги наявні в матеріалах справи відомості, необхідним є звернення через Міністерство закордонних справ України із судовим дорученням про вчинення окремих процесуальних дій працівниками дипломатичного представництва чи консульської установи України на території Держава Грузії, а саме: вручення під розписку із зазначенням дня вручення ОСОБА_3 копії ухвали про відкриття апеляційного провадження, копії апеляційної скарги, повідомлення про дату, час та місце судового розгляду, у порядку визначеному ст. 502 ЦПК України.

Так, відповідно до ст. 502 ЦПК України судове доручення про вручення документів громадянину України, який проживає на території іноземної держави, може бути виконано працівниками дипломатичного представництва чи консульської установи України у відповідній державі. Такі документи особа отримує добровільно. Вручення документів здійснюється під розписку із зазначенням дня вручення, підписується посадовою особою та скріплюється печаткою відповідної закордонної дипломатичної установи України.

Порядок опрацювання доручень про вручення документів, отримання доказів, вчинення інших процесуальних дій, а також клопотань про визнання і виконання судових рішень на виконання чинних міжнародних договорів України з питань надання правової допомоги в цивільних справах визначає Інструкція про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затверджена наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 №1092/5/54 (далі - Інструкція).

У п. 1.3 Інструкції визначено, що цивільна справа (для розділів II-III, VIII Інструкції) - справа, що розглядається судом за правилами цивільного, господарського або адміністративного судочинства, а також справа щодо цивільних, сімейних, трудових, господарських правовідносин, яка розглядається іншими компетентними органами.

У разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном (п. 2.1 Інструкції).

Зокрема, в п. 2.10. Інструкції також передбачено, що у випадках, передбачених міжнародним договором України, з метою вручення документів, отримання доказів чи вчинення інших процесуальних дій відносно громадянина України, який проживає на території іноземної держави, суд України може направити доручення через Міністерство закордонних справ України для виконання консульською установою України на території відповідної іноземної держави, де проживає така особа.

Консул виконує доручення судів України про надання правової допомоги в цивільних справах з додержанням чинного процесуального законодавства України.

За ст. 499 ЦПК України зміст і форма судового доручення про надання правової допомоги мають відповідати вимогам міжнародного договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо його не укладено - вимогам частин другої - четвертої цієї статті.

У судовому дорученні про надання правової допомоги зазначаються:

1) назва суду, що розглядає справу;

2) за наявності міжнародного договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, учасниками якого є Україна і держава, до якої звернено доручення, - посилання на його положення;

3) найменування справи, що розглядається;

4) прізвище, ім`я, по батькові та рік народження фізичної особи або найменування юридичної особи, відомості про їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, а також інші дані, необхідні для виконання доручення;

5) процесуальне становище осіб, щодо яких необхідно вчинити процесуальні дії;

6) чіткий перелік процесуальних дій, що належить вчинити;

7) інші дані, якщо це передбачено відповідним міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або цього вимагає іноземний суд, який виконуватиме доручення.

Більш детальний перелік реквізитів, який повинен міститися у судовому дорученні передбачений п. 2.1.2. розділу ІІ Інструкції.

Враховуючи наведені вище обставини справи та вимоги законодавства, колегія суддів вважає за необхідне в порядку ст. 502 ЦПК України звернутися через Міністерство закордонних справ України із судовим дорученням про вручення документів громадянину України, який проживає на території іноземної держави, працівниками дипломатичного представництва чи консульської установи України на території держави Грузія, а саме: вручення копії ухвали про відкриття апеляційного провадження, копії апеляційної скарги, повідомлення про дату, час та місце судового розгляду у справі № 522/1929/20 громадянину України ОСОБА_3 .

На підставі викладеного, керуючись ст. 502 ЦПК України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Звернутись через Міністерство закордонних справ України до Посольства України в Грузії із судовим дорученням про вручення документів громадянину України, який проживає на території іноземної держави, працівниками дипломатичного представництва чи консульської установи України на території держави Грузія, а саме: вручення копії ухвали про відкриття апеляційного провадження, копії апеляційної скарги, повідомлення про дату, час та місце судового розгляду у справі № 522/1929/20 громадянину України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , що народився: місто Одеса, який за матеріалами справи перебуває у місті Батумі, Аджарія, Грузія, паспорт громадянина України НОМЕР_2 , дійсний до 11.08.2024, орган, що видав паспорт НОМЕР_3 , який згідно наявних в матеріалах справи перебував станом на 07 вересня 2023 року на території держави Грузія (адреса та засоби зв`язку невідомі), а також:

встановити точне місце проживання (місце знаходження) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Одеси, який за матеріалами справи перебуває у місті Батумі, Аджарія, Грузія;

Опитати ОСОБА_3 за наступними питаннями:

- З`ясувати його прізвище, ім`я по батькові, місце проживання в Україні та Грузії?

- Чи відома йому інформація про розгляд справи за заявою ОСОБА_1 про визнання його недієздатним та про ухвалені судові рішення по цій справі?

- Чи відомо йому про розгляд Одеським апеляційним судом апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 14 вересня 2021 року? Що може пояснити по суті справи?

- Які обставини щодо свого здоров`я та діагнозу він може повідомити?

- Чи бажає та чи може він з`явитися до суду та дати особисті пояснення за заявою ОСОБА_1 та спростувати факти, що в ній викладені?

- Яка його думка стосовно клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи?

- Чи складав він заяву по цій справі та клопотання про залишення її без розгляду та чи звертався до почесного консула України в Грузії за посвідченням його підпису під документами 07 вересня 2023 року та чи відправляв їх до Одеського апеляційного суду та яким способом (поштою, кур`єром тощо);

- Чи укладав він будь-які угоди про надання правової допомоги? Якщо так, то повідомити прізвище, ім`я та по батькові адвоката?

Під час виконання судового доручення дозволити консулам консульського відділу ставити ОСОБА_4 нескладні питання загального змісту з метою з`ясування, чи дають поведінка та характер ОСОБА_4 підстави припустити, що він має психічний розлад, і чи впливає його поведінка та можливість надати відповідь на запропоновані питання?

Роз`яснити, що відомості про з`ясування точної адреси проживання (перебування) ОСОБА_4 у місті Батумі, Аджарія, Грузія, відповіді на зазначені питання, висновки щодо поведінки та характеру ОСОБА_4 викладаються у протоколі, що підписується особою, стосовно якої виконується судове доручення, та особою, яка виконує судове доручення, і скріплюється печаткою відповідної закордонної дипломатичної установи України із зазначенням дня, часу і місця виконання доручення.

У випадку, якщо ОСОБА_4 відмовиться або не зможе підписати протокол, то обов`язково зазначити причини такої відмови та/ або неможливості.

Встановити строк для виконання ухвали про забезпечення доказів до 01 лютого 2025 року та попередити про наслідки, пов`язані з ухиленням від виконання цієї ухвали.

Надіслати ухвалу разом з дорученням про виконання окремих процесуальних дій Міністерству закордонних справ України (01018, м. Київ, Михайлівська площа, 1) для його подальшого виконання працівниками дипломатичного представництва чи консульської установи України на території держави Грузія в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 502 ЦПК України.

Долучити до зазначеного доручення копію ухвали Одеського апеляційного суду про відкриття апеляційного провадження від 14 листопада 2022 року, копію апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення Приморського районного суду міста Одеси від 14 вересня 2022 року, судового повідомлення про судове засідання в цивільній справі № 522/1929/20 .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Дата складення повного тексту постанови 08 листопада 2024 року

Головуючий М.В. Назарова

Судді: В.А. Коновалова

В.В. Кострицький

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення05.11.2024
Оприлюднено11.11.2024
Номер документу122908856
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —522/1929/20

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Назарова М. В.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Назарова М. В.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Назарова М. В.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Назарова М. В.

Ухвала від 24.05.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Назарова М. В.

Ухвала від 05.12.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Назарова М. В.

Ухвала від 08.12.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Стахова Н. В.

Ухвала від 05.12.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Назарова М. В.

Ухвала від 05.12.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Назарова М. В.

Ухвала від 05.12.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Назарова М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні