Рішення
від 07.11.2024 по справі 635/9395/23
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 635/9395/23

Провадження 2/635/766/2024

РІШЕННЯ

Іменем України

07 листопада 2024 року смт Покотилівка

Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - СавченкаД.М.,

секретар судового засідання Клімова Л.П.,

учасники справи:

позивач ОСОБА_1 ,

відповідач - Липецької сільської ради Харківського району Харківської області,

відповідач - Барська міська об`єднана територіальна громада Вінницької області,

третя особа: Харківська районна державна нотаріальна контора Харківської області,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в смт Покотилівка Харківського району Харківської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Липецької сільської ради Харківського району Харківської області, Барської міської об`єднаної територіальної громади Вінницької області, Третя особа: Харківська районна державна нотаріальна контора Харківської області, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Липецької сільської ради Харківського району Харківської області, Барської міської об`єднаної територіальної громади Вінницької області, Третя особа: Харківська районна державна нотаріальна контора Харківської області, в якій просить визначити позивачу додатковий строк в два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . ОСОБА_2 залишив заповіт від 14 червня 2011 р., яким заповів все своє майно ОСОБА_1 . Після смерті ОСОБА_2 виїхала з Харківської області, яка була під постійними обстрілами та перебувала в м.Чернівці. Позивач не прийняла спадщину після смерті батька, у зв`язку з введенням воєнного стану та вимушеним переміщенням до іншого регіону. Постановою державного нотаріуса Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області Богунової Н.В. від 19.09.2023 позивачу відмовлено в оформленні спадкових прав.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 10 жовтня 2023 р. провадження у справі відкрито, витребувано докази. Суд вирішив проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 14 листопада 2023 р. залучено співвідповідача.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 28 березня 2024 р. підготовче судове засідання закрито, справу призначено до судового розгляду.

Позивач в судове засідання не з`явилась, повідомлялась своєчасно і належним чином, надала заяву про розгляд спарив без її участі.

Інші учасники справи в судове засідання не з`явились, повідомлялись своєчасно і належним чином, причини неявки суду не повідомили.

Інших заяв та клопотань від сторін не надійшло.

Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України суд ухвалює заочне рішення.

Суд, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини, що виникли між сторонами.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 18.04.2022, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За життя ОСОБА_2 склав заповіт, посвідчений 14.06.2011 приватним нотаріусом Харківського районного нотаріального округу Харківської області Колісник В.О., яким заповів все своє майно ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки від 02.04.2022 №7726-5001285584, ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа у м.Чернівці.

Постановою державного нотаріуса Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області Богунової Н.В. від 19.09.2023 позивачу відмовлено в оформленні спадкових прав, після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 , не подала своєчасно до нотаріальних органів заяву про прийняття спадщини.

З листа Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області від 23.11.2023 убачається, що після смерті ОСОБА_2 , з заявою про прийняття спадщини звернулась ОСОБА_1 . Інших заяв не надходило.

Суд, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин та досліджених в судовому засіданні наданих доказів, прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . За життя ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповів все своє майно ОСОБА_1 .

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану і Україні» (зі змінами), затвердженим Законом України №2102-ІХ від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 р. до 05 год.30 хв. 23 серпня 2022 року, який неодноразово продовжувався, останній раз Указом Президента України від 23 липня 2024 року №469/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 23 липня 2024 року №3891-ІХ, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

У зв`язку з запровадженням військового стану та активними бойовими діями, ОСОБА_1 покинула місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , та виїхала до м.Чернівці, як тимчасово переміщена особа.

Відповідно до ст.ст.1216-1219 ЦК Україниспадкування - це перехід майнових і окремих особистих немайнових прав та обов`язків спадкодавця до його спадкоємців; спадкування здійснюється за заповітом або за законом; до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Якщо фізична особа склала заповіт, таким чином розпорядившись своєю власністю на випадок смерті, і не скасувала його, то у разі її смерті спадкування здійснюється за заповітом, який є останньою волею спадкодавця. Спадкування за заповітом поставлене, серед видів спадкування, на перше місце відповідно до домінанти пріоритетності волі особи. Це закріплено уст. 1223 ЦК, яка залишає право на спадкування спадкоємцям за законом лише за відсутності заповіту або повного чи часткового визнання заповіту недійсним, неприйняття (відмови) спадщини спадкоємцем за заповітом, усунення від права на спадкування спадкоємця за заповітом, неохоплення заповітом усієї спадщини.

Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17, а також у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду: від 17 жовтня 2019 року у справі № 766/14595/16 (провадження № 61-6700св19), від 30 січня 2020 року у справі № 487/2375/18 (провадження № 61-10136св19), від 31 січня 2020 року у справі № 450/1383/18 (провадження № 61-21447св19).

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Разом з тим Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Викладений правовийвисновок викладенов постановіВерховного судувід 13.03.2020по справі№ 314/2550/17.

Судом встановлено, що позивач не подав вчасно нотаріусу або уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини, у зв`язку із чим йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Крім того, інших осіб, які б звернулись з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 немає.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Аналізуючи зібрані по справі докази у світлі наведених правових норм та встановлених судом обставин, враховуючи запровадження в України військового стану, у зв`язку з чим позивач вимушена була покинути місце проживання, суд вважає причину пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини поважною, а тому вважає за можливе встановити позивачу додатковий строк на звернення із такою заявою тривалістю 2 місяці, який на думку суду буде достатнім для прийняття спадщини.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 280-283 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Липецької сільської ради Харківського району Харківської області, Барської міської об`єднаної територіальної громади Вінницької області, Третя особа: Харківська районна державна нотаріальна контора Харківської області, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк в два місяці з дня набрання даним рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Липецька сільської ради Харківського району Харківської області, місце проживання (реєстрації): Харківська область, Харківський район, с.Липці, вул.Покровська, б.5,код ЄДРПОУ 04396615.

Відповідач: Барська міська об`єднана територіальна громада Вінницької області, місце реєстрації: Вінницька область, Жмеринський район, м. Бар, майдан Святого Миколая, 18, код ЄДРПОУ 04051017.

Третя особа: Харківська районна державна нотаріальна контора Харківської області, місце реєстрації: м.Харків, вул.Є.Котляра, 4, код ЄДРПОУ 02900742.

Повне рішення складено 13.11.2024.

Суддя Д.М. Савченко

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення07.11.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122977590
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —635/9395/23

Рішення від 07.11.2024

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Савченко Д. М.

Рішення від 07.11.2024

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Савченко Д. М.

Ухвала від 28.03.2024

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Савченко Д. М.

Ухвала від 14.11.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Савченко Д. М.

Ухвала від 10.10.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Савченко Д. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні