Рішення
від 13.11.2024 по справі 365/154/24
ЗГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 365/154/24

Номер провадження: 2-др/365/2/24

Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

13 листопада 2024 року с-ще Згурівка

Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Хижного Р.В.

за участі

секретаря судового засідання Середи Н.В.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду № 1 в режимі відеоконференції заяву про постановлення додаткового рішення про стягнення судових витрат у цивільній справі за позовом Згурівської селищної ради Броварського району Київської області до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної шкоди,-

В С Т А Н О В И В:

Представник відповідача ОСОБА_3 адвокат Тараненко Я.Ю. звернувся до Згурівського районного суду Київської області з вище вказаною заявою, в якій просить стягнути з позивача Згурівської селищної ради на користь відповідача витрати на професійну правничу (правову) допомогу у розмірі 35000,00 грн. Заяву обґрунтовує тим, що рішенням Згурівського районного суду Київської області від 16 вересня 2024 року відмовлено в задоволенні позову Згурівської селищної ради Броварського району Київської області до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної шкоди. Під час розгляду справи представник відповідача надавав орієнтовний розрахунок судових витрат, які він очікує понести, та у відзиві на позовну заяву та під час судових дебатів заявив, що детальний розрахунок судових витрат та інші докази будуть подані стороною протягом п`яти днів з моменту ухвалення рішення. Сторона відповідача належним чином скористалась своїм правом, своєчасно подавши заяву про ухвалення додаткового рішення. Представництво інтересів відповідача здійснювалось на підставі договору про надання правової допомоги № 1057 від 20 березня 2024 року. Сукупний розмір понесених витрат на правничу допомогу складає 35000,00 грн, з яких 5000,00 грн консультація та узгодження правової позиції, 10000,00 грн написання та подання відзиву на позову заяву, 10000,00 грн - участь у судових засіданням (4 засідання по 2500,00 грн кожне) та 10000,00 грн гонорар успіху адвоката. Обсяг виконаних робіт та їх складність є співмірним з розміром витрат на правничу допомогу у сумі 35000,00 грн.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 заяву про стягнення судових витрат на правничу допомогу підтримав.

Представник позивача Згурівської селищної ради - адвокат Римлянський С.П. просив відмовити у задоволенні заяви представника відповідача у повному обсязі, оскільки вказана заява є необґрунтованою, а понесення витрат на правничу допомогу не підтверджене належними доказами. Також вважає, що розмір судових витрат є штучно завищеним та не відповідає складності справи.

Дослідивши заяву про стягнення витрат на правничу допомогу, враховуючи позиції сторін з цього приводу, суд приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 19 травня 2024 року Згурівським районним судом Київської області ухвалено рішення у цивільній справі № 365/154/24 за позовом Згурівської селищної ради Броварського району Київської області до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної шкоди, яким в задоволенні позову відмовлено повністю.

Представник відповідача ОСОБА_3 - адвокат Тараненко О.О. до закінчення судових дебатів просив стягнути витрати на правничу допомогуз позивача,заявивши,що розмірсудових витратта підтвердженняїх понесеннябуде поданодо судупротягом п`ятиднів післяухвалення рішеннясуду.

На підставі ч. 8 ст. 141 ЦПК України, у визначений строк, представником відповідача до суду подано заяву про ухвалення додаткового рішення про стягнення понесених судових витрат.

В частині розподілу судових витрат, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.ч.1, 2ст. 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові на позивача.

Вирішуючи питання про стягнення з позивача на користь відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу, суд враховує наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.

Право на професійну правничу допомогу гарантованостаттею 59 Конституції України, офіційне тлумачення якого надано Конституційним Судом України у рішенні від 30 вересня 2009 року № 23-рп/2009.

Так, у рішенні Конституційного Суду України від 30 вересня 2009 року № 23-рп/2009 зазначено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема, в судах та інших державних органах, захист від обвинувачення тощо.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час. Також, питання гонорару адвоката врегульовані в статтях 28-30 Правил адвокатської етики, затверджених Звітно-виборним з`їздом адвокатів України 2017 року 09 червня 2017 року, із змінами затвердженими З`їздом адвокатів України 15 лютого 2019 року.

Згідно з частинами першою-четвертоюстатті 137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 826/1216/16 (провадження № 11-562ас18) зроблено висновок, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

На підтвердження понесення відповідачем витрат на правову (правничу) допомогу представником відповідача надано копію договору про надання правової допомоги № 1057 від 20 березня 2024 року, укладений між адвокатом Тараненком Я.Ю. та фізичною особою ОСОБА_3 , на надання правової допомоги у рамках цивільної справи № 365/154/24, копією ордеру на надання правничої (правової) допомоги, копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, копію акту виконання робіт (надання послуг) від 18 вересня 2024 року до договору про надання правової допомоги № 1057 від 20 березня 2024 року, копією рахунку-фактури, копією детального опису виконаних робіт (наданих послуг) від 18 вересня 2024 року до договору про надання правової допомоги № 1057 від 20 березня 2024 року, копією акту прийому-передачі грошових коштів, копією квитанції до прибуткового касового ордера № 22 від 18 вересня 2024 року (а.с. 6-17).

Відповідно до ч. 3ст. 141 ЦПК Українипри вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

Велика Палата усправі №755/9215/15-ц наголосила, щопри визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Суд звертає увагу на те, що обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правової допомоги (ч. 6 ст. 137 ЦПК України), проте стороною позивача обгрунутування неспімірності судових витрат суду не надано.

Суд приходитьдо висновку,що заявлена сумавідшкодування витратна професійну правничу допомогуу розмірі35000,00грн є співмірною із складністю справи, складністю та обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, а також значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони та публічним інтересом до справи.

Суд не приймає аргументи представника позивача як неспроможні, самі по собі заперечення сторони щодо понесення іншою стороною витрат на правничу допомогу та їх розміру не є безумовною підставою для відмови у задоволенні заяви про компенсацію таких витрат чи зменшення їх розміру.

З огляду на це, суд вважає за необхідне заяву представника відповідача, адвоката Тараненка Я.Ю. задовольнити та ухвалити додаткове рішення, яким стягнути із позивача Згурівської селищної ради на користь відповідача ОСОБА_3 судові витрати на правничу допомогу у розмірі 35000 (тридцять п`ять тисяч) гривень 00 копійок.

На підставі викладеного, керуючись ст. 81, 133, 141, 270, 353, 354, 355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву представника відповідача ОСОБА_4 ОСОБА_2 про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат у цивільній справі № 365/154/24 за позовомЗгурівськоїселищноїради БроварськогорайонуКиївської областідо ОСОБА_3 про відшкодуванняматеріальної шкоди задовольнити.

Ухвалити додаткове рішення та стягнути з Згурівської селищної ради Броварського району Київської області на користь ОСОБА_3 витрати на правничу допомогу у розмірі 35000 (тридцять пять тисяч) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне додаткове рішення суду складено 14 листопада 2024 року.

Учасники справи:

Позивач: Згурівська селищна рада Броварського району Київської області, місцезнаходження: вулиця Українська, будинок 10, селище Згурівка Броварського району Київської області, 07601, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 04360296.

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Головуючий суддя Р.В. Хижний

СудЗгурівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення13.11.2024
Оприлюднено18.11.2024
Номер документу123003737
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —365/154/24

Рішення від 13.11.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Рішення від 13.11.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Рішення від 16.09.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Рішення від 16.09.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 20.06.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 06.03.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні