Справа №2-569/2008 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2008 року Веселинівс ький районний суд Миколаївсь кої області в складі:
головуючого судді - Туста новського А.О.
при секретарі - Матевосян К.М.
розглянувши у відкритому с удовому засіданні в залі суд у смт Веселинове Миколаївськ ої області цивільну справу з а позовною заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про в изначення частки померлого у спільній сумісній власності та визнання права власності у порядку спадкування,
встановив:
17 листопада 2008 року позивач і звернулися до суду із заяво ю до відповідача про визначе ння частки померлого у спіль ній сумісній власності та ви знання права власності у пор ядку спадкування
В заяві зазначили, що ІНФО РМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_4, після смерті якої відкрилас я спадщина на належну їй част ку квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, та кварт ири, розташованої за адресою : АДРЕСА_2.
За життя ОСОБА_4 заповіт у не склала, а тому право на сп адкування за законом отримал и її діти: ОСОБА_1 і ОСОБА _3, та чоловік померлої ОСО БА_2.
Провівши поховання ОСОБА _4, за взаємною згодою спадко ємців ОСОБА_1 прийняв спад щину, звернувшись до Веселин івської державної нотаріаль ної контори з заявою про прий няття спадщини, а ОСОБА_2 т а ОСОБА_3 жодної дії, які б с відчили про прийняття спадщи ни не вчинили, а тому вважають ся такими, що відмовились від спадщини.
Після витоку шестимісячно го строку після відкриття сп адщини, ОСОБА_2 та ОСОБА_ 1 уклали між собою угоду про поділ спадкового майна, відп овідно до якої ОСОБА_2 від мовляється від належної йому частки в квартирі, розташова ної по АДРЕСА_1 та передає її у власність ОСОБА_1, а ОСОБА_1 відмовляється від н алежної йому частки у кварти рі, розташованій по АДРЕСА_ 2, та передає її у власність ОСОБА_2. До Веселинівської державної нотаріальної конт ори Миколаївської області за видачею свідоцтв про право н а спадщину вони не зверталис ь, оскільки на той час це являл ось правом, а не обов'язком спа дкоємців, обов'язкова форма д оговору про поділ спадкового майна між спадкоємцями взаг алі не передбачалась.
На теперішній час позивача м стало відомо, що якщо у склад і спадкового майна є нерухом е майно, то спадкоємець зобов 'язаний звернутися до нотарі уса за видачею йому свідоцтв а про право на спадщину на нер ухоме майно. При звернені до н отаріуса з вищевказаним пита нням, нотаріус оглянувши над ані позивачами документи, по ставила вимогу про надання п равовстановлюючих документ ів на квартиру, розташовану п о АДРЕСА_2 та документів п ро виділення частки померлої ОСОБА_4 в квартирі, розташ ованої по АДРЕСА_1 Виконат и вищевказану вимогу позивач і не мають можливості, оскіль ки свідоцтво про право власн ості ОСОБА_4 було втрачено , а отримати дублікат не мають можливості, що спонукало поз ивачів звернутися до суду.
В судовому засіданні позив ачі позовні вимоги підтримал и повністю. Просять суд визна чити, що частки ОСОБА_4, пом ерлої ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОС ОБА_2 в АДРЕСА_2, були рівн ими, та частка кожного станов ить 1/2 частини квартири, а тако ж, визнати за ОСОБА_2 право власності у порядку спадкув ання на квартиру, розташован у по АДРЕСА_2, крім того, виз нати за ОСОБА_1 право влас ності у порядку спадкування на квартиру, розташовану по АДРЕСА_1
Відповідач в судове засіда ння не з'явилася, надійшла зая ва, якою просить справу слуха ти в її відсутність, позов виз нає повністю, проти його задо волення не заперечує.
Представник третьої особи Веселинівської державної но таріальної контори в судове засідання не з'явився, надійш ла заява, якою просить слухат и в його відсутність.
Представник третьої особи Веселинівської філії Микола ївського МБТІ в судове засід ання не з'явився. Про час та мі сце слухання справи повідомл ений належним чином.
Суд, в межах заявлених вимог та наданих доказів, приходит ь до висновку, що позовні вимо ги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 1217 ЦК України спад кування здійснюється за запо вітом або за законом.
З матеріалів справи вбачає ться, що ІНФОРМАЦІЯ_3 поме рла ОСОБА_4, смерть якої бу ло зареєстровано відділом РА ЦС Веселинівського РУЮ Микол аївської області, про що в Кни зі реєстрації смертей 29 жовтн я 2002 року зроблено відповідни й актовий запис № 118.
За життя ОСОБА_4 заповіт у не склала, тому у відповідно сті зі ст. 529 ЦК Української РСР в редакції 1963 року, що діяв на м омент відкриття спадщини, пр аво на спадкування за законо м у першу чергу отримали її ді ти: ОСОБА_1 та ОСОБА_3, а т акож чоловік померлої ОСОБ А_2.
Провівши поховання ОСОБА _4, за взаємною згодою спадко ємців ОСОБА_1, прийняв спа дщину, звернувшись до Весели нівської державної нотаріал ьної контори з заявою про при йняття спадщини, а ОСОБА_2 та ОСОБА_3 жодної дії, які б свідчили про прийняття спад щини не вчинили, а тому у відпо відно ч.2 ст. 553 ЦК Української Р СР в редакції 1963 року, вважають ся такими, що відмовились від спадщини.
Після витоку шестимісячно го строку після відкриття сп адщини, ОСОБА_2 та ОСОБА_ 1 уклали між собою угоду про поділ спадкового майна, відп овідно до якої, ОСОБА_2 від мовляється від належної йому частки в квартирі, розташова ної по АДРЕСА_1, та передає її у власність ОСОБА_1, а ОСОБА_1, відмовляється від н алежної йому частки у кварти рі, розташованій по АДРЕСА_ 2, та передає її у власність ОСОБА_2.
Відповідно ст. ст. 22, 28 КЗпШС Ук раїни (в редакції 1963 року) майно , нажите подружжям за час шлюб у, є їх спільною сумісною влас ністю і в разі поділу майна, як е є спільною сумісною власні стю подружжя, їх частки визна чаються рівними.
Згідно ч. 1 ст. 562 ЦК України (в р едакції 1963 року), поділ майна пр овадиться за згодою спадкоєм ців, що прийняли спадщину.
До Веселинівської державн ої нотаріальної контори Мико лаївської області за видачею свідоцтв про право на спадщи ну позивачі не звертались, ос кільки на той час це являлось правом, а не обов'язком спадко ємців, обов'язкова форма дого вору про поділ спадкового ма йна між спадкоємцями взагалі не передбачалась.
На теперішній час позивача м стало відомо, що якщо у склад і спадкового майна є нерухом е майно, то спадкоємець зобов 'язаний звернутися до нотарі уса за видачею йому свідоцтв а про право на спадщину на нер ухоме майно. При звернені до н отаріуса з вищевказаним пита нням, нотаріус поставила вим огу про надання правовстанов люючих документів на квартир у, розташовану по АДРЕСА_2 , та документів про виділення частки померлої ОСОБА_4 в квартирі, розташованої по АДРЕСА_1. Виконати вищевказ ану вимогу позивачі не мають можливості, оскільки свідоц тво про право власності ОСО БА_4 було втрачено, а отримат и дублікат не мають можливос ті.
Відповідно до ст. 1218 ЦК Украї ни, до складу спадщини входят ь усі права та обов'язки, що на лежали спадкодавцеві на моме нт відкриття спадщини і не пр ипинилися внаслідок його сме рті.
Частиною 5 ст. 1268 ЦК України пе редбачено, що незалежно від ч асу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 392 ЦК України власн ик майна може пред'явити позо в про визнання його права вла сності у разі втрати ним доку мента, який засвідчує його пр аво власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 370 ЦК Укра їни, співвласники мають прав о на виділ у натурі частки із м айна, що є у спільній сумісній власності.
Статтею 319 ЦК України передб ачено, що власник володіє, кор истується, розпоряджається с воїм майном на власний розсу д та має право вчиняти щодо св ого майна будь-які дії, які не суперечать закону. А зважаюч и на те, що позивачі не в судов ому порядку не мають можливо сті іншим чином підтвердити право власності померлої О СОБА_4 на вищезазначені ква ртири, то суд переконаний, що п озовні вимоги підлягають зад оволенню.
На підставі викладеного, ке руючись ст. ст. 10, 60, 212-215, 218, 224 ЦПК Укр аїни, ст.ст. 16, 319, 364, 370, 392, 1218, 1268 ЦК Украї ни, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 та ОСОБ А_2 задовольнити.
Визначити, що частки ОСОБ А_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 в АДРЕСА_2, б ули рівними та частка кожног о становить 1/2 частину квартир и.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФ ОРМАЦІЯ_1, право власності у порядку спадкування на АДР ЕСА_2.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФ ОРМАЦІЯ_2, право власності у порядку спадкування на АДР ЕСА_1
Рішення може бути оскаржен о до апеляційного суду Микол аївської області через Весел инівський районний суд шляхо м подачі заяви про апеляційн е оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги п ротягом 20 днів після подання з аяви про апеляційне оскаржен ня.
Рішення вступило в законну силу 20 грудня 2008 року.
Оригінал рішення знаходит ься в Веселинівському райсуд і, справа №2-569/2008 року.
Суд | Веселинівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2008 |
Оприлюднено | 24.02.2011 |
Номер документу | 12305209 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Веселинівський районний суд Миколаївської області
Тустановський А.О.
Цивільне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Битківський Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні