Постанова
від 29.10.2024 по справі 380/2517/24
ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/2517/24 пров. № А/857/14338/24Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Матковської З.М.,

суддів: Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

при секретарі судового засідання: Коць Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АВАЛОН СТАЙЛ» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року у справі №380/2517/24 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВАЛОН СТАЙЛ» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання дії та бездіяльності протиправними (головуючий суддя першої інстанції Кузан Р.І., час ухвалення 11:44 год, місце ухвалення м. Львів, дата складання повного тексту не зазначено),-

В С Т А Н О В И В

Товариство з обмеженою відповідальністю «АВАЛОН СТАЙЛ» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі відповідач-1), Державної податкової служби України (далі відповідач-2), в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії регіонального рівня ГУ ДПС України у Львівській області №9776828/43367252 від 24.10.2023, №9776813/43367252 від 24.10.2023, №9776833/43367252 від 24.10.2023, №9776823/43367252 від 24.10.2023, №9776816/43367252 від 24.10.2023, №9776831/43367252 від 24.10.2023, №9776834/43367252 від 24.10.2023, №9776832/43367252 від 24.10.2023, №9776830/43367252 від 24.10.2023, №9776814/43367252 від 24.10.2023, №9776829/43367252 від 24.10.2023, №9776824/43367252 від 24.10.2023, №9776820/43367252 від 24.10.2023, №9776812/43367252 від 24.10.2023, №9776827/43367252 від 24.10.2023, №9776815/43367252 від 24.10.2023, №9776825/43367252 від 24.10.2023, №9776826/43367252 від 24.10.2023, №9776821/43367252 від 24.10.2023, №9776817/43367252 від 24.10.2023, №9776822/43367252 від 24.10.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «АВАЛОН СТАЙЛ»;

- зобов`язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних складених ТОВ «АВАЛОН СТАЙЛ» податкових накладних №7 від 10.08.2023, №8 від 10.08.2023, №10 від 11.08.2023, №15 від 14.08.2023, №26 від 14.08.2023, №27 від 14.08.2023, №28 від 14.08.2023, №29 від 14.08.2023, №30 від 15.08.2023, №31 від 15.08.2023, №34 від 16.08.2023, №35 від 16.08.2023, №36 від 17.08.2023, №37 від 17.08.2023, №38 від 18.08.2023, №40 від 16.08.2023, №39 від 18.08.2023, №41 від 21.08.2023, №42 від 21.08.2023, №43 від 16.08.2023, №44 від 22.08.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач посилається на те, що оскаржуваними рішеннями Комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації протиправно відмовлено позивачу у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) поданих ТзОВ «АВАЛОН СТАЙЛ» податкових накладних №7 від 10.08.2023, №8 від 10.08.2023, №10 від 11.08.2023, №15 від 14.08.2023, №26 від 14.08.2023, №27 від 14.08.2023, №28 від 14.08.2023, №29 від 14.08.2023, №30 від 15.08.2023, №31 від 15.08.2023, №34 від 16.08.2023, №35 від 16.08.2023, №36 від 17.08.2023, №37 від 17.08.2023, №38 від 18.08.2023, №40 від 16.08.2023, №39 від 18.08.2023, №41 від 21.08.2023, №42 від 21.08.2023, №43 від 16.08.2023, №44 від 22.08.2023. Підставою, що слугувала для прийняття таких рішень, зазначено: ненаданням/частковим ненаданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Втім, позивач не погоджується з даними рішеннями, вважає такі незаконними та необґрунтованими.

Зазначає, що ним в електронному вигляді було надано відповідачу пояснення з приводу підстав складення податкових накладних та всі первинні документи, які підтверджують господарські операції, на підставі яких позивачем сформовано податкові накладні.

Позивач зазначає, що ГУ ДПС у Львівській області не вказано конкретного критерію чи критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкових накладних. Також, у квитанціях не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкових накладних стала можливою, що також на думку позивача свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до таких, що визначені п.11 Порядку №1165. Позивач вважає, що надіслані ним письмові пояснення з копіями первинних документів повністю відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкових накладних.

Крім цього вказує, що позивачем подані скарги на рішення, проте такі залишені без задоволення, а оскаржувані рішення без змін. Вважаючи у зв`язку з цим свої права порушеними, позивач звернувся до суду за судовим захистом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивачем подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що вважає рішення суду першої інстанції незаконним та таким, що підлягає скасуванню у зв`язку з неправильним застосуванням норм матеріального права, невідповідністю висновків, викладених у рішенню суду, обставинам справи.

Апелянт вказує, що Відповідач-1 зазначає, і з цією думкою погодився суд першої інстанції, що Позивачем не було подано додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, необхідних для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Проте, Відповідачем-1 у своїх Повідомленнях про надання додаткових пояснень чітко визначено, що саме пропонується надати - письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних/ розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація (зазначити до якої інформації) Пояснення щодо відповідності рівня заробітної плати та кількості найманих працівників відносно задекларованих об`ємів реалізації. Більше Відповідачем-1 не зазначено жодних додаткових пояснень чи документів, які б стосувались даних господарських операцій, і які б Позивач мав би надати.

Отже, як вбачається із доданих Рішень Відповідача-1, в них не визначено жодних документів, які б Позивач мав би подати, що свідчить про недотримання порядку прийняття та форми оскаржуваного рішення. При цьому, загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Оскаржувані Позивачем Рішення не містять жодних підкреслень, що свідчить про не надання податковим органом належної оцінки, які ж саме документи платником податку не було подано, і яким чином вказані обставини унеможливили реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Таким чином, вказана податковим органом підстава для відмови в реєстрації податкових накладних є формальною, оскільки не містить чіткого визначення, що безпосередньо порушено ТОВ «АВАЛОН СТАЙЛ», в оскаржуваних рішеннях не вказано, які саме документи відповідно до встановленого законом переліку не надано.

Стосовно неправомірності зазначення Позивачем у податкових накладних «квартир» та відсутності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрації права власності зареєстрованих квартир за Позивачем апелянт повідомляє, що предметом договорів купівлі - продажу, укладених Позивачем з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» та ТОВ «ОЛЕСТЕЙТ» є майнові права на об`єкт нерухомості. Майнові права є неспоживною річчю і визнаються речовими правами.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках визначені підпунктами «а» - «і» п.201.1 ст.201 ПКУ обов`язкові реквізити, зокрема код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі - ДКПП). Відповідно до абзацу 11 п.201.10 ст. 201 ПКУ помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 ст. 201 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді. Платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Статтею 3 Закону України від 12.07.2001 № 2658-ІІІ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» визначено, що майнові права - будь які права пов`язані з майном, відмінні від права власності, у тому числі права, які є складовими частинами права власності (права володіння, розпорядження, користування), а також інші специфічні права (права на провадження діяльності, використання природних ресурсів тощо) та права вимоги.

Отже, виходячи з вищевикладеного, операція із передачі майнових прав на квартири, паркувальні місця та на нежитлові приміщення у вигляді прав користування майном є об`єктом оподаткування та підлягає оподаткуванню на загальних підставах за основною ставкою.

При цьому, платник податку, який передає майнові права, відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПКУ, повинен скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Враховуючи вищенаведене, оскільки УКТ ЗЕД не містить кодів таких товарів як майнові права на квартири, майнові права на паркувальні місця, майнові права на нежитлові приміщення, то для їх відображення в податкових накладних ТОВ «...» повинно скористатись умовними кодами товарів, які згідно з п.п.2 п.16 Порядку №1307 оприлюднено на сайті ДФС України, саме: Умовний код товару, Назва товару, 103квартира.

Тому саме з огляду на законодавчу неврегульованість питання чіткого визначення майнових прав та їх зазначення у податкових деклараціях, враховуючи вище зазначену Податкову консультацію для юридичних осіб, Позивачем і зазначено саме «квартири».

Також апелянт вважає доводи Відповідачів про відсутність в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрації права власності зареєстрованих квартир за Позивачем неправомірними, оскільки предметом договорів були майнові права, (відмінні від права власності), законодавство не передбачає їх обов`язкову державну реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрації права власності.

Крім цього, апелянт вважає хибним висновок суду першої інстанції щодо застосування судом норм Закону України «Про гарантування речових прав на об`єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» до правовідносин, що виникли між Позивачем та контрагентами ТОВ «ОЛЕСТЕЙТ» та ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ», зокрема, що майнові права на об`єкти нерухомості не можуть бути у цивільному обороті, окрім випадків реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно спеціальних майнових прав чи обтяжень на такі об`єкти.

З офіційних інтернет-джерел, зокрема, з інтернет-сайту Верховної Ради України у Картці документа Закону України «Про гарантування речових прав на об`єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» зазначається, що даний закон набрав чинності з 10.10.2023 року, тому застосування норм вище зазначеного Закону щодо обов`язку здійснювати державну реєстрацію спеціальних майнових прав з метою можливості їх подальшого відчуження є неправомірним.

З урахуванням наведеного просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Відповідачем поданий відзив на апеляційну скаргу, суть якого зводиться до того, що рішення суду є законним та обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм процесуального права, при повному та всебічному з`ясуванні судом обставин, що мають значення для справи, доведеністю обставин, що мають значення для справи. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

У судовому засіданні апеляційного розгляду справи представник позивача апеляційну скаргу підтримав з підстав наведених у ній та просив рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Представники відповідача проти апеляційної скарги заперечили, просили апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом установлено та з матеріалів справи слідує, що ТзОВ «АВАЛОН СТАЙЛ» зареєстровано за адресою 79019, м. Львів, вул. Замарстинівська, 76, код ЄДРПОУ 43367252 з 26.11.2019.

Видами діяльності ТзОВ «АВАЛОН СТАЙЛ» є 41.10 Організація будівництва будівель (основний); 42.99 Будівництво інших споруд, н.в.і.у.; 43.11 Знесення; 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.39 Інші роботи із завершення будівництва; 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; 46.13 Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 68.31 Агентства нерухомості; 68.32 Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту; 69.10 Діяльність у сфері права; 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Позивачем в період з 09.08.2023 по 18.08.2023 укладено ряд договорів купівлі-продажу майнових прав на об`єкти нерухомості квартири за адресою м.Львів, вул. Замарстинівська, 76.

Зокрема: Договір № МЖЯ-3.2-049-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 09.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 631 410,00 грн, з урахуванням ПДВ 20%.

За результатами виконання умов цього Договору позивачем складено податкову накладну №7 від 10.08.2023 на загальну суму коштів 631 410,00 грн, у тому числі ПДВ 20% - 105 235, 00 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-050-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 09.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 547 430,00 грн, з урахуванням ПДВ 20%.

За результатами виконання умов цього Договору позивачем складено податкову накладну №8 від 10.08.2023 на загальну суму 547 430,00 грн, у тому числі ПДВ 20% - 91 238,334 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-051-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 09.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 814 450,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

За результатами виконання умов цього Договору позивачем складена податкова накладна №10 від 11.08.2023 на загальну суму 814 450,00 грн, у тому числі ПДВ 20% - 135741,666 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-052-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 09.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 643 110,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

За результатами виконання умов цього Договору позивачем складена податкова накладна №15 від 11.08.2023 на загальну суму 643 110,00 грн, у тому числі ПДВ 20% - 107 185,00 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-031-1-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 14.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 654 680,00 грн, з урахуванням ПДВ 20%.

За результатами виконання умов цього Договору позивачем складена податкова накладна №26 від 14.08.2023 на загальну суму 654 680,00 грн, у тому числі ПДВ 20% - 109 113,334 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-032-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 14.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 438 880,00 грн, з урахуванням ПДВ 20%.

По цьому Договору позивачем складена податкова накладна №27 від 14.08.2023 на загальну суму 438 880,00 грн., у тому числі ПДВ 20% - 73 146,666 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-033-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 14.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 663 520,00 грн, з урахуванням ПДВ 20%.

По Договору складена податкова накладна №28 від 14.08.2023 року на загальну суму коштів 663 520,00 грн., у тому числі ПДВ 20% - 110 596,666 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-034-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 14.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 631 410,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

По Договору позивачем складена податкова накладна №29 від 15.08.2023 на загальну суму 631 410,00 грн, у тому числі ПДВ 20% - 105 235,00 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-035-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 14.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 547 430,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

За результатами виконання умов цього Договору позивачем складена податкова накладна №30 від 15.08.2023 на загальну суму 547 430,00 грн, у тому числі ПДВ 20% - 91 238,334 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-036-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 14.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 814 450,00 грн, з урахуванням ПДВ 20%.

За результатами виконання умов цього Договору позивачем складена податкова накладна №31 від 15.08.2023 на загальну суму коштів 814 450,00 грн, у тому числі ПДВ 20% - 135 741,666 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-054-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 14.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 654 680,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

По цьому Договору позивачем складена податкова накладна №34 від 16.08.2023 на загальну суму 654 680,00 грн, у тому числі ПДВ 20% - 109 113,334 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-057-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 14.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 547 430,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

По цьому Договору позивачем складена податкова накладна №35 від 16.08.2023 на загальну суму 547 430,00 грн, у тому числі ПДВ 20% - 91 238,334 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-055-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 14.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 1113970,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

По цьому Договору позивачем складена податкова накладна №36 від 17.08.2023 на загальну суму 1 113 970,00 грн, у тому числі ПДВ 20% - 185 661,666 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-056-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 14.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 631 410,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

По вказаному Договору позивачем складена податкова накладна №37 від 17.08.2023 на загальну суму коштів 631 410,00 грн., у тому числі ПДВ 20% - 105 235,00 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-042-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 18.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕСТЕЙТ» на суму 631 410,00 грн, з урахуванням ПДВ 20%.

По цьому Договору позивачем складена податкова накладна №38 від 18.08.2023 на загальну суму 631 410,00 грн, у тому числі ПДВ 20% - 105 235,00 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-053-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 14.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» на суму 638 040,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

По цьому Договору позивачем складена податкова накладна №40 від 16.08.2023 на загальну суму 638 040,00 грн., у тому числі ПДВ 20% - 106 340,00 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-044-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 18.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕСТЕЙТ» на суму 814 450,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

По цьому Договору позивачем складена податкова накладна №39 від 18.08.2023 на загальну суму 814 450,00 грн., у тому числі ПДВ 20% - 135 741,666 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-045-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 18.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕСТЕЙТ» на суму 643 110,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

По Договору позивачем складена податкова накладна №41 від 21.08.2023 року на загальну суму 643 110,00 грн., у тому числі ПДВ 20% - 107 185,00 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-046-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 18.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕСТЕЙТ» на суму 638 040,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

По Договору позивачем складена податкова накладна №42 від 21.08.2023 на загальну суму коштів 638 040,00 грн., у тому числі ПДВ 20% - 106 340,00 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-047-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 18.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕСТЕЙТ» на суму 654 680,00 грн, з урахуванням ПДВ 20%.

По Договору позивачем складена податкова накладна №43 від 22.08.2023 на загальну суму 654 680,00 грн., у тому числі ПДВ 20% - 109 113,334 грн.

Договір № МЖЯ-3.2-058-1 купівлі продажу майнових прав на об`єкт нерухомості від 18.08.2023, укладений з ТОВ «ОЛЕСТЕЙТ» на суму 814 450,00 грн. з урахуванням ПДВ 20%.

По Договору позивачем складена податкова накладна №44 від 22.08.2023 року на загальну суму 814 450,00 грн., у тому числі ПДВ 20% - 135 741,666 грн.

Суд встановив, що предметом купівлі-продажу у всіх цих договорах є майнові права на об`єкти нерухомості квартири, які перебувають в процесі будівництва.

Водночас, у всіх складених позивачем податкових накладних в графі «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» вказано «Квартира».

Відповідно до приписів п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України зазначені податкові накладні ТзОВ «АВАЛОН СТАЙЛ» направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з отриманими позивачем квитанціями податкові накладні №7 від 10.08.2023, №8 від 10.08.2023, №10 від 11.08.2023, №15 від 14.08.2023, №26 від 14.08.2023, №27 від 14.08.2023, №28 від 14.08.2023, №29 від 14.08.2023, №30 від 15.08.2023, №31 від 15.08.2023, №34 від 16.08.2023, №35 від 16.08.2023, №36 від 17.08.2023, №37 від 17.08.2023, №38 від 18.08.2023, №40 від 16.08.2023, №39 від 18.08.2023, №41 від 21.08.2023, №42 від 21.08.2023, №43 від 16.08.2023, №44 від 22.08.2023 прийнято, але реєстрацію зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Також зазначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач надіслав на адресу ДПС України повідомлення про надання пояснень по податкових накладних, реєстрація яких зупинена, а також копії документів, пов`язаних із здійсненими господарськими операціями, зокрема: скан-копії договорів купівлі-продажу майнових прав на об`єкт нерухомості та платіжні доручення.

Відповідно до п.9 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 14.07.2023 №394) за результатами розгляду поданих позивачем пояснень та копій документів Комісією ГУ ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скеровано позивачу повідомлення №9694028/43367252, №9694021/43367252, №9694025/43367252, №9694035/43367252, №9694034/43367252, №9694017/43367252, №9694036/43367252, №9694012/43367252, №9694023/43367252, №9694032/43367252, №9694039/43367252, №9694005/43367252, 9694045/43367252, №9694045/43367252, №9694049/43367252, №9694043/43367252, №9694018/43367252, №9694030/43367252, №9694030/43367252, №9694001/43367252, №9694037/43367252 від 11.10.2023 про необхідність надання платником податку письмових пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У графі «додаткова інформація» вказаних повідомлень зазначено: «У разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим пункту 9 цього Порядку».

ТзОВ «АВАЛОН СТАЙЛ» не надано додаткових пояснень по жодному з вказаних повідомлень.

Комісією Головного управління ДПС в Львівській області прийнято рішення №9776828/43367252 від 24.10.2023, №9776813/43367252 від 24.10.2023, №9776833/43367252 від 24.10.2023, №9776823/43367252 від 24.10.2023, №9776816/43367252 від 24.10.2023, №9776831/43367252 від 24.10.2023, №9776834/43367252 від 24.10.2023, №9776832/43367252 від 24.10.2023, №9776830/43367252 від 24.10.2023, №9776814/43367252 від 24.10.2023, №9776829/43367252 від 24.10.2023, №9776824/43367252 від 24.10.2023, №9776820/43367252 від 24.10.2023, №9776812/43367252 від 24.10.2023, №9776827/43367252 від 24.10.2023, №9776815/43367252 від 24.10.2023, №9776825/43367252 від 24.10.2023, №9776826/43367252 від 24.10.2023, №9776821/43367252 від 24.10.2023, №9776817/43367252 від 24.10.2023, №9776822/43367252 від 24.10.2023 про відмову в реєстрації вищезазначених податкових накладних.

Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних в зазначених вище рішеннях вказано: «ненаданням/частковим ненаданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

ТзОВ «АВАЛОН СТАЙЛ» звернулось до ДПС України із скаргами на рішення комісії про відмову в реєстрації податкових накладних.

За результатами розгляду вказаних скарг комісією з питань розгляду скарг прийнято рішення, якими залишено скарги без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Суд першої інстанції в задоволенні позову відмови з тих підстав, що позивачем не було надано відповідачам пояснень на підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, що є підставою для відмови у їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Апеляційний суд вважає висновки суду першої інстанції невірними та зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Податковий кодекс України, далі ПК України).

За приписами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку №1165).

Судом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних слугувало те, що операції за вказаними податковими накладними відповідають вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.

Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, встановлено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Як уже зазначалось вище, предметом договорів купівлі - продажу, укладених Позивачем з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» та ТОВ «ОЛЕСТЕЙТ» є майнові права на об`єкт нерухомості.

Зі змісту оскаржуваних рішень суд встановив, що підставою для відмови у реєстрації податкових накладних №7 від 10.08.2023, №8 від 10.08.2023, №10 від 11.08.2023, №15 від 14.08.2023, №26 від 14.08.2023, №27 від 14.08.2023, №28 від 14.08.2023, №29 від 14.08.2023, №30 від 15.08.2023, №31 від 15.08.2023, №34 від 16.08.2023, №35 від 16.08.2023, №36 від 17.08.2023, №37 від 17.08.2023, №38 від 18.08.2023, №40 від 16.08.2023, №39 від 18.08.2023, № 41 від 21.08.2023, № 42 від 21.08.2023, № 43 від 16.08.2023, № 44 від 22.08.2023 вказано ненадання позивачем додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної.

Як вже було зазначено вище, реєстрація 21 податкової накладної, що була подана до реєстрації ТОВ «АВАЛОН СТАЙЛ», були зупинена з підстав віднесення даних операцій до п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).

З отриманих усіх 21 Квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, за результатами обробки повідомлено «Документ доставлено до ДПС. ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12..2019№ 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної (дата кожної з 21 ПН) в Єдиному державному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуг Обсяг постачання товару/послуги 00103 перевищує величину залишку, визначного як різниця обсягу придбаного такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «Ц»=.5703%, «Р»=2562284.46. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

З метою надання пояснень та копії документів для скасування зупинення реєстрації вище зазначених 21 (двадцяти однієї) податкової накладної, Позивач подав до Відповідача-1 Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме:

1) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 3 по податковій накладній №7 від 10.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний №9257908066 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №1; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №1; письмові Пояснення Позивача;

2) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 4 по податковій накладній №8 від 10.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний №9257911673 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №2; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №2; письмове пояснення Позивача;

3) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 5 по податковій накладній №10 від 11.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний №9257917342 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №3, платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №3; письмове пояснення Позивача;

4) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 6 по податковій накладній №15 від 11.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 9257922806 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №4; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №4; письмове пояснення Позивача;

5) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 7 по податковій накладній № 26 від 14.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 9257926462 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №5; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №5; письмове пояснення Позивача;

6) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 8 по податковій накладній № 27 від 14.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 9257933407 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №6; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №6; письмове пояснення Позивача;

7) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 9 по податковій накладній №28 від 14.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 92579385546 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №7; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №7; письмове пояснення Позивача;

8) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 10 по податковій накладній №29 від 15.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний №9257943072 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №8; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №8; письмове пояснення Позивача;

9) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 11 по податковій накладній №30 від 15.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 9258005486 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №9; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №9; письмове пояснення Позивача;

10) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 12 по податковій накладній № 31 від 15.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 9258010951 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №10, платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №10; письмове пояснення Позивача;

11) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 13 по податковій накладній № 34 від 16.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 9258015531 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №11; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №11; письмове пояснення Позивача;

12) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 14 по податковій накладній № 35 від 16.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 9258019920 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №12; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №12; письмове пояснення Позивача;

13) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 16 по податковій накладній № 36 від 17.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 9258075565 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №13; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №13; письмове пояснення Позивача;

14) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 17 по податковій накладній № 37 від 17.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 9258143671 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №14; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №14; письмове пояснення Позивача;

15) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 18 по податковій накладній №38 від 18.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний №9258218083 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №15; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №15; письмове пояснення Позивача;

16) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, №15 по податковій накладній №40 від 22.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний №9258070517 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №16; Платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №16; письмове Пояснення Позивача;

17) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 19 по податковій накладній № 39 від 18.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 9258272563 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №17; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №17; письмове пояснення Позивача;

18) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 20 по податковій накладній № 41 від 21.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 92588287375 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №18; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №18; письмове пояснення Позивача;

19) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 21 по податковій накладній № 42 від 21.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 9258293716 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №19; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №19; письмове пояснення Позивача;

20) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 22 по податковій накладній № 43 від 22.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний № 9258312077 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №20; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №20; письмове пояснення Позивача;

21) 04.10.2023 року Позивачем подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 23 по податковій накладній №44 від 22.08.2023 року, що підтверджується Квитанцією №2 реєстраційний №9258318955 від 04.10.2023 року. До пояснення Позивачем долучено: скан-копія Договору №21; платіжне доручення як доказ оплати згідно Договору №21; письмове пояснення Позивача.

Апеляційний суд зазначає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши, які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Натомість, відповідачем вказано надати позивачу пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Тобто квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не містять даних щодо того, які саме документи позивачу слід було надати до пояснень.

Таким чином, ТОВ «АВАЛОН СТАЙЛ», якому не було повідомлено про конкретні документи, які він має надати, був змушений надавати документи на власний розсуд, тим самим підтверджуючи справжність проведення саме тих господарських операцій, по яким були складені податкові накладні.

Апеляційний суд не заперечує права податкового органу на отримання додаткової інформації. Зокрема для отримання додаткової інформації чи інших конкретних документів крім наданих платником податків, податковий орган не позбавлений можливості їх витребування зазначивши конкретно які йому потрібні документи чи пояснення.

Також колегія суддів зазначає, що Порядок №520 не регламентує питання дій контролюючого органу при отриманні документів, які на його думку, на відміну від думки платника податків, не є достатніми для реєстрації податкової накладної, але при наявності у платника надати ці документи до спливу 365 днів.

Як слідує з матеріалів справи, контролюючим органом було складено по кожній із 21 податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до змісту зворотної сторони вказаного Повідомлення (Додаток №2 до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних) « у зв`язку із необхідністю надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування» та зазначено «пояснення щодо відповідності рівня заробітної плати та кількості найманих працівників відносно задекларованих об`ємів реалізації».

При наданні пояснень та додаткових документів щодо реальності здійснення господарської операції, позивачем у поясненні вказано, що основним видом діяльності ТОВ «АВАЛОН СТАЙЛ» є - 41.10 «Організація будівництва будівель» та надано скан - копії договорів та платіжні документи.

Колегія суддів зазначає, що зміст переліку документів, встановлений п.5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов`язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п.185.1 ст.185, так і п.187.1 ст.187 ПК України.

Таким чином, контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкових накладних не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.5 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний («може включати») перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку не може бути застосована.

Як уже зазначалось вище, основним видом діяльності позивача є будівництво, з приводу чого позивачем було надано пояснення та долучено документи, необхідні для реєстрації податкових накладних.

Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних в зазначених вище рішеннях вказано: «ненаданням/частковим ненаданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Однак, в оскаржуваних рішеннях про відмову в реєстрації ПН фактично було лише процитовано положення Порядку №520, тобто, викладена загальна норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку податкового органу, не вистачає для здійснення реєстрації податкової накладної, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані.

Такі умови дають підстави позивачу самостійно визначати перелік необхідних документів, що в подальшому виключає посилання відповідача на їх недостатність чи неповноту та спростовує доводи про недостатність документів, поданих позивачем на підтвердження реальності проведених операцій.

При цьому, затверджена вказаним Порядком №520 форма вказаного рішення передбачає, що у разі ненадання платником податку копій документів, зокрема, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, документи з відміткою «які не надано слід підкреслити».

Натомість, у змісті оскаржуваного рішення регіональної комісії ГУ ДПС про відмову в реєстрації податкової накладної, відсутнє будь-яке підкреслення щодо документів, яких не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Крім цього, за положеннями п.п. 44-46 Порядку №1165 Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні), а результати такої перевірки відображаються у її протоколах.

Оскаржувані Позивачем Рішення не містять жодних підкреслень/відміток, що свідчить про не надання податковим органом належної оцінки, які ж саме документи платником податку не було подано, і яким чином вказані обставини унеможливили реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Таким чином, вказана податковим органом підстава для відмови в реєстрації податкових накладних є формальною, оскільки не містить чіткого визначення, що безпосередньо порушено ТОВ «АВАЛОН СТАЙЛ», в оскаржуваних рішеннях не вказано які саме документи відповідно до встановленого законом переліку не надано.

Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується із доводами апелянта про те, що Відповідач 1 формально зазначив причини для відмови у реєстрації ПН в ЄРПН з посиланням на увесь перелік документів, який визначений формою рішення, який, на думку контролюючого органу, не наданий платником податків, що є недопустимим.

Суд зауважує, що у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 22.07.2019 по справі №815/2985/18, від 30.09.2022 у справі № 600/332/21.

Не конкретизування податковим органом переліку документів, які необхідно надати позивачу, фактично в кінцевому результаті призвело до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до того критерію, на підставі якого зупинено реєстрацію, а не будь-яких на власний розсуд.

Відтак невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. При цьому допущені державним органом помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються, як і не можуть покладати на таких осіб тягар відповідальності.

Колегія суддів зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункту 1 Критеріїв, без наведення відповідної підстави і розрахованих показників за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, зазначеній в постанові від 18.06.2019 за результатом розгляду справи №0740/804/18, та в постанові від 23.10.2018 за результатом розгляду справи №822/1817/18.

Також апеляційний суд вказує і на те, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.

Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 28.11.2019 у справі №1640/2650/18, від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18.

Таким чином, відповідачами як не надано належних та допустимих доказів, які б ставили під сумнів реальність здійснених позивачем вищевказаних господарських операції, свідчили б про невідповідність цієї операції дійсному економічному змісту, або засвідчили б наявність інших обставин, що підтверджують недобросовісність позивача як платника податків, так і не надано суду доказів, які спростовували б твердження позивача щодо протиправності рішення, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної.

З урахуванням наведених вище обставин справи та норм чинного законодавства, апеляційний суд висновує, що за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення, у зв`язку з чим, оскаржувані рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкової накладної є протиправними та підлягають скасуванню.

Суд першої інстанції вказав, що позивачем долучено дозвіл на виконання будівельних робіт №ЛВ012201231635 надано ТзОВ «АВАЛОН СТАЙЛ» 11.01.2021, як замовнику будівництва за адресою: м. Львів, вул. Замарстинівська, 76, однак такий дозвіл не було подано відповідачам ні під час подання пояснень по зупинених податкових накладних, ані разом зі скаргами на рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.

Проте, апеляційний суд зазначає, що ні Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної, ні Повідомлення про надання додаткових документів не містило вимоги про надання дозволу на виконання будівельних робіт.

Щодо висновків суду першої інстанції про те, що позивачем неправомірно зазначено у податкових накладних «квартири» та відсутність в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрації права власності зареєстрованих квартир за Позивачем, то апеляційний суд вважає такі невірними з оглядом на наступне.

Предметом даного позову є правомірність рішень відповідача-1 про відмову у реєстрації податкових накладних.

Згідно п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Предметом договорів купівлі - продажу, укладених Позивачем з ТОВ «ОЛЕВЕРЕСТЕЙТ» та ТОВ «ОЛЕСТЕЙТ» є майнові права на об`єкт нерухомості.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», майновими правами визнаються будь-які права, пов`язані з майном, відмінні від права власності, у тому числі права, які є складовими частинами права власності , а також інші специфічні права та права вимоги.

Відповідно до п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України від 02.10.2010 № 2755- VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) об`єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст.186 ПКУ, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б)постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст.186 ПКУ.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках визначені підпунктами «а» - «і» п.201.1 ст.201 ПКУ обов`язкові реквізити, зокрема код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі - ДКПП).

Відповідно до абзацу 11 п.201.10 ст. 201 ПКУ помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 ст. 201 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Отже, наведене вище спростовує висновки суду першої інстанції про неправомірне зазначення у податкових накладних товару - «квартири».

З наведених вище підстав апеляційний суд вважає невірними висновки суду першої інстанції про відсутність в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрації права власності зареєстрованих квартир за Позивачем та щодо застосування судом норм Закону України «Про гарантування речових прав на об`єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому».

Колегія суддів наголошує, що предметом позову є правомірність рішень відповідача про відмову у реєстрації податкових накладних. Як уже зазначалось вище, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.

Отже, висновки суду першої інстанції про те, що обставини справи в їх сукупності не дають підстав стверджувати про документальне підтвердження позивачем господарських операцій, що були підставами для формування податкових накладних, та наявності у відповідачів підстав та обов`язку зареєструвати такі в Єдиному реєстрі податкових накладних є невірними.

Враховуючи наведене, колегія суддів висновує, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Щодо посилання відповідачів на постанови Верховного Суду від 13.02.2024 у справі №240/5563/23, від 02.07.2024 у справі №440/5004/23, від 28.11.2023 у справі №240/12027/21, то обставини у цій справі із наведеними вище не є тотожними, тому такі висновки застосуванню не підлягають.

Колегія суддів зазначає, що згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно не виконання відповідачами обов`язку доказування, встановленого частиною 2 статті 77 КАС України, а саме недоведеність суду правомірності прийняття рішення (що воно прийнято обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, за наявності визначених Порядками №1165, №520 підстав), є підставою для визнання протиправними та скасування оскаржуваних рішень.

На підставі наведеного колегія суддів погоджується із доводами апелянта щодо безпідставності зупинення реєстрації податкових накладних та протиправності рішень податкового органу про відмову в реєстрації таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, рішення комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у Львівській області №9776828/43367252, №9776813/43367252 №9776833/43367252 №9776823/43367252, №9776816/43367252, №9776831/43367252, №9776834/43367252, №9776832/43367252, №9776830/43367252, №9776814/43367252, №9776829/43367252, №9776824/43367252, №9776820/43367252, №9776812/43367252, №9776827/43367252, №9776815/43367252, №9776825/43367252, №9776826/43367252, №9776821/43367252, №9776817/43367252, №9776822/43367252 від 24.10.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «АВАЛОН СТАЙЛ» є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо позовної вимоги в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати вказані податкові накладні в ЄРПН, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов`язків платника податків.

Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні складені ТОВ «АВАЛОН СТАЙЛ»: №7, №8 від 10.08.2023, №10 від 11.08.2023, №15, №26, №27, №28, №29 від 14.08.2023, №30, №31 від 15.08.2023, №34, №35 від 16.08.2023, №36, №37 від 17.08.2023, №38 від 18.08.2023, №40 від 16.08.2023, №39 від 18.08.2023, №41, №42 від 21.08.2023, №43 від 16.08.2023, №44 від 22.08.2023.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, апеляційний суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.

Вказані вище обставини є безумовною підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.Відповідно до ч. 1 ст. 315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвали нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції задовольняючи частково позов, допустив невідповідність своїх висновків обставинам справи, неповно з`ясував обставини, що мають значення для справи та неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до приписів ст. 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення та прийняття нової постанови про задоволення позову повністю.

Щодо судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов підлягає задоволенню, відповідно за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів підлягають стягненню судові витрати позивача по сплаті судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги в сумі 54 504, 00 грн. з кожного.

Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АВАЛОН СТАЙЛ» задовольнити.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року у справі №380/2517/24 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у Львівській області №9776828/43367252, №9776813/43367252 №9776833/43367252 №9776823/43367252, №9776816/43367252, №9776831/43367252, №9776834/43367252, №9776832/43367252, №9776830/43367252, №9776814/43367252, №9776829/43367252, №9776824/43367252, №9776820/43367252, №9776812/43367252, №9776827/43367252, №9776815/43367252, №9776825/43367252, №9776826/43367252, №9776821/43367252, №9776817/43367252, №9776822/43367252 від 24.10.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «АВАЛОН СТАЙЛ».

Зобов`язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних складених ТОВ «АВАЛОН СТАЙЛ» податкових накладних №7, №8 від 10.08.2023, №10 від 11.08.2023, №15, №26, №27, №28, №29 від 14.08.2023, №30, №31 від 15.08.2023, №34, №35 від 16.08.2023, №36, №37 від 17.08.2023, №38 від 18.08.2023, №40 від 16.08.2023, №39 від 18.08.2023, №41, №42 від 21.08.2023, №43 від 16.08.2023, №44 від 22.08.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВАЛОН СТАЙЛ» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 54 504 ( п`ятдесят чотири тисячі п`ятсот чотири ) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВАЛОН СТАЙЛ» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 54 504 ( п`ятдесят чотири тисячі п`ятсот чотири ) грн.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий суддя З. М. Матковська судді О. М. Гінда В. В. НіколінПовне судове рішення складено 08.11.2024

СудВосьмий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.10.2024
Оприлюднено19.11.2024
Номер документу123058262
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю