Справа № 175/4296/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2024 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді - Якимець О. І.,
за участю секретаря судового засідання - Карпишиної К.С.,
представника відповідача - Турутіної О.В. (в режимі відеоконференції),
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві справу за позовом ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства «Новокраматорський машинобудівний завод», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору Акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк» про стягнення суми дивідендів,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся в суд із позовом до Приватного акціонерного товариства «Новокраматорський машинобудівний завод» (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору Акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк», у якому просить винести рішення, яким стягнути з відповідача на користь позивача суму дивідендів за 2020 рік у сумі 13090,00 гривень, нарахованих на ім`я ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також понесені ним судові витрати.
В обґрунтування позову зазначає, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його матір`ю. Вона була власницею семи акцій приватного акціонерного товариства «Новокраматорський машинобудівний завод», тобто акціонером заводу. Щорічно, рішенням загальних зборів акціонерів заводу, на акції нараховувались та сплачувались дивіденди шляхом перерахування на банківські картки. Його матері дивіденди перераховувались на її картку Приватбанку. У 2021 році було нараховано дивідендів за 2020 рік у сумі 2000,00 гривень на кожну акцію. Його матері було нараховано на 7 її акцій 14000,00 гривень дивідендів. Згідно закону, з цієї суми відраховувався податок на доходи у розмірі 5% та військовий збір у розмірі 1,5%. Тобто до видачі сума дивідендів становить у розмірі 13090,00 грн. Проте, з невідомих причин, ця сума не була перерахована на банківську картку його матері, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Краматорську. У встановлений законом строк позивач прийняв після неї спадщину за законом, у склад якої також увійшли акції ПрАТ «НКМЗ» та, відповідно, нараховані на них дивіденди. Після смерті матері її банківська картка була заблокована Приватбанком. У процесі оформлення спадщини позивач звертався до розрахунково-касового відділу ПрАТ «НКМЗ» та у Приватбанк щодо нарахованої суми дивідендів, однак ніяких роз`яснень від них не отримав. Просить захистити його порушене право та зобов`язати відповідача виплатити дивіденди за 2020 рік у сумі 13090,00 гривень.
Відповідачем подано до суду відзив, який містить заперечення на позов. Зазначає, що позивач не звертався до відповідача з заявою про виплати дивідендів, не зазначав рахунок, на який слід виплатити дивіденди, не надавав копії свого паспорту та ідентифікаційного номеру, не надав завірену копію свідоцтва про спадщину. Без зазначених документів, виплата дивідендів спадкоємцеві неможлива, адже відповідач не володів інформацію стосовно факту смерті акціонера, а також особи, яка успадкувала акції та дивіденди померлого. На підставі вищевикладеного, будь-якого порушення права позивача з боку відповідача не було, і позивач передчасно звернувся до суду.
Крім того, після ознайомлення з додатками до позовної заяви відповідачу стало відомо, що позивач успадкував акції спадкодавця, а не дивіденди за цими акціями. Зокрема, позивач тільки 21.12.2022 отримав свідоцтво про спадщину, а 05.01.2023 акції померлої були внесені на депозитарний рахунок позивача, що підтверджується випискою про операції з цінними паперами депозитарної установи. Отже, в період з 26.10.2020 по 05.01.2023 позивач не звертався ані до депозитарної установи ані до відповідача з відомостями про смерть акціонера та успадкуванням ним акцій. У зв`язку з цим, акціонером ПрАТ «НКМЗ» весь цей період вважалася мати позивача ОСОБА_3 . Слід зазначити, що порядок і строк складання списків акціонерів, які мають право на отримання дивідендів, нарахування дивідендів, їх виплата, перелік документів необхідних для виплати дивідендів фізичним особам, які не є працівниками заводу, врегульовані чинним законодавством. Перелік акціонерів складався 02.07.2021, відомостей про смерть ОСОБА_3 до цієї дати ані до відповідача ані до депозитарної установи не надходило, відтак вона була внесена в даний перелік осіб, які мають право на отримання дивідендів. Національним депозитарієм України 07.07.2021 ОСОБА_3 було нараховано дивіденди у сумі 14 000 грн на 7 акцій, після вирахування податків сума до сплати склала 13 090 грн. Оскільки позивач не звертався ані до депозитарної установи ані до відповідача з відомостями про смерть акціонера та успадкуванням ним акцій, не надав необхідних документів, які необхідні для виплати дивідендів фізичним особам, позивачу дивіденди не були виплачені. Просить у позові відмовити.
Позивач подав на адресу суду відповідь на відзив, у якому зазначає, що він неодноразово по телефону звертався до відповідача, але ніякої інформації йому не надавали. Закон не зобов`язує позивача звертатися з запитами лише у письмової формі. Відповідач стверджує, що не мав інформації щодо смерті свого акціонера - матері позивача, однак якби у відповідача не було такої інформації, то дивіденди були б перераховані на банківську картку його матері. Крім того, відповідач виплатив позивачу грошову допомогу на поховання матері, отже відповідачу було відомо про її смерть. У відповідності до ст. 1218 ЦК України позивач успадкував не лише акції після смерті його матері, але і право на спадкування нарахованих дивідендів по цим акціям. Оскільки відповідач проігнорував запит нотаріуса Уварової Г.І. у 2021 році, яка направляла їм звернення, та не надали на запит нотаріуса запитуваної інформації, відтак дійсно у склад спадщини не внесено дивіденди. Однак після видачі свідоцтва на право на спадщину, такі дивіденди мають бути виплачені позивачу, оскільки належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 27.03.2024 справу передано на розгляд до Подільського районного суду м. Києва у відповідності до ч. 2 ст. 27 ЦПК України (підсудність справи за місцезнаходженням відповідача).
18 червня 2024 року ухвалою судді прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
29 жовтня 2024 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті за правилами загального позовного провадження.
У судове засідання позивач не з`явився, у позовній заяві просив суд проводити розгляд справи у його відсутності та задовольнити позов повністю.
У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, з підстав викладених у відзиві та просив суд відмовити у позові повністю. Додатково пояснила, що списки не виплачених дивідендів формувалися відповідачем 02 липня 2021 року за 2020 рік, а запит нотаріуса відповідач отримав ще 27.05.2021. Оскільки позивач не повідомив ні відповідача, ні депозитарну установу про смерть акціонера, 07 липня 2021 року Національним депозитарієм України було нараховано ОСОБА_3 дивіденди на 7 акцій, після вирахування податків сума до сплати склала 13090, 00 грн. Однак відповідач не надав необхідні документи для виплати дивідендів, а у свідоцтві про право на спадщину зазначено лише щодо спадкування акцій, таким чином відповідач не може виплатити позивачу нараховані ОСОБА_3 дивіденди, які не зазначені у спадковому свідоцтві. Просить у позові відмовити.
Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце проведення судового засідання, а тому з урахуванням думки представника відповідача, наявністю у справі заяв по суті позовних вимог, суд вважає за можливе провести судове засідання у відсутності осіб, що не з`явились.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Судом встановлено, та не заперечувалося сторонами, що ОСОБА_3 за життя була власницею семи простих іменних акцій Приватного акціонерного товариства «Новокраматорський машинобудівний завод».
Після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , відкрилася спадщина. Спадкоємцем, який прийняв спадщину після її смерті є позивач, який звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 21.12.2022 державним нотаріусом Першої краматорської державної нотаріальної контори Фареник О.О., спадщина, на яку видане свідоцтво, складається з цінних паперів - акцій простих іменних Приватного акціонерного товариства «Новокраматорський машинобудівний завод» у кількості 7 штук, номінальною вартістю одного цінного паперу 400,00 грн, які зберігаються у зберігача АТ КБ «Приват».
Згідно долучених позивачем документів, 15.12.2023 адвокат Надієнко В.О. зверталася в інтересах позивача до керівника Краматорського відділення Приватбанку із запитом щодо перерахованих на ім`я ОСОБА_3 від відповідача дивідендів за 2020 рік.
Доказів звернення до відповідача із заявою про виплату дивідендів позивач суду не надав.
Згідно матеріалів справи, державним нотаріусом Уваровою Г.І. були зроблені запити, зокрема до відповідача, щодо невиплачених дивідендів, нарахованих на ім`я ОСОБА_3 . У відповідь на запит, відповідач за вих.№576/015 від 24.05.2021 надав відповідь, що станом на сьогоднішній день відсутні невиплачені дивіденди відсутні.
Відповідно до пункту 4 статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства» для кожної виплати дивідендів за простими акціями наглядова рада або рада директорів акціонерного товариства визначає дату складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, та порядок їх виплати. Дата складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за простими акціями, визначається рішенням наглядової ради або ради директорів, але не раніше ніж через 10 робочих днів після прийняття такого рішення.
Перелік осіб, які мають право на отримання дивідендів, складається у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.
У разі смерті депонента та/або особи, рахунок якої обслуговується депозитарною установою на підставі договору з емітентом, право на отримання дивідендів (доходів) за цінними паперами, що належали померлому, переходить до спадкоємця (спадкоємців) такої особи.
Отже, після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , відкрилася спадщина, в тому числі і на нараховані їй за 2020 рік Національним депозитарієм України дивіденди у розмірі 14000 грн (після вирахування податків сума до сплати склала 13900 грн).
Водночас виникнення права на акції, які є цінними паперами, а відтак і на права за цінними паперами, пов`язане із сукупністю юридичних фактів.
Зокрема, для виникнення таких прав необхідно не лише отримати свідоцтво про право на спадщину, але й вчинити інші дії.
Статтею 66 Закону України «Про нотаріат» (далі - Закон) передбачено, зокрема, що на майно, яке переходить за правом спадкоємства до спадкоємців або держави, нотаріусом за місцем відкриття спадщини видається свідоцтво про право на спадщину.
Згідно зі статтею 34 Закону, зокрема, видача свідоцтва про право на спадщину є нотаріальною дією, яка вчиняється нотаріусом.
Статтею 67 Закону встановлено, зокрема, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, на ім`я всіх спадкоємців або за їх бажанням кожному з них окремо.
Відповідно до підпункту 1.2 пункту 1 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Крім того, формами свідоцтва про право на спадщину, які встановлені Правилами ведення нотаріального діловодства, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 №3253/5 (далі - Правила нотаріального діловодства), передбачено наявність у свідоцтві переліку майна, що складає спадщину.
З огляду на викладене, законодавством встановлено, що свідоцтво про право на спадщину як документ, що посвідчує перехід прав на майно, у тому числі цінні папери та дивіденди (доходи) за цінними паперами, належними померлому, до спадкоємця (спадкоємців), має містити перелік майна, що складає спадщину.
Саме нотаріусу згідно законодавства надані повноваження встановлювати склад спадкового майна. Зважаючи на це, виплата дивідендів (доходів) спадкоємцю може здійснюватись у випадку наявності в свідоцтві про право на спадщину інформації про спадкування таких доходів (дивідендів).
Як було встановлено у судовому засіданні, 02.07.2021 відповідач формував перелік осіб, які мають право на отримання дивідендів за 2020 рік. 07.07.2021 Національним депозитарієм України ОСОБА_3 було нараховано дивіденди у сумі 14 000 грн на 7 акцій (після вирахування податків сума до сплати склала 13 090 грн). Виплата дивідендів здійснювалася з 12.07.2021 по 27.10.2021.
Доказів звернення позивача у цей період до відповідача, або до депозитарної установи матеріали справи не містять.
Відповідно до вимог ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно зі ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 4 глави 2 розділу V Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 № 735 обслуговування операцій щодо цінних паперів, у тому числі обслуговування обігу цінних паперів, проведення розрахунків у цінних паперах за правочинами щодо цінних паперів, здійснюється Центральним депозитарієм, депозитарними установами шляхом проведення на рахунках у цінних паперах облікових операцій: внаслідок виконання безумовної операції щодо цінних паперів відповідно до вимог законодавства (у разі спадкування та правонаступництва - за рахунками в цінних паперах спадкодавця/юридичної особи, що припинилася, судового рішення або рішення уповноваженого законом органу чи його посадової особи тощо) - на підставі відповідних оригіналів документів або їх копій, які підтверджують наявність підстав для проведення депозитарних операцій.
Пунктом 9 глави 2 розділу V Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 № 735 установлено, що право власності на цінні папери бездокументарної форми існування переходить до депонента - нового власника з моменту зарахування прав на ці цінні папери на його рахунок у цінних паперах у депозитарній установі. Не допускається зарахування прав на цінні папери на рахунок у цінних паперах депонента - нового власника без проведення їх списання (або переказу) з рахунку в цінних паперах депонента - попереднього власника в депозитарній установі.
Безумовні операції щодо цінних паперів, які отримані у спадщину, здійснюються депозитарними установами за рахунками у цінних паперах померлих власників (співвласників) після встановлення відповідно до законодавства і внутрішніх документів депозитарної установи особи (осіб) спадкоємця(ів), який (які) повинен(ні) мати (крім випадку звернення такого(их) спадкоємця(ів) щодо переведення боргових цінних паперів, строк обігу яких закінчився, на рахунок у цінних паперах їх емітента) рахунок у цінних паперах, що обслуговується обраною ним(и) депозитарною установою, та надання ним(и) таких документів, що підтверджують наявність підстав для їх проведення: зокрема, копії свідоцтва про право на спадщину, засвідченої нотаріально.
Згідно свідоцтва про право на спадщину у переліку спадкового майна дивіденди не зазначено.
Відповідно до статті 1218 ЦКУ до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Підпунктом 12.3.1 пункту 12.3 розділу XII Правил нотаріального діловодства встановлено, що у разі надходження додаткової заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину на нововиявлене спадкове майно по спадковій справі до справи долучаються заяви спадкоємців, документи, що підтверджують належність спадкодавцю спадкового майна, та інші документи, необхідні для видачі свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до статті 1300 ЦК України за згодою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, нотаріус за місцем відкриття спадщини може внести зміни до свідоцтва про право на спадщину.
На вимогу одного із спадкоємців за рішенням суду можуть бути внесені зміни до свідоцтва про право на спадщину (ч. 2 ст. 1300 ЦК України).
У випадках, встановлених частинами першою і другою цієї статті, нотаріус видає спадкоємцям нові свідоцтва про право на спадщину.
Надавши оцінку долученим до справи доказам, та врахувавши пояснення надані у судовому засіданні, оскільки доказів звернення до відповідача із заявою та документами, необхідними для виплати дивідендів позивач суду не надав; враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, позовні вимоги є необґрунтованими та позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.
Відповідно до положень п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК у разі відмови у задоволенні позову судові витрати, зокрема судовий збір покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 17, 76-81, 259, 265, 273, 354, ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
у позові ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства «Новокраматорський машинобудівний завод», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору Акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк» про стягнення суми дивідендів - відмовити.
Судовий збір сплачений позивачем при зверненні до суду із позовом - покласти на позивача.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Строк апеляційного оскарження може бути поновлено у відповідності до ч.2 ст.354 Цивільного процесуального кодексу України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_2 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач Приватне акціонерне товариство «Новокраматорський машинобудівний завод», місцезнаходження - місто Київ, вулиця Борисоглібська,15-В, офіс № 8, код ЄДРПОУ 05763599;
третя особа Акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк», місцезнаходження - місто Київ, вулиця Грушевського, будинок № 1-д, код ЄДРПОУ 14360570.
Повне судове рішення складено 18 листопада 2024 року.
Суддя О. І. Якимець
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123078289 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Якимець О. І.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Васюченко О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні