ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
19.11.2024Справа № 910/9620/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Гулевець О.В. розглянувши матеріали господарської справи у спрощеному позовному провадженні без проведення судового засідання
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКСФЕР»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАТОС Україна»
про стягнення 495 362,81 грн
Без повідомлення (виклику) учасників справи
РОЗГЛЯД СПРАВИ СУДОМ
Короткий зміст і підстави позовних вимог
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКСФЕР» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАТОС Україна» про стягнення 495 362,81 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані не належним виконанням відповідачем умов договору №23-005-О від 10.11.2023.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою від 12.08.2024 Господарський суд міста Києва прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі №910/9620/24, постановив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (без проведення судового засідання).
У відповідності до ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
28.08.2024 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позов.
02.09.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив.
24.09.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшли додаткові пояснення по справі.
Згідно із частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Позиція позивача
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що на виконання умов договору суборенди залізничних вагонів №23-005-О від 10.11.2023, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКСФЕР» та Товариством з обмеженою відповідальністю «КРАТОС Україна», у період з 22 листопада 2023 року по 16 лютого 2024 року ТОВ «ЕКСФЕР» надав у тимчасове платне користування на загальну вартість 1 754 496,00 грн рухомий склад - залізничні вагони ТОВ «КРАТОС Україна» для здійснення:
1) Перевезення пшениці зі станції відправлення Україна, Мена (код станції - 326605) та станції відправлення Україна, Шостка (код станції - 328206) до станції призначення Угорщина, Батієво експ. (382605)/Епершке експ. (009563), одержувач - Randli Agrar Kft.
2) Перевезення кукурудзи зі станції відправлення Україна, Мена (код станції - 326605) до станції призначення Україна, станція Чорноморськ (екс для ОПЗ) (424600), одержувач - АТ «Одеський припортовий завод».
Позивач зазначив, що відповідач, всупереч умовам договору, відмовився від підписання Актів приймання-передачі залізничних вагонів, Актів наданих послуг та Актів звірки взаєморозрахунків, здійснив лише часткову оплату за надані вагони у розмірі 1 338 624,00 грн.
Оскільки, відповідач оплату наданих у користування вагонів здійснив частково у розмірі 1 338 624,00 грн, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача суми основного боргу у розмірі 415 872,00 грн.
Звертаючись до суду з позовом, позивач посилається також на прострочення відповідачем грошового зобов`язання за договором, у зв`язку із чим позивачем нараховані пеня у сумі 59 885,57 грн, інфляційні втрати у сумі 14 696,59 грн, 3% річних у сумі 4 908,65 грн.
Позиція відповідача
Відповідач проти позову заперечив посилаючись на те, що позивачем Акту форми ВУ-19 та жодних інших актів передано не було передано, що грубо порушує взяті на себе зобов`язання з боку орендодавця.
Водночас, відповідач вказав, що всупереч умовами договору суборенди, позивачем було направлено Акти приймання-передачі вагонів через 3 місяці після підписання договору.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач посилався на те, що у місці передачі вагонів орендар разом з орендодавцем здійснюють огляд вагонів на предмет відповідності їх вимогам з огляду п.1.1. договору суборенди, зі складанням, за необхідності, Акту технічного огляду за підписом сторін. Однак, за доводами відповідача, зазначеної вимоги встановленої договором дотримано не було.
Також відповідач вказав, що позивачем не було виконано умови договору суборенди належним чином, що підтверджує факт неналежного виконання взятих на себе зобов`язань. При цьому, зазначив, що у орендаря наявні фото і відео докази, які свідчать про те, що вагони надходили на станцію в неналежному стані, тобто всупереч п.1.1. договору.
Окрім того, відповідач зазначив, що у зв`язку з затримкою вагонів та подачі вагонів в неналежному стані, Товариство з обмеженою відповідальністю «КРАТОС Україна» сплатило штрафні санкції у розмірі 16 000,00 доларів США кінцевому покупцеві згідно зовнішньоекономічного контракту №W1_171123 від 17 листопада 2023 року, а також отримав відмову від прийняття вагонів в Угорщині, оскільки стан їх не відповідав можливостям перевезення зернових.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
10.11.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКСФЕР» (надалі - позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «КРАТОС Україна», (надалі - відповідач, орендар), укладений договір про суборенду залізничних вагонів №23-005-О (надалі - договір).
У відповідності до п. 1.1. договору орендодавець зобов`язується передати, а орендар, в свою чергу, прийняти у тимчасове платне користування рухомий склад - залізничні вагони, що належать орендодавцю на праві власності та/або на праві тимчасового користування (з відповідним правом передання залізничних вагонів у суборенду), у кількості вказаній у Специфікаціях, які є невід`ємною частиною даного договору (надалі за текстом договору - РС / вагони).
При передачі вагонів в оренду орендодавець зобов`язаний ретельно очистити їх від залишків перевезення попередніх вантажів, а при необхідності - помити й провести відповідну хімічну обробку по знезараженню вагонів й передати вагони в придатному для експлуатації стані. При цьому, орендодавець повинен надати орендареві Акт форми ВУ-19.
У пункті 1.2. договору визначено, що модель, рік випуску, загальна кількість вагонів, строк передачі РС орендарю в оренду, термін оренди переданих РС - вказуються в Специфікаціях на кожну партію РС. В свою чергу, в Актах приймання-передачі, які є невід`ємною частиною цього договору, окрім інформації визначеної в Специфікації, визначаються також модель, реєстраційні номери одиниць РС, їх кількість та відновлювальна вартість кожної одиниці РС.
Передача вагонів в оренду та їх повернення з оренди, оформлюється Актом приймання-передачі, що підписаний обома сторонами, та який є невід`ємною частиною дійсного договору (п. 1.4. договору).
Відповідно до п. 1.9. договору загальна вартість договору - це загальна сума, яку повинен оплатити орендар орендодавцю за весь період дії договору, виходячи з вартості оренди однієї одиниці РС за одну добу, що узгоджена в п. 4.1. або у додаткових угодах до договору. Вартість договору визначається на період його укладення та піддягає коригуванню в період дії договору у випадках передбачених цим договором.
Згідно з п. 2.1. договору орендодавець передає узгодженими партіями РС в оренду на залізничних станціях, які визначає та попередньо письмово вказує орендар у транспортних інструкціях. Датою прийому РС в оренду є дата підписання Акта приймання-передачі. Відправлення РС на станцію передачі в орендне користування виконується орендодавцем, згідно реквізитів залізничної інструкції орендаря, при відправленні РС на станцію передачі в орендне користування, орендодавець здійснює за свій рахунок оплату залізничного тарифу виключно по території України.
РС, за винятком визнаного за результатами комісійного огляду технічно несправним і комерційно непридатним, орендар приймає в орендне користування по Акту приймання-передачі, який складається і підписується орендодавцем та орендарем на дату прибуття РС на станцію передачі в орендне користування, яка підтверджується даними стеження за дислокацією РС або копіями залізничних накладних, які містять дані про прибуття РС на станцію навантаження, а в разі виникнення спору - дата прибуття підтверджується Довідкою ПАТ «Укрзалізниця» (РФ «ГЮЦ»), вартість якої оплачує сторона, яка є ініціатором отримання Довідки.
Станцією передачі РС в орендне користування сторони визначили: - першу станцію призначення, вказану орендарем.
Відповідно до п. 2.2. договору сторони договору зобов`язані забезпечити прибуття уповноважених представників на місце передачі вагонів, або призначити уповноважених осіб.
У місці передачі РС орендар разом із орендодавцем здійснюють огляд РС на предмет відповідності їх вимогам з огляду на п.1.1. дійсного договору зі складанням, за необхідності. Акту технічного огляду РС за підписом сторін договору.
При огляді РС, у випадку виявлення невідповідностей вимогам відповідно до п. 1.1., дані невідповідності відображаються в Акті технічного огляду за підписом сторін договору.
Невідповідність РС на придатність в комерційному та технічному відношенні підтверджується Актом технічного огляду.
По закінченню терміну оренди вагонів, визначеного цим договором, орендар зобов`язаний повернути орендодавцю РС на станцію, шо вказана в транспортній інструкції орендодавця протягом 5 (п`яти) календарних днів з моменту закінчення строку оренди (п. 2.3. договору).
Згідно п. 2.4. договору РС вважається переданим орендарем й прийнятим орендодавцем з моменту підписання сторонами Акту приймання-передачі РС з оренди. Фактичною датою передачі вагонів з оренди є дата прибуття вагонів на станцію, яка вказана в транспортній інструкції орендодавця.
Акт приймання-передачі РС при поверненні з оренди підписується уповноваженими представниками сторін після прибуття РС на станцію, яка вказана орендодавцем в транспортній інструкції (в такому випадку Акт приймання-передачі РС з оренди передається орендарю на руки).
Орендодавець має право вислати орендарю Акт приймання-передачі РС з оренди поштовим зв`язком, а саме цінним листом з повідомленням та описом вкладення, протягом 3-х (трьох) календарних днів з моменту прибуття вагонів на станцію, на котрій здійснювалась передача вагонів. В такому випадку орендар зобов`язаний підписати отриманий Акт приймання-передачі РС з оренди й направити його орендодавцю протягом 3 (трьох) календарних днів з моменту отримання Акта приймання-передачі РС з оренди. Електронні копії підписаного Акта приймання-передачі РС є чинними до моменту обміну оригіналами.
Пунктами 2.5. договору визначено, що підтвердженням дати прибуття вагону (вагонів) на станцію, на котрій здійснюється передача вагонів з оренди є дата, яка вказана в календарному штемпелі станції в залізничній накладній. Дата прибуття може також бути підтверджена на підставі даних ГІОЦ УЗ (дислокації).
Відповідно до п. 2.6. договору орендна плата підлягає начисленню до фактичної дати повернення вагонів з оренди, в період нарахування орендної плати входить, в тому числі, при необхідності проведення ремонтних робіт орендарем у зв`язку з виявленням несправностей вагону при попередньому огляді РС під час передачі з оренди. Дата повернення вагонів з оренди вказується в Акті приймання-передачі після прибуття на станцію призначення.
Вартість оренди однієї одиниці РС за одну добу складає: 960 грн. 00 коп. (дев`ятсот шістдесят гривень 00 копійок) на добу, а також ПДВ 20% - 192 грн. 00 коп. (сто дев`яносто дві гривні 00 копійок), у підсумку 1152 грн. 00 коп. (одна тисяча сто п`ятдесят дві гривні 00 копійок) з урахуванням ПДВ (п. 4.1. договору).
Згідно п. 4.2. договору вартість договору у цілому складається з розрахунків кількості одиниць РС, які передані в оренду. Фактична сума за договором визначається як сумарна вартість послуг за орендою вагонів на підставі щомісячних Актів наданих послуг.
У пункті 4.3. договору сторони погодили, що оплата орендної плати здійснюється орендарем в наступному порядку:
- за перший місяць оренди оплата призводиться на протязі 3 (трьох) діб з моменту надання рахунку-фактури орендодавцем.
За наступні місяці - шляхом передоплати за розрахунковий місяць оренди, не пізніше 30-го числа розрахункового місяця, на підставі рахунків орендодавця, виходячи з кількості днів оренди в місяць й оплати за оренду одного вагону за добу.
Орендна плата нараховується з дати підписання Акту приймання-передачі в оренду (включно) до дати підписання Акта приймання-передачі з оренди (включно). Дата підписання Актів повинна відповідати даті прибуття РС на станцію передачі/повернення РС в/з орендного користування відповідно (п. 4.7. договору).
У відповідності до п. 4.8. договору сторони щомісячно складають та підписують Акт наданих послуг. Орендар повинен протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання оригіналу Акту наданих послуг підписати останній або у цей же термін скласти та надіслати орендодавцеві мотивовану відмову від його підписання.
Відповідно до 4.9. договору по закінченню терміну орендного користування, протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати прибуття орендованого РС на станцію призначення (станцію повернення РС з орендного користування), визначену орендодавцем, сторони складають Акт наданих послуг та Акт звірки взаємних розрахунків, які є підставою для проведення остаточних розрахунків.
Відповідно до п. 7.2 договору, за несвоєчасну оплату орендних платежів орендар зобов`язується сплатити орендодавцю пеню у розмірі 0,1 (%) відсотків від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу. При цьому пеня розраховується виходячи з кількості РС, що перебуває в оренді у орендаря у період прострочення плати за орендної плати в даний період. Оплата пені не звільняє орендаря від сплати основного боргу.
Договір набуває силу з моменту його підписання сторонами договору та діє до « 31» грудня 2021 року, але в будь-якому разі до моменту закінчення строку оренди PC та проведення усіх взаєморозрахунків за договором. Даний договір не може бути розірвано раніше ніж за 3 (три) місяці з моменту його підписання сторонами (п. 10.1. договору).
Відповідно до п. 11.3 та п. 11.4 договору, всі повідомлення, які виникають у зв`язку із дією даного договору, повинні здійснюватися письмово та будуть вважатися наданими, якщо вони надіслані як кореспонденція чи кур`єрською поштою на вказаний у реквізитах адрес, надіслані шляхом факсимільного зв`язку, електронною поштою, телеграфом, передані до офісу контрагента з обов`язковою відміткою про вручення. Сторони визнають дійсність документів, переданих з використанням факсимільного та електронного зв`язку з послідуючим їх підтвердженням оригіналами.
На виконання умов договору позивачем було передано в суборенду відповідачу залізничний рухомий склад, що підтверджується: складеними та підписаними позивачем Актами прийому-передачі вагонів в оренду, а саме: Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 30.11.2023 в кількості 6 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 02.12.2023 в кількості 6 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 07.12.2023 в кількості 4 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 12.12.2023 в кількості 3 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 18.12.2023 в кількості 3 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 19.12.2023 в кількості 9 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 22.01.2024 в кількості 12 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 25.01.2024 в кількості 2 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 30.01.2024 в кількості 11 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 02.02.2024 в кількості 6 залізничних вагонів.
21.02.2024 позивач надіслав на адресу відповідачу лист вих. №024 від 20.02.2024 з проханням підписати на повернути ТОВ «ЕКСФЕР» Акти приймання-передачі вагонів, що підтверджується копіями опису вкладення в цінний лист, поштової квитанції та поштової накладної №0850003502434 від 21.02.2024.
Акти прийому-передачі вагонів в оренду відповідачем не підписані.
На підтвердження надання позивачем залізничних вагонів у користування відповідачу та їх повернення, позивачем надано до матеріалів справи:
- залізничні накладні: №33883638, №33915430, №33936659, №34069070, №34084475, №34292789, № 673426, №672964, №672972, №673434, №672055, №672063, №681312, №681304, № 681320, №681338, № 681353, №681346, №681296, №681288, №681270, №681361, №681379, №681387, №682039, № 682054, №682047, №682021, №682013, №682005, № 681999, № 682062, № 682088, №682070, №681429, №681411, №681403, №42330563, №42558148;
-копії митних декларацій: 23UA102160004345U2 від 01.12.2023, 23UA102160004355U7 від 05.12.2023, 23UA805170003382U9 від 07.12.2023, 23UA805170003429U2 від 14.12.2023, 23UA805170003468U1 від 21.12.2023, 23UA102160004410U0 від 18.12.2023,
-копії фітосанітарних сертифікатів.
У період з листопада 2023 року по лютий 2024 року позивач надав послуги з оренди залізничного рухомого складу на загальну суму 1 754 496,00 грн, що підтверджується Актами надання послуг: Акт надання послуг №177 від 31.12.2023, Акт надання послуг №178 від 31.12.2023, Акт надання послуг №179 від 31.12.2023, Акт надання послуг №4 від 19.01.2024, Акт надання послуг №5 від 19.01.2024, Акт надання послуг №6 від 19.01.2024, Акт надання послуг №13 від 31.01.2024, Акт надання послуг №14 від 31.01.2024, Акт надання послуг №15 від 31.01.2024, Акт наданих послуг №16 від 16.02.2024, Акт надання послуг №17 від 16.02.2024.
Позивачем виставлено відповідачу рахунки на оплату оренди вагонів: рахунок на оплату №178 від 22.11.2023 на суму 280 000,00 грн. та рахунок на оплату №179 від 24.11.2023 на суму 57 600,00 грн, рахунок на оплату №1 від 02.01.2024 на суму 110 592,00 грн., рахунок на оплату №12 від 30.01.2024 на суму 380 160,00 грн, рахунок на оплату №183 від 06.12.2023 на суму 86 400,00 грн, рахунок на оплату №185 на суму 115 200,00 грн, рахунок на оплату №10 від 25.01.2024 на суму 38 016,00 грн, рахунок на оплату №187 на суму 259 200,00 грн, рахунок на оплату №8 від 22.01.2024 на суму 183 168,00 грн, рахунок на оплату №189 на суму 86 400,00 грн, рахунок на оплату №2 на суму 149 760,00 грн,
12.02.2024 та 19.02.2024 позивач направив відповідачу Акти надання послуг на електронну пошту ТОВ «КРАТОС Україна» (office@cratos.com.ua).
Листом за вих. № 01/04 від 01.04.2024 позивач направив відповідачу рахунки на оплату та Акти надання послуг №177 від 31.12.2023, №178 від 31.12.2023, №179 від 31.12.2023, №4 від 19.01.2024, №5 від 19.01.2024, №6 від 19.01.2024, №13 від 31.01.2024, №14 від 31.01.2024, №15 від 31.01.2024, №16 від 16.02.2024, №17 від 16.02.2024. На підтвердження направлення актів позивач надав до матеріалів справи копії опису вкладення в цінний лист, копію поштової квитанції та копію поштової накладної №0911713040501 від 06.04.2024.
Проте, відповідач Акти надання послуг не підписав, заборгованість позивачу не сплатив.
Листом вих. №12-04/24 від 12.04.2024 відповідач відмовив позивачу підписанні Актів надання послуг посилаючись на відсутністю підписаних сторонами актів приймання-передачі вагонів в оренду, неналежне виконання позивачем зобов`язань за договором.
Позивач направив ТОВ «КРАТОС Україна» претензію №23/05-1 від 23.05.2024, в якій просив сплатити заборгованість за договором та нараховані штрафні санкції у загальному розмірі 457 997,79 грн.
У відповіді на претензію вих. №04-06(1)/24 від 04.06.2024 відповідач посилався на передачу вагонів в оренду у непридатному для експлуатації стані та відсутність підписаних сторонами Актів приймання-передачі вагонів.
Відповідач частково виконав свої зобов`язання щодо оплати оренди вагонів у сумі 1 338 624,00 грн, що підтверджується платіжними інструкціями та виписками по банківським рахункам позивача.
Оскільки відповідачем не здійснено погашення заборгованості у повному розмірі, внаслідок чого позивачем заявлено до стягнення з відповідача заборгованість у розмірі 415 872,00 грн за оренду залізничного рухомого складу на виконанню укладеного між сторонами договору.
Звертаючись до суду з позовом, позивач посилається також на прострочення відповідачем грошового зобов`язання за договором, у зв`язку із чим позивачем нараховані пеня у сумі 59 885,57 грн, інфляційні втрати у сумі 14 696,59 грн, 3% річних у сумі 4 908,65 грн.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА. ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Відповідно до ч. 1,2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно із ст. 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).
Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Укладений між сторонами за своєю правовою природою договір суборенди залізничних вагонів №23-005-О від 10.11.2023 є договором оренди, найму.
Відповідно до частини 1 статті 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
Згідно зі статтею 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Статтею 762 ЦК України встановлено, що за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.
Передача вагонів в оренду та їх повернення з оренди, оформлюється Актом приймання-передачі, що підписаний обома сторонами, та який є невід`ємною частиною дійсного договору (п. 1.4. договору).
Як вбачається з матеріалів справи, факт передачі ТОВ «КРАТОС Україна» спірних вагонів підтверджується Актами прийому-передачі: Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 30.11.2023 в кількості 6 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 02.12.2023 в кількості 6 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 07.12.2023 в кількості 4 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 12.12.2023 в кількості 3 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 18.12.2023 в кількості 3 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 19.12.2023 в кількості 9 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 22.01.2024 в кількості 12 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 25.01.2024 в кількості 2 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 30.01.2024 в кількості 11 залізничних вагонів; Акт прийому-передачі вагонів в оренду від 02.02.2024 в кількості 6 залізничних вагонів.
Судом встановлено, що Акти прийому-передачі вагонів в оренду відповідачем не підписані.
При цьому, матеріалами справи підтверджено, що 21.02.2024 позивач надіслав на адресу відповідача лист вих. №024 від 20.02.2024 з проханням підписати на повернути ТОВ «ЕКСФЕР» Акти приймання-передачі вагонів, що підтверджується копіями опису вкладення в цінний лист, поштової квитанції та поштової накладної №0850003502434 від 21.02.2024.
Листом №01-03/24 від 01.03.2024 відповідач відмовив у підписанні Актів прийому-передачі вагонів в оренду, посилаючись на надання вагонів в неналежному стані та повідомив про необхідність компенсувати збитки відповідачу у зв`язку з неналежним виконанням умов договору.
Отже, як вбачається з листування між сторонами, факт передачі та користування ТОВ «КРАТОС Україна» спірними вагонами не заперечується відповідачем, заперечення відповідача в листі №01-03/24 від 01.03.2024 викладені щодо неналежного стану наданих в користування вагонів.
Згідно з п. 2.1. договору РС, за винятком визнаного за результатами комісійного огляду технічно несправним і комерційно непридатним, орендар приймає в орендне користування по Акту приймання-передачі, який складається і підписується орендодавцем та орендарем на дату прибуття РС на станцію передачі в орендне користування, яка підтверджується даними стеження за дислокацією РС або копіями залізничних накладних, які містять дані про прибуття РС на станцію навантаження, а в разі виникнення спору - дата прибуття підтверджується Довідкою ПАТ «Укрзалізниця» (РФ «ГЮЦ»), вартість якої оплачує сторона, яка є ініціатором отримання Довідки.
Відповідно до п. 2.2. договору сторони договору зобов`язані забезпечити прибуття уповноважених представників на місце передачі вагонів, або призначити уповноважених осіб. У місці передачі РС орендар разом із орендодавцем здійснюють огляд РС на предмет відповідності їх вимогам з огляду на п.1.1. дійсного договору зі складанням, за необхідності. Акту технічного огляду РС за підписом сторін договору.
При огляді РС, у випадку виявлення невідповідностей вимогам відповідно до п. 1.1., дані невідповідності відображаються в Акті технічного огляду за підписом сторін договору.
Невідповідність РС на придатність в комерційному та технічному відношенні підтверджується Актом технічного огляду.
Отже, сторонами у договорі визначено порядок дій у випадку виявлення невідповідностей вимогам відповідно до п. 1.1. договору, за результатами яких сторони підписують Акт технічного огляду щодо невідповідності РС на придатність.
Однак, відповідачем на підтвердження заперечень щодо підписання Актів прийому-передачі вагонів в оренду не надано до матеріалів справи належних доказів, а саме Акту технічного огляду за підписом сторін договору, як погоджено сторонами у п. 2.2. договору.
Поряд з тим, судом враховано, що у період з листопада 2023 року по лютий 2024 року спірні вагони перебував в оренді відповідача, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями залізничних накладних: №33883638, №33915430, №33936659, №34069070, №34084475, №34292789, № 673426, №672964, №672972, №673434, №672055, №672063, №681312, №681304, № 681320, №681338, № 681353, №681346, №681296, №681288, №681270, №681361, №681379, №681387, №682039, № 682054, №682047, №682021, №682013, №682005, № 681999, № 682062, № 682088, №682070, №681429, №681411, №681403, №42330563, №42558148; копіями митних декларацій: 23UA102160004345U2 від 01.12.2023, 23UA102160004355U7 від 05.12.2023, 23UA805170003382U9 від 07.12.2023, 23UA805170003429U2 від 14.12.2023, 23UA805170003468U1 від 21.12.2023, 23UA102160004410U0 від 18.12.2023; копіями фітосанітарних сертифікатів.
При цьому, відповідач сплачував за орендовані вагони орендну плату, яка склала 1338624,00 грн.
Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів того, що він був позбавлений можливості користуватися орендованими вагонами у спірний період.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що позивач передав, а відповідач прийняв спірні вагони без підписання Актів прийому-передачі вагонів в оренду, що також не заперечується відповідачем.
Матеріалами справи підтверджено, що у період з листопада 2023 року по лютий 2024 року позивач надав послуги з оренди залізничного рухомого складу на загальну суму 1 754 496,00 грн, що підтверджується Актами надання послуг: №177 від 31.12.2023, №178 від 31.12.2023, №179 від 31.12.2023, №4 від 19.01.2024, №5 від 19.01.2024, №6 від 19.01.2024, №13 від 31.01.2024, №14 від 31.01.2024, №15 від 31.01.2024, №16 від 16.02.2024, №17 від 16.02.2024.
Судом встановлено, що зазначені вище Акти надання послуг не підписані з боку відповідача.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачем були направлені на адресу відповідача для підписання Акти надання послуг: №177 від 31.12.2023, №178 від 31.12.2023, №179 від 31.12.2023, №4 від 19.01.2024, №5 від 19.01.2024, №6 від 19.01.2024, №13 від 31.01.2024, №14 від 31.01.2024, №15 від 31.01.2024, №16 від 16.02.2024, №17 від 16.02.2024 на загальну суму 1 754 496,00 грн. Факт направлення позивачем актів підтверджується копіями опису вкладення в цінний лист, копію поштової квитанції та копію поштової накладної №0911713040501 від 06.04.2024.
У відповідності до п. 4.8. договору сторони щомісячно складають та підписують Акт наданих послуг. Орендар повинен протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання оригіналу Акту наданих послуг підписати останній або у цей же термін скласти та надіслати орендодавцеві мотивовану відмову від його підписання.
Відповідно до 4.9. договору по закінченню терміну орендного користування, протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати прибуття орендованого РС на станцію призначення (станцію повернення РС з орендного користування), визначену орендодавцем, сторони складають Акт наданих послуг та Акт звірки взаємних розрахунків, які є підставою для проведення остаточних розрахунків.
Відповідно до п. 5.1.6 договору, документом, який підтверджує надання орендодавцем послуг за орендою вагонів є Акт наданих послуг. Акт складається щомісячно, в 2-х (двох) екземплярах. Орендодавець оформлює зі своєї сторони Акт та направляє по факсу або електронній пошті орендарю до 5-ого (п`ятого) числа місяця, послідуючого за місяцем оренди.
Після отримання від орендодавця Акту, орендар повертає підписаний Акт в тому ж порядку протягом 5-ти (п`яти) календарних днів з моменту його отримання, або надає свої заперечення до Акта. У разі ненадання орендарем Акту наданих послуг або своїх обґрунтованих заперечень до Акту, в певному даним пунктом строк, акт вважається - узгодженим, а послуги - виконаними.
Оригінал Акту наданих послуг орендодавець направляє орендарю не пізніше 10-го (десятого) числа місяця, послідуючого за місяцем оренди.
Якщо орендар надав обґрунтовані заперечення до Акту наданих послуг, то після отримання відповіді на заперечення, узгодження Акту проводиться в тому ж порядку та в ті ж самі строки, що й при узгодженні початкового Акту. При поданні орендарем необґрунтованих заперечень на Акт наданих послуг, акт вважається - узгодженим, а послуги наданими.
Листом вих. №12-04/24 від 12.04.2024 відповідач відмовив позивачу в підписанні Актів надання послуг посилаючись на відсутність підписаних сторонами актів приймання-передачі вагонів в оренду та неналежне виконання позивачем зобов`язань за договором в частині передачі вагонів в оренду неналежному стані.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач також посилався на те, що залізничні вагони були йому передані в оренду в неналежному стані.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача на неналежне виконання позивачем зобов`язань за договором в частині передачі вагонів в оренду неналежному стані, оскільки доказів дотримання порядку виявлення невідповідностей спірних вагонів у відповідності до п. 2.2. договору, зокрема Акт технічного огляду підписаного сторонами, відповідачем до матеріалів справи не надано. При цьому, відповідні обставини не впливають на встановлення факту користування відповідачем спірними вагонами на підставі договору та відсутність обов`язку відповідача здійснити оплату за оренду вагонів.
Надані відповідачем фотознімки суд не приймає як належні та допустимі докази, оскільки з відповідних фотографій неможливо встановити чи дійсно це спірні вагони, які надані в суборенду на підставі договору №23-005-О від 10.11.2023 та чи зображені недоліки були наслідком неналежного виконання позивачем зобов`язань за договором №23-005-О від 10.11.2023.
У контексті наведеного, суд зазначає, що питання про належне чи неналежне виконання позивачем зобов`язань за договором, підлягає дослідженню у межах спору про відшкодування збитків відповідачу.
Враховуючи викладене, заперечення відповідача щодо відмови від підписання Актів наданих послуг у листі вих. №12-04/24 від 12.04.2024 є необґрунтованими та не підтверджені належними доказами у справі.
Отже, відповідачем не надано суду жодних доказів в підтвердження заперечень на Акти наданих послуг та наявності мотивованої відмови від підписання Актів наданих послуг.
Поряд з тим, судом враховано, що згідно із наданими позивачем платіжними інструкціями та виписками по банківським рахункам позивача, відповідачем здійснювались часткові оплати наданих позивачем послуг оренди за Актами надання послуг, що також підтверджує факт користування відповідачем залізничними вагонами на підставі договору суборенди залізничних вагонів №23-005-О від 10.11.2023.
Оцінюючи наявні у матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що з урахуванням відсутності будь-яких належних доказів наявності обґрунтованих заперечень на Акти надання послуг та на Акти прийняття вагонів в оренду, як це передбачено умовами договору, суд вважає необґрунтованими заперечення відповідача.
Враховуючи наявність доказів користування відповідачем спірними вагонами (залізничні накладні, митні декларації), відсутність в матеріалах справи Акту технічного огляду підписаного сторонами, з огляду на те, що факт передачі спірних вагонів не заперечується відповідачем, згідно п. 5.1.6 договору Акти наданих послуг вважаються узгодженим, а послуги наданими.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У пункті 4.3. договору сторони погодили, що оплата орендної плати здійснюється орендарем в наступному порядку: за перший місяць оренди оплата призводиться на протязі 3 (трьох) діб з моменту надання рахунку-фактури орендодавцем; за наступні місяці - шляхом передоплати за розрахунковий місяць оренди, не пізніше 30-го числа розрахункового місяця, на підставі рахунків орендодавця, виходячи з кількості днів оренди в місяць й оплати за оренду одного вагону за добу.
З матеріалів справи вбачається, що позивач надіслав на адресу відповідача рахунки на оплату оренди вагонів, що підтверджується копіями опису вкладення в цінний лист, поштової квитанції та поштової накладної №0911713040501 від 06.04.2024.
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно із ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічна правова норма передбачена частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач частково виконав свої зобов`язання щодо оплати оренди вагонів у сумі 1 338 624,00 грн.
Матеріалами справи підтверджується факт наявності у відповідача заборгованості по сплаті оренди вагонів за договором суборенди залізничних вагонів №23-005-О від 10.11.2023 у загальному розмірі 415 872,00 грн.
У відповідності до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказів в спростування заборгованості по договору в загальному розмірі 415 872,00 грн відповідачем не надано, контррозрахунок в матеріалах справи відсутній.
Обставин наведених у позові у встановленому законом порядку відповідач не спростував.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
З огляду на вище встановлені судом обставини, суд задовольняє позовні вимоги про стягнення заборгованості у розмірі 415 872,00 грн за договором суборенди залізничних вагонів №23-005-О від 10.11.2023.
Щодо посилання відповідача на те, що у зв`язку з затримкою вагонів та подачі вагонів в неналежному стані, Товариство з обмеженою відповідальністю «КРАТОС Україна» отримало відмову від прийняття вагонів в Угорщині та сплатило штрафні санкції за виконання зовнішньоекономічного контракту №W1_171123 від 17 листопада 2023 року, суд відзначає, що вказані обставини не є предметом спору у даній справі та не спростовують встановлені судом факти порушення відповідачем умов договору щодо оплати за суборенду залізничних вагонів.
У зв`язку із простроченням відповідачем грошового зобов`язання за договором, позивачем нараховані пеня у сумі 59 885,57 грн, інфляційні втрати у сумі 14 696,59 грн, 3% річних у сумі 4 908,65 грн.
З розрахунку позивача вбачається, що нарахування пені та 3% річних здійснюється з 25.02.2024.
Оскільки судом встановлено, що позивач надіслав на адресу відповідача рахунки на оплату оренди вагонів 06.04.2024, враховуючи ч. 5 ст. 264 Цивільного кодексу України, то останнім днем оплати є 15.04.2024.
Таким чином, правильним періодом нарахування пені та 3% річних на заборгованість у розмірі 415 872,00 грн є з 16.04.2024 по 17.07.2024.
За змістом з ч. 2 ст. 217 ГК України одним з видів господарських санкцій є штрафні санкції, до яких віднесено штраф та пеню (ч. 1 ст. 230 ГК України).
За приписами ч.1 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України).
Згідно із ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Стаття 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" встановлює, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
У пункті 7.2. договору сторони погодили, що за несвоєчасну оплату орендних платежів орендар зобов`язується сплатити орендодавцю пеню у розмірі 0,1 (%) відсотків від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу. При цьому пеня розраховується виходячи з кількості РС, що перебуває в оренді у орендаря у період прострочення плати за орендної плати в даний період. Оплата пені не звільняє орендаря від сплати основного боргу.
Здійснивши перерахунок пені судом встановлено, що сума пені становить 28 372,47 грн, у зв`язку із чим, позовні вимоги у цій частині суд задовольняє частково.
Частиною 2 статті 625 Цивільного Кодексу України передбачено, що за прострочення виконання грошового зобов`язання настає відповідальність у вигляді сплати суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також сплати трьох процентів річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачені вищевказаними нормами законодавства наслідки прострочення виконання боржником грошового зобов`язання у вигляді відшкодування інфляційних втрат та 3% річних, що нараховуються на суму основного боргу не є штрафними санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті та отриманні від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові (постанова Пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 №14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань").
Здійснивши перерахунок 3% річних судом встановлено, що сума 3% річних становить 3 170,17 грн, у зв`язку із чим, позовні вимоги у цій частині суд задовольняє частково.
Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція) (п. п. 3.2 п. 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань").
Тобто, базою для нарахування розміру боргу з урахуванням індексу інфляції є сума основного боргу не обтяжена додатковими нарахуваннями, яка існує на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, а у випадку її часткового погашення - лише залишкова сума основного боргу на останній день місяця, у якому здійснено платіж. Періодом, на який розраховуються інфляційні втрати, є період прострочення, починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція (дефляція).
При цьому, індекс інфляції нараховується не на кожну дату місяця, а в середньому за місяць.
Перевіривши розрахунок інфляційних втрат судом встановлено, що сума інфляційних втрат становить 11 699,31 грн, у зв`язку із чим, позовні вимоги у цій частині суд задовольняє частково.
Приписами ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
ВИСНОВКИ СУДУ
Враховуючи вищевикладене, повно і всебічно з`ясувавши обставини справи, суд задовольняє позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСФЕР» до Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАТОС Україна» частково.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись статями 73-74, 76-79, 86, 129, п. 2 ч. 1 ст. 231, 233, 237-238, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАТОС Україна» (02155, Україна, місто Київ, вулиця Регенераторна, будинок, 4, квартира, 12-165; ідентифікаційний номер 44830793) на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКСФЕР» ( 08502, Україна, Київська обл., місто Фастів, вулиця Козятинська, будинок, 20, квартира, 21; ідентифікаційний код 41869021) заборгованість у сумі 415 872,00 грн, пеню у сумі 28 372,47 грн, 3% річних у сумі 3 170,17 грн, інфляційні втрати у сумі 11 699,31 грн та судовий збір у розмірі 4192,52 грн.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст.ст. .
Повний текст рішення складено та підписано: 19.11.2024.
Суддя О.В. Гулевець
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123138785 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Гулевець О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні