Справа № 127/24008/23
Провадження № 2/127/1415/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2024 рокум. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Шаміної Ю.А.,
при секретарі судового засідання Міхеєвій Н.А.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
представника третьої особи ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залісуду вм.Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Вінницяоблтеплоенерго» до ОСОБА_2 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне об`єднання", про стягнення заборгованості за спожиті послуги з постачання теплової енергії,
ВСТАНОВИВ:
10.08.2023 КП «Вінницяоблтеплоенерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за спожиті послуги з постачання теплової енергії. Свої вимоги мотивував тим, що Позов мотивованотим,що помешкання,що знаходитьсяза адресою: АДРЕСА_1 ,у якомупроживає відповідач,забезпечується послугоюз постачаннятеплової енергії,яка надаєтьсяКП «Вінницяоблтеплоенерго».За вказанимпомешканням вінформаційно-обсчислювальнійсистемі відділузбуту енергіїта послугКП «Вінницяоблтеплоенерго»закріплено відповіднийособовий рахунок№ НОМЕР_1 .Відповідач будучиспоживачем послугз постачаннятеплової енергії,що надаютьсяКП «Вінницяоблтеплоенерго»,частково вносивплату завказані послугиу зв`язкуз чим за періодз жовтня2021року почервень 2023року утвориласязаборгованість занадані послугиз постачаннятеплової енергіїу розмірі43785,00грн.З оглядуна порушеннявідповідачем умовнадання послугпозивач проситьстягнути звідповідача заборгованість за спожиті послуги з постачання теплової енергії, а саме: 43785,00 грн основного боргу, 277,49 грн 3% річних, 1301,16 грн інфляційних втрат, а також судовий збір.
06.12.2023 Вінницьким міським судом Вінницької області у даній справі було ухвалене заочне рішення, яким позов задоволено та стягнуто з ОСОБА_4 на користь КП «Вінницяоблтеплоенерго» заборгованість за спожиті послуги з постачання теплової енергії в розмірі 45363,65 грн, з яких: 43785,00 грн - основний борг, 277,49 грн - 3% річних, 1301,16 грн - сума втрат від інфляції; а також 2684,00 грн судового збору.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 01.04.2024 заочне рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 06.12.2023 в цивільній справі №127/24008/23 скасовано, а справа призначена до розгляду в спрощеному позовному провадженні із повідомленням (викликом) сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву (вх. №36828 від 26.04.2024), в якому останній просить позов залишити без задоволення позов, а також застосувати наслідки спливу строку позовної давності щодо суми боргу нарахованого станом на 01 лютого 2017 року. Відповідач вказує, що звертався до КП «Вінницяоблтеплоенерго» із проханням не надавати послугу з постачання теплової енергії у квартиру АДРЕСА_2 у зв`язку з постійною протягом багатьох років низькою якістю наданої послуги, постійним непомірним зростанням її вартості та неправильним її нарахуванням до сплати. При цьому, від послуг централізованого теплопостачання не відмовлявся та наміру відключатись не мав, маючи надію, що КП «Вінницяоблтеплоенерго» та ТОВ «ЖЕО» проведуть технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку. Крім того власники квартир АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 зверталися із заявою до директора ТОВ «ЖЕО» із проханням не надавати послугу та не стягувати плату за теплопостачання. Однак відповіді на вказані заяви відповідачем отримано не було. Відповідач зазначає, що недоліки у теплопостачанні будинку не усунуто, внутрішньобудинкові теплові мережі не готові до опалювального сезону, порушений тепловий баланс, а послуга теплопостачання надається надзвичайно низької якості. Крім того, споживачі теплової енергії будинку номер 4 по площі Калічанська, а також відповідач як співвласник загальнобудинкового майна не уповноважували діяти ТОВ «ЖЕО» від їх імені як представника у відносинах з КП «Вінницяоблтеплоенерго». До того ж, ні паспорт готовності до роботи в опалювальний період, ні акт готовності до опалювального періоду будинку АДРЕСА_5 не складались та не оформлялись. Відповідач вказує, що договір з КП «Вінницяоблтеплоенерго» не укладав та не мав такого наміру до усунення недоліків у теплопостачання, тому не являється споживачем їх послуг. Щодо сплати рахунку за надані послуги вказав, що така сплата проводилась без його згоди та волевиявлення самовільно центральним органом шляхом перерахування коштів нарахованих йому як пільга ліквідатору аварії на Чорнобильській AЕС, що в жодному разі не може свідчити бажання укласти договір з КП «Вінницяоблтеплоенерго» на теплопостачання. Зазначив, що нарахована позивачем заборгованість у сумі 43785,00 грн за період з жовтня 2021 року по червень 2023 року складається, у тому числі з 10373,25 грн нарахованих до сплати станом на 01 лютого 2017 року, тому звернення стягнення у цій частині являється неправомірним, так як пройшов трирічний строк позовної давності. Крім того сума боргу підлягає зменшенню, оскільки плата за опалення місця загального користування будинку нараховувалась лише власником квартир, без нарахування власникам нежитлових приміщень, що є незаконним. Зважаючи на вказане, відповідач вважає, що подача позивачем теплової енергії на будинок АДРЕСА_5 та відповідно нарахування до сплати грошових коштів за неї є протизаконними, що не породжує у мешканців будинку обов`язку щодо її сплати.
Позивачем подана відповідь на відзив (вх. №38519 від 02.05.2024), згідно якої представник позивача вважає твердження відповідача необґрунтованими та такими, що не спростовують позовні вимоги та не доведені жодним допустимим доказом виходячи з наступного. Згідно абз.б п.13 Правил надання послуги з постачання теплової енергії затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №830 одним з фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є факт отримання послуги. Відповідачу упродовж періоду жовтень 2021 року - червень 2023 року здійснювались нарахування за наступні послуги: - плата за послуги постачання теплової енергії, під якою слід розуміти витрати на опалення квартири відповідача та частини відшкодування витрат за обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень та на функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку; - плата за абонентське обслуговування. Зазначає, що припису пунктів 6,7 розділу І Порядку обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15 серпня 2018 року №219 здійснюється позивачем у повному обсязі та у передбачені законодавством строки, при цьому на «температурний режим» у квартирі за адресою АДРЕСА_1 , у якій проживає відповідач дане обслуговування не впливає. При зазначенні відповідачем права позивача частково або повністю припиняти постачання теплової енергії останнім не враховано технічну складову тимчасового відключення квартири відповідача від постачання теплової енергії. Також на думку позивача надані відповідачем докази «надання послуги з постачання теплової енергії низької якості, постійним непомірним зростанням її вартості і неправильним її нарахуванням до сплати» є недостатніми, необґрунтованими та такими, що не доводять наведені відповідачем обставини. Водночас, позивач визнає, що частина розміру позовних вимог виходить за рамки позовної давності.
Відповідач надав заперечення на відповідь на відзив (вх. № 44766 від 22.05.2024) та вказує, що твердження позивача є необґрунтованими, вказуючи на доведеність ним обставини, що він не являється споживачем послуг теплопостачання від КП «Вінницяоблтеплоенерго», жодного факту приєднання до умов індивідуального договору не існує, при цьому він відмовився від отримання послуги з теплопостачання своєї квартири. До того ж посилання позивача про неврахування технічної складової тимчасового відключення квартири від постачання теплової енергії являється хибним та надуманим.
25.06.2024 ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне об`єднання".
Третьою особою ТОВ "Житлово-експлуатаційне об`єднання" подано письмові пояснення (вх. №60645 від 09.07.2024) згідно яких слідує, що 01.06.2019 між ТОВ «ЖЕО» та Співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_5 , укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_6 . Співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_5 , окремого фінансування по ремонту внутрішньобудинкової системи теплопостачання не проводили. Також мешканці багатоквартирного будинку АДРЕСА_5 в гарантійному листі зазначили про те, що вони не взмозі у повному об`ємі виконати заходи по підготовці до опалювального періоду та просять КП «Вінницяоблтеплоенерго» надати дозвіл на включення житлового будинку в опалювальний період та вказують на те, що всю відповідальність за надання неякісних послуг з централізованого опалення, які виникнуть по причині непідготовлених внутрішньобудинкових мереж беруть на себе. У період з жовтня 2021 року по червень 2023 року ТОВ «ЖЕО» забезпечувало виконання робіт та послуг з утримання ремонту спільного майна багатоквартирного будинку АДРЕСА_5 , та прибудинкової території в межах затвердженого кошторису витрат на утримання будинку та будинку та прибудинкової території.
26.09.2024відповідач подавдо судузаяву (вх.№84290),у якійвикладено додатковіписьмові пояснення,уяких відповідач вказує, що третьою особою визнається та не заперечується обставина, що до теперішнього часу будинок не готовий до опалювальних періодів, відповідні акти готовності не складалися і не видавалися, будинок розбалансований по теплу включався і включаються до опалювальних періодів при непідготовлених внутрішньогобудинкових мережах із наданням неякісних послуг централізованого опалення. Зауважив, що гарантійний лист складений та підписаний від імені споживачів - співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_5 ,директором ТОВ «ЖЕО» Євгеном Капшуком. При цьому вказує, що співвласники будинку на баланс ТОВ «ЖЕО» будинок не передавали, ОСОБА_5 письмових заяв на право діяти від імені та в інтересах співвласників будинку не писали, договір доручення не укладали, тому підписаний ним лист вважає нікчемним та таким, що не може бути підставою підключення будинку до теплопостачання виконавцем КП «Вінницяоблтеплоенерго». Відповідач зазначає, що послуги з теплопостачання на будинок АДРЕСА_5 , який є не готовий до опалювальних періодів, надавались надзвичайно низької якості, будинок розбалансований по теплу. До 2023 року послуги надавалися без складання і видачі відповідних актів згідно Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, а після 2023 року - на підставі нікчемних актів готовності та гарантійних листів, тобто послугу з теплопостачання відповідач вважає безпідставною, нав`язаною, та такою, що не потребує оплати.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав викладених у заявах по суті справі. Підтвердив, що частина позовних вимог дійсно виходить за рамки позовної давності, зазначивши, що обрахунок заборгованості слід проводити з жовтня 2021 року, за який нараховано - 493,69 грн.
Відповідач у судовому засідання заперечив щодо задоволення позовних вимог, зважаючи на доводи викладені у заявах по суті справи.
Представник третьої особи ОСОБА_3 у судовому засіданні надав пояснення аналогічні змісту письмових пояснень.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановленінаступні фактичні обставини справи та правовідносини сторін, що ґрунтуються на вимогах ст. 526, 625 ЦК України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про теплопостачання», Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 зі змінами.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_6 з 12.06.2014 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади №2024/001607445 від 15.02.2024 (т. №1 а.с. 81)
Разом з тим, у судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 підтвердив, що він проживає та зареєстрований за вказаною вище адресою.
Особовий рахунок № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , відкрито на ім`я ОСОБА_2 .
Помешкання, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , забезпечується послугами з постачання теплової енергії, які надаються КП «Вінницяоблтеплоенерго».
Комунальне підприємство «Вінницяоблтеплоенерго» є організацією, що надає населенню послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, відповідно до умов визначених Правилами надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 2019 року №830 зі змінами, Правилами надання послуги з постачання гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2019 року №1182 зі змінами, Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (далі Закон).
Відповідно до п. 5, 6 статті 1 вказаного Закону:
- житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг;
- індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Згідно зі ст. 5 цього Закону до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, водовідведення, поводження з централізованого водопостачання, централізованого побутовими відходами.
Згідно зі пунктом 1 частини першої статті 7 Закону споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальних послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.
Пунктом 5 частини другої статті 7 Закону визначено обов`язок споживача, зокрема, оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено обов`язок індивідуального споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі (постанова Великої Палати Верховного Суду від 07 липня 2020 року у справі №712/8916/17).
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VIII (зі змінами) у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.
У відповідності до зазначених норм, КП «Вінницяоблтеплоенерго» запропонувало населенню публічний договір приєднання для ознайомлення та укладення договорів про надання послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, опублікувавши ці договори на веб-сайті підприємства https://kpvote.com.ua/news/uvaga-publichniy-dogovir-priednannya.
Враховуючи те, що відсутні відомості, які свідчать про те, що співвласники багатоквартирного будинку, де мешкає відповідач, прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги, відтак між сторонами справи укладений договір та відповідно з 1 листопада 2021 року між ними існують правовідносини врегульовані цим Типовим договором.
Таким чином, з 1 листопада 2021 року діють Типові індивідуальні договори приєднання на послуги з постачання теплової енергії, і вважається, що вони укладені між КП «Вінницяоблтеплоенерго» та кожним споживачем - фізичною особою відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №830 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії та постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1182 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання послуги з постачання гарячої води».
Тобто відносини між сторонами у справі врегульовані Типовим індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії, який укладений відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №830 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання послуги з постачання гарячої води» зі змінами.
Відтак, між позивачем та відповідачем встановилися фактичні договірні відносини з приводу надання послуг в сфері теплопостачання, які ґрунтуються на умовах договору приєднання, з огляду на те, що відповідач отримує надані позивачем послуги теплопостачання.
В цілому заперечення відповідача ґрунтуються на незгоді із необхідністю сплачувати вартість наданих житлово-комунальних послуг, а саме послуг з постачання теплової енергії, наданих позивачем за адресою: АДРЕСА_1 , зважаючи на неналежну якість надання таких послуг.
23.01.2020 відповідач ОСОБА_2 звертався до КП «Вінницяоблтеплоенерго» із заявою про надання їх представника для встановлення неналежного надання послуги з теплопостачання (температура у квартирах нижче встановленої норми на 4-6 °C) (т. №1 а.с. 96).
27.01.2020 відповідач ОСОБА_2 подав заяву до ТОВ «ЖЕО» із проханням не надавати послугу з теплопостачання квартири АДРЕСА_2 у зв`язку із неналежною їх якістю та завищеними тарифами і непроведення необхідних заходів по підготовці будинку до опалювального сезону 2019-2020 р., а також не нараховувати плату за теплопостачання (т. №1 а.с. 97).
У відповідь на вказану заяву (№К-68 від 27.01.2020) проінформовано відповідача про необхідність звернення до надавача послуг КП «Вінницяоблтеплоенерго» для отримання акту готовності будинку до опалювального сезону (т. №1 а.с. 98).
19.03.2020 КП «Вінницяоблтеплоенерго»увідповідь на лист ОСОБА_2 від 12.03.2020 щодо проведення балансування системи опалення житлового будинку АДРЕСА_7 повідомлено, що КП «Вінницяоблтеплоенерго»являється виконавцем послуг централізованого теплопостачання. Відповідно до діючого законодавства теплопостачальна організація, в особі КП «Вінницяоблтеплоенерго»,забезпечує відповідність кількісних та якісних характеристик послуги з централізованого теплопостачання встановленим нормативам на межі внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку та інженерно-технічних систем приміщення споживача та не несе відповідальність за належну роботу внутрішньобудинкові системи опалення споживача. Обслуговування та експлуатацію внутрішньобудинкових систем централізованого опалення здійснює відповідний виконавець послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій або ж їх власник. Засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які знаходяться в межах будинку споруди належить до внутрішньобудинкових систем централізованого опалення, а отже перебувають на балансі (в експлуатації) виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. У зв`язку з цим, правовий обов`язок та відповідальність за належну експлуатацію зазначених мереж покладено саме на суб`єктів господарювання, які надають послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Запропоновано звернутися до виконавця послуг з утримання будинку щодо здійснення балансування системи опалення та надання копії акту стану готовності до роботи опалювальний період (т. №1 а.с. 101-102).
Відповідач ОСОБА_2 звертався із заявами щодо надання йому копій актів готовності будинку до опалювальних сезонів 2019-2020 років, а також 2023-2024 років.
Згідно відповіді КП «Вінницяоблтеплоенерго» №137/07 від 13.02.2024 на заяву ОСОБА_2 від 06.02.2024 року за №К-09 повідомлено, що 15 травня 2023 року ТОВ «ЖЕО», управлінська компанія, що обслуговує житловий будинок за адресою: м. Вінниця, пл. Калічанська, 4, отримала припис на виконання заходів для підготовки до опалювального сезону 2023-2024 років. Перед початком опалювального сезону 2023-2024 років представниками ТОВ «ЖЕО» та КП «Вінницяоблтеплоенерго» було підписано Акт готовності теплового господарства в опалювальний період 2023-2024 року із врахуванням Гарантійного листа наданого ТОВ «ЖЕО» до КП «Вінницяоблтеплоенерго». Окремо зазначено, що КП «Вінницяоблтеплоенерго» забезпечує послуги з постачання теплової енергії у відповідній кількості та якості, що встановлено нормативами, лише до зовнішньої поверхні стіни будівлі (відповідно до індивідуальних договорів без обслуговування внутрішньобудинкових систем, які являються публічними договорами приєднання (Постанови КМУ №830 та №1182). Звернуто увагу, що за розподіл та якість послуг у буднику відповідає управляюча компанія, яка обслуговує будинок (т. №1 а.с. 106-108).
Як вказує відповідач у своїх доводах неналежна якість наданих позивачем послуг, зокрема, полягає у порушенні теплового балансу.
Згідно пункту 8 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії виконавець забезпечує постачання теплової енергії у відповідній кількості та якості згідно з вимогами пунктів 5 і 6 цього договору до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку (індивідуального (садибного) будинку).
Відповідно до п. 3 ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» внутрішньобудинкові системи багатоквартирного будинку - механічне, електричне, газове, сантехнічне та інше обладнання в будинку, яке обслуговує більше одного житлового та/або нежитлового приміщення, у тому числі комунікації до обладнання споживача, системи автономного теплопостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, обладнання ліфтів, центральних розподільних щитів електропостачання від зовнішньої поверхні стіни будівлі до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення
Згідно положень ст. 14 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» технічне обслуговування, поточний та капітальний ремонти внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу та електричної енергії), здійснюються співвласниками чи залученими ними уповноваженими на виконання таких робіт особами за рахунок співвласників.
01.06.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Житлово-експлуатаційне об`єднананя», з однієї сторони, та співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_7 , в особі уповноважених ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , що діють на підставі протоколу зборів співвласників, з іншої сторони, укладено договір №283 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (т. №1 а.с. 178-186).
Так, щодо доводів відповідача про надання позивачем послуг неналежної якості, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст.27Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» уразі ненадання,надання нев повномуобсязі абоненалежно їякості комунальнихпослуг споживачмає правовикликати виконавцякомунальних послуг(йогопредставника)для перевіркикількості та/абоякості наданихпослуг.У разіненадання,надання неналежноїякості послугиз управліннябагатоквартирним будинкомспоживач маєправо викликатиуправителя дляперевірки якостінаданих послуг.Порядок перевіркиякості наданнякомунальних послугта якостіпослуги зуправління багатоквартирнимбудинком встановлюєтьсяКабінетом МіністрівУкраїни,якщо іншене передбаченозаконом.За результатамиперевірки якостінадання комунальнихпослуг абоякості послугз управліннябагатоквартирним будинкомскладається акт-претензія,який підписуєтьсяспоживачем тавиконавцем комунальноїпослуги абоуправителем (щодопослуги зуправління багатоквартирнимбудинком).Виконавець комунальноїпослуги абоуправитель (щодопослуги зуправління багатоквартирнимбудинком)зобов`язанийприбути навиклик споживачау строки,визначені вдоговорі пронадання послуги,але непізніше ніжпротягом однієїдоби змоменту отриманняповідомлення споживача.Акт-претензіяскладається виконавцемкомунальної послугиабо управителем(щодопослуги зуправління багатоквартирнимбудинком)та споживачемі повиненмістити інформаціюпро те,в чомуполягало ненадання,надання нев повномуобсязі абоненалежної якостікомунальної послугиабо послугиз управліннябагатоквартирним будинком,дату (строк)її ненадання,надання нев повномуобсязі абоненалежної якості,а такожіншу інформацію,що характеризуєненадання послуг,надання їхне вповному обсязіабо неналежноїякості.У разінеприбуття виконавцякомунальної послугиабо управителя(щодопослуги зуправління багатоквартирнимбудинком)в установленийстрок абонеобґрунтованої відмовипідписати акт-претензіютакий актпідписується споживачем,а такожне меншяк двомаспоживачами відповідноїпослуги,які проживають(розташовані)в сусідніхбудівлях (уприміщеннях -якщо послуганадається убагатоквартирному будинку),і надсилаєтьсявиконавцю комунальноїпослуги абоуправителю (щодопослуги зуправління багатоквартирнимбудинком)рекомендованим листом. Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).
Натомість доказів ненадання послуг або надання послуг неналежної якості відповідно до порядку, визначеному ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», що б дало підстави для звільнення від їх оплати, відповідачем надано не було.
Крім того, відповідач у встановленому законом порядку не відмовився від надання послуг позивачем та не мав такого наміру (про що відповідачем вказано у відзиві на позовну заяву).
Повідомлення адміністрації КП «Вінницяоблтеплоенерго» (т. №1 а.с. 93) не приймається судом до уваги зважаючи на те, що останнє не містить ні адреси будинку, ні таких обов`язкових реквізитів документа як: дата, посада, прізвища, імені, по батькові та підпису особи уповноваженої на його підписання, печать юридичної особи.
Заява ОСОБА_2 адресована керівнику КП «Вінницяоблтеплоенерго» від 18.02.2019 (т. №1 а.с. 95) заява адресована начальнику КП «Вінницяоблтеплоенерго» та начальнику ТОВ «ЖЕО» від 07.10.2013 (т. №1 а.с. 129), заява адресована керівнику МКП «ЖЕО» від 17.10.2017 (т. №1 а.с.130), а також заява-звернення адресована голові ВМР Моргунову (т. №1 а.с. 131-132) не приймаються судом до уваги, оскільки стосуються обставин поза спірним періодом.
Надані суду скріншоти листування у меседжері «Вайбер» (т. №1 а.с. 94, т. №2 а.с. 14-29) суд оцінює критично зважаючи на неможливість ідентифікації осіб.
Натомість будь-які доводи щодо не надання або ж надання неналежної якості КП «Вінницяоблтеплоенерго» як виконавцем послуг постачання теплової енергії до внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку АДРЕСА_5 у матеріалах справи відсутні як і не надано доказів на підтвердження цього.
Послуги теплопостачання надавалися КП ««Вінницяоблтеплоенерго» на підставі Акту готовності теплового господарства до роботи в опалювальний період 2022/2023 року, а також Акту готовності теплового господарства до роботи в опалювальний період 2023/2024 року з урахуванням гарантійного листа (т. №2 а.с. 12, 13). Відомостей щодо оскарження та визнання неправомірними вказаних актів матеріали справи не містять.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно із ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як передбачено ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), відповідно до ст. 610 ЦК України.
Оскільки судом встановлено, що відповідач не здійснює оплату спожитих ним послуг у зв`язку з чим утворилась заборгованість за спожиті послуги з постачання теплової енергії, а тому суд дійшов висновку, що відповідач ухиляється від виконання своїх зобов`язань, законні інтереси позивача порушені та підлягають захисту шляхом стягнення з відповідача заборгованості.
Крім того відповідач, заперечуючи щодо позову, вказує на неправильність нарахування заборгованості наданих послуг, акцентуючи увагу, зокрема на сплив позовної давності у зв`язку з чим заборгованість у розмірі 10373,25 грн не може бути заявлена до стягнення позивачем.
Щодо застосування наслідків спливу позовної давності відповідно до статті 267 ЦК України, суд зазначає наступне.
Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256 ЦК України). Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч. 3, 4 ст. 267 ЦК України).
Частина 4 статті 267 ЦК України визначає, що поза межами позовної давності вимоги задовольнятися не можуть, і сплив цього строку є підставою для відмови у позові.
Загальна позовна давність (зокрема, до вимог про стягнення заборгованості за комунальні послуги) встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).
Відповідно до статті 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Початок перебігу позовної давності визначається статтею 261 ЦК України. Так, за загальним правилом перебіг загальної і спеціальної позовної давності починається з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1 ст. 261 ЦК України). А за зобов`язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (ч. 5 ст. 261 ЦПК України).
З огляду на вказані положення, позивач, звертаючись до суду 10.08.2023 із вимогою про стягнення з відповідача заборгованості за спожиті послуги постачання теплової енергії за період з жовтня 2021 року по червень 2023 року, дотримався загального строку позовної давності у три року, з огляду на що підстави для застосування строків позовної давності відсутні.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 ЦПК України однією із засад (принципів) цивільного судочинства є диспозитивність.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 2 статті 264 ЦПК України визначено, що при ухваленні рішення суд не може виходити за межі позовних вимог.
Викладене свідчить, що принцип диспозитивності покладає на суд обов`язок вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять учасники спірних правовідносин. Формування змісту та обсягу позовних вимог є диспозитивним правом позивача та позов має чітко виражену ціль, яка втілюється у формі позовних вимог, що їх викладає позивач у позовній заяві.
Отже, кожна сторона сама визначає стратегію свого захисту, зміст своїх вимог і заперечень, а також предмет та підстави позову, тягар доказування лежить на сторонах спору, а суд розглядає справу виключно у межах заявлених ними вимог та наданих доказів. Суд не може вийти за межі позовних вимог та в порушення принципу диспозитивності самостійно обирати правову підставу та предмет позову.
Так, справа підлягає розгляду в межах заявлених позивачем позовних вимог, а саме стягнення заборгованості за спожиті послуги постачання теплової енергії за період з жовтня 2021 року по червень 2023 року.
Згідно оборотно-сальдової відомості та наданого позивачем розрахунку заборгованості по вказаному помешканню за послуги постачання теплової енергії становить 43785,00 грн, однак суд не може погодитись із наведеним позивачем розрахунком.
При проведені розрахунку позивачем було визначено суму заборгованості за спожиті послуги постачання теплової енергії враховуючи нарахування за такі послуги поза межами спірного періоду.
Так, як і вказав у судовому засіданні представник позивача, обрахування заборгованості відповідача за спожиті послуги постачання теплової енергії слід проводити починаючи з жовтня 2021 року, коли у відповідача виникла заборгованість у розмірі 493,69 грн, таким чином сума заборгованості за спожиті послуги постачання теплової енергії за період з жовтня 2021 року по червень 2023 року становить 17625,32 грн, яка і підлягає стягненню з відповідача.
Щодо позовних вимог про стягнення 3% річних та інфляційних втрат суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За змістом цієї норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання.
Судом встановлено, що неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором призвело до порушення прав позивача.
При цьому, враховуючи суму боргу та період прострочення грошового зобов`язання з грудня 2021 року (коли у відповідача виникло прострочення із сплати наданих послуг теплопостачання у жовтні 2021 року) до початку введення воєнного стану в Україні, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача на користь позивача 3% річних та суми інфляційних втрат нарахованих за період з 01.12.2021 по 23.02.2022, а саме: 18,73 грн - 3% річних, 126,64 грн - інфляційних втрат.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України, зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 1053,43 грн у відшкодування сплаченого ним судового збору (пропорційно задоволеним позовним вимогам).
Керуючись Законом України "Про житлово-комунальні послуги", ст. 526, 530, 625 ЦК України, Правилами користування приміщеннями житлових будинків, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08.10. 1992 №572, Правилами надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 зі змінами, ст. 10-13, 76-89, 141, 259, 263-265, 279, 352, 354 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства «Вінницяоблтеплоенерго» заборгованість за спожиті послуги з постачання теплової енергії в розмірі 17770,69 грн (сімнадцять тисяч сімсот сімдесят гривень шістдесят дев`ять копійок), з яких: 17625,23 грн - основний борг, 18,73 грн - 3% річних, 126,64 грн - сума втрат від інфляції.
В решті вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства «Вінницяоблтеплоенерго» 1053,43 грн (одна тисяча п`ятдесят три гривні сорок три копійки) судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
позивач: Комунальне підприємство «Вінницяоблтеплоенерго», код ЄДРПОУ 33649363, місцезнаходження: вул. Вишнева, буд. 24, м. Вінниця, Вінницька область;
відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;
третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне об`єднання", код ЄДРПОУ 38512116, місцезнаходження: вул. Генерала Арабея, буд. 2-А, м. Вінниця, Вінницька область.
Повний текст рішення суду складено 18 листопада 2024 року.
Суддя Шаміна Юлія Анатоліївна
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123154299 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Шаміна Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні