Рішення
від 15.11.2024 по справі 374/92/24
РЖИЩІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Головуючий суддя в суді І інстанції

Юрченко С.О.

Єдиний унікальний № 374/92/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2024 року Ржищівський міський суд Київської області в складі :

головуючого судді- Юрченка С.О.,

за участі:

секретаря- Репях А.Г.,

представника позивача - (не з`явилась),

відповідача - ОСОБА_1 (не з`явився),

третьої особи - ОСОБА_2 (не з`явився),

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом Ржищівської міської територіальної громади в особі Ржищівської міської ради Київської області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , про визнання спадщини відумерлою,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2024 року до Ржищівського міського суду Київської області надійшла вказана вище позовна заява, у якій представник позивача просив визнати відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: 1/2 частину будинку АДРЕСА_1 ; передати у власність Ржищівської міської територіальної громади в особі Ржищівської міської ради Київської області 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Представник позивача мотивував позовні вимоги тим, що на території АДРЕСА_2 частини якого,відповідно досвідоцтва проправо наспадщину зазаповітом,номер:3795,виданого Ржищівськоюміською державноюнотаріальною конторою,зареєстрованого вДержавному реєстріречових правна нерухомемайно,реєстраційний номероб`єктанерухомого майна:1436830632113,належить ОСОБА_2 . Право власності на іншу 1/2 частину цього будинку, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 1436830632113 було зареєстровано за ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . До своєї смерті ОСОБА_3 проживав у Ржищівському геріатричному пансіонаті. Таким чином, місцем відкриття спадщини, згідно зі статтею 1221 Цивільного кодексу України є останнє місце проживання спадкодавця або місце знаходження нерухомого майна. Статтею 1220 Цивільного Кодексу України визначено, що часом відкриття спадщини є день смерті особи. Відповідно до частин 1, 2 статті 1277 Цивільного кодексу України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Відповідно до інформаційної довідки, виданої Ржищівською державною нотаріальною конторою № 212/01-16 від 14.10.2023, з моменту відкриття спадщини на 1/2 частину будинку по АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_3 , заяви про прийняття спадщини, згідно зі статтею 1269 Цивільного кодексу України, протягом шестимісячного терміну з дня відкриття спадщини до Ржищівської державної нотаріальної контори не подавалися, спадщина ніким не приймалась, спадкова справа після його смерті не заводилась, свідоцтва про право на спадщину не видавалось, але є заповіт, що може бути виданий на запит суду. А отже, з підстав, викладених вище, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 18 квітня 2024 року відкрито провадження та постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

Представник позивача в судове засідання не з`явилась, подавши заяву про розгляд справи без участі представника Ржищівської міської ради Київської області, позов підтримувала у повному обсязі, просила його задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи в силу ст. 128-131 ЦПК України повідомлений належним чином, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті суду. Позовну заяву з додатками та ухвалою про відкриття загального позовного провадження відповідач не отримав, рекомендований лист з повідомленням про вручення поштового відправлення, який було надіслано 23.04.2024 на адресу місця проживання відповідача, зареєстрованого у встановленому законом порядку, повернувся до суду із зазначенням причини повернення - "адресат відсутній за вказаною адресою". Рекомендований лист з повідомленням про вручення поштового відправлення, який було надіслано 07.05.2024 на адресу місця проживання відповідача, зареєстрованого у встановленому законом порядку, повернувся до суду із зазначенням причини повернення - "за закінченням терміну зберігання". Рекомендовані листи з повідомленням про вручення поштових відправлень, які було надіслано 10.09.2024 та 17.10.2024, повернулися до суду із зазначенням причини повернення - "адресат відсутній за вказаною адресою". Причини неявки суду не повідомив, відзив на позовну заяву не подав.

У судове засідання ОСОБА_2 не з`явився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутність.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно копії свідоцтва про право власності від 24.09.2008, ОСОБА_3 , який є чоловіком ОСОБА_4 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , належить право власності на 1/2 частку в спільному сумісному майні, набутому подружжям за час шлюбу. Спільне сумісне майно, право власності на яке в зазначеній частці посвідчується цим свідоцтвом за ОСОБА_3 , складається з житлового будинку з відповідними надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 .

Згідно копії витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 20598231 від 16.10.2008, ОСОБА_3 на праві приватної спільної часткової власності належить 1/2 частка домоволодіння, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Ржищівська державна нотаріальна контора на виконання ухвали суду від 23 жовтня 2024 року надала копію заповіту ОСОБА_3 та інформаційну довідку зі Спадкового реєстру.

Так, за життя ОСОБА_3 22 травня 2010 року на випадок своєї смерті зробив розпорядження, за яким все своє майно, де б воно не було та з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що буде належати йому на день смерті і на що він за законом матиме право, заповів своєму внукові ОСОБА_1 .

Згідно інформації зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) встановлено, що 22 травня 2010 року Ржищівською міською державною нотаріальною конторою було посвідчено заповіт ОСОБА_3 (номер у спадковому реєстрі 49362965, номер в реєстрі нотаріальних дій 1423), який є чинним.

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) інформація щодо ОСОБА_3 відсутня, тобто жодна особа спадщину після смерті ОСОБА_3 не прийняла.

Згідно довідки № 213 від 05.09.2022, виданої Ржищівським геріатричним пансіонатом, ОСОБА_3 дійсно проживав, був зареєстрований та знаходився на повному державному забезпеченні в Ржищівському геріатричному пансіонаті. Помер 05.09.2022.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 150548439 від 21.12.2018, власником 1/2 частки житлового будинку АДРЕСА_1 , є ОСОБА_2 .

Згідно витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, 16.09.2008 Ржищівською міською державною нотаріальною конторою було посвідчено заповіт ОСОБА_4 (номер у спадковому реєстрі 117630, номер в реєстрі нотаріальних дій 1-с-465).

Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 24.09.2008, спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 є її син ОСОБА_2 . Спадкове майно, на яке видано свідоцтво, складається з 1/2 частини грошових вкладів по рахунках № НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 у Ржищівському відділенні Київської регіональної дирекції ВАТ "Райффайзен Банк Аваль" з відповідними процентними нарахуваннями по вкладах та 1/2 частини грошових вкладів по рахунках № НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 з відповідними процентними нарахуваннями та кампенсацією по вкладах у філії Кагарлицького відділення Ощадбанку №3032/017 м.Ржищів Київської області.

Згідно відомостей з реєстру прав власності на нерухоме майно, домоволодіння АДРЕСА_1 належить на праві приватної спільної часткової власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по 1/2 частці кожному.

Ст. 41 Конституції України гарантує кожному громадянину України непорушність права приватної власності, і ніхто не може бути протиправно позбавлений його права власності.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкоємця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. (ст. 1218 ЦК України).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 цього Кодексу).

У ч. 1 ст. 1221 ЦК України передбачено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Частиною 5 ст. 1268 ЦК України встановлено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, а тому, право власності на 1/2 частку житлового будинку фактично перейшло до ОСОБА_1 на підставі спадкування за заповітом.

Положеннями ч. 1 ст. 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про права на спадщину на нерухоме майно.

Частиною 1 ст. 1298 ЦК України визначено, що свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Разом з тим, судом встановлено, що свідоцтво про право на спадщину відповідач ОСОБА_1 не одержав, тому вважається таким, що не прийняв спадщину.

Відповідно до ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

При цьому, відповідно до ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частиною першою статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Статтею 338 ЦПК України передбачено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Враховуючи викладені обставини та норми чинного законодавства, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог та наданих сторонами доказів, які оцінені судом в їх сукупності, прийнявши до уваги, що позивач звернувся до суду із позовною заявою в межах строку визначеного чинним законодавством для визнання спадщини відумерлою, суд дійшов до висновку про законність, обґрунтованість та правомірність позовної заяви про визнання спадщини відумерлою, у зв`язку з чим позовна заява підлягає задоволенню.

За змістом ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Отже, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Керуючись ст.ст. 338, 1220, 1277 ЦК ЦК України, ст. 2, 4, 12, 81, 82, 128, 247, 258, 259, 263-265, 268, 353, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Ржищівської міської територіальної громади в особі Ржищівської міської ради Київської області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , про визнання спадщини відумерлою, - задовольнити в повному обсязі.

Визнати відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: 1/2 частину житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та передати її у власність Ржищівської міської територіальної громади в особі Ржищівської міської ради Київської області.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О.Юрченко

СудРжищівський міський суд Київської області
Дата ухвалення рішення15.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123159182
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —374/92/24

Рішення від 15.11.2024

Цивільне

Ржищівський міський суд Київської області

Юрченко С. О.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Ржищівський міський суд Київської області

Юрченко С. О.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Ржищівський міський суд Київської області

Юрченко С. О.

Ухвала від 18.04.2024

Цивільне

Ржищівський міський суд Київської області

Юрченко С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні