У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" листопада 2024 р. Справа № 597/552/21
Суддя Заліщицького районного суду Тернопільської області Торська І.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про скасування рішення від 04.10.2021 року у справі № 597/522/21 за позовом ОСОБА_1 до Заліщицької державної нотаріальної контори, Товстенської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_2 про скасування свідоцтва про право на спадщину та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Заліщицького районного суду Тернопільської області із заявою про скасування рішення від 04.10.2021 року у справі №597/522/21 за позовом ОСОБА_1 до Заліщицької державної нотаріальної контори, Товстенської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_2 про скасування свідоцтва про право на спадщину та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою Заліщицького районного суду Тернопільської області від 18 жовтня 2024 року заяву було залишено без руху, оскільки вона не відповідала вимогам ст.ст.175, 177 ЦПК України, а саме: конкретизувати за яких саме обставин він звернувся до суду за нововиявленими чи виключними обставинами і якими вимога обґрунтовується заява про перегляд судового рішення, не подано доказів, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин. Також суд звернув увагу, що за подання заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами справляється судовий збір. Крім того, не обґрунтовано поважності пропуску строку для подання такої заяви.
13.11.2024 на виконання ухвали суду, ОСОБА_1 подано заяву згідно якої вбачається, що заявник просить переглянути судове рішення за нововиявленими обставинами обґрунтовуючи це приватизацією земельної ділянки під забудову будинковолодіння АДРЕСА_1 під час судового розгляду. Щодо сплати судового збору просить звільнити його від такої сплати, оскільки являється пенсіонером та малозабезпеченою особою. В обґрунтування пропуску строку звернення до суду з даною заявою зазначає трагічні сімейні обставини, а саме у лютому 2023 року загинув син, квітень ІНФОРМАЦІЯ_1 померла дружина ОСОБА_2 (відповідач).
Ознайомившись із мотивацією клопотання про поновлення строку на подачу заяви про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами (яке міститься безпосередньо в заяві про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами), вважаю за необхідне в його задоволенні відмовити, а заяву про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами залишити без розгляду з наступних підстав.
Нововиявлені обставинице юридичні факти, які мають істотне значення для розгляду справи та існували на час розгляду справи, але не були і не могли бути відомі заявнику, а також обставини, які виникли після набрання судовим рішенням законної сили та віднесені законом до нововиявлених обставин.
Необхідними умовами нововиявлених обставин, є те, що вони існували на час розгляду справи; ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи; вони входять до предмета доказування у справі та можуть вплинути на висновки суду про права та обов`язки осіб, які беруть участь у справі. Нововиявлені обставини мають підтверджуватися фактичними даними (доказами), що в установленому порядку спростовують факти, покладені в основу судового рішення. Суд має право скасувати судове рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами лише за умови, що ці обставини можуть вплинути на юридичну оцінку обставин, здійснену судом у судовому рішенні, що переглядається.
Вирішуючи питання про наявність нововиявлених обставин, суд повинен розмежовувати нововиявлені обставини та нові обставини. Судам необхідно розрізняти нові докази та докази, якими підтверджуються нововиявлені обставини, оскільки нові докази не можуть бути підставою для перегляду судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами.
Слід звернути увагу, що ухвалення судом рішення без урахування доказів, які суд не міг врахувати через їх відсутність, не є недоліком роботи суду, особливо з огляду на принцип диспозитивності, встановленийст. 13 ЦПК України, відповідно до якого суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, і не може з власної ініціативи здійснювати пошук та збирання доказів.
Відповідно пункту 1 ч.1ст.424 ЦПК Українизаяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подано протягом тридцяти днів з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про існування обставин, що стали підставою для перегляду судового рішення.
Відповідно дост.126 ЦПК Україниправо на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом. Документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.1ст.127 ЦПК Українисуд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Частиною 4статті 127 ЦПК Україниодночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), щодо якої пропущено строк.
Перевіривши матеріали заяви та додані до неї документи, вважаю за необхідне заяву про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами залишити без розгляду.
Рішенням Заліщицького районного суду Тернопільської області від 04.10.2021 року в задоволенні позову ОСОБА_1 до Заліщицької державної нотаріальної контори, Товстенської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_2 про скасування свідоцтва про право на спадщину та визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини відмовлено. Вказане рішення суду залишено без змін постановою Тернопільського апеляційного суду від 12.01.2022 року. Постановою Верховного суду від 22.11.2022 року в задоволенні касаційної скарги ОСОБА_1 залишено без задоволення. Рішення суду від 04.10.2021 року та постанову суду від 12.01.2022 року залишено без змін.
Заявник, у своїх вимогах, просить суд скасувати судове рішення за нововиявленими обставинами.
Як витікає із заяви, нововиявленою обставиною зазначено приватизація земельної ділянки під забудову будинковолодіння по АДРЕСА_1 під час судового розгляду.
Слід зазначити, що строк обчислюється роками, місяцями і днями, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.
З урахуванням положеньст. 424 ЦПК України, позивач мав подати заяву про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами у строк з моменту коли дізнався про нововиявлену обставину. В той же час, із заяви не вбачається та доказів таких не долучено, коли заявник дізнався про нововиявлену обставину. Крім того, зазначена заявником трагічна сімейна обставина в 2023 році, а саме у лютому 2023 року загинув син, квітень ІНФОРМАЦІЯ_1 померла дружина ОСОБА_2 (відповідач), як обставина поважності пропущення строку, не може вважатись цією обставиною яка слугує поважності пропуску строку на подання заяви про скасування рішення суду від 04.10.2021 року у відповідності до п.1 ч.1 ст.424 ЦПК України.
В силу закону, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.
Цивільно процесуальний кодекс України передбачає можливість поновлення пропущеного строку лише у разі його пропуску з поважних причин.
Вирішення судом питання дотримання строку звернення до суду, визнання поважними причин його пропуску і можливість поновлення залежить від конкретних обставин у кожній справі, наведених доводів, підтверджених відповідними засобами доказування.
Відповідно дост. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідност. 77 ЦПК Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Разом з цим, заявником на підтвердження наведених обставин, які зумовили пропуск строку подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами до суду, не подано жодних доказів, отже відсутні підстави вважати, що строк звернення до суду пропущений з поважних підстав.
Керуючись ст. ст.77,81,126,261,423,424 ЦПК України, суддя
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на подачу заяви про скасування рішення від 04.10.2021 року у справі № 597/522/21 за позовом ОСОБА_1 до Заліщицької державної нотаріальної контори, Товстенської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_2 про скасування свідоцтва про право на спадщину та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини відмовити.
Заяву ОСОБА_1 про скасування рішення від 04.10.2021 року у справі № 597/522/21 за позовом ОСОБА_1 до Заліщицької державної нотаріальної контори, Товстенської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_2 про скасування свідоцтва про право на спадщину та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Суддя І.В.ТОРСЬКА
Суд | Заліщицький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123163596 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами |
Цивільне
Заліщицький районний суд Тернопільської області
Торська І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні