Справа № 390/1759/20
Номер провадження 1-в/948/171/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.11.2024 Машівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого-судді ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
представника ВК-9 ОСОБА_4 ,
засудженого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Машівка подання Державної установи «Машівська виправна колонія (№ 9)» стосовно засудженого:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, засудженого вироком Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 16.04.2021 за ч. 2 ст. 286, ч. 1 ст. 135, ч. 1 ст. 70 КК України до 8 років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на 3 роки,
про умовно-дострокове звільнення,
у с т а н о в и в :
у листопаді 2024 року до суду надійшло зазначене подання, яке обґрунтоване тим, що ОСОБА_5 станом на 11.11.2024 відбув строку покарання, характеризується позитивно, як особа, що довела своє виправлення, а тому до нього може бути застосоване умовно-дострокове звільнення.
Заслухавши прокурора, який заперечував проти умовно-дострокового звільнення ОСОБА_5 з огляду на вчинення засудженим злочинів в стані алкогольного сп`яніння, внаслідок чого загинула малолітня дитина, та відбуття ОСОБА_5 лише половини строку покарання, відсутності доказів відшкодування потерпілій завданої шкоди, яка була визначена вироком суду, представника ВК № 9, який подання підтримав з наведених у ньому підстав, засудженого, який просив задовольнити подання, пояснивши, що в скоєному кається, після звільнення має намір сплатити потерпілій згідно з вироком суду, дослідивши документи кримінального провадження та особової справи засудженого, суд дійшов такого висновку.
Судом установлено, що вироком Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 16.04.2021 ОСОБА_5 засуджений за ч. 2 ст. 286, ч. 1 ст. 135, ч. 1 ст. 70 КК України до 8 років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на 3 роки. Строк відбування покарання рахується з моменту затримання, а саме з 09.11.2020 (а.о.с. 48-58 ч. 1 т. 1).
За вирокомсуду, ОСОБА_5 вчинивкримінальні правопорушення,передбачені ч.2ст.286,ч.1ст.135КК України- завідоме залишення без допомоги особи, яка перебуває в небезпечному для життя стані і позбавлена можливості вжити заходів до
самозбереження через малолітство та коли він сам поставив потерпілого в небезпечний для життя стан, а також порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило смерть потерпілого.
Вказані кримінальні правопорушення ОСОБА_5 вчинив в стані алкогольного сп`яніння.
Ухвалою Кропивницького апеляційного суду від 15.06.2021 вирок Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 16.04.2021 стосовно ОСОБА_5 залишений без змін (а.о.с. 45-47 ч. 1 т. 1).
ОСОБА_5 відбуває покарання з 09.11.2020 (а.о.с. 1 ч. 1 т. 1), кінець строку покарання 09.11.2028.
Як видно з матеріалів особової справи засудженого, ОСОБА_5 за період відбування покарання в місцях позбавлення волі має одинадцять заохочень за виконання покладених обов`язків та дотримання правил поведінки, останній раз 09.08.2024, стягнень не має, у взаємовідносинах з іншими засудженими не конфліктний, дотримується правомірних та ввічливих взаємовідносин з персоналом установи, в установі працевлаштований машиністом з прання та ремонту спецодягу, бере активну участь у програмах, виконує роботи по благоустрою установи, дбайливо ставиться до майна установи і предметів, якими користується при виконанні дорученої роботи, не допускає порушень вимог пожежної безпеки та безпеки праці, вирок суду та призначене покарання вважає справедливим, має виконавчі листи на суму 91229,10 грн на користь страхової компанії, з яких: утримано із заробітної плати 8380,05 грн, достроково погашено 450,00 грн, заборгованість становить 82399,05 грн, сплатив судові витрати за вироком суду (а.с. 2-5, а.о.с. 21-26, 27 ч. 2 т. 2).
Згідно з довідкою, виданою бухгалтерією Державної установи «Машівська виправна колонія (№ 9»), ОСОБА_5 відбуває покарання в установі з 19.08.2021 та був працевлаштований з листопада 2021 року по лютий 2022 підсобним робітником, з квітня 2023 по жовтень 2024 року машиністом з прання та ремонту спецодягу, має 100 % відпрацювання (а.о.с. 28-30 ч. 2 т. 2).
Відповідно до вироку Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 16.04.2021 ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння (а.о.с. 48 ч. 1 т. 1).
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 81 КК України (в редакції, що діяла на час вчинення злочину) умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим не менше половини строку покарання, призначеного судом за кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, а також за необережний тяжкий злочин.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КК України закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
Отже, з огляду на те, що на час вчинення ОСОБА_5 необережного тяжкого злочину редакція п. 1 ч. 3 ст. 81 КК України не передбачала заборони її застосування до осіб, які вчинили злочин в стані алкогольного сп`яніння, а тому з урахуванням вимог ст. 5 КК України, п. 1 ч. 1 ст. 81 КК України необхідно застосувати в редакції, що діяла до 17.03.2021.
Відповідно до ч. 2 ст. 81 КК України умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою та ставленням до праці довів своє виправлення.
Верховний Суд України в п.17 постанови Пленуму №2 від 26 квітня 2002 року «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» наголошує, що при розгляді питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання слід ретельно з`ясовувати ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених виправно-трудової установи, а також його наміри щодо прилучення до суспільно корисної праці та потреб у наданні допомоги при обранні місця проживання і працевлаштування.
При цьому, умовно-дострокове звільнення застосовується в кожному конкретному випадку індивідуально, вирішується на розсуд суду і відноситься до його дискреційних повноважень.
Враховуючи викладене вище, суд уважає, що дійсно, ОСОБА_5 має заохочення, стягнень не має, працює, сумлінно виконує покладені на нього установою обов`язки.
Разом з тим, ОСОБА_5 вчинив кримінальні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 286, ч. 1 ст. 135 КК України в стані алкогольного сп`яніння, внаслідок чого загинула малолітня дитини, та з 8 років позбавлення волі відбув 4 роки, протягом всього часу відбування покарання засуджений не відшкодував заборгованість, стягнуту з нього вироком суду на користь потерпілого.
Оскільки необхідність умовно-дострокового звільнення викликана тим, що до моменту звільнення мета покарання в основному досягнута, яка полягає в тому, що засуджений виправився та в подальшому немає необхідності у відбуванні покарання.
У цьому випадку, хоча відбутий ОСОБА_5 строк покарання і узгоджується з вимогами КК України, проте наразі застосування положень ст.81 КК України щодо засудженого є передчасним і невиправданим з точки зору дотримання вимог загальної та особливої превенції. Матеріали судового провадження, особової справи не підтверджують те, що мета покарання, яка насамперед полягає у виправленні засудженого, а також запобіганні вчиненню нових кримінальних правопорушень, наразі досягнута, тобто у більш короткий строк, ніж встановлено за вироком суду.
Отже, суд доходить висновку про відмову в задоволенні подання.
На підставі викладеного, керуючись ст. 537, 539 КПК України, суд
у х в а л и в:
відмовити в задовольнити подання Державної установи «Машівська виправна колонія № 9» про умовно-дострокове звільнення засудженого ОСОБА_5 .
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а у випадку її оскарження, після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Машівський районний суд, а засудженим у той же строк з моменту вручення копії судового рішення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Машівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123189679 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання |
Кримінальне
Машівський районний суд Полтавської області
Косик С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні