Справа №638/16786/16-а
Провадження № 2-а/638/86/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2024 року м.Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Теслікової І.І.,
секретар судового засідання Зубко А.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Потеряєвої І.А.,
представника відповідача Мироненка О.О.,
в процесі розгляду у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради, Виконавчого комітету Харківської міської ради про відшкодування шкоди,-
в с т а н о в и в:
В провадженні Дзержинського районного суду м. Харкова перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради, Виконавчого комітету Харківської міської ради про відшкодування шкоди.
25 квітня 2024 року Постановою Верховного суду рішення Дзержинського районного суду м.Харкова від 13.01.2022 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 07.03.2023 у справі №638/16786/16 в частині задоволення позовної вимоги про стягнення майнової шкоди скасувано і направлено справу у цій частині на новий розгляд до суду першої інстанції. В іншій частині рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 13.01.2022 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 07.03.2023 у справі №638/16786/16 залишити без змін.
Ухвалою судді Дзержинського районного суду м.Харкова Теслікової І.І. від 20 травня 2024 року справу прийнято до свого провадження та призначено до судового розгляду.
Представник позивача звернулась до суду з клопотанням про повернення до стадії підготовчого провадження та призначення підготовчого засідання по справі, для вирішення питання щодо поновлення строку для долучення додаткових доказів.
В судовому засіданні позивач та представник позивача клопотання підтримали та просили його задовільнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення клопотання посилаючись на його необґрунтованість.
Дослідивши матеріали справи в межах поданого представником позивача клопотання, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Виключно заправилами загальногопозовного провадженнярозглядаються справиу спорах: 1)щодо оскарженнянормативно-правовихактів,за виняткомвипадків,визначених цимКодексом; 2)щодо оскарженнярішень,дій табездіяльності суб`єктавладних повноважень,якщо позивачемтакож заявленовимоги провідшкодування шкоди,заподіяної такимирішеннями,діями чибездіяльністю,у сумі,що перевищуєсто розмірівпрожиткового мінімумудля працездатнихосіб; 3)про примусовевідчуження земельноїділянки,інших об`єктівнерухомого майна,що наній розміщені,з мотивівсуспільної необхідності; 4)щодо оскарженнярішення суб`єктавладних повноважень,на підставіякого нимможе бутизаявлено вимогупро стягненнягрошових коштіву сумі,що перевищує:для юридичнихосіб -п`ятсот розмірівпрожиткового мінімумудля працездатнихосіб;для фізичнихосіб тафізичних осіб-підприємців -вісімдесят розмірівпрожиткового мінімумудля працездатнихосіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставіЗакону України"Прореабілітацію жертврепресій комуністичногототалітарного режиму1917-1991років"; 6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначенихчастиною першоюстатті 266-1цього Кодексу.
Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Для цілейцього Кодексусправами незначноїскладності єсправи щодо: 1) прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенніЗакону України"Прозапобігання корупції"займають відповідальнета особливовідповідальне становище; 2)оскарження бездіяльностісуб`єкта владнихповноважень аборозпорядника інформаціїщодо розглядузвернення абозапиту наінформацію; 3)оскарження фізичнимиособами рішень,дій чибездіяльності суб`єктіввладних повноваженьщодо обчислення,призначення,перерахунку,здійснення,надання,одержання пенсійнихвиплат,соціальних виплатнепрацездатним громадянам,виплат зазагальнообов`язковим державнимсоціальним страхуванням,виплат тапільг дітямвійни,інших соціальнихвиплат,доплат,соціальних послуг,допомоги,захисту,пільг; 4)припинення зазверненням суб`єктавладних повноваженьюридичних осібчи підприємницькоїдіяльності фізичнихосіб -підприємців увипадках,визначених законом,чи відмінидержавної реєстраціїприпинення юридичнихосіб абопідприємницької діяльностіфізичних осіб-підприємців; 5)оскарження фізичнимиособами рішень,дій чибездіяльності суб`єктіввладних повноваженьщодо в`їзду(виїзду)на тимчасовоокуповану територію; 6)оскарження рішеннясуб`єкта владнихповноважень,на підставіякого нимможе бутизаявлено вимогупро стягненнягрошових коштіву сумі,що неперевищує:для юридичнихосіб -ста розмірівпрожиткового мінімумудля працездатнихосіб;для фізичнихосіб тафізичних осіб-підприємців -тридцяти розмірівпрожиткового мінімумудля працездатнихосіб; 7)стягнення грошовихсум,що ґрунтуютьсяна рішенняхсуб`єкта владнихповноважень,щодо якихзавершився встановленийцим Кодексомстрок оскарження; 8)типові справи; 9)оскарження нормативно-правовихактів,які відтворюютьзміст абоприйняті навиконання нормативно-правовогоакта,визнаного судомпротиправним інечинним повністюабо вокремій йогочастині; 10)інші справи,у якихсуд дійдевисновку проїх незначнускладність,за виняткомсправ,які неможуть бутирозглянуті заправилами спрощеногопозовного провадження; 11) перебування іноземців або осіб без громадянства на території України.
Відповідно до ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенніпитання пророзгляд справиза правиламиспрощеного абозагального позовногопровадження судвраховує: 1)значення справидля сторін; 2)обраний позивачемспосіб захисту; 3)категорію таскладність справи; 4)обсяг тахарактер доказіву справі,в томучислі чипотрібно усправі призначатиекспертизу,викликати свідківтощо; 5)кількість сторінта іншихучасників справи; 6)чи становитьрозгляд справизначний суспільнийінтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
За правиламиспрощеного позовногопровадження неможуть бутирозглянуті справиу спорах: 1)щодо оскарженнянормативно-правовихактів,за виняткомвипадків,визначених цимКодексом; 2)щодо оскарженнярішень,дій табездіяльності суб`єктавладних повноважень,якщо позивачемтакож заявленовимоги провідшкодування шкоди,заподіяної такимирішеннями,діями чибездіяльністю,у сумі,що перевищуєсто розмірівпрожиткового мінімумудля працездатнихосіб; 3)про примусовевідчуження земельноїділянки,інших об`єктівнерухомого майна,що наній розміщені,з мотивівсуспільної необхідності; 4)щодо оскарженнярішення суб`єктавладних повноважень,на підставіякого нимможе бутизаявлено вимогупро стягненнягрошових коштіву сумі,що перевищує:для юридичнихосіб -п`ятсот розмірівпрожиткового мінімумудля працездатнихосіб;для фізичнихосіб тафізичних осіб-підприємців -сто розмірівпрожиткового мінімумудля працездатнихосіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставіЗакону України"Прореабілітацію жертврепресій комуністичногототалітарного режиму1917-1991років"; 6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначенихчастиною першоюстатті 266-1цього Кодексу.
Суд має відмовити у розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження або постановити ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, якщо після прийняття судом до розгляду заяви позивача про збільшення розміру позовних вимог або зміну предмета позову справа підпадає під дію частини четвертої цієї статті.
Таким чином, з урахуванням суті позовних вимог, малозначності справи та необхідності швидкого вирішення спору, суд приходить до висновку про відсутність підстав для переходу розгляду справи в порядку загального позовного провадження
12 серпня 2024 року представником позивача було подано клопотання про поновлення строку для приєднання додаткових доказів та приєднання доказів у справі.
В судовому засіданні позивач та представник позивача клопотання підтримали та просили його задовільнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення клопотання.
Дослідивши матеріали справи в межах поданого представником позивача клопотання про поновлення строку на подання доказів та долучення доказів, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
У справах щодо застосування суб`єктом владних повноважень чи створення ним загрози застосування негативних заходів впливу до позивача (звільнення, примушування до звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, переведення, атестація, зміна умов праці, відмова в призначенні на вищу посаду, зменшення розміру заробітної плати тощо) у зв`язку з повідомленням ним або його близькими особами про можливі факти корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень, інших порушеньЗакону України"Про запобігання корупції" іншою особою обов`язок доказування, що прийняті рішення, вчинені дії є правомірними і не були мотивовані діями позивача чи його близьких осіб щодо здійснення цього повідомлення, покладається на відповідача.
В адміністративних справах, визначенихчастиною першоюстатті 266-1цього Кодексу, обов`язок доказування шкоди, заподіяної протиправними (незаконними) індивідуальними актами Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішеннями Кабінету Міністрів України, покладається на позивача.
В адміністративних справах, передбаченихчастиною першоюстатті 266-2цього Кодексу, обов`язок доказування шкоди, заподіяної протиправними (незаконними) індивідуальними актами Національного банку України, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішеннями Кабінету Міністрів України, покладається на позивача.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно доп.4ч.5ст.44КАС Україниучасники справизобов`язані крім іншого подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
Відповідно до ч. 2 ст. 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Частиною 4 ст. 79 КАС України встановлено, що якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Згідно ч. 5 ст. 79 КАС України у випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів.
Крім того, ч. 8 ст. 79 КАС України визначено, що докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Судом перевірено обставини, якими представник позивача обґрунтовує подане клопотання, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне поновити строк на подання доказів, які подані з клопотанням від 12 серпня 2024 року.
У зв`язку з вищевикладеним, клопотання представника позивача підлягає задоволенню.
Крім того, 12 серпня 2024 року до суду надійшло клопотання позивача про виклик свідків, яке було долучено до додаткових пояснень представника позивача.
В судовому засіданні позивач та представник позивача клопотання підтримали та просили його задовільнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення клопотання.
Ознайомившись з клопотанням позивача про виклик свідків, суд приходить до висновку про необхідність задоволення даного клопотання виходячи з наступного.
Згідност.72 КАС України,що доказамив адміністративномусудочинстві єбудь-якідані,на підставіяких судвстановлює наявністьабо відсутністьобставин (фактів),що обґрунтовуютьвимоги ізаперечення учасниківсправи,та іншіобставини,що маютьзначення дляправильного вирішеннясправи. Ці дані встановлюються такими засобами:...3) показаннями свідків.
Відповідно до ч.ч.1, 2ст.114 КАС України,суд зазаявою учасникасправи абоособи,яка моженабути статусупозивача,має забезпечитидокази,якщо єпідстави припускати,що засібдоказування можебути втраченийабо збираннячи поданнявідповідних доказівстане згодомнеможливим абоутрудненим. Заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.
Стаття 115 КАС Українипередбачає, що способом забезпечення доказів крім іншого є допит свідків.
Відповідно до ч.1ст.92 КАС України, виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи.
Враховуючи, що на підставі показань свідків (свідка), суд може встановити наявність або відсутність обставин (фактів), про які зазначає позивач, суд приходить до висновку, що заява позивача про виклик та допит свідків підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст.12, 44, 72, 77, 79, 92, 114, 115, 241, 257 КАС Українисуд,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника позивача ОСОБА_1 Потеряєвої Ірини Анатолійовича про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження відмовити.
Клопотання представника позивача про поновлення строку на подання доказів задовольнити.
Поновити строк на подання доказів, поданих з клопотанням від 12 серпня 2024 року.
Долучити надані докази разом з клопотанням 12 серпня 2024 року.
Клопотання позивача про виклик свідків задовольнити.
Допитати у судовому засіданні свідків:
1. ОСОБА_2 , місце проживання АДРЕСА_1 .
2. ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
3. ОСОБА_4 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
4. ОСОБА_5 , місце проживання: АДРЕСА_4 .
5. ОСОБА_6 , місце проживання: АДРЕСА_5 .
6. ОСОБА_7 , місце проживання: АДРЕСА_6 .
7. ОСОБА_8 , місце проживання: АДРЕСА_7 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.І.Теслікова
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123197567 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо примусового виконання судових рішень і рішень інших органів |
Адміністративне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Теслікова І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні