ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
20.11.2024р. Справа № 904/5074/24
Суддя Васильєв О.Ю., розглянувши матеріали
За позовом: Дніпровської міської ради, м. Дніпро
До: Товариства з обмеженою відповідальністю «Геліус-ЛТД», м. Дніпро
Про: стягнення 2768442,59грн.
СУТЬ СПОРУ:
ДМР (позивач) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до ТОВ «Геліус-ЛТД» (відповідач) про стягнення 2 768 442,59грн. безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки комунальної власності за період з 13.09.22р. по 25.01.24р. без правовстановлюючих документів .
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на ту обставину, що відповідач зареєструвавши за собою 13.09.22р. право приватної власності на будівлі та споруди, розташовані на земельній ділянці за адресою: м. Дніпро, просп. Богдана Хмельницького, 160, з кадастровим номером 1210100000:02:099:0012, використовував земельну ділянку без укладеного договору оренди, за відсутності державної реєстрації речового права на вказану земельну ділянку, відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України та зберігав кошти, не сплачуючи орендну плату за користування цією земельною ділянкою, тим самим протиправно позбавляє територіальну громаду міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради права на отримання доходу у вигляді орендної плати .
Обґрунтовуючи розмір стягуваної суми (яка розраховується виходячи з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки), позивач стверджує, що у нього відсутня можливість отримати витяг про нормативно грошову оцінку на земельну ділянку за кадастровим номером 1210100000:02:099:0012.
Вимоги до змісту та форми позовної заяви, перелік документів, які додаються до позову (які є обов`язковими для особи, що звертається до суду) викладені у ст. 162 ГПК України.
Згідно приписів п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.
В порушення наведених приписів процесуального закону подана позовна заява (поміж-іншим) не містить обґрунтований розрахунок стягуваної суми; зазначення доказів, що підтверджують викладені обставини, а саме в порушення цих вимог позивачем не вказано нормативно грошову оцінку земельної ділянки відповідно до витягу про її нормативно грошову оцінку.
Відповідно до положень ст. 15 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються (поміж іншим) відомості про нормативну грошову оцінку земельних ділянок .
Згідно з ч. 1 ст. 38 ЗУ «Про Державний земельний кадастр», відомості Державного земельного кадастру є відкритими та загальнодоступними, крім випадків, передбачених цим Законом, та надаються у тому числі у формі витягів з Державного земельного кадастру та довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території), та ін.
Доступ до відомостей Державного земельного кадастру надається органам державної влади, органам місцевого самоврядування, нотаріусам, банкам та особам, які в установленому законом порядку внесені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, Державного реєстру оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів, у тому числі через Публічну кадастрову карту, що є частиною програмного забезпечення Державного земельного кадастру, за умови ідентифікації особи з використанням кваліфікованого електронного підпису або засобу електронної ідентифікації з високим рівнем довіри відповідно до вимог ЗУ «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Відповідно до ч. 3 ст. 38 ЗУ «Про Державний земельний кадастр», для отримання відомостей Державного земельного кадастру в паперовій формі заявник або уповноважена ним особа подає Державному кадастровому реєстратору, адміністратору центру надання адміністративних послуг або уповноваженій посадовій особі виконавчого органу місцевого самоврядування (якщо надання таких відомостей здійснюється таким центром або виконавчим органом органу місцевого самоврядування): заяву за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру; документ про оплату послуг за отримання відомостей Державного земельного кадастру, крім випадків, визначених цим Законом; документ, що підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженою особою заявника).
У разі подання заяви органом державної влади, органом місцевого самоврядування в заяві зазначаються підстави надання відповідних відомостей з посиланням на норму закону, що передбачає право відповідного органу запитувати такі відомості, а також реквізити справи, у зв`язку з якою виникла потреба в отриманні відомостей.
Отже, Дніпровська міська рада має можливість отримати витяг із Державного земельного кадастру стосовно нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.21р. у справі № 905/1680/20 та постанові Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 05.08.22р. у справі № 922/2060/20 зазначено, що законодавство не обмежує можливості подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом із Державного земельного кадастру. Належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка із Державного земельного кадастру, витяг із Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до статей 98-103 Господарського процесуального кодексу України, які містять інформацію щодо предмета спору у справі.
Але до позовної заяви не додано жодних із вищеперерахованих документів (доказів) на обґрунтування нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та не вказано про причини неможливості отримання позивачем таких доказів
Відповідно до вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору , з власної ініціативи , крім витребування доказів судом у випадку ,коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконання обов`язків щодо доказів.
Згідно до ст.80 цього Кодексу, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу. У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними. Докази, які не додані до позовної заяви чи до відзиву на неї, якщо інше не передбачено цим Кодексом, подаються через канцелярію суду, з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або в судовому засіданні з клопотанням про їх приєднання до матеріалів справи.
Відсутність належних доказів на підтвердження певного розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки унеможливлює перевірку судом розрахунку стягуваної суми.
Окрім того, відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
У позовній заяві в якості відповідача зазначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Геліус-ЛТД» (49000, м. Дніпро, просп. Богдана Хмельницького, буд. 160; код ЄДРПОУ 20206809).
В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності); ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (далі - ідентифікаційний код); організаційно-правова форма; місцезнаходження юридичної особи (ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 20206809 зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю «Геліус ЛТД» (49000, м. Дніпро, просп. Богдана Хмельницького, буд. 160).
Таким чином, позовна заява подана позивачем без додержання вимог ст. 162 ГПК України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 ГПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст.74,80, 162, 174, 234 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1.Позовну заяву залишити без руху.
2.Позивачу протягом 5 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- надати докази на підтвердження певного розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки;
- на підставі цього розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки надати обґрунтований розрахунок стягуваної суми;
- зазначити правильне найменування відповідача.
Роз`яснити позивачу, що в разі невиконання вимог щодо усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, така заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася з позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Васильєв О.Ю.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123210682 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні