Ухвала
від 05.11.2024 по справі 208/9339/24
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА 

справа № 208/9339/24

№ провадження 1-кс/208/2299/24

УХВАЛА

Іменем України

05 листопада 2024 р. м. Кам`янське

Заводський районнийсуд м.Дніпродзержинська Дніпропетровськоїобласті ускладі слідчогосудді ОСОБА_1 ,за участюсекретаря судовогозасідання ОСОБА_2 прокурора ОСОБА_3 підозрюваного ОСОБА_4 захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_6 погоджене з прокурором Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах кримінального провадження внесеного в ЄРДР № 42024052110000061 від 07.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,

в с т а н о в и в:

Старший слідчийзвернувся досуду ізклопотанням погодженез прокуроромпро продовженнязапобіжного заходуу виглядітримання підвартою відносно ОСОБА_7 увчинені кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.5ст.191КК України оскільки ОСОБА_4 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду у даному випадку є наявним, обґрунтованим та належним, зважаючи на тяжкість покарання, яке загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, характер та ступінь суспільної небезпеки кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , фактичні обставини провадження та дані про особу підозрюваного, в тому числі про його майновий стан та стан здоров`я, а також інші обставини, передбачені ст. 178 КПК України.

Згідно до матеріалів клопотання, ОСОБА_4 підозрюється у кримінальному правопорушенні, зокрема передбаченому ч. 5 ст. 191 КК України, у разі визнання винуватим у вчиненні якого, йому може загрожувати покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна. Тобто існує ймовірність притягнення до кримінальної відповідальності та пов`язаними із цим можливими негативними для особи наслідками (обмеженнями) і, зокрема, суворістю передбаченого покарання.

Вказана обставина сама по собі може бути мотивом та підставою для підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування чи суду, оскільки тяжкість можливого покарання може спонукати підозрюваного переховуватися від суду. Це твердження узгоджується з практикою ЄСПЛ, зокрема позицією, викладеною у справі «Ілійков проти Болгарії» № 33977/96 від 26.07.2001, в якому зазначено, що суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування.

Крім того, на існування зазначеного ризику переховування від органу досудового розслідування та суду варто зазначити: достатність матеріального стану підозрюваного ОСОБА_4 ; можливість підозрюваного залишити територію України, що обумовлено наявність паспорту для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданий 06.10.2014, дійсний до 06.10.2024, незважаючи на введення воєнного стану, оскільки така можливість залишається доступною для багатьох категорій громадян; існування можливості переховування на тимчасово окупованих територіях України.

Враховуючи, що ОСОБА_4 , підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі, підозрюваний з метою ухилення від кримінальної відповідальності, розуміючи можливість призначення покарання, пов`язаного із позбавленням волі, яке полягає в ізоляції та поміщенні на певний строк до кримінально-виконавчої установи закритого типу, може спробувати переховуватися від органів досудового розслідування та суду, у зв`язку з чим суворість покарання за вчинене кримінальне правопорушення, наслідки та ризик втечі для підозрюваного у цьому випадку можуть бути визнаними, як менш небезпечними ніж покарання і процедура його виконання покарання. При оцінці переховування від правосуддя може братися до уваги поряд з іншими обставинами і загроза відносно суворого покарання, так у параграфі рішення ЄСПЛ «Пунцельт проти Чехії» № 31315/96 від 25.04.2000 Страсбурзький суд визнав достатнім мотивування чеських суддів, що у свою чергу прийняли рішення про обрання необхідної міри запобіжного заходу, з огляду в тому числі на те, що підозрюваному загрожувало відносно суворе покарання.

Крім того, підозрюваний ОСОБА_4 перебуває на території Донецької області, є військовослужбовцем тому може переховуватись на території поблизу першої лінії зіткнення з ворогом. Наведене вище є достатньо вагомою підставою вважати про реальну можливість підозрюваного вчинити спробу уникнути відповідальності шляхом переховування від органу досудового розслідування та суду.

Ризик знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, обґрунтовується тим, що теперішній час не встановлено всіх місць зберігання речей та документів, що мають значення для кримінального провадження, грошових коштів, одержаних злочинним шляхом, чорнових / електронних записів з алгоритмом дій учасників, пов`язаних із організацією розтрати за заволодіння бюджетними грошовими коштами у зв`язку з чим, підозрюваний, може вжити заходів щодо знищення, спотворення, приховування речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Крім того, аналізуючи отримані на теперішній час докази, які зібрано під час досудового розслідування, є вагомі підстави вважати, що ОСОБА_4 до своєї протиправної діяльності, пов`язаної із організацією розтратою та заволодінням бюджетними грошовими коштами залучав інших осіб, у зв`язку з чим, підозрюваний, перебуваючи на волі та маючи свободу дій, може повідомляти відомості, які стали йому відомі в ході слідчих дій у цьому провадженні, а також інші важливі відомості, надавати вказівки на знищення, спотворення або приховання будь-яких речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження, що створить перешкоду для подальшого викриття фактів злочинної діяльності підозрюваного, встановлення всіх її членів та їх притягнення до кримінальної відповідальності.

Указаний ризик також підтверджується способом вчинення кримінального правопорушення, якому притаманні вжиття конспіративних заходів діяльності підозрюваного, спілкування за допомогою месенджерів з шифруванням передачі даних, додаткове знеособлення кожного з можливих потенційних учасників осіб, яких ОСОБА_8 задіював для вчинення кримінального правопорушення, чіткої координації дій ОСОБА_4 та інших учасників організованої злочинної групи.

Ризик незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні полягає в тому, що отримавши матеріали клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, підозрюваний володітиме інформацією стосовно характеризуючих, у тому числі біографічних даних свідків, які надали органу досудового розслідування показання, які доводять його причетність до скоєння кримінального правопорушення.

Вказані відомості можуть надати останньому можливість, як самостійно, так і з використанням кола своїх знайомих, здійснити незаконний фізичний, психологічний тиск на названих осіб, їх підкуп, або шантаж з метою ухилення від можливого покарання чи спотворення об`єктивної картини скоєння інкримінованого кримінального правопорушення.

Ризик перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином в вказаному кримінальному провадженні наразі залишаються не встановленими всі особи, які могли виступати пособниками у вчиненні кримінального правопорушення, зважаючи на відомі ОСОБА_4 форми та методи проведення досудового розслідування, підозрюваний використовуючи свою обізнаність, зможе перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, у тому числі й шляхом спотворення відповідної інформації, що має значення для досудового розслідування.

Крім того, у підозрюваного наявне нерухоме майно, і перебуваючи на волі, розуміючи ризик їх втратити у зв`язку з можливою конфіскацією, підозрюваний може спробувати здійснити відчуження чи переоформити майно на третіх осіб, що унеможливить в подальшому досягнення такої мети кримінального провадження, як забезпечення можливої конфіскації майна, як виду покарання. ОСОБА_4 , користуючись своїми фінансовими ресурсами, може як безпосередньо так і опосередковано здійснювати тиск на представників сторони обвинувачення та суд з метою незаконного впливу на перебіг досудового розслідування та прийняття процесуальних рішень.

Підозрюваний, не перебуваючи під вартою, з метою уникнення кримінальної відповідальності матиме можливість домовлятись із свідками, або іншими особами, яким можуть бути відомі обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема з ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , іншими військовослужбовцями в/ч НОМЕР_2 , про спільну позицію та процесуальну поведінку, консультуватись з приводу можливих способів уникнення від передбаченої законом відповідальності.

Таким чином, обставини та характер вчиненого кримінального правопорушення, вказують про високий рівень підготовки та конспіративності підозрюваного, що підтверджує його схильність та здатність приховувати і маскувати свої протиправні дії всіма доступними силами та засобами, що в даному випадку може свідчити про можливість перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.

Крім того, відповідно до ст. 178 КПК України, на думку сторони обвинувачення: зібрані під час досудового розслідування докази є вагомими та підтверджують причетність ОСОБА_4 до вчинення ним злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України; підозрюваний вчинив особливо тяжке кримінальне правопорушення (злочин), за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна, тож тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні (злочині), у вчиненні якого він підозрюється, є достатньою та співмірною для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою; вік та стан підозрюваного дозволять йому перебувати на гауптвахті під час досудового розслідування, що є необхідним для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного.

З огляду на викладене, застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_4 не суперечитиме вимогам зазначеним у п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України та правовій позиції ЄСПЛ, що викладена у рішеннях «Бакланов проти Росії» від 09.06.2005, «Фрізен проти Росії» від 24.03.2005 та «Ізмайлов проти Росії» від 16.10.2008, оскільки саме такий запобіжний захід надасть можливість уникнути настання перелічених вище ризиків та зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, у зв`язку із покладенням на нього відповідних процесуальних обов`язків.

15.08.2024 ухвалою слідчого судді Краснорамійського міськрайонного суду Донецької області від 15.08.2024 до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 06.10.2024 включно, з визначенням застави у розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2024, що складає 908 400 гривень.

23.09.2024 постановою керівника Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону строк досудового розслідування кримінальному провадженні продовжено до 3-х місяців, тобто до 06.11.2024.

Ухвалою слідчого судді Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 01.10.2024 строк застосування запобіжного заходу до підозрюваного ОСОБА_4 продовжено в межах строку досудового розслідування до 06.11.2024.

На теперішній час наявність обґрунтованої підозри, висунутої ОСОБА_4 підтверджується зібраними під час розслідування кримінального провадження доказами:

повідомленням про вчинення кримінального правопорушення №1593/55/111/03-2024 від 06.06.2024,

- рапортом ст.. о/у 3-го відділу УСР в Луганській області ДСР НП України майора поліції ОСОБА_12 від 07.06.2024, відповідно до якого ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_10 ,зорганізувавшись у організовану злочинну групу, зловживаючи службовим становищем, розтратили та заволоділи грошовими коштами військовослужбовців, призначеними для виплати премій за безпосередню участь у бойових діях,

- протоколами допитів свідка ОСОБА_13 від 12.06.2024, 22.07.2024, 29.07.2024, відповідно до яких останній в період часу з січня 2024 року до 21.07.2024 на бойових позиціях не перебував, бойові завдання не виконував. Однак у вказаний період часу отримував додаткову винагороду із розрахунку 100000 гривень. При цьому за вимогою ОСОБА_8 із зазначеної додаткової винагороди собі залишав 30000 гривень, а інші грошові кошти передавав ОСОБА_10 , ОСОБА_9 . При цьому до банкомату та додому к ОСОБА_9 його під контролем перевозив ОСОБА_4

- листом №445/111/17-2024 від 17.06.2024 відповідно до якого станом на 17.06.2024 абонентські номери ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_10 реєструються в мережі стільникового зв`язку у м. Слов`янськ Донецької області,

- протоколами про результати проведення аудіо-, відео контролю особи від 02.07.2024 №691/55/111/01-2024, 02.07.2024 №692/55/111/01-2024, 02.07.2024 №693/55/111/01-2024,

- рапортом о/у 3-го відділу УСР в луганській області ДСР НПУ старшого лейтенанта поліції ОСОБА_14 від 15.07.2024,

- відомостями наданими АТ КБ «Приватбанк» №20.1.0.0.0/7-240614 від 20.06.2024,

- протоколом обшуку за адресою: АДРЕСА_1 (місце дислокації в/ч НОМЕР_3 ),

- Протоколом обшуку за адресою мешкання ОСОБА_9 , а саме за адресою: АДРЕСА_2 ,

- Протоколом огляду від 22.07.2024 предметів та документів, вилучених під час проведення обшуку за адресою мешкання ОСОБА_9 ,

- Протоколом огляду грошових коштів, вилучених під час проведення обшуку за адресою мешкання ОСОБА_9 ,

- Протоколом огляду грошових коштів вилучених під час проведення обшуку за адресою: м. Словьянськ,

- протоколами допитів свідків ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_11 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 ,

- відповіддю на запит №04-1134ВИХ-24 від 21.07.2024 з наданням копій рапортів щодо участі особового складу НОМЕР_2 ЗРАБатр ЗРАДн у бойових діях,

- протоколами про результати проведення аудіо-, відео контролю особи від 24.07.2024 №894/55/111/01-2024, 02.07.2024 №895/55/111/01-2024, 24.07.2024 №896/55/111/01-2024, 24.07.2024 №897/55/111/01-2024, 24.07.2024 №898/55/111/01-2024,

- протоколом огляду мобільного телефону свідка ОСОБА_13 ,

- протоколами допитів свідків ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_15 , ОСОБА_18 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35

- протоколом одночасного допиту осіб між свідками ОСОБА_29 та ОСОБА_13 ,

- протоколом додаткового допиту у якості свідка ОСОБА_36 , який показав, що за проханням ОСОБА_8 його шукають військовослужбовці з метою вчинення впливу на свідка,

- протоколом допиту свідка ОСОБА_37 , який показав, що у липня 2024 року отримав додаткову винагороду із розрахунку 100000 гривень, при цьому бойові завдання не виконував та знаходився на другій лінії зіткнення з ворогом. При цьому ОСОБА_10 сказав йому, що за це він повинен віддати 40000 гривень. ОСОБА_37 зазначив, що це дуже багато, через те, що він сплачує аліменти. Тоді ОСОБА_10 повідомив, що вказане питання вирішує ОСОБА_8 . Після чого, ОСОБА_37 звернувся до ОСОБА_8 , який дозволив йому сплатити тільки 15000 гривень. 20.07.2024 ОСОБА_37 передав гроші в сумі 15000 гривень ОСОБА_8 ,

- протоколом допиту свідка ОСОБА_16 , який показав, що з січня 2024 року до серпень 2024 року отримував додаткову винагороду із розрахунку 100000 гривень, при цьому перебував на другій лінії зіткнення з ворогом та бойові завдання не виконував. Із вказаної суми 30000 гривень щомісяця передавав ОСОБА_4 , який діяв разом із ОСОБА_8 та ОСОБА_10 ,

- висновком експерта №СЕ-19/105-24/5195-ВТХ, відповідно до якого у конструкційному поєднанні корпус гранати Ф-1 та запал типу УЗРГМ, являються оборонною осколковою ручною гранатою типу Ф-1, вказана граната відноситься до категорії бойових припасів,

- висновком експерта №СЕ-19/105-24/6618-ПЧ, відповідно до якого підпис від імені ОСОБА_11 , у рапорті від 31.07.2024 виконано ОСОБА_11 ,

- висновком експерта №СЕ-19/105-24/6386-ПЧ, відповідно до якого підписи від імені ОСОБА_8 в рапортах від 31.01.2024, 29.02.2024, 31.03.2024, бойових наказах за період часу з 01.01.2024 по 16.04.2024 виконані ОСОБА_8 ,

- висновком експерта №СЕ-19/105-24/6416-ПЧ, відповідно до якого рукописні написи від імені ОСОБА_11 в бойових наказах виконані ОСОБА_11 ,

- висновком експерта №СЕ-19/105-24/6415-ПЧ, відповідно до якого рукописні написи від імені ОСОБА_8 в бойових наказах виконані ОСОБА_8 ,

- висновком експерта №СЕ-19/105-24/6413-ПЧ, відповідно до якого підписи від імені ОСОБА_11 в рапортах від 30.04.2024, 31.05.2024, 30.06.2024, бойових наказах за період часу з 23.04.2024 по 29.06.2024 виконані ОСОБА_11 , іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

На даний час, для досягнення мети та завдань кримінального провадження, необхідно завершити ряд процесуальних та слідчих дій, що потребує додаткового часу, зокрема:

Процесуальні дії, проведення або завершення, яких потребує додаткового часу та строк, необхідний для їх проведення або завершення:

- розсекретити матеріали проведених негласних слідчих розшукових дій, зокрема клопотання, доручення, ухвали суду, постанови, протоколи складені за результатами проведення НСРД;

-з урахуванням відомостей отриманих після розсекречення матеріалів НСРД, в разі необхідності, повідомити ОСОБА_10 , ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 про зміну раніше повідомленої підозри у кримінальному правопорушенні, передбаченому ч.5 ст. 191 КК України;

- здійснити тимчасові доступи до речей та документів, на підставі ухвал слідчого судді, що перебувають у володінні ПАТ КБ «Приватбанк», АТ «Універсалбанк», ТОВ «Лайфселл», АТ «ПУМБ», ПрАТ «ВФ Україна», АТ «Сенс банк», ПрАТ «Київстар» тощо,

- здійснити ретельний огляд інформації отриманої під час здійснення тимчасового доступу до речей та документів, що перебувають у володінні АТ КБ «Приватбанк» (понад 45 банківських рахунків),

- здійснити тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні ПАТ КБ «Приватбанк», АТ «Універсалбанк», ТОВ «Лайфселл», АТ «ПУМБ», ПрАТ «ВФ Україна», АТ «Сенс банк», ПрАТ «Київстар» тощо,

- здійснити огляд речей та документів вилучених під час тимчасових доступів,

- витребувати висновок судово-почеркознавчої експертизи,

- після здійснення тимчасових доступів та огляду вилученої документації призначити та провести судово-економічну експертизу,

- призначити та провести експертизу аудіо-, відеозапису розмов підозрюваних, які зафіксовані за допомогою спеціальних технічних засобів під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій,

- провести аналіз отриманої в ході здійснення тимчасового доступу до речей та документів, що перебувають у володінні ПрАТ ВД Україна, ПрАТ «Київстар», ТОВ «Лайфселл» інформації,

- із урахуванням здобутих доказів надати остаточну правову оцінку діям підозрюваних ОСОБА_10 , ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 ;

- у випадку надання підозрюваними ОСОБА_10 , ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 показів про обставин вчиненого ними злочину, порівняти їх та при наявності розбіжностей і протиріч провести одночасні допити з метою їх усунення;

- встановити повне коло осіб, які незаконно отримували додаткову винагороду із розрахунку 100000 гривень,

-провести слідчі експерименти з метою перевірки показів свідків,

- провести одночасні допиті між свідками, в показах яких наявні розбіжності,

-встановити інших свідків скоєння кримінального правопорушення та допитати їх,

- скласти обвинувальний акт,

- виконати вимоги ст.290 КПК України,

- провести інші слідчі (розшукові) дії, в яких виникне необхідність.

Усі перелічені слідчі та процесуальні дії, які необхідно провести до закінчення досудового розслідування, мають доказове значення у кримінальному провадженні.

В визначений строк завершити досудове розслідування неможливо внаслідок особливої складності вказаного кримінального провадження, оскільки для досягнення його завдань необхідно виконати перелічені слідчі та процесуальні дії, які матимуть важливе значення для судового розгляду, ухвалення законного та вмотивованого рішення.

Прокурором в ході судового засідання клопотання слідчого підтримав частково, з урахуванням звільнення з гауптвахти, просить продовжити дію покладених обов`язкі на строк досудового розслідування.

Підозрюваний в судовому засіданні не заперечував щодо задоволення клопотання.

Захисник в судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання, просив застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.

Слідчий суддя, вислухавши сторони, вивчивши матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.

Слідчим управлінням ГУ Національної поліції в Донецькій області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню за № 42024052110000061 від 07.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Нагляд за додержанням законів у формі процесуального керівництва по вказаному кримінальному провадженню здійснюється прокурорами Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.

Згідно постанови про групу слідчих, проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні здійснюється групою слідчих СУ ГУНП в Донецькій області у складі: ОСОБА_38 ; ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_6 (старший групи), ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 .

Таким чином, місце здійснення досудового розслідування перебуває в межах територіальної юрисдикції Красноармійського міськрайонного суду Донецької області. Разом з тим, відповідно до рішення ВРП №2584/0/15-24 від 29.08.2024 територіальна підслідність судових справ Красноармійського міськрайонного суду Донецької області передана до Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області.

Згідно до матеріалів клопотання наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.09.2020 за № 278 солдат ОСОБА_4 , вважається таким, що справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов`язків за посадою водія-номера обслуги НОМЕР_4 зенітної артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 .

Далі, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 19.11.2022 за № 324 молодший сержант ОСОБА_4 , вважається таким, що справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов`язків за посадою сержанта з матеріального забезпечення зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 .

Так, будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом і проходячи її на посаді командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 (починаючи з 21.04.2024 призначений на посаду заступника командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону з тилу військової частини НОМЕР_2 наказ № 116), в порушення Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ОСОБА_8 , у січні 2024 року (більш точної дати не встановлено), вирішив зорганізувати організовану групу, тобто стійке об`єднання групи осіб, згуртованих єдиним планом для спільного заняття злочинною діяльністю корисливого спрямування, з метою розтрати та подальшого заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

Усвідомлюючи, що реалізація розробленого ним злочинного плану можлива лише за умови залучення інших осіб, об`єднання та спрямування їх зусиль на вчинення злочину, детальному розподілі між ними обов`язків при його вчиненні, забезпеченні взаємозв`язку між діями усіх учасників злочину, а також при координації їх поведінки, ОСОБА_8 вирішив створити та очолити організовану групу, у склад якої, в якості виконавців та пособників, повинні були увійти особи, що користувалися його авторитетом, довірою, здатні діяти за його участі конспіративно, зберігати таємницю, а також, починаючи з 21.04.2024 особу, з числа військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , який уповноважений на оформлення документів щодо підготовки документів на виплату додаткової винагороди військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 , тобто для вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, об`єднаних єдиним злочинним умислом, з розподілом конкретних ролей кожному учасників організованої групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого членам злочинної організації, з подальшим чітким їх виконанням, при суворому підпорядкуванні ОСОБА_8 , як організатору та лідеру організованої групи, і дотриманням встановленої ними дисципліни і конспірації.

До складу злочинної групи ОСОБА_8 впродовж січня-лютого 2024 року (точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено) залучив стрільця-зенітника 1 зенітного ракетного відділення 2 зенітного ракетного взводу 2 зенітної ракетної батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 старшого солдата ОСОБА_48 , який займає посаду відповідно до наказу від 24.02.2022 № 55 (відповідно до наказу від 13.02.2024 № 46 займає посаду головного сержанта зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 у званні «сержант»), сержанта з матеріального забезпечення зенітної ракетної батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 молодшого сержанта ОСОБА_7 (займає посаду відповідно до наказу від 19.11.2022 № 324), водія-номера обслуги НОМЕР_5 зенітної артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 солдата ОСОБА_49 (займає посаду відповідно до наказу від 28.12.2021 № 324) та починаючи з 21.04.2024 командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 майора ОСОБА_50 (займає посаду відповідно до наказу від 21.04.2024 № 116), яким довів розроблений ним план злочинної діяльності, мету та механізм групи, щодо розтрати та подальшого заволодіння бюджетних коштів, розподіливши при цьому їх ролі та функції, спрямовані на досягнення цього плану, наступним чином:

ОСОБА_8 , будучи організатором організованої групи, маючи на меті, шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволодіти частиною грошового забезпечення, а саме грошовими коштами спрямованими на виплату додаткової винагороди військовослужбовцям, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 р. «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», підшукав осіб для реалізації зазначеного вище спільного злочинного плану та здійснював керівництво вказаною організованою групою.

Також, ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 у званні «капітан», взяв на себе функцію виконавця, відповідно до якої у період часу з січня по березень (включно) складав та підписував рапорти на виплату грошових коштів особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь в бойових діях, куди включав військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_13 , після чого передавав їх вищестоящему керівництву вказаної військової частини для складання відповідних наказів, на підставі яких здійснювалось нарахування та виплата додаткової винагороди військовослужбовцю ОСОБА_13 за участь у бойових діях, яку фактично останній не здійснював.

Починаючи з 21.04.2024 ОСОБА_8 , зайнявши посаду заступника командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону з тилу військової частини НОМЕР_2 , продовжив керувати діями виконавця та пособників щодо складання та підписування рапортів на виплату грошових коштів особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь в бойових діях та заволодіння частиною вказаних грошовими коштів військовослужбовця ОСОБА_13 .

ОСОБА_11 (залучений до організованої групи у період часу з 21.04.2024 по 30.04.2024), перебуваючи на посаді командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 у званні «майор», виконував свої функції, спрямовані на досягнення розробленого та доведеного ОСОБА_8 , будучи виконавцем організованої групи, маючи на меті заволодіти частиною грошового забезпечення, а саме грошовими коштами спрямованими на виплату додаткової винагороди військовослужбовцям, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 р. «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», шляхом зловживання своїм службовим становищем, взяв на себе функцію виконавця, відповідно до якої складав та підписував рапорти на виплату грошових коштів особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь в бойових діях, куди включав військовослужбовця ОСОБА_13 , після чого передавав їх вищестоящему керівництву вказаної військової частини для складання відповідних наказів, на підставі яких здійснювалось нарахування та виплата додаткової винагороди військовослужбовцю військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_13 за участь у бойових діях, яку фактично останній не здійснював.

ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді водія-номера обслуги 1 зенітної артилерійської обслуги 2 зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійського батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 у званні «солдат», будучи учасником організованій групі, виконував свої функції, спрямовані на досягнення розробленого та доведеного ОСОБА_8 спільного плану вчинення злочину, як пособник, відповідно до відведеної йому ролі, маючи в банківській установі розрахунковий рахунок, отримував на нього від військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_13 , який перебував за межами зони бойових дій та фактично не брав безпосередню участь у бойових діях, частину від отриманої за місяць додаткової винагороди; отримував безпосередньо від ОСОБА_13 частину від отриманої за місяць додаткової винагороди; вів облік грошових коштів ОСОБА_13 , який здійснював перерахування або фактичне передання; здійснював перерахування та зняття грошових коштів з розрахункового рахунку на який надходили вказані кошти та передавав іншим учасникам організованої групи.

ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді головного сержанта зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 у званні «сержант», будучи учасником організованої групи, виконував свої функції, спрямовані на досягнення розробленого та доведеного ОСОБА_8 плану вчинення злочинів, як пособник, відповідно до відведеної йому ролі, займався перевезенням ОСОБА_13 з місця дислокації військової частини до місця знаття грошових коштів, тобто фактично здійснював контроль ОСОБА_13 ; маючи в банківській установі розрахунковий рахунок, отримував на нього від ОСОБА_13 , який перебував за межами зони бойових дій та фактично не брав безпосередню участь у бойових діях, частину від отриманої за місяць додаткової винагороди; отримував безпосередньо від ОСОБА_13 частину від отриманої за місяць додаткової винагороди; вів облік грошових коштів ОСОБА_13 , який здійснював перерахування або фактичне передання; здійснював перерахування та зняття грошових коштів з розрахункового рахунку на який надходили вказані кошти та передавав іншим учасникам організованої групи.

ОСОБА_4 , перебуваючи на сержанта з матеріального забезпечення зенітної ракетної батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 у званні «молодшого сержанта», будучи учасником організованої групи, виконував свої функції, спрямовані на досягнення розробленого та доведеного ОСОБА_8 плану вчинення злочинів, як пособник, відповідно до відведеної йому ролі, займався перевезенням ОСОБА_13 з місця дислокації військової частини до місця знаття грошових коштів; займався перевезенням ОСОБА_13 до іншого учасника організованої групи з метою передачі грошових коштів, тобто фактично здійснював контроль ОСОБА_13 ; здійснював рахунок переданої ОСОБА_13 частини від отриманої за місяць додаткової винагороди.

Стійкість і зорганізованість такого об`єднання визначалася тривалістю, стабільністю та безпекою його функціонування, що досягається попередньою змовою, стабільним складом учасників об`єднання, тісними стосунками між його учасниками, їх централізованим підпорядкуванням, єдиними для всіх правилами поведінки, а так само наявністю плану злочинної діяльності відомого усім учасникам і чітким розподілом функцій між учасниками щодо його досягнення.

Дана організована група характеризувалась корисливою направленістю дій її учасників, єдністю їх намірів щодо кінцевої мети отримання незаконного прибутку від спільної діяльності, яка полягала у заволодінні частиною грошового забезпечення призначеного для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю за прийняття безпосередньої участі в бойових діях. Злочини вчинялись із прямим умислом, тобто учасники організованої групи усвідомлювали суспільно небезпечний характер своїх діянь, передбачали суспільно-небезпечні наслідки та бажали їх настання, переслідуючи корисливі мотиви розтратити та в подальшому заволодіти чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем. Крім того, всі члени організованої групи були обізнані щодо протиправних цілей, виявили бажання і сприяли досягненню визначеної мети в ході вчинення злочинів, у межах відведеної кожному з учасників групи спеціальної ролі.

При цьому вказані особи були обізнані про дії один одного і направляли свої зусилля на досягнення єдиного для всіх злочинного результату розтрати та заволодіння бюджетних коштів спрямованих на виплату додаткової винагороди військовослужбовцям.

Відповідно до п. п. 1, 2 ст. 1, п. 4 ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України, військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни та забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

Відповідно до згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан.

У подальшому, воєнний стан неодноразово продовжувався у встановленому Закон порядку, допоки Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 6 травня 2024 року №271/2024, затвердженого Законом України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 08.05.2024 р. №3684-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року на 90 діб.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» громадянин ОСОБА_4 проходить військову службу за контрактом у Збройних силах України.

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.09.2020 за № 278 солдат ОСОБА_4 , вважається таким, що справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов`язків за посадою водія-номера обслуги НОМЕР_4 зенітної артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 .

Далі, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 19.11.2022 за № 324 молодший сержант ОСОБА_4 , вважається таким, що справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов`язків за посадою сержанта з матеріального забезпечення зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 .

Відповідно до положень ст. 6 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України - внутрішня служба здійснюється з метою підтримання у військовій частині порядку та військової дисципліни, належного морально-психологічного стану, які забезпечують постійну бойову готовність та якісне навчання особового складу, збереження здоров`я військовослужбовців, організоване виконання інших завдань. Вимоги цього Статуту зобов`язаний знати й сумлінно виконувати кожен військовослужбовець.

Відповідно до положень ст. 11 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України - необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов`язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, які перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини, не допускати порушень, пов`язаних із дискримінацією за ознакою статі, сексуальним домаганням, насильством за ознакою статі, правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців.

Відповідно до положень ст. 16 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України - кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до положень ст. 30 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України - начальник має право віддавати підлеглому накази і зобов`язаний перевіряти їх виконання. Підлеглий зобов`язаний беззастережно виконувати накази начальника, крім випадків віддання явно злочинного наказу, і ставитися до нього з повагою.

Відповідно до положень ст. 36 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України - командир (начальник) відповідає за відданий наказ, його наслідки та відповідність законодавству, а також за невжиття заходів для його виконання, за зловживання, перевищення влади чи службових повноважень. За віддання і виконання явно злочинного наказу (розпорядження) винні особи притягаються до відповідальності згідно із законом.

Відповідно до положень ст. 121 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України - сержант із матеріального забезпечення роти (батареї), старшина роти (батареї) (далі - сержант із матеріального забезпечення (старшина) роти) в мирний і воєнний час відповідає за облік та правильне зберігання стрілецької зброї, боєприпасів до неї, іншого майна роти, зберігання особистих речей військовослужбовців у кімнаті для зберігання майна роти, стан пожежної безпеки приміщень роти і закріпленої за нею території, ведення ротного (корабельного) господарства. Сержант із матеріального забезпечення (старшина) роти підпорядковується командирові роти, а з питань внутрішньої служби - головному сержантові роти.

Відповідно до положень ст. 122 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України - сержант із матеріального забезпечення (старшина) роти зобов`язаний: знати тактику дій роти в різних видах бою, досконало знати і вміло володіти особистою зброєю; забезпечувати всіма необхідними матеріальними засобами заняття з бойової підготовки в роті; здійснювати всебічне забезпечення особового складу роти відповідно до вказівок командира роти, головного сержанта роти та заявок головних сержантів взводів; своєчасно одержувати і оглядати зброю, боєприпаси, спорядження та інші матеріальні засоби, що надходять до роти, стежити за їх наявністю, правильним зберіганням і експлуатацією, своєчасно передавати їх у ремонт; негайно доповідати командирові роти та головному сержантові роти про виявлені випадки нестачі, втрати чи несправності зброї, боєприпасів та інших матеріальних засобів; стежити за наявністю майна роти, щомісячно проводити звірку обліку військового майна роти з обліком служб військової частини та вести облік і звітність; забезпечувати всіма необхідними матеріальними засобами підрозділи роти під час підготовки та проведення занять (навчань), виконання завдань за призначенням; забезпечувати поповнення матеріальних засобів відповідно до вказівок командира роти, головного старшини роти та заявок головних сержантів взводів; забезпечувати харчуванням та питною водою особовий склад роти під час навчань, занять на полігонах та під час несення служби в добовому наряді, виконання завдань за призначенням; з дозволу командира роти або головного сержанта роти видавати боєприпаси особовому складу, а також особисто приймати і оглядати їх після повернення; забезпечувати особовий склад усім необхідним для прибирання приміщень роти і ділянки території, закріпленої за нею, та для проведення поточного ремонту майна роти; особисто водити роту до лазні, водити особисто або направляти військовослужбовців строкової військової служби до їдальні під командою одного з головних сержантів взводів (командирів відділень);забезпечувати всім необхідним, оглядати та відправляти під командою старшого робочі команди, призначені від роти; стежити за дотриманням правил опалення приміщень, справністю засобів пожежогасіння і дотриманням військовослужбовцями рядового і сержантського (старшинського) складу роти правил пожежної безпеки; організовувати зберігання особистих речей військовослужбовців роти в кімнаті для зберігання майна роти, приймати за описом та зберігати гроші і цінні речі заарештованих військовослужбовців рядового і сержантського (старшинського) складу перед їх відправленням на гауптвахту.

Відповідно до ст. 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України - військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Відповідно до ст. 3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України - військова дисципліна досягається шляхом: виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов`язку, вірності Військовій присязі; особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов`язків, вимог статутів Збройних Сил України; формування правової культури військовослужбовців.

Відповідно до ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України - військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця: додержувати-ся Конституції та законів України, Військової присяги, бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Відповідно до ст. 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України - кожний військовослужбовець зобов`язаний сприяти командирові у відновленні та постійному підтриманні порядку й дисципліни.

Диспозицією ст. 18 КК України передбачено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_8 у період з 25.04.2022 по 21.04.2024 обіймаючи посаду командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 та з 21.04.2024 обіймаючи посаду командира заступника командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону з тилу військової частини НОМЕР_2 , виконуючи покладені на нього посадові обов`язки є військовою службовою особою та виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов`язки.

Таким чином, ОСОБА_11 з 21.04.2024 обіймаючи посаду командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 , виконуючи покладені на нього посадові обов`язки є військовою службовою особою та виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов`язки.

Згідно наказу Міністра оборони України від 24.01.2006 №28 «Про впорядкування умов оплати праці працівників загальних (наскрізних) професій в посад бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних сил України Посадові оклади (ставки заробітної плати) установлюється відповідно до схем тарифних розрядів і коефіцієнтів Єдиної тарифної сітки з оплати праці керівників, фахівців, технічних службовців та робітників військових частин (додатки 1-5 до цих Умов) з урахуванням кваліфікаційних вимог та характеристик робіт залежно від складності та обсягу виконуваних робіт, рівня кваліфікації працівників, їх досвіду і знань.

Годинні тарифні ставки робітників визначаються шляхом ділення суми місячного окладу (ставки заробітної плати) на середньомісячну норму робочого часу.

Відповідно до частини 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Відповідно до п.п. 24 п.10 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою КМУ від 26.11.2014 № 671, Міністр оборони України підписує накази Міноборони України та дає обов`язкові до виконання державними службовцями, військовослужбовцями, іншими працівниками апарату Міноборони України доручення.

Згідно п. 5 окремого доручення Міністра оборони України щодо врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету міністрів України №168 від 28.02.2022 (далі окреме доручення МО України від 23.06.2022) - виплата додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень або 30000 гривень здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) - особовому складу військової частини. В цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100000 гривень за місяць обов`язково зазначаються підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо.

Згідно п. 3 окремого доручення МО України від 23.06.2022, документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:

- бойовий наказ (бойове розпорядження);

- журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад);

- рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

При цьому, згідно п. 1 окремого доручення МО України від 23.06.2022, під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем: бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій; бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями; бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об`єкти, що охороняються, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); здійснення заходів з виводу сил та засобів з під удару противника (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, морськими суднами в морській, річковій акваторії (у т. ч. поза межами районів ведення бойових дій).

Аналогічні за своїм змістом та вимогами є телеграми Міністра оборони України №248/1196 від 02 березня 2022 року, №248/1217 від 07 березня 2022 року, №248/1298 від 26 березня 2022 року, №248/1529 від 18 квітня 2022 року, які скеровувалися до підпорядкованих військових формувань, в тому числі ІНФОРМАЦІЯ_2 для використання у службовій діяльності.

У період часу з 01.01.2024 по 30.06.2024 підрозділи зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 , у тому числі і зенітної ракетно-артилерійської батареї, були залучені до здійснення заходів із забезпечення оброни України, захисту населення і інтересів держави, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації у межах Бахмутського району Донецької областей.

Згідно ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2012-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення - це гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

03.01.2024, командир зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_8 , у ранковий час доби (більш точний час не встановлено), на території тимчасового дислокування одного з підрозділів в/ч НОМЕР_2 у АДРЕСА_3 , з метою заволодіння грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю ОСОБА_13 за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій, які були нараховані незаконно, та будучи командиром по відношенню до солдата ОСОБА_13 , повідомив останньому, що той не буде приймати участь у бойових діях та буде перебувати на території батарейного командного пункту зенітної ракетно-артилерійської батареї, та погрожуючи застосуванням фізичного впливу, наказав здійснювати щомісячно передачу грошових коштів у сумі 70 000 гривень іншим співучасникам організованої групи, а саме ОСОБА_10 та ОСОБА_9 .

Так, командир зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_8 31 січня 2024 року, маючи на меті розтратити та в подальшому заволодіти грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю ОСОБА_13 за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій, зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на території Донецької області (більш точного місця під час досудового розслідування не встановлено), умисно вніс завідомо неправдиві відомості до рапорту участі особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії), який є підставою для нарахування та виплат винагороди за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022, про те, що номер обслуги 3 зенітної артилерійської обслуги 2 зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_13 у проміжок часу з 01.01.2024 по 19.01.2024 приймав безпосередню участь в бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій на території Бахмутського району Донецької області.

Разом з тим, ОСОБА_8 достовірно було відомо про те, що у вказаний проміжок часу військовослужбовець ОСОБА_13 , не знаходився на території Бахмутського району Донецької області та участь в бойових діях або забезпечуванні здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій не приймав.

В подальшому, ОСОБА_8 , реалізуючи злочинний намір, у невстановлений досудовим розслідуванням час, місце та спосіб (але не пізніше 01.02.2024) направив вищезазначений рапорт, з незаконним включенням до нього ОСОБА_13 , до командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 , який в свою чергу, на підставі зазначених відомостей у вказаному рапорті, направив рапорт участі особового складу зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) до командира військової частини НОМЕР_2 , після чого на підставі зазначених відомостей ОСОБА_13 внесли в наказ про виплату додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії).

Унаслідок вищевказаних незаконних дій командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_8 , на особистий картковий рахунок відкритий у АТ «Сенс Банк» військовослужбовець ОСОБА_13 (рахунок НОМЕР_6 ) безпідставно нараховано грошові кошти за участь в бойових діях у сумі 61 290 гривні 32 копійки за січень місяць 2024 року.

Надалі, за попередньою вказівкою ОСОБА_8 , солдат ОСОБА_13 здійснив наступні транзакції, шляхом переводу зі свого банківського рахунку НОМЕР_6 на банківську картку № НОМЕР_7 , що належить водію-номера обслуги НОМЕР_5 зенітної артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 у званні «солдат» ОСОБА_9 , а саме 22.02.2024 о 12:17 на суму 5 000 грн та 22.02.2024 о 14:52 на суму 10 000 грн. Окрім цього, за попередньою вказівкою ОСОБА_8 та ОСОБА_10 , солдат ОСОБА_13 , 28.02.2024 о 14:13 шляхом переводу зі свого банківського рахунку НОМЕР_6 на банківську картку № НОМЕР_7 , що належить головному сержанту зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 у званні «сержант» ОСОБА_10 здійснив переказ у сумі 10 000 грн із частини додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) за січень місяць 2024 року.

Продовжуючи свої злочинні дії, командир зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_8 29 лютого 2024 року, маючи на меті розтратити та в подальшому заволодіти грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_13 за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій, зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на території Донецької області (більш точного місця під час досудового розслідування не встановлено), умисно вніс завідомо неправдиві відомості до рапорту участі особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії), який є підставою для нарахування та виплат винагороди за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022, про те, що номер обслуги 3 зенітної артилерійської обслуги 2 зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_13 у проміжок часу з 01.02.2024 по 29.02.2024 приймав безпосередню участь в бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій на території Бахмутського району Донецької області.

Разом з тим, ОСОБА_8 достовірно було відомо про те, що у вказаний проміжок часу військовослужбовець ОСОБА_13 , не знаходився на території Бахмутського району Донецької області та участь в бойових діях або забезпечуванні здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій не приймав.

В подальшому, ОСОБА_8 , реалізуючи злочинний намір, у невстановлений досудовим розслідуванням час, місце та спосіб (але не пізніше 01.03.2024) направив вищезазначений рапорт, з незаконним включенням до нього ОСОБА_13 , до командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 , який в свою чергу, на підставі зазначених відомостей у вказаному рапорті, направив рапорт участі особового складу зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) до командира військової частини НОМЕР_2 , після чого на підставі зазначених відомостей ОСОБА_13 внесли в наказ про виплату додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії).

Унаслідок вищевказаних незаконних дій командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_8 , на особистий картковий рахунок відкритий у АТ «Сенс Банк» військовослужбовець ОСОБА_13 (рахунок НОМЕР_6 ) було безпідставно зараховано грошові кошти за участь в бойових діях у сумі 100 000 гривень за лютий місяць 2024 року.

Надалі, за попередньою вказівкою ОСОБА_8 , 21.03.2024 о 12:35 солдат ОСОБА_13 , шляхом переводу зі свого банківського рахунку НОМЕР_6 на банківську картку № НОМЕР_7 , що належить водію-номера обслуги НОМЕР_5 зенітної артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 у званні «солдат» ОСОБА_9 , здійснив переказ у сумі 5 000 грн. із частини додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) за лютий місяць 2024 року.

Окрім цього, 24.03.2024 у ранковий час доби, солдат ОСОБА_13 , за попередньою вказівкою ОСОБА_8 , під контролем військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , був доставлений на автомобілі, який використовується військовослужбовцями військової частини НОМЕР_2 , до банкомату у АДРЕСА_2 , де о 11:41 год. здійснив зняття грошових коштів у сумі 15 000 гривень (24.03.2024 о 11:41), після цього під контролем військовослужбовця, був доставлений до ОСОБА_9 за місцем мешкання, а саме за адресою: АДРЕСА_2 , де ОСОБА_13 , шляхом особистої передачі, віддав ОСОБА_9 грошові кошти у сумі 15 000 грн. із частини додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) за лютий місяць 2024 року.

Продовжуючи свої злочинні дії, командир зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_8 31 березня 2024 року, маючи на меті розтратити та в подальшому заволодіти грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_13 за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій, зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на території Донецької області (більш точного місця під час досудового розслідування не встановлено), умисно вніс завідомо неправдиві відомості до рапорту участі особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії), який є підставою для нарахування та виплат винагороди за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022, про те, що номер обслуги 3 зенітної артилерійської обслуги 2 зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_13 у проміжок часу з 01.03.2024 по 31.03.2024 приймав безпосередню участь в бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій на території Бахмутського району Донецької області.

Разом з тим, ОСОБА_8 достовірно було відомо про те, що у вказаний проміжок часу військовослужбовець ОСОБА_13 , не знаходився на території Бахмутського району Донецької області та участь в бойових діях або забезпечуванні здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій не приймав.

В подальшому, ОСОБА_8 , реалізуючи злочинний намір, у невстановлений досудовим розслідуванням час, місце та спосіб (але не пізніше 01.04.2024) направив вищезазначений рапорт, з незаконним включенням до нього ОСОБА_13 , до командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 , який в свою чергу, на підставі зазначених відомостей у вказаному рапорті, направив рапорт участі особового складу зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) до командира військової частини НОМЕР_2 , після чого було на підставі зазначених відомостей ОСОБА_13 внесли в наказ про виплату додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії).

Унаслідок вищевказаних незаконних дій командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_11 , за вказівкою ОСОБА_8 , на особистий картковий рахунок відкритий у АТ «Сенс Банк» військовослужбовець ОСОБА_13 (рахунок НОМЕР_6 ) було безпідставно зараховано грошові кошти за участь в бойових діях у сумі 100 000 гривень за березень місяць 2024 року.

Надалі, 25.04.2024 у ранковий час доби, солдата ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , було доставлено на автомобілі, який використовується військовослужбовцями військової частини НОМЕР_2 , до банкомату у АДРЕСА_2 , де ОСОБА_13 здійснив зняття грошових коштів загальною сумою 45 000 грн (транзакції: 25.04.2024 о 09:14 в сумі 10 000 грн; 25.04.2024 о 09:15 в сумі 10 000 грн; 25.04.2024 о 09:51 в сумі 10 000 грн; 25.04.2024 о 09:52 в сумі 10 000 грн; 25.04.2024 о 09:54 в сумі 5 000 грн.), після цього ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , був доставлений до ОСОБА_9 за місцем мешкання, а саме за адресою: АДРЕСА_2 , де ОСОБА_13 , шляхом особистої передачі, віддав ОСОБА_9 грошові кошти у сумі 45 000 гривень із частини додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) за березень місяць 2024 року.

Окрім цього, 29.04.2024 у ранковий час доби солдата ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , було доставлено на автомобілі, який використовується військовослужбовцями військової частини НОМЕР_2 , до банкомату у АДРЕСА_2 , де ОСОБА_13 здійснив зняття грошових коштів загальною сумою 20 000 грн. (транзакції: 29.04.2024 о 10:46 в сумі 5 000 грн; 29.04.2024 о 10:47 в сумі 5 000 грн; 29.04.2024 о 10:48 в сумі 5 000 грн; 29.04.2024 о 10:49 в сумі 5 000 грн), після цього ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , був доставлений до ОСОБА_9 за місцем мешкання, а саме за адресою: АДРЕСА_2 , де ОСОБА_13 , шляхом особистої передачі, віддав ОСОБА_9 грошові кошти у сумі 20 000 гривень із частини додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) за березень місяць 2024 року, та, перебуваючи за вказаною адресою, шляхом переводу зі свого банківського рахунку НОМЕР_6 на банківську картку № НОМЕР_7 , що ОСОБА_9 , здійснив переказ у сумі 5 000 грн із частини додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) за березень місяць 2024 року.

У той же час, а саме 21.04.2024, ОСОБА_8 , наказом командира військової частини НОМЕР_2 було переведено на вищестоящу посаду заступника командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону з тилу військової частини НОМЕР_2 , у результаті чого ОСОБА_8 втратив можливість вносити завідомо неправдиві відомості до рапорту участі особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії), маючи на меті розтрату та подальше заволодіння такими грошовими коштами.

Водночас, 21.04.2024 майора ОСОБА_11 наказом командира військової частини НОМЕР_2 було призначено на посаду командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 .

У період часу з 21.04.2024 по 30.04.2024 (більш точний час, місце та спосіб не встановлено) ОСОБА_8 , маючи на меті розтратити та в подальшому заволодіти грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій солдата ОСОБА_13 , залучив до реалізації свого плану, у якості виконавця, ОСОБА_11 .

Продовжуючи свої злочинні дії, за попередньою вказівкою ОСОБА_8 , командир зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_11 30 квітня 2024 року, об`єднаний єдиним планом з ОСОБА_8 , маючи на меті розтратити та в подальшому заволодіти грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_13 за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій, зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на території Донецької області (більш точного місця під час досудового розслідування не встановлено), умисно вніс завідомо неправдиві відомості до рапорту участі особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії), який є підставою для нарахування та виплат винагороди за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022, про те, що номер обслуги 3 зенітної артилерійської обслуги 2 зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_13 у проміжок часу з 01.04.2024 по 30.04.2024 приймав безпосередню участь в бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій на території Бахмутського району Донецької області.

Разом з тим, ОСОБА_8 та ОСОБА_11 достовірно було відомо про те, що у вказаний проміжок часу військовослужбовець ОСОБА_13 , не знаходився на території Бахмутського району Донецької області та участь в бойових діях або забезпечуванні здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій не приймав.

В подальшому, за попередньою вказівкою ОСОБА_8 , майор ОСОБА_11 , реалізуючи злочинний намір, у невстановлений досудовим розслідуванням час, місце та спосіб (але не пізніше 01.05.2024) направив вищезазначений рапорт, з незаконним включенням до нього ОСОБА_13 , до командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 , який в свою чергу, на підставі зазначених відомостей у вказаному рапорті, направив рапорт участі особового складу зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) до командира військової частини НОМЕР_2 , після чого було на підставі зазначених відомостей ОСОБА_13 внесли в наказ про виплату додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії).

Унаслідок вищевказаних незаконних дій командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_11 , за вказівкою ОСОБА_8 , на особистий картковий рахунок відкритий у АТ «Сенс Банк» військовослужбовець ОСОБА_13 (рахунок НОМЕР_6 ) було безпідставно зараховано грошові кошти за участь в бойових діях у сумі 100 000 гривень за квітень місяць 2024 року.

Надалі, 21.05.2024 в обідній час доби, солдата ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , було доставлено на автомобілі, який використовується військовослужбовцями військової частини НОМЕР_2 , до банкомату у АДРЕСА_2 , де ОСОБА_13 здійснив зняття грошових коштів загальною сумою 20 000 грн (транзакції: 21.05.2024 о 13:44 в сумі 10 000 грн; 21.05.2024 о 13:45 в сумі 10 000 грн). Наступного дня, 22.05.2024, в ранковий час доби, солдата ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , було доставлено на автомобілі, який використовується військовослужбовцями військової частини НОМЕР_2 , до банкомату у АДРЕСА_2 , де ОСОБА_13 здійснив зняття грошових коштів загальною сумою 45 000 грн (транзакції: 22.05.2024 о 09:30 в сумі 15 000 грн; 22.05.2024 о 09:32 в сумі 10 000 грн; 22.05.2024 о 09:33 в сумі 10 000 грн; 22.05.2024 о 13:02 в сумі 10 000 грн), після цього ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , був доставлений до ОСОБА_9 за місцем мешкання, а саме за адресою: АДРЕСА_2 , де ОСОБА_13 , шляхом особистої передачі, віддав ОСОБА_9 грошові кошти у сумі 65 000 гривень та, 22.05.2024 о 10:22 шляхом переводу зі свого банківського рахунку НОМЕР_6 на банківську картку № НОМЕР_7 , що належить ОСОБА_9 , здійснив переказ у сумі 5 000 грн. Вказані грошові кошти є частиною додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) за квітень місяць 2024 року.

Продовжуючи свої злочинні дії, за попередньою вказівкою ОСОБА_8 , командир зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_11 31 травня 2024 року, об`єднаний єдиним планом з ОСОБА_8 , маючи на меті розтратити та в подальшому заволодіти грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_13 за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій, зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на території Донецької області (більш точного місця під час досудового розслідування не встановлено), умисно вніс завідомо неправдиві відомості до рапорту участі особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії), який є підставою для нарахування та виплат винагороди за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022, про те, що номер обслуги 3 зенітної артилерійської обслуги 2 зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_13 у проміжок часу з 01.05.2024 по 31.05.2024 приймав безпосередню участь в бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій на території Бахмутського району Донецької області.

Разом з тим, ОСОБА_8 та ОСОБА_11 достовірно було відомо про те, що у вказаний проміжок часу військовослужбовець ОСОБА_13 , не знаходився на території Бахмутського району Донецької області та участь в бойових діях або забезпечуванні здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій не приймав.

В подальшому, за попередньою вказівкою ОСОБА_8 , майор ОСОБА_11 , реалізуючи злочинний намір, у невстановлений досудовим розслідуванням час, місце та спосіб (але не пізніше 01.06.2024) направив вищезазначений рапорт, з незаконним включенням до нього ОСОБА_13 , до командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 , який в свою чергу, на підставі зазначених відомостей у вказаному рапорті, направив рапорт участі особового складу зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) до командира військової частини НОМЕР_2 , після чого було на підставі зазначених відомостей ОСОБА_13 внесли в наказ про виплату додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії).

Унаслідок вищевказаних незаконних дій командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_11 , за вказівкою ОСОБА_8 , на особистий картковий рахунок відкритий у АТ «Сенс Банк» військовослужбовець ОСОБА_13 (рахунок НОМЕР_6 ) було безпідставно зараховано грошові кошти за участь в бойових діях у сумі 100 000 гривень за травень місяць 2024 року.

Надалі, 21.06.2024 у вечірній час доби солдат ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , доставився на автомобіль марки «TOYOTA» з іноземним номерним знаком «Z1ISKRA», який використовується військовослужбовцями військової частини НОМЕР_2 , до банкомату, де здійснив зняття грошових коштів у сумі 20 000 гривень (21.06.2024 о 17:15 в сумі 10 000 грн; 21.06.2024 о 17:16 в сумі 10 000 грн). Наступного дня, 22.06.2024 у ранковий час доби ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , доставився на автомобіль марки «TOYOTA» з іноземним номерним знаком «Z1ISKRA» до банкомату, де здійснив зняття грошових коштів у сумі 20 000 гривень (22.06.2024 о 08:34 в сумі 10 000 грн; 22.06.2024 о 08:34 в сумі 10 000 грн), після цього ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , був доставлений до ОСОБА_9 за місцем мешкання, а саме за адресою: АДРЕСА_2 , де ОСОБА_13 , шляхом особистої передачі, віддав ОСОБА_9 грошові кошти у сумі 40 000 гривень із частини додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) за травень місяць 2024 року, після чого пособниками ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , вказані гроші було пораховано, з метою недопущення помилки.

Цього ж дня, 22.06.2024 у вечірній час доби, солдат ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , доставився на автомобіль марки «TOYOTA» з іноземним номерним знаком «Z1ISKRA», який використовується військовослужбовцями військової частини НОМЕР_2 , до банкомату, де здійснив зняття грошових коштів у сумі 20 000 гривень (22.06.2024 о 20:45 в сумі 10 000 грн; 22.06.2024 о 20:46 в сумі 10 000 грн), після цього ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , був доставлений до ОСОБА_9 за місцем мешкання, а саме за адресою: АДРЕСА_2 , де ОСОБА_13 , шляхом особистої передачі, віддав ОСОБА_9 грошові кошти у сумі 20 000 гривень із частини додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) за травень місяць 2024 року, після чого пособник ОСОБА_9 порахував грошові кошти та повідомив, що ОСОБА_13 повинен принести ще 10 000 грн.

Наступного дня, 23.06.2024 у ранковий час доби, солдат ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_4 , доставився на автомобіль до банкомату у АДРЕСА_2 , де здійснив зняття грошових коштів у сумі 10 000 гривень (23.06.2024 о 11:16), із частини додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) за травень місяць 2024 року, які передав ОСОБА_4 .

Продовжуючи свої злочинні дії, за попередньою вказівкою ОСОБА_8 , командир зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_11 30 червня 2024 року, об`єднаний єдиним планом з ОСОБА_8 , маючи на меті розтратити та в подальшому заволодіти грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_13 за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій, зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на території Донецької області (більш точного місця під час досудового розслідування не встановлено), умисно вніс завідомо неправдиві відомості до рапорту участі особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії), який є підставою для нарахування та виплат винагороди за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022, про те, що номер обслуги 3 зенітної артилерійської обслуги 2 зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_13 у проміжок часу з 01.06.2024 по 30.06.2024 приймав безпосередню участь в бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій на території Бахмутського району Донецької області.

Разом з тим, ОСОБА_8 та ОСОБА_11 достовірно було відомо про те, що у вказаний проміжок часу військовослужбовець ОСОБА_13 , не знаходився на території Бахмутського району Донецької області та участь в бойових діях або забезпечуванні здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій не приймав.

В подальшому, за попередньою вказівкою ОСОБА_8 , майор ОСОБА_11 , реалізуючи злочинний намір, у невстановлений досудовим розслідуванням час, місце та спосіб (але не пізніше 02.07.2024) направив вищезазначений рапорт, з незаконним включенням до нього ОСОБА_13 , до командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 , який в свою чергу, на підставі зазначених відомостей у вказаному рапорті, направив рапорт участі особового складу зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) до командира військової частини НОМЕР_2 , після чого було на підставі зазначених відомостей ОСОБА_13 внесли в наказ про виплату додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії).

Унаслідок вищевказаних незаконних дій командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_11 , за вказівкою ОСОБА_8 , на особистий картковий рахунок відкритий у АТ «Сенс Банк» військовослужбовець ОСОБА_13 (рахунок НОМЕР_6 ) було безпідставно зараховано грошові кошти за участь в бойових діях у сумі 100 000 гривень за червень місяць 2024 року.

Надалі, 19.07.2024 в обідній час доби солдат ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_10 , доставився на автомобіль марки «TOYOTA» з іноземним номерним знаком «Z1ISKRA», який використовується військовослужбовцями військової частини НОМЕР_2 , до відділення АТ «Сенс Банк», де здійснив зняття грошових коштів у сумі 50 000 гривень (19.07.2024 о 14:42), після цього, ОСОБА_10 надав вказівку солдату ОСОБА_13 про залишення грошових коштів у сумі 50 000 гривень із частини додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) за червень місяць 2024 року, у автомобілі марки «TOYOTA» з іноземним номерним знаком «Z1ISKRA», що і було зроблено ОСОБА_13 .

Наступного дня, 20.07.2024 близько 13:58 год ОСОБА_13 , під контролем ОСОБА_10 , доставився на автомобілі марки «ВАЗ» модель «2104», під керуванням ОСОБА_10 , до банкомату, де ОСОБА_13 здійснив зняття грошових коштів у сумі 16 000 гривень (20.07.2024 о 13:57 в сумі 8 000 грн; 20.07.2024 о 13:58 в сумі 8 000 грн) до банкомату, після цього, ОСОБА_10 надав вказівку солдату ОСОБА_13 про залишення грошових коштів у сумі 16 000 гривень із частини додаткової винагороди за участь у бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії) за червень місяць 2024 року, у автомобілі марки «ВАЗ» модель «2104», що ОСОБА_13 .

Таким чином, діючи умисно, з корисливих мотивів, зловживаючи службовою особою своїм службовим становищем, внаслідок незаконних дій заступника командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону з тилу військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_51 , який створив організовану групу, у період часу з січня по березень (включно) 2024 року умисно вносив завідомо неправдиві відомості до рапорту участі особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії), який є підставою для нарахування та виплат винагороди за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022, про те, що номер обслуги 3 зенітної артилерійської обслуги 2 зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_13 у проміжок часу з 01.01.2024 по 19.01.2024 та з 01.02.2024 по 31.03.2024 приймав безпосередню участь в бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій на території Бахмутського району Донецької області, а починаючи з квітня 2024 року надавав вказівки іншому учаснику організованої групи ОСОБА_11 про вчинення аналогічних дій щодо включення ОСОБА_13 до рапорту участі у бойових діях, окрім цього надавав вказівки ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_4 про заволодіння грошовими коштами ОСОБА_13 , у результаті чого, ОСОБА_8 , у складі організованої групи, здійснив розтрату грошових коштів в сумі 461 290, 32 грн., з яких в подальшому заволоділи грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю ОСОБА_13 в сумі 321 000 грн.

У свою чергу, ОСОБА_52 , виконуючи свою роль в реалізації плану групи спрямованого на заволодіння частиною бюджетних коштів призначених для забезпечення додаткових виплат військовослужбовцям за безпосередню участь в бойових діях, умисно вносив завідомо неправдиві відомості до рапорту участі особового складу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 в бойових діях (забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії), який є підставою для нарахування та виплат винагороди за безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022, про те, що номер обслуги 3 зенітної артилерійської обслуги 2 зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_13 у проміжок часу з 01.04.2024 по 30.06.2024 приймав безпосередню участь в бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оброни під час перебування в районах ведення бойових дій на території Бахмутського району Донецької області.

Так, за період часу з 01.04.2024 по 30.06.2024 на особистий картковий рахунок відкритий у АТ «Сенс Банк» військовослужбовець ОСОБА_13 (рахунок НОМЕР_6 ) було безпідставно зараховано грошові кошти за участь в бойових діях у сумі 300 000 гривень, з яких інші учасники організованої групи в подальшому заволоділи грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю ОСОБА_13 в сумі 206 000 грн.

Також, інший учасник організованої групи, виконуючи свою роль, водія-номера обслуги 1 зенітної артилерійської обслуги 2 зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійського батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_53 особисто за своєю адресою проживання: АДРЕСА_2 або отримувавши грошові перекази на свою банківську картку № НОМЕР_7 наприкінці у період часу з лютого по червень 2024 року, заволодів грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю ОСОБА_13 в сумі 235 000 грн.

Також, інший учасник організованої групи, виконуючи свою роль, головний сержант зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_54 у січні та березні отримувавши грошові перекази на свою банківську картку № НОМЕР_8 , а також у липні 2024 року особисто контролював зняття та отримував грошові кошти від ОСОБА_13 , у результаті чого заволодів грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю ОСОБА_13 в сумі 76 000 грн.

Також, інший учасник організованої групи, виконуючи свою роль, сержант з матеріального забезпечення зенітної ракетної батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_55 у квітні, травні та червні 2024 року контролював зняття грошових коштів ОСОБА_13 , та в подальшому контролював передачу грошових коштів та здійснював їх рахунок іншому учаснику ОСОБА_9 , у результаті чого допоміг заволодіти грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю ОСОБА_13 в сумі 200 000 грн.

Таким чином, діючи умисно, з корисливих мотивів, зловживаючи службовою особою своїм службовим становищем, внаслідок незаконних дій заступника командира зенітного ракетно-артилерійського дивізіону з тилу військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_51 , головного сержанта зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_56 , сержанта з матеріального забезпечення зенітної ракетної батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 молодшого сержанта ОСОБА_57 , водія-номера обслуги НОМЕР_5 зенітної артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 солдата ОСОБА_58 , командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_2 майора ОСОБА_59 , організована група здійснила розтрату грошових коштів в сумі 461 290, 32 грн., з яких в подальшому заволоділа грошовими коштами, призначеними для виплати додаткової винагороди військовослужбовцю ОСОБА_13 в сумі 321 000 грн.

Таким чином дії старшого сержанта ОСОБА_4 кваліфіковано за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України розтрата та заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинена організованою групою, в умовах воєнного стану, у великих розмірах.

15.08.2024 ухвалою слідчого судді Краснорамійського міськрайонного суду Донецької області від 15.08.2024 до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 06.10.2024 включно.

23.09.2024 постановою керівника Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону строк досудового розслідування кримінальному провадженні продовжено до 3-х місяців, тобто до 06.11.2024.

Ухвалою слідчого судді Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 01.10.2024 строк застосування запобіжного заходу до підозрюваного ОСОБА_4 продовжено в межах строку досудового розслідування до 06.11.2024, з визначенням застави у розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2024, що складає 908 400 гривень.

29.10.2024 р. Ухвалою Дніпровського апеляційного суду, клопотання слідчого ОСОБА_6 про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 задоволено частково.

Продовжено застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 06.11.2024 року включно.

Відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України, визначити ОСОБА_4 заставу у межах 80 (вісімдесят) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 242 240 (двісті сорок дві тисячі двісті сорок) гривень, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою на депозитний рахунок Дніпровського апеляційного суду.

Згідно повідомлення командира військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_4 був звільнений з гауптвахти ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки була надана довідка Дніпровського апеляційного суду від 30.10.2024 р. № 04.2-33/388/2024, що підтверджує отримання застави.

Ухвалою слідчого судді Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 05.11.2024 р. строк досудового розслідування продовжено до 06 лютого 2025 року, включно.

При обранні даного запобіжного заходу, слідчим суддею враховано, що заявлені ризики є реальними, та такими що знайшли своє підтвердження, а підозра є обґрунтованою зібраними доказами в ході досудового розслідування.

Таким чином, під час досудового розслідування встановлено реальні ризики того, що підозрюваний ОСОБА_4 , у разі застосування до нього запобіжного заходу, не пов`язаного з триманням під вартою, останній може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Вирішуючи питання про продовження строку обраного запобіжного заходу відносно ОСОБА_4 , слідчий суддя враховує, що заявлені ризики при обранні запобіжного заходу не змінилися, а підозра обґрунтовується більшим обсягом доказів зібраним вході досудового розслідування ніжна час його обрання.

При вирішенні вказаного питання судом приймалось до уваги те, що відповідно до практики Європейського Суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув`язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя, тяжкість можливих наслідків уникнення від слідства і серйозність пред`явленого обвинувачення, необхідність попередити тиск на свідків. При цьому зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний та соціальний стан особи.

Відповідно до ст. 29 Конституції України, ніхто не може триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.

Згідно вимог ч. 1 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ніхто не може бути позбавлений волі інакше, як згідно з процедурою, встановленою законом, а також якщо є розумні підстави вважати необхідним запобігти вчинення особою правопорушення або втечу після його вчинення.

Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання неможливості виконання завдань кримінального провадження, передбачені ст. 177 КПК України.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Так у рішенні ЄСПЛ від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» (пункті 175) зазначено, що «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (також див. рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, SeriesA, № 182), (Erdagoz v. Turkey (Ердагоз проти Туреччини).

При розгляді вказаного клопотання, слідчий суддя виходить з того, що в наявності обґрунтована підозра про вчинення ОСОБА_4 , злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, та на даній стадії слідчий суддя не надає оцінку доказам щодо їх достатності та допустимості.

Відповідно до ч. 1 ст.194КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

При цьому слідчий суддя керується практикою ЄСПЛ, а саме тим, що оцінка такого ризику має проводитись з посиланням на ряд інших факторів, які можуть або підтвердити існування ризику втечі або вказати, що вона маловірогідна і необхідність в утриманні під вартою відсутня (Panchenko v. Russia (Панченко проти Росії), § 106). Ризик втечі має оцінюватися у світлі факторів, пов`язаних з характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейними зв`язками та усіма видами зв`язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідуванню (Becciev v. Moldova (Бекчиєв проти Молдови) § 58).

Рішення про застосування одного із видів запобіжних заходів, який обмежує права і свободи підозрюваного, обвинуваченого, має відповідати характеру певного суспільного інтересу, що, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом поваги до свободи особистості. Як відображено у рішеннях ЄСПЛ, аргументи на користь і проти звільнення не можуть бути «загальними та абстрактними» (Boicenco v. Moldova (Бойченко проти Молдови) § 142; Khudoyorov v. Russia (Худойоров проти Росії), § 173), але повинні стосуватись специфічних фактів і особистих обставин заявника, які виправдовують його тримання під вартою Aleksanyan v. Russia (Алексанян проти Россії), § 179).

А тому в ході розгляду клопотання, встановлено його обґрунтованість та наявність заявлених ризиків, що пов`язано з характеризуючими даними підозрюваного, складу кримінального правопорушення в межах якого йому пред`явлено підозру, тяжкість можливого покарання у разі доведення винуватості ОСОБА_4 .

Як вбачається з матеріалів клопотання підозрюваним внесена сума застави, та строк покладених на нього обов`язків закінчується 06.11.2024 р.

За змістом ч. 7ст. 194 КПК України, обов`язки передбачені частиною п`ятою цієї статті можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченомустаттею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.

У визначений строк завершити досудове розслідування неможливо внаслідок особливої складності вказаного кримінального провадження, оскільки для досягнення його завдань необхідно виконати перелічені слідчі та процесуальні дії, які матимуть важливе значення для судового розгляду, ухвалення законного та вмотивованого рішення, а строк дії запобіжного заходу відносно підозрюваного закінчується з урахуванням викладеного, слідчий суддя дійшов висновку про можливість продовжити строк дії обов`язків покладених на підозрюваного, в межах строку досудового розслідування, а тому клопотання підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.176-179,193,194,309,372 КПК України, слідчий суддя,

п о с т а н о в и в:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_6 погоджене з прокурором Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в межах кримінального провадження внесеного в ЄРДР № 42024052110000061 від 07.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, задовольнити частково.

Продовжити покладені відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язки, які він повинен буде виконувати строком до 31.12.2024 року:

прибувати до слідчого, прокурора, суду із встановленою періодичністю;

не відлучатися із населеного пункту, в якому він мешкає без дозволу слідчого, прокурора або суду;

повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця проживання та/або місця роботи;

утримуватися від спілкування з підозрюваними ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , свідком ОСОБА_13 , а також з іншими військовослужбовцями військової частини НОМЕР_2 ;

здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

В іншій частині клопотання, відмовити.

Ухвала можебути оскарженадо Дніпровськогоапеляційного судупротягом п`ятиднів здня їїоголошення.

Суддя ОСОБА_1

СудЗаводський районний суд м.Дніпродзержинська 
Дата ухвалення рішення05.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123226521
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строків тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —208/9339/24

Ухвала від 12.11.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 12.11.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 06.11.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 06.11.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 05.11.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 05.11.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 04.11.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 06.11.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 06.11.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 19.11.2024

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Залізняк Р. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні