Постанова
від 18.11.2024 по справі 758/13407/23
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 758/13407/23 Головуючий в суді І інстанції Будзан Л.Д.

Провадження № 33/824/5311/2024 Головуючий в суді ІІ інстанції Сушко Л.П.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2024 року м. Київ

Київський апеляційний суд у складі:

головуючого судді Сушко Л.П.,

за участю секретаря Дуб С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Київського апеляційного суду справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , яка представляє інтереси Енергетичної митниці, на постанову Подільського районного суду м. Києва від 18 жовтня 2024 року у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , працюючого директором у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Лихачовський», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0365/90300/23, складеного 25 жовтня 2023 року заступником начальника оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Енергетичної митниці ОСОБА_3 , вбачається, що 10 січня 2023 року через митний кордон України пункт пропуску «Ягодин - Дорогуск» митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» (Харківська область, Лозівський район, м. Первомайський, вулиця Перемоги, 29, код ЄДРПОУ 44689450) був переміщений товар: «Дизельне паливо», загальною вагою 24 502 тон, кількістю 29 574 л при 15°C, вартістю 31 852, 60 Євро.

Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів: сертифікату якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385, рахунка - фактури від 06 січня 2023 року № AD 2487; міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 06 січня 2023 року № LV-000196АDN/UA; зовнішньоекономічного контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44.

Вказаний товар був оформлений в Енергетичній митниці за митною декларацією типу ІМ 40 ЕА від 10 січня 2023 року № 23UA9032000000422U3.

Відповідно до умов контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44, укладеного між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» в особі директора ОСОБА_2 (покупець) та естонським підприємством «ADNext OU» (Ahtri tn 8, Tallinn, Hajru country, 10151, Estonia) в особі директора ОСОБА_8 (продавець), продавець продає, а покупець купує світлі нафтопродукти, дизельне паливо. Якість товару підтверджується сертифікатом якості, виданим виробником або специфікацією, виданою відправником.

Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Дизельне паливо» походженням з Литовської Республіки. Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385, товар виготовлено підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає вимогам (стандарту) EN 590.

Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.

Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв`язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з російської федерації» та від 09.04.2022 року № 426 «Про застосування заборони ввезення товарів з російської федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.

Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 року № 927, «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з російської федерації та республіки білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території російської федерації та республіки білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є російська федерація та республіка білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб`єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 228 (бензин автомобільний) і EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.

З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів, з метою підтвердження відомостей про фізико - хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документи про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника «Orlen Lietuva».

Також з метою підтвердження виробництва вказаного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларації про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв`язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою) на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунку - фактури від 06 січня 2023 року № AD 2487, в якому зазначено, що країна походження товару - Литва.

01 березня 2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю щодо використання суб`єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема, вироблених російській федерації, підроблених сертифікатів якості, виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».

З метою перевірки вказаної інформації Енергетичною митницею, в тому числі дійсності сертифікату якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385, на адресу представництва АТ «Орлен Летува» в Україні скеровано відповідні запити (листи від 21 березня 2023 року № 7.6-1/7.6-20.3/13/928 та від 09 червня 2023 року № 7.6-3/7.6-20.3/12/2296).

Відповідно до отриманої від представництва АТ «Орлен Летува» в Україні та від Public Company «Orlen Lietuva» інформації (листи від 20 квітня 2023 року № 63 та від 28 квітня 2023 року № 64 та від 29 червня 2023 року № D2 (115-9)-1451), сертифікат якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).

Отже, посадовими особами ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України «Дизельне паливо», загальною вагою 24 502 тон, кількістю 29 574 л при 15°C, вартістю 31 852, 60 Євро, що еквівалентно 1 244 885 грн 61 коп. за курсом НБУ на день перетину митного кордону України, з приховуванням від митного органу, як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом, а саме сертифікату якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385, що утворює склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» є громадянин ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади вирішує питання діяльності підприємства.

Згідно з інформацією розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби встановлено, що громадянин ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.

Таким чином, в діях директора ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» ОСОБА_2 , наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0367/90300/23, складеного 25 жовтня 2023 року заступником начальника оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Енергетичної митниці ОСОБА_3 , вбачається, що 13 січня 2023 року, 17 січня 2023 року, 20 січня 2023 року та 26 січня 2023 року через митний кордон України пункт пропуску «Ягодин - Дорогуск» митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» (Харківська область, Лозівський район, м. Первомайський, вулиця Перемоги, 29, код ЄДРПОУ 44689450) був переміщений товар: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm», загальною вагою 98 345 тон, кількістю 118 061 л при 15°C, вартістю 112010, 19 Євро.

Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів: сертифікату якості від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833, рахунків - фактур від 12 січня 2023 року № AD 2497, від 14 січня 2023 року № AD 2509, від 18 січня 2023 року № AD 2515, від 23 січня 2023 року № AD 2523; міжнародних автотранспортних накладних (CMR) від 12 січня 2023 року № LV-000198ADN/UA, від 14 січня 2023 року № LV-000204ADN/UA, від 18 січня 2023 року № LV-000208ADN/UA, від 24 січня 2023 року № LV-000211ADN/UA; зовнішньоекономічного контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44.

Вказаний товар був оформлений в Енергетичній митниці за митними деклараціями типу ІМ 40 ЕА від 14 січня 2023 року № 23UA903200000734U8, від 17 січня 2023 року № 23UA903200000923U9, від 21 січня 2023 року № 23UA903200001114U9, від 27 січня 2023 року № 23UA903200001630U8.

Відповідно до умов контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44, укладеного між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» в особі директора ОСОБА_2 (покупець) та естонським підприємством «ADNext OU» (Ahtri tn 8, Tallinn, Hajru country, 10151, Estonia) в особі директора ОСОБА_8 (продавець), продавець продає, а покупець купує світлі нафтопродукти, дизельне паливо. Якість товару підтверджується сертифікатом якості, виданим виробником або специфікацією, виданою відправником.

Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm» походженням з Литовської Республіки. Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833 товар виготовлено підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає вимогам (стандарту) LST EN 590.

Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.

Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв`язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з російської федерації» та від 09.04.2022 року № 426 «Про застосування заборони ввезення товарів з російської федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.

Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 року № 927, «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з російської федерації та республіки білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території російської федерації та республіки білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є російська федерація та республіка білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб`єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 228 (бензин автомобільний) і EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.

З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів, з метою підтвердження відомостей про фізико - хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документи про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833, які містять відповідні штампи (печатки) заводу виробника «Orlen Lietuva».

Також з метою підтвердження виробництва вказаного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларації про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв`язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою) на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунки - фактури від 12 січня 2023 року № AD 2497, від 14 січня 2023 року № AD 2509, від 18 січня 2023 року № AD 2515, від 23 січня 2023 року № AD 2523, в яких зазначено, що країна походження товару - Литва.

01 березня 2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю щодо використання суб`єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема, вироблених російській федерації, підроблених сертифікатів якості, виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».

З метою перевірки вказаної інформації Енергетичною митницею, в тому числі дійсності сертифікату якості від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833, на адресу представництва АТ «Орлен Летува» в Україні скеровано відповідні запити (листи від 21 березня 2023 року № 7.6-1/7.6-20.3/13/928 та від 09 червня 2023 року № 7.6-3/7.6-20.3/12/2296).

Відповідно до отриманої від представництва АТ «Орлен Летува» в Україні та від Public Company «Orlen Lietuva» інформації (листи від 20 квітня 2023 року № 63 та від 28 квітня 2023 року № 64 та від 29 червня 2023 року № D2 (115-9)-1451), сертифікат якості від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).

Отже, посадовими особами ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm», загальною вагою 98 345 тон, кількістю 118 061 л при 15°C, вартістю 112 010, 19 Євро, що еквівалентно 4 429 646 грн 65 коп. за курсом НБУ на день перетину митного кордону України, з приховуванням від митного органу як підстави для переміщення, документів одержаних незаконним шляхом, що утворює склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» є громадянин ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади вирішує питання діяльності підприємства.

Згідно з інформацією розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби встановлено, що громадянин ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.

Таким чином, в діях директора ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» ОСОБА_2 , наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0368/90300/23, складеного 25 жовтня 2023 року заступником начальника оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Енергетичної митниці ОСОБА_3 , вбачається, що 11 лютого 2023 року та 12 лютого 2023 року через митний кордон України пункт пропуску «Ягодин - Дорогуск» митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» (Харківська область, Лозівський район, м. Первомайський, вулиця Перемоги, 29, код ЄДРПОУ 44689450) був переміщений товар: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm EN590, F class», загальною вагою 49 840 тон, кількістю 60 185 л при 15°C, вартістю 50 564, 60 Євро.

Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів: сертифікату якості від 07 лютого 2023 року № 0702023_1678583, рахунків - фактур від 09 лютого 2023 року № AD 2543, від 09 лютого 2023 року № AD 2541; міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 09 лютого 2023 року № LV-000003АDN/PA/UA; 09 лютого 2023 року № LV-000002АDN/PA/UA; зовнішньоекономічного контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44.

Вказаний товар був оформлений в Енергетичній митниці за митними деклараціями типу ІМ 40 ЕА від 11 лютого 2023 року № 23UA903200002742U1, від 13 лютого 2023 року № 23UA903200002792U4.

Відповідно до умов контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44, укладеного між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» в особі директора ОСОБА_2 (покупець) та естонським підприємством «ADNext OU» (Ahtri tn 8, Tallinn, Hajru country, 10151, Estonia) в особі директора ОСОБА_8 (продавець), продавець продає, а покупець купує світлі нафтопродукти, дизельне паливо. Якість товару підтверджується сертифікатом якості, виданим виробником або специфікацією, виданою відправником.

Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар: «Дизельне паливо» походженням з Литовської Республіки. Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 07 лютого 2023 року № 0702023_1678583, товар виготовлено підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає вимогам (стандарту) EN 590.

Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.

Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв`язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з російської федерації» та від 09.04.2022 року № 426 «Про застосування заборони ввезення товарів з російської федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.

Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 року № 927, «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з російської федерації та республіки білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території російської федерації та республіки білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є російська федерація та республіка білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб`єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 228 (бензин автомобільний) і EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.

З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів, з метою підтвердження відомостей про фізико - хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документи про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 07 лютого 2023 року № 0702023_1678583, які містять відповідні штампи (печатки) заводу виробника «Orlen Lietuva».

Також з метою підтвердження виробництва вказаного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларації про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв`язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою) на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунків - фактур від 09 лютого 2023 року № AD 2543, від 09 лютого 2023 року № AD 2541, в яких зазначено, що країна походження товару - Литва.

01 березня 2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю щодо використання суб`єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема, вироблених російській федерації, підроблених сертифікатів якості, виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».

З метою перевірки вказаної інформації Енергетичною митницею, в тому числі дійсності сертифікату якості від 007 лютого 2023 року № 0702023_1678583, на адресу представництва АТ «Орлен Летува» в Україні скеровано відповідні запити (листи від 21 березня 2023 року № 7.6-1/7.6-20.3/13/928 та від 09 червня 2023 року № 7.6-3/7.6-20.3/12/2296).

Відповідно до отриманої від представництва АТ «Орлен Летува» в Україні та від Public Company «Orlen Lietuva» інформації (листи від 20 квітня 2023 року № 63 та від 28 квітня 2023 року № 64 та від 29 червня 2023 року № D2 (115-9)-1451), сертифікат якості від 07 лютого 2023 року № 0702023_1678583 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).

Отже, посадовими особами ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm EN590, F class», загальною вагою 49 840 тон, кількістю 60 185 л при 15°C, вартістю 50 564, 60 Євро, що еквівалентно 1 991 365 грн 41 коп. за курсом НБУ на день перетину митного кордону України, з приховуванням від митного органу як підстави для переміщення, документів одержаних незаконним шляхом, що утворює склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» є громадянин ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади вирішує питання діяльності підприємства.

Згідно з інформацією розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби встановлено, що громадянин ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.

Таким чином, в діях директора ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» ОСОБА_2 , наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0366/90300/23, складеного 25 жовтня 2023 року заступником начальника оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Енергетичної митниці ОСОБА_3 , вбачається, що 01 березня 2023 року, 05 березня 2023 року та 11 березня 2023 року через митний кордон України пункт пропуску «Ягодин - Дорогуск» митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» (Харківська область, Лозівський район, м. Первомайський, вулиця Перемоги, 29, код ЄДРПОУ 44689450) був переміщений товар: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm EN590, F class», загальною вагою 73 514 тон, кількістю 88 774 л при 15°C, вартістю 66 002, 60 Євро.

Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів: сертифікату якості від 08 лютого 2023 року № 162886_4938789, рахунків - фактур від 27 лютого 2023 року № AD 2561, від 02 березня 2023 року № AD 2562, від 03 березня 2023 року № AD 2563; міжнародних автотранспортних накладних (CMR) від 27 лютого 2023 року № LV-000004ADN/PA/UA, від 03 березня 2023 року № LV-000005ADN/PA/UA, від 03 березня 2023 року № LV-000006ADN/PA/UA; зовнішньоекономічного контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44.

Вказаний товар був оформлений в Енергетичній митниці за митними деклараціями типу ІМ 40 ЕА від 01 березня 2023 року № 23UA903200004091U1, від 06 березня 2023 року № 23UA903200004287U6, від 11 березня 2023 року № 23UA903200004594U5.

Відповідно до умов контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44, укладеного між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» в особі директора ОСОБА_2 (покупець) та естонським підприємством «ADNext OU» (Ahtri tn 8, Tallinn, Hajru country, 10151, Estonia) в особі директора ОСОБА_8 (продавець), продавець продає, а покупець купує світлі нафтопродукти, дизельне паливо. Якість товару підтверджується сертифікатом якості, виданим виробником або специфікацією, виданою відправником.

Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm EN590, F class» походженням з Литовської Республіки. Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 08 лютого 2023 року № 162886_4938789, товар виготовлено підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає вимогам (стандарту) EN 590.

Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.

Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв`язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з російської федерації» та від 09.04.2022 року № 426 «Про застосування заборони ввезення товарів з російської федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.

Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 року № 927, «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з російської федерації та республіки білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території російської федерації та республіки білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є російська федерація та республіка білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб`єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 228 (бензин автомобільний) або їх аналогів.

Посадовими особами ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів, з метою підтвердження відомостей про фізико - хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документи про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 08 лютого 2023 року № 162886_4938789, які містять відповідні штампи (печатки) заводу виробника «Orlen Lietuva».

З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів з метою підтвердження виробництва вказаного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларації про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв`язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою) на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунків - фактур від 27 лютого 2023 року № AD 2561, від 02 березня 2023 року № AD 2562, від 03 березня 2023 року № AD 2563, в якому зазначено, що країна походження товару - Литва.

01 березня 2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю щодо використання суб`єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема, вироблених російській федерації, підроблених сертифікатів якості, виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».

З метою перевірки вказаної інформації Енергетичною митницею, в тому числі дійсності сертифікату якості від 08 лютого 2023 року № 162886_4938789, на адресу представництва АТ «Орлен Летува» в Україні скеровано відповідні запити (листи від 21 березня 2023 року № 7.6-1/7.6-20.3/13/928 та від 09 червня 2023 року № 7.6-3/7.6-20.3/12/2296).

Відповідно до отриманої від представництва АТ «Орлен Летува» в Україні та від Public Company «Orlen Lietuva» інформації (листи від 20 квітня 2023 року № 63 та від 28 квітня 2023 року № 64 та від 29 червня 2023 року № D2 (115-9)-1451), сертифікат якості від 08 лютого 2023 року № 162886_4938789 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).

Отже, посадовими особами ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm EN590, F class», загальною вагою 73 514 тон, кількістю 88 774 л при 15°C, вартістю 66 002, 60 Євро, що еквівалентно 2 557 035 грн 21 коп. за курсом НБУ на день перетину митного кордону України, з приховуванням від митного органу як підстави для переміщення, документів одержаних незаконним шляхом, що утворює склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» є громадянин ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади вирішує питання діяльності підприємства.

Згідно з інформацією розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби встановлено, що громадянин ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.

Таким чином, в діях директора ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» ОСОБА_2 , наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Постановою Подільського районного суду міста Києва від 23 лютого 2024 року об`єднано в одне провадження справи про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, а саме: №758/13407/23, №758/13409/23, за №758/13411/23, №758/13412/23, присвоївши адміністративним матеріалам єдиний номер №758/13407/23.

Постановою Подільського районного суду м. Києва від 18 жовтня 2024 року провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Приймаючи рішення про закриття провадження в справі стосовно ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, суддя суду першої інстанції зазначив, що матеріали справи не містять відомостей про те, які документи з неправдивими відомостями надав ОСОБА_2 під час митного оформлення товару, і також матеріали справи не містять доказів того, що зазначені дії (бездіяльність) були вчинені ОСОБА_2 умисно, що вказує на відсутність у діях особи суб`єктивної сторони порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, а тому Подільський районний суд міста Києва дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.

Не погоджуючись з вказаною постановою, ОСОБА_1 , яка представляє інтереси Енергетичної митниці, подала апеляційну скаргу, в якій просила її скасувати та прийняти нову, якою визнати директора ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» ОСОБА_2 винним у порушенні митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100% вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил у розмірі 4 429 646, 65 грн з конфіскацією цих товарів шляхом стягнення вартості у розмірі 10 222 932, 88 грн.

Представниця Енергетичної митниці вважає, що суд першої інстанції при прийнятті постанови не з`ясував всі обставини справи, що призвело до невірних висновків, внаслідок чого зазначене судове рішення підлягає скасуванню у порядку, передбаченому п. 3 ч. 8 ст. 294 КУпАП.

Доводи апеляційної скарги обгрунтовувала тим, що протоколами про порушення митних правил, а також наявними доказами у цих справах, а саме листування Енергетичної митниці безпосередньо з заводом-виробником палива «Orlen Letuva» засвідчено та підтверджено, які саме документи отримані незаконним шляхом.

Вказувала також на те, що ОСОБА_2 ставиться в провину вчинення дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом, а саме сертифікатів якості, а не підроблених документів, як зазначає суд першої інстанції у своїй постанові.

Представниця Енергетичної митниці також не погоджується із висновками суду першої інстанції щодо того, що об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, в діях ОСОБА_2 відсутня, а також щодо недоведеності умислу у ОСОБА_2 вчиняти вказане правопорушення.

Отже, вважає, що в діях громадянина ОСОБА_2 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

08 листопада 2024 року від захисника ОСОБА_2 - адвоката Сємакіна М.С. надійшло заперечення на апеляційну скаргу, за змістом якого просив апеляційну скаргу Енергетичної митниці на постанову Подільського районного суду міста Києва від 18.10.2024 року залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, як таке, що ухвалене відповідно до вимог чинного законодавства, враховуючи всі фактичні обставини справи, в межах наданих суду повноважень.

У судовому засіданні представники Енергетичної митниці - Герега К.М., Холодкова О.С., доводи апеляційної скарги підтримували та просили задовольнити апеляційну скаргу.

Захисник ОСОБА_2 - адвокат Сємакін М.С. та ОСОБА_2. у судовому засіданні в режимі відеоконференції проти апеляційної скарги заперечували, просили залишити оскаржувану постанову без змін. Надали пояснення аналогічно викладеним у письмових запереченнях.

Заслухавши доповідь судді, думку представників Енергетичної митниці, які просили задовольнити апеляційну скаргу, думку адвоката Сємакіна М.С. та ОСОБА_2., які заперечували проти задоволення апеляційних вимог, вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що 25 жовтня 2023 року відносно ОСОБА_2 , який є керівником ТОВ «Торговий дім «Лихачовський», складено чотири протоколи про порушення митних правил № 0365/90300/23, № 0367/90300/23, № 0368/90300/23 та № 0366/90300/23 за частиною 1 статті 483 МК України.

Відповідно до протоколу про порушення митних правил від 25 жовтня 2023 року № 0365/90300/23 - 10 січня 2023 року через митний кордон України пункт пропуску «Ягодин - Дорогуск» митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» (Харківська область, Лозівський район, м. Первомайський, вулиця Перемоги, 29, код ЄДРПОУ 44689450) був переміщений товар: «Дизельне паливо», загальною вагою 24 502 тон, кількістю 29 574 л при 15°C, вартістю 31 852, 60 Євро.

Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів: сертифікату якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385, рахунка - фактури від 06 січня 2023 року № AD 2487; міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 06 січня 2023 року № LV-000196АDN/UA; зовнішньоекономічного контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44.

Відповідно до умов контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44, укладеного між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» в особі директора ОСОБА_2 (покупець) та естонським підприємством «ADNext OU» (Ahtri tn 8, Tallinn, Hajru country, 10151, Estonia) в особі директора ОСОБА_8 (продавець), продавець продає, а покупець купує світлі нафтопродукти, дизельне паливо. Якість товару підтверджується сертифікатом якості, виданим виробником або специфікацією, виданою відправником.

Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Дизельне паливо» походженням з Литовської Республіки. Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385, товар виготовлено підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає вимогам (стандарту) EN 590.

01 березня 2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба повідомила Енергетичну митницю про використання суб`єктами ЗEД з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених у російській федерації, підроблених сертифікатів якості виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».

Задля перевірки цієї інформації, а також наданого сертифікату якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385, Енергетична митниця направила відповідні запити (листи №7.6-1/7.6-20.3/13/928 від 21 березня 2023 року та № 7.6-3/7.6-20.3/12/2296 від 09 червня 2023 року) на адресу представництва АТ «Орлен Летува» в Україні.

У відповідь на вказані запити представництво АТ «Орлен Летува» в Україні повідомило, що сертифікат якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).

Отже, за висновками Енергетичної митниці, при переміщенні товару через митний кордон керівник ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» ОСОБА_2 надав митним органам сертифікат якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385 про фізико-хімічні показники товару, факт видачі якого виробником «Orlen Lietuva» не підтверджено.

Таким чином, Енергетична митниця вбачає в діях керівника ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» ОСОБА_2 ознаки порушення митних правил, передбачених частиною 1 статті 483 МК України, дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України «Дизельне паливо», загальною вагою 24 502 тон, кількістю 29 574 л при 15°C, вартістю 31 852, 60 Євро, що еквівалентно 1 244 885 грн 61 коп. за курсом НБУ на день перетину митного кордону України, з приховуванням від митного органу, як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом, а саме сертифікату якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385.

Крім того, відповідно до протоколу про порушення митних правил від 25 жовтня 2023 року № 0367/90300/23 - 13 січня 2023 року, 17 січня 2023 року, 20 січня 2023 року та 26 січня 2023 року через митний кордон України пункт пропуску «Ягодин - Дорогуск» митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» (Харківська область, Лозівський район, м. Первомайський, вулиця Перемоги, 29, код ЄДРПОУ 44689450) був переміщений товар: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm», загальною вагою 98 345 тон, кількістю 118 061 л при 15°C, вартістю 112010, 19 Євро.

Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів: сертифікату якості від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833, рахунків - фактур від 12 січня 2023 року № AD 2497, від 14 січня 2023 року № AD 2509, від 18 січня 2023 року № AD 2515, від 23 січня 2023 року № AD 2523; міжнародних автотранспортних накладних (CMR) від 12 січня 2023 року № LV-000198ADN/UA, від 14 січня 2023 року № LV-000204ADN/UA, від 18 січня 2023 року № LV-000208ADN/UA, від 24 січня 2023 року № LV-000211ADN/UA; зовнішньоекономічного контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44.

Відповідно до умов контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44, укладеного між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» в особі директора ОСОБА_2 (покупець) та естонським підприємством «ADNext OU» (Ahtri tn 8, Tallinn, Hajru country, 10151, Estonia) в особі директора ОСОБА_8 (продавець), продавець продає, а покупець купує світлі нафтопродукти, дизельне паливо. Якість товару підтверджується сертифікатом якості, виданим виробником або специфікацією, виданою відправником.

Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm» походженням з Литовської Республіки. Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833 товар виготовлено підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає вимогам (стандарту) LST EN 590.

01 березня 2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба повідомила Енергетичну митницю про використання суб`єктами ЗEД з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених у російській федерації, підроблених сертифікатів якості виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».

Задля перевірки цієї інформації, а також наданого сертифікату якості від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833, Енергетична митниця направила відповідні запити (листи №7.6-1/7.6-20.3/13/928 від 21 березня 2023 року та № 7.6-3/7.6-20.3/12/2296 від 09 червня 2023 року) на адресу представництва АТ «Орлен Летува» в Україні.

У відповідь на вказані запити представництво АТ «Орлен Летува» в Україні повідомило, що сертифікат якості від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).

Отже, за висновками Енергетичної митниці, при переміщенні товару через митний кордон керівник ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» ОСОБА_2 надав митним органам сертифікат якості від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833 про фізико-хімічні показники товару, факт видачі якого виробником «Orlen Lietuva» не підтверджено.

Таким чином, Енергетична митниця вбачає в діях керівника ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» ОСОБА_2 ознаки порушення митних правил, передбачених частиною 1 статті 483 МК України, дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm», загальною вагою 98 345 тон, кількістю 118 061 л при 15°C, вартістю 112 010, 19 Євро, що еквівалентно 4 429 646 грн 65 коп. за курсом НБУ на день перетину митного кордону України, з приховуванням від митного органу як підстави для переміщення, документів одержаних незаконним шляхом, а саме сертифікату якості від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833.

Також, відповідно до протоколу про порушення митних правил від 25 жовтня 2023 року № 0368/90300/23 - 11 лютого 2023 року та 12 лютого 2023 року через митний кордон України пункт пропуску «Ягодин - Дорогуск» митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» (Харківська область, Лозівський район, м. Первомайський, вулиця Перемоги, 29, код ЄДРПОУ 44689450) був переміщений товар: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm EN590, F class», загальною вагою 49 840 тон, кількістю 60 185 л при 15°C, вартістю 50 564, 60 Євро.

Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів: сертифікату якості від 07 лютого 2023 року № 0702023_1678583, рахунків - фактур від 09 лютого 2023 року № AD 2543, від 09 лютого 2023 року № AD 2541; міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 09 лютого 2023 року № LV-000003АDN/PA/UA; 09 лютого 2023 року № LV-000002АDN/PA/UA; зовнішньоекономічного контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44.

Відповідно до умов контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44, укладеного між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» в особі директора ОСОБА_2 (покупець) та естонським підприємством «ADNext OU» (Ahtri tn 8, Tallinn, Hajru country, 10151, Estonia) в особі директора ОСОБА_8 (продавець), продавець продає, а покупець купує світлі нафтопродукти, дизельне паливо. Якість товару підтверджується сертифікатом якості, виданим виробником або специфікацією, виданою відправником.

Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm» походженням з Литовської Республіки. Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 07 лютого 2023 року № 0702023_1678583 товар виготовлено підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає вимогам (стандарту) LST EN 590.

01 березня 2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба повідомила Енергетичну митницю про використання суб`єктами ЗEД з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених у російській федерації, підроблених сертифікатів якості виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».

Задля перевірки цієї інформації, а також наданого сертифікату якості від 07 лютого 2023 року № 0702023_1678583, Енергетична митниця направила відповідні запити (листи №7.6-1/7.6-20.3/13/928 від 21 березня 2023 року та № 7.6-3/7.6-20.3/12/2296 від 09 червня 2023 року) на адресу представництва АТ «Орлен Летува» в Україні.

У відповідь на вказані запити представництво АТ «Орлен Летува» в Україні повідомило, що сертифікат якості від 07 лютого 2023 року № 0702023_1678583 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).

Отже, за висновками Енергетичної митниці, при переміщенні товару через митний кордон керівник ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» ОСОБА_2 надав митним органам сертифікат якості від 07 лютого 2023 року № 0702023_1678583 про фізико-хімічні показники товару, факт видачі якого виробником «Orlen Lietuva» не підтверджено.

Таким чином, Енергетична митниця вбачає в діях керівника ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» ОСОБА_2 ознаки порушення митних правил, передбачених частиною 1 статті 483 МК України, дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm EN590, F class», загальною вагою 49 840 тон, кількістю 60 185 л при 15°C, вартістю 50 564, 60 Євро, що еквівалентно 1 991 365 грн 41 коп. за курсом НБУ на день перетину митного кордону України, з приховуванням від митного органу як підстави для переміщення, документів одержаних незаконним шляхом, а саме сертифікату якості від 07 лютого 2023 року № 0702023_1678583.

Крім того, відповідно до протоколу про порушення митних правил від 25 жовтня 2023 року № 0366/90300/23 - 01 березня 2023 року, 05 березня 2023 року та 11 березня 2023 року через митний кордон України пункт пропуску «Ягодин - Дорогуск» митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» (Харківська область, Лозівський район, м. Первомайський, вулиця Перемоги, 29, код ЄДРПОУ 44689450) був переміщений товар: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm EN590, F class», загальною вагою 73 514 тон, кількістю 88 774 л при 15°C, вартістю 66 002, 60 Євро.

Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів: сертифікату якості від 08 лютого 2023 року № 162886_4938789, рахунків - фактур від 27 лютого 2023 року № AD 2561, від 02 березня 2023 року № AD 2562, від 03 березня 2023 року № AD 2563; міжнародних автотранспортних накладних (CMR) від 27 лютого 2023 року № LV-000004ADN/PA/UA, від 03 березня 2023 року № LV-000005ADN/PA/UA, від 03 березня 2023 року № LV-000006ADN/PA/UA; зовнішньоекономічного контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44.

Відповідно до умов контракту від 03 листопада 2022 року № AD1422/44, укладеного між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЛИХАЧОВСЬКИЙ» в особі директора ОСОБА_2 (покупець) та естонським підприємством «ADNext OU» (Ahtri tn 8, Tallinn, Hajru country, 10151, Estonia) в особі директора ОСОБА_8 (продавець), продавець продає, а покупець купує світлі нафтопродукти, дизельне паливо. Якість товару підтверджується сертифікатом якості, виданим виробником або специфікацією, виданою відправником.

Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm» походженням з Литовської Республіки. Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 08 лютого 2023 року № 162886_4938789 товар виготовлено підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає вимогам (стандарту) LST EN 590.

01 березня 2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба повідомила Енергетичну митницю про використання суб`єктами ЗEД з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених у російській федерації, підроблених сертифікатів якості виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».

Задля перевірки цієї інформації, а також наданого сертифікату якості від 08 лютого 2023 року № 162886_4938789, Енергетична митниця направила відповідні запити (листи №7.6-1/7.6-20.3/13/928 від 21 березня 2023 року та № 7.6-3/7.6-20.3/12/2296 від 09 червня 2023 року) на адресу представництва АТ «Орлен Летува» в Україні.

У відповідь на вказані запити представництво АТ «Орлен Летува» в Україні повідомило, що сертифікат якості від 08 лютого 2023 року № 162886_4938789 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).

Отже, за висновками Енергетичної митниці, при переміщенні товару через митний кордон керівник ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» ОСОБА_2 надав митним органам сертифікат якості від 08 лютого 2023 року № 162886_4938789 про фізико-хімічні показники товару, факт видачі якого виробником «Orlen Lietuva» не підтверджено.

Таким чином, Енергетична митниця вбачає в діях керівника ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» ОСОБА_2 ознаки порушення митних правил, передбачених частиною 1 статті 483 МК України, дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України: «Дизельне паливо Diesel 10 ppm EN590, F class», загальною вагою 73 514 тон, кількістю 88 774 л при 15°C, вартістю 66 002, 60 Євро, що еквівалентно 2 557 035 грн 21 коп. за курсом НБУ на день перетину митного кордону України, з приховуванням від митного органу як підстави для переміщення, документів одержаних незаконним шляхом, а саме сертифікату якості від 08 лютого 2023 року № 162886_4938789.

Відповідно до ст. 487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно ст.ст. 245, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи.

Статтею 489 МК України встановлено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також інші обставини, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» №8 від 03.06.2005 року, підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, інвойс, дозвіл відповідних державних органів тощо. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.

Так, відповідно до абз. 4 п. 6 даної Постанови документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені, чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об`єктивних і суб`єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння, як конкретне адміністративне правопорушення.

Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 483 МК України відповідальність настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, у тому числі шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, чи документів одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.

Об`єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.

Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що можливо містять ознаки підробки.

Суб`єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення, характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.

Так, відповідно до п. 43 ст. 4 МК України посадовими особами підприємств є керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними в установленому порядку.

ОСОБА_2 відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України, як керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 «Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив» визначено, що імпортер - це будь-яка фізична чи юридична особа, яка є резидентом України і вводить в обіг на ринку України продукцію походженням з іншої держави та несе відповідальність за її відповідність вимогам цього технічного регламенту, а обіг палива на ринку - це є переміщення (транспортування) палива від виробника (імпортера, постачальника) до споживача або будь-які дії, пов`язані з транспортуванням, зберіганням, продажем.

Матеріалами справи встановлено, що саме ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» в особі директора ОСОБА_4 вчиняв активні дії щодо ввезення (оскільки є імпортером) товару дизельне паливо/митного оформлення та у подальшому введення в обіг на ринку України продукцію походженням з іншої держави від виробника до споживача та несе відповідальність за її відповідність вимогам Технічного регламенту, а тому саме ОСОБА_5 як посадова особа є суб`єктом даних правопорушень та підлягає притягненню до відповідальності за порушення митних правил.

Суд апеляційної інстанції не погоджується із висновками суду першої інстанції про те, що ОСОБА_2 не може бути суб`єктом правопорушення, адже не є декларантом, а декларування товару здійснювалося агентом з митного оформлення - ОСОБА_6 , оскільки відповідно до п. 6.2 договору, який укладався безпосередньо між ФОП ОСОБА_6 (Повірений) та ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» (Довіритель), Довіритель несе відповідальність за достовірність даних, вказаних ним в наданих документах (а.с. 243-248 том 4).

Таким чином, саме ОСОБА_2 є суб`єктом даного правопорушення.

Так, об`єктивною стороною даного правопорушення є вчинення дій керівником ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» ОСОБА_7 , спрямованих на переміщення через митний кордон України товару дизельне паливо з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом, а саме сертифікатів якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385, від 08 лютого 2023 року № 162886_493789, від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833, від 07 лютого 2023 року № 0702023_1678583, чим вчинив порушення митних правил, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 483 МК України.

Відповідно до поданих документів під час переміщення товару та у подальшому до митної декларації до митного оформлення:

- продавець товару - «AdNext OU» Ltd (Естонія);

-одержувач товару - TOB «Торговий дім «Лихачовський» - Україна;

- місце відправлення (місце завантаження) товару - Латвія;

- виробник товару - Public Company «ORLEN Lietuva» - Литва.

У графі 34 (країна походження) МД від 10.01.2023 року № 23UA903200000422U3, від 01.03.2023 року № 23UA903200004091U1, від 06.03.2023 № 23UA903200004287U6, від 11.03.2023 року № 23UA903200004594U5, від 14.01.2023 № 23UA903200000734U8, від 17.01.2023 року № 23UA903200009237U9, від 27.01.2023 року № 23UA903200001114U9, від 27.01.2023 року № 23UA903200001630U8, від 11.02.2023 року № 23UA90320002742U1, від 13.02.2023 року № 23UA903200002792U4 зазначено країну походження товару - Литва.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 36 МК України, країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, а також забезпечення обліку цих товарів у статистиці зовнішньої торгівлі. Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. ч. 1, 6 ст. 41 МК України, документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару.

«Orlen Lietuva», є виробником даного дизельного палива, місцезнаходження якого є Литовська Республіка.

У рахунках-фактурах від 06.01.2023 року № AD2487, від 27.02.2023 №AD2561, від 02.03.2023 року №AD2562, від 03.03.2023 року №А02563, від 12.01.2023 року № AD2497, від 14.01.2023 року № AD2509, від 18.01.2023 року №AD2515, від 23.01.2023 року № AD2523, від 09.02.2023 року № AD2543, від 09.02.2023 року № AD2541, зазначено країну походження товару - Литва.

З вказаного вище випливає, що єдиним підтвердженням країни походження цього дизельного палива є два документи: сертифікат якості та інвойс (виданий на основі сертифіката якості).

Відповідно до отриманої від представництва AT «Орлен Летува» в Україні та від Public Company «Orlen Lietuva» інформації, - сертифікати якості від 06.12.2022 року № 161483_48343 85, від 08.02.2023 року № 162886_4938789, від 23.12.2022 року № 221223_5499833, від 07.02.2023 року № 0702023_1678583 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавалися (а.с. 47 том 1, а.с. 23 том 2, а.с. 39 том 3, а.с. 31 том 4)

Крім того, в матеріалах справ про порушення митних правил наявні витяги з переліку (таблиці) відносно сертифікатів якості від 06.12.2022 року № 161483_48343 85, від 08.02.2023 року № 162886_4938789, від 23.12.2022 року № 221223_5499833, від 07.02.2023 року № 0702023_1678583, які подавалися безпосередньо ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» (як імпортером товару) до митного органу (а.с. 48 том 1, а.с. 24 том 2, а.с. 40 том 3, а.с. 32 том 4).

Зазначені витяги навпроти сертифікатів якості від 06.12.2022 року № 161483_48343 85, від 08.02.2023 року № 162886_4938789, від 23.12.2022 року № 221223_5499833, від 07.02.2023 року № 0702023_1678583 мають наступний запис англійською мовою: «Number doesn't exist or a quality certificate not issued by OL», що в перекладі означає: «Номер не існує або сертифікат якості не видавався OL». При цьому, витяги містять запис наступного змісту: «Сертифікат якості з таким номером відсутній в системах OL».

Також, представники Енергетичної митниці у судовому засіданні суду апеляційної інстанції на вимогу надали наявні оригінали відповідей Public Company «Orlen Lietuva», а саме додаток «ORLEN red (002).хіх», який містить великий перелік суб`єктів ЗЕД (їх найменування), які здійснювали переміщення товарів із використанням сертифікатів якості «Orlen Lietuva», продавців (їх найменування) товару, номери сертифікатів якості, інформацію щодо ваги товару, тощо, та з якого вбачається, що сертифікати якості від 06.12.2022 року № 161483_48343 85, від 08.02.2023 року № 162886_4938789, від 23.12.2022 року № 221223_5499833, від 07.02.2023 року № 0702023_1678583 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавалися.

Продавець товару не є виробником товару та за місцезнаходженням перебуває в Естонії, а товар безпосередньо направлявся з Латвії, тобто з країни, яка не є виробником товару та не є країною продавця товару. Так як Public Company «Orlen Lietuva» не підтверджено видачу сертифікату якості, то фактично і країна походження не підтверджена.

Отже, можна констатувати той факт, що директор ТОВ «Торговий дім «Лихачовський» ОСОБА_5 чітко розумів та усвідомлював характер протиправної дії (надання митному органу сертифікатів якості від 06.12.2022 року № 161483_48343 85, від 08.02.2023 року № 162886_4938789, від 23.12.2022 року № 221223_5499833, від 07.02.2023 року № 0702023_1678583), які є єдиними документами, що містять відомості про фізико-хімічні показники та виробника товару, та у результаті підтверджують країну походження), ввів в обіг паливо дизельне невідомого походження та з невідомими фізико-хімічними характеристиками, на підставі документів, одержаних незаконним шляхом, та свідомо припускав настання шкідливих наслідків.

Відтак, вказані дії ОСОБА_4 характеризуються умисною формою вини.

Судом першої інстанції в оскаржуваній постанові зазначено, що в матеріалах справи відсутні підтвердження підроблення ОСОБА_2 сертифікатів якості від 06 грудня 2022 року № 161483_4834385, від 08 лютого 2023 року № 162886_493789, від 23 грудня 2022 року № 221223_5499833, від 07 лютого 2023 року № 0702023_1678583.

Зазначені висновки суду першої інстанції є помилковими, оскільки у протоколах про порушення митних правил зазначено, що ОСОБА_2 здійснені дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товару, документів, одержаних незаконним шляхом, а не шляхом використанні підроблених сертифікатів якості.

За змістом статті 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішній переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

При цьому, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, при вирішенні питання щодо достатності встановлених під час змагального судового розгляду доказів для визнання особи винуватою суди мають керуватися стандартом доказування поза розумним сумнівом, який застосовується при оцінці доказів і полягає у тому, що такі докази можуть випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.

Отже, дослідивши наведені вище докази у їх сукупності, апеляційний суд дійшов висновку про те, що порушення ОСОБА_2 , який є керівником ТОВ «Торговий дім «Лихачовський», митних правил, а саме: вчинення дій, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товару, документів, одержаних незаконним шляхом, що утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 483 МК України.

На підставі викладеного, апеляційний суд дійшов висновку про те, що постанова Подільського районного суду міста Києва від 18 жовтня 2024 року підлягає скасуванню з ухвалення нової постанови, якою визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та накладення на нього адміністративного стягнення, передбаченого санкцією цієї статті.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, апеляційний суд враховує, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Водночас, ч. 3 ст. 3 МК України передбачено, що норми законів України, які пом`якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів. Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної дії в часі не мають.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом, як правопорушення.

На момент вчинення правопорушення (січень-березень 2023 року) санкція частини 1 статті 483 МК України передбачала накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Рішенням Конституційному Суду України №5-р(II)/2023 від 05.07.2023 року абз. 2 ч. 1 ст. 483 МК України (тобто санкція статті) було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

В своєму рішенні КСУ зазначає, що оспорювані приписи ч. 1 ст. 483 МК України встановлюють обов`язкову конфіскацію товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил. У КУпАП та МК України не визначено процесуальних механізмів, які надали б можливість пом`якшити визначену абз. 2 ч. 1 ст. 483 МК України міру адміністративної відповідальності залежно від наявності обставин справи, що пом`якшують відповідальність, або дозволили б її не призначати, внаслідок чого КСУ дійшов висновку про те, що законодавець визначив міру адміністративної відповідальності, яка не є справедливою та такою, що відповідає легітимній меті.

Підсумовуючи викладене, КСУ визнав, що абз. 2 ч. 1 ст. 483 МК України суперечить приписам ч. 1 ст. 8, ч.ч. 1, 4 ст. 41, ч. 2 ст. 61, ч. 1 ст. 64 Конституції України та є неконституційним.

Зазначені вище зміни до ч. 1 ст. 483 МК України, відповідно до п. 1 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо врегулювання окремих питань розпорядження іноземними товарами, транспортними засобами комерційного призначення, що перебувають на митній території України під митним контролем, а також такими, що незаконно ввезені на митну територію України» №3475-IX від 21.11.2023 року, набрали чинності 05.01.2024 року.

З урахуванням того, що на момент розгляду апеляційним судом справи про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченого частиною 1 статті 483 МК України, законодавець привів нормативне регулювання санкції вказаної норми у відповідність із Конституцією України та указаним рішенням Конституційного Суду України, з огляду на обставини вчиненого ОСОБА_2 порушення митних правил, суд апеляційної вважає за необхідне накласти на ОСОБА_2 стягнення у виді штрафу в розмірі 100% вартості товару безпосереднього предмету порушення митних правил за протоколом про порушення митних правил, в якому визначена вартість товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил є більшою, а саме у розмірі 4 429 646 грн, без конфіскації цих товарів.

МК України не містить положень щодо призначення адміністративного стягнення за сукупністю адміністративних правопорушень, тому суд апеляційної інстанції у такому випадку керується статтею 36 КУпАП.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Оскільки ОСОБА_2 вчинено чотири адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, то адміністративне стягнення у вигляді штрафу, який обчислюється у процентному відношенні до вартості товарів, має бути призначене за протоколом, вартість товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил за яким є більшою.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для застосування до ОСОБА_2 адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів, що становить 4 429 646, 65 грн.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, внаслідок чого підлягає до скасування, та з урахуванням даних про особу правопорушника, характеру вчиненого правопорушення ОСОБА_2 , йому слід призначити стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 483 МК України, на рівні 4 429 646, 65 грн, що складає 100% вартості товару - безпосередніх предметів порушення митних правил, без конфіскації цих товарів.

Керуючись ст. 294 КУпАП, ст. 527 МК України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , яка представляє інтереси Енергетичної митниці, задовольнити частково.

Постанову Подільського районного суду м. Києва від 18 жовтня 2024 року скасувати та ухвалити нову постанову.

Визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, застосувавши до нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 4 429 646 (чотири мільйони чотириста двадцять дев`ять тисяч шістсот сорок шість) грн 65 коп. без конфіскації цих товарів.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп..

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складено «28» листопада 2024 року.

Суддя Київського апеляційного суду Л.П. Сушко

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123381336
СудочинствоАдмінправопорушення