ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 22-ц/803/11083/24 Справа № 215/4301/24 Суддя у 1-й інстанції - Лиходєдов А.В. Суддя у 2-й інстанції - Бондар Я. М.
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
29 листопада 2024 року м.Кривий Ріг
Суддя Дніпровського апеляційного суду Бондар Я.М., розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Тернівського районного суду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06 вересня 2024 року, якою визнана неподаною та повернута позовна заява ОСОБА_1 до директора Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Криворізької міської ради Косяк Наталії Володимирівни про «відшкодування моральної шкоди, завданої діяльністю відповідно до рішення від 08.12.2021 р. Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №215/4931/20,
ВСТАНОВИВ
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06вересня 2024рокувизнана неподаною та повернута позовна заява ОСОБА_1 до директора Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Криворізької міської ради Косяк Наталії Володимирівни про «відшкодування моральної шкоди, завданої діяльністю відповідно до рішення від 08.12.2021 р. Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №215/4931/20.
На зазначену вище ухвалу суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду.
До апеляційної скарги заявником додано заяву, в якій він заявляє клопотання про звільнення його від сплати судового збору, яке обґрунтовано тим, що він є членом малозабезпеченої сім`ї з доходом у 2 589 гривень, які є менше рівня прожиткового мінімуму і предмет позову стосується права на працю.
До апеляційної скарги на підтвердження майнового стану надано довідку з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради за №1884 від 05 квітня 2024 про отримання ОСОБА_1 призначеної компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі по догляду за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , де зокрема зазначені компенсаційні виплати позивачу за 2022 та 2023 роки.
Вирішуючи клопотання ОСОБА_1 про звільнення його від сплати судового збору виходжу з наступного.
Статтею 3Закону України «Просудовий збір» за подання до суду апеляційної скарги на судове рішення справляється судовий збір.
Порядок сплати судового збору визначено ст.6вказаного Закону. На підтвердження сплати судового збору надається документ, що підтверджує його сплату.
Підпунктом 9 п.1 ч.2 ст.4 Закону «Про судовий збір» визначені ставки судового збору за подання апеляційної і касаційної скарг юридичною, фізичною-особою підприємцем та фізичною особами на ухвалу суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подана ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку 30 жовтня 2024 року.
Згідно п.п.9 п.1 ч.2 ст.4 Закону «Про судовий збір» за подання фізичною особою апеляційної скарги на ухвалу суду сплачується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Відповідно ст.7 Закону України «Про Державнийбюджет Українина 2024рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2024 року встановлено у розмірі 3 028 гривень.
Таким чином, за подання апеляційної скарги на ухвалу суду скаржник мав сплатити судовий збір в сумі 605,60 гривень (3 028 х 0,2).
У заяві про звільнення від сплати судового збору за подачу апеляційної скарги ОСОБА_1 посилається на те, що прожитковий мінімум для працездатних осіб, всановленого законом станом на 01 січня 2024 становить 3028 грн., що перевищує 5 відсотків розміру його річного доходу за попередній календарний рік, а це становить 1553,40 грн. Окрім того, обґрунтовуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору скаржник посилається на те, що він є членом малозабезпеченої сім`ї з доходом у 2589 грн., які менше рівня прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого становить 3028 грн. та предмет позову стосується захисту трудових прав.
Згідно ч.1 та 3 ст.136ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до положень ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г)члени малозабезпеченоїчи багатодітноїсім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, для вирішення клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати суд має встановити майновий стан сторони.
Згідно відомостей, а саме Довідки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради за №1884 від 05 квітня 2024 про отримання ОСОБА_1 призначеної компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі по догляду за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено, що річний доход позивача за 2023 рік складає 31 068 грн. (щомісячна сума компенсації становить 2589 грн. * 12 місяців = 31 068 грн.)
За подачу апеляційної скарги на ухвалу суду ОСОБА_1 повинен сплатити судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Провівши арифметичні розрахунки суд встановив, що 5% від суми річного доходу скаржника, а це 31 068 грн., складає 1553,40 грн., тобто сума судового збору, яку необхідно сплатити ОСОБА_1 605,60 грн. не перевищує 5% його річного доходу за попередній 2023 календарний рік та від суми отриманого річного доходу сума судового збору складає всього 1,9 %, що повністю спростовує доводи скаржника про його неспроможність сплатити судовий збір.
Окрім того, ОСОБА_1 як на підставу звільнення від сплати судового збору посилається на те, що він є членом малозабезпеченої сім`ї, при цьому, жодного доказу зазначеному суду апеляційної інстанції не надано.
Малозабезпечена сім`я - це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї. Цього статусу набувають лише ті сім`ї, яким призначено державну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого ПКМУ від 24.02.2003 №250.
Окрім того, посилання ОСОБА_1 на те, що його позов стосується права на працю, що є підставою для звільнення від сплати судового збору, не ґрунтується на вимогах закону, оскільки відповідно п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі. Такі позовні вимоги у даній цивільній справі ОСОБА_1 не заявлені.
З огляду на наведене вище, підстави для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на оскаржувану ухвалу суду першої інстанції відсутні.
Безпідставне звільнення від сплати судового збору є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) щодо справедливих судових процедур і рівності учасників судового процесу перед законом.
Європейський суд з прав людини неодноразово вказував, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції щодо зобов`язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах.
Отже, клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Судовий збір сплачується за наступними реквізитами: Отримувач: ГУК у Дн-кiй обл/Шев.р/22030101, номер рахунку UA658999980313191206080004628 , Код ЄДРПОУ 37988155, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: *;101;
Відповідно ч.2 ст.357ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст.356 цього Кодексу, застосовуються положення ст.185 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без руху, з наданням скаржнику строку для усунення недоліків у вигляді сплати судового збору в розмірі 605,60 гривень.
Керуючись ст. 357, 185 ЦПКУкраїни Дніпровський апеляційний суд,
УХВАЛИВ
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06вересня 2024року,якою визнананеподаною таповернута позовназаява ОСОБА_1 до директораКомунального некомерційногопідприємства «Центрпервинної медико-санітарноїдопомоги №1»Криворізької міськоїради КосякНаталії Володимирівнипро «відшкодуванняморальної шкоди,завданої діяльністювідповідно дорішення від08.12.2021р.Дніпропетровського окружногоадміністративного судуу справі№215/4931/20,залишити без руху.
Надати скаржнику строк для виконання вимог ухвали у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Попередити скаржника, що на випадок невиконання даної ухвали в установлений строк, апеляційна скарга буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Я.М.Бондар
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123397052 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Дніпровський апеляційний суд
Бондар Я. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні