ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" листопада 2024 р. справа № 300/6777/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого на підставі ордеру про надання правової допомоги діє адвокат Романко Василь Михайлович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державне підприємство "Державне Київське конструкторське бюро "Луч", про визнання протиправними дій та зобов`язання звільнити з військової служби, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі по тексту також позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого на підставі ордеру про надання правової допомоги діє адвокат Романко Василь Михайлович (надалі по тексту також представник позивача, адвокат Романко В.М.), звернувся в суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі по тексту також відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_6 ), Військової частини НОМЕР_1 (надалі по тексту також відповідач 2, військова частина, ВЧ НОМЕР_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державне підприємство "Державне Київське конструкторське бюро "Луч" (надалі по тексту також третя особа, підприємство, ДП "ДержККБ "ЛУЧ"), в якому просить:
- визнати протиправними і скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову та направлення в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби позивача ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 і наказ за №231 командира Військової частини НОМЕР_1 від 12.08.2024 в частині зарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ;
- зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 зі сприсків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 з 15.11.2023 працює оптиком-механіком третього розряду в ДП "ДержККБ "ЛУЧ", яке спеціалізується на розробленні, виготовленні й модернізації озброєння та військової техніки для Збройних Сил України (надалі по тексту також ЗСУ). Як зазначає ОСОБА_1 , згідно рішення Генерального штабу ЗСУ від 17.03.2023 за №15842 та рішення Головнокомандуючого ЗСУ від 06.10.2023 за №90683/С бронювання всіх працівників ДП "ДержККБ "ЛУЧ" здійснюється без забезпечення обмежень щодо кількості військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню та без застосування обмежень щодо дефіцитних військово-облікових спеціальностей. Позивач стверджує, що як військовозобов`язаний працівник ДП "ДержККБ "ЛУЧ" стояв на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 і був заброньований до 01.08.2024, згідно наказу Міністерства економіки України (надалі по тексту також Мінекономіки) за №2980 від 01.02.2024 та витягу з цього наказу про бронювання військовозобов`язаного ОСОБА_1 .
Позивач звертає увагу, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 за №516 "Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації" (надалі по тексту також Постанова №516), із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2024 за №642, строки дії відстрочок від призову на військову службу, які не закінчилися на день прийняття цієї постанови, продовжуються автоматично на три місяці. У зв`язку з тим, що дані зміни були опубліковані 06.06.2024 в газеті "Урядовий кур`єр", позивач переконаний, що саме з цієї дати діє автопродовження бронювання на три місяці, тобто до 07.09.2024.
ОСОБА_1 зазначає, що відповідно до цієї постанови та внесених до неї змін ДП "ДержККБ "ЛУЧ" здійснило ряд дій по подальшому бронюванню своїх працівників, в тому числі і щодо ОСОБА_1 , але по невідомій для останнього причині, не вручили позивачу належний витяг про бронювання та надання відстрочки від призову на військову службу після 01.08.2024. На переконання позивача, працівники ІНФОРМАЦІЯ_9 , скориставшись зазначеними обставинами, 11.08.2024, забрали ОСОБА_2 з під квартири, заставили пройти медичну комісію та в цей же день відправили у ВЧ НОМЕР_1 , де наказом за №231 від 12.08.2024 ОСОБА_1 зачислили курсантом та зарахували до особового складу військової частини. Наразі позивач перебуває в статусі військовослужбовця-курсанта Військової частини НОМЕР_1 .
Позивач відзначає, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 за №3543-XII (надалі по тексту також Закон №3543-ХІІ) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку. Таким чином, ОСОБА_1 переконаний, що, на час призову на військову службу, на останнього розповсюджувався імунітет від такого призову, позаяк позивач був заброньованим та мав відстрочку від призову.
Окрім цього, ОСОБА_1 зазначає, що у зв`язку із не наданням відповідачами інформації про вихідні дані спірних наказів, рішень та відповідних доказів, останній змушений просити у суду витребувати у сторін відповідні докази, по отриманні яких позивач має намір уточнити позовні вимоги.
Вважаючи протиправними наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову та направлення в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби позивача ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 і наказ за №231 командира Військової частини НОМЕР_1 від 12.08.2024 в частині зарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , позивач звернулася до суду із адміністративним позовом.
Одночасно з поданням цієї позовної заяви, ОСОБА_1 подав клопотання про витребування доказів від 03.09.2024, яке зареєстровано в канцелярії суду 05.09.2024 (а.с.19).
Окрім цього, позивач подав заяву про забезпечення позову від 03.09.2024, реєстрацію якої проведено судом 05.09.2024 (а.с.23-24). Підставою звернення із заявою про забезпечення позову, на переконання позивача, є очевидна протиправність наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, що має наслідком не тільки порушення прав позивача, але й значне утруднення роботи ДП "ДержККБ "Луч", як підприємства стратегічного значення.
За доводами позивача, необхідність збереження існуючого становища заявника до розгляду справи по суті позовних вимог зумовлена як можливим "утрудненням поновлення прав заброньованого працівника", так і подальшою потребою, у разі зміни місця проходження військової служби, у "значних додаткових зусиллях, залучення інших військових частин до розгляду спору, уточнення позовних вимог", а також "може призвести до неможливості розгляду частини позову".
Додатково ОСОБА_1 стверджує, що не забезпечення позову несе загрозу невиконання або утруднення виконання рішення суду, ухваленого за результатами розгляду адміністративної справи за №300/6777/24.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову заявника ОСОБА_1 від 03.09.2024, зареєстрованої в канцелярії суду 05.09.2024, про зобов`язання командира Військової частини НОМЕР_1 не вчиняти дії щодо зміни місця проходження військової служби курсанту ОСОБА_1 до завершення розгляду адміністративної справи №300/6777/24 по суті та набрання рішенням суду у законної сили(а.с.26-29).
Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 10.09.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Романків В.М., до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі по тексту також відповідач 3, ІНФОРМАЦІЯ_6 ), Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ДП "ДержККБ "ЛУЧ", про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання звільнити з військової служби. Розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами. Позивачу відмовлено у задоволенні клопотання від 03.09.2024 про витребування доказів(а.с.32-33).
Відповідач 1 через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи 17.09.2024 подав додаткові пояснення у справі (а.с.36-41). У зазначених поясненнях ІНФОРМАЦІЯ_6 вказав, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів ОСОБА_1 перед призовом на військову службу під час мобілізації перебував на військовому обліку в 2 відділі ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_1 ), а попередньо мав перебувати на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Окрім цього, відповідач 1 зазначив, що документація, яка стосується призову на військову службу під час мобілізації (накази, мобілізаційні розпорядження, поіменні списки, тощо) оформляються та зберігаються в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснив мобілізаційних захід (призов). Як вказує, ІНФОРМАЦІЯ_6 , у відповідності до відомостей Об`єднаного обласного центру мобілізації (надалі по тексту також ООЦМ) ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації 2 відділом ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_1 ). З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомив, що документи про мобілізацію ОСОБА_1 не можуть бути наданими останнім, а виключно ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_1 ).
25.09.2024 представник позивача через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подав клопотання про заміну належного відповідача, в якому просив суд залучити до участі в справі в якості співвідповідачів: ІНФОРМАЦІЯ_10 в особі 2-го відділу; ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ІНФОРМАЦІЯ_11 (а.с.43-50).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.09.2024 клопотання представника позивача задоволено частково, залучено як співвідповідачів у справі №300/6777/24: ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі 2-го відділу м. Галич (надалі по тексту також відповідач 4, ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в особі ІНФОРМАЦІЯ_4 ); ІНФОРМАЦІЯ_5 (надалі по тексту також відповідач 5, ІНФОРМАЦІЯ_12 ); ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.51-52).
ДП "ДержККБ "ЛУЧ" 30.09.2024 через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подало пояснення третьої особи, які зареєстровано в суді 01.10.2024 (а.с.58-91). За доводами третьої особи, ОСОБА_1 з 15.11.2023 працює в ДП "ДержККБ "ЛУЧ" на посаді оптика-механіка 3 розряду. Як зазначає підприємство, наказом Мінекономіки за №2980 від 01.02.2024 "Про бронювання військовозобов`язаних за ТОВ "ВІК"ДЕВІРО", ДП "ДЕРЖККБ "ЛУЧ", ПРАТ "НВО "ПРАКТИКА", ПРАТ "УКРЕНЕРГОРЕМОНТ" заброньовано військовозобов`язаних працівників ДП "ДержККБ "ЛУЧ", в тому числі і позивача. Третя особа вказує, що 08.02.2024 ОСОБА_1 видано витяг з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов`язаного, під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку.
Окрім цього, ДП "ДержККБ "ЛУЧ" стверджує, що листом від 08.02.2024 останнє направлено до ІНФОРМАЦІЯ_13 повідомлення про бронювання військовозобов`язаного за формою згідно з додатком 5 до Порядку бронювання військовозобов`язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час" від 27.01.2023 за №76 (надалі по тексту також Порядок №76). Підприємство наголошує, що відповідно до абзацу 7 пункту 11 Порядку №76 територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки), на підставі рішення про бронювання військовозобов`язаних зараховує у строк не більше ніж п`ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік. За таких обставин, третя особа переконана, що ІНФОРМАЦІЯ_14 протягом п`яти робочих днів з дня отримання рішення про бронювання зобов`язані були зарахувати ОСОБА_1 на спеціальний військовий облік.
Також, підприємство відмічає, що Постановою №516 строки дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, наданих військовозобов`язаним відповідними рішеннями Міністерства економіки згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року за №76 "Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час", які не закінчилися на день прийняття цієї постанови, продовжено автоматично на три місяці. ДП "ДержККБ "ЛУЧ" наголошує, що Постанова №516 не передбачає здійснення органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствам, установами і організаціями додаткових заходів щодо внесення змін до витягів, наказів, повідомлень. За таких обставин, третя особа переконана, що ОСОБА_1 вважається таким, що отримав відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з 08.02.2024 по 01.11.2024. З урахуванням зазначеного, ДП "ДержККБ "ЛУЧ" просить адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
ІНФОРМАЦІЯ_3 12.10.2024 через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи надіслав заяву про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді, яка зареєстрована в суді 14.10.2024 (а.с.94-97).
Відповідач 4 скористався правом на подання відзиву на позовну заяву від 16.10.2024 за №1/3663, який надійшов на адресу суду разом із письмовими доказами 21.10.2024 (а.с.103-122). ІНФОРМАЦІЯ_6 не погоджується з доводами позивача, викладеними у позовній заяві, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідач 4 вказує, що в межах здійснення заходів оповіщення військовозобов`язаних, працівниками ІНФОРМАЦІЯ_9 в особі 2-го відділу 11.08.2024 здійснено перевірку військово-облікових документів громадянина ОСОБА_1 , в ході якої встановлена їх відсутність. Так як позивач був без військово-облікового документа (порушення вимог абзацу 3 підпункту 101 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №1487 від 30.12.2022), для з`ясування обставин перебування останнього на військовому обліку ОСОБА_1 без примусу супроводжено до Івано-Франківського ООЦМ для з`ясування чи є позивач військовозобов`язаним та чи підлягаю мобілізації. Відповідач 4 наголошує, що після прибуття до ООЦМ, оператором системи "Оберіг" з`ясовано, що позивач являється військовозобов`язаним та відповідно до актуальної інформації не перебуває на обліку в жодному ІНФОРМАЦІЯ_14 (не прив`язаний до ІНФОРМАЦІЯ_14 ). Як зазначає ІНФОРМАЦІЯ_6 , в ході спілкування позивач повідомив, що заброньований, проте чинного документа на бронювання ОСОБА_1 не представив, у зв`язку з чим направлений для проходження військово-лікарської комісії (надалі по тексту також ВЛК) для визначення придатності до військової служби.
ІНФОРМАЦІЯ_6 відмічає, що за результатами проходження ВЛК, довідкою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 на базі Комунального некомерційного підприємства "Обласна клінічна лікарня" (надалі по тексту також КНП "Обласна клінічна лікарня") за №101/31/1926 від 11.08.2024 встановлено, що позивач здоровий та придатний до військової служби. У зв`язку із зазначеним, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 за №285 від 12.08.2024 ОСОБА_1 призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період до ВЧ НОМЕР_1 , із подальшим зняттям з військового обліку.
Окрім цього, відповідач 4 зазначає, що відповідно до частини 3 статті 23 Закону №3543-ХІІ органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов`язаних, зобов`язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. ІНФОРМАЦІЯ_6 звертає увагу, що ДП "ДержККБ "ЛУЧ" зареєстровано у місті Київ, а тому питання оформлення відстрочки по бронюванню працівників повинне здійснюватися у відповідному відділі ІНФОРМАЦІЯ_14 .
ІНФОРМАЦІЯ_6 наголошує, що позивач не надав жодного доказу закінчення процедури отримання відстрочки від призову на військову службу по мобілізації у зв`язку із бронюванням, не надав доказів звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування роботодавця позивача для оформлення відстрочки як і не надав документів, необхідних для такого оформлення. Таким чином, відповідач 4 переконаний, що в порушення частини 3 статті 25 Закону №3543-ХІІ процедура оформлення відстрочки від призову на військову службу по мобілізації у зв`язку з бронюванням не завершена, а тому мобілізація позивача була правомірною.
На підставі зазначеного відповідач 4 просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Позивач скористався правом подати відповідь на відзив від 27.10.2024, яка надійшла на адресу суду 31.10.2024 (а.с.125-127). ОСОБА_1 вкотре звернув увагу, що відповідно до Постанови №516 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, надані військовозобов`язаним відповідними рішеннями Мінекономіки продовжуються автоматично на 3 місяці для осіб, які були попередньо заброньовані і для продовження їх бронювання не потрібно подавати жодних додаткових документів. Позивач зазначає, що останній до 01.08.2024 був заброньований і з урахуванням норм Постанови №516, бронювання йому автоматично продовжилось до 01.11.2024. На переконання ОСОБА_1 зазначене було визнано і ІНФОРМАЦІЯ_6 , оскільки останнім 07.09.2024 внесено відповідні записи в систему "Оберіг", що підтверджується "скріншотом" з порталу Дія.
З огляду на зазначене, позивач просить відхилити відзив на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Одночасно із поданням відповіді на відзив, ОСОБА_1 подав заяву про зміну (уточнення) предмету позову від 27.10.2024 (а.с.128-129), в які виклав позовні вимоги в новій редакції та просить суд:
- визнати протиправними і скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_10 від 12.08.2024 за №285 про призов та направлення для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 12.08.2024 за №231 в частині зарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ;
- зобов`язати звільнити від проходження військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Військова частина НОМЕР_1 надіслала на адресу суду клопотання від 20.10.2024 за №10963 про долучення до матеріалів справи документів про зарахування позивача до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 , яке зареєстровано в канцелярії суду 04.11.2024 (а.с.132-133).
Відповідач 4 скористався правом подати заперечення на відповідь на відзив, які надійшли 04.11.2024 через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (а.с.135-149). ІНФОРМАЦІЯ_6 вкотре наголосив, що позивач під час мобілізації не мав біля себе ні військово-облікового документа, ні чинного документа, який підтверджує його бронювання, інформація в системі "Оберіг" не прослідковувалась, а тому відповідач 4 не мав правових підстав не призивати позивача на військову службу по мобілізації. Також, ІНФОРМАЦІЯ_6 зазначив, що як вказує представник позивача відомості про бронювання ОСОБА_1 було внесено 07.09.2024, тобто після мобілізації позивача 11.08.2024, а звільнення із військової служби у зв`язку із бронюванням не передбачено.
05.11.2024 на адресу суду надійшло клопотання представника позивача від 31.10.2024, в якому останній просить суд долучити до матеріалів справи рапорт ОСОБА_1 від 07.10.2024 та розглянути його в сукупності з іншими матеріалами справи (а.с.150-152).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 судом повторно витребувано в ІНФОРМАЦІЯ_15 засвідчені і оформлені у встановленому порядку копії письмових доказів (а.с.154-155).
ІНФОРМАЦІЯ_12 надіслав на адресу суду пояснення від 15.11.2024 за №14875, які зареєстровано в канцелярії суду 18.11.2024 (а.с.159-175). Відповідач 5 вказав, що згідно інформації наявної в ІНФОРМАЦІЯ_13 , до моменту призову до ЗСУ ОСОБА_1 знаходився на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_16 як працівник Державного підприємства виробничого об`єднання "КАРПАТИ" (надалі по тексту також ДП ВО "КАРПАТИ"). Відповідач 5 наголосив, що в останнього відсутні матеріали, які б свідчили про оформлення чи про відмову в оформленні ОСОБА_1 броні, як працівнику ДП "ДержККБ "ЛУЧ".
Окрім цього, ІНФОРМАЦІЯ_12 вказав, що відповідно до книги реєстрації вхідної кореспонденції ІНФОРМАЦІЯ_13 за 2024 рік, починаючи з 21.06.2024 року будь які звернення щодо бронювання ОСОБА_1 з ДП "ДержККБ "ЛУЧ" - не надходили. Також, відповідач 5 повідомив, що оригінал військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 10.10.2017 знаходиться в ІНФОРМАЦІЯ_16 .
Позивач 22.11.2024, через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, подав відповідь на відзив (пояснення) ІНФОРМАЦІЯ_13 , яка зареєстрована в суді 25.11.2024 (а.с.177-197). ОСОБА_1 вказує, що факт бронювання останнього і доведення до відома ІНФОРМАЦІЯ_9 підтверджується листом ДП "ДержККБ "ЛУЧ" за вихідним №23-29/82 СФ від 01.04.2024, згідно якого позивач заброньований (наказ Мінекономіки від 01.02.2024 за №2980) і направляється до ІНФОРМАЦІЯ_9 для уточнення облікових даних та задля подальшого бронювання, за місцем розташування структурного підрозділу ДП "ДержККБ "ЛУЧ". Позивач наголошує, що даний лист було направлено поштою та задля уточнення облікових даних ОСОБА_1 , особисто з`явився до ІНФОРМАЦІЯ_9 де подав оригінал цього листа.
Позивач переконаний, що фактично перебував на обліку в двох ІНФОРМАЦІЯ_14 , за місцем роботи у ІНФОРМАЦІЯ_9 і за місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_16 . За доводами ОСОБА_1 , останні у квітні 2024 року уточнював облікові дані в ІНФОРМАЦІЯ_9 , а 27.06.2024 уточнив облікові дані в ІНФОРМАЦІЯ_16 , де також подав документи про бронювання. При цьому, позивач стверджує, що прибуття ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_13 було зафіксовано черговим в журналі відвідувачів. ОСОБА_1 , вважає, що зазначені обставини в сукупності спростовують відомості зазначені в пояснення відповідача 5 щодо відсутності уточнення даних про зміну місця роботи та подальшого бронювання позивача.
З урахуванням зазначеного, позивач просить визнати додані до пояснень ІНФОРМАЦІЯ_13 матеріали недопустимими доказами та не брати їх до уваги; витребувати з ІНФОРМАЦІЯ_9 дані та матеріали щодо поставки на облік та бронювання ОСОБА_1 ; витребувати з ІНФОРМАЦІЯ_13 належно завірений витяг з журналу реєстрації відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_13 27.06.2024, в період з 10:00 до 12:00 годин.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вивчивши зміст позовної заяви, відзивів на позов, відповіді на відзив, заперечення на відповідь на відзив, додаткових пояснень, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
В матеріалах справи наявні копії двох військових квитків, що належать ОСОБА_1 :
-військовий квиток серії НОМЕР_2 від 10.10.2017 (а.с.71-72, 170-174);
-військовий квиток серії НОМЕР_3 від 11.08.2024 (а.с.11-13).
Згідно відомостей військового квитка серії НОМЕР_2 від 10.10.2017, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , з 09.04.2021 перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_16 , відомості про зняття з військового обліку відсутні (а.с.71-72, 170-174).
За змістом військового квитка серії НОМЕР_3 від 11.08.2024, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , з 10.04.2021 перебував на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_9 , а з 11.08.2024 останнього знято з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с.11-13).
У відповідності до відомостей наказу про прийняття на роботу за №113-к від 10.11.2023 виданого керівником ДП "ДержККБ "ЛУЧ" (а.с.65), ОСОБА_1 з 15.11.2023 зарахований на роботу на посаді оптика механіка 3 розряду в 102 цех монтажно-складальних робіт ( АДРЕСА_2 ).
Наказом Мінекономіки від 01.02.2024 за №2980 "Про бронювання військовозобов`язаних за ТОВ "ВІК "ДРЕВО", ДП "ДЕРЖККБ "ЛУЧ", ПРАТ "НВО "ПРАКТИКА", ПРАТ "УКРЕНЕРГОРЕМОНТ" ОСОБА_1 заброньовано за ДП "ДержККБ "ЛУЧ" на період мобілізації та на воєнний час і надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців (а.с.81).
Згідно пункту 9 Відомості видачі бланків спеціального військового обліку ( АДРЕСА_2 ) ОСОБА_1 08.02.2024 видано витяг із наказу Мінекономіки за №2980 від 01.02.2024 (а.с.9, 83).
Солдату запасу ОСОБА_1 11.08.2024 проведено медичний огляд позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією №2 при ІНФОРМАЦІЯ_9 на базі КНП "Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради", з метою встановлення ступеня придатності до військової служби та встановлено, що останній, на підставі статті "-" графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ "придатний до військової служби", свідченням чого є картка обстеження та медичного огляду від 11.08.2024 та довідка військово-лікарської комісії №101/31/1926 (згідно кутового штампу ІНФОРМАЦІЯ_9 від 11.08.2024 за №2431) (а.с.113-114).
Начальником ІНФОРМАЦІЯ_9 12.08.2024 видано наказ (з основної діяльності) за №285 "Про призов на військову службу під час мобілізації" та поіменний список військовозобов`язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_3 (другий відділ) відправлені у складі команди за №1799, згідно яких ОСОБА_1 1994 року народження, призваний та направлений для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період в складі команди до Військової частини НОМЕР_1 , із подальшим зняттям із військового обліку (а.с.115-116).
Згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 12.08.2024 за №231, відповідно до Указів Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", від 24.02.2022 за №69/2022 "Про загальну мобілізацію", від 23.07.2024 за №469/2024"Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", від 23.07.2024 за №470/2024 "Про продовження строку проведення загальної мобілізації" ОСОБА_1 з 12.08.2024 призначено на посаду курсанта навчального взводу навчальної роти 2 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки, зараховано до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 на всі види забезпечення та вважати таким, що з 12.08.2024 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою (а.с.133).
ОСОБА_1 07.10.2024 звернувся до командира ВЧ НОМЕР_1 із рапортом, в якому зазначив що згідно відомостей системи "Оберіг" останній заброньований до 01.11.2024 за ДП "ДержККБ "ЛУЧ", у зв`язку з чим, просив виключити ОСОБА_1 із списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 та звільнити з військової служби (а.с.151).
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що склалися в даній адміністративній справі, суд зазначає наступне.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України 25.03.1992 за №2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" (надалі по тексту також - Закон №2232-XII).
Статтею 1 Закону №2232-XII визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 1 статті 2 Закону №2232-XII визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
В силу вимог частини 6 статті 2 цього Закону №2232-XII одним з видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Виконання військового обов`язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина 14 статті 2 Закону №2232-XII).
Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 за №389-VІІІ (надалі по тексту також - Закон №389-VІІІ) визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Аналогічне визначення воєнного стану міститься і у статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 за №1932-XII (надалі по тексту також - Закон №1932-XII).
Також статтею 1 Закону №1932-XII передбачено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 "Про введення воєнного стану" у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває по теперішній час.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №69/2022 "Про загальну мобілізацію", у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.
Відповідно до вимог статей 20, 22 Закону №2232-XII на військову службу за призовом під час мобілізації приймаються громадяни віком від 18 років та громадяни, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, тобто до 60 років (для вищого офіцерського складу до 65 років).
Повертаючись до фактичних обставин справи, встановлених вище по тексту судового рішення, ОСОБА_1 12.08.2024 призвано ІНФОРМАЦІЯ_6 на військову службу під час загальної мобілізації та направлено у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_1 (а.с.115-116).
З огляду на зміст позовної заяви та заяви про уточнення позовних вимог, позивач оскаржує наказ ІНФОРМАЦІЯ_9 від 12.08.2024 за №285 про призов та направлення для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 і наказ командира ВЧ НОМЕР_1 від 12.08.2024 за №231 в частині зарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 й просить звільнити від проходження військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Слід звернути увагу на те, що процес від початку мобілізації особи до проходження такою особою військової служби у військовій частині складається з певних етапів, на кожному з яких визначені суб`єкти владних повноважень здійснюють комплекс заходів у межах правовідносин, які виникають між цією особою та визначеними суб`єктами владних повноважень.
Так, правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII, який визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Абзацом 4 статті 1 Закону №3543-XII передбачено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частини 3 статті 3 Закону №3543-XII зміст мобілізаційної підготовки становить, зокрема, військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів; підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов`язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.
Обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені статтею 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Згідно приписів частини 1 статті 22 Закону №3543-XII громадяни зобов`язані, серед іншого, з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (частина 5 статті 22 Закону №3543-XII).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
За приписами пункту 2 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 за №560 (надалі по тексту також Порядок №560) на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов`язані, які придатні до військової служби за станом здоров`я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", для комплектування (доукомплектування) з`єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (надалі по тексту також - Збройні Сили та інші військові формування).
Призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про військовий обов`язок і військову службу" та цим Порядком.
Так, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Із аналізу зазначеної норми слідує, що військовозобов`язані повинні бути не просто заброньованими на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями, а й перебувати на спеціальному військовому обліку.
ОСОБА_1 у позовній заяві стверджує, що останній заброньований за ДП "ДержККБ "ЛУЧ", згідно наказу Міністерства економіки України за №2980 від 01.02.2024 та витягу з цього наказу про бронювання військовозобов`язаного ОСОБА_1 до 01.08.2024, а на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 за №516 "Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації" із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2024 за №642, строки дії відстрочки від призову на військову службу ОСОБА_1 продовжено автоматично на три місяці, до 07.09.2024.
У відповідності до статті 24 Закону №3543-ХІІ бронювання військовозобов`язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.
За змістом частини 2 статті 25 Закону №3543-ХІІ порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов`язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.
Механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов`язаних за списками військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють: в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів; на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, коли це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень); на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань; на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період визначається Порядком бронювання військовозобов`язаних за сприсками військовозобов`язаних під час дії воєнного стану затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 за №76.
Оскільки, ОСОБА_1 заброньовано згідно наказу Міністерства економіки України за №2980 від 01.02.2024 (а.с.81), суд вважає за необхідне керуватися нормами Порядку №76 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2024 за №47, що була чинною на момент видачі зазначеного наказу.
Згідно пункту 2 Порядку №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2024 за №46) бронювання військовозобов`язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (надалі по тексту також - список), погодженими Генеральним штабом Збройних Сил (військовозобов`язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки).
Заброньованим військовозобов`язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (надалі по тексту також - відстрочка).
У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати:
- строку проведення мобілізації - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Порядку;
-місяців - для військовозобов`язаних, зазначених в абзацах третьому - п`ятому пункту 1 цього Порядку.
За приписами пункту 3 Порядку №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2024 за №46) керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій відповідають за включення військовозобов`язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов`язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.
У разі потреби звіряння відповідності військово-облікових даних військовозобов`язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам здійснюється в установленому законодавством порядку.
Органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями під час формування списків можуть враховуватися критерії бронювання військовозобов`язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час згідно з додатком 6 до Порядку бронювання військовозобов`язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2015 року №45, - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 року №12, а також переліки посад і професій військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затверджені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 березня 2015 року №493.
Пунктом 6 Порядку №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2024 за №46) встановлено, що підприємства, установи і організації, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), подають список до органу державної влади, іншого державного органу, який встановив (довів) мобілізаційне завдання (замовлення).
Список подається за формою згідно з додатком 1 в паперовій та/або електронній формі разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов`язаних за формою згідно з додатком 2.
В обґрунтуванні зазначається:
дата прийняття і номер акта Кабінету Міністрів України, рішення центрального або місцевого органу виконавчої влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування про встановлення (доведення) мобілізаційного завдання (замовлення) підприємству, установі і організації, дата і номер укладеного договору (контракту) на виконання підприємством, установою і організацією мобілізаційного завдання (замовлення);
інформація про відповідність облікових даних військовозобов`язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.
Військовозобов`язані керівники зазначених підприємств, установ і організацій та їх заступники, а також працівники підприємств, установ і організацій паливно-енергетичного комплексу, перелік яких затверджується Міненерго, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
Кількість військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити 50 відсотків кількості військовозобов`язаних підприємства, установи і організації на дату подання списку. У разі наявності обґрунтованої потреби кількість військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню, може перевищувати 50 відсотків кількості військовозобов`язаних підприємства, установи і організації на дату подання списку.
До підприємств, установ і організацій паливно-енергетичного комплексу, перелік яких затверджується Міненерго, не застосовується обмеження щодо кількості військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню, зазначені в абзаці сьомому цього пункту.
Орган державної влади, інший державний орган, який встановив (довів) мобілізаційне завдання (замовлення), проводить перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, а також дотримання вимог щодо кількості військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню, та у строк не більше ніж п`ять робочих днів з дня отримання списку подає його на погодження Генеральному штабу Збройних Сил (СБУ, Службі зовнішньої розвідки).
Відповідно до пункту 9 Порядку №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2024 за №46) з метою погодження списки, подані відповідно до пунктів 4-8 цього Порядку, розглядаються щодо повноти заповнення та наявності обґрунтувань Генеральним штабом Збройних Сил (СБУ, Службою зовнішньої розвідки) у строк не більше ніж 10 робочих днів з дня їх отримання.
Генеральний штаб Збройних Сил (СБУ, Служба зовнішньої розвідки) подає погоджені відповідно до абзацу першого цього пункту списки до Мінекономіки.
Пунктом 10 Порядку №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2024 за №46) встановлено, що за результатами перевірки списків, поданих відповідно до пункту 9 цього Порядку, щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Генеральним штабом Збройних Сил (СБУ, Службою зовнішньої розвідки) Мінекономіки приймає у строк не більше ніж п`ять робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов`язаних.
Зазначення в рішенні Мінекономіки про бронювання військовозобов`язаного неправильної інформації про його прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), рік народження, військово-облікову спеціальність (профіль), найменування (повне та скорочене) та місцезнаходження органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, код згідно з ЄДРПОУ (за наявності) може бути підставою для відмови у зарахуванні такого військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік.
За змістом пункту 11 Порядку №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2024 за №46) з метою оформлення військовозобов`язаним відстрочок Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов`язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Генеральному штабу Збройних Сил (СБУ, Службі зовнішньої розвідки).
Генеральний штаб Збройних Сил (СБУ, Служба зовнішньої розвідки) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки).
Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа і організація видає військовозобов`язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.
Витяг, завірений підписом керівника та печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов`язаному відстрочки.
Витяг видається військовозобов`язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації у п`ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов`язаному надсилають до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки), повідомлення про бронювання військовозобов`язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки), на підставі рішення про бронювання військовозобов`язаних зараховує у строк не більше ніж п`ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік.
У відповідності до пункту 12 Порядку №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2024 за №46) надана відстрочка підлягає анулюванню у разі:
1) закінчення строку її дії;
2) завершення підприємством, установою, організацією виконання мобілізаційного завдання (замовлення) або його скасування;
3) завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
4) позбавлення підприємства, установи і організації статусу критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення таких підприємств, установ і організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
5) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації;
6) звільнення військовозобов`язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації.
У випадках, зазначених у підпунктах 2-6 цього пункту, анулювання відстрочки здійснюється за рішенням Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації. Відповідно до зазначеного рішення органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації у п`ятиденний строк з дня його прийняття вилучають у військовозобов`язаного витяг, виданий відповідно до пункту 11 цього Порядку, та надсилають його до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки), з відміткою у відомості видачі бланків спеціального військового обліку (додаток 4).
Повертаючись до фактичних обставин справи, суд зазначає, що справді, в матеріалах справи наявна копія наказу Мінекономіки від 01.02.2024 за №2980 "Про бронювання військовозобов`язаних за ТОВ "ВІК "ДРЕВО", ДП "ДЕРЖККБ "ЛУЧ", ПРАТ "НВО "ПРАКТИКА", ПРАТ "УКРЕНЕРГОРЕМОНТ", згідно якого ОСОБА_1 заброньовано за ДП "ДержККБ "ЛУЧ" на період мобілізації та на воєнний час і надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців (а.с.81).
Згідно пункту 9 Відомості видачі бланків спеціального військового обліку (м. Івано-Франківськ) ОСОБА_1 08.02.2024 видано витяг із наказу Мінекономіки за №2980 від 01.02.2024 (а.с.9, 83)
Постановою Кабінету Міністрів України "Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації" від 07.05.2024 за №516, із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2024 за №642 встановлено, що строки дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, наданих військовозобов`язаним відповідними рішеннями Міністерства економіки згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року за №76 "Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940), які не закінчилися на день прийняття цієї постанови, продовжуються автоматично на три місяці.
Суд зазначає, що коментована постанова Уряду України не передбачає здійснення органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствам, установами і організаціями додаткових заходів щодо продовження строку відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації.
В матеріалах справи відсутні докази анулювання відстрочки наданої ОСОБА_1 на підставі наказу Мінекономіки від 01.02.2024 за №2980, з підстав передбачених Порядком №76.
З урахуванням зазначеного, суд погоджується із доводами ДП "ДержККБ "ЛУЧ", про те, що відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, надана позивачу згідно наказу Мінекономіки від 01.02.2024 за №2980 стром на шість місяців до 01.08.2024, автоматично продовжилась строком на три місяці до 01.11.2024.
А відтак, станом на момент призову на військову службу під час мобілізації (12.08.2024) ОСОБА_1 , був заброньованим за ДП "ДержККБ "ЛУЧ" згідно наказу Мінекономіки від 01.02.2024 за №2980.
Однак, суд вкотре на правове регулювання, визначене пунктом 1 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, за приписами якого не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
За змістом пункту 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 за №1487 (надалі по тексту також Порядок №1487) військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами;
подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Абзацом 1 пункту 16 Порядку №1487 передбачено військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Відповідно до пункту 17 Порядку №1487 військовий облік військовозобов`язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний та спеціальний.
На загальному військовому обліку перебувають військовозобов`язані та резервісти, які не заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
Військовозобов`язані, які згідно із Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час, перебувають на спеціальному військовому обліку.
Згідно абзаців 6 та 7 пункту 11 Порядку №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2024 за №46) органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації у п`ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов`язаному надсилають до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки), повідомлення про бронювання військовозобов`язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки), на підставі рішення про бронювання військовозобов`язаних зараховує у строк не більше ніж п`ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік.
Із матеріалів справи встановлено наступні фактичні обставини, в контексті яких суд зазначає таке.
Так, ДП "ДержККБ "ЛУЧ" разом із поясненнями долучило до копію листа ДП "ДержККБ "ЛУЧ" від 08.02.2024 за №23-13/24-503 адресованого ІНФОРМАЦІЯ_16 щодо направлення повідомлення про бронювання військовозобов`язаного працівника ДП "ДержККБ "ЛУЧ" ОСОБА_1 (а.с.84) та копію повідомлення про бронювання військовозобов`язаного ОСОБА_1 (зворотній бік а.с.9, 84).
В свою чергу, ОСОБА_1 долучив до позовної заяви копію листа ДП "ДержККБ "ЛУЧ" від 21.06.2024 за №23-29/82 СФ адресованого ІНФОРМАЦІЯ_16 , згідно якого військовозобов`язаний працівник ДП "ДержККБ "ЛУЧ" ОСОБА_1 , який заброньований відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 за №76 (наказ Мінекономіки від 01.02.2024 за №2980) направляється до ІНФОРМАЦІЯ_13 для уточнення облікових даних, задля подальшого бронювання (а.с.10).
Окрім цього, ОСОБА_1 долучив до відповіді на відзив копію листа ДП "ДержККБ "ЛУЧ" від 01.04.2024 за №23-29/82 СФ, адресованого ІНФОРМАЦІЯ_9 , згідно якого військовозобов`язаний працівник ДП "ДержККБ "ЛУЧ" ОСОБА_1 , який заброньований відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 за №76 (наказ Мінекономіки від 01.02.2024 за №2980) направляється до ІНФОРМАЦІЯ_9 для уточнення облікових даних, задля подальшого бронювання (а.с.191).
Варто відмітити, що зазначені листи ДП "ДержККБ "ЛУЧ" адресовані ІНФОРМАЦІЯ_9 від 01.04.2024 і ІНФОРМАЦІЯ_16 від 21.06.2024 мають ідентичний номер - №23-29/82 СФ.
А ні позивач, а ні ДП "ДержККБ "ЛУЧ" не надали суду доказів, які б свідчили сам факт надсилання та спосіб надсилання таких листів до ІНФОРМАЦІЯ_13 та отримання їх ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Однак, суд звертає увагу, що абзацом 6 пункту 11 Порядку №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2024 за №46) не встановлено, в який саме спосіб підприємство зобов`язане надіслати повідомлення про бронювання військовозобов`язаного до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Так, ІНФОРМАЦІЯ_12 , у поясненнях від 15.11.2024 за №14875, стверджує, що:
-" ОСОБА_1 знаходився на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_16 до моменту призову до ЗСУ як працівник ДП ВО "КАРПАТИ";
- "відповідно до книги реєстрації вхідної кореспонденції ІНФОРМАЦІЯ_13 за 2024 року, починаючи за 21.06.2024 (дата написання листа) будь які звернення щодо бронювання ОСОБА_1 з ДП "Державне Київське конструкторське бюро "ЛУЧ" - надходили";
- "у ІНФОРМАЦІЯ_13 відсутні матеріали про оформлення чи про відмову в оформленні ОСОБА_1 броні, як працівнику ДП "Державного Київського конструкторського бюро "ЛУЧ" (а.с.161).
Проте, суд вважає за необхідне наголосити на тому, що жоден із відповідачів та відповідач 5 зокрема, не надав суду докази, які б спростовували доводи третьої особи про надсилання ДП "ДержККБ "ЛУЧ" до ІНФОРМАЦІЯ_13 листа від 08.02.2024 за №23-13/24-503 та повідомлення про бронювання позивача, в тому числі надсилання таких документів засобами поштового зв`язку простим листом.
Відповідачі не вказали на будь-яку норму матеріального права, яка б визначала певний чи особливий спосіб і порядок надсилання повідомлення щодо належного виконання приписів абзацу 6 та 7 пункту 11 Порядку №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2024 за №46).
Відповідач 5 не пояснив, чому третя особа не вправі була надсилати повідомлення про бронювання позивача, в той спосіб, який обраний ДП "ДержККБ "ЛУЧ".
У досліджуваному випадку слід керуватися частиною 2 статті 77 КАС України, якою визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач 5 не довів до відома суду про існування обставини не надходження і не реєстрація ІНФОРМАЦІЯ_12 листа ДП "ДержККБ "ЛУЧ" від 08.02.2024 за №23-13/24-503, яку суд міг би встановити на підставі доказу, перелік яких визначений частиною 2 статті 77 КАС України (письмові, речові і електронні доказами; висновки експертів; показання свідків).
Не достатньо в письмових поясненнях посилатися про ту чи іншу обставину, описуючи її як таку, що мала місце, - такі пояснення повинні бути засвічені належними і допустимими доказами, серед яких, саме пояснення представника сторони таким не є.
В контексті наведеного суд також зазначає, що відповідно до пункту 1 Положення "Про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 за №154 (надалі по тексту також Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до абзацу 9 пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов`язаних.
Також за приписами пункту 15 Положення №154 керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов`язаний, серед іншого, організовувати проведення перевірок готовності підприємств до оповіщення та забезпечення явки громадян, що підлягають призову на військову службу під час мобілізації та у воєнний час, на пункти збору або у військові частини, перевірок стану бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час і виконання військово-транспортного обов`язку.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що обов`язок щодо перевірки наявності відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу та підстав для її надання також покладено й на районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а тому відповідач 4 мав перевірити наявність чи відсутність у позивача права на відстрочку від призову за мобілізацією.
Окрім цього, пунктом 12 Порядку №76 прямо передбачено, що Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) у триденний строк доводить рішення про бронювання військовозобов`язаних до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідного підрозділу розвідувального органу Міноборони).
Відтак суд вважає, що позивач не може нести відповідальність за належність доведення до відповідачів інформації про відстрочку від призову у зв`язку із бронюванням.
Більше того, згідно знімку екрану "screenshot", який позивач ідентифікує як "screenshot" інтерфейса ("interface") системи "Оберіг", який містить відомості - "документ оновлено о 20:55/07.09.2024" (а.с.48) про те, що ОСОБА_1 заброньований до 01.11.2024.
З урахуванням вказаних обставин, відповідачі не надали суду належні і допустимі докази, які б засвідчили, що відповідним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки 11 і 12 серпня 2024 року було проведено належну перевірку перебування ОСОБА_1 в статусі заброньованої особи і відповідних підстав зарахування чи не зарахування позивача на спеціальний військовий облік.
Матеріали справи не містять документів які б засвідчували наявність будь-яких порушень при бронюванні ОСОБА_1 станом на 11-12 серпня 2024 року.
Суд вкотре зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку що наказ ІНФОРМАЦІЯ_10 від 12.08.2024 за №285 про призов та направлення для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Слід критично оцінити посилання відповідача 4 на приписи частини 3 статті 25 Закону №3543-ХІІ в редакції Закону України від 11.04.2024 за №3633-ІХ, оскільки наказ Мінекономіки від за №2980 "Про бронювання військовозобов`язаних за ТОВ "ВІК "ДРЕВО", ДП "ДЕРЖККБ "ЛУЧ", ПРАТ "НВО "ПРАКТИКА", ПРАТ "УКРЕНЕРГОРЕМОНТ", згідно якого ОСОБА_1 заброньовано за ДП "ДержККБ "ЛУЧ" на період мобілізації та на воєнний час і надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців виданий 01.02.2024. Відтак, станом на 01.02.2024, у ДП "ДержККБ "ЛУЧ" не було обов`язку оформляти відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого воно розміщуються.
Вирішуючи позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 12.08.2024 за №231 в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 і зобов`язання відповідача 2 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , суд виходить із наступних мотивів.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 за №2232-XII (надалі по тексту також - Закон №2232-XII).
Статтею 1 Закону №2232-XII визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
За змістом частини 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (надалі по тексту також - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно з частинами 5, 7 статті 1 Закону №2232-XII від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (надалі по тексту також - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Відповідно до частини 9 статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії:
- допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
- призовники - особи, які взяті на військовий облік;
- військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
- військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
- резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (частина 1 статті 2 Закону №2232-XII).
Згідно із частиною 6 статті 2 цього Закону №2232-XII, одним з видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Виконання військового обов`язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина 14 статті 2 Закону №2232-XII).
Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 за №1153/2008 (надалі по тексту також - Положення №1153/2008) визначається порядок проходження громадянами України (надалі по тексту також - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов`язані з виконанням громадянами військового обов`язку в запасі.
Громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (надалі по тексту також - військова служба) в добровільному порядку або за призовом (пункт 2 Положення №1153/2008).
За змістом пункту 5 Положення №1153/2008 громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України (надалі по тексту також - військовослужбовці). Статус військовослужбовця підтверджується документом, що посвідчує особу. Форма та порядок його видачі встановлюються Міністерством оборони України.
Наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 за №280, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14.11.2022 за №1407/38743, затверджено Інструкцію з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, яка визначає організацію і порядок обліку військовослужбовців та працівників в органах військового управління, з`єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України (надалі по тексту також - Інструкція 280).
Відповідно до пунктів 1, 3 Розділу XII Інструкції №280 облік особового складу в особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців щодо прихованої мобілізації або з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, ведеться у порядку, установленому на мирний час, та з урахуванням особливостей, викладених у цьому розділі.
Військовослужбовці військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період зараховуються в день прибуття до списків особового складу військової частини в порядку, установленому пунктами 13 і 14 розділу II цієї Інструкції.
Первинне призначення на посади військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також призначення (переміщення) військовослужбовців, які перебувають на військовій службі, відповідно до їх мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом, здійснюються наказом командира військової частини по стройовій частині до закінчення заходів від мобілізування незалежно від номенклатури посад для призначення.
Пунктом 14 Розділу ІІ Інструкції №280 встановлено, що зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу (або прийому на роботу працівників) здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття (прийому на роботу) до військової частини.
Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини є, зокрема, для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.
За змістом пунктів 1, 2, 8 Розділу V вказаної Інструкції військовослужбовці, які переміщуються по службі з одних військових частин до інших, під час прямування до них рахуються як поповнення. Відправлення поповнення здійснюється як у складі команд, так і поодинці. Під час відправки поповнення з одних військових частин до інших у складі команди на всіх відправлених обов`язково мають бути такі документи, зокрема, іменний список або припис (в якому вказується, коли, кому та за яким вихідним номером вислано їх особові справи) на відправлених - у старшого команди. Прийом поповнення проводиться поіменно, за іменним списком на поповнення, отриманим від старшого команди. Приймати поповнення без поіменної перевірки заборонено.
Слід зазначити, що організація обліку та призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період покладена на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Водночас, зарахування до списків особового складу військової частини та виключення з нього здійснюється наказами по стройовій частині відповідної військової частини. Відповідне зарахування здійснюється не на власний розсуд, а на підставі іменних списків команд, які надходять від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а в разі переміщення військовослужбовця до нового місця служби на підставі іменних списків або припису, виданих військовою частиною звідки вибув військовослужбовець.
Відповідно до пункту 6 Положення №1153/2008 початок і закінчення проходження військової служби, строки військової служби, а також граничний вік перебування на ній визначено Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Згідно пункту 4 частини 1 статті 24 Закону №2232-ХІІ початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Тобто для громадян України, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період їх правовий статус військовозобов`язаного змінюється на правовий статус військовослужбовця з дня відправлення громадянина у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, тобто з дня, який встановлений у наказі про їх призов на військову службу.
Визнання протиправним та скасування наказу про призов громадянина України на військову службу під час мобілізації має своїми правовими наслідками:
-зміну правового статусу з військовослужбовця на військовозобов`язаного;
-протиправність решти актів індивідуальної дії (наказів), що пов`язані з проходженням ним військової служби, оскільки вони є похідними від відповідного наказ про призов.
Зазначений підхід передбачає автоматичну оцінку наступних рішень суб`єктів по всьому ланцюгу правовідносин безпосередньо пов`язаних між собою, як похідних від первинного рішення, з якого всі наступні слідують, незважаючи навіть на правомірну поведінку учасників відносин, залучених на реалізацію такого протиправного рішення.
Юридичні наслідки порушень прав особи, допущені внаслідок протиправності рішення чи дій суб`єкта владних повноважень, породжує необхідність виправлення таких помилок як необхідний захід, який поверне сторін в правовий стан, що мав місце до моменту порушення.
Так, начальником ІНФОРМАЦІЯ_9 12.08.2024 видано наказ (з основної діяльності) за №285 "Про призов на військову службу під час мобілізації" та поіменний список військовозобов`язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_3 (другий відділ) відправлені у складі команди за №1799, згідно яких ОСОБА_1 1994 року народження, призваний та направлений для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період в складі команди до Військової частини НОМЕР_1 , із подальшим зняттям із військового обліку (а.с.115-116).
Суд вище по тексту судового рішення дійшов висновку про протиправність наказу ІНФОРМАЦІЯ_9 12.08.2024 за №285 "Про призов на військову службу під час мобілізації", згідно якого ОСОБА_1 1994 року народження, призваний та направлений для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період в складі команди до Військової частини НОМЕР_1 .
Таким чином, наказ Військової частини НОМЕР_1 від 12.08.2024 за №231 в частині призначення позивача на посаду та зарахування до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 також є протиправним і підлягає скасуванню, незважаючи на те, що командир вказаної частини безпосередньо і фактично не вчиняв протиправної поведінки при прийнятті такого наказу.
За змістом частини 3 статті 24 Закону №2232-XII закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Незважаючи на розгляд судом адміністративних справ не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, в межах позовних вимог, суд, керуючись частиною 2 статті 9, пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України, вважає за необхідне обрати інший спосіб захисту права порушеного позивача, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є спонукання (зобов`язання) Війкової частини НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
Є очевидним, що положення Закону №2232-XII не містять правого регулювання відносин, які мають місце у даній справі, в тому числі в питанні врегулювання статусу військовослужбовця після скасування наказу ІНФОРМАЦІЯ_14 про призов на військову службу під час мобілізації, втім суд зважає на положення частини 4 статті 6 КАС України, відповідно до яких забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів пункт 10 частини 2 статті 245 КАС України).
Щодо вимоги про зобов`язання Військової частини НОМЕР_1 звільнити від проходження військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 7 Положення №1153/2008 військова служба закінчується в разі звільнення військовослужбовця з військової служби в запас або у відставку, загибелі (смерті), визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим.
Підстави звільнення з військової служби за призовом під час мобілізації під час дії воєнного стану визначені пунктом 2 частини 4 статті 26 Закону № 2232-XII.
Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 26 Закону № 2232-XII військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:
а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
б) за станом здоров`я:
на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
в) у зв`язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі;
г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
д) у зв`язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
е) у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);
з) у зв`язку із призначенням (обранням) на посаду або перебуванням на посаді судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.
Пунктом 233 Положення №1153/2008 передбачено, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Відповідно до пункту 2.1.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 31.01.2024 за №40 (надалі по тексту також - Інструкція №40), рапорт (заява) це письмове звернення військовослужбовця (працівника) до вищої посадової особи з проханням (надання відпустки, матеріальної допомоги, поліпшення житлових умов, переведення, звільнення тощо) чи пояснення особистого характеру.
Кожен військовослужбовець має право, щоб його звернення було розглянуто в межах розумних термінів, а відтак має бути належний доказ отриманням військовою частиною такого рапорту/заяви військовослужбовця чи його представника (в порядку звернення громадян), який може бути направлений рекомендованим листом із повідомленням про вручення та описом вкладення на адресу військової частини.
За змістом абзацу 4 пункту 241 Положення №1153/2008 накази про звільнення військовослужбовців з військової служби оголошуються командирами (начальниками) військових частин.
Суд звертає увагу, що подання рапорту "по команді" означає направлення його в порядку підпорядкування безпосередньому командиру, який після розгляду та задоволення передає далі своєму безпосередньому командиру з відміткою про власне клопотання з відповідного питання, і так далі до прямого керівника, командира військової частини або іншої посадової особи, що наділена правом вирішувати питання по суті, зокрема, питання звільнення військовослужбовця зі служби чи скасування рішень попередніх командирів.
В матеріалах адміністративної справи міститься рапорт ОСОБА_1 від 07.10.2024 (а.с.151), згідно якого позивач просить виключити останнього із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та звільнити з військової служби, оскільки у відповідності до відомостей системи "Оберіг" ОСОБА_1 заброньований до 01.11.2024 за ДП "ДержККБ "ЛУЧ".
Втім, приписи частини 4 статті 26 Закону №2232-ХІ не передбачено такої підстави звільнення із військової служби.
Слід вкотре зазначити, що після набуття позивачем статусу військовослужбовця Збройних Сил України правовідносини щодо проходження військової можуть бути припинені лише шляхом звільнення з військової служби, підстави та порядок якого визначені Законом №2232-XII та Положенням №1153/2008.
Окремо необхідно звернути увагу на те, що за наявності підстав, визначених Законом №2232-XII, ОСОБА_1 має право звернутись із рапортом до командування військової частини в котрій проходить військову службу про звільнення з військової служби.
Враховуючи вище наведене, підстави для задоволення вимоги про зобов`язання Військової частини НОМЕР_1 звільнити від проходження військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , відсутні.
Відповідно до частини 2статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2статті 77 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні .
Відтак, з урахуванням зазначеного вище по тексту судового рішення, суд, на підставі наданих доказів та системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.
Розподіляючи між сторонами судові витрати суд відзначає, що відповідно до частини 1статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання до суду адміністративного позову сплачено судовий збір в розмірі 2 422,40 гривень, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи квитанція до платіжної інструкції на переказ готівки від 03.09.2024 за №ПН3167498(а.с.6).
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).
Враховуючи те, що спірні правовідносини виникли з вини ІНФОРМАЦІЯ_10 , який протиправно прийняв наказ від 12.08.2024 за №285 про призов та направлення до Військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби ОСОБА_1 , то саме з відповідача 4 підлягають стягненню за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1 211,20 гривень, що пропорційно становить 50 відсотків задоволених позовних вимог від загального розміру сплаченого судового збору.
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_10 від 12.08.2024 за №285 про призов та направлення для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 .
Визнати протиправним і скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 12.08.2024 за №231 в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .
Зобов`язати Війкову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_3 (ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_4 ) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) сплачений судовий збір в розмірі 1 211,20 гривень (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ), адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ;
відповідач 1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код юридичної особи, код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), АДРЕСА_3 ;
відповідач 2 Військова частина НОМЕР_1 (ідентифікаційний код юридичної особи, код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), АДРЕСА_4 ;
відповідач 3 ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код юридичної особи, код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), АДРЕСА_5 ;
відповідач 4 ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі 2-го відділу м. Галич (ідентифікаційний код юридичної особи, код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), АДРЕСА_6 ( АДРЕСА_7 );
відповідач 5 ІНФОРМАЦІЯ_5 (ідентифікаційний код юридичної особи, код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), АДРЕСА_8 ;
третя особа Держане підприємство Державне Київське конструкторське бюро "ЛУЧ" (ідентифікаційний код юридичної особи, код ЄДРПОУ 14308776), вул. Юрія Ілленка (Мельникова), буд. 2, м. Київ, 04050.
Суддя Чуприна О.В.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123405386 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Чуприна О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні