Постанова
від 19.11.2024 по справі 620/1741/24
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 620/1741/24 Суддя (судді) першої інстанції: Бородавкіна С.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2024 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Беспалова О. О. суддів: Парінова А.Б., Ключковича В.Ю. за участю секретаря: Рожок В. В.

представника позивача Дайнеко І. А. , представника відповідача Остапенко С. В., представників третьої особи Сидоренко В. І., Качан М. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року (місце ухвалення: місто Чернігів, час ухвалення: не зазначений, дата складання повного тексту: 06.06.2024) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Ріпкинської селищної ради Чернігівської області Чернігівського району, третя особа: Комунальне підприємство "Водпостач" Ріпкинської селищної ради про визнання протиправним та нечинним рішення, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Ріпкинської селищної ради Чернігівської області Чернігівського району, третя особа: Комунальне підприємство "Водпостач" Ріпкинської селищної ради, у якому просив суд визнати протиправним та нечинним рішення Виконавчого комітету Ріпкинської селищної ради Чернігівської області Чернігівського району від 28.12.2023 №506 «Про встановлення тарифів на комунальні послуги, які надаються КП «Водпостач» Ріпкинської селищної ради».

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року позов залишено без задоволення.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції, з огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Свої доводи апелянт обґрунтовує тим, що відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції не надав належної оцінки фактичним обставинам справи та доказам наданим як до перевірки так і до суду.

До Шостого апеляційного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу. Відповідачем щодо задоволення вимог апелянта заперечено. Зазначено, що рішення суду першої інстанції постановлено з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Також, до суду надійшли письмові заперечення від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю - доповідача, пояснення осіб, що з`явились, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила таке.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 є мешканцем Ріпкинської територіальної громади, що підтверджується матеріалами справи.

З метою приведення тарифів на централізоване водопостачання та центральне водовідведення до рівня економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання), 28.12.2023 відповідачем прийнято рішення №506 «Про встановлення тарифів на комунальні послуги, які надаються КП «Водпостач» Ріпкинської селищної ради», яким на території Ріпкинської селищної ради встановлено нові тарифи на відповідні комунальні послуги.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки визначає Закон України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон №2189-VIII).

Згідно із пунктом 2 частини третьої статті 4 Закону №2189-VIII до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до підпункту 2 пункту «а» статті 28 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Відповідно до статті 5 Закону №2189-VIII до житлово-комунальних послуг належать житлова послуга та комунальні послуги, в тому числі з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення.

Особливості доступу споживачів до інформації про встановлення цін/тарифів, заходи з енергозбереження, формування та виконання інвестиційних програм у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення визначає Закон України від 10.12.2015 №887-VIII «Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення» (далі - Закон №887-VIII).

Відповідно до пункту 6 статті 1 Закону №887-VIII споживачам у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення гарантується безперешкодний та безоплатний доступ до інформації, у тому числі шляхом розміщення розпорядниками (володільцями) у відкритому доступі в мережі Інтернет, про прогнози зміни цін/тарифів та обґрунтування необхідності таких змін відповідно до заяви суб`єкта господарювання, що надається для встановлення тарифів на товари, послуги.

Відповідно до частини третьої статті 1 Закону №887-VIII інформація, зазначена у пунктах 2, 5 - 7 частини першої цієї статті, стосується цін/тарифів на послуги централізованого питного водопостачання та водовідведення.

Згідно із частиною третьою статті 4 Закону України №887-VIII державні органи та органи місцевого самоврядування, до повноважень яких віднесено встановлення цін/тарифів на товари, послуги суб`єктів природних монополій у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення, визначають порядок оприлюднення інформації, зазначеної у пункті 2 частини першої статті 1 цього Закону, та проведення відкритих слухань щодо цієї інформації за місцем надання споживачам послуг суб`єктами природних монополій та суміжних ринків.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року №239 затверджено Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення (далі - Порядок №239), розділом V якого передбачено, що зміна тарифів на теплову енергії, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги здійснюється шляхом перегляду тарифу і його структури або шляхом коригування тарифів.

Зміна тарифів ініціюється суб`єктом господарювання шляхом подання до органу місцевого самоврядування відповідної заяви про встановлення тарифів та доданих до неї документів, а саме:

всього комплекту документів, зазначених у розділі II цього Порядку - у разі повного перегляду тарифів;

документів, які підтверджують зміну вартості окремих складових тарифів - у разі коригування тарифів.

Підставою для звернення суб`єкта господарювання щодо зміни тарифів можуть бути обставини, що впливають або можуть вплинути на результати його діяльності, а саме:

1) зміна обсягів виробництва і споживання теплової енергії, надання комунальних послуг, урахованих під час встановлення чинних тарифів;

2) зростання/зниження вартості складових тарифів та зміна структури цих тарифів;

3) зміна в установленому порядку інвестиційної програми суб`єкта господарювання, якщо це призводить до зміни рівня тарифів;

4) зміна протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов`язаних із виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, наданням комунальних послуг, із причин, які не залежать від суб`єкта господарювання (збільшення або зменшення мінімальної заробітної плати, податків, зборів, обов`язкових платежів, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні ресурси та інші матеріальні ресурси, а також інших складових, щодо зміни вартості яких прийнято рішення уповноваженим державним органом).

Перелік обставин, за яких суб`єкт господарювання може звернутись за зміною встановленого тарифу є вичерпним.

Встановивши один тариф на підставі обґрунтованого розрахунку надавача комунальних послуг уповноважений орган може в подальшому переглянути цей тариф та змінити (збільшити) його у разі наявності відповідних підстав, передбачених законодавством.

Відповідно до пункту 1 розділу VI Порядку №239 під час розгляду органом місцевого самоврядування заяви про встановлення тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, послуг із поводження з побутовими відходами) та доданих до неї документів, зокрема розрахунків тарифів на комунальні послуги, суб`єктом господарювання (заявником) здійснюється інформування споживачів про намір зміни тарифів відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 17 Закону України «Про доступ до публічної інформації» громадський контроль за забезпеченням розпорядниками інформації доступу до публічної інформації здійснюється депутатами місцевих рад, громадськими організаціями, громадськими радами, громадянами особисто шляхом проведення відповідних громадських слухань, громадської експертизи тощо.

Згідно із статтею 4 Закону №887-VIII органи місцевого самоврядування, до повноважень яких віднесено встановлення цін/тарифів у сферах теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення, забезпечують доступ споживачів до видів інформації, зазначених у пунктах 1, 2, 6 - 8, 12, 14 частини першої статті 1 цього Закону, шляхом її розміщення на своїх офіційних веб-сайтах у мережі Інтернет (за наявності), на своїх інформаційних стендах, у медіа.

Відповідно до пункту 11 частини другої статті 8 Закону №2189-VIII виконавець комунальної послуги зобов`язаний інформувати споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до законодавства.

Згідно із частиною четвертою статті 10 Закону №2189-VIII інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності здійснюється виконавцями відповідних послуг в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 №130 (далі - Порядок №130), пунктом 1 розділу ІІ якого передбачено, що виконавці комунальних послуг здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) комунальних послуг і подають їх для встановлення тарифів органам, уповноваженим встановлювати тарифи.

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ Порядку №130 протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, виконавці комунальних послуг інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи) у спосіб, визначений цим Порядком, та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.

Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється виконавцем комунальних послуг, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на комунальні послуги (або встановити тарифи).

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку №130 виконавцями комунальних послуг, що надають послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, до відома споживачів доводиться така інформація: загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість); обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планованого економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу тощо); обґрунтування необхідності встановлення тарифу (у випадку, якщо тариф встановлюється вперше); інша додаткова інформація, визначена виконавцем комунальних послуг (за необхідності); адреса, за якою приймаються зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань (місцезнаходження виконавця комунальної послуги та органу, уповноваженого встановлювати тарифи), а також строк приймання таких зауважень і пропозицій.

За змістом пункту 5 розділу ІІ Порядку №130 інформація, зазначена у пунктах 3, 4 цього розділу, доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті виконавця комунальних послуг (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.

Виконавець комунальних послуг може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці першому цього пункту, а також шляхом обов`язкового розміщення інформаційного повідомлення у платіжному документі, що застосовується для оплати спожитих послуг, виконавець комунальних послуг повідомляє споживачів про намір зміни тарифів (або встановлення нових тарифів) на комунальні послуги та обов`язково зазначає джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.

Виконавець комунальних послуг за власним бажанням може додатково також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.

Пунктами 6 та 7 Порядку №130 встановлено, що способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються передбаченими цим Порядком. Інформація має бути достовірною, точною, повною.

Згідно із пунктами 8-10 Порядку №130 у процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань підлягають реєстрації та обов`язковому розгляду виконавцем комунальних послуг.

Зауваження і пропозиції, які отримані органом, уповноваженим встановлювати тарифи, надсилаються для розгляду відповідному виконавцеві комунальних послуг. За результатами такого розгляду виконавець комунальних послуг приймає рішення про їх урахування чи відхилення.

Виконавець комунальних послуг в установленому законодавством порядку повідомляє споживача, який протягом встановленого строку надав свої пропозиції та зауваження, про їх урахування або відхилення. При цьому у разі відхилення пропозицій і зауважень виконавцем комунальних послуг споживачеві надається відповідь з обґрунтуванням причин їх неврахування.

У разі врахування зауважень і пропозицій виконавець комунальних послуг здійснює перерахунок тарифу та передає його органу, уповноваженому встановлювати тарифи, листом з висловленою позицією та відповідними обґрунтуваннями.

У такому випадку процедура доведення до відома споживачів інформації повторно виконавцем комунальних послуг не здійснюється.

Як вірно зауважено судом першої інстанції, зміна цін/тарифів на комунальні послуги потребують дотримання чітких вимог, до яких відносяться:

здійснення виконавцем комунальних послуг розрахунку економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) комунальних послуг;

інформування виконавцем комунальних послуг комунальних послуг протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи);

встановлення виконавцем комунальних послуг строку для прийняття зауважень і пропозицій;

доведення до відома споживачів про зміну та причини зміни тарифів із відповідним обґрунтуванням.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 08.08.2023 на адресу відповідача від КП «Водпостач» надійшла заява про встановлення тарифів на послугу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з додатками.

Відповідно до роздруківки з офіційного веб-сайту Ріпкинської селищної ради 10.08.2023 відповідачем на виконання пункту 2 розділу ІІ Порядку №130 розміщено «Проект тарифу 2024 рік», з наступними розділами: 1. Обґрунтування причин зміни тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення; 2. Розрахунок тарифів на послугу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для споживачів, які не є суб`єктами господарювання у сфері; 3. Розрахунок прямих матеріальних витрат для надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; 4. Розрахунок вартості електричної енергії та технологічні потреби для надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на плановий період 2024 року; 5. Розрахунок витрат на збут, пов`язаних з надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; 6. Розрахунок загальновиробничих витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; 7. Розрахунок адміністративних витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; 8. Розрахунок собівартості та середньозваженого тарифу на послугу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Також інформація про намір зміни тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у 2024 році розміщена КП «Водпостач» у ЗМІ місцевої сфери розповсюдження - газеті «Життя Полісся», 10.08.2023, №32 (10207). Повідомлення містить інформацію про складові тарифу водопостачання та водовідведення та їх розміри. Також зазначено, що зауваження та пропозиції приймаються підприємством протягом 14 календарних днів. Більш детальна інформація про склад, структуру, обґрунтування зміни тарифу, розміщена на веб-сайті Ріпкинської селищної ради.

У протоколі засідання Виконавчого комітету від 31.08.2023 №25 (витяг) зафіксовано, що інформація про намір зміни тарифу також була розміщена: на дошці оголошень в приміщенні КП «Водпостач», на інформаційних стендах, один з яких розташований в приміщенні Ріпкинської селищної ради, а інший - поблизу адмінбудівлі КЗ «Центр надання соціальних послуг» Ріпкинської селищної ради.

Відтак, суд першої інстанції дійшов до цілком обґрунтованого висновку, що необхідна інформація щодо необхідності збільшення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення належним чином, у різноманітні доступні способи та строки, доведена до відома споживачів.

При цьому, колегія суддів критично оцінює доводи апелянта, що таку інформацію доведено не усіма обов`язковими способами до споживачів.

Відповідно до вимог Порядку №130 виконавець комунальних послуг не обмежений у здійсненні повідомлення через друковане видання, а може обрати один із способів доведення інформації, передбаченим цим Порядком.

Отже, судом першої інстанції зроблено цілком обґрунтовані висновки, що виконавцем послуг КП «Водпостач» не порушено вимоги Порядку №130 щодо повідомлення про збільшення тарифів.

Листом від 25.08.2023 КП «Водпостач» повідомило відповідача, що зауваження та пропозиції від споживачів щодо збільшення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення у визначений строк (14 календарних днів) не надійшли, у зв`язку із чим підприємство просило затвердити економічно обґрунтовані відповідні тарифи.

Членами виконкому, спираючись на дані Додатка 18 «Розрахунок повної собівартості та середньозваженого тарифу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», який наданий разом з розрахунками тарифів на послуги КП «Водпостач», опрацювавши копії первинних документів, наданих з розрахунками, та використовуючи розрахунки, надані КП «Водпостач» в попередніх роках, проведено аналіз структури тарифів у частині відповідності (невідповідності) фактичних витрат на надання відповідного обсягу послуг, та за результатами аналізу невідповідності показників не встановлено, що зафіксовано в протоколі засідання від 31.08.2023 №25 (а.с. 11-112).

Разом з тим, з метою здешевлення тарифу на послуги, які надаються КП «Водпостач», запропоновано прибрати з розрахунків витрати на поточний ремонт основних засобів і зменшити витрати на оплату праці.

Враховуючи наведене та з метою надання споживачам послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення додаткової можливості для ознайомлення з інформацією про намір зміни тарифу і надання ними відповідних зауважень та пропозицій, розгляд питання про встановлення тарифів на комунальні послуги, які надаються КП «Водпостач», відкладено до моменту надання уточнених розрахунків.

Листом від 14.12.2023 за №89 КП «Водпостач» надало доопрацьовані розрахунки тарифів на послуги з урахуванням отриманих зауважень, у зв`язку з чим просило поновити розгляд питання про встановлення тарифів.

На засіданні Виконавчого комітету, результати якого оформлені протоколом від 28.12.2023 №36, обговорено питання встановлення тарифів на комунальні послуги, які надаються КП «Водпостач» (з урахуванням уточнених розрахунків), та повідомлено, що в період з 31.08.2023 по 28.12.2023 зауваження та пропозиції від споживачів стосовно зміни тарифів не надходили. У зв`язку з чим виконком вирішив прийняти одноголосно рішення №506 «Про встановлення тарифів на комунальні послуги, які надаються КП «Водпостач» Ріпкинської селищної ради».

Як вірно зауважено судом першої інстанції, з моменту повідомлення про намір КП «Водпостач» зміни тарифів (10.08.2023) та до ухвалення спірного рішення (28.12.2023) пройшло більш ніж 4 місяці.

Відтак, у позивача було достатньо часу для ознайомлення з розрахунками та подання відповідних заперечень і зауважень щодо зміни тарифу з послуг централізованого водопостачання та водовідведення, у випадку їх наявності.

Щодо доводів апелянта про неповідомлення КП «Водпостач» у платіжному документі, що застосовується для оплати спожитих послуг, про намір змінити тарифи, то як вірно зауважено судом першої інстанції, абзац другий пункту 5 розділу ІІ Порядку №130 передбачено альтернативу повідомлення споживачів шляхом зазначення про намір зміни тарифів або про встановлення нових тарифів.

Відповідно до вимог пункту 4 розділу VI Порядку №239 суб`єкт господарювання (заявник) інформує споживачів про зміну тарифів на комунальні послуги (з посиланням на рішення органу місцевого самоврядування) відповідно до вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Частиною п`ятою статті 10 Закону №2189-VIII установлено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на комунальні послуги виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам з посиланням на рішення відповідних органів.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов цілком обґрунтованого висновку щодо відсутності з боку КП «Водпостач» порушень вимог Порядку №130 та Закону №2189-VIII у спірних правовідносинах.

Також цілком безпідставними є доводи апелянта щодо несвоєчасного опублікування відповідачем проєкту оскаржуваного рішення.

Частиною одинадцятою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» установлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Частиною третьою статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Право запитувача оскаржити до керівника розпорядника, вищого органу або суду невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону, інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача передбачено частиною другою статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

У частині третій статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» зазначено, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, законодавець не пов`язує невчасну публікацію проекту рішення органу місцевого самоврядування, з правильністю та законністю такого рішення в подальшому.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, проект рішення «Про встановлення тарифів на комунальні послуги, які надаються КП «Водпостач» Ріпкинської селищної ради» за 10 робочих днів не опубліковано.

Разом з тим, як вірно зауважено судом першої інстанції, згідно із частиною десятою статті 9 Закону України від 12.05.2015 №389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» у період дії воєнного стану на акти органів місцевого самоврядування, військово-цивільних адміністрацій та військових адміністрацій, а також їх посадових осіб не поширюються вимоги пункту 3 частини першої (у частині оприлюднення проектів актів), частини четвертої статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" та Закону України "Про державну допомогу суб`єктам господарювання".

Таким чином, враховуючи триваючу військову агресію російської федерації та подовжену дію правового режиму воєнного стану в Україні, у відповідача був відсутній обов`язок щодо публікації проекту оскаржуваного рішення за 10 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття.

Крім того, згідно з позицією, викладеною Верховним Судом у постанові від 08.08.2019 у справі №810/1354/18, неоприлюднення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування проекту рішення, як акта індивідуальної дії згідно вимог статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», не є підставою для безумовного скасування оскаржуваного рішення.

Саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його недійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.

Стосовно ж процедурних порушень, то коли йдеться про порушення суто формальні, вони взагалі не впливають на дійсність акта.

Відтак, суд першої інстанції прийшов до цілком обґрунтованого висновку щодо відсутності достатніх підстав для задоволення позовних вимог.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують позицію суду першої інстанції та відхиляються колегією суддів за необґрунтованістю.

Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Керуючись ст. ст. 229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Ріпкинської селищної ради Чернігівської області Чернігівського району, третя особа: Комунальне підприємство "Водпостач" Ріпкинської селищної ради про визнання протиправним та нечинним рішення залишити без задоволення.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач О. О. БеспаловСуддя В. Ю. КлючковичСуддя А. Б. Парінов

(Повний текст постанови складено 28.11.24)

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123409923
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо реалізації спеціальних владних управлінських функцій в окремих галузях економіки, у тому числі у сфері житлово-комунального господарства; теплопостачання; питного водопостачання

Судовий реєстр по справі —620/1741/24

Постанова від 19.11.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Беспалов Олександр Олександрович

Постанова від 19.11.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Беспалов Олександр Олександрович

Ухвала від 19.11.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Беспалов Олександр Олександрович

Ухвала від 23.10.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Беспалов Олександр Олександрович

Ухвала від 09.09.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Беспалов Олександр Олександрович

Ухвала від 12.07.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Беспалов Олександр Олександрович

Рішення від 28.05.2024

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Бородавкіна С.В.

Рішення від 28.05.2024

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Бородавкіна С.В.

Ухвала від 30.04.2024

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Бородавкіна С.В.

Ухвала від 07.02.2024

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Поліщук Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні