Рішення
від 28.11.2024 по справі 127/10367/24
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 127/10367/24

Провадження № 2/127/1295/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2024 року Вінницький міський суд Вінницької області

в складі головуючого судді Ан О.В.,

за участю секретаря Поляруш І.О.

позивачки ОСОБА_1 ,

представника позивача - адвоката Олійника Олександра Леонідовича,

представника відповідача Виконавчого комітету Вінницької міської ради - Мельника Святослава Сергійовича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, ОСОБА_2 , третя особа об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Можайський» про визнання членом сім`ї квартиронаймача, визнання права користування житловим помешканням, зобов`язання укласти договір найму житлового приміщення,

УСТАНОВИВ:

У березні 2024 із позовом до суду звернулася ОСОБА_1 , яка просила визнати її, членом сім?ї померлого квартиронаймача, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ; визнати за нею право користування квартирою АДРЕСА_1 ; зобов?язати виконавчий комітет Вінницької міської ради укласти з ОСОБА_1 договір найму на квартиру АДРЕСА_1 . Мотивувала заявлені вимоги тим, що у 2002 році батьку позивачки ОСОБА_3 надано державну квартиру та видано ордер на заселення трикімнатної квартири по АДРЕСА_1 . Позивач входила до складу сім`ї квартиронаймача, та відповідно була зареєстрована за вищевказаною адресою. До складу сім`ї квартиронаймача також входили ОСОБА_2 та ОСОБА_4 . У 2017 році позивач змінила місце реєстрації, проте продовжувала проживати у вказаній квартирі. ОСОБА_3 у липні 2023 році помер. Позивач звернулася до ВК ВМР із заявою про укладення із нею договору найму, проте отримала відмову мотивовану тим, що остання не зареєстрована за вказаною адресою та відсутня згода усіх членів сім`ї.

Ухвалою суду від 08.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження.

Позивач у червні 2024 надала заяву про уточнення позовних вимог у якій просила визнати її, членом сім?ї померлого квартиронаймача, ОСОБА_3 , визнати за нею право користування квартирою АДРЕСА_1 ; зобов?язати виконавчий комітет Вінницької міської ради прийняти рішення щодо надання дозволу ОСББ «Можайський», на укладення договору найму на квартиру АДРЕСА_1 , з членами сім`ї квартиронаймача: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Сторона позивача у судовому засіданні заявлені вимоги підтримали та просили задовольнити позовні вимоги згідно уточненої позовної вимоги з мотивів зазначених у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача виконавчого комітету Вінницької міської ради при вирішення спору покладався на думку суду.

Представник ОСББ «Можайський» у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Свідок ОСОБА_4 суду повідомила, що вона є рідною матір`ю позивачки. У 2002 році ОСОБА_3 їй та двом їх дітям - ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , видано ордер на заселення у трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 . Довгий період вони усі разом проживали у вказаній квартирі. Пізніше вона переїхала проживати у іншу квартиру. Проте позивачка залишилася проживати у вказаній квартирі. В подальшому в зв`язку з сімейними обставинами ОСОБА_1 . міняла місце реєстрації, але за певний час до смерті батька повернулась і проживає в квартирі з дітьми до тепер. ОСОБА_2 веде асоціальний спосіб життя, не турбується про житло, його утримання. Вона не знає чи сплачують комунальні послуги, що надаються для вказаної квартири.

Суд дослідивши надані докази установив, ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьки - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (свідоцтво про народження а.с. 11).

ОСОБА_5 уклала шлюб 14.12.2001 року з ОСОБА_6 та відповідно змінила прізвище на « ОСОБА_7 ».

Пізніше рішенням Вінницького міського суду Вінницької області шлюб розірвано (рішення а.с. 9), проте дружина прізвище не змінювала.

Рішенням ВК ВМР 27.06.2002 року ОСОБА_3 надано державну квартиру та видано ордер на заселення у трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 . До складу сім`ї квартиронаймача входили ОСОБА_8 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (ордер а.с. 13). Докази приватизації квартирим відсутні, отже вона перебуває у комунальній власності міста.

У липні 2023 ОСОБА_3 помер (свідоцтво про смерть а.с. 14).

ОСОБА_1 є багатодітною матір`ю, діти: ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_6 .

У позивачки відсутнє право власності на нерухоме майно (інформ. довідка а.с. 19).

У лютому 2024 позивач звернулася до Вінницької міської ради із заявою про укладення найму житлового приміщення по АДРЕСА_1 , при цьому надавши необхідні документи. Проте рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 22.02.2024 № 462 в укладенні найму житлового приміщення ОСОБА_1 відмовлено. Мотивами відмови є те, що позивачка не зареєстрована за вказаною адресою, та відсутня згода на укладення договору інших членів сім`ї.

Згідно довідки наданої ОСББ «Можайський» особовий рахунок № НОМЕР_1 зареєстрований за власником ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_1 .

По АДРЕСА_1 зареєстрований лише відповідач ОСОБА_2 .

Згідно акта від 23.02.2024 сусіди ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 підтвердили що позивачка та її діти дійсно фактично проживають в квартирі АДРЕСА_1 .

Згідно статті 4 ЖК України, жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території України, утворюють житловий фонд. Житловий фонд включає: жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд); жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об`єднанням, профспілковим та іншим громадським об`єднанням (громадський житловий фонд); жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів); жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд); квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення). До житлового фонду включаються також жилі будинки, що належать державно-колгоспним та іншим державно-кооперативним об`єднанням, підприємствам і організаціям. Відповідно до законодавства України до цих будинків застосовуються правила, встановлені для громадського житлового фонду.

Згідно ст. 5 ЖК України, державний житловий фонд перебуває у віданні місцевих рад (житловий фонд місцевих Рад) та у віданні міністерств, державних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд).

Згідно ст. 9 ЖК України, громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.

Згідно ст. 31 ЖК України, громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими актами законодавства України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством України), як правило, у вигляді окремої квартири на сім`ю.

Згідно зі ст.58 ЖК України, на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

Відповідно до ст. 64 ЖК України, члени сім`ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов`язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім`ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов`язаннями, що випливають із зазначеного договору. До членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

Відповідно до ст. 106 ЖК України, повнолітній член сім`ї наймача вправі за згодою наймача та інших членів сім`ї, які проживають разом з ним, вимагати визнання його наймачем за раніше укладеним договором найму жилого приміщення замість попереднього наймача. Таке ж право у разі смерті наймача або втрати ним права на жиле приміщення належить будь-якому членові сім`ї наймача. У разі відмови наймодавця у визнанні члена сім`ї наймачем за договором найму спір може бути вирішено в судовому порядку.

Відповідно до частин другої та четвертої статті 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законяом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до ст. 379, 382 ЦК України, житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них; квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання, а згідно ч. 1 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Суд дослідивши надані докази та вислухавши пояснення свідка установив, що квуартира 30 будинку 59 по 1-му провулку Київському в місті Вінниці відноситься до державного житлового фонду, який перебуває у віданні виконавчого комітету Вінницької міської ради.

Позивач ОСОБА_1 є членом сім`ї квартиронаймача ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вона входила до кола осіб, які вказані в ордері на заселення квартири. Певний час позивач проживала в квартирі АДРЕСА_1 без реєстрації разом з батьком ОСОБА_3 і братом ОСОБА_2 .

Знявшись зі реєстрації в квартирі в 2017 році, ОСОБА_1 в подальшому повернулась в квартиру, продовжувала проживати разом з батьком ОСОБА_3 і братом ОСОБА_2 . Отже існують підстави для визнання її членом сім`ї ОСОБА_3 , який був основним квартиронаймачем квартири АДРЕСА_1 та визнання за нею право користування квартирою.

Згідно пп. 5 п.35 Порядку декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад, затверджених Постановою КМУ № 265 від 07.02.2022 року, для реєстрації місця проживання (перебування) особа або її законний представник (представник), уповноважена особа житла або уповноважена особа спеціалізованої соціальної установи, закладу для бездомних осіб, іншого надавача соціальних послуг з проживанням подає: 5) документи, що підтверджують: право на проживання (перебування) в житлі, зокрема свідоцтво про право власності, ордер, договір оренди (найму, піднайму), договір найму житла у гуртожитку (для студентів), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші підтверджуючі документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється за згодою власника (співвласників) житла, наймача та членів його сім`ї, уповноваженої особи житла (зазначені документи та згода не вимагаються під час реєстрації місця проживання (перебування) малолітніх та неповнолітніх дітей за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або законних представників (представників), або одного з них.

Тому суд вважає, що для декларування місця проживання позивача відсутня необхідність для зобов`язання виконавчого комітету Вінницької міської ради надавати згоду на укладення з ОСОБА_1 договору найму.

Беручи до уваги клопотання позивачки суд вважає за можливе залишити судові витрати за нею.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.12, 141, 258-259, 264-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати ОСОБА_1 членом сім?ї ОСОБА_3 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та до смерті був основним квартиронаймачем квартири АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 право користування квартирою АДРЕСА_1 .

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_5 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Відповідачі: Виконавчий комітет Вінницької міської ради, адреса: вул. Соборна, 59, м. Вінниця.

ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Третя особа: об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Можайський», адреса: 1-й провул. Київський, 59, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 35662852.

Повний текст рішення суду складено 02.12.2024.

Суддя:

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено03.12.2024
Номер документу123422624
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них

Судовий реєстр по справі —127/10367/24

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Ан О. В.

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Ан О. В.

Ухвала від 25.04.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Ан О. В.

Ухвала від 08.04.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Ан О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні