Ухвала
від 02.12.2024 по справі 523/11916/24
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 523/11916/24

Провадження № 22-ц/801/2580/2024

Категорія: 56

Головуючий у суді 1-ї інстанції Климчук С. В.

Доповідач :Копаничук С. Г.

УХВАЛА

02 грудня 2024 рокуСправа № 523/11916/24м. Вінниця

Вінницький апеляційний суд в складі судді Копаничук С. Г., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Оратівського районного суду Вінницької області від 15 жовтня 2024 року у справі за позовом Департаменту праціта соціальноїполітики Одеськоїміської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплачених бюджетних коштів у виді допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування,

встановив:

До Вінницького апеляційного суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 на рішення Оратівського районного суду Вінницької області від 15 жовтня 2024 року.

Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 25 листопада 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 , залишено без руху з підстав не сплати судового збору.

29 листопада 2024 року В. В. на виконання вимог вищевказаної ухвали надав клопотання про звільнення від сплати судового збору, посилаючись на ст. 8 Закону України «Про судовий збір».

Відповідно достатті 129 Конституції Україниоднією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Згідно із частинами першою та третьоюстатті 136 ЦПК Українисуд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Відповідно достатті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

З аналізустатті 8 Закону України «Про судовий збір»чітко вбачається, що законодавець, застосувавши конструкцію «суд, враховуючи майновий стан сторони, може...», тим самим визначив, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, які не зазначені встатті 5 вказаного Закону, або у справах із предметом спору, не охопленим статтею 5, є правом, а не обов`язком суду, навіть за наявності однієї з умов для такого звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення.

Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Судувід 14 січня 2021 року у справі № 0940/2276/18 (провадження № 11-336апп20).

Оцінюючи фінансовий стан особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану(рішення у справах «Княт проти Польщі», «Єдамскі та Єдамска проти Польщі», від 26 липня 2005 року).

Надана заявником копія довідки про розмір пенсії за 2023 рік жодним чином не підтверджує неможливість сплати ним судового збору при зверненні до суду з апеляційною скаргою, оскільки не містять повної інформації про дійсний майновий стан ОСОБА_1 . Так, ОСОБА_1 не надано відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків інформації про його доходи за минулий рік, відомостей про отримання чи неотримання інших видів доходу (соціальних виплат чи інших видів доходів, з яких не утримуються суми податків), що унеможливлює задоволення клопотання про звільнення його від сплати судового збору.

Безпідставне звільнення від сплати судового збору є порушеннямстатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі - Конвенція) щодо справедливих судових процедур і рівності учасників судового процесу перед законом.

Європейський суд з прав людини неодноразово вказував, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції щодо зобов`язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах.

Об`єктивних доказів про майновий стан апелянта, які утруднювали сплату судового збору до апеляційної скарги не додано, що є підставою для відмови в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Як вбачається з апеляційної скарги відповідач оскаржує рішення суду першої інстанції.

Згідно з підпунктом 6 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

За подання позовної заяви підлягало до сплати 3028,00 грн судового збору, тому за апеляційну скаргу відповідачу слід сплатити 4542 грн.

За такихобставин,апеляційну скаргуслід залишитибез рухута надатизаявникові строкдля усуненнянедоліків поданоїапеляційної скарги,а самедля подання квитанції про сплату судового збору або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Реквізити для оплати судового збору: отримувач коштів ГУК у Вінницькій області /м.Вінниця/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37979858, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA478999980313101206080002856, код класифікації доходів бюджету 22030101.

Керуючись ст. ст. 185, 356, 357 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору відмовити.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Оратівського районного суду Вінницької області від15жовтня 2024 року залишити без руху та надати строк для усунення недоліків терміном п`ять днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.

У разі невиконання зазначених вимог буде повернуто апеляційну скаргу, особі, яка її подала.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Вінницького

апеляційного суду С. Г. Копаничук

СудВінницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено04.12.2024
Номер документу123435503
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів)

Судовий реєстр по справі —523/11916/24

Ухвала від 10.12.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Рішення від 15.10.2024

Цивільне

Оратівський районний суд Вінницької області

Климчук С. В.

Ухвала від 04.10.2024

Цивільне

Оратівський районний суд Вінницької області

Климчук С. В.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Оратівський районний суд Вінницької області

Климчук С. В.

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Середа І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні