Справа № 631/293/24
Провадження № 2-о/615/31/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2024 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Левченка А.М.,
присяжних - Тридуб Н.І.,
- Манжелій І.А.,
за участю секретаря судового засідання - Клименко Н.В.,
заявника - ОСОБА_1 ,
адвоката особи,
стосовно якої розглядається справа
про визнання її недієздатною - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Валки Харківської області цивільну справу № 631/293/24
за заявою ОСОБА_1 ,
заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Опікунська рада при виконавчому комітеті Старовірівської сільської ради Красноградського району Харківської області,
про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ
Заявник, звернувся до суду із заявою в якій просить визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною фізичною особою, встановити опіку та призначити опікуна.
В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 зазначає, що він є племінником ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . 3 2021 року та по теперішній час він фактично проживаю спільно зі своєю матір?ю ОСОБА_4 та дядьком ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_3 є особою з інвалідністю першої групи безстроково, причина інвалідності: інвалід дитинства, потребує постійного стороннього догляду. Також його дядько ОСОБА_3 перебував та на даний час перебуває на диспансерному обліку в психіатричному кабінеті комунального некомерційного підприємства Красноградська ЦРЛ, DS: F 72.1. Внаслідок хвороби його дядько ОСОБА_3 не може здійснювати цивільні права, отримувати пенсію, ходити до магазину, організовувати свій побут, готувати їжу, прибирати та інше, що змушує заявника звернутися до суду з даною заявою. Як зазначив заявник, він бажає доглядати свого дядька і бути його опікуном, і має на це можливість і бажання. Мати заявника ОСОБА_4 через похилий вік та хвороби немає змоги доглядати за ОСОБА_3 .
Ухвалою Валківського районного суду Харківської області від 29.04.2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Опікунська рада при виконавчому комітеті Старовірівської сільської ради Красноградського району Харківської області, про визнання особи недієздатною, призначення опікуна.
Ухвалою Валківського районного суду Харківської області від 23.05.2024 року призначено судово-психіатричну експертизу у цивільній справі № 631/293/24, провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.
Ухвалою суду від 11.07.2024 року поновлено провадження у справі № 631/293/24.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву підтримав та пояснив, що він єдиний, хто може здійснювати догляд за дядьком ОСОБА_3 .
В судовому засіданні представник заінтересованої особи ОСОБА_3 - адвокат Товстик Олександр Миколайович підтримав заяву, пояснив, що виходячи з обставин справи, визнання ОСОБА_3 недієздатним та призначення над ним опікуна ОСОБА_1 , на його переконання відповідатиме якнайкращим інтересам ОСОБА_3 , який дійсно потребує стороннього догляду.
Представник Опікунської ради при виконавчому комітеті Старовірівської сільської ради Красноградського району Харківської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій просить розглядати справу без його участі, у вирішенні справи по суті покладається на розсуд суду.
Суд, вислухавши учасників справи, розглянувши цивільну справу в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що батьками заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис №40.(а.с.17)
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , батьками ОСОБА_5 записані (на російській мові) « ОСОБА_6 » та « ОСОБА_7 ».(а.с.18)
Батьками особи, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною ОСОБА_3 - записані також (на російській мові) « ОСОБА_6 » та « ОСОБА_7 », що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 .(а.с.19)
Отже, батько заявника та особа, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною ОСОБА_3 є рідними братами, а тому заявник ОСОБА_1 є племінником ОСОБА_3 .
Батько заявника ОСОБА_5 - помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 виданого 23.02.2016 року, актовий запис №05.(а.с.20)
Батьки ОСОБА_3 померли - « ОСОБА_6 » (російською мовою) помер ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що свідчать копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 видане 08.01.1978 року та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 видане 05.10.2007 року, відповідні актові записи № 1 та № 56.(а.с.21,22)
Мати заявника ОСОБА_4 перебуває на обліку з приводу УХС: стабільної стенокардії, гіпертонічної хвороби II ст., розповсюджений остеохондроз хребта, порушення його функцій, похилий вік, що підтверджується довідкою б/н від 13.03.2024 року, що видана сімейним лікарем Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Старовірівської сільської ради Харківської області Сосновською С.А.(а.с.39)
Відповідно до довідки б/н від 28.02.2024 року, що видана сімейним лікарем Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Старовірівської сільської ради Харківської області Сосновською С.А., дядько заявника ОСОБА_3 є інвалідом дитинства, DS: F 72.1. Потребує постійного стороннього догляду.(а.с.25)
Крім того, відповідно до довідки б/н від 26.02.2024 року, виданої лікарем психіатром КНП «Красноградська центральна районна лікарня», ОСОБА_3 перебував та на даний час перебуває на диспансерному обліку в психіатричному кабінеті Комунального некомерційного підприємства Красноградська ЦРЛ, DS: F 72.1.(а.с.26)
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (п.1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Статтею 30 ЦК України визначено, що цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України (ст.3 Закону України «Про психіатричну допомогу»).
Згідно ч.1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 474 від 05.07.2024 року (місце проведення експертизи: Харківська Філія судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України») ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виявляє хронічний, стійкий психічний розлад у формі помірної розумової відсталості. На теперішній час, відповідно до свого психічного стану, нездатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
З наведеного вбачається, що ОСОБА_3 внаслідок хронічного стійкого психічного розладу не здатен усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними та для захисту цивільних прав потребує опіки.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Згідно ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
За приписами ч. 1 ст. 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Положеннями статті 63 ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою; опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно п. 3.1. Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства освіти України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 № 34/166/131/88 при призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб.
Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (ч.1 ст.60 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Системно проаналізувавши зміст частини першої статті 60 ЦК України та частини першої статті 300 ЦПК України, можливо дійти висновку, що обов`язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 736/1508/17 (провадження № 61-39361св18).
Отже призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного. (ч.ч. 1,4 ст. 67 ЦК України).
Згідно довідки №15/04/17-61 виданої Станичненським старостинським округом №4 Старовірівської сільської ради Красноградського району Харківської області від 29.02.2024 року, ОСОБА_1 фактично проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , з 2021 року по теперішній час разом з матір`ю - ОСОБА_4 , дядьком - ОСОБА_3 .(а.с.23)
Будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві власності матері заявника ОСОБА_4 , про що свідчить договір дарування житлового будинку посвідченого приватним нотаріусом Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Разіною Л.О. від 18.11.2003 року, витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно №2022200 від 18.11.2003 року.(а.с.28,29)
Відповідно до актів №12 та №16 обстеження матеріально-побутових умов проживання ОСОБА_1 від 29.02.2024 року та від 11.04.2024 року, комісія встановила, що ОСОБА_1 постійно проживає з 2021 року за адресою: АДРЕСА_1 , без реєстрації. Весь свій вільний час присвячує догляду за дядьком ОСОБА_3 , веде з ним спільний побут, харчується, несе витрати на утримання та ремонт майна.(а.с.34,60)
Відповідно до копії довідки сімейного лікаря КНП «Центр первинно медико-санітарної допомоги Нововодолазької селищної ради» від 06.03.2024 року, ОСОБА_1 на диспансерному обліку не знаходився, здоровий.(а.с.37,38)
Відповідно до характеристики на ім`я ОСОБА_1 виданої старостою Станичненського старостинського округу від 28.02.2024 року, за період проживання на території старостату ОСОБА_1 проявив себе виключно з позитивного боку, скарг від сусідів на нього не надходило. За свідченням сусідів працьовитий, товариський та вічливий. В побуті доброзичливий, чуйний. Ввічливо ставиться до людей похилого віку. Бере активну участь у громадському житті села. Матеріально-житлові умови проживання ОСОБА_1 задовільні. Весь свій вільний час він присвячує дядькові ОСОБА_3 .(а.с.35)
Згідно витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» серії ВР-002338031, ОСОБА_1 на території України станом на 07.03.2024 року до кримінальної відповідальності не притягувався, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває.(а.с.36)
До суду було надано подання Опікунської ради при виконавчому комітеті Старовірівської сільської ради затвердженого рішенням Виконавчого комітету Старовірівської сільської ради Красноградського району Харківської області від 24.10.2024 року №446, в якому опікунська рада визначила доцільним подати ОСОБА_1 опікуном (піклувальником) над ОСОБА_3 , який може бути визнаний недієздатною (обмежене дієздатною) особою.
Ураховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що заява ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною першою цієї статті (ч.ч. 6,7 ст. 300 ЦПК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 39, 63, 67 ЦК України, ст.ст. 89, 211, 259, 263-265, 295-300, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Опікунська рада при виконавчому комітеті Старовірівської сільської ради Красноградського району Харківської області, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна - задовольнити.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Станичне Нововодолазького району Харківської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_7 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , - недієздатним.
Встановити опіку над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Станичне Нововодолазького району Харківської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_7 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Станичне Нововодолазького району Харківської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_8 , опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначити два роки з наступного дня після дня набрання рішенням суду законної сили.
Судові витрати, пов`язані з проведенням судово-психіатричної експертизи віднести на рахунок держави.
Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи, визнаної судом недієздатною.
Рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною може бути скасовано та поновлено цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду або через Валківський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_8 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
заінтересована особа - Опікунська рада при виконавчому комітеті Старовірівської сільської ради Красноградського району Харківської області, код ЄДРПОУ: 04398092, місцезнаходження: Харківська область, Красноградський район, с. Старовірівка, вул. Центральна, 60;
заінтересована особа - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складений 03.12.2024 року.
Суддя А.М. Левченко
Присяжні Н.І. Тридуб
І.А. Манжелій
Суд | Валківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123464660 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Валківський районний суд Харківської області
Левченко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні