Провадження № 2/522/5708/24
Справа № 522/10166/24-Е
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2024 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси
у складі: судді - Бондар В.Я.,
за участю секретаря судового засідання - Єрганінової К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про зміну прізвища дитини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 25.06.2024 звернулася до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до ОСОБА_2 , треті особи: орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про зміну прізвища дитини ОСОБА_3 на « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та внесення відповідних змін до актового запису про народження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що нинішній чоловік позивачки ОСОБА_5 піклується про обох дітей позивачки, ОСОБА_6 відрізняє від інших членів родини лише прізвище, що створює дискомфорт. Син позивачки ОСОБА_6 ідентифікує себе як ІНФОРМАЦІЯ_4 , завжди представляється як ОСОБА_7 . Вирішити питання зміни прізвища дитини в позасудовому порядку не вдалося. ОСОБА_2 не з`явився до відділу РАЦС.
Ухвалою від 26.06.2024 провадження у справі було відкрите, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 13.08.2024.
У підготовчому засіданні 13.08.2024 було відкладено розгляд справи до 01.10.2024 з метою належного сповіщення відповідача.
У підготовчому засіданні 01.10.2024 проведеному за участі представника позивача ОСОБА_8 , представника відповідача ОСОБА_9 та представника органу опіки та піклування Гаврилюка А.А., було задоволено клопотання представника відповідача про ознайомлення зі справою, надано 15-денний строк для подання доказів, наступне засідання призначено на 23.10.2024.
У підготовчому засіданні 23.10.2024 представник відповідача ОСОБА_9 повідомив, що відзиву подавати не буде. За участі представників сторін та психолога ОСОБА_10 було опитано ОСОБА_3 , який зазначив, що дуже поважає ОСОБА_11 та хоче змінити прізвище. В результаті проведеного підготовчого засідання було закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті на 25.11.2024.
У судове засідання 25.11.2024 учасники справи не з`явилися, про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Представник позивача ОСОБА_8 звернулася до суду з заявою про розгляд справи за її відсутності , позовні вимоги підтримала.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, у зв`язку з неявкою відповідача, який належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового засідання, та неповідомленням про поважність причин такої неявки в судове засідання, ненаданням відповідачем відзиву на позов, відсутністю заперечень з боку позивача, ухвалив слухати справу у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів у заочному порядку.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, додані до неї документи приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_12 народився син - ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 (а.с.28).
Рішенням Приморського районного суду м. Одеса від 05 лютого 2015 року у справі №522/19851/14-ц розірвано шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_12 (а.с.27).
07 квітня 2019 року ОСОБА_12 уклала шлюб з ОСОБА_5 , в результаті чого змінила прізвище на ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 (а.с.33).
У батьків ОСОБА_5 та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 народився син ОСОБА_13 , що вбачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 (а.с.43).
Згідно консультативного висновку №01/23-к Бюро психологічних досліджень від 21.01.2023, ОСОБА_3 має прихильність до матері та вітчима. Зміна прізвища дитини з ОСОБА_3 на ІНФОРМАЦІЯ_4 , з психологічної точки зору, відповідатиме інтересам ОСОБА_6 , який ідентифікує себе як « ОСОБА_15 » (а.с.39-41).
Згідно характеристики ФОП ОСОБА_16 від 17.05.2024, ОСОБА_17 займається у школі бразильського джио-джитсу та представляється як ОСОБА_7 , знайомиться з іншими дітьми як ОСОБА_7 (а.с.32).
Федерація боксу Одеської області надали 20.05.2024 характеристику, відповідно до якої ОСОБА_17 займається боксом та представляється як ОСОБА_7 (а.с.34).
Згідно частин 1 та 2 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання правочину недійсним.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно із ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється у порядку іншого судочинства.
Також статтею 13 ЦК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Конвенцією ООН «Про права дитини» визначено, що в усіх діях щодо дітей першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Дитина має право вільно висловлювати власні погляди з усіх питань, що торкаються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага.
Дитина має право вільно висловлювати свої думки; це право включає свободу шукати, одержувати і передавати інформацію та ідеї будь-якого роду.
Відповідно до ч. 1 ст. З Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до частини першої статті 294 СК України фізична особа має право на ім`я, яке згідно зі ст.28 ЦК України складається із прізвища, власного імені та по батькові. Право на ім`я, встановлене ст.294 ЦК України, є невід`ємним немайновим особистим правом фізичної особи.
Статтею 145 СК України визначено, що прізвище дитини визначається за прізвищем батьків.
Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою.
Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з`єднання їхніх прізвищ.
Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Як убачається з матеріалів справи, що позивач та відповідач мають різні прізвища, ОСОБА_17 не асоціює себе з прізвищем батька, оскільки проживає в сім`ї, де маму, вітчима та брата прізвище « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Постановою КЦС у справі № 946/750/20 від 16.02.2024 Верховний Суд констатував, що «при вирішенні спору щодо зміни прізвища малолітньої дитини узагальнений та формальний підхід є неприпустимим. Кожна справа потребує детального вивчення ситуації, дослідження різноманітних чинників, особливостей фактичних обставин справи крізь призму врахування найкращих інтересів дитини».
Крім того у постанові Верховного Суду від 13.04.2020 року у справі № 265/3172/14-ц КЦС сформулював аналогічний висновок: «Інтереси дитини є пріоритетним і визначальним для вирішення спору щодо зміни прізвища дітей. Позивач у справі щодо зміни прізвища дитини повинен довести, що зміна прізвища дитини буде відповідати її інтересам» Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що один із батьків може вимагати змінити прізвище дитини для якнайкращого забезпечення її інтересів, в тому числі шляхом звернення до суду.
ОСОБА_3 судовому засіданні виявив бажання мати прізвище матері - « ОСОБА_1 », матеріали справи свідчать про те, що малолітній ОСОБА_6 представляється як « ОСОБА_7 ».
Частиною 5 статті 148 СК України визначено, що у разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов`язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини
У постанові від 15 серпня 2018 року у справі №759/3363/16, при застосуванні частини п`ятої статті 148 СК України, зробив висновок, що «при вирішенні спору між батьками щодо зміни прізвища дитини приймаються до уваги різні обставини, які мають свідчити про те, що зміна прізвища дитини відповідає її інтересам. До них відноситься: виконання батьками своїх обов`язків щодо дитини; інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища дитини її інтересам. Тобто інтереси дитини є пріоритетним і визначальним для вирішення спору щодо зміни прізвища дитини. При вирішенні справи про зміну прізвища дитини необхідно також враховувати стосунки, які існують між дитиною та її батьками, в тому числі й з тим із батьків, хто проживає окремо »
Відповідно до ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів. Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ст. 94 ЦПК України). Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК України).
Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, зміна прізвища малолітнього ОСОБА_6 відповідатиме прізвищу його сім`ї та відповідає його якнайкращим інтересам.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 5, 12, 30, 43, 76, 81, 84, 89, 95, 223, 235, 241, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про зміну прізвища дитини - задовольнити.
Змінити прізвище неповнолітній дитині ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Внести зміни до актового запису №7369 від 27 серпня 2012 року про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , змінивши прізвище дитини ОСОБА_3 з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду позивачем подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення суду складено 03 грудня 2024 року.
Суддя: В.Я. Бондар
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 05.12.2024 |
Номер документу | 123485529 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Бондар В. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні