Справа № 405/1975/24
провадження № 1-кс/405/3353/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.11.2024 м. Кропивницький
Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , її захисника адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого ВРОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_6 , яке погоджено начальником відділу Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави до
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Олексіївка Добровелчківського району Кіровоградської області, громадянки України, яка не одружена, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України у кримінальному провадженні, відомості про які внесені 07.09.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12023121010002529, -
ВСТАНОВИВ:
25.11.2024 до Ленінського районного суду м. Кіровограда від старшого слідчого ВРОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_6 надійшло клопотання про застосування до підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави в розмірі 1079 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Обґрунтовуючи клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий зазначив, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України.
Також слідчим стверджується про існування ризиків, передбачених п. п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України та неможливість їх запобігання в разі застосування менш суворого запобіжного заходу.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання слідчого та просив його задовольнити, посилаючись на обґрунтованість підозри, наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст.177 КПК України, що зазначені у клопотанні, та неможливість їх запобігання шляхом застосування більш м`якого запобіжного заходу. Крім того, зазначив, що розмір застави обґрунтований розміром шкоди, який завданий кримінальним правопорушенням.
Захисник в судовому засіданні заперечував щодо застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави, мотивуючи це тим, що підозра, яка повідомлена підозрюваній, є необґрунтованою; з тексту підозри вбачається, що юридичній особі завдано матеріальної шкоди, тому її визнано потерпілою, однак юридичною особою не надано жодних відомостей щодо завдання їй шкоди; висновком експерта у економічній експертизі не вказано, що банку завдано шкоду; існування ризиків, які зазначені слідчим та прокурором, є недоведеним, оскільки її підзахисна рік тому звільнилась з АТ "Державний ощадний банк України", відсутні підстави вважати, що вона може впливати на когось зі свідків, до кримінальної відповідальності не притягувалась; розмір застави є непомірним для підозрюваної; її підзахисна перебуває під постійним наглядом лікарів, потребує постійно лікування, на що витрачає кошти; також просить врахувати свідчення осіб, які зазначили, що були у м. Кропивницькому та особисто писали заяву на зміну фінансового номеру та отримували свої гроші, претензій ні до кого не мають; за вказаних обставин просить відмовити у задоволенні клопотання слідчого.
Підозрювана підтримала позицію її захисника, зазначила, що діяла в межах своїх повноважень, вину у вчиненні злочину не визнає.
Заслухавши прокурора, підозрювану, її захисника, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Слідчим суддею встановлено, що слідчими РОТЗ СУГУНП вКіровоградській області здійснюється досудове розслідування у кримінальномупровадженні,відомості проякі внесені07.09.2023до Єдиногореєстру досудовихрозслідувань №12023121010002529 за ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України
22.11.2024 ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України відповідно до якої, у період з квітня 2022 року по січень 2023 року, ОСОБА_7 переслідуючи корисливий мотив, направлений на незаконне збагачення, шляхом обману, з метою заволодіння грошовими коштами АТ «Державний ощадний банк України» (далі - Ощадбанк), у вигляді коштів з карткових рахунків відкритих клієнтами, тобто ввірених банку клієнтами за договорами комплексного банківського обслуговування фізичних осіб, спільно та узгоджено з ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , скоїли ряд кримінальних правопорушень у сфері злочинів проти власності.
Так ОСОБА_7 , у невстановлений під час досудового розслідування час, але не пізніше квітня 2022 року, розробив план злочинної діяльності, визначивши для себе, що для виконання запланованого, до незаконних дій, пов`язаних із заволодінням грошовими коштами ввіреними Ощадбанку шляхом обману, в якості виконавців необхідно залучити осіб з числа працівників вказаної банківської установи, розуміючи, що без них довести до кінця кримінальне правопорушення не можливо, та вважаючи при цьому, що обрані ним особи в силу свого положення в суспільстві, морально-вольових і особистісних якостей будуть йому беззаперечно підкорятись і виконувати необхідні вказівки.
Відповідно до Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб затверджено постановою правління АТ «Ощадбанк» від «05» серпня 2015 р. № 694 (URL: ІНФОРМАЦІЯ_3 , розділ «Договори, тарифи та інші документи») банк забезпечує надійне збереження на картковому рахунку коштів, ввірених йому Клієнтом за Договором. Банк має право використовувати грошові кошти на Картковому рахунку Клієнта, не обмежуючи при цьому можливість Клієнта безперешкодно розпоряджатися такими коштами.
Згідно із злочинним задумом, схема протиправної діяльності полягала у наступному.
1.Підшукування інформації про персональні дані та копій документів (паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків, довідки про реєстрації місця проживання, тощо) осіб з числа мешканців, на теперішній час тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської області, які до окупації стали клієнтами Ощадбанку, уклавши відповідні договори комплексного банківського обслуговування фізичних осіб, відкрили поточні рахунки з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки).
2.Використовуючи, відсутність вказаних клієнтів ОСОБА_9 на території не окупованої України, та безпосередньо в місті Кропивницькому, не вчиняючи будь-яких дій відносно клієнтів, підроблення фотокопій паспортів клієнтів, підроблення заяв про зміну фінансових номерів (номерів операторів стільникового зв`язку) вище вказаних клієнтів на номери підконтрольні ОСОБА_7 та учасникам злочинної групи, з метою подальшого здійснення операцій по банківським карткам за допомогою засобів системи дистанційного банківського обслуговування, на користь членів злочинної групи.
3.Введенні в оману ОСОБА_9 в особі, наділених контролюючими функціями спеціалістів відділу БЕК-офісу Ощадбанку, шляхом використання завідомо підроблених вищевказаних заяв, Несанкціоновані дії з інформацією в автоматизованих банківських системах (АБС) про зміну фінансових номерів клієнтів, відкриття рахунків, без їх фактичної ініціативи та присутності.
4.Використовуючи змінені фінансові номери клієнтів, здійснення фінансових операцій щодо перерахування на рахунки підконтрольні ОСОБА_7 та учасникам злочинної групи з рахунків коштів, ввірених клієнтами Ощадбанку на підставі раніше укладених договорів комплексного банківського обслуговування фізичних осіб.
Для вказаних протиправних дій місцем вчиненням злочинів злочинної групи, ОСОБА_7 обрано в переважній більшості територіальне відокремлене безбалансове відділення №10010/09 філії - Кіровоградського обласного управління акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», розташоване за адресою: АДРЕСА_3 (далі - ТВБВ № НОМЕР_1 ), окрім здійснення видаткових фінансових операцій з рахунків коштів, ввірених клієнтами Ощадбанку.
Розуміючи неможливість досягнення злочинної мети без залучення співучасників, ОСОБА_7 у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше початку 2022 року, залучив до складу злочинної групи на основі добровільності та єдності злочинних намірів, в якості учасника як посібника вчинення злочинів, свою співмешканку ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Необхідність залучення ОСОБА_8 до протиправної діяльності була обумовлена її можливостями сприяти вчиненню заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою, а саме наданням своїх порад, як особою яка спільно з ОСОБА_7 вже притягаються до кримінальної відповідальності як співучасники за вчинення злочинів проти власності, підшукуванням спільно з ОСОБА_7 інформації та копій персональних документів громадян України, які мають відкриті рахунки в Ощадбанку, але самі фактично перебувають на не підконтрольній Україні території, в більшості випадках в межах Донецької та Луганської областей, а також наданням засобів, тобто власних банківських рахунків, та рахунків своїх родичів та знайомих, до яких мала доступ, на які внаслідок вчинення шахрайства зараховувались грошові кошти, з рахунків відкритих в Ощадбанку.
На пропозицію ОСОБА_7 - ОСОБА_8 погодились та з відома та за вказівок якого злагоджено вчиняла усі необхідні від неї протиправні дії, направлені на досягнення мети незаконного збагачення.
Крім того, ОСОБА_7 , в той же час, в якості активного учасника злочинної групи як виконавця вчинення злочинів до протиправної діяльності вирішив залучити особу з числа працівників ТВБВ №10010/09 філії - Кіровоградського обласного управління Ощадбанку, а саме керуючу ОСОБА_4 , яка погодилась та з відома та за вказівок якого злагоджено вчиняла усі необхідні від неї протиправні дії, направлені на досягнення мети незаконного збагачення.
Необхідність залучення ОСОБА_4 до протиправної діяльності була обумовлена функціональними можливостями її посади бути виконавцем дій пов`язаних з вчиненням заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою.
ОСОБА_4 відповідно до наказу №777-К від 30.10.2014 з 01.11.2019 переведена з посади головного фахівця служби роздрібного бізнесу на посаду керуючого ТВБВ №10010/09 філії - Кіровоградського обласного управління Ощадбанку, звільнена 31.07.2023 із вказаної посади відповідно до наказу №323-к від 19.07.2023.
На пропозицію ОСОБА_7 - ОСОБА_4 погодились та з відома та за вказівок якого злагоджено вчиняла усі необхідні від неї протиправні дії, направлені на досягнення мети незаконного збагачення.
Так, у період часу з квітня 2022 року по січень 2023 року, ОСОБА_7 , за вказаних обставин за попередньою змовою з ОСОБА_8 та ОСОБА_4 , діючи спільно і узгоджено скоїв 67 епізодів шахрайства, у ході яких розмір матеріальної шкоди (збитків), завданої АТ «Державний ощадний банк України» (ЄДРПОУ 00032129, 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12г) внаслідок втрат фінансових ресурсів банку у вигляді залучених/розміщених на клієнтських рахунках грошових коштів фізичних осіб:
- ОСОБА_10 (ІПН НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ) на загальну суму 20990,00грн.;
- ОСОБА_11 (ІПН НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ) на загальну суму 31810,00 грн.;
- ОСОБА_12 (ІПН НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ) на загальну суму 3300,00 грн.;
- ОСОБА_13 (ІПН НОМЕР_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ) на загальну суму 450130,00 грн.;
- ОСОБА_14 (ІПН НОМЕР_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ) на загальну суму 136550 грн.;
- ОСОБА_15 (ІПН НОМЕР_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ) на загальну суму 134818,00 грн.;
- ОСОБА_16 (ІПН НОМЕР_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ) на загальну суму 264585,00 грн.;
- ОСОБА_17 (ІПН НОМЕР_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ) на загальну суму 172160,00 грн.;
- ОСОБА_18 (ІПН НОМЕР_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ) на загальну суму 12850,00 грн.;
- ОСОБА_19 (ІПН НОМЕР_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ) на загальну суму 60150,00 грн.;
- ОСОБА_20 (ІПН НОМЕР_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ) на загальну суму 236800,00 грн.;
- ОСОБА_21 (ІПН НОМЕР_13 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ) на загальну суму 32300,00 грн.;
- ОСОБА_22 (ІПН НОМЕР_14 , ІНФОРМАЦІЯ_14 ) на загальну суму 84908,00 грн.;
- ОСОБА_23 (ІПН НОМЕР_15 , ІНФОРМАЦІЯ_15 ) на загальну суму 217619,00 грн.;
- ОСОБА_24 (ІПН НОМЕР_16 , ІНФОРМАЦІЯ_16 ) на загальну суму 43235,00 грн.;
- ОСОБА_25 (ІПН НОМЕР_17 , ІНФОРМАЦІЯ_17 ) на загальну суму 124800,00 грн.;
- ОСОБА_26 (ІПН НОМЕР_18 , ІНФОРМАЦІЯ_18 ) на загальну суму 104990,00 грн.;
- ОСОБА_27 (ІПН НОМЕР_19 , ІНФОРМАЦІЯ_19 ) на загальну суму 334472,80 грн.;
- ОСОБА_28 (ІПН НОМЕР_20 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ) на загальну суму 55130,00 грн.;
- ОСОБА_29 (ІПН НОМЕР_21 , ІНФОРМАЦІЯ_20 ) на загальну суму 108320,00 грн.;
- ОСОБА_30 ( НОМЕР_22 , ІНФОРМАЦІЯ_21 ) на загальну суму 117095,00 грн.;
- ОСОБА_31 (ІПН НОМЕР_23 , ІНФОРМАЦІЯ_22 ) на загальну суму 329758,00 грн.;
- ОСОБА_32 (ІПН НОМЕР_24 , ІНФОРМАЦІЯ_23 ) на загальну суму 84169,00 грн.;
- ОСОБА_33 (ІПН НОМЕР_25 , ІНФОРМАЦІЯ_24 ) на загальну суму 208760,00 грн.;
- ОСОБА_34 (ІПН НОМЕР_26 , ІНФОРМАЦІЯ_25 ) на загальну суму 144550,00 грн.;
- ОСОБА_35 (ІПН НОМЕР_27 , ІНФОРМАЦІЯ_26 ) на загальну суму 447235,00 грн.;
- ОСОБА_36 (ІПН НОМЕР_28 , ІНФОРМАЦІЯ_27 ) на загальну суму 24800,00 грн.;
- ОСОБА_37 (ІПН НОМЕР_29 , ІНФОРМАЦІЯ_28 ) на загальну суму 48400,00 грн.;
- ОСОБА_38 (ІПН НОМЕР_30 , ІНФОРМАЦІЯ_29 ) на загальну суму 174975,00 грн.;
- ОСОБА_39 (ІПН НОМЕР_31 , ІНФОРМАЦІЯ_30 ) на загальну суму 29100,00 грн.;
- ОСОБА_40 (ІПН НОМЕР_32 , ІНФОРМАЦІЯ_31 ) на загальну суму 106870,00 грн.;
- ОСОБА_41 (ІПН НОМЕР_33 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ) на загальну суму 107600,00 грн.;
- ОСОБА_42 (ІПН НОМЕР_34 , ІНФОРМАЦІЯ_26 ) на загальну суму 53445,00 грн.;
- ОСОБА_43 (ІПН НОМЕР_35 , ІНФОРМАЦІЯ_32 ) на загальну суму 105050,00 грн.;
- ОСОБА_44 (ІПН НОМЕР_36 , ІНФОРМАЦІЯ_33 ) на загальну суму 47870,00 грн.;
- ОСОБА_45 (ІПН НОМЕР_37 , ІНФОРМАЦІЯ_34 ) на загальну суму 38305,00 грн.;
- ОСОБА_46 (ІПН НОМЕР_38 , ІНФОРМАЦІЯ_35 ) на загальну суму 205440,00 грн.;
- ОСОБА_47 (ІПН НОМЕР_39 , ІНФОРМАЦІЯ_36 ) на загальну суму 73800,00 грн.;
- ОСОБА_48 (ІПН НОМЕР_40 , ІНФОРМАЦІЯ_37 ) на загальну суму 422150,00 грн.;
- ОСОБА_49 (ІПН НОМЕР_41 , ІНФОРМАЦІЯ_15 ) на загальну суму 41570,00 грн.;
- ОСОБА_50 (ІПН НОМЕР_42 , ІНФОРМАЦІЯ_38 ) на загальну суму 352043,00 грн.;
- ОСОБА_51 (ІПН НОМЕР_43 , ІНФОРМАЦІЯ_39 ) на загальну суму 20980,00 грн.;
- ОСОБА_52 (ІПН НОМЕР_44 , ІНФОРМАЦІЯ_40 ) на загальну суму 253450,00 грн.;
- ОСОБА_53 (ІПН НОМЕР_45 , ІНФОРМАЦІЯ_41 ) на загальну суму 214830,00 грн.;
- ОСОБА_54 (ІПН НОМЕР_46 , ІНФОРМАЦІЯ_42 ) на загальну суму 166195,00 грн.;
- ОСОБА_55 (ІПН НОМЕР_47 , ІНФОРМАЦІЯ_43 ) на загальну суму 235500,00 грн.;
- ОСОБА_56 (ІПН НОМЕР_48 , ІНФОРМАЦІЯ_44 ) на загальну суму 105450,00 грн.;
- ОСОБА_57 (ІПН НОМЕР_49 , ІНФОРМАЦІЯ_45 ) на загальну суму 51600,00 грн.;
- ОСОБА_58 (ІПН НОМЕР_50 , ІНФОРМАЦІЯ_46 ) на загальну суму 171140,00 грн.;
- ОСОБА_59 (ІПН НОМЕР_51 , ІНФОРМАЦІЯ_47 ) на загальну суму 208700,00 грн.;
- ОСОБА_60 (ІПН НОМЕР_52 , ІНФОРМАЦІЯ_48 ) на загальну суму 137580,00 грн.;
- ОСОБА_61 (ІПН НОМЕР_53 , ІНФОРМАЦІЯ_49 ) на загальну суму 206342,00 грн.;
- ОСОБА_62 (ІПН НОМЕР_54 , ІНФОРМАЦІЯ_50 ) на загальну суму 555100,00 грн.;
- ОСОБА_63 (ІПН НОМЕР_55 , ІНФОРМАЦІЯ_51 ) на загальну суму 52414,00 грн.;
- ОСОБА_64 (ІПН НОМЕР_56 , ІНФОРМАЦІЯ_52 ) на загальну суму 71580,00 грн.;
- ОСОБА_65 (ІПН НОМЕР_57 , ІНФОРМАЦІЯ_53 ) на загальну суму 291550,00 грн.;
- ОСОБА_66 (ІПН НОМЕР_58 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ) на загальну суму 167707,00 грн.;
- ОСОБА_67 (ІПН НОМЕР_59 , ІНФОРМАЦІЯ_54 ) на загальну суму 327751,09 грн.;
- ОСОБА_68 (ІПН НОМЕР_60 , ІНФОРМАЦІЯ_55 ) на загальну суму 94200,00 грн.;
- ОСОБА_69 (ІПН НОМЕР_61 , ІНФОРМАЦІЯ_56 ) на загальну суму 280666,00 грн.;
- ОСОБА_70 (ІПН НОМЕР_62 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ) на загальну суму 89600,00 грн.;
- ОСОБА_71 (ІПН НОМЕР_63 , ІНФОРМАЦІЯ_57 ) на загальну суму 93350,00 грн.;
- ОСОБА_72 (ІПН НОМЕР_64 , ІНФОРМАЦІЯ_58 ) на загальну суму 50450,00 грн.;
- ОСОБА_73 (ІПН НОМЕР_65 , ІНФОРМАЦІЯ_59 ) на загальну суму 101900,00 грн.;
- ОСОБА_74 (ІПН НОМЕР_66 , ІНФОРМАЦІЯ_60 ) на загальну суму 38600,00 грн.;
- ОСОБА_75 (ІПН НОМЕР_67 , ІНФОРМАЦІЯ_61 ) на загальну суму 58050,00 грн.;
- ОСОБА_76 (ІПН НОМЕР_68 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ) на загальну суму 36450,00 грн., - всього на загальну суму 9800308,89 грн, що є особливо великими розмірами.
За практикою Європейського суду з прав людини розумна підозра у вчиненні кримінального правопорушення, про яку йдеться у статті 5 (підпункт «с» пункту 1) Конвенції, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила злочин. Також ЄСПЛ у своїй практиці неодноразово зазначав, що факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи висунення обвинувачення.
Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення, відповідно обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Термін «обґрунтована підозра», згідно практики ЄСПЛ у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011 року, означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа про яку йдеться мова, могла вчинити правопорушення.
Для цілей повідомлення особі про підозру стандарт «достатніх підстав (доказів)» передбачає наявність доказів, які лише об`єктивно пов`язують підозрюваного з певним кримінальним правопорушенням (демонструють причетність до його вчинення) і є достатніми, щоб виправдати подальше розслідування для висунення обвинувачення або спростування такої підозри (рішення ЄСПЛ у справах «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994 та «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
Надані слідчим матеріали кримінального провадження, а саме: висновок за результатами службового розслідування №109.29-08/150-БТ від 31.07.2023, протоколи допиту свідка ОСОБА_77 від 24.10.2023 та від 03.11.2023, протокол огляду речей/предметів від 10.04.2024, протокол допиту свідка ОСОБА_78 від 15.05.2024, протокол обшуку від 24.07.2024 за місцем проживання ОСОБА_7 , протокол обшуку від 07.05.2024 за місцем проживання ОСОБА_4 , протокол допиту свідка ОСОБА_79 , від 31.07.2024, протокол про проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 09.08.2024 відносно ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , протокол огляду речей/предметів від 17-30.09.2024, висновок експерта за результатами проведення комп`ютерно-технічної експертизи від 09.08.2024 №1608/24-27, у сукупності свідчать про обґрунтованість пред`явленої ОСОБА_4 підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України.
Слідчий суддя вважає, що викладені вище обставини на даному етапі досудового розслідування з розумною достатністю та вірогідністю пов`язують підозрювану з вчиненим кримінальним правопорушенням, оскільки для стороннього спостерігача прослідковувався б зв`язок між описаними діями та наслідками. В подальшому, такі обставини мають бути перевірені та оцінені в сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні.
Оскільки на даному етапі кримінального провадження на стадії вирішення питання про застосування запобіжного заходу не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов`язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначив про причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінальних правопорушень, у вчиненні яких вона підозрюється, а пред`явлена підозра, є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї запобіжного заходу.
Твердження сторони захисту про необґрунтованість підозри про вчинення ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, у вчиненні яких їй повідомлено про підозру, не заслуговують на увагу, та є безпідставними, оскільки, на переконання слідчого судді, обґрунтованість підозри доведена доданими до клопотання матеріалами, з яких вбачається, що об`єктивний неупереджений спостерігач міг би зробити висновок про можливе вчинення підозрюваною інкримінованого їй кримінального правопорушення.
Більше того, слідчий суддя не бере до уваги електронні докази, які подані захисником через підсистему Електронний суд, а саме: відеозаписи з поясненнями осіб, які зазначені у повідомленні про підозру, зокрема: ОСОБА_18 , ОСОБА_80 , ОСОБА_28 , ОСОБА_13 , ОСОБА_81 , ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_22 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , які зазначили, що жодних претензій до банку та безпосереднього ОСОБА_7 не мають, оскільки потерпілим у кримінальному провадженні є саме АТ "Державний ощадний банк України", а не зазначені вище особи, а в провину ОСОБА_4 ставиться не заволодіння коштами фізичних осіб, а саме АТ "Державний ощадний банк України".
Слідчим суддею звертається увага на те, що ризики, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені ч.1 ст.177 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій.
При цьому, КПК України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому, оскільки під поняттям «ризик» - слід розуміти обґрунтовану ймовірність протидії підозрюваного кримінальному провадженню у формах, передбачених ч.1 ст.177 КПК України.
Запобіжний захід застосовується з метою попередження ризиків здійснення такої поведінки підозрюваного та, як наслідок, унеможливлення здійснення негативного впливу на хід та результати кримінального провадження. Тобто, в даному випадку, слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд мають зробити висновки прогностичного характеру, коли доказування спрямоване не на подію, яка відбулася в минулому, а на встановлення фактичних даних, які дозволять стверджувати про подію, яка може статися з достатньою долею ймовірності у майбутньому.
Слідчий суддятакож вважає,що прокуроромта слідчимобґрунтовано наведенийперелік ризиків,що передбаченийп.п.1,3ч.1ст.177КПК України,а самете,що підозрюванаможе переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, оскільки обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, одно з яких, відповідно до ст. 12 КК України, відноситься до категорії особливо тяжких злочинів (в редакції закону, яка діяла на момент вчинення злочину), оскільки за його вчинення передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до дванадцяти років, а тому, ризик втечі для підозрюваної у цьому випадку може бути визнаним як менш небезпечним, ніж покарання та процедура його відбування. Такий висновок слідчого судді узгоджується із позицією ЄСПЛ у справі Ilijkov v. Bulgaria від 26.06.2001 (§ 80, заява № 33977/96), за якою суворість можливого вироку є відповідним елементом в оцінці ризику ухилення, а погляд на серйозність обвинувачення проти заявника давав уповноваженим органам можливість обґрунтовано вважати, що такий початковий ризик був встановлений, та враховуючи, що на всій території України введено військовий стан, вказаний ризик не є уявним.
Так, вказаний ризик є наявним протягом усього розгляду кримінального провадження, як на стадії досудового розслідування так і під час розгляду кримінального провадження по суті до винесення судом кінцевого рішення, однак, прогнозованість такої поведінки з боку підозрюваного слід оцінювати з урахуванням індивідуальності особи підозрюваного та обставин кримінального провадження, в даному випадку це те, що підозрювана має постійне місце проживання, не одружена, не має утриманців, працює, строк проведення досудового розслідування, під час якого фактів ухилення від слідства та суду не встановлено. Тобто, вірогідність переховування підозрюваної від слідства та суду, враховуючи наведені обставини, слідчий суддя відносить до низького.
Має під собою підґрунтя й зазначений прокурором та слідчим ризик того, що підозрювана ОСОБА_4 може незаконно прямо чи через третіх осіб впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, що зможе призвести до зміни їх показань або відмови від давання показань, оскільки анкетні дані відкриті стороні захисту.
При встановленні наявності ризику впливу на свідків слід враховувати встановлену Кримінальним процесуальнимкодексом України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224, ч. 4 ст. 95 КПК України.
З огляду на зазначені положення закону, ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й продовжує існувати на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
Водночас,слідчий суддявважає недоведенимстороною обвинуваченняризиків передбачених п. п. 2, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України,оскільки встановлення таких ризиків передбачає таку ймовірність у перспективі за факторами небезпеки із врахуванням інших обставин та особи підозрюваної. Проте, матеріали клопотання не містять інших доказів, окрім зазначених, які б могли переконати слідчого суддю в існуванні обставин, що вказували б на реальність зазначених ризиків на даному етапі кримінального провадження.
Під час вирішення про достатній та необхідний запобіжний захід, що може забезпечити належну процесуальну поведінку та запобігти встановленим ризикам, слідчий суддя враховує, що підозрювана ОСОБА_4 не одружена, має постійне місце проживання та роботи, не має утриманців, незадовільний стан здоров`я, характеризуючих даних відносно підозрюваної сторонами не надано, обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, та тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винною у вчиненні злочинів, у вчиненні яких вона підозрюється.
Під час розгляду клопотання слідчого про застосування до підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави, слідчим суддею з`ясовано питання про те, чи підтверджується наявність зазначених у клопотанні слідчого підстав застосування саме такого запобіжного заходу.
Проте, прокурором в судовому засіданні не надано доказів, які свідчили б про неможливість застосування більш м`яких запобіжних заходів до підозрюваної, з урахуванням обставин кримінального провадження, її майнового стану, стану здоров`я, та неможливість запобігання встановленим ризикам саме в разі застосування запобіжного застави у вказаному в клопотанні розмірі.
Слідчим суддеювраховуються обставини, визначені у ч. 1 ст. 178 КПК України, а саме: обґрунтованість повідомлення ОСОБА_4 про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, її вік, яка має постійне місце проживання, не одружена, підозрювана має незадовільний стан здоров`я, що підтверджується випискою із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого № 3520 від 14.05.2024, раніше не судима, має постійне місця проживання, наявні вагомі докази про вчинення нею кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винуватою у вчиненні злочинів, у вчиненні яких вона підозрюється.
Згідно із ч. 4 ст. 194 КПК України, якщо при розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу прокурор або слідчий доведе наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення та наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, але не доведе недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м`який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного слідчим та прокурором обґрунтування клопотання.
На думку слідчого судді, наявні підстави вважати, що інший більш м`який запобіжний захід, передбаченийст. 176 КПК України, а саме, особисте зобов`язання, може на даному етапі забезпечити виконання підозрюваною ОСОБА_4 її процесуальних обов`язків та запобігти ризикам, передбаченим п. п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
На підставі викладеного, слідчий суддя прийшов до висновку про застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання та часткове задоволення клопотання слідчого.
На підставі викладеного, керуючись вимогами статей 40, 131, 132, 176-178, 183-184, 194, 196 - 197, 309, 395 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого ВРОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави до ОСОБА_4 задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання з 29.11.2024 по 22.01.2025.
Покласти на ОСОБА_4 на строк до 22.01.2025 наступні обов`язки:
1) прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду за кожною вимогою;
2) не відлучатися із населеного пункту, в якому вона зареєстрована, проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду;
3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
4) утримуватися від спілкування зі свідками: ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , представником (представниками) потерпілого АТ "Державний ощадний банк України", за вийнятком їх спільної участі під час слідчих, процесуальних дій та в суді;
5) здати на зберігання до Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Під розпис повідомити підозрювану ОСОБА_4 про покладені на неї обов`язки та роз`яснити, що в разі невиконання покладених на неї обов`язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на неї може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням особистого зобов`язання покласти на старшого слідчого ВРОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_6 .
У задоволенні іншої частини клопотання - відмовити.
Вручити копію цієї ухвали прокурору, підозрюваній, захиснику негайно після її оголошення.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_88
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123492433 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів застава |
Кримінальне
Ленінський районний суд м.Кіровограда
Юр'єва К. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні