Справа № 405/1975/24
провадження № 1-кс/405/3600/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.12.2024 м. Кропивницький
слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , підозрюваної ОСОБА_3 , захисника адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницькому, в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_5 , у кримінальному провадженні № 12023121010002529 від07.09.2023року, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.190 КК України, про надання дозволу на здійснення примусового відбирання біологічних зразків
ВСТАНОВИВ:
Слідчий ВРОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_5 , за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді Ленінського районного суду м. Кіровограда з клопотанням про надання дозволу на примусове відібрання біологічних зразків ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивує тим, що 22.11.2024 ОСОБА_3 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст.190, ч. 3 ст. 362 КК України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 978 від 29.08.2023 та ч. 4 порядку проведення обов`язкової державної реєстрації геномної інформації людини відбір та направлення на проведення молекулярно-генетичної експертизи (дослідження) біологічного матеріалу осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров`я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, у разі, коли результати експертизи (дослідження) можуть бути використані для забезпечення завдань кримінального провадження, здійснюється згідно ізстаттею 242Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до вимог ст. 241 КПК України слідчим 04.12.2024 винесено постанову про отримання біологічних зразків підозрюваної ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка відмовилася добровільно надавати зазначені зразки.
Частиною третьою ст. 245 КПК України передбачено, щовідбирання біологічних зразків у особи здійснюється за правилами, передбаченимистаттею 241цього Кодексу. У разі відмови особи добровільно надати біологічні зразки слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, що розглядається в порядку, передбаченомустаттями 160-166цього Кодексу, має право дозволити слідчому, прокурору (або зобов`язати їх, якщо клопотання було подано стороною захисту) здійснити відбирання біологічних зразків примусово.
На підставі викладеного, з метою виконання вимог Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» просив дозвіл на примусове відібрання біологічних зразків, а саме: букального епітелію підозрюваної ОСОБА_3 .
У судове засідання слідчий не з`явився, надав заяву, відповідно до якої просив здійснити розгляд даного клопотання без його участі.
Захисник в режимі відеоконференції та підозрювана у судове засідання з`явилися, надали пояснення, згідно з якими проти клопотання слідчого заперечували.
Заслухавши пояснення захисника та підозрюваної, дослідивши матеріали клопотання та долучені докази, слідчий суддя встановив наступне.
Як вбачається із матеріалів клопотання, 22.11.2024 ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст.190, ч. 3 ст. 362 КК України.
04.12.2024 слідчим винесено постанову про призначення судової біологічної експертизи за експертною спеціальністю 9.5 «Молекулярно-генетичні дослідження».
04.12.2024 слідчим винесено постанову про відібрання біологічних зразків підозрюваної ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка 05.12.2024 року відмовилася добровільно надавати зазначені зразки.
Згідно з ч.3ст.245 КПК Українивідібрання біологічних зразків у особи здійснюється за правилами, передбаченихст.241 цього Кодексу. У разі відмови особи добровільно надати біологічні зразки, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, що розглядається в порядку, передбаченомустаттями 160-166 цього Кодексу, має право дозволити слідчому, прокурору (або зобов`язати їх, якщо клопотання було подано стороною захисту) здійснити відібрання біологічних зразків примусово.
Відповідно дост. 241 КПК Україниосвідування особи, здійснюється на підставі постанови прокурора та перед початком освідування особі, яка підлягає освідуванню, пред`являється постанова прокурора. Після цього особі пропонується добровільно пройти освідування, а в разі її відмови освідування проводиться примусово.
Законом України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» визначено правові засади обробки геномної інформації людини з метою її державної реєстрації в Україні.
Зазначеним Законом передбачена обов`язкова державна реєстрація геномної інформації ряду осіб.
Зокрема, згідно з п.1, ч.1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини»осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров`я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, або стосовно яких обвинувальний акт у кримінальних провадженнях зазначеної категорії злочинів передано до суду.
Так, ОСОБА_3 підозрюється, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, яке є кримінальним правопорушенням проти власності та відповідно статті 12 КК України належить до тяжких злочинів, за яке передбачено покаранняу виді позбавлення волі на строк від п`ятидо восьми з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
З матеріалів клопотання вбачається, що під час досудового розслідування використані надані чинним законодавством можливості для отримання необхідних біологічних зразків, однак ОСОБА_3 від відібрання біогогічних зразків відмовилася.
Відповідно дост. 132 КПК Українизаходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Частиною 5ст. 163 КПК Українипередбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя відзначає, що слідчим належним чином доведено потребу органу досудового розслідування у відібранні біологічних зразків на виконання вимог Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини», а також неможливість у інший спосіб отримати вказані зразки.
Оскільки підозрювана ОСОБА_3 відмовилася добровільно надати біологічні зразки, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
При цьому, слідчий суддя зазначає, що примусове відібрання біологічних зразків, з огляду на те, що ОСОБА_3 є особою, чия геномна інформація підлягає обов`язковій реєстрації згідно Закону, виправдує такий ступінь втручання у особисті права особи на даній стадії кримінального провадження, оскільки у разі виправдувального вироку суду, що набрав законної сили, або постанови прокурора про закриття кримінального провадження щодо підозрюваного на підставі п.п. 1-3 ч. 1 ст. 284 КПК України відбувається вилучення та знищення геномної інформації з Електронного реєстру, отриманої в результаті проведення обов`язкової державної реєстрації геномної інформації (ч. 6 ст. 18 Закону)
З метою дотримання прав підозрюваної та належного відбору біологічних зразків, такий відбір необхідно здійснювати із залученням відповідних спеціалістів та/або експертів.
Керуючись вимогами статей160-165,241-245,532 КПК України, -
постановив:
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл слідчим зі складу групи слідчих ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , у кримінальному провадженні №12023121010002529 від 07.09.2023 здійснити відібрання зразків букального епітелію примусово у підозрюваної ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відібрання біологічних зразків проводити з дотриманням вимог ст.ст. 241,245 КПК України.
Строк дії ухвали 2 місяці з дня її постановлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_15
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124104883 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Ленінський районний суд м.Кіровограда
Плохотніченко Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні