Червоноармійський районний суд Житомирської області
Справа № 292/1087/24
Номер провадження 2/292/276/24
У Х В А Л А
04 грудня 2024 року с-ще Пулини
Червоноармійського районного суду Житомирської області
Головуюча суддя Гуц О.В.
секретар судового засідання Риданова Г.В.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні у с-щі Пулини цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командира ІНФОРМАЦІЯ_8 військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову: Пулинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту проживання однією сім"єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та встановлення факту батьківства.
У підготовчому засіданні брала участь: позивачка ОСОБА_1
У С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командира ІНФОРМАЦІЯ_8 військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову: Пулинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ), в якому просить встановити юридичний факт проживання однією сім"єю як чоловіка та жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без реєстрації шлюбу з 2019 року по 09 січня 2024 року ; визнати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП: НОМЕР_2 ), батьком малолітнього ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та малолітнього ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; змінити прізвище ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з " ОСОБА_7 " на " ОСОБА_7 "; змінити прізвище ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з " ОСОБА_7 " на " ОСОБА_7 "; записати батьком ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; записати батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою Червоноармійського районного суду Житомирської області від 05 вересня 2024 року, провадження у зазначеній справі відкрито та призначено до підготовчого засідання на 09 год. 10 хв. 25 вересня 2024 року, яке неодноразово відкладалося.
21 жовтня 2024 року представник відповідача ОСОБА_4 - адвокат Божок Р.О. подав через канцелярію суду клопотання про залучення у даній справі у якості відповідача ОСОБА_5 , який вважається зниклим безвісти 04.04.2024, під час виконання бойового завдання, що підтверджується відповідною довідкою. Дане клопотання обгрунтовує наступним. Так, відповідно до ст. 5 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», особа, яка зникла безвісти за особливих обставин, має всі права, гарантовані Конституцією та законами України, а також має право на всебічне розслідування обставин її зникнення та встановлення її місцеперебування. Держава зобов`язана вжити всіх можливих заходів для розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Згідно із нормами ст. 8 вище вказаного Закону набуття правового статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, не зменшує обсяг цивільної правоздатності такої особи. При цьому, законодавством України визначений порядок визнання особи безвісти відсутньою та померлою. Надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством. Фізичну особу може бути визнано безвісно відсутньою та/або померлою лише в судовому порядку. Отже до моменту визнання ОСОБА_5 у порядку, визначеному ЦПК України, безвісно відсутнім або до моменту оголошення його померлим, не припиняється існування його майнових і немайнових прав. А тому, оскільки позивачкою в позовній заяві не наведено жодної аргументації, які права, інтереси чи свободи позивачки не визнаються або порушені відповідачами- ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , враховуючи характер позовних вимог та їх тісний зв"язок з нерозривними правами, обов"язками особи, батьківство якої встановлюється, до участі у справі як відповідача необхідно залучити саме ОСОБА_5 , а не його батьків, які можуть бути залучені у якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача.
Позивачка заперечувала щодо задоволення вказаного клопотання.
Належним чином повідомлені про день та час проведення підготовчого засідання відповідачі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та їх представники -адвокати Божок Л.В. та Божок Р.О , у підготовче засідання не з"явилися.
На адресу суду від представників відповідачів -адвокатів Божок Л.В. та Божок Р.О. надійшли письмові клопотання про відкладення підготовчого засідання, у задоволенні яких суд відмовив, виходячи з вимог ст.ст.197, 198, 223 ЦПК України, за безпідставністю.
Так, відповідно до ст.197 ЦПК України, підготовче засідання проводиться судом з повідомленням учасників справи.
За правилами частини другої статті 198 ЦПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим кодексом строку підготовчого провадження , у випадках визначених частиною другою статті 223 ЦПК України ч.3 ,4 ст. 198 ЦПК України.
Належним чином повідомлені про день та час проведення підготовчого засідання представник Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командир ІНФОРМАЦІЯ_8 військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 та представник третьої особи - Пулинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) у підготовче засідання не з"явилися.
Розглянувши заявлене клопотання, заслухавши думку позивачки, яка заперечувала щодо його задоволення, дослідивши вищевказане клопотання та матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 51 ЦПК України, суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
Згідно частини 1 статті 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Відповідач - це особа, яка, на думку позивача, або відповідного правоуповноваженого суб`єкта, порушила, не визнала чи оспорила суб`єктивні права, свободи чи інтереси позивача. Відповідач притягається до справи у зв`язку з позовною вимогою, яка пред`являється до нього.
Законодавець поклав на позивача обов`язок визначати відповідача у справі і суд повинен розглянути позов щодо тих відповідачів, яких визначив позивач. Водночас якщо позивач помилився і подав позов до тих, хто відповідати за позовом не повинен, або притягнув не всіх, він не позбавлений права звернутись до суду з клопотанням про заміну неналежного відповідача чи залучення до участі у справі співвідповідачів і суд таке клопотання задовольняє.
Ініціатива щодо заміни неналежного відповідача повинна виходити від позивача, який повинен подати клопотання. У цьому клопотанні позивач обґрунтовує необхідність такої заміни, а саме, чому первісний відповідач є неналежним і хто є відповідачем належним. З урахуванням принципу диспозитивності суд не має права проводити заміну неналежного відповідача належним з власної ініціативи. Це ж стосується і виключення неналежного відповідача зі складу учасників.
Згідно з ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, - електронна база даних, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, їх невпізнані останки, наявність чи відсутність рішення суду про визнання осіб, зниклих безвісти, безвісно відсутніми або оголошення померлими, а також інших даних, що використовуються для забезпечення обліку осіб, зниклих безвісти, з метою їх розшуку.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», особа, зникла безвісти за особливих обставин, - особа, зникла безвісти у зв`язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи.
Статтею 20 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» визначено, що розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, припиняється не пізніше ніж через три дні з дня встановлення місця перебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи з повідомленням про це її близьких родичів та членів сім`ї, а також заявника, якщо заявник не є близьким родичем та членом сім`ї. Про припинення розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин, невідкладно робиться відмітка в Реєстрі.
Статтею 1 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» визначено, що близькі родичі та члени сім`ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом і мають взаємні права та обов`язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі .
Згідно з копії сповіщення про зниклих (безвісти) № 6/1319 від 18.04.2024 син відповідачів, солдат ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 зник безвісти 04.04.2024 в районі населеного пункту Водяне, Донецької області, виконуючи бойове завдання. Його подальша доля та стан невідомі. Тіло військовослужбовця не знайдено. Подія сталась у зв"язку із виконанням конституційного обов"язку щодо оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості. (а.с. 20).
Як вбачається з копії витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.04.2024 до чергової частини ВП № 4 надійшла письмова заява від ОСОБА_3 про те, що її син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , військовослужбовець військового частини НОМЕР_1 , зник безвсти 04.04.2024 під час виконання бойового завдання поблизу АДРЕСА_1 . За даним фактом відкрито кримінальне провадження № 12024060460000126 від 19.04.2024 (а.с.21).
Згідно рапорта та доповіді по факту безвісти зниклого військовослужбовця військової служби Збройних Сил України ТВО командира НОМЕР_3 загону спеціального призначення військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_11 від 05.04.2024, а також із Витягу із Журналу бойових дій від 11.04.2024, в районі н.п. Водяне, Донецької області близько 14:15 год 04.04.2024 при виконанні бойових завдань згідно ІНФОРМАЦІЯ_9 №313/1908/938т від 02.04.2024, внаслідок мінометного обстрілу здійсненим регулярними військами російської федерації, солдат ОСОБА_5 розвідник-радіотелефоніст ІНФОРМАЦІЯ_10 військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зник безвісти. (а.с.22, 32,37)
Згідно Витягу із наказу камандира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №1598 від 06.04.2024, призначено службове розслідування за фактом зникнення безвісти солдата ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 під час виконання бойового завдання в районі н.п. Водяне, Донецької області (а.с.23-25)
Відповідно до акту службового розслідування військовослужбовець ОСОБА_5 вважається зниклим безвісти (а.с.26-31)
Нормами статті 25 ЦК України основою цивільної процесуальної правоздатності та цивільної процесуальної дієздатності фізичної особи є її цивільна правоздатність, як така, що виникає у момент народження фізичної особи та припиняється у момент її смерті, здатність мати цивільні права та обов`язки. Таким чином смерть фізичної особи беззаперечно припиняє її цивільну правоздатність.
Водночас визнання особи в порядку ст. 43 ЦК України безвісно відсутньою хоча і не свідчить про смерть особи та безумовну втрату нею правоздатності, але ж припускає настання такої.
Таким чином завідоме залучення, як відповідача у справі, фактично відсутньої фізичної особи щодо якої є не скасоване судове рішення про визнання її безвісно відсутньою, всупереч вимогам закону унеможливлює здійснення такою особою її процесуальних прав і виконання нею її процесуальних обов`язків, передбачених цивільним процесуальним законодавством.
Зважаючи на приписи ст.51 ЦПК України, законодавець поклав на позивача обов`язок визначати відповідача у справі.
Ініціатива щодо заміни неналежного відповідача має виходити від позивача, який повинен подати клопотання.
Отже, враховуючи вищезазначене, суд, розглянувши клопотання представника відповідача ОСОБА_4 - адвоката Божок Р.О. про залучення у якості відповідача у даній справі ОСОБА_5 , дійшов висновку про відмову у задоволенні вказаного клопотання.
Керуючись ст.ст. 51, 197, 258-261, 263, 268 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_4 - адвоката Божок Р.О. про залучення у якості відповідача ОСОБА_5 у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командира ІНФОРМАЦІЯ_8 військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову Пулинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту проживання однією сім"єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та встановлення факту батьківства, відмовити.
Ухвала не підлягає апеляційному оскарженню окремо від рішення суду та набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.В.Гуц
Суд | Червоноармійський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123535546 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Червоноармійський районний суд Житомирської області
Гуц О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні