Ухвала
від 05.12.2024 по справі 711/7044/23
ПРИДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/7044/23

Номер провадження 1-кп/711/214/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2024 року Придніпровський районний суд м.Черкаси в складі:

головуючого судді: ОСОБА_1

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3 ,

захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

обвинувачених ОСОБА_6 , ОСОБА_7

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси кримінальне провадження № 12023250000000359 від 25.09.2023 року відносно:

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Черкаси, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Богодухівка Чорнобаївського району Черкаської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_3

обвинувачених у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 307 КК України, -

ВСТАНОВИВ :

В провадженні Придніпровського районного суду м. Черкаси перебуває кримінальне провадження відносно ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , обвинувачених у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 307 КК України.

В судовому засіданні захисник ОСОБА_6 ОСОБА_5 надала суду клопотання про проведення комплексної судово психолого-психіатричної експертизи обвинуваченій ОСОБА_6 в кримінальному провадженні № 12023250000000359 від 25.09.2023 року, за її обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 307 КК України, проведення якої доручити експертам Черкаської філії Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України», що знаходиться за адресою Черкаська область, м. Сміла, вул. Павлова, 46.

На вирішення комплексної судово психолого-психіатричної експертизи за участю обвинуваченої ОСОБА_6 поставити такі питання:

- Чи страждала ОСОБА_6 в момент скоєння інкримінованого їй кримінального правопорушення яким-небудь психічним захворюванням, якщо так, то яким саме, чи могла вона давати раду своїм діям та керувати ними в момент вчинення кримінального правопорушення?

- Чи знаходилася ОСОБА_6 в момент скоєння інкримінованого їй кримінального правопорушення у тимчасово - хворобливому стані та чи могла віддавати звіт своїм діям та керувати ними?

- Чи страждає на теперішній час ОСОБА_6 яким-небудь психічним захворюванням, якщо так, то яким саме, чи може віддавати звіт своїм діям та керувати ними на теперішній час?

- Чи знаходиться ОСОБА_6 на даний час у тимчасово - хворобливому стані та чи може віддавати звіт своїм діям та керувати ними ?

- Які індивідуально-психологічні особливості ОСОБА_6 які могли суттєво вплинути на характер протиправних дій, на характер свідчень у кримінальному провадженні?

- Чи могли індивідуально-психологічні особливості особи ОСОБА_6 вплинути на її поведінку в момент скоєння кримінального правопорушення?

- Чи могла ОСОБА_6 з урахуванням індивідуально-психологічного стану особистості в повній мірі усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними в ситуації, що досліджується?

В обґрунтування клопотання зазначає, що її підзахисна ОСОБА_6 пояснила, що з початку червня 2023 року вона вібчуває постійну слабкість, безсоння, тривожність, тремер в тілі, роздратованність, втрату апетиту, біль в руках, ломоту в тілі, відчуття ознобу.

Вказує, що постійно втомлена, та плаче без будь яких причин, не може зупинитися. Її переслідує відчуття остраху, тривожності. Скаржиться на болі в області нирок та грудини. Має головокружіння, не може часто втриматися на ногах, має нестійку ходу. Скаржиться на інші симптоми, значного загального погіршення здоров"я. Приймала тривалий час снодійні в великих дозах, які не були визначені лікарем. Забуває звичайні речі, що відбувалося декілька годин по тому з нею.

З 08.09.2023 по 28.09.2023 згідно виписки № 1519 із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого на ім`я ОСОБА_6 , Черкаського обласного наркологічного диспансеру, остання перебувала на стаціонарному лікуванні (виписка з історії хвороби ОСОБА_6 була надана старшому слідчому в ОВС ВРЗЗКССУ ГУНП в Черкаській області майору поліції ОСОБА_9 (старшому групи слідчих в даному кримінальному провадженні) та приєднана до матеріалів кримінального провадження.

ОСОБА_6 вважає, що у неї є прояви психологічного чи психіатричного захворювання. Згідно медичних документів потребує консультації психолога.

Вважає, що на даний час вона не в повній мірі може усвідомлювати свої дії та керувати ними.

Відповідно нею, адвокатом ОСОБА_5 для можливості ефективного захисту та можливості встановлення стану її здоров`я, під час досудового слідства старшому слідчому в ОВС ВРЗЗКССУ ГУНП в Черкаській області Майору поліції ОСОБА_9 (старшому групи слідчих в даному кримінальному провадженні) було заявлено клопотання про проведення комплексної судово психологічної експертизи. В задоволенні даного клопотання слідчим було безпідставно відмовлено, зазначивши оціночці визначення на власний розсуд, не маючи відповідної фахової освіти.

І по сьогоднішній день, ОСОБА_6 перебуває на постійному амбулаторному лікуванні у лікаря-психітра (КНП «Золотоніська багатопрофільна лікарня» Золотоніської міської ради) 19702, Україна, Черкаська обл., місто Золотоноша, вулиця Лікарняна, будинок, 2 (Код ЄДРПОУ 02005303).

Просила клопотання задовольнити.

Обвинувачена ОСОБА_6 підтримала клопотання захисника про призначення експертизи та просила його задовольнити.

Прокурор не заперечував щодо задоволення клопотання захисника та призначення комплексної судово психолого-психіатричної експертизи обвинуваченій.

Обвинувачений ОСОБА_8 та захисник ОСОБА_4 також не заперечували щодо можливості призначення експертизи.

Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд приходить до такого висновку.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ст. 91 КПК України, у кримінальному провадженні підлягають доказуванню: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 2) винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; 4) обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; 5) обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання; 6) обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи винагороди за його вчинення, або є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом, або підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення; 7) обставини, що є підставою для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру.

Відповідно до ч.2 ст. 84 КПК України процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Згідно зі ст. 242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, яких залучають сторони кримінального провадження або слідчий суддя, суд за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.

У відповідності до вимог ст. 332 КПК України, під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам. До ухвали суду про доручення проведення експертизи включаються питання, поставлені перед експертом учасниками судового провадження, судом.

Згідно ч.7 ст.244 КПК України, до ухвали про доручення проведення експертизи включаються запитання, поставлені експертові особою, яка звернулася з відповідним клопотанням. Суд має право не включити до ухвали запитання, поставлені особою, яка звернулася з відповідним клопотанням, якщо відповіді на них не стосуються кримінального провадження або не мають значення для судового розгляду, обґрунтувавши таке рішення в ухвалі.

Комплексна експертиза - це експертиза матеріальних об`єктів, явищ, процесів, дослідження яких вимагає залучення експертів - представників різних галузей знань або різних напрямів у межах однієї галузі знань. Тобто якщо для з`ясування кола питань, що виносяться на експертизу, потрібні спеціальні знання різних фахівців, то така експертиза є комплексною.

Пунктом 1.2.11 розділу 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.01.1998 року N0 53/5, визначено, що згідно з процесуальним законодавством України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи. Первинною є експертиза, коли об`єкт досліджується вперше. Комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання). Аналогічне визначення міститься і в Постанові Пленуму Верховного суду України від 30.05.1997 року N0 8 «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах».

Відповідно до п. 6.1. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08 жовтня 1998 року № 53/5 (далі - Інструкція), об`єктом психологічної експертизи є психічно здорові особи (підозрюваний, обвинувачений, підсудний, виправданий, засуджений, свідок, потерпілий, позивач, відповідач: малолітні; неповнолітні; дорослого та похилого віку).

Згідно із п. 6.2. Інструкції, психологічна експертиза також може бути часткою комплексного експертного дослідження, якщо в органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), виникають питання, вирішення яких потребує синтезування спеціальних знань з різних галузей науки (психолого-психіатрична експертиза, психолого-медико-психіатрична, медико-психологічна та психолого-автотехнічна експертиза). До цього переліку також можуть належати психолого-почеркознавча та психолого-лінгвістична експертизи.

Відповідно до п. 6.3 Інструкції, психологічна експертиза встановлює ті особливості психічної діяльності та такі їх прояви в поведінці особи, які мають юридичне значення та викликають певні правові наслідки.

Згідно із до п. 6.4. Інструкції, основним завданням психологічної експертизи є визначення у підекспертної особи: індивідуально-психологічних особливостей, рис характеру, провідних якостей особистості; мотивотвірних чинників психічного життя і поведінки; емоційних реакцій та станів; закономірностей перебігу психічних процесів, рівня їхнього розвитку та індивідуальних її властивостей.

Згідно п.2 ч.1 ст.509 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор зобов`язані залучити експерта (експертів) для проведення психіатричної експертизи у разі, якщо під час кримінального провадження будуть встановлені обставини, які дають підстави вважати, що особа під час вчинення суспільно небезпечного діяння була в неосудному або обмежено осудному стані або вчинила кримінальне правопорушення в осудному стані, але після його вчинення захворіла на психічну хворобу, яка позбавляє її можливості усвідомлювати свої дії або керувати ними. Такими обставинами, зокрема, є поведінка особи під час вчинення суспільно небезпечного діяння або після нього була або є неадекватною (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті тощо).

Враховуючи вищевикладене, з метою встановлення психічного стану обвинуваченої ОСОБА_6 , як на час вчинення інкримінованих їй кримінальних правопорушень, так і на даний час, її можливості, за своїм психічним станом, приймати участь у судовому засіданні, суд вважає за необхідне клопотання захисника задовольнити та призначити у даному кримінальному провадженні комплексну судову психолого-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Черкаської філії Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України».

На підставівикладеного,керуючись ст.ст. 242, 322, 332 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання адвоката ОСОБА_5 про призначення комплексної судової психолого-психіатричної експертизи задовольнити.

Призначити обвинуваченій ОСОБА_6 комплексну судову психолого-психіатричну експертизу в кримінальному провадженні № 12023250000000359 від 25.09.2023 року за обвинуваченням ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 307 КК України.

Доручити виконання комплексної судової психолого-психіатричної експертизи експертам Черкаської філії Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України», що знаходиться за адресою Черкаська область, м. Сміла, вул. Павлова, 46.

На розв`язання експертам поставити наступні запитання:

1. Чи страждала ОСОБА_6 в момент скоєння інкримінованого їй кримінального правопорушення яким-небудь психічним захворюванням, якщо так, то яким саме, чи могла вона давати раду своїм діям та керувати ними в момент вчинення кримінального правопорушення?

2. Чи знаходилася ОСОБА_6 в момент скоєння інкримінованого їй кримінального правопорушення у тимчасово - хворобливому стані та чи могла віддавати звіт своїм діям та керувати ними?

3. Чи страждає на теперішній час ОСОБА_6 яким-небудь психічним захворюванням, якщо так, то яким саме, чи може віддавати звіт своїм діям та керувати ними на теперішній час?

4. Чи знаходиться ОСОБА_6 на даний час у тимчасово - хворобливому стані та чи може віддавати звіт своїм діям та керувати ними ?

5. Які індивідуально-психологічні особливості ОСОБА_6 які могли суттєво вплинути на характер протиправних дій, на характер свідчень у кримінальному провадженні?

6. Чи могли індивідуально-психологічні особливості особи ОСОБА_6 вплинути на її поведінку в момент скоєння кримінального правопорушення?

7. Чи могла ОСОБА_6 з урахуванням індивідуально-психологічного стану особистості в повній мірі усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними в ситуації, що досліджується?

В розпорядження експертів надати матеріали кримінального провадження та докази, надані стороною обвинувачення.

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України.

Роз`яснити експертові, що він не має права брати участь у кримінальному провадженні з підстав, передбачених ч.1 ст.77 КПК України, і за наявності таких підстав зобов`язаний заявити собі самовідвід.

Встановити строк проведення експертизи не більше тридцяти робочих днів з дати отримання всіх необхідних матеріалів.

Відкласти судовий розгляд до отримання експертного висновку.

На вимогу експертів Черкаської філії Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» з`явитися ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 , до вказаного закладу, для проведення експертизи.

Зобов`язати відповідальних осіб КПН «Черкаська обласна психіатрична лікарня Черкаської обласної ради», що за адресою: Черкаська область, м. Сміла, вул. Павлова, 46, КНП «Золотоніська багатопрофільна лікарня» Золотоніської міської ради», що за адресою: вулиця Лікарняна, будинок, 2, місто Золотоноша, Черкаська обл., передати (надати) оригінали медичної документації ОСОБА_6 (історії хвороби, виписки) в розпорядження експертів Черкаської філії ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» для проведення експертизи.

Копію ухвали для виконання надіслати до експертного закладу - Черкаської філії Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України», КПН «Черкаська обласна психіатрична лікарня Черкаської обласної ради» (Черкаська область, м. Сміла, вул. Павлова, 46), та КНП «Золотоніська багатопрофільна лікарня» Золотоніської міської ради» (19702, Черкаська область, місто Золотоноша, вулиця Лікарняна, будинок, 2).

Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.

Головуючий: ОСОБА_1

СудПридніпровський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення05.12.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123571515
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров'я населення Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів

Судовий реєстр по справі —711/7044/23

Ухвала від 13.12.2024

Кримінальне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

Ухвала від 13.12.2024

Кримінальне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

Ухвала від 05.12.2024

Кримінальне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

Ухвала від 25.10.2024

Кримінальне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

Ухвала від 25.10.2024

Кримінальне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

Ухвала від 06.09.2024

Кримінальне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

Ухвала від 05.09.2024

Кримінальне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

Ухвала від 18.07.2024

Кримінальне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

Ухвала від 21.05.2024

Кримінальне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

Ухвала від 20.05.2024

Кримінальне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні